'Die agent heeft onmogelijk kunnen zien dat ik zonder achterlicht reed' Echtpaar Bos 65 jaar samen Nieuw gebouw uiensorteerbedrijf Plattelandsvrouwen vragen aandacht voor akkerbouw AFZUIGKAPPEN DEURLOO B.V. Bemiddeling taxaties en advies in onroerend goed Beheer van onroerend goed: eigen exploitatie, verhuurd, verpacht. Makelaardij o.g., Ing. A. J. HanSÖ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dreunen in je bed Uitbreiding parkeerterrein in commissie Westerschouwen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 april 1988 Nr. 24320 3 Advertentie Ring 19,4328 AE BURGH-HAAMSTEDE jSÏSj Telefoon 01115-3424 Ei Ing. A J. Hanse, beëdigd rentmeester, makelaar o.g SIRJANSLAND - Aan de Breedeweg te Sirjansland wordt druk gewerkt aan de realisatie van een nieuw ge bouw voor het uiensorteerbedrijf van D. Heijboer uit Sirjansland. Heijboer begon het bedrijf in 1986 in een loods in Bruinisse. Er werken twaalf mensen. Na het gereed komen van het nieuwe gebouw wordt het be drijf verplaatst van Bruinisse naar Sirjansland. Het nieuwe gebouw heeft een totale oppervlakte van onge veer 2400 vierkante meter. Heijboer vertelde er geen enkele moeite mee te hebben weer een dergelijk bedrijf in Sirjansland op te starten ondanks het feit dat het uiensorteerbedrijf H. van Dijk en zonen daar vorig jaar zijn poorten moest sluiten. ,,Ik ga naar Sirjansland omdat ik daar woon. En ik heb een goed vertrouwen in de Hollandse ui. Het is een goed produkt. Dat blijkt wel uit het feit dat ze zelfs naar Singapore worden geëx porteerd. Bij het bedrijf van Heyboer worden zowel uien van landbouwers uit Schouwen-Duiveland als uit de rest van Nederland aangevoerd. Hij gaat in Sirjansland werken met de twaalf personeelsleden die mo menteel nog in Bruinisse werkzaam zijn. Enkele daarvan waren voorheen werkzaam bij Van Dijk en zonen. Naar verwachting is het nieuwe uiensorteerbedrijf eind mei/begin juni gereed. De bouw wordt uitgevoerd door de aannemers Hanse uit Sirjansland en Boogert uit Oosterland. Zitting kantonrechter Zierikzee Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven, Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur); 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur); 01110-15071 en 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar 1 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. In schrijven aan kabinet ZIERIKZEE - „Als ministers zult u de Nederlandse ak kerbouwsector toch niet in de kou laten staan?". Met de ze smeekbede beëindigt de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen zijn schrijven aan het kabinet, waarin de bond zijn ongerustheid over de ontwikkelingen bin nen de Nederlandse akkerbouwsector tot uiting brengt. De Plattelandsvrouwen wijzen er in hun schrijven op, dat de onderne mers in de land- en tuinbouw jaren lang met instemming van de overheid de produktie hebben verhoogd. Dit leverde niet alleen voor de consument een financieel voordeeltje (goedkope produkten) op maar leverde boven dien ook een bijdrage aan de verster king van de Nederlandse economie. De Plattelandsvrouwen wijzen er in hun schrijven aan de ministers op dat toen de hoge produktie in EG-ver- band problemen veroorzaakte, het de boeren waren die extra inspanningen moesten leveren om hun inkomen op een redelijk peil te handhaven. Het huidige EG-beleid alsmede ook de ge ringe bereidheid van de rijksover heid om bij te springen hebben er vol gens de Plattelandsvrouwen toe geleid dat de akkerbouwsector in een uitzichtloze positie terecht is geko men. Tevfergeefs De Plattelandsvrouwen merken in hun schrijven verderop dat er wel de gelijk iets aan de hand moet zijn wil len tweeduizend akkerbouwers met hun grieven naar buiten treden. Hier mee doelt de bond op het gebeuren van 9 maart in de veiling van Bleis- wijk. Dat de overheid nauwelijks heeft gereageerd op deze en nog ande re signalen van onvrede wordt door de opstellers van de brief als een droevige ervaring beschouwd. Het is niet enkel de akkerbouwer die met de gewijzigde situatie wordt geconfronteerd, ook het gezinsleven wordt erdoor beïnvloed. Slechte vooruitzichten en slechte prijzen leg gen op het gezin immers een zware druk. Om die reden vragen de echtge noten van de akkerbouwers dan ook meer aandacht van het kabinet voor deze problematiek. Bovendien wordt er in de brief voor gepleit om de honderd miljoen, die in het kader van de WIR-regeling be schikbaar was, alsnog beschikbaar te stellen. Daarbij toont de bond zich een fervent voorstander van het door het Landbouwschap gepresenteerde akkerbouwactieplan. De bond eindigt zijn schrijven met een klemmend beroep op de be windslieden om meer oog voor deze problematiek te hebben, temeer daar het voortbestaan van 16.000 ak- kerbouwgezinncn op het spel staat. ZIERIKZEE - ..Heel fijn ee. Het is altijd goed gegaan en we kunnen elkaar nog niet missen". Dat was de reactie van mevrouw J. J. Bos-de Vos op de vraag hoe ze het vond om 65 jaar getrouwd te zijn met L. Bos. Het bijzóndere, huwe lijksjubileum werd donderdag in besloten familiekring gevierd in het bejaardencentrum Borrendamme te Zierikzee waar het echtpaar sinds enkele jaren woont. L. Bos is 94 jaar en zijn echtgenote 85 jaar. Ondanks die hoge leeftijd wist de jubilaris zich zijn trouwdag nog prima te herinneren. ..Ik moest tot twaalf uur werken terwijl we om half drie zouden trouwen. Daar kreeg je toen geen vrije dag voor". Bos werd geboren in Looperskapelle en zijn echtgenote in Noordwelle. Na hun huwelijk woonden zij lange tijd in Ellemeet en directe omgeving waar Bos werkte als landar beider. Als liefhebberij en voor de melk hield hij heel zijn leven stamboekvee-geiten. Ook mevrouw Bos hielp altijd mee met het melken en verzorgen van de dieren en in de kamer van het echtpaar in Borrendamme hangen nog vele medailles die ze met de melkgeiten in wacht sleepten. Na de ramp kwam het echtpaar in Brouwershaven wonen waar Bos een bekend figuur werd in het straatbeeld doordat hij dagelijks zijn geiten naar het grasland rondom de grote kerk bracht en haalde. En omdat hij tot op hoge leeftijd graag in de zon op de stoep voor zijn htdsje in de Nieuwstraat zat om een praatje te maken met voorbijgangers. Toen de gezondheid van mevrouw Bos wat minder werd nam het echtpaar zijn intrek in Borrendamme. Zij kregen drie kinderen, negen kleinkinderen en negen achterkleinkinderen. De invulling van het voormalige werkeiland Neeltje Jans heeft de be stuurlijke gemoederen in deze regio de laatste week behoorlijk bezig ge houden. Op verschillende plaatsen werden de voors en tegens van een themapark van allure aan een kriti sche blik onderworpen. Wat verba zing heeft gewekt is de stelling, dat een themapark niet op bezwaren stuit, mits verblijfrecreatie op Neel tje Jans achterwege blijft. Slaapge legenheden op Neeltje Jans zou de beurs van de eilandelijke onderne mers aantasten. Dat is een tegen strijdigheid, die in de komende pe riode weieens voor de nodige discus sie kan gaan zorgen. Geen enkele projectontwikkelaar bouwt een the mapark zonder verblijfsrecreatieve mogelijkheden als bron van inkom sten. Zelfs de voorgestelde entree prijzen a 23 gulden per persoon kun nen de exploitatie niet haalbaar maken. Dat is geen loze kreet, maar de stellingname van de Maatschap pij voor nijverheid en handel, die fi nanciers weet voor het project. Fi nanciers die alleen dan in de buidel willen tasten, als de provincie ak koord gaat met verblijfsrecreatie. Maar de provincie ziet vooralsnog niets in verblijfsrecreatie (er zou al voldoende aangeboden worden her en der) en denkt het themapark ook zonder gefinancierd te krijgen. Maar dat denkt de provincie al geruime tijd en het moment, dat gedeputeer de Ventevogel trots met een afgerond plan naar buiten komt is nog niet aangebroken. Het is aannemelijk, dat ook de gedeputeerde niet in staat zal blijken om financiers te vinden voor het zo ambitieuze plan van Van Gasteren. In het streekplan introdu ceren gedeputeerde staten al beschei den hotelaccommodatie voor Neeltje Jans. En is verblijfsrecreatie op Neeltje Jans eigenlijk zo erg? Na tuurlijk rechtvaardigt de vrees van de huidige ondernemers in deze sec tor een door de provincie betaald on derzoek naar de mogelijke inkom stenderving. Maar vast staat het zeker nog niet, dat er een beddenre ductiein de regio zal plaats vinden. Eerder kan gedacht worden aan een verschuiving van het overnachtende publiek. Neeltje Jans moet als een magneet gaan werken op de poten tiële toerist in geheel Europa en dat is een grotere markt dan Schouwen- Duiveland momenteel bewerkt. En tussen haakjes, zitten de verblijfsre creatieve bedrijven op Schouwen- Duiveland in de zomermaanden op nog meer gasten te wachten? De Westhoek is gedurende een zestal we ken overvol. Natuurlijk kan het the mapark seizoensverlenging bevorde ren, maar of er ook in de natte wintermaanden behoefte aan over nachtingen bestaat valt te bezien. Schouwen-Duiveland moet dus niet per definitie nee zeggen tegeri v,er- j blijfsrecreatie op Neeltje Jans. Al- leen als dé uitslag van het onderzoek het rechtvaardigt om in mineur te ge raken, dan moet de vraag gesteld worden of Schouwen-Duiveland wel zo veel wijzer wordt van een thema park van internationale allure. AvdW Vervolg van pagina 1 Kerkring te plaatsen vond Bershoeff wel zinnig om nader te bekijken. Maar het plaatsen van een knik in de weg of het instellen van eenrichtings verkeer langs de Kerkring werd weer wat minder enthousiast ontvangen. „De Kerkring heeft een functie die geen eenrichtingsverkeer toelaat". Na het realiseren van de reconstruc tie zal worden bekeken of het in de praktijk nodig is om een parkeerver bod in de straat in te stellen. De inwo ners toonden zich tevreden na afloop van het overleg. „Dit is de meest logi sche oplossing. We zijn blij dat het al zo gauw gerealiseerd gaat worden". ZIERIKZEE - „Die agent heeft onmogelijk kunnen zien dat ik zonder achterlicht reed op de rijksweg". A. W. H. uit Sirjansland had zelfs zijn schoonbroer A. U. D. uit Oosterland meegebracht naar de zitting van het kantongerecht te Zierikzee om zijn ge lijk te kunnen bewijzen. Dat laatste lukte hem niet helemaal maar na een uitgebreide discussie besloot kantonrechter mr W. F. van Solinge wel om hem schuldig te verkla ren zonder oplegging van straf. Op twee april 1987 om ongeveer 20.25 uur reed A. W. H. met een perso nenauto plus aanhangwagen van Oosterland naar Sirjansland. Uit zijn verhaal bleek <$at hij daar schuldbe wust reed omdat hij wist dat de ach terlichten van de aanhangwagen niet brandden. En inderdaad werd hij be trapt door een motoragent van de rijkspolitie. De discussie bij het kan tongerecht ging over de vraag waar de politieman de overtreding had 'vastgesteld. Volgens het proces-ver baal zou dat op de rijksweg N-59 zijn. Maar volgens A. W. H. klopte daar niets van. Overgestoken „Ik ben helemaal niet staande ge houden op de rijksweg. Ik ben de rijksweg alleen maar overgestoken bij de Blaauwe Keet omdat ik vanuit Oosterland over de Bredeweg naar Sirjansland reed. Toen we de rijks weg net over waren zagen we de poli tiemotor over de rijksweg vanuit Zie rikzee aankomen. We hoopten dat hij ons niet zou opmerken". Die hoop bleek ijdel want volgens A. W. H. draaide wachtmeester A. de H. uit Meliskerke zijn motor via de parallelweg ook de Bredeweg in om hen vervolgens tot stoppen te dwin gen en te bekeuren. „Hij heeft ons pas op de Bredeweg gezien", aldus getuige A. U. D. De kantonrechter had ook de betreffende politieman op de zitting gedagvaard om te getui gen. Maar A. de H. kon zich het ge beurde niet goed meer herinneren. „Het is een van die zaken die zo vaak voorkomen. Ik houd me maar bij wat ik in het proces-verbaal heb geschre ven". Officier van justitie mr S. Tem pel achtte het feit dat het achterlicht van de aanhangwagen niet brandde bewezen. „Het is in feite volstrekt onbelangrijk waar u reed". Maar daar was kantonrechter Van Solinge het niet geheel mee eens. „Juridisch WESTERSCHOUWEN - De reeds eerder besproken uitbreiding van het parkeerterrein aan de Laone is een van de punten waarover de commis sie ruimtelijke ordening van de ge meente Westerschouwen zich dins dag 19 april moet uitspreken. De vergadering van deze commissie wordt zoals gebruikelijk in het ge meentehuis in Haamstede gehouden. Aanvang 19.30 uur. De plannen om dit parkeerterrein nog voor het toeristenseizoen uit te breiden lijken zo op het eerste ge zocht wat op losse schroeven te staan, nu er bij de gemeente twaalf be zwaarschriften tegen deze uitbrei ding zijn ingediend. Hoe nu te hande len zal tijdens deze vergadering blijken. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 UTRECHT - Het Komitee Marok kaanse Arbeiders in Nederland (KMAN) is woedend op het ministe rie van binnenlandse zaken. Een ver tegenwoordiger van dat ministerie heeft in Utrecht het startsein gegeven aan de Stichting Samenwerkingsver band van Marokkanen en Tunesiërs (SMT) die in het kader van de Lande lijke Advies- en Overlegstructuur minderheden (LAO) de gesprekspart ner van de overheid wordt. De KMAN voelt zich ernstig gepasseerd, zo laat het comité in een verklaring weten. gezien is dat volkomen waar. Maar het dekt toch niet helemaal het feit dat het verhaal van de verdachte niet klopt met de waarneming van de ver balisant". Hij oordeelde A. W. H. schuldig zonder oplegging van straf. „Ik ben schuldig", zei J. K. K. uit Vlissingen. Op 19 augustus 1987, toen hij nog in Brouwerehaven woonde, veroorzaakte hij een ongeval waarbij verschillende mensen zwaar gewond werden. Dat was op de kruising Lok- kerweg/Turelureweg in de polder na bij Brouwershaven. Mede door de ho ge begroeiing van het landbouwge was zag hij niet tijdig de personenau to die (voor hem van rechts) uit de Tu- relureweg kwam. „Ik heb 42 jaar auto gereden en nooit iets gehad. Ik kwam vaak over die polderweg. Maar toch had ik geen erg in die auto". De officier van justitie eiste vanwege de 'forse gevolgen' van het ongeval een boete van 250 gulden of vijf dagen vervangende hechtenis. Van Solinge vonniste conform. Tijd en ruimte zat „Ik had tijd zat om in te halen. Die vuilnisauto reed al vanaf Bruinisse voor me met een vaartje van 70 kilo meter. Ik wilde er voorbij". Dat zei W. L. N. uit Goes. Hij moest zich verant woorden voor het in moeilijkheden brengen van zijn medeweggebruikers omdat hij op 30 juli 1987 in een on overzichtelijke bocht van de rijksweg N-59 ter hoogte van Ouwerkerk een vrachtauto inhaalde Een achter hem rijdende agent op een motorfiets om schreef in het proces-verbaal hoe de inzittenden van de tegemoetkomende auto's naar voren schoten vanwege krachtig remmen. En hoe sommige auto's in de berm uitweken. Maar W. L. N. B. had de situatie blijkbaar heel anders ervaren. „De tegenliggers hadden nog ruimte genoeg". „Het is duidelijk. U tilt er niet zo zwaar aan", stelde de kantonrechter vast. De officier van justitie liet ech ter weten er wel zwaar aan te tillen. „Volgens waarneming van de politie heeft u het verkeer op een levenge- vaarlijke manier in gevaar gebracht. Het ging nog net goed. Maar blijk baar ziet u dat niet in". Hij eiste een boete van 250 gulden of vijf dagen vervangende hechtenis. Kantonrech ter Van Solinge vonniste conform. AMSTERDAM - Het plan van mi nister Smit-Kroes voor aanleg van een tweede Coentunnel en een aan sluitende Westrandweg verdient het rapportcijfer 1., omdat uitvoering daarvan schade zal toebrengen aan het milieu. Veel minder slecht voor het milieu zou zijn het terugdringen van het autogebruik in combinatie met verbetering van het openbaar vervoer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 15