Scheikunde-student M. van der Wielen voor onderzoek naar VS Druk weekeinde voor nieuwe vereniging van werkhonden KLIMAATINSTALLATIES DEURLOO B.V. RESERVE BEZORG(ST)ERS bij Caravan uitgebrand Lichte schade frontale aanrijding Vernielingen College wil de golfbaan Beschadigingen aan auto In kader van studentenuitwisselingsprogramma ZIERIKZEE - „Ik hoop daar veel onderzoekservaring op te kunnen doen en dat is zeker ook belangrijk voor mijn latere carrière". Aan het woord is de 22-jarige Mar cel van der Wielen uit Zierikzee. Begin juni vertrekt hij voor drie maanden naar Ithaca, een stadje in de Ameri kaanse staat New York. Dit in het kader van een studen tenuitwisselingsprogramma. „Het zal wel even wennen zijn, want in Amerika zijn universiteiten heel anders ge organiseerd dan in Nederland. Maar dat moet geen pro bleem zijn". Van der Wielen is er met zijn 22 jaar vroeg bij als vierde-jaars scheikunde student. Hij is een van de zeven men sen van de Leidse universiteit die voor drie maanden naar Amerika vertrekt. ,,Je moet er zelf wel achter aan zitten hoor. En je moet ook aan een aantal criteria voldoen. Ik had er wel een beetje hoop op dat ik deze trip zou kunnen maken, want het is natuurlijk toch een hele ervaring". Anders ,,Je komt daar op zo'n universiteit in een soort klein dorpje terecht. Als student leef je niet, zoals in Neder land, op kamers maar woon je op de campus van de universiteit. Het is ook de bedoeling van die uitwisse ling dat je niet alleen onderzoek doet maar ook de Amerikaanse samenle ving een beetje leert kennen". Een groot verschil met Nederland is volgens Van der Wielen ook dat men op de Amerikaanse universitei ten met veel geavanceerder appara tuur werkt. „Hier wordt er nogal op bezuinigd, en dat is goed te merken". Van der Wielen gaat in totaal der tien weken naar de Verenigde Staten. Tien weken om onderzoek te doen aan de universiteit van Ithaca en daarna drie weken die hij wil gebrui ken voor vakantie. ,,Voor die tien we ken werk krijg ik 1500 dollar en ik heb daar gratis een kamer op de cam pus. Dus ik denk dat dat wel zal luk ken". Onderzoek Van der Wielen studeert scheikun de aan de universiteit van Leiden en heeft als hoofdrichting de organische chemie" gekozen. Aan de universiteit heeft hij onder leiding van professor J. Lugtenburg en samen met J. Raap en de Russische Elena Kasnauhova onderzoek verricht naar eiwit. Het onderzoek dat hij in Amerika gaat doen sluit daar min of meer bij aan. „Aan een leek is het moeilijk uit te leggen, maar het komt er heel simpel gezegd op neer dat ik een bepaalde chemische verbinding synthetisch probeer na te maken om er dan ver volgens mee te kunnen experimente ren". ,,In Ithaca ga ik fysisch-organisch onderzoek doen onder leiding van professor H. Koch. De uitkomst van dat onderzoek? Nee, dat is absoluuut niet te voorspellen. Je moet als schei kundig onderzoeker goed tegen te leurstellingen kunnen. Je moet ein deloos geduld hebben, en ook een beetje geluk. Het gebeurt ook wel dat je als onderzoeker iets ontdekt waar je helemaal niet naar op zoek bent". Ervaring Van der Wielen benadrukt dat het hem in de eerste plaats om de onder zoekservaring te doen is. „Vroeger was het zo dat studenten twee jaar onderzoekservaring hadden als hun studie afgerond was. Nu heb je maar zo'n zes maanden onderzoekserva ring als afgestudeerd scheikunde- student. Dus dit is eigenlijk extra", aldus Van der Wielen. Van der Wielen verkeert in de ge lukkige omstandigheid dat een mede-studente in dezelfde Ameri kaanse staat bivakkeert op het mo ment dat hij in Ithaca zit. „En na de tien weken onderzoek gaan wé sa men drie weken op vakantie". Vader Van der Wielen: „Dat werd weieens tijd, want ik geloof dat hij de afgelopen paar jaar helemaal niet op vakantie is geweest. En als hij dan toch in Amerika zit. Zo'n kans krijg je tenslotte niet zo vaak". Marcel is van plan om tijdens zijn vakantie he lemaal door te trekken naar de West kust van Amerika. In de VS is het gebruikelijk dat daarvoor geselecteerde studenten in de zomermaanden meewerken in re- searchprojecten. Zomervakanties zo als in Nederland kent men daar niet. Voor de ervoor geselecteerde studen ten is het een zomerresearchbaan. Met dien verstande dat als je echt veel geld wilt verdienen je beter een andere vakantiebaan kunt zoeken. Amerikaanse studenten komen ook naar Leiden om daar in een re- searchproject te werken. „Er zijn misschien wel meer universiteiten die dit soort dingen doen, maar ik ge loof dat deze uitwisseling niet Ame rika toch vrij uniek is", aldus Van der Wielen. „Je moet in verband met die uit wisseling ook heel veel zelf regelen. De reis bijvoorbeeld moet je zelf uit stippelen en betalen. Ik wil zelf met het vliegtuig van Amsterdam naar Los Angeles. Vandaar ga ik dan via binnenlandse vluchten naar Ithaca. Je moet er veel voor doen, maar ik zie het als een investering in de toe komst". Het uitwisselingsprogram ma van de Leidse universiteit dateert al uit 1971. Sinds 1984 is het een offi cieel programma waarbij naast Itha ca College ook drie andere universi teiten deelnemen. Marketing- In september 1988 keert Van der Wielen weer terug naar Nederland. Hij hoopt dan zijn studie af te kun nen ronden. „Het zal wel even wen nen zijn om weer terug in Nederland te komen. Het klimaat in de staat New York is niet te vergelijken met het Nederlandse klimaat. Waar ik naar toe ga is het zo'n 25 graden", al dus Van der Wielen. Volgens Van der Wielen biedt de studierichting scheikunde behoor lijk wat mogelijkheden. Zelf wil hij het liefst de kant van de marketing op. „Maar ik wil starten in de re search". De ouders van Marcel kijken vrij nuchter aan tegen diens reis naar de Verenigde Staten. „Ik heb weieens het idee dat hij een stuk van zijn jeugd heeft opgeofferd aan de studie. Want het komt je beslist niet aan waaien hoor. Je moet er echt wel wat voor doen", aldus vader Van der Wie len. „En je kunt ze niet onder je vleu gels houden hè. Het moet gewoon kunnen. Maar het zal wel raar zijn, want normaal gesproken is hij elk weekend thuis" Marcel van der Wielen: ,,Ik hoop in Amerika veel onderzoekservaring op te kunnen doen''. Demonstratie én opluisteren huwelijk BURGH-HAAMSTEDE/ZIERIKZEE - De nieuwe Werkhondenvereniging Schouwen-Duiveland is voor de eerste keer naar buiten getreden met een interessante demonstratie op haar eigen terrein aan de Hogezpom te Burgh-Haamstede. Over belangstelling heeft de vereni ging niet te klagen gehad, ondanks het feit dat de weers omstandigheden niet optimaal waren. Voor de demon stratie waren de leden van een West-Brabantse zusterver eniging uit Roosendaal uitgenodigd. De eilandelijke werkhondenvereni ging is enige maanden geleden van start gegaan en in de openbaarheid getreden. De club telt een kleine twintig leden, die allen een of meer werkhonden bezitten. Werkhonden zijn bijvoorbeeld de diverse variaties herders, de bouviers enzovoort. Filo sofie van de vereniging is, dat dit soort beesten geen genoegen neemt met een fikse wandeling. De naam werkhonden zegt voldoende. Daarbij proberen de leden volgens vastgesteld programma's, zoals het in deze kringen bekende IPO-program- ma, één te worden met hun hond. Van de hond mag uiterste gehoorzaam heid verwacht worden. Hoewel een demonstratie veel weg heeft van een politiehondenopleiding is er toch sprake van een andere richting. De honden worden weliswaar goed ge traind om commando's goed en voor al snel op te volgen, de cursus is niet zo uitgebreid als bij de Nederlandse Vereniging van Politiehonden. Staaltje Toch konden de Brabantse honden liefhebbers een staaltje van hun kun nen laten zien. Begonnen werd met de volgoefening, waarbij een zwarte bouvier zijn baas nauwlettend in de gaten hield. Het dier op afstand 'af' laten liggen vormt voor deze twee éénheid geen enkel probleem, specta culairder is natuurlijk de stel-oefe- ning, waarbij de honden een pakwer- ker in zijn mouw pakken en zonder commando niet loslaten. Onder de aanwezigen bevonden zich voor het merendeel (aankomen de) hbndenliefhebbers,'die zich wik- den informéren over het kunnen van, de dieren. Feit is, dat de werkhonden vaak meer kunnen leren, dan hun baas hen geleerd kan krijgen. Wie een werkhond in huis haalt dient zich er van te gewissen, dat er veel tijd aan het dier besteed moet worden. Vijf keer goed uitlaten op een dag is niets bijzonders en de ti*aining van de meest simpele volgoefening kost da gen - zo niet weken - tijd. Maar het resultaat blijkt verbluf fend, zo demonstreerde de Brabantse groep. Zij stelde ook leden van de nieuwe vereniging in de gelegenheid om hun hond los te laten op de pak- werkers. Een unieke kans, want pak- werkers zijn schaars. Het betreft niet alleen een niet alom geambieerde functie, er moeten ook diploma's voor behaald worden. Het is overigens een drukke perio de voor de nieuwe Werkhondenvere niging Schouwen-Duiveland geweest. Daags voor de demonstratie trouwde het echtpaar De Jong, dat als lid van de club kon rekenen op een 'staande ovatie' van zowel honden ajls bazen en bazinnen. Dat gebeurde Vrijdagmid dag voor het stadhuis van Zierikzee, waar het paar in de echt trad. Een trouwerij van een hondeliefhebber, niet zonder de honden natuurlijk. Zestien op een rij in Zierikzee. SIRJANSLAND - De caravan van J. P. de H. uit Rotterdam is zondag geheel door brand verwoest. De band is vermoedelijk ontstaan door een oververhitte oliekachel. De brand brak uit omstreeks 7.42 uur. De brandweer van Duiveland was snel ter plaatse maar kon niet voorkomen dat de caravan geheel in de as werd gelegd.' SCHUDDEBEURS - Op de krui sing Roterijdijk/Sasdijk bij Schud- debeurs vond zaterdag een aanrij ding plaats waarbij twee personen auto's lichte schade opliepen. C. D. uit Renesse reed over de Rote- rijdijk in de richting Dreischor en mevrouw A. G.-H. uit Schuddebeurs reed over de Sasdijk. Volgens de poli tic zouden beide automobilisten el kaar pas op het laatste moment heb ben opgemerkt waardoor zij ondanks remmen doorgleden op het natte weg dek en elkaar frontaal raakten. Om dat de snelheid waarmee dit gebeur de niet groot meer was werden beide voertuigen slechts licht beschadigd. BRUINISSE - Aan dc auto van D. van T. uit Bruinisse werden vernie lingen aangericht terwijl deze gepar keerd stond langs dc Grevelingen- dam. Van T. had zijn auto daar gepar keerd om even de hond uit te laten. Bij terugkomst bij zijn auto bleken onbekenden een deuk in het linker portier te hebben geschopt. BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse gemeente raad wordt maandag 18 april een uitspraak gevraagd inzake de bestemmingsplanwijziging ten behoeve van de golfbaan. De tien binnengekomen be zwaarschriften worden door burgemeester en wethouders afgewezen, zij het dat op enke le kleine puntjes daadwerke lijk veranderingen in het plan worden opgenomen. Aan dc hoofdpunten in de be zwaren komt het college voor alsnog niet tegemoet. De golf baan zou bijvoorbeeld slechts voor een klein deel in be- i schermd natuurgebied komen te liggen en de verkeersconse- quenties van de recreatieve voorziening worden overschat. De raad komt in openbaarheid bijeen in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. De vergade ring begint om 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 WESTENSCHOUWEN - Tbrwijl hij een uurtje was gaan wandelen werd de personenauto van J. P. uit Zierik zee beschadigd doordat het rechter portier werd ingedeukt. Het voertuig stond geparkeerd op het parkeerterrein bij de rotonde van Westenschouwen. De vernieling werd aangericht tussen 14.00 en 15.30 uur zondagmiddag. Wij vragen voor de vakantieperiode juni t/m augustus, enkele voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" op Schouwen-Duiveland. Brommer vereist. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierikzee, tel. 01110-16551. Een demonstratie met werkhonden is vaak spectaculair om te zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4