Financiering van promotiefilm over Schouwen-Duiveland rond Voormalig koetshuis voor het Rode Kruis Meer kleine, gezellige markten deze zomer in Brouwershaven LUCHTBEHANDELING DEÜRLOO B.V. Deurloo Uitbreiding garageloods gemeente Westerschouwen Tegenvallende belangstelling Kom in de Kas Schade door kop-staart- botsing Inbraak in splinternieuwe auto Op 1 juli weer taptoe Zierikzee Specialist op zit- en slaapgebied Intermeubel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag li april 1988 Nr. 24317 3 Vervolg van pagina 1 champignons wil kweken moet zeer proper te werk gaan, zo blijkt uit het verhaal van mevrouw Zweistra. ,,De champignon is nogal vatbaar voor ziektes, en daarom moet je erg schoon zijn". Alles bij elkaar duurt het zes we ken eer een champignon rijp is voor de pluk. De meeste tijd van die zes weken wordt in beslag genomen door het gereed maken van de voedingsbo dem. Eerst moet deze minstens 12 uur op een temperatuur van 58 graden Celcius worden gehouden om even tuele ziektekiemen onschadelijk te maken. Vervolgens moet de tempera tuur weer geleidelijk omlaag ge bracht worden naar 25 graden. Dat duurt ongeveer een week. Enten Het volgende stadium is het enten van mycelium, het 'zaad' van de champignon. Binnen twee weken doorspint het mycelium de voedings bodem met witte draadjes. ,,En dan gaat er een laagje dekaarde op en na weer een week of twee komen de champignons in dikke witte knoppen boven". En dan gaat het snel. binnen een paar dagen zijn de champignons vol wassen en kan er geoogst worden. Onmiddellijk na de pluk groeien er weer nieuwe champignons en men kan dan ook van elk teeltbed vijf vluchten (oogsten) halen. Elke vlucht duurt een week. De ruimten waarin de champignons worden gekweekt worden cellen genoemd. Bij De Schorre beschikt men over vier cellen met elk een teeltoppervlak van 160 vierkante meter. In totaal dus een teeltoppervlak van 640 vierkante me ter. In mei gaan de opnames voor de promotiefilm over Schouwen-Duiveland van start. Een van de belangrijkste trek pleisters, het strand, zal daarbij zeker niet vergeten worden. Opnames gaan in mei van start Veiling De champignons worden bij De Schorre met de hand geplukt. „Het kan ook machinaal, maar het is voor de kwaliteit beter als het met de hand gebeurt", aldus mevrouw Zweistra. Op De Schorre worden verschillende rassen champignons gekweekt. „En die gaan allemaal naar de veiling in Breda. Een klein deel verkopen we ook wel aan groentehandels hier in de regio". Nederland is met een jaarlijkse produktie van 75.000 ton champig nons de vierde producent van eetba re paddestoelen op de wereldrang lijst. De grootste is Amerika met 235.000 ton. De produktiewaarde van champignons was volgens het Pro- duktschap voor groenten en fruit de laatste jaren ruim 200 miljoen. Champignonkwekerij De Schorre kon naar schatting zo'n 150 gasten verwelkomen. Drukker was het bij de orchideeënkwekerij van L. J. A. Klompe in Dreischor, hoewel ook hij stelt dat er vorig jaar meer belang stelling voor Kom in de Kas was. In den lande zetten in totaal zo'n drie honderd bedrijven hun deuren open voor het publiek. De actie wordt lan delijk gecoördineerd door de lande lijke Open Dag-commissie onder auspiciën van de Vereniging van Ne derlandse Tuinbouwstudiegroepen. RENESSE - De financiering van de in opdracht van de Stichting Promotie Schouwen-Duiveland te vervaardi gen promotiefilm is rond. In mei wordt gestart met de opnames en er wordt naar gestreefd de film in oktober 1988 klaar te hebben. De opzet van de film is gewijzigd. De eerdere plannen om reclameblokken in de film zelf te verwerken heeft men laten varen. Het wordt nu een vi deofilm met daaraan gekoppeld een informatierubriek waarin een overzicht wordt gegeven van detailhandel, campings, eethuisjes etcetera. De Stichting Promotie Schouwen- Duiveland werd enige maanden gele den opgericht en een van de meest op vallende initiatieven tot nu is de lan cering van het plan voor het maken een video-promotiefilm over Schou wen-Duiveland. Eerder werd een voorlopige opzet van de film gepre senteerd aan ondernemers en andere belanghebbenden. Tben stond men nogal sceptisch tegenover het idee om reclameblokken in de film te integre ren. Volgens J. de Jonge, voorzitter van dè stichting, kan men zich geheel vinden in de nieuwe opzet van de film. Gouden Gids In de nieuwe opzet van de film wordt de reclame niet in de film zelf verwerkt, maar komt als een los blok achter de film aan. „Je zou het kun- Voorstel Zierikzees college ZIERIKZEE - Als de gemeenteraad akkoord gaat krijgt de Rode Kruis- colonne Zierikzee gratis opslagruim te. Het college van b en w stelt voor het voormalige koetshuis in de We- vershoek als gemeente te huren van de Stichting Burger Weeshuis om de ze ruimte vervolgens gratis ter be schikking te stellen aan de Rode Kruis-colonne. Het voorstel staat op de agenda van de raadsvergadering van maandag 18 april. De ruimte was eerder in gebruik bij de Bescherming Bevolking (BB) en is door de opheffing van de BB begin vorig jaar vrijgekomen. In het voor malige koetshuis bevinden zich vijf tig bedden voor noodopvang. De BB stelde deze bedden al eerder ter be schikking van de gemeente Zierikzee. Opslag In het koetshuis zijn reeds stellin gen aangebracht, en dat maakt vol gens het college deze ruimte uiterma te geschikt als opslagruimte voor de Rode Kruis-colonne. En omdat de Ro de Kruis-colonne huur eigenlijk niet kan betalen wil het college de ruimte gratis ter beschikking stellen aan de Rode Kruis-colonne. De gemeente gaat dan per maand 250,- huur beta len aan de Stichting Burger Wees huis. Om de bouw van vijf woningen naast het perceel Grachtweg 4 moge lijk te maken stelt het college verder voor dienaangaande een voorberei- dingsbesluit te nemen. Eerder waren er plannen van archi tectenbureau Zeelenberg voor de bouw van 18 appartementen op die plaats. In 1986 was voor die plannen ook al een bouwvergunning verleend, maar uiteindelijk zijn die plannen niet doorgegaan. Bij de Vaate project BV wil daar nu één vrijstaande woning en twee twee-onder-een-kap wonin gen gaan bouwen. nen zien als een soort Gouden Gids op video", aldus H. P. van Oost, be stuurslid van de stichting. In die 'Gouden gids' worden uitsluitend de bedrijven genoemd die hiervoor ook betalen. De kosten voor plaatsing in een rubriek bedragen 1000,- per twintig seconden. Er geldt een maxi mum van 40 seconden per bedrijf. Ook is het voor een bedrijf moge lijk een vijf minuten durende ne- drijfsfilm te laten maken. De promo tiefilm over Schouwen-Duiveland wordt dan samen met de bedrijfspro- motiefilm op één band gezet. Volgens de stichting een uitstekend promo tie-instrument voor campings, bun galowparken en hotels Hoe de film er precies uit gaat zien is nog niet bekend. Op korte termijn wordt er in Hotel-congrescentrum De Zeeuwse Stromen in Renesse een bij eenkomst georganiseerd voor alle sponsors en participanten van de film. „Dat is eigenlijk ook het unieke van deze film", aldus Van Oost. „Ie dereen heeft inspraak over de in houd". Losse verkoop Het is de bedoeling dat de film, die overigens tweetalig wordt, niet al leen zijn weg vindt naar bedrijven maar ook aan bezoekers van Schou wen-Duiveland verkocht gaat wor den. Volgens De Jonge een heel aan trekkelijke manier om, eenmaal weer thuis, aan buren en kennissen te laten zien waar men geweest is. „En op die manier wordt de recla me verspreid", aldus De Jonge. Vol gens de stichting is een verkoopaan tal van rond de 3000 per jaar aan particulieren plus nog eens 2000 aan bedrijven haalbaar. „En dan zijn we nog zeer voorzichtig", aldus De Jon ge. In principe gaat men ervan uit dat elk verkocht exemplaar van de film door tien mensen bekeken wordt. Al les bij elkaar zou men dan per jaar al leen middels de video-film al 50.000 mensen bereiken. De verwachtingen omtrent het aantal films dat men zal verkopen is niet uit de lucht gegre pen, maar gebaseerd op ervaringen die men in de gemeente Goedereede heeft opgedaan met een soortgelijke promotiefilm. Professionals Voor de produktie van de film wor den door de promotiestichting pro fessionele krachten ingehuurd. Voor het filmwerk zelf zorgt de Video- groep De Zeeuwse Stromen. Verder zijn een professionele tekstschrijver en een gerenommeerd regisseur be reid gevonden hun medewerking aan de produktie van de film te verlenen. Namen wil men in dit verband nog niet noemen. „We houden liever nog even een slag om de arm", aldus De Jonge. Zeer waarschijnlijk wordt het VHS-videosysteem gebruikt, als zijnde het meest voorkomende. De film wordt financieel gedragen door sponsorgelden en de opbreng sten uit de rubriekfilmpjes. De opna mes worden op High-Band/Broad cast systeem gemaakt. Dat wil zeggen dat de opnames ook bruik baar zijn om op televisie vertoond te worden. Van de algemene film wordt ook een twee minuten durende beursclip gemaakt die ook te zien zal zijn in de promotie-dubbeldeksbus van de Stichting Promotie Schou wen-Duiveland. BURGH-HAAMSTEDE - Bij een aanrijding zaterdag raakten twee auto's beschadigd. De kop-staart- botsing deed zich voor op de West- straat in Burgh-Haamstede. J. W. van de B. uit Westenschouwen remde af om de Ankerweg in te slaan. C. J. K. uit Renesse zag dat te laat en kon een aanrijding niet meer voorko men. De personenauto van Van de B. werd aan de achterzijde beschadigd terwijl de auto van K. schade aan de voorzijde opliep. BROUWERSHAVEN - In de nacht van zaterdag' op zondag werd uit de spinternieuwe personenauto van me vrouw S. K.-K. uit Brouwershaven de radio gestolen. Het voertuig dat ongeveer een week oud was stond geparkeerd voor de woning van de benadeelde aan de Markt te Brouwershaven. De dieven vernielden een ruitje en haalden de radio eruit. De waarde van de ge luidsapparatuur bedraagt ongeveer 350 gulden. Behalve de promotiefilm heeft de promotiestichting nog meer plannen. Zo wordt er gewerkt aan een alge meen promotieplan voor Schouwen- Duiveland. Een en ander zou binnen een jaar rond kunnen zijn. Overigens zijn nog niet alle VW's toegetreden tot de nieuwe promotiestichting. Volgens voorzitter De Jonge is het nog slechts een kwestie van tijd voor dat ook de VVV's van Zierikzee en Bruinisse toetreden tot de stichting. „Er moeten alleen nog wat formele zaken geregeld worden". „Je ziet overal dat de promotie steeds professioneler wordt aange pakt en daarom willen wij ervoor zorgen dat de promotie van Schou wen-Duiveland binnen afzienbare tijd stevig op poten staat". „In Zee land wordt jaarlijks 90 miljoen gul den uitgegeven aan promotie. Dan moet je dat geld ook goed gebruiken door doelmatig te werken". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ZIERIKZEE De Stichting Taptoe Zierikzee heeft bekend gemaakt, dat de taptoe 1988 gehouden wordt op vrijdag 1 juli. Het taptoe-terrein wordt weer wat groter om ook de gro tere korpsen de ruimte te bie den. Het Havenplein wordt traditiegetrouw omzoomd met tribunes. De stichting is er wederom in geslaagd een aantal interessan te korpsen te contracteren en natuurlijk ontbreken de eigen bands ook niet. De organisatie heeft het voornemen de entree prijzen beduidend aantrekke lijker te maken in de voorver koop. Precieze prijzen staan vooralsnog niet vast. Advertentie Haringvlietplein 4. 4301 XG Zierikzee Tel. 01110-12946. 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond Kosten 130.000 gulden BURGH-HAAMSTEDE - Doordat het wagen- en machinepark van de dienst gemeentewerken van de gemeente Westerschouwen in de loop der jaren steeds groter werd is de garageloods op het terrein van gemeentewerken te klein geworden. Omdat ook de loods voor de op slag van zout (voor gladde wegen in de winter) versleten is stelt het college van b en w om deze voorzieningen uit te breiden cq te vernieu wen. De kosten hiervan bedragen 130.000 gulden. Dat komt aan de orde tijdens de ge meenteraadsvergadering die op maandag 18 april ;vordt gehouden in het gemeentehuis-te Haamstede. Van het benodigde bedrag hoeft de ge meenteraad 'slechts' 80.000 gulden ter beschikking te stellen omdat 50.000 gulden bêstaat uit loonkosten vanwege de werkzaamheden die het eigen personeel van de dienst ge meentewerken aan de vernieu wing/verbouwing verricht. •1 Dakbedekking Het voorjaar zit blijkbaar in de lucht in Westerschouwen want het college van b en w stelt ook voor om de dakbedekking van het gemeente huis te laten vernieuwen voor een to taalbedrag van bijna 50.000 gulden. Niet dat dit een overbodige luxe zou zijn want het college stelt in de stuk ken dat de dakbedekking "totaal is versleten en derhalve dringend aan vervanging toe". Omdat in de pot voor de verbouw van het gemeente huis nog een bedrag van bijna 36.000 gulden zit hoeft de raad maar 14.000 gulden te voteren. Een bedrag dat ten laste komt van de pot onvoorzien. De raad wordt verder gevraagd ruim 7.000 gulden beschikbaar te stellen voor het verplaatsen van het lichtpaneel in de hal van het gemeen tehuis, 12.000 gulden voor het maken van een grootschalige basiskaart van Renesse en bijna 44.000 gulden voor de aanschaf van tvvee nieuwe zout- strooiers waarmee de dienst gemeen tewerken in de winter de straten be rijdbaar houdt. Opl en 22 juli en 5 en 12 augustus Vrijwilligers van het Rode Kruis in aetie (archieffoto). De colonne Zierikzee kan haar spullen in de toekomst wellicht kwijt in het voormalige koetshuis aan de Wevershoek. BROUWERSHAVEN - Rust en ruimte. Dat zijn de twee elementen die Brouwershaven volgens de plaatse lijke VVV de toerist al in ruime mate te bieden heeft. In samenwerking met de plaatselijke Middenstandsvereni ging wil men daar het komende zomerseizoen een nieuw 'element aan toevoegen door het organiseren van een viertal kleine toeristenmarkten in het centrum van de smalstad. De markten worden gehouden op 1 en 22 juli en 5 en 12 augustus. Volgens dc VVV en de Brouwse Middenstandsvereniging is het van belang om deze activiteiten zo op te zetten dat ze passen bij een kleine plaats als Brouwershaven, maar ook in het totale voorzieningenpakket voor toeristen op Schouwen-Duive land. Een van de gevolgen daarvan is dat de markten zijn gepland op vrij dag. „Daarmee wordt voorkomen dat ze samenvallen met andere evene menten op Schouwen-Duiveland". Samenwerking Met het organiseren van de kleine markten wordt de samenwerking van de plaatselijke VW en de Midden standsvereniging versterkt. Tbt nu toe kreeg die samenwerking vooral vorm via het organiseren van de Brouwse Dag. Een jaarlijks terugke rende braderie die landelijke be kendheid kreeg vanwege de muziek play-in die eraan verbonden is. Dit jaar wordt de Brouwse Dag gehouden op 9 juli. De samenwerking tussen VVV en Middenstandsvereniging strekt zich deze zomer verder uit tot het organi seren van vier kleine markten voor het hele gezin. Hierbij zijn diverse attracties en oude ambachten ge pland. Reeds vorig jaar hield men bij wijze van proef tweemaal een derge lijke feestmarkt op het marktplein van Brouwershaven. Mede door dc ruime ervaring die werd opgedaan met het jaarlijks organiseren van de Brouwse Dag zien de VVV cn de Mid denstandsvereniging dc nieuwe eve nementen met vertrouwen tegemoet. Behalve de vier feestmarkten ver meldt de evenementenlijst van de VW voor dit voorjaar en deze zomer een aantal activiteiten van de Brouw se basisscholen. Op vrijdag 15 april de musical Bonje in de Buitenhof door de hoogste groepen van De Schoener die wordt gehouden in het Tonnenmagazijn. Op zaterdag 21 mei rommelmarkt op de Markt door de Schoener en op zaterdag 27 augustus een zogeheten kinderdag waarbij de knutselclub en de scholen gezamen lijk activiteiten voor de kinderen or ganiseren. Kinderm arkten ,Die kinderen komen ook aan bod tijdens de drie kindermarkten op 16 juli, 13 augustus en 27 augustus waar bij de jeugd overtollig speelgoed te koop kan aanbieden. Het programma omvat vijf keer een koor- of orgelcon cert in de Grote Kerk (op 2 juli, 12 ju li, 26 juli, 9 augustus en 23 augustus), een stuntshow op 3 augustus en het tafeltennistoernooi voor recreanten dat dit jaar op zaterdag 27 juli wordt gehouden in de botenloodsen van de gebroeders Van Ast. In Dreischor wordt op zaterdag 6 augustus weer 't Oude Vlasdorp ge houden. Een evenement dat in het te ken staat van dc teelt en bewerking van vlas. Op zaterdag 27 augustus wordt een gondclvaart gehouden vanuit dc Jachthaven te Brouwersha ven en op zaterdag 3 september is in de Grote Kerk een dia-avond met mu ziek cn toelichting over het thema impressionisme. Verder vermeldt de evenementenlijst een groot aantal zeilwedstrijden op het Grcvelingen- mccr. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur); 01110-15071 en 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar 1 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.V^ Opzeggingen dienen een maand, voor 'het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3