Privatisering politiediensten directe bedreiging bescherming Paaseieren in Kerkwerve DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. WATERSTANDEN agenda: „Brand in het Londense metrostation door nalatigheid" Dollarkoers stijgt weer Inbraak kantoren haven Bommenede HAL koopt twee cruiseschepen 2 ROTTERDAM - Privatisering van politiewerk vormt een directe bedreiging voor de rechtsbescherming van burgers. Het takenpakket van de politie kan en mag daarom niet of nauwelijks worden beperkt. Dat betoogt de Rotterdamse hoofdcommissaris J. A. Blaauw ter gelegenheid van zijn pensionering per 1 mei. „De rechtsbescherming van de burger kun je niet privatiseren. Het mag niet zo zijn dat het opsporen van strafbare handelingen en het handhaven van de openbare orde in andere handen dan die van de politie komt," zegt de Vertrekkende hoofdcommissa- De politiediensten privatiseren zou een directe bedreiging van de rechtsbescherming van de burger betekenen. Hoofdcommissaris Blaauw voelt er niets voor. Op het ogenblik onderzoeken de poütie-ministers, Van Dijk van bin nenlandse zaken en Korthals Altes van justitie, welke taken de politie zou kunnen afstoten. Blaauw moet er weinig van hébben. Bij voorbeeld de bewaking van arrestanten in politie cellen door particuliere veiligheids diensten, wat op het ogenblik al bij acht politiekorpsen in ons land ge beurt, is Blaauw een doorn in het oog. ,,De privacy van verdachten is dan in het geding." De nu 60-jarige Johannes Albertus Blaauw - „men noemt mij Jan" - heeft er in zijn lange loopbaan als po litieman herhaaldelijk blijk van ge geven niet afkerig te zijn van tegen draadse uitspraken.* Ook wat de taken van de politie betreft steekt hij zijn visie niet onder stoelen of ban ken. „Er is voor particuliere bewakings diensten wel een taak, zoals in wa renhuizen en in voetbalstadions, maar als het hier dezelfde kant op gaat als in de VS, waar de particulie re bewaker niet meer van een politie man is te onderscheiden, dan zijn we aan het afglijden," zo waarschuwt hij. Slechts enkele werkzaamheden van de politie kunnen naar Blaauws' me ning wel door niet-politiemensen worden uitgevoerd, zoals het wegsle pen van auto's. „Mits onder toezicht van de politie. Ik moet er niet aan denken dat er opsporingsbevoegdhe den uitgedeeld gaan worden." Privatisering van politiewerk leidt volgens de politiechef bovendien tot een uitholling van het politie-appa- raat. „Wat komt er dan nog terecht van allerlei goede voornemens van de politiek ten aanzien van de criminali teitsbestrijding. Die dingen staan haaks op elkaar." „De overheid hinkt op twee benen. Enerzijds moet de politie overal ach teraan en anderzijds wordt met de zelfde droge ogen de politiesterkte te rug gebracht met 2.700 man ter compensatie van de invoering van de computer. Maar die heb ik nog nooit een boef zien vangen. De overheid is klaarblijkelijk niet in staat om de prijs te betalen die werkelijk voor criminaliteitsbestrijding staat," al dus Blaauw. Het is bepaald niet de eerste keer dat Blaauw roept dat de criminali teitsbestrijding tussen de wal en het schip dreigt te raken. Twintig jaar ge leden al brak hij een lans voor regio nale recherche in het Rijnmond-ge bied. Hij kreeg toen een reactie, die was negatief. Nu, twee decennia la ter, wordt er echter wel met district teams gewerkt. Het gaat Blaauw ech ter nog niet ver genoeg. „De basisstructuur van de politie, met 138 korpsen gemeentepolitie en 16 districten rijkspolitie, is niet goed." Meermalen heeft hij zich op het standpunt gesteld dat de korpsen gemeente- en rijkspolitie in elkaar geschoven hadden moeten worden. Bevoegdheden en prioriteiten zijn door de huidige structuur teveel ver snipperd, meent hij. Openstelling „En dan heb je het nog niet eens over internationale criminaliteits bestrijding. De openstelling van de grenzen in de EG in 1992 heeft na tuurlijk ook voor de politie gevolgen. Wat gaan we daaraan doen? Daar is nog helemaal niet op ingespeeld." De samenwerking tussen de politie in in ternationaal verband is naar zijn smaak veel te vrijblijvend. „Wat dat betreft heb ik me ook weieens een roepende in de woestijn gevoeld." Toch ziet Blaauw wel enige lichtpunt jes. „Men is nu aan het ontwaken en ik ben benieuwd wat daar uit gaat komen." Met zijn constante roep om meer aandacht voor de bestrijding van cri minaliteit en zijn soms onorthodoxe voorstellen hieromtrent - zo zou hij ooit junks een verblijf in werkkam pen hebben toebedacht - heeft de ver trekkende politiebaas zich het image verworven van een rechtlijnige, con servatieve law and order-predikant, een winterharde boevenvanger. Hij weet dat hij als hardliner be kend staat, maar betwijfelt of dat beeld juist is. „Ik vraag me af of ik zo conservatief ben als ik word afge schilderd. Ik ben flexibel genoeg. Het begrip law and order heeft in ons land een negatieve klank, net als crime-fighter. Maar ik vertaal het als niets anders dan dat de burger zijn veiligheid gewaarborgd wil zien. Mag dat alsjeblieft?" Rechtlijnig, zo geeft Blaauw toe, is hij wel, „maar in de positieve zin. Aan de wiskunde heb ik overgehou den dat de kortste afstand tussen twee punten een rechte lijn is. Ik hou er niet van ergens omheen te draaien. Mijn stekels gaan overeind staan wanneer ik bij voorbeeld in de Twee de Kamer grote betogen hoor opzet ten, met eerst inleidende beschietin gen, soms enorme rookgordijnen. Ik denk dan altijd: zeg nou eens ja of zeg nou eens nee." Over zijn soms boude uitspraken zegt hij: „Ik heb altijd gezegd wat ik wilde zeggen en daarbij geprobeerd dat zo genuanceerd mogelijk te doen. Ik had er altijd argumenten bij, een toelichting, die ik echter niet altijd terug zag in de media. Maar dat het niet steeds genuanceerd is overgeko men, zal ook wel gedeeltelijk door mijzelf zijn veroorzaakt." Blaauw is niet alleen bekend, bij sommigen berucht, om zijn uitspra ken. Hij geniet tevens aanzienlijke faam als speurder. Enkele malen in troduceerde hij in ons land nog niet eerder toegepaste recherche-technie ken. Zo was het Blaauw, de stropdas immer getooid met miniatuur-hand- boeien, die in 1961 voor het eerst het massale huis-aan-huis onderzoek liet uitvoeren. Ook het grootschalig nemen van vingerafdrukken - alle inwoners van de Rotterdamse buurtschap Kraling- seveer moesten er in 1974 aan geloven in het kader van een moordonderzoek - is door Blaauw geïntroduceerd. „Daar zijn toen nog vragen over ge steld in de Tweede Kamer. Waar ze daar al geen vragen over stellen." In tussen is de methode her en der toege past. Technieken De nieuwe technieken deed Blaauw op in het buitenland. Meermalen volgde hij cursussen in den vreemde, onder andere bij de FBI in de VS. Daar kreeg hij de gelegenheid de hand te schudden van de toenmalige gevreesde FBI-chef J. Edgar Hoover. „In zo'n situatie voel je je toch een kleine jongen." Blaauw heeft bij de politie een glanzende carrière achter de rug. Hij begon ruim 38 jaar geleden als aspirant-agent, slaagde er in de avonduren in zijn inspecteurs-diplo ma te behalen, kreeg eveneens via avondstudie de moderne talen onder de knie, werd hoofd van de afdeling zware criminaliteit (met onder ande re de narcotica-brigade) en schopte het uiteindelijk tot hoofdcommissa ris en plaatsvervangend korpschef. Korpschef zelf is Blaauw, getrouwd en vader van twee kinderen, nooit ge worden. In 1983 werd hij gepasseerd door de veel jongere J. C. van Dorp, toen commissaris bij de directie poli tie van het ministerie van binnen landse zaken. Vooral bij de PvdA in Rotterdam waren er destijds nogal wat bezwaren tegen een mogelijke 'benoeming van Blaauw tot korps chef. Hij zou te conservatief zijn. Net als toen zegt Blaauw ook nu dat hij zich niet gepasseerd voelt. „Ik had nooit gefilosofeerd over de mogelijkheid korpschef te worden tot de voorganger van Van Dorp, hoofd commissaris A'. Verweij, met pen sioen ging. De gelegenheid deed zich toen voor en als je dan solliciteert weet je dat je de kans loopt dat je het niet wordt. Bovendien voel ik mij, als hoofd van de uitvoerende dienst, als een vis in het water. Ik heb me altijd beter thuis gevoeld in de modder van de loopgraven dan achter een mooi bureau op een draaistoel." Na zijn pensionering zal Blaauw zich gaan wijden aan het schrijven van onder andere zijn memoires. Blaauw: „Dan kan ik eindelijk een tweewielig van korpswege verstrekt rijwiel gewoon een fiets noémen." DEN HAAG - Minister Braks van landbouw en visserij heeft een deel van de produktierechten (melkquo tum) van 32 melkveehouders inge trokken. De minister heeft dit ge daan omdat uit onderzoek is gebleken dat de betrokken veehou ders de beschikking superheffing overtraden door verboden grondtran- sacties. De melkveehouders bleken grond te verkopen die geen be drijfsmatige relatie met hun quotum had. De beschikking verbiedt dit. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 LONDEN - In het onderzoek naar de oorzaak van de brand in het Lon dense metrostation King-Cross zijn ernstige verwijten geuit aan het adres van het vervoersbedrijf „Lon don Regional Transport". De leiding van het bedrijf heeft meer aandacht gehad voor de eigen kas dan voor de veiligheid van de reizigers, aldus procureur Roger Henderson, die het onderzoek leidde. De brand van no vember vorig jaar kostte 31 mensen het leven. Henderson eistte veranderingen „aan hoofd en ledematen" van het ge hele ondergrondse vervoerssysteem. „Op het hoogste niveau wordt veel te weinig aandacht geschonken aan de veiligheid". De katastrofe is vlgens Henderson niet toe te schrijven aan een enkele fout, maar aan een veel heid van factoren. Het vuur onder de roltrap van het metrostation was vermoedelijk ont staan door een weggeworpen nog brandende lucifer, dat een dikke laag smeer, olie en vuil in brand zette. Henderson verwijt het vervoersbe drijf dat het in het verleden uit zui nigheidsoverwegingen talrijke aan bevelingen voor verbetering in de wind heeft geslagen. Volgens hem zal er „zeker een nieuwe tragedie plaats vinden wanneer de veiligheidsmaat regelen niet worden verbeterd". AMSTERDAM - De koers van de Amerikaanse dollar is vanochtend weer enigszins gestegen. Op de wis selmarkt van Amsterdam werd iets na 10.00 uur een koers genoteerd van 1,8855 gulden, bijna een halve cent hoger dan de slotkoers van 1,8810 gulden van vrijdag. De koersstijging wordt veroor zaakt door het bericht van het Japan se ministerie van financiën dat het handelsoverschot van Japan over maart lager is uitgevallen dan wa s verwacht. Het ministerie deelde mee dat het overschot was vermin derd van 8,05 miljard dollar in maart 1987 tot 7,46 miljard dollar in de afge lopen maand. In Tokyo werd maan dag bij het slot van de handel een dol larkoers genoteerd van 126,20 yen tegenover 125,18 yen op vrijdag. ZONNEMAIRE - Evenals dat in de afgelopen maanden al twee keer eer der het geval was, werd het afgelo pen weekend opnieuw ingebroken in de kantoren van het Grevelingen- schap en Staatsbosbeheer die bij de haven van Bommenede bij Zonne- maire staan. Vermoedelijk in de nacht van vrij dag op zaterdag slaagden dieven erin om via het forceren van ramen bin nen te dringen in beide kantoren. Zij namen goederen mee waaronder een kopieermachine, een elektrische schrijfmachine, een slijptol, een tele- foonbeantwoorder en een draagbare telefoon. Vertegenwoordigers van beide instanties maakten bij de poli tie melding van het ongewenste be zoek. UTRECHT - Artsen die de oplei ding tot huisarts willen gaan volgen zullen voortaan worden geselecteerd via een systeem van loting en sollici tatie. ROTTERDAM - Holland Amerika Lijn HAL heeft twee cruiseschepen gekocht van Home Lines. De beide schepen, de Homeric en de Atlantic, hebben elk een cruisecapaciteit van ongeveer 1100 benedenbedden. Eerder bekendgemaakte plannen om de HAL-vloot met twee nieuw- bouwschepen uit te breiden worden gewoon uitgevoerd. De levering van de twee jaar oude Homeric zal in no vember plaatsvinden, als het schip zijn cruiseseizoen in de Bermudas heeft afgesloten. Het schip gaat voor de HAL zevendaagse cruises in het Caribisch gebied uitvoeren. Er staan nog geen plannen vast voor de Atlan tic, aldus de HAL. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Philipsdam West Wemeldinge Doodtij: 12 april Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 12 april 00.00 91 06.15 -142 13.00 134 19.10 -123 12 april 11.50 124 05.40 -129 18.25 -110 12 april 00.00 102 06.20 -149 13.00 144 19.25 -131 12 april 00.10 104 06.20 -153 13.10 149 19.15 -134 KERKWERVE - De activiteitenwerkgroep van Kerkwerve heeft slechts een handjevol kinderen weten te prikkelen vooreen eier-kleurmiddag in 't Zuudènde te Kerkwerve. Teleurgestelde reacties dus van de orga nisatie, die met de kindermiddag in het dorpshuis tegemoet wilde komen aan het verzoek vanuit het dorp meer voorde kinderen te doen. Wellicht dat het redelijk goede weer er debet aan is geweest. In het dorpshuis weinig kinderen, er rond des temeer. Misschien dat een paasactiviteit zes dagen na het eigenlijke paasfeest ook niet meer aanspreekt bij jong Kerkwerve. Van 11 tot en met 15 mei Zierikzee Schip Nieuwe Haven. Tfentoonstelling Zeehonden in de Zeeuwse wateren. 10.00 tot> 17.00 uur. Tot en met 23 april Burgh-Haamstede Bewaerschole. Expositie Jehanne Broeders. Maandag 11 april Zierikzee Corneliastichting. Start Dagbehan deling. 10.00 uur. Stadhuis. WD-fractievergadering. 19.30 uur. Lange Nobelstraat 44. CDA-Vrouwen- beraad. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel Haamstede. Algemene leden vergadering VW. 20.00 uur. Dinsdag 12 april Zierikzee Stadhuis. Fractievergadering PvdA. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Dorpshuis De Schutse. Lezing voor NWH met dia's over het leven van Jacob Cats door A. Katsman uit Wol- phaartsdijk. Aanvang 14.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Gemeenteraadsverga dering. 19.30 uur. De Putmeet. Open huis rolstoelten- nis. 21.00 tot 22.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ver gadering Helpt Elkander. 18.00 uur. Woensdag 13 april Zierikzee Zalencentrum Nederlands Hervorm de kerk. Bejaardenbijeenkomst NCVB. 14.30 uur. De Lichtboei. Start cursus volksdan sen (Engels, Schots en Amerikaans). 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Bijeenkomst PvdA Wes- terschouwen over o.m. Neeltje Jans. 19.30 uur. Winterkerk Hervormde kerk. Voor jaarsbijeenkomst Confessionele Ver eniging. 19.30 uur. Kerkwerve Dorpshuis 't Zuudènde. Bijeenkomst NCVB. 19.45 uur. Bruinisse Bij dorpshuis. Start boomplantdag. 10.30 uur. Bejaardentehuis In 't Opper. Ontmoe tingsmiddag Werkgroep Senioren van afd. Schouwen-Duiveland van Diabetes Vereniging Nederland. 15.00 uur. Donderdag 14 april Scharendijke De Putmeet. Open huis rolstoelbas ketbal. Van 19.30 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering commis sie financiën en onderwijs. 15.30 uur. Vrijdag 15 april Zierikzee Pand Tfegelhandel Fa. Van Geesber- gen. Heropening. 19.30 uur. Huis van Nassau. Ledenvergadering vogelvereniging Zang en Kleur. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. EHBO-districts- wedstrijden. 19.00 uur. Oosterland Zaal Gereformeerde Gemeente. Bij eenkomst Staatkundig Gereformeer de Studievereniging, bezoek SGP-Ka- merlid. 19.45 uur. Zaterdag 16 april Zierikzee Grote Kerk. Ingebruikname. Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur. Renesse In hele dorp. Ophalen artikelen rom melmarkt Renessedag. 's Morgens. Brouwershaven Brandweerkazerne. Brandweer wedstrijden. Vanaf 8.30 en 14.15 uur. Dreischor Dorpshuis. Bekendmaking uitslag brandweerwedstrijden. 18.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ver koping ten bate van de Schutse. 10.30- 16.00 uur. Maandag 18 april Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Benedenzaal De Lichtboei. Open avond Vrouw en Geloof. 20.00 uur. Dinsdag 19 april Zierikzee Huis van Nassau. Bijeenkomst NBvP. 14.00 uur. Zaterdag 23 april Zierikzee Excursie Sophia Vereeniging naar 't Zwin. Vertrek: 8.30 uur vanaf ZWN- busstation. RK-parochiecentrum aan de Mos selstraat. Afscheidsreceptie Th. Sluys. Van 15.00 tot 17.00 uur. Dreischor Vanaf Drie Schapen. Rode Kruis wandeltocht. 14.00 uur. Goes Hotel Goes. Vergadering jubilerende Zevibel. 10.30 uur. Maandag 25 april Zierikzee De Driehoek. De afdeling Zierikzee/ Kerkwerve van het Rode Kruis houdt haar jaarvergadering. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2