Belangstelling in de Kas valt voor Kom wat tegen College Zierikzee wil terug naar verplicht sluitingsuur horeca f Dijkweg Serooskerke moet bouwrijp worden gemaakt Saman b.v. CENTRALE VERWARMING gjir SUZUKI a y DE ZIERIKZEESCHE COURANT Startsubsidie voor proef met wijkbus Controle op boot trailers L,Sij C- -•<10, UOr vASf- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Promotie VS Op stap met Muurvast De financiering van de promotiefilm over Scheikunde-student Marcel van der Wielen Deze week een dag op stap met de Zierikzeese Aanval van Zierikzee muurvast tegen stugge Schouwen-Duiveland is na het nodige overleg gaat voor onderzoek naar de Verenigde Sta- stratenveger Piet de Haan. (Pag. 7). defensie van VOAB. (Pag 8). rond. (Pag 3). ten. (Pag 4). MAANDAG 11 APRIL 1988 144ste jaargang Nr. 24317 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Doe wel en zie niet om. Spreekwoord -*V4 »l V l Volkstuintjes worden verplaatst naar stuk grond aan Dorpsweg SEROOSKERKE - In het kader van de sociale woning bouw worden in de kern Serooskerke in 1989 drie nieuwe huurwoningen gebouwd. Uit de stukken van de raads vergadering van de gemeente Westerschouwen die op maandag 18 april wordt gehouden blijkt dat men wil be ginnen met de voorbereidingen hiervan. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's In vergelijking met voorgaande jaren viel de belangstelling voor Kom in de Kas wat tegen Witlofteler De Kok: Voordeel is dat je meer tijd voor de mensen uit kunt trekken KERKWERVE/SIRJANSLAND/DREISCHOR - De belangstelling voor de open dag Kom in de Kas is dit jaar op Schouwen-Duiveland wat tegengevallen. „Vorig jaar zijn er driehonderd mensen bij mij wezen kijken, maar dit jaar waren het er maar een goede honderd", aldus witlofteler L. de Kok uit Kerkwerve. Volgens hem is dat deels te wijten aan het feit dat er dit jaar vrij weinig pu bliciteit aan de open dag is gegeven. „En eigenlijk doen er ook veel te weinig bedrijven op Schouwen-Duiveland aldus De Kok. mee De Kok meldt dat het eigenlijk pas in de middaguren een beetje druk werd op zijn bedrijf. „Het voordeel van het feit dat er minder mensen kwamen is wel dat je wat meer tijd voor de bezoekers uit kunt trekken. Vorig jaar waren we met een paar mensen tegelijk aan het rondleiden, en dan kun je niet al te lang stilstaan. Dan moet je vlug verder anders staat de andere groep te wachten". Elders Naast bezoekers uit de regio zelf was er volgens De Kok ook een be hoorlijk aantal bezoekers afkomstig uit andere streken. „Elders in Neder land wordt er veel meer werk van ge maakt, en daar kun je bijvoorbeeld ook bij een veeteelt- of akkerbouwbe drijf gaan kijken. Eigenlijk is het zonde dat je hier het hele eiland af moet om drie bedrijven te bekijken". De Kok oppert voorzichtig dat het ook wel eens zou kunnen dat de be drijven die hun deuren hadden open gezet voor bezoek voor de bezoekers soms moeilijk te vinden waren. „Vo rig jaar hadden we een plattegrond je van het eiland waarop de bedrijven stonden aangegeven. Dat werkte wel goed". Ook bij de champignonkwekerij van W. Zweistra uit Sirjansland dromde het bezoek niet in groten ge tale samen. „Twee jaar geleden was er veel meer belangstelling", aldus Advertentie Zierikzee constructeurs/installateurs Tel. 01110-12647 Julianastraat 40. 4301 NC mevrouw A. P. Zweistra-van der Staaij. Kom in de Kas werd op Schouwen-Duiveland drie jaar gele den voor het eerst gehouden. Lande lijk gezien was het voor de elfde keer dat groente-, bloemen-, en planten kassen hun deuren openzetten voor het publiek. Vragen Een misverstand dat veel vragen oproept is volgens Zweistra het al dan niet giftig zijn van paddestoelen. „Dat champignons giftig zouden zijn is natuurlijk een fabeltje. Vooral de laatste jaren neemt de vraag naar champignons steeds meer toe. Ook al is het voor veel mensen toch nog steeds een artikel dat als een zekere luxe wordt beschouwd". Wb P Het college van b en w vraagt de raad een bedrag van bijna 150.000 gulden ter beschikking te stellen voor het bouwrijp maken van het ge bied aan de Dijkweg te Serooskerke. Dat is de plaats waar de nieuwe hui zen komen. Maar voor het zover is moet de grond bouwrijp worden ge maakt. Dat gebeurt volgens een door de dienst gemeentewerken gemaakt plan. Toegang via Prunjewekken Het omvat de aanleg van een ge scheiden rioolstelsel, de aanleg van bouwstraten en parkeerplaatsen en de aanleg van openbare verlichting. Het gebied krijgt een toegang via Prunjewekken, terwijl een tweede toegangsweg, maar dan alleen voor voetgangers via de Dijkweg is ge pland. De totale kosten voor deze voorbereidende werkzaamheden be dragen bijna 150.000 gulden. Het plan is reeds beoordeeld door de commis sies openbare werken en financiën die er beide-achter bleken te staan. Wanneer tijdens de komende gemeen teraadsvergadering ook de raad zijn goedkeuring geeft kan worden be gonnen met het bouwrijp maken van het plan 'Dijkweg' te Serooskerke. De betreffende grond is momenteel nog in gebruik als volkstuin maar daar komt in verband met het bouw rijp maken een eind aan. De gemeen te Westerschouwen heeft L. Hart uit Serooskerke bereid gevonden een perceel landbouwgrond aan de Dorpsweg dat hij van de gemeente pacht af te staan ten behoeve van nieuwe volkstuinen. Het betreft een gebied van 3500 c.a. Het perceel grond is momenteel ingezaaid met wintertarwe. Als compensatie voor de opbrengst die Hart nu derft heeft de gemeente toegezegd dat de draina ge van het stuk grond zal worden ver nieuwd. Het realiseren van de nieu we volkstuinen kost verder ruim 5.500 gulden. Het college van b en w stelt de raad daarom voor in totaal 6.650 gulden beschikbaar te stellen voor het verplaatsen van de volkstui nen in Serooskerke. Het uitbreidingsplan Stoofweg 1 te Repesse bevindt zich reeds in een ver der gevorderd stadium. Hier zijn nu een aanzienlijk deel van woningen zover gereed dat zij door de nieuwe bewoners betrokken kunnen worden. Het college van b en w vraagt daarom de raad een bedrag van bijna 23.000 gulden beschikbaar te stellen voor de definitieve aanleg van de straten, het woonrijp maken. De raadsvergade ring in het gemeentehuis te Haamste de begint om 19.30 uur. Veel mensen hebben volgens Zwei stra ook een geheel verkeerd idee over de groeiwijze van champignons. „Sommigen denken dat het een soort plantjes zijn, maar het is in feite een schimmel". De champignonkwekerij van de Zweistra's De Schorre genaamd, is een gezinsbedrijf en bestaat nu acht jaar. „Het is de enige champignon kwekerij op Schouwen-Duiveland". Overigens hebben de Zweistra's in het geheel geen agrarische achter grond. „Maar mijn man wilde een ei gen bedrijf beginnen en vooral het coöperatieve karakter van een cham pignonkwekerij trok. ons erg aan". Contact Dat coöperatieve karakter van champignonkwekerijen uit zich al bij de basis van de champignon: de voe dingsbodem. „Als voedingsbodem wordt paardemest gebruikt en dat betrekken we van een coöperatie uit Limburg", aldus Zweistra. Zij stelt dat er tussen champignonkwekers onderling ook geen sprake is van een verbeten concurrentiestrijd. „Wij hebben een heel goed contact met el kaar". Het lijkt een beetje in tegenspraak met het woord 'schimmel', maar wie vervolg pagina 3 AMSTERDAM - Max Tailleur heeft in Amsterdam de nieuwe stichting Geef Max de zak - waarvan hijzelf de directeur is - gepresenteerd. De stich ting verzorgt reumakuurreizen naar het Oostenrijkse bergdorp Bad- gastein. De nieuwe stichting komt in de plaats van de voormalige Max Thilleur-stichting, die onlangs werd geliquideerd nadat onenigheid over het reilen en zeilen ervan ontstond. ZIERIKZEE - Als de gemeenteraad akkoord gaat krijgt de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen (AN- BO) een startsubsidie voor een proef met een wijkbus. „Het creëren van een wijkbus is een initiatief dat past binnen het kader van de nota Oude- renbeleid van de gemeente Zierik- zee", aldus het college. Het voorstel T^l 1 komt aan de orde op de gemeente- l'lCloltll raadsvergadering van maandag 18 april. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Droog weer Droog weer en wolkenvelden. Van nacht plaatselijk mist. De wind is oostelijk, eerst zwak, later matig. Temperatuur 13 graden. Minimum temperatuur komende nacht 4 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 15 april: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: noordwest 4 Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: noordwest 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 12 april Zon op 06.50, onder 20.33 Maan op 05.33, onder 15.11 Nieuwe Maan: 16 april (14.00) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Op de nadering van een kleine storing boven de Golf van Bis- caje draait morgen de wind op enige hoogte naar zuidelijke richting. In deze stroming wordt drogere lucht aangevoerd waardoor er minder be wolking is. Er worden dan perioden met zon verwacht waarbij de tempe ratuur in de middag kan oplopen tot een graad of 12. De minimumtempe ratuur is komende nacht omstreeks 2 graden. De wind is eerst zwak veran derlijk, maar neemt in de loop van de dag toe tot matig en waait in hoofd zaak uit oostelijke richting. Tegen de avond neemt op de nade ring van eerdergenoemde storing de bewolking van het westen uit toe. Woensdag valt hieruit plaatselijk wat regen. SCHELPHOEK - Bij een controle op visboten en boottrailers consta teerde de rijkspolitie dat in 60 pro cent van de gecontroleerde gevallen er iets niet in de haak was. Een van de meest voorkomende on rechtmatigheden is volgens de politie het feit dat buitenboordmotoren van visboten vaak de kentekenplaat van de trekkende auto of soms zelfs voor een gedeelte de verlichting van de boottrailer afdekken. Hetgeen voor het achteropkomende verkeer ge vaarlijke situaties op kan leveren. Bonnen zijn er nog niet uitgedeeld. Voor deze keer is het bij waarschu wingen gebleven. De politie atten deert eigenaren van visboten en boot trailers er ook op dat tijdens het vervoer de aanduiding gevaarlijke la ding gevoerd dient te worden. Het wijkbusproject is een initiatief van de ANBO en is bedoeld om de in de gemeente Zierikzee woonachtige ouderen en gehandicapten de moge lijkheid te bieden om met de bus naar het centrum van de stad te gaan. „Voor veel oudere mensen is het te ver om vanuit Poortambacht of Mal ta te voet het centrum te bereiken", aldus het college. Het college is bereid voor het wijk busproject een startsubsidie van maximaal 7000,- beschikbaar te stellen. „Wel zijn wij van oordeel dat de leeftijdsgrens voor ouderen die van deze voorziening gebruik kunnen maken door de ANBO moet worden verhoogd van 50 jaar en ouder naar 60 jaar en ouder, aangezien het gaat om een project voor ouderen". RENESSE - In de nacht van zater dag op zondag werd uit de personen auto van J. V. uit Noordgouwe een ra dio/cassetterecorder, gestolen. Het voertuig stond geparkeerd aan de Zeeanemoonweg te Renesse. De dieven kwamen de auto binnen door het rechterportierraampje in te slaan. De waarde van de gestolen ge luidsapparatuur bedraagt ongeveer 800 gulden. Advertentie AUTOBEDRIJF ISTA Oosterland - 01114-1495 Onder voorwaarden uitloop mogelijk ZIERIKZEE - Als het aan het college van b en w van Zierikzee ligt wordt het verplicht sluitingsuur voor de horeca weer ingevoerd en vastgesteld op 2.00 uur. Onder bepaalde voorwaarden is het voor horeea-bedrijven mo gelijk om vergunning te krijgen tot 4.00 uur open te blij ven. Volgens de meerderheid van het college gaat het om een voor alle partijen acceptabel compromis waardoor de (economische) belangen van de horeca-exploitant niet of nauwelijks worden geschaad en stelt dat in deze de be perking van overlast voor omwonenden van groot belang is. Het voorstel komt aan de orde op de gemeenteraads vergadering van maandag 18 april. Deze begint om 19.30 uur. In 1977 besloot de gemeenteraad van Zierikzee tot afschaffing van het verplichte sluitingsuur en sinds die tijd dook de materie steeds weer op in discussies binnen de gemeente raad. „Ultimo 1987 laaide de discus sie over een mogelijke herinvoering van het sluitingsuur wederom op", al dus het college. Als aanleiding daar voor wordt genoemd klachten van on- wonenden van vooral (jeugd)café's in de diepnachtelijke uren. Bij de bespreking van het tweede halfjaar 1986 alsmede de zomerrap- portage 1987 van de commandant van de groep Schouwen-Duiveland van de rijkspolitie in de vergadering van het seniorenconvent werd door enkele fractievoorzitters geopperd dat huns inziens met herinvoering van het ver plichte sluitingsuur veel vandalisme en criminaliteit voorkomen zou kun nen worden. Volgens het college bleek uit over leg met omwonenden dat de toleran tiegrens aanzienlijk zou zijn over schreden, en dat 'niet langer in de klachten kon worden berust'. In dit verband wijst het college op een handtekeningenactie vorig jaar van omwonenden van een bar-disco- theek over onaanvaardbare overlast in de vroege morgenuren. Overigens wordt in het voorstel van het college niet gepraat over overlast door mu ziek. Het zou meer gaan om overlast veroorzaakt door komend en gaand publiek. „Dat zich in de directe om geving van een inrichting nogal eens te buiten ging aan vandalisme en bal dadigheid". Voorwaarden Binnen het seniorenconvent kwam men unaniem tot de slotsom dat er hoe dan ook weer een verplicht slui tingsuur ingesteld diende te worden. Over de precieze invulling van dat sluitingsuur verschilden de menin gen. Dc meerderheid echter pleitte ervoor het verplichte sluitingsuur te stellen op 2.00 uur. Dit met de moge lijkheid voor bedrijven om, onder stringente voorwaarden, open te blij ven tot 4.00 uur. Eén van die voorwaarden om tot 4.00 uur open te mogen blijven is dat dc horeca-exploitant in kwestie een 'voor zijn/haar taak berekende toe zichthouder' moet aanstellen. Deze toezichthouder zou overlast voor de directe omgeving moeten voorko men. Volgens de voorschriften zoals het college zich die voorstelt zouden om wonenden geen overlast mogen on dervinden van een horecavestiging. Eén van de andere voorwaarden die het college voorstelt is het uitzetten van de muziek een half uur voor slui tingstijd. Men wil zich tevens het recht voorbehouden om de vergun ning in te trekken als dat 'in het be lang van de openbare orde, veiligheid of zedelijkheid is vereist'. Meerderheid Zowel binnen het seniorenconvent als binnen het college is het steeds een meerderheid geweest die zich uit sprak voor vaststelling van het ver plichte sluitingsuur op 2.00 uur met een uitloopmogelijkheid tot 4.00 uur. C. Legemaate (CDA) is van mening dat de uitloop beperkt dient te wor den tot 3.00 in plaats van 4.00 uur. Binnen het college is het fractiege noot wethouder P. de Rijke die zich op datzelfde standpunt stelt. Bij een afwijking tot 4.00 uur zou er volgens hem niet of nauwelijks iets verbete ren voor de omwonenden. De Rijke vreest ook dat publiek uit Renesse en Burgh-Haamstede, waar een sluitingsuur van 2.00 uur geldt, bij een afwijking in Zierikzee tot 4.00 uur nog naar Zierikzeese horeca gelegenheden zal komen. Volgens het college zou het het meest voor de hand liggen om slechts die houders van een inrichting die overdag geslo ten is vergunning te verlenen om tot 4.00 uur open te blijven. Om geen on gelijkheid te creëren stapte men ech ter vrij snel van dat standpunt af.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1