Zevibel bestaat 40 jaar Greetje Lubbing waarschuwt voor plannen van regering streéknieuws Een krant met rijke historie 2IERM Veel tijdelijke broedgebieden weg door afronding Deltawerken Cao-akkoord bij Edah RESERVE BEZORG(ST)ERS NIEUWSBODE. V A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 april 1988 Nr. 24316 5 Tijdens vergadering in Zierikzeese Huis van Nassau ZIERIKZEE - De feestvreugde en opluchting die lijken te heersen rondom de nu afgeronde kamerdebatten over de bezuinigingen zijn wat voedingsbond-voorzitter Greetje Lubbing betreft niet te terecht. Zij voorziet nog voldoende impopulaire maatregelen, waarvoor de vak beweging moet waken. Met een grootse manifestatie rondom Prinsjesdag („en ik denk dan niet aan duizend of tienduizend mensen, maar wel aan honderdduizend") moet de FNV het tij proberen te keren. Dat maakte zij duidelijk tijdens de jaarvergadering van de FNV Schouwen-Duiveland in het Huis van Nassau te Zierikzee. Evenals dis trictsbestuurder T. Strous is ze ver baasd over-de hoera-stemming die heerst na afloop van de kamerdebat ten. ..En toch is er aan het bezuini gingsbedrag niet getornd. Minister president Lubbers constateerde te genover de pers dat Ruding er rustig onder gebleven is. Ja, nogal wiedus. Er is niets van het streefbedrag inge leverd". Tafel Nadat Lubbing in het kort aangaf welke vooretellen door een kamer meerderheid van de tafel waren ge veegd, somde ze op wat de regering volgens haar nog in petto heeft. Het minimumloon voor jongeren van 23 tot 27 jaar moet worden betaald als jongeren drie jaar aaneengesloten hebben gewerkt. Voor veel jongeren een illusie ,,en dan bedoel ik niet de HTS-ere met informatica. Die komen er wel". Daarnaast noemde ze het idee van het CDA om de uitkeringen van jon geren tot 27 jaar fors te verlagen. Vol gens Lubbing ook een maatregel, die in de miljoenennota gepresenteerd gaat worden. Volgens haar betekent dat voor veel jongeren een netto verlaging van 300 gulden. En dan de algemene zaken als de plannen van de commissie Oort om het belastingstëlsel te herzien hn de commissie Dekker, die de gezond heidszorg wil herstructureren. Tbr- wijl de FNV streeft naar een volks verzekering voor iedereen met een complete dekking, denkt de regering meer aan een basisverzekering, waar bij de premie slechts deels naar draagkracht wordt bepaald. Een on evenredig zware last voor de lagere inkomens, zo meent de voedings bond-voorzitter. Gecompleteerd met het terugbrengen van de huursubsi die en het invoeren van de derde on betaalde ziektedag, bracht Lubbing een en ander in kaart. Volgens haar wordt het openstellen van de Europese grenzen met ingang van 1992 als iets magisch beschouwd. De regering zou dit toekomstbeeld UTRECHT - De bonden hebben met Edah een pricipe-akkoord be reikt over een eenjarige cao voor de 350 slagers bij deze winkelketen, die op 1 april is ingegaan. Dat heeft een woordvoerder van de Voedingsbond FNV bekendgemaakt. Op 1 april zijn de lonen van de sla gers met een procent verhoogd, ter wijl die op 1 januari volgend jaar nog eens met een half procent omhoog gaan. Werknemers die een jaar bij het bedrijf in dienst zijn geweest en in de WAO belanden krijgen twee jaar lang van Edah een aanvulling tot 100 pro cent op hun uitkering. aangrijpen om de voorzieningen in Nederland te verlagen naar het peil van andere Europese landen. Daar naast moet de bond goed in de gaten houden in hoeverre de rijksoverheid internationale verdragen schendt. ,,Als je jongeren op hun 18de volwas sen wilt laten zijn, dan moet je ze niet tot hun 27ste financieel beperken". Vandaar dat ze aankondigde als voedingsbond een voorstel te doen aan de FNV om op Prinsjesdag een grootse manifestatie te gaan houden. Het FNV-bestuur kan dit voorstel een dezer dagen tegemoet zien. Voor de vergadering van de FNV in Zierikzee was de belangstelling tegenvallend. Wij vragen voor de vakantieperiode juni t/m augustus, enkele voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" op Schouwen-Duiveland. Brommer vereist. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierikzee, tel. 01110-16551. ZIERIKZEE Geslaagd Tien mensen hebbeii' met goed ge volg de cursus Gewondenzorg Onder Rampomstandigheden afgesloten. De cursus werd georganiseerd door de drie colonne houdende afdelingen van het Nederlandse Rode Kruis op Schouwen-Duiveland (Westhoek, Zie rikzee en Bruinisse). Het examen waarmee de cursus werd beëindigd stond onder toezicht van staflid ope- ratiën/opleidingen van het provin ciaal commando Zeeland J. Jansen en J. W. F. Loubert namens het Oranje Kruis. De cursus werd gegeven door een arts, verpleegkundigen en kader instructeurs van de drie colonnes in de regio. De geslaagden zijn: O. Kloos-van Engelen, M. Pieterman, M. J. W. Berghs-Gerritzen, N. van Iereel- Bouwman, G. J. Boot, J. W. Dekker, W. K. A. Dekker, G. J. Krijger, M. H. van Schelven en J. J. van Schelven. Begin dagbehandeling Op maandag 11 april wordt in het verpleeghuis' Corneliastichting offi cieel gestart met een afdeling dagbe handeling. Dat houdt in dat mensen die thuis worden verpleegd een of meerdere dagen per week overdag in de Cornelia worden opgevangen. Het doel hiervan is om de huisgenoten even te ontlasten van de zorg voor de hulpbehoevende en om aanvullende behandelingen zoals fysiotherapie te geven. De officiële start vindt maan dag plaats in de recreatiezaal van het verpleeghuis met een aantal toespra ken en een rondleiding voor geïnte resseerden. Aanvang van het pro gramma 10.00 uur. De Zierikzeesche Nieuwsbode ZIERIKZEE - Het is verrassend dat ondanks de stormachtige ontwikkelingen bij de moderne media de dag-, week- en streekbladen bij velen sterk in trek blij ven. Dat is dan ook de reden dat sommige Nederlandse kranten kunnen bogen op een zeer hoge ouderdom. In de categorie hoogbejaarde maar niettemin vitale kranten neemt de Zierikzeesche Nieuwsbode een eervolle plaats in. In 1969 kon het honderdvijfentwintig-jarig bestaan worden herdacht. Natuurlijk zijn in de loop der jaren het uiterlijk èn de inhoud van de Nieuwsbode gewijzigd maar de belangstelling van de bevolking van Schouw.en-Duiveland in het algemeen en van de burgerij van Zierikzee in het bijzonder voor hun eigen krant is gebleven tot de dag van vandaag toe... De krant of courant heeft als voornaamste taak de verspreiding van nieuws. De eerste exemplaren verschenen in het begin van de 17e eeuw in Duitsland; in de loop van de 18de eeuw kwamen er ook in sommige vaderlandse steden heel aarzelend enkele couranten van de (toen nog primitieve) pereen. De oudste dagbladen in Neder land komen uit Haarlem en Leeu warden. Hoewel de Zierikzeesche Nieuwsbode nog juist geen dag blad is maar wèl viermaal inde week verschijnt, neemt zij toch een heel aparte plaats in op basis van haar historische achtergrond. In de Franse tijd toen de be stuurders besef kregen van de waarde die de pers voor de ver spreiding van hun denkbeelden kon hebben was het klimaat gun stig voor het ontstaan van nieuwe bladen. Ook in Zierikzee bleef men niet achter. Al in 1797 werd de Zierik zeesche Courant opgericht. Deze werd in een later stadium door de Nieuwsbode opgekocht. Deze Zierikzeesche Nieuwsbode startte in 1844 met haar eerste nummers die van uitzonderlijk klein formaat waren. Die geringe afmetingen waren bewust geko zen om aldus de belastingvoor schriften te ontwijken. N.° lil. Vrijdag Twee complete jaargangen van de Nieuwsbode uit die beginperio de - de jaargangen 1844 en 1845 - vormen ingebonden slechts een boekwerk van beperkt formaat zoals een ten stadhuize bewaard exemplaar aantoont. Met veel vernuft en handigheid wist men toch nog heel wat we tenswaardigs in dat miniatuur krantje te stoppen. Omdat het nu bijna anderhalve eeuw geleden is dat die gedrukte nieuwsbron werd vervaardigd is thans in onze ogen haast ieder berichtje en iede re annonce interessant. De economische situatie in het geboortejaar van de Zierikzeesche Nieuwsbode was verre van gun stig te noemen. Door velen werd armoede geleden. Het waren woe lige tijden; ook de Nieuwsbode speelde met haar zeer beperkte middelen en plaatsruimte in op hetgeen er rondom gebeurde: zij „bood plaats aan felle artikelen en ingezonden stukken over de so ciale noden. De beruchte markies De Thouare schreef erin en een tijdlang was de Groningse radi caal Meeter redacteur van het pi kante kleine blaadje dat veel le zers trok". Aldus dr J. J. Westendorp Boerma in zijn „Zie rikzee vroeger en nu." 1845. 2 Mei. Het AnoitniivK.1T It twoe tueen hiWo c«nt In d* week. Knkele nummera f cent. Da uitgave geachledt op maandag, woenadag air vrijdag, den voormiddag». jinrrtnrKNTiTiT wordtin gept.iaUt 4 'i4 canu do Uoga regel Vóór olko phataiog Is man lts ecnt» icgrlregt verschuldigd. Over een krant die zo oud is als de Zierikzeesche Nieuwsbode valt natuurlijk veel te vertellen; men kan er zelfs een speciale tentoon stelling aan wijzen. Dat is in mei 1969 dan ook gebeurd. In het pren tenkabinet van het stadhuismu seum (toen nog gemeentemuseum geheten) was een boeiende exposi tie tot stand gekomen door samen werking van de gemeente en druk kerij v/h Lakenman Ochtman. Er was zelfs een Nieuwsbode uit 1872 die ter gelegenheid van een bijzondere Oranje-gebeurtenis in rood - wit en blauw was gedrukt! Een krant als de Zierikzeesche Nieuwsbode valt vanzelfsprekend niet te vergelijken met de grote landelijke of provinciale dagbla den, maar in de groep landelijke streekbladen neemt zij een hoge plaats op de ranglijst in, mede door de frequentie van verschij nen. Ook voor de Nieuwsbode geldt dat zij op een bepaalde manier een doorenede geeft van het wel en wee van de Schouwen-Duiveland- se bevolking, van gebeurtenissen en economische ontwikkelingen. Wie een stuk historie wil schrij ven of gegevens voor een streekro man zoekt zal met vrucht een of meer jaargangen kunnen door worstelen. Dat zal niet vlug gaan want de onderzoeker zal steeds weer worden afgeleid en geboeid door de veelheid van onderwerpen die aan de orde komen. Voor som mige proefschriften en familiege schiedenissen vormt de inhoud van de krant een onuitputtelijke bron. Wie de advertenties leest van een halve eeuw of langer geleden kan na kennisneming van de toen geldende prijzen een glimlach met moeite onderdrukken... WIEBE KEIKES GOES - De Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserijbelan- gen - beter bekend als Zevibel - bestaat veertig jaar. Tijdens een speciale vergadering in Hotel Goes wordt aan dit heu gelijke feit aandacht be steed. De bijeenkomst die gepland is voor zater dag 23 april begint om 10.30 uur. Na de jaarrede door de Zevibel- voorzitter wordt het gebruikelijke huishoudelijk gedeelte afgewerkt. A. Hoogerheide, M. Scheele en J. Siereveld zijn aftredend en her kiesbaar in het bestuur. Voorge dragen zijn P. Landa en J. D. Holstein. Tevens wordt gesproken over de verlenging van het man daat van de voorzitter en voorzit ter van de mosselsector. Na de pauze spreekt J. D. de Voogd, lid van gedeputeerde sta ten van Zeeland, waarna de voor zitter het officiële gedeelte afsluit en er een diner volgt. De bijgaan de afbeelding, die de uitnodiging siert, is gemaakt door Joh. T. Ben- dervoet. Overzicht broedvogels 1987 toont terugkeer kemphaan en steenuil ZIERIKZEE - Voor het eerst sinds jaren zijn op Schouwen-Duiveland weer broedgevallen van steenuil en kemphaan geconstateerd. Dat blijkt uit het broedvo- geloverzicht van de vogelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht. Naast positieve geluiden ook negatieve be richten. Zo wordt in een artikel in Sterna gesteld dat door het afronden van de Deltawerken veel tijdelijke broedgebieden verloren gaan. „Bescherming van de broedbiotoop van kritische soorten als bontbek- en strandplevier wordt daardoor in de komende jaren extra belangrijk". onder de steltlopers wordt de kemp haan genoemd. Een broedgeval van deze soort is ontdekt in de Karrevel- den achter Suzanne's inlaag. „Dit is het eerste broedgeval van de soort op het eiland in de jaren '80, en een bewijs des. te meer dat de waarde van de Karrevelden bij Zierikzee niet onderschat moet worden". In het ka der van de relatienota zijn overigens beheersovereenkomsten afgesloten ter bescherming van de Karrevelden. Volgens Sterna heeft de grote toe name van de fuut in Nederland ook voor Schouwen-Duiveland gevolgen gehad. „Zowel in duin als in polder broedt de soort nu in plassen en kreekresten". Sterna tekent er met een bij aan dat het zeer waarschijn lijk bij de huidige populatie van zes futen zal blijven. „Een echt goede broedbiotoop ontbreekt nu eenmaal". Reigers Met de blauwe reiger gaat het pri ma op Schouwen-Duiveland. In Schuddebeure heeft de vogel zich be halve op landgoed Heesterlust ook in de buitenplaats Mon Plaisir geves tigd. Voor wat betreft de bergeenden is er sprake van een afname van het aantal broedgevallen. Volgens Sterna speelt zeker het feit mee dat in de af gelopen winters veel voretslachtof- fere onder de bergeenden zijn geval len. een achteruitgang van het aantal broedgevallen van bergeenden in de polder geen sprake is", aldus Sterna. Hetzelfde geldt overigens ook voor de slobeend. Verder wordt er melding gemaakt .van gebiedsuitbreiding door de krak eend en stelt men dat ook de tafel eend tot de vaste broedvogels van Schouwen-Duiveland is gaan beho ren. „Bij de andere eendensoorten is er over het algemeen sprake van een stabiele situatie". Roofvogels Voor wat betreft de roofvogels zijn op Schouwen-Duiveland alleen broedgevallen geconstateerd van bruine kiekendief en torenvalk. Ver der heeft men de indruk dat de ach teruitgang van de patrijs aan het stagneren is. „In veel gebieden wordt de patrijs als broedvogel opgegeven". „Het vreemde is echter dat er van Als meest opvallende broedgeval Volgens tellingen van de Natuur- en Vogelwacht broedden in 1987 7000-8000 paar zilvermeeuwen en 2000-3000 paar mantelmeeuwen. Meeuwen Uit de tellingen van de Natuur- en Vogelwacht is verder gebleken dat er in de meeuwenduinen tussen de ze venduizend en achtduizend zilver meeuwen broeden. Het aantal broe dende mantelmeeuwen bedraagt volgens de tellingen tussen de twee duizend en drieduizend paar. „Een duidelijke vooruitgang is er voor het eerst sinds lange tijd ook weer bij de kokmeeuw, zij het alleen in de inlaag bij Ouwerkerk. Het aantal broedende visdieven is ten opzichte van vorig jaar licht in aantal achteruit gegaan. Volgens Sterna is met name het slechte weer er oorzaak van geweest dat veel pul len (jonge vogels) doodgingen. Met de dwergsterns op Neeltje Jans gaat het niet goed. „Op het ster nenstrandje bij het Tbpshuis lijkt een vloek te rusten. Al snel na de vesti ging van enige tientallen dwergsterns gingen de broedpogingen weer de mist in. Gelukkig werd door 13-15 paar nog succesvol gebroed opfeen an dere plaats op het eiland. Koekoek Opvallend is, volgens Sterna, dat van de achteruitgang van de koekoek in grote delen van West-Europa op Schouwen-Duiveland nu nog niets te merken is. „Misschien een kwestie van voldoende groot voedselaanbod", aldus Sterna. Broedgevallen van de steenuil werden in 1986 niet geconsta teerd. In 1987 werd melding gemaakt van een broedende steenuil in het Tbr- rein De Jonge in de duinen. Voor wat betreft de boerenzwaluw bestaat de indruk dat deze soort in aantal afneemt. Misschien door ge brek aan goede nestplaatsen. Verder geldt voor de zangvogels dat deze groep zich, na een paar strenge win ters, weer aan het herstellen is. Voor al in de polder gaan de aantallen weer naar boven. Hel aantal nachte galen in de duinen is toegenomen ter wijl dc tapuit langzaam in aantal achteruit lijkt te gaan. Vermeldens waard is tenslotte dat voor het eerst na 1953 een territorium van de boom- kruiper werd vastgesteld en wel bij Heesterlust in Schuddebeurs. HILVERSUM - De zendtijd van de STER moet worden uitgebreid van de huidige 5 procent naar de Europese norm van 15 procent. Reclamespots moeten tussen de programma's wor den geplaatst op alle drie Nederland se tv-netten en alle zendgemachtig den moeten een vastbedrag per uur zendtijd krijgen. Dit stelde VA RA-directeur M. van Dam in zijn nota het vitale bestel, die donderdag in Hilversum werd gepre senteerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5