FNV-bestuurder voorziet problemen voor Zuidhoek srnniH/Ph Commissie onderwijs op de bres voor de minder draagkrachtigen Eerste zwaluw gezien in buurt Sirjansland Ui-, c DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUTO LOUIS GOEDBLOED Protest tegen pieren steken Oesterdam Poging tot diefstal Demonstratie werkhonden in Burgh- Haamstede Commissie vergadering- Duiveland JHI illlli1 y ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Heijn Kabel Broedgebieden All Ready De achtergronden van de ontvoering en dood Op de PvdA na heeft de Duivelandse commis- Veel tijdelijke broedgebieden gaan weg door De korfballers van All Ready kruipen langzaam van Gerrit-Jan Heijn van dag tot dag beschre- sie bestuurszaken kabeltelevisie van de hand de afronding van de waterbouwkundige Delta- naar een veiligere plaats op de ranglijst, ven. (Pag 2). gewezen. (Pag 3). werken. (Pag. 5). (Pag 11). VRIJDAG 8 APRIL 1988 144ste jaargang Nr. 24316 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een zwaluw maakt nog geen zomer. Spreekwoord Advies om subsidie voor beroepskeuzetest te handhaven ZIERIKZEE - De commissie financiën gaat het college van b en w van Zierikzee adviseren de subsidie aan de Stichting Studie-Beroepskeuze te handhaven. In afwij king van een eerder standpunt binnen de commissie. Wel wijst de commissie het verzoek van de stichting om de subsidiemaatstaf te wijzigen af. Men blijft bij de nu gel dende maatstaf: een bijdrage op basis van 32,50 per verricht onderzoek. schaffing van de Subsidie, zoals het college voorstond. Brief Een brief van rector R. Soesman van Scholengemeenschap Professor Zeeman uit Zierikzee bracht de com missieleden echter op andere gedach ten. Soesman stelt in de brief dat het psycho-technisch onderzoek dat de stichting verricht in sommige geval len van doorslaggevend belang kan zijn. Nu is het zo dat de school een deel van de kosten van de beroepskeuze test voor haar rekening neemt. Vol gens Soesman zou het stoppen van de subsidie betekenen dat de ouders zelf een en ander zouden moeten gaan betalen, en volgens hem kan dat voor de minder draagkrachtigen een te hoge drempel zijn. Hoewel het in principe om pro bleemgevallen gaat waarbij de be roepskeuzetest de doorslag moet ge ven voor de schoolkeuze ging de Advertentie commissie toch door de knieën voor de door Soesman aangevoerde argu menten. „We mogen die beroepskeu zetest niet op de helling zetten", stel de commissielid Van der Wekken. ,,Voor iedere ouder en kind moet een verantwoorde schoolkeuze mogelijk zijn". Compromis Van der Wekken voerde verder nog aan dat niet alleen bij de keuze van het voortgezet onderwijs gebruik wordt gemaakt van de beroepskeuze test maar ook bij de keuze van het be* roepsonderwijs. Hij kwam met het compromisvoorstel om de subsidie aan de stichting niet helemaal af te kappen, maar te handhaven op het huidige niveau, hetgeen inhoudt dat een bepaald bedrag per verricht on derzoek beschikbaar wordt gesteld. Commissielid J. T. Sijswerda-Bos kon zich wel vinden in het pleidooi en ook (vervangend) commissielid C. Commissielid D. van der Wekken: ,,Beroepkeuzetest niet op de helling zetten Het bestuur van de stichting heeft eerder aan alle gemeenteraden in Zeeland verzocht om geen subsidie meer te verlenen per verricht onder zoek, maar via een bedrag per inwo ner: 60 cent. B en w van Zierikzee peilden de mening van rector en di recteuren van de plaatselijke scholen gemeenschappen voor voortgezet on derwijs en in eerste instantie conclu deerde men uit die peiling dat men geen bezwaar zou hebben tegen af- Citroën Zierikzee 01110-14951 Commissievoorzitter J. Groen: Be ter vasthouden wat we hebben". Bij de Vaate schaarde zich uiteinde lijk achter het compromisvoorstel van Van der Wekken. Van der Wekken stelde verder nog dat men beter een algemene lijn uit kan zetten om dan de rest aan de ou ders over tb laten. Commissievoorzit ter J. Groen tenslotte: „Het heeft ook mijn persoonlijke voorkeur om te houden wat we hebben". De commis sie schaarde zich uiteindelijk una niem achter het voorstel van Van der Wekken. ZIERIKZEE - „Dagelijks trekken tientallen pierenspitters en andere recreanten de platen van de Ooster- schelde op die nu goed bereikbaar zijn vanaf de Oesterdam. Er wordt zelfs gesurfd". Dat zegt de Neder landse Vereniging tot bescherming van Vogels in een verontruste brief aan gedeputeerde De Vries-Hommes. De werkgroep betreurt het dat de gedeputeerde geen aanleiding ziet om maatregelen te treffen waarmee betreding van de Oosterschelde vanaf de Oesterdam wordt voorkomen. „De ervaring leert dat een tijdelijke toe stemming na verloop van tijd niet of moeilijk is terug te draaien". De ver eniging is van mening dat de huidige situatie voldoende aanleiding geeft tot ingrijpen. Zij is vooral verontrust omdat de bezoekers van de .platen de vogels die daar zitten verdringen. „Vogels hebben rust nodig om te kun nen overwinteren of om energievoor- raden op te bouwen. Ze komen vanuit Groenland of Siberië naar de Ooster schelde om vervolgens verder te gaan naar Afrika of omgekeerd. De Oos terschelde is een wezenlijke schakel in de keten van voedselgebieden van trekvogels. Het effectief tegengaan van betreding van dit gebied vanaf de Oesterdam is van groot belang". SIRJANSLAND - Een inwoner van Sirjansland belde de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode om te melden dat hij donderdagmorgen een boeren zwaluw zag vliegen bij Sirjansland. Uit navraag bij Ted Sluijter van de Vogelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht bleek dat dit inderdaad een bijzon der feit is omdat het de eerste melding betreft van een zwaluw op Schouwen-Duiveland dit jaar. „Iedereen in onze vogelwerk groep kijkt al wekenlang uit naar de eerste zwaluwen", aldus Sluij ter. Toch komt de melding van de inwoner van Sirjansland een week vroeger dan vorig jaar toen de eer ste zwaluw op 14 april werd ge zien. Het jaar daarvoor, in 1986, werd de eerste zwaluw ook op 7 april opgemerkt. „De eersten ko men hier altijd tussen eind maart en half april. De grote massa komt pas eind april". Afname Die grote massa bestaat volgens Sluijter uit duizend a tweedui zend paar zwaluwen in drie soor ten. De boerenzwaluw, de huis zwaluw en de gierzwaluw. Uit onderzoek dat de Vogelwerkgroep in de afgelopen twee jaar uitvoer de naar de hoeveelheid huiszwalu wen op Schouwen-Duiveland bleek dat er een behoorlijke afna me is van deze vogels die zich bij voorkeur nestelen onder witte overstekken van huizen. Een afname die volgens Sluijter vooral wordt veroorzaakt doordat de Sahel, het woestijngebied in noord-Afrika, dat de vogels moe ten oversteken bij hun reis naar het noorden, steeds groter wordt. „Dat vergt meer inspanning waardoor steeds meer vogels het niet halen". De afname van het huiszwalu- wenbestand dat op Schouwen- Duiveland werd geconstateerd is daardoor onderdeel van een lan delijke trend. Het vermoeden be staat dat ook het aantal boeren zwaluwen terug loopt. De zwaluw die bij Sirjansland werd gesigna leerd was van die laatste soort. BROUWERSHAVEN - G. van der W. uit Brouwershaven deed aangifte van een poging tot diefstal uit haar auto. In de nacht van woensdag op don derdag werd een zij ruitje van de per sonenauto van Van der W. ingeslagen. Uit de auto werd niets ontvreemd. De auto stond geparkeerd aan de Nieuw- straat in Brouwershaven. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's U6h P£ Bitr BURGH-HAAMSTEDE - De nieuwe Werkhondenvereni ging Schouwen-Duiveland heeft voor morgen, zaterdag 9 april, haar eerste demonstra tie op de agenda staan. Vanaf 14.00 uur maken belangstellen den kennis met de vaardighe den van zowel de honden als hun bazen. De nieuwe vereniging komt altijd bijeen op het terrein bij de oude veilinghal aan de Ho- gezoom te Burgh-Haamstede, waar ook de demonstratie wordt verzorgd. De leden zijn allen in het bezit van een of meer grote werkhonden, die zij binnen de vereniging willen opvoeden tot trouwe en werk lustige viervoeters. Sportver eniging West-Brabant verleent haar medewerking aan de de monstratie en schotelt het pu bliek een zogenaamd IPO-pro- gramma voor. Als gemeentelijke bijdragen zullen tegenvallen in nieuwe jaar ZIERIKZEE - Als de nieuwe wet voor de sociale werkvoorzieningen op 1 januari 1989 van kracht wordt zal ook de Zuidhoek in Zierikzee het zwaar krijgen als de gemeenten op Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland niet bijpassen in de tekorten. Die vrees heeft de Zeeuwse FNV-bestuurder T. Strous uitgesproken tijdens de jaarvergadering van de eilandelijke FNV te Zierikzee. NIEUWERKERK - Het beschik baar stellen van een krediet voor de vervanging van een auto voor ge meentewerken en voor de aanschaf van een computer voor de basisscho len in de gemeente. Dat zijn enkele agendapunten die aan de orde komen bij de openbare vergadering van de commissie financiën en onderwijs van de gemeente Duiveland. Dc commissie vergadert op donder dag 14 april in het gemeentehuis van Duiveland om 15.30 uur. De overige punten waarover de commissie een advies zal geven aan het college van b en w zijn een definitief raadsvoorstel betreffende vervroegde aflossing en herfinanciering van de rijksleningen aan de woningbouwvereniging Beter Wonen. De vaststelling van het plan nieuwe basisscholenen de bouwplan nen betreffende vier woningen in de smederij te Sirjansland. mm if* De drie scheidende bestuursleden worden bedankt door voedingsbondvoorzitter Greetje Lubbing. (Foto Joop van Houdt). Tot die bewuste datum betaalt het rijk de nodige kosten aan het in stand houden van de werkvoorzieningen. Die zijn in de jaren zestig in het leven geroepen om ook minder eenvoudig plaatsbare werknemers de kans op betaald werk te bieden. Redenen voor dat moeilijk plaatsbaar zijn kunnen uiteenlopend zijn; van een verstandelijke tot een lichamelijke handicap. Daarbij wordt een onder scheid gemaakt in een zogenaamde A- en B-categorie. Volgens Strous wil de overheid van deze hoge kostenpost af en wordt de financiële last bij de gemeenten gede poneerd. De gemeenten krijgen voortaan vaste bedragen per jaar, waarmee ze het moeten doen. Volgens Strous is het in die situatie aanneme lijk, dat de gemeenten zware druk gaan uitoefenen op bijvoorbeeld de Zuidhoek om vooral efficiënt te gaan werken. „En tegen efficiënt werken hebben wij als vakbeweging natuurlijk niets. Maar als dat tot gevolg heeft, dat mensen in de B-categorie niet meer aan de slag komen, omdat werkne mers uit de A-categorie een betere bij drage aan de produktie zouden leve ren, dan is dat verkeerd". Ook de verhouding tussen de investeringen en de loonkosten moeten volgens Strous gehandhaafd blijven. Dc gemeenten zullen een maxima le bijdrage vaststellen en die moet - zo vindt de FNV - niet te laag zijn. Peildatum moet 1 januari 1985 zijn en niet 31 december 1988. „De Zuid hoek komt in dc problemen als de ge meenten de bijdrage van het afgelo pen jaar gaan hanteren. Het is zaak dat de Zuidhoek de komende jaren gaat investeren en dat is zonder die bijdrage erg moeilijk". Tijdens zijn toespraak besteedde Strous ook aandacht aan het afscheid van de bestuurders C. P. Remmers. C. van Dongen en Bob van de Lelie. Laatstgenoemde blijft overigens wel ^ls adviseur betrokken bij de organi satie. Voof Remmers, die als afge vaardigde van de voedingsbond in de FNV de penningen heeft beheerd, was landelijk voorzitter Greetje Lub bing zelfs overgekomen. Naast Strous bracht ook eilandelijk voor zitter/secretaris D. Jeroense hulde aan de scheidende bestuurders. Tijdens de vergadering werd nog- eens een appèl gedaan op de 1800 le den, die de FNV op Schouwen-Duive land telt, om na te denken over een bestuursfunctie. Ook vanuit de zaal gebeurde dit, want het bestuur heeft geen enkele opvolger weten te vinden voor het bestuur. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Zonnige perioden Morgenmiddag enkele zonnige pe rioden en droog. De wind wordt on der invloed van een klein hogedruk- gebied boven Engeland oostelijk en neemt in de loop van de dag af van matig in de ochtend tot zwak in de avond. De temperatuur kan 12 graden worden. Minimumtemperatuur ko mende nacht 6 graden. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 12 april: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 4 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10%> Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: noordoost 3 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 9 april Zon op 06.56, onder 20.27 Maan op 04.09, onder 10.43 10 april Zon op 06.54, onder 20.29 Maan op 04.47, onder 12.08 11 april Zon op 06.52, onder 20.31 Maan op 05.14, onder 13.39 Laatste Kwartier: 9 april (21.21) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Koude, uit het hoge noorden afkomstige lucht, stroomt de komende nacht en op zaterdag over ons land. Gelijktijdig nadert een hogedrukgebied vanuit de rich ting van Schotland ons land. Dank zij dit hoog zijn de neerslagkansen tijdens het komende etmaal klein. Vannacht kan de temperatuur tij dens opklaringen flink dalen. In de vroege ochtend van zaterdag kan het kwik vlak bij de grond plaatselijk tot onder nul dalen. Ook op zaterdag blijven de tempe raturen ondanks perioden met zon, aan de lage kant. Meer dan een graad of negen wordt het op de meeste plaatsen niet. De wind waait matig uit noordelijke richtingen. In de nacht valt de wind landinwaarts weg. BILTHOVEN - De huisartseninsti tuten in Rotterdm en Nijmegem be ginnen nog dit jaar met de opleiding van „preventie-ondersteuners". Dat zijn nieuwe functionarissen, die huis artsen helpen hart- en vaatziekten in hun praktijk te voorkomen t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1