Hyundai Pony Olympique stukken kerkbericUen Peugeot 405 diesel en turbo diesel BEZORG(ST)ER Ds. J. de Boer 40 jaar predikant Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Criminaliteit in Amsterdam tijdens Pasen uitzonderlijk laag Ds. E. S. de Lint 75 jaar Brand verwoest panden in centrum 8 Wij vragen per 2 mei a.s. voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in NOORDWELLE. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierikzee, tel. 01110-16551. VROUWENPOLDER - Het zal maandag 11 april a.s. 40 jaar geleden zijn dat ds. J. de Boer hervormd eme ritus predikant te Vrouwenpolder en ereburger van Veere te Vrouwenpol der en Gapinge in het ambt werd be vestigd. Jan de Boer werd 5 februari 1918 te Zaandam geboren waar hij het Zaandams Lyceum bezocht. Vervol gens deed hij staatsexamen via de Christelijke Philadelphia Inrichting te Doetinchem waarna hij ging stude ren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Ds. De Boer deed 11 april 1948 intrede te Vrouwenpolder en Ga pinge waar hij op 1 mei 1983 met eme ritaat ging. Daarna verrichtte hij nog bijstand in het pastoraat in deze ge meente. Ds. De Boer heeft veel func ties vervuld in Zeeland. Zo was hij o.a. voorzitter van de classis Middel burg, praeses van de provinciale kerkvergadering, praetor van de ring Domburg, voorzitter van de Classica- le Zendings Commissie, lid van de re- classeringsraad te Middelburg en lid van het college van Curatoren van de Stedelijke Scholengemeenschap te Middelburg. Hij gaf als leraar les aan de Rijksscholengemeenschap Schel- demond te Vlissingen. Ds. De Boer heeft meegewerkt aan de restauratie werkzaamheden aan de kerkgebou wen van Vrouwenpolder en Gapinge. Na zijn emeritaat werd hij ereburger van Veere. De redaclie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Walgelijk Zoéven meegemaakt, het toppunt van walgelijkheid: een jongeren „demon stratie", onder de banier van de FNV, die, voor het oog van de NOS-camera hun financiële frustraties uitbeelden, door op Goede Vrijdag half naakt aan een kruis te gaan hangen. Een tweede kruis is, blijkens het opschrift, bedoeld voor de minister van sociale zaken, die ze voor hun geldgebrek verantwoordelijk hou den. Het: „Vergeef hun, want ze weten (echt) niet wat ze doen" lijkt me hier hoogst toepasselijk. „Walgelijk" is het enige woord wat deze „happe ning" juist omschrijft. Jammer dat ze hun vakbond ook nog in hun val meeslepen. Met dank voor de plaatsing, CO QUARTEL Noordgouwe AMSTERDAM - Amsterdam heeft tijdens de paasdagen opmerkelijk weinig last v^n criminaliteit gehad. Het aantal mensen dat aangifte kwam doen op de politiebureaus is spectaculair gedaald. Deden twee jaar geleden nog 700 mensen aangifte bij het bureau Warmoesstraat in de binnenstad, de afgelopen vier dagen waren dat er 212. De politie maakte dit bekend. „De meeste bureaus heben het niet drukker gehad dan tijdens een nor maal weekeinde. De stad zat bomvol met toeristen maar wij hadden ook veel mensen op straat, met name agenten in burger", aldus een woord voerder van de politie. „We hebben onder meer bijzondere acties gehou den op de zogenaamde pillenbruggen in de binnenstad zodat het daar ook schoon was. Daarbij zijn vijftig aan houdingen verricht en 27 vrouwen zijn meegenomen wegens tippel- prostitutie". PEKING - Het Chinese parlement zal voortaan in een geheime stem ming de hoogste staats- en regerings functionarissen kiezen. Dat is voor het eerst in de geschiedenis van het nationale volkscongres, dat tot dus ver bij handopsteking besliste over benoemingen. De nieuwe kiesproce- dure werd tijdens een plenaire zitting van het parlement aanvaard. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Rijssen (toez.): C. van de Scheur te Nederlangbroek; te Schiedam: G. de Lang te Serooskerke (Walcheren). Benoemd tot pastoraal werker te Durgerdam (part-time): K. Touwen, wonende te Amsterdam-Zuid-Oost. Aangenomen het beroep door de Provinciale Kerkvergadering van Gelderland tot predikanten voor bui tengewone werkzaamheden (missio nair predikanten verbonden aan de gemeente van Zelhem): mevr. M. Politton-Assa en L J. Politton, bei den wonende te Zelhem, voorheen predikanten te Tomohon (Indonesië); naar Lemele: J. G. Zomer te Leersum (part-time); naar Kamperland: B. G. Hinderink, kand. te Hilversum: naar streekgemeente de Drieslag (Andijk e.o.): mevr. T. H. M. Allewijn, kand. te Amsterdam en vicaris te Alphen aan den Rijn. Gereformeerde Kerken Beroepen te Emmeloord. B. K. Breeman te Onderdendam en Be- dum. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Vollenhove-Kadoelen: H. J. Siegers te Leek; te Bedum: H. van den Berg te Assen-Zuid; te Enschede-Oost: H. J. J. Feenstra te Berkel en Rodenrijs. Aangenomen naar Hardenberg: M. Brandes te Groningen-Oost. Christelijk Geref. Kerken Aangenomen naar Spijkenisse: H. H. de Haan te Rotterdam-West. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Rhenen: J. C. Weststrate te 's-Gravenpolder; voor Brakel: G. Mouw te Genemuiden. ZIERIKZEE - Ds. E. S. de Lint, her vormd emeritus predikant te Hei en Boeicop wordt dinsdag 12 april a.s. 75 jaar. Egbert Servaas de Lint werd 12 april 1913 te Zevenbergen geboren. Hij bezocht het Marnixgymnasium te Rotterdam en studeerde theologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Op 22 maart 1942 werd hij te Sluip wijk in het ambt bevestigd. In 1946 verbond hij zich aan de gemeente van Sint Philipsland en vervolgens ver trok hij in 1955 naar Lienden. Van 1968 tot aan zijn emeritaat op 1 sep tember 1977 was hij predikant te Hei en Boeicop. Ds. De Lint vervulde vele functies. Zo was hij o.m. praeses van de classis Tiel en Zierikzee. Hij was medeop richter van enige bejaardencentra waaronder 't Anker in de classis Zie rikzee. Voorts was ds. De Lint o.a. lid van-de Generale Synode. Hij is ridder in de Orde van Oranje Nassau. Na zijn emeritaat verrichtte ds. De Lint nog bijstand in het pastoraat te Hei en Boeicop. 88/146. Een voor-rampse foto van de Zuidstraat in Dreischor met uitzicht op de dorpstoren. We vermoeden dat deze opname kort na de Tweede Wereldoorlog gemaakt is. Links op de voorgrond zien we nog juist een klein stukje van de winkel van bakker-kruidenier H. J. W. van der Linde. Het echtpaar Herman van der Lin de - Cornelia Steendijk is kinderloos gebleven. Toch hadden ze dochters maar dat waren dan winkeldochters en dat ivaren er heel tvat. Het huis achter de zwart geteerde schutting was een dubbele woning maar dat was als zodanig al in geen jaren meer in gebruik. De erg vervallen huisjes hadden de functie van opslagplaats voor allerlei zaken. In het kort gezegd kwam het hier op neer dat Herman den Bakker hier zijn zogenaamde winkeldochters" in bewaarde. Dat wareti er dus heel wat maar de dorpelingen konden daar geen belang stelling voor opbrengen. Achter de schutting hield hij ook varkens, kippen, mesthanen en konijnen en dan zijn we misschien nog wel wat vergeten. O ja, er stapte in deze omgeving ook een aantal katten rond. Een soort Blijdorpje in het klein maarde bakkerhad daar blijkbaar zo zijn aardigheid in. In het dan volgende huis op de hoek met de Ring woonde toen en heden ten dage nog oud-beurtschipper A. H. Barendregt. De achterkant van het huis is/was bereikbaar via het in de muur gebouwde poortdeurtje. Rechts van de straat - waar een aantal sparren opgestapeld tegen het huis ligt was de tummermanswienkeVen het woonhuis van timmerman M. J. Padmos en later van N. C. Padmos MJzn. Nu woont hier de familie H. Doeleman. We gaan nog even terug naar de overkant. De zwarte schutting van bakker H. J. W. van der Linde was vroe ger jaren bijna helemaal aan het gezicht onttrokkeri door allerlei ontsierende reclameplaten. Het waren meestal emaille platen en dienden tot aanprijzen van koffie, thee en tabak van de Rotterdamse Weduwe, de Jourese Douwe of de Groningse Theodorus en/of Karei. Maar ook voor allerlei andere zaken zoals was- en poetsmiddelen - waarbij we dan denken aan Persil, Reckits zakjes blauw en Glimprodukten uit Overschie. De bevolking was met deze beelden vertrouwd geraakt maar als burgemeester A. H. Vermeulen er langs fietste gingen zijn haren recht overeind staan. De burgervader zag het als een ontsiering van het dorps- schoon. Op zijn initiatief werden de borden - ook op alle andere plaatsen in het dorp - verwijderd. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. MOSKOU - Fedor Morgoen is be noemd tot minister voor het milieu van de Sovjetunie, een ambt dat on langs is ingesteld. Naar het persa gentschap Tbss berichtte is Morgoen 64 jaar en was sinds vijftien jaar eerste-secretaris van het regionale partijcomité (OBKOM) van Poltava in de Oekraïne. Hij is in deze functie vervangen door A. S. Makota, tot dus ver voorzitter van het uitvoerend co mité van de regionale assemblee van Poltava. GRAMSBERGEN - NV Energiebe drijf IJsselmij beschikt officieel over een nieuw type waterkrachtcentrale in de Overijsselse Vecht ter hoogte van Gramsbergen. ZALTBOMMEL - Een felle brand heeft vanmorgen, dinsdag, in alle vroegte vier panden in het centrum van Zaltbommel verwoest. De brand heeft zeker voor een miljoen gulden schade aangericht. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie in Nijmegen meegedeeld. De brand ontstond rond 04.00 uur op de bovenverdieping van een kle dingzaak aan de Gasthuisstraat. Het vuur greep zo snel om zich heen dat drie aangrenzende panden eveneens in brand kwamen te staan. Daaron der waren een café en een renovatie- pand. Het vuur ontstond zo onver wacht dat de 31-jarige eigenaar van de kledingzaak het dak op moest vluchten. De brandweer haalde hem daarvan af. Volgens de politiewoord voerder hebben zich bij de brand geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. De brand werd bestreden door korpsen uit Zaltbommel en'om geving. Om 05.10 uur was men de brand meester. Over de oorzaak kon de politie nog niets zeggen. Rijden Over het rijden mei de Pony kunnen we kort zijn, dit levert geen verrassingen op. De motor is soepel genoeg en de presta ties zijn ruim voldoende. De rechtuitsta- biliteit is goed en de hoeken om wil ook prima, zonder listig te willen uitbreken. Bij zijwind en hobbcltjes moeten er eni ge stuurcorrecties gedaan worden maar de Pony stuurt direkt en licht genoeg om dat niet als hinderlijk te ervaren. Het veercomfort is goed en gelukkig niet zo slap dat de carrosserie aan het overhellen slaat in snel genomen bochten. Het gaat allemaal zoals het moet en zo hoort hel ook. Compleet Zeker met het eerder genoemde pakket extra's is de auto compleet te noemen. De stoelen zijn goed gevormd en geven een redelijke zijdelingse steun. Het in- stnimcntenpancel ziet er aardig uit met twee grote ronde meters, links de klok en rechts de snelheidsmeter met kilome terteller. Daar tussenin werd een platte grond van de atrto afgebeeld en op plek - ken rond deze tekening verschijnen symbolen die,waarschuwen als er ergens iets niet klopt? zoals wanneer de choke knop niet helemaal terug is gezet, ben erg aardig idee. De instrumenten zijn goed in het zicht en met Je bedieningsor- gancn is het ook wel in orde. Zoals ver wacht is er genoeg ruimte inde kastjes en bakjes om de gebruikelijke spullen te kunnen opbergen Garanties Duidelijk zijn ze van de kwaliteit van hun produkt overtuigd want dc garantiebe- De Hyundai Pony XP Olympique is een sportief ogende wagen die zonder meerprijs verrassend veel extra's biedt. Wanneer een land de Olympische Spelen organiseert, mag je verwach ten dat bedrijven uit datzelfde land gebruik proberen te maken van de uitstraling die dit evenement met zich mee brengt. Zo is het ook geen echte verrassing dat het Koreaanse automerk met een speciaal aktie- model komt dat deze link met de Olympische Spelen duidelijk legt. De sportiviteit straalt ook uiterlijk van deze Hyundai Pony XP Olympique af, die boven de standaard uitrusting ook de volgende extra's mee kreeg: sportieve grill met ingebouwde verstralers, een achterspoiler, speciale wieldeksels, stootstrips op de zijkant, een rechter buitenspie gel en uiteraard een speciale striping. Het leuke van een aktiemodel is meestal dat er weinig hoeft bijbetaald te worden voor zulke extra's maar bij deze aktie komt er zelfs niets boven de basisprijs op. Bovendien geeft Hyundai maar liefst twee jaar volledige fabrieksgarantie op al haar automobielen, maar over alle garanties straks meer. De Pony XP Olympique kan geleverd worden op basis van de L en GL uitvoeringen en dan kunnen we verder kiezen uit de drie- of de vijfdeurs versie. Techniek De Pony XP Olympique heeft een 1500 cm3 schone motor die 53 kW levert Dit schone wordt gerealiseerd door dc montage van een ongeregelde katalysa tor. die in het uitlaatspruitstuk is ge monteerd (EGRI plus een geheel nieuw ontwikkelde carburateur. Zoals het bij een moderne auto hoort Ls deze motor uitgerust met elektronische ontsteking en een bovenliggende nokkenas. Koppel dit aan een onderstel met rondom onaf hankelijk opgehangen wielen en er ont staat een modem voertuig. Jammer is dat dc vijf-versnellingsbak niet op alle mo dellen standaard zit want dit bevordert het rij-plezier enorm doordat dc auto stiller wordt en de brandstofconsumptie wordt eveneens gunstig beïnvloed door dc vijfde versnelling Een vijfbak zou ik dus zeker willen aanraden. Techniek Motortype: 4 cilinder lijn motor met bovenliggende nokkenas. Cilinderin houd: 1468 cm3; Boring cn slag: 75.5x82 mm Comprcssicxvrhou- ding; 9,5:1: Max. vermogen: 53 kW bij 5500 tpm.: Max. koppel: 112 Nm bij 3600 tpm; Aandrijving: op dc voorwielen: Wielophanging: voor onafhankelijk McPhcrson. achter onafhankelijk: Velgmaat: 4.5 J: Bandenmaat: 155 SR 13: Lengte: 398.5 cm: Breedte: 159.5 cm; Hoogte: 138cm: Wielbasis: 238cm: Spoorbreedte: voor 137.5 achter 134 cm: Draaicrrkci: 10 meter: Tank in houd: 40 liter: Massa: 924 kilo: Max. aanhangergewicht: 800 kilo geremd. palingen liegen er niet om bij de Hyundai automobielen. Deze om- en inruilgaran- tie is redelijk uniek te noemen. De om- ruilgarantie houdt in dat de koper van een Hyundai zijn auto na twee maanden bij de dealer mag omruilen tegen een auto van elk ander merk wanneer de auto onverhoopt tegenvalt. De inruil- garantie houdt in dat de koper van een nieuwe Pony XP bij inruil minimaal 70r/c van het aankoopbedrag terug krijgt wanneer er binnen twee jaar wordt in geruild. Samen met de wetenschap dat er twee jaar fabrieksgarantie op deze Pony XP zit, weet das iedereen wat de kosten zijn wanneer er iedere twee jaar inge ruild vvordt en zo worden dus bijna alle onvoorziene uitgaven uitgesloten, ook als de markt van dc gebruikte automo bielen mocht iastorten. Conclusie Voor dc prijs van 16.695.- heb je oen leuke auto aan deze Pony. zeker wan neer je een Pony XP Olympique met zijn interessante gratis extra's neemt. Bij een normale rijstijl is een brandstofverbruik van I op 12,9 goed mogelijk, al zal er dan niet veel op zijn topsnelheid van 160 km/h moeten worden gereden want dan zul het verbruik toenemen. Prestaties Topsnelheid 160 km/h. Acceleratie van 0 tot 100 km/h in J2,6 see. Geld Hyundai Pony XP Olympique vanaf 16.695.-. Motorrijtuigenbelasting van 440.-tot 452.-per jaar. (Advertentie) Het zat er natuurlijk dik in dat Peugeot, al sinds jaar en dag een specialist in het bouwen van dieselmotoren voor perso-' nenauto's ook in de kortste keren de 405 zou uitrusten met dieselmotoren. En zulks is dan nu geschied. Peugeot heeft het meteen goed aangepakt ook, want ze brengen in die 405 serie maar liefst drie nieuwe diesel- en turbodiesel versies uit. namelijk de 405 OLD, GRDendcSRD Turbo Diesel. De 405 GLD en G RD hebben een 1905 cm3 motor, gekoppeld aan een 5-ver- sncllingsbak. Deze motor ontwikkelt een 70 pk en heeft een maximum koppel van 12,2 mkg bij 2000 tpm. De prestaties zijn zeer behoorlijk, de topsnelheid is 165 km/h en hij accelereert van 0 naar 100 km/h in 16 sec. Het gemiddelde brandstofverbruik is 6 liter op 100 km. De 405 SRD Turbo Ls uitgerust met een 1768 cm3 motor cn uiteraard ook een 5-versnellingsbak. Deze motor ontwik kelt 90 pk en heeft een maximum koppel van 18,3 mkg. De maximumsnelheid is 180 km/h cn hij sprint van 0 naar 100 km/h in 12,2 sec. Het gemiddelde brandstofverbruik is 6.1 liter op 100 km. Hierbij moet ik wel even de opmerking maken dat al deze cijfers afkomstig zijn van de fabriek das als ik lieg, lieg ik in commissie. De prijzen van de 405 GLD en GRD zijn respectievelijk 33.990,- en 36.450,-, de pnjs van de 405 SRD Turbo is nog niet bekend omdat deze pas in het najaar hier ten lande leverbaar is. Naast de dieseluitvoeringen van de 405 is er nog een nieuwtje in de vorm van een automatische versnellingsbak voor de 405 GR en SRI. De 405 GR automaat is direkt leverbaar voor de prijs van 38.450.-. De liefhebbers van een 405 SRI automaat zullen nog even geduld moeten hebben, want ook deze uitvoe ring komt pas in dc tweede helft van dit jaar. Sag voordat de Olympi- lf| V| 11 |f 1C| 11300,— sche Spelen zijn begonnen is J I Paar komt bij dat dc de eerste winnaar al bekend. 9 PO\Y XP altijd al voordeel Pe speciale versie van dc A CJ Q-Jf geeft. Met standaard een sterke POSY XP. de OLYMPIQUE. Ill 1 Btlll I 1.5 schone motor, veel ruimteen is namelijk een ware overwin- W komfort, een kciu aan accessoires ning voor uw portemonnaie! TT TT 1 en heel veel zekerheid Zoals de De toch al zo komplete unieke omruilgaraniie oftewel een PO V XP is ter gelegenheid van W Mill I I W 1 (Uilll 'proefrn van 2 maanden. Inruil de Spelen in Korea voorzien van J waardcgarantic krijgt n ook een aantal in hel oog springende extra's. I 'oor bijvoorbeeld En dan nog eens 2 jaar volledige garantie Mei andere woorden: de Olympique ut I -Uitvoering zijn dal achterspoiler, stootstrips, vestig 'n meun- Olympisch record op de afstand hui.s-dea/er, want rechter buitenspiegel, speciale Olympique striping, fraaie roest- tic oplage is beperkt, 'n Proefrit zal uw hart in Olympisch vuur cn vrijstaten wieldeksels en een sportieve grille met ingebouwde ver- lam zetten. snaters Kosten? Helemaal niets, hetgeen een voordeel van zo'n Er is al een POXY XP vanaf f 15.995,—. irran.i.i-m WAT WE DOEN. DOEN WE GOED

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 8