Vlinders, droogbloemen en schilderijen in Grote Kerk Kunst in de Schutse Cursus Diabetes in balans BEZORG(ST)ER 6 Expositie duurt van 4 tot en met 9 april ZIERIKZEE - Adembenemend mooie vlinders, joekels van sprinkhanen en andere insecten, tere gedroogde roosjes en viooltjes en een aantal uiteenlopende schilde rijen. Ziehier de elementen van de eerste tentoonstelling die in de geheel gerestaureerde Grote Kerk in Zierikzee wordt gehouden. In de periode van maandag 4 tot en met zaterdag 9 april tonen het echtpaar Van der Zwan, M. Verhagen en leden van de schilderclub Tussen de Havens hier respectievelijk vlinders en insecten, droogbloemen en schilderijen. insectenwereld kent in totaal maar liefst een miljoen soorten, waarmee deze in het dierenrijk absolute koplo per is. Zeker in Zuid-Amerika zijn er nog heel wat soorten te vinden. Een aantal van deze is tijdelijk onderge bracht in de Grote Kérk, terwijl daar ook Aziatische en Europese exempla ren keurig uitgestald zijn. Nacht- en dagvlinders, giftige exemplaren en vlinders die ter bescherming tegen natuurlijke vijanden de kleur van de omgeving aannemeh of zich vermom men in een blad, sprinkhanen, ver schillende soorten torren. Kortom, een doorsnee van de rijk geschakeer de insectenwereld. Griezelig die torren, schorpioenen en spinnen. Mevrouw Van der Zwan die zich met name op de insecten richt vindt van niet. Sterker nog, ze kan zich niet indenken dat iemand bang is voor zo'n harige spin. Zelf is zij tij dens ,,de jacht op mooie exemplaren" slechts een keer gebeten. En dat was niet door een griezelige spin of schor pioen maar door een sprinkhaan. ,,Als je de beesten niet in het nauw brengt doen ze je niets" weet Van der Zwan, na zoveel jaren tropenervaring te vertellen. Na het vangen begint het secure werkje van prepareren. Nadat de beestjes met azijnaether snel en doel treffend worden gedood worden ze in doosjes of enveloppen gedroogd, wgarna ze tussen vochtig vloeipapier weer wat soepeler worden gemaakt. Via een spanplankje (voor de vlin ders) of het opspelden van het op te zetten exemplaar gaat deze er weer uitzien als zijn levende soortgenoot. Kortom, een uiterst precies werkje dat heel wat deskundigheid en vaar digheid vereist en waarmee heel wat uurtjes zijn gemoeid. Datzelfde kent ook de andere expo sant, de heer M. Verhagen die zijn aandacht al een jaar of twintig richt op de flora. Bloemen, bloemen en nog eens bloemen en dan nog het liefste gedroogd is de leefregel van deze Zie- rikzeeënaar. Verhagen probeert bij het uitoefenen van zijn hobby zoveel mogelijk zelfvoorzienend te zijn. Als het maar enigszins mogelijk is plant hij zijn exemplaren zelf. Verhagen schrikt er niet voor terug om planten te zaaien die je eerder in wat warme re gebieden zou verwachten. Hooguit Vlinders en droogbloemen in een kerkgebouw. Wellicht dat deze en ge ne zich wat verbaasd afvraagt hoe dat mogelijk is. Voor de voorzitter van het plaatselijk comité van de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken, H. M. van der Post is het een van die activi teiten, die in de toekomst wat vaker in dit grondig gerestaureerde kerkge bouw zullen worden gehouden. Dat het deze keer een expositie van vlin ders, droogbloemen en schilderijen is geworden is toevallig. Voorzitter Van der Post: Tijdens een bezoek aan de heer Van der Zwan zag ik in de huiskamer hier en daar een vlindertje hangen". Dat was slechts een topje van de ijsberg, reali seerde Van der Post zich achteraf toen hij door Van der Zwan meegetroond werd naar een kleine slaapkamer waar in een ladenkast een paar dui zend geprepareerde vlinders, torren, sprinkhanen en spinnen bleken te huizen. Zonde, dat niemand dat ver der ooit ziet was de eerste gedachte die bij Van der Post opkwam. worden de bloemetjes dan wat klei ner stelt de floraliefhebber vast. ,,Er is keuze genoeg, er zijn zo'n 63 soor ten of rassen die geschikt zijn om te drogen", weet hij te vertellen. Evenals het opzetten van een insec tenverzameling vergt ook het kweken en drogen van bloemen de nodige des kundigheid. Neem nu het plukken. Met het moment waarop dat gebeurt valt of staat het welslagen van het droogproces. In het algemeen kan worden gezegd dat het plukken het beste rond het middaguur, wanneer de zon schijnt en de bloemen droog zijn kan gebeuren. Wanneer het re genachtig is moet men de bloemen en grassen nog even ongemoeid laten. Verhagen die vanaf eind februari tot half oktober in de weer is met het voorkweken, uitzaaien en plukken en drogen van de bloemen alvorens deze in de meest fraaie bloemstuk ken en andere creaties te gaan ver werken besteedt gemiddeld een paar uur per dag aan zijn hobby. Proble men met zijn huiselijke plichten le vert dat niet op, daar zijn echtgenote haar kantkloshobby heeft en zijn dochter haar weinige vrije tijd besteedt aan het maken van fijne bloemminiatuurtjes. Voor deze expo sitie in de Grote Kerk, de tweede voor Verhagen, heeft hij zo'n 89 bloemcrea- ties gemaakt, variërende van een schelpentuinachtig iets tot en met een grote vlinder van geplette viool tjes en een poes van gedroogde bloe men. Een bonte bloemenpracht, waarvan men lange tijd plezier kan hebben. Schilderij Wie aan de rechterzijde de werk stukken van Verhagen heeft bewon derd en zich in het middengedeelte heeft staan vergapen aan de bonte wereld van opgezette vlinders en an dere insecten kan zijn bezoek aan de ze expositie van deze opmerkelijke hobbyisten beëindigen met een blik te werpen op een 24-tal schilderijen van een aantal leden van Tussen de Havens. De bezoeker ziet er een aan tal bekende monumenten, zoals de Vismarkt en de Plompe Toren als ook fijnzinnige stillevens en ruime pol derlandschappen. Dit alles bevestigd op panelen die de gemeente Zierikzee evenals de heer Verhagen bereidwil lig afstond voor deze eerste expositie in de Grote Kerk. Spontaan In een vlaag van spontaniteit advi seerde Van der Post zijn gastheer om die opgeslagen schatten te exposeren. Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan want hoe toon je zoiets aan de buitenwacht zonder dat vijand num mer één van deze opgezette exempla ren, de stofluis, zijn slag slaat. De oplossing bleek elders, bij de Scho lengemeenschap Schouwen-Duive- land te liggen. Leerlingen van deze scholengemeenschap zorgden tijdens de praktijklessen voor twaalf vitri nes, die ruimte bieden aan ongeveer de helft van de omvangrijke collectie van het echtpaar. Die zijn op hun beurt een week of twee in de weer ge weest met het selecteren, ordenen, het schrijven van begeleidende tek sten en het rangschikken van de „showexemplaren" voor hun eerste tentoonstelling. Geen wonder dat het selecteren wel wat voeten in de aarde had. Twintig jaar geleden in Suriname begonnen met het verzamelen van insecten heeft het echtpaar in de loop der ja ren een collectie van heb ik jou daar opgezet. Wat dat verzamelen betreft hebben ze mogelijkheden genoeg. De ZIERIKZEE Gospelgroep In de bijeenkomstzaal van de Licht boei is op zondag 10 april een optre den van de gospelgroep De Victories. Deze uit negen mensen bestaande groep zingt zowel Nederlands- als En gelstalige liederen in uiteenlopende genres. De instrumentale begeleiding bestaat uit piano, bas en gitaar. Een van de LP's die zij maakten is Per spectief. De bijeenkomst is gratis toe gankelijk en begint om 17.00 uur. Excursie Jaarlijks organiseert het Regionaal Educatief Centrum de Bevelan- den/Tholen een excursie naar het buitenland voor de Open School- deelnemers. In het kader van het vak Engels is dit jaar gekozen voor een bezoek aan Londen. Op het program ma staat onder meer een bezoek aan de St Paul's Cathedral, Westminster Abbey en The museum of London. Naast een boottocht over de River Thames woont de groep tenslotte de musical Me and my girl bij. De reis is van donderdag 14 tot en met zondag 17 april en er gaan zo'n veertig cur sisten mee. c Speeltuin De speeltuin Meester Breetvelt gaat zaterdag 2 april weer open. Er is Bij voldoende belangstelling ZIERIKZEE - Bij voldoende be langstelling wordt ook op Schouwen- Duiveland gestart met een cursus Di abetes in balans. „Want een goede re gulatie is de basis voor een goed en gezond leven met diabetes", aldus M. Heijboer van de afdeling Schouwen- Duiveland van de Diabetes Vereni ging Nederland. Voor de cursus geldt een minimum aantal deelnemers van 15. Bij vol doende belangstelling start de cursus in mei dit jaar. In andere afdelingen van de DVN wordt de cursus al gege ven. De cursus is gericht op zelfcontrole en zelfregulatie en bestaat uit 14 video-delen, een werkboek en oefen materiaal en beslaat in totaal vier dagdelen van elk drie uur. Deelname aan de cursus is gratis. Ervaringen In een korte toelichting op de cur sus tijdens de onlangs gehouden le denvergadering van afdeling Schou- wen-Duiveland van de DVN vertelde Heijboer dat het doel van de cursus is om mensen te leren zelf hun diabetes goed te leren beheersen. „Wat Is precies diabetes en hoe wordt het behandeld? Dat zijn de vragen die tijdens de cursus behan deld worden. Het is ook de bedoeling dat deelnemers aan de cursus erva ringen uitwisselen", aldus Heijboer. Tijdens de DVN-ledenvergadering werd ook de werkgroep Senioren geïnstalleerd en werden de leden van de werkgroep aan de aanwezigen voorgesteld. De werkgroep is een ini tiatief van bestuurslid Heijboer en heeft tot doel om meer aandacht te geven aan de oudere diabetici. Onder de leden van de DVN op Schouwen- Duiveland zijn er 140 ouder dan 80 jaar. Voorlichtingsmiddagen De werkgroep start met voorlich tingsmiddagen voor ouderen. De eer ste voorlichtingsmiddag is op woens dag 13 april en vindt plaats in In 't Opper in Bruinisse en begint om 15.00 uur. Op het programma staat een lezing van huisarts A. M. Dor- restein en een lezing van een ver pleegkundige over diabetes thuis zorg. De middag wordt afgesloten met bingo. druk geschilderd, zodat alles er weer fris uitziet. Tijdens de opening is het weer traditioneel eieren zoeken voor de jeugd. In drie sectoren van de speeltuin worden enkele honderden eieren verstopt. Ook is er een optre den van Rijn en Trijn. De speeltuin gaat om 10.00 uur open en het optre den van het Zierikzeese clownsduo begint omstreeks 11.00 uur. RENESSE Turnesse De jeugdgymnastiekvereniging Turnesse uit Renesse besloot het sei zoen met een druk bezochte open les in gymzaal De Moerbei. Met name de jeugd was goed vertegenwoordigd. Nadat de voorzitter van deze Renes- ser turnvereniging, mevrouw T. Moel- ker een welkomstwoord had gespro ken toonden de jongsten (tot en met 9 jaar) en de oudere kinderen tot en met 12 jaar afwisselend wat van hun gymnastische kunsten. De jongsten lieten zien wat ze allemaal met ban ken en touwen kunnen doen. Verder schotelden zij de belangstellenden een knotsenloop met muziek voor. De wat oudere leden lieten enkele spelle tjes zien en werkten verder een pro gramma met bal en ringen af. Deze open les werd met een dansje afgeslo ten. De kleintjes deden dat op mu ziek van Luv, terwijl de andere groep voor de danspasjes het repertoire van Anita Meijer uitvoerde. Aan het ein de van dit Tumesser-turngala was er voor alle leden een in clubkleuren ge verfd paasei en een herinneringsblad met een verslag van de jubileumvie ring en enkele foto's. Voor leidster Annemarie van der Wiel was er even eens een paasei. KERKWERVE Jeugdmiddag De Werkgroep Jeugdactiviteiten in Kerkwerve heeft voor de jeugd in de- Wij vragen per 2 mei a.s. voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in NOORDWELLE. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11. Zierikzee, tel. 01110-16551. Schilderijen, droogbloemen en vlinders vormen de elementen van de eerste tentoonstelling die in de gerestaureerde Grote Kerk wordt gehouden. ze kern een speciale middag georga niseerd. Deze jeugdmiddag die vrij dag 8 april in het dorpshuis wordt gehouden begint om 13.30 uur. Het festijn begint met het zoeken van eie ren. De kinderen kunnen deze vervol gens beschilderen en beplakken. Voor een consumptie wordt gezorgd. Opbrengst De collecte ten bate van het Natio naal Fonds voor de Kinderbescher ming heeft in Kerkwerve 121,85 op gebracht. Collectanten en goede gevers worden door de organisatie be dankt voor hun bijdrage. SCHARENDIJKE Gehandicaptensport In het kader van de jaarlijkse col lecte van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten die plaats vindt van 18 tot 23 april houden vele gehandi captensportverenigingen open huis om daarmee aan de mensen te laten zien hoe het geld wordt besteed. Op 12 april kan men een partijtje rolstoeltennis bijwonen in De Put- meet te Scharendijke van 21.00 tot 22.00 uur. En op donderdag 14 april wordt in die zelfde zaal een demon stratie rolstoelbasketbal gehouden. Dit evenement begint om 19.30 uur. ZONNEMAIRE Concours De harmonievereniging Nut en Uit spanning houdt zaterdag 2 april zijn tweejaarlijkse onderlinge solisten concours. Dit concours wordt in het dorpshuis van Zonnemaire afge werkt. Aanvang 14.00 uur. In totaal 23 muzikanten hebben zich voor dit con cours aangemeld. Samen zorgen zij voor een gevarieerd gehee) bestaande uit negen solo's, vijf duetten, een kwartet en een septet. De pianiste Cathy Kotoun zorgt voor de begelei ding terwijl dirigent Gerrit Voogt de muzikale prestaties beoordeelt. Als onderbreking treedt halverwege dit concours de kapel De Gruttepikkers, die deel uitmaakt van de organise rende muziekvereniging op. Nadat de instrumenten van de kapelmuzikan ten twee jaar lang ongebruikt in de kast bleven liggen heeft de kapel het afgelopen jaar een verjongingskuur ondergaan. Onder leiding van Kees de Munnik sr brengen de vijftien Gruttepikkers een tiental nummers ten gehore. OOSTERLAND De Blauwe Keet Samenwerking tussen De Blauwe Keet te Oosterland en het organisa tiebureau De Vlieger heeft er toege- Langs deze weg willen wij iedereen bedanken voor de vele kaarten en kado's die wij mochten ontvangen na de geboorte van ons dochtertje en zusje JOANKA LEEN en JANNA STEENPOORTE en kinderen Oosterland, april 1988 Wij willen een ieder bedanken, die onze ouders zo hartelijk feliciteerden met kaartjes, bloemen, fruit, taarten etc. met de geboorte van ons lieve zusje KRISTIN^ op 22 maart 1988. Alle VAN KOOTENTJES uit Goes, groeten u, goede paasdagen 't Zonnetje breekt heus wel door! HANS KIK RIANNE VAN DER MAAS geven u, mede namens wederzijdse ouders, kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op D.V. vrijdag 8 april 1988 om 14.00 uur in het ge meentehuis te Bruinisse. Kerkelijke inzegening van ons huwelijk zal plaatsvinden in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse om 14 .45 uur door de Weleer waarde heer ds. J. de Roo. Gelegenheid tot feliciteren van 19.00 tot 20.30 uur in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, Deestraat, Bruinisse. Molenweg 7, 4311 RN Bruinisse Molenweg 49, 4307 AG Oosterland Toekomstig adres: Molenweg 7, 4311 RN Bruinisse Tijdens mijn verblijf .in het ziekenhuis en bij mijn thuis komst ontving ik zoveel bloemen, kaarten, fruitmanden en kado's, dat het mij niet rpogelijk is iedereen daarvoor per- soorflijk't'e bëdankeèV 'f - •3ij-beze'bedank ïk-^edere*en daarvoor,'in_ het"bijzortÜer het verplegend persondfèl van het Zweedse Rode Kruis zieken huis voor de goede verzorging CORA HART-TIERIE Nieuwerkerk, april 1988 Getroffen door het grote verlies van mijn geliefde vrouw en onvergetelijke moeder, oma en schoonzuster MAATJE JACOBA KORSMAN HART Maar eveneens getroffen door zoveel intens medeleven wil ik u allen, ook namens kinderen, kleinkinderen en broer voor uw medeleven mijn oprechte dank betuigen. J. A. KORSMAN Ellemeet, 1 april 1988 leid dat paasmaandag een zogenaam de Blauwe beurs van start gaat in het wegrestaurant. De Blauwe beurs is een kunst-, antiek- en curiosabeurs, waarvan volgens de organisatie veel behoefte bestaat. Medewerking wordt ondermeer verleend door an tiekhandel Bij de Vaate-Stenhuis en kunstenaar Reinhard Schregardus. Verzamelaars, hobbyisten, liefheb bers van sieraden enzovoort vinden ongetwijfeld iets van hun gading tij dens de beurs. Het aantal deelnemers ligt rond de twintig. De beurs duurt van 10.00 uur tot (in ieder geval) 1(J.00 BURGH-H AAMSTEDE - In dorpshuis de Schutse te Burgh-Haamstede wordt zaterdag 9 april een commerciële schilderijenverkoop gehouden. Belangstellenden kunnen er terecht tussen 10.00-17.00 uur. Te koop aan geboden worden landschappen, zeegezichten, stillevens en bloemen 'van Nederlandse en buitenlandse kunstenaars. De verkoop is van een internationaal collectief van kunstenaars, dat hiermee in de levensbe hoefte probeert te voorzien. De verkopers hebben ervaring met de Ne derlandse kunstkopers en hebben de collectie daarop aangepast.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6