Met n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Voor veel geld munten opgegraven in Zierikzee Statenfracties SGP-GPV/RPF op werkbezoek in Bruinisse AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer HUUR EEN AUTO Auto Louis Goedbloed flakkee expresse bv DE ZIERIKZEESCHE COURANT BH.r ==5M De Torenhoeve HAAMSTEDE Speciale paasmenu's voor het hele gezin uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 fVH b.g.g. 1585 of 1385 L*J Advertentie Zierikzee - Telefoon 01110-14951 Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 Amateur-archeoloog doet vondst van misschien wel 100.000 gulden ZIERIKZEE - De 43-jarige Willem Biest uit Hellevoetsluis heeft donderdag middag de vondst van zijn leven gedaan. De amateur-archeoloog heeft op het terrein van de Öude Corneliastichting te Zierikzee historisch zeer "waardevolle munten opgegraven uit vermoedelijk de negende eeuw na Christus. Volgens de. Archeologische faculteit van de Leidse Universiteit moet de waarde van de op gegraven collectie enkele tienduizenden guldens waard zijn. Het is niet uitge sloten, dat er zich voor een nog aanzienlijk hoger bedrag munten in de grond bevinden. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 1 APRIL 1988 144ste jaargang Nr. 24313 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Cebeco Cebeco is in Sirjansland bezig met het in richten van de grootste vestiging van de regio. (Pag 2). Integratie ,,Wat mensen en materieel betreft is integratie wenselijk en mogelijk", vermeldt het jaar verslag van de afdeling Bruinisse van het Rode Kruis. (Pag 3). Expositie Een week lang is in de gerestaureerde Grote' Kerk een expositie van vlinders, droogbloemen en schilderijen te zien. (Pag. 6). Sport De gehandicapte sporter Geurt Heykamp constateert dat hij als sportman erkenning heeft gekregen. (Pag 11). Waartoe brengt gij de menselijke gemoederen niet, vervloekte gouddorst. Vergilius Zoals al gemeld maakte Hekman van de gelegenheid gebruik om de problematiek voor wat betreft de po litiezorg naar voren te brengen. ,,Er was eens een tijd waarin in onze ge meente nog vier politieagenten wa ren gestationeerd. Nu moeten we vol gens het rooster volstaan met 4 uren per etmaal een agent, of zo u wilt een halve agent per dag" „We moeten daar blijkbaar maar mee leren leven. Men kan wel dagen over een paspoort discussiëren, maar de elementaire bescherming van de burger wordt vergeten. De overheid schiet hier op alle punten tekort, 't Spijt me dat ik het zo zeggen inoct". Verder werd de dorps- en stadsver nieuwing ter sprake gebracht waar bij Hekman stelde dat de reconstruc tie van de dorpskern ook noodzake lijk is om de grote stroom van re creanten in Bruinisse op adequate wijze op te vangen. Uiteraard liet men niet na een beroep te doen op de statenfracties om te pleiten voor sub sidie van de provincie van de tweede fase van de reconstructie. Visserij Wethouder C. J. van Liere vertelde vervolgens een en ander over een van de belangrijkste pijlers van de Bruse economie: de visserij. Hij schetste in het kort hoe het er vroeger in Brui nisse toeging voor wat betreft de vis serij en gaf ook een beeld van de he dendaagse visserij in Bruinisse. Daarbij kwam ook de invloed van de uitvoering van het Deltaplan onver mijdelijk ter sprake Van Liere Stelde dat er sprake is van rechtsongelijkheid. Volgens hem, en volgens deskundige Berk houwer, ondervinden de aalvissers schade door de oestervisserij en die nen op gepaste wijze compensatie te krijgen. „Maar Braks voert een on duidelijk beleid. Mistig en vaag", al dus Van Liere. Nadat de statenleden in de gelegen heid waren gesteld om vragen af te vuren op het college begaf het gezel schap zich op pad voor een rondrit langs het droge industrieterrein en de buitendijkse bedrijven. Daarna werd nog een bezoek gebracht aan zorgwo- ningen en het verzorgingstehuis In 't Opper. GRAMSBERGEN - NV Energiebe drijf IJsselmij- beschikt officieel over een nieuw type waterkrachtcentrale in de Overijsselse Vecht ter hoogte van Gramsbergen. Het bijzondere van de centrale is dat al energie kan worden opgewekt bij een verval van slechts 1,3 meter. De apparatuur is ge schikt voor het kleinschalig opwek ken van stroom in laaglanden zoals Nederland. Biest heeft er een gewoonte van gemaakt om overal waar de grond opengehaald wordt voor verbou wingen, er met de metaaldetector naar toe te gaan. „Het is niet zo, dat ik dat onderzoek doe om er fi nancieel wijzer van te worden. Maar als je dan zo'n vondst doet, dan lopen de rillingen wel over je lijf", aldus de nog enigszins be- duuste Biest. De Nederlandse wetgeving be paalt dat vondsten als voornoemd toekomen aan de vinder. Dat bete kent voor Biest dus kassa. En daar lijkt het niet bij te blijven. Van avond - vrijdag - omstreeks 19.00 uur gaat Biest met enkele collega archeologen verder zoeken naar de collectie, die uit enkele honder den munten moet bestaan. Onder indruk Prof. dr. A. A. C. W. Vermunt van de Leidse universiteit is op verzoek van het Zierikzeese ge meentebestuur direct overgeko men naar Schouwen-Duiveland om Biest te ondersteunen bij zijn werk. Vermunt laat desgevraagd weten 'bijzonder onder de indruk' te zijn van de collectie munten, die volgens hem hun oorsprong vin den in een soort Bank van lening, zoals die er vele eeuwen geleden geweest moet zijn op de voor noemde locatie. „De Bicst-vondst (zo wordt het genoemd in wetenschappelijke kring - red) is niet alleen histo risch van enorm groot belang. Ook financieel gaat het om een van de grotere vondsten van de Lage Landen. Ik sluit niet uit. dat er voor meer dan 100.000 gulden in de grond verborgen ligt. Dat Biest er zoveel werk in gestoken heeft, doet ons wetenschappers goed". Mogelijk dat Biest voor diens werk wordt voorgedragen voor een crc-penning van de uni versiteit. Advertentie Vermunt raadt eventuele be langstellenden aan om vanavond, vrijdag, omstreeks 19.00 uur bij het terrein aanwezig te zijn. Een collega van Vermunt legt de om standers dan een en ander uit. Het heeft volgens hem nadrukkelijk geen zin om mee te gaan zoeken. De opgravingen bevinden zich nu in een zeer gecompliceerde fase „en ongecontroleerd de spade in de grond steken richt misschien meer schade aan dan dat het goed doet". Biest, dje zich nu ineens kapi taalkrachtig mag noemen, is voor nemens het gemeentebestuur en kele munten te overhandigen voor het eigen museum. „Wij hebben binnen de Nederlandse Vereni ging van Amatcurarcheologen de principe-afspraak, dat een deel van de collectie ten goede moet ko men aan de gemeenschap. Ik hoop, dat het gemeentebestuur mijn gift wil aanvaarden, zodat Zierikzee deze zomer nog een aardige attrac tie rijker is". Willem Biest met een klein deel van zijn munten Gemeente Bru vraagt aandacht voor verschillende knelpunten ALPHEN AAN DEN RIJN - De ge meenteraad van Alphen aan den Rijn heeft vforse kritiek geuit op het func tioneren van het college van b en w ten tijde van de illegale gifdumpin gen op een voormalige vuilnisbelt, eind jai^en zeventig. Maar op de frac tie van de Socialistische Partij (SP) na vindt de raad niet dat burgemees ter Paats (CDA), die toen ook al bur gemeester was, moet opstappen. De meeste fracties hadden zelfs waarde ring voor de openheid en slagvaardig heid waarmee hij de laatste weken heeft gereageerd op publikaties over de giflozingen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wh Verwachting Deltagebied tot zater- Advertentie dagavond: Veel bewolking Een depressie trekt van Schotland over Engeland en Wales naar Frank rijk. Boven de regio komt veel bewol king voor maar de neerslagkans van dit lagedruksysteem blijft boven zee. Een zwakke tot matige zuidelijke wind. Vooruitzichten voor de paasda gen: Droog en perioden met zon. Toe nemende oostelijke wind waardoor het op tweede paasdag schraal zal zijn. Minimumtemperatuur komende nacht 5 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/in dinsdag 5 april: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: oost 4 Maandag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: oost 4 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: noordoost 5 ZON- EN MAANSTANDEN 2 april Zon op 07.12, onder 20.15 Maan op 20.44, onder 07.04 3 april Zon op 07.10, onder 20.17 Maan op 22.01, onder 07.14 4 april Zon op 07.08, onder 20.19 Maan op 23.21, onder 07.26 5 april Zon op 07.05, onder 20.21 Maan op onder 07.43 Laatste Kwartier: 9 april (21.21) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De komende dagen is er prettig weer te verwachten. Boven onze omgeving handhaaft zich een rug van hoge luchtdruk, zodat de pressies niet de kans krijgen om tij dens de paasdagen ons weer te ver storen." Komende nacht daalt het kwik tot omstreeks 2 graden en kan er plaatselijk een enkele mistbank ontstaan. Morgen zijn er perioden met zon en is het droog. De middag- temperatuur is ongeveer 11 graden. Ook de paasdagen zijn er perioden met zon en is het droog. De middag- temperaturen liggen met rond 12 gra den op een aanvaardbaar niveau. Pas vanaf woensdag is er meer be wolking en neemt de kans op neer slag toe. Havens Hekman stipte ook de problemen met de bestemming van vrijkomende havens in Bruinisse aan. Hij stelde dat de rijksoverheid te weinig in speelt op nieuwe ontwikkelingen in de regio en refereerde daarbij aan het feit dat de pont Zijpe-Annajacobapol- der in juli van het toneel verdwijnt. „Terwijl voor die haven nog geen an dere bestemming is gevonden". In het veld „Wij achten het bijzonder zinvol dat de leden van de hogere bestuursorga nen zich zo nu en dan eens een dagje vrij maken om zich in het veld te gaan oriënteren wat er zich op lokaal niveau op maatschappelijk en be stuurlijk gebied afspeelt", aldus bur- HOTEL-RESTAURANT Tel. 01115-3510 BRUINISSE - Volop knelpunten werden aan de orde gesteld tijdens het werkbezoek van de statenfractie van SGP-GPV/RPF aan de gemeente Bruinisse. Aan de orde kwam onder andere de wens van het gemeentebestuur tot uitbreiding van ligplaatsen en de positie van de aal vissers. Burgemeester Hekman liet ook niet na de aan dacht te vestigen op de onderbezetting bij de politie en de gevolgen daarvan voor de gemeente Bruinisse. gerschap en burgerzin. Hij citeerde daarbij de Vereniging van Neder landse Gemeenten: „De gemeenten ontlenen hun kracht aan de korte af stand die er ligt tussen bestuur, bestuurden, ambtenaren en organi saties". Vervolgens gaf Hekman een globa le beschrijving van de gemeente Bruinisse en haar inwoners. Daarbij stond hij uitgebreid stil bij het hoofd stukje recreatie en stelde dat recrea tiedorp Aquadelta een voorbeeld is van hoe het moet. „In tegenstelling tot de oorspronkelijke vrees van de bevolking heeft Aquadelta zich ont wikkeld tot in het algemeen een rustig vakantiegebeuren". Ook werd de kwestie van het ver vuild havenslib naar voren gebracht. Hekman stelde dat alleen met finan ciële steun van het rijk dit slib even tueel verwijderd zou kunnen wor den. „Want dat is voor een gemeente als Bru niet op te brengen", vulde wethouder M. J. van de Velde ïa'fer Burgemeester T. C. Hekmah stelt de Bruse wethouders en de secretaris voor aan de statenfractie. Van de SGP-statenfractie waren M. van Dijke, G. R. J. van Heukelom, W. Kolijn, W. M. Markusse en W. P. Ren tier afgereisd naar Bruinisse. De SGP-GPV/RPF-statenfractie werd vertegenwoordigd door L. C. van Dij ke en P. Roose. Zij werden ontvangen door het voltallige college van b en w van Bruinisse. gemeester T. C. Hekman in zijn wel komstwoord. Hekman stelde dat een kleine ge meente nog overzichtelijk is en maakte gewag van tradities van bur- Voor wat betreft de te verwachten effecten van de openstelling van de weg over de Philipsdam stelde Hek man dat de mate waarin de toeloop toeneemt niet goed in te schatten is. „Maar wij willen graag wildgroei en problemen voorkomen", aldus de burgemeester. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1