Paasstemming is er weer deurloomock BROOD UIT HET WATER TLimmeaw^ The Untouchables te zien op witte doek Concertzaal Evaluatienota zandsuppleties naar Tweede Kamer Vergadering Duivelandse commissie Voel je goed in je eigen stijl. i E IE. 1 JEKE 6 ZIERIKZEE - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat zal haar beleid van de zandsuppleties aan de kust voortzetten, echter alleen op die plaatsen, waar het aanvullen met zand dringend geboden is om een on gewenste achteruitgang van de kust tegen te gaan. Met dit zogenaamde knelpuntenbeleid is jaarlijks een be drag van gemiddeld 8 miljoen gulden gemoeid. Het is nu nog te vroeg om te kiezen voor het regelmatig aanvul len van al het weggespoelde zand langs de hele kust. De minister laat dit weten in een brief, die zij aan de Tweede Kamer heeft gestuurd ter begeleiding van het rapport Evaluatie Strandsupple- ties. In dat rapport worden negen plaatsen langs de duinkust van Ne derland onder de loep genomen, waar de afgelopen jaren zand is opgespo ten. De studie heeft uitgewezen, dat de suppleties op vijf plaatsen aan de verwachtingen hebben beantwoord en dat op drie plaatsen vermoedelijk zullen doen. Zandsuppleties In het algemeen blijkt het supple ren van zand een goed middel om de kustachteruitgang op een voorspel bare manier te compenseren. Slechts op één plaats, namelijk bij Eierland op Texel, is de zandsuppletie eerder weggespoeld dan was voorzien. Over de oorzaken daarvan bestaat nog geen volledige duidelijkheid. Jaarlijks verdwijnt er langs de Ne derlandse duinkust 5 tot 7 miljoen kubieke meter zand in de golven, hetgeen op bepaalde plaatsen tot een achteruitgang van de kust leidt. Een deel van dit zand spoelt elders weer aan, maar daarmee zijn de knelpun ten niet geholpen. Door alleen de be dreigde plaatsen met zand aan te vul len (met behulp van zandzuigers en persleidingen zand uit zee halen) kunnen deze knelpunten worden aangepakt. Daarvoor is jaarlijks 1,6 miljoen kubieke meter zand nodig. Dat gebeurt alleen op die plaatsen, waar het achterliggende polderland bedreigd zou worden als men niets deed of als bij een afweging de belan gen op het strand en in het duin zoals recreatie, natuur en drinkwaterwin ning, zwaarder wegen dan de kosten van suppletie. Hiermee wordt geaccepteerd, dat de kust op sommige plaatsen - waar het niet direct kwaad kan - terug wijkt. Het volledig aanvullen van al het weggespoelde zand zou jaarlijks ongeveer 30 miljoen gulden kosten. De Nederlandse duinkust is overi gens al eeuwen in beweging en groeit Vrijdag 1 april Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Ons kent ons, 3-delige serie over generatieverschillen. Afl. 3. 15.00 uur Meditatie op Goede Vrijdag vanuit de St. Franciscuskerk te Amersfoort. 15.45 uur Het domein van de bever, natuurdocumentaire. 16.20 uur Ver van mijn bed, program ma over Derde en andere wereldza ken. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Alvin en z'n boefjes, teken filmserie. 18.05 uur KRO's tekenfilmfestival. 18.30 uur Voorlichtingsprogramma over Bonjour tout le monde, cursus Frans voor beginners. 19.00 uur Tom en Jerry, tekenfilm. 19.10 uur Het eiland van de vuurgo- din, natuurdocumentaire. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Barabbas, Amerikaanse speelfilm uit 1962 van Richard Flei scher. 22.30 uur Brandpunt in de markt, maandelijks sociaal-economisch ma gazine. 23.30 uur Journaal. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 11.45 uur Matthaus Passion, recht streeks vanuit de Pieterskerk te Lei den. 14.30 uur Matthaus Passion live, ver volg. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Piggeldy wil weten wat vergeten is, kinderfilmpje. 19.00 uur Journaal. 19.05 uur Veronica fitrace, sportief programma rond fitheid en gezond heid, gepresenteerd door Ilona Hof- stra. 19.55 uur Historie over Stuurboord. Afl.: De Poort, van Europa. 20.20 uur Urban Cowboy, Ameri kaanse speelfilm uit 1980 van James Bridges. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Verzonken heimwee: Joods hier, Israëiish daar, serie gesprekken met Joodse Nederlanders en Neder landse Israëli's. 23.38 uur Een bericht van de wilde ganzen. 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.45 uur De big steal, Amerikaanse speelfilm uit 1949 van Don Siegel. BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 111. Herh. 18.05 uur De smurfen, tekenfilmse rie. 18.30 uur Bingo! Wekelijks hitparade programma met o.m.: De clip van de kijker; Overzicht van de BRT-top 30; Studiogast; Radio België. Presenta tie: Bart Peeters en een gastpresenta- tor. 19.15 uur Uitzending door derden. Programma van de socialistische Omroepvereniging. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Première, filmnieuws. Pre sentatie: Jo Röpcke. 20.50 uur Het hart is een eenzame ja ger, Amerikaanse speelfilm uit 1968 van Robert Ellis Miller. 22.50 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 23.15 uur Nieuws. Aansl. Coda: Ele gisch gedicht, van Maurice Gilliams. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine voor Turken. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Peter Phelps, Pat McDonald, Tom Richards. Afl. 513. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. Afl. 233. 19.40 Mededelingen en programma overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Extra time. 20.55 uur De onbekenden van de Mont Blanc, documentaire van Den nis Ducroz over de eerste beklimmers van de Mont' Blanc in 1786. 21.45 uur Requiem, van Andrew Lloyd Webber vanuit de St. Thomas- kerk te New York. r-jas ook hier en daar door natuurlijke oorzaken aan. Bijzonder Texel is echter een bijzonder pro bleem. Uit de evaluatienota blijkt, dat hier eerder eèn heriialirig vari dè zandsuppleties nodig zijn dan was ge pland. In 1985 heeft Rijkswaterstaat daar npg omvangrijke zandaanvul- lingen laten uitvoeren, waarvan men dacht dat die langer zouden stand houden. Maar de natuur had een an dere loop.' ZIERIKZEE - De jaren dertig, met zijn economische re cessie, drooglegging en Mafiapraktijken vormen het boeiende decorum waartegen een team onkreukbare po litiemensen, the Untouchables, het op moet nemen tegen Al Capone en de zijnen. The Untouchables van producer Art Linson en regisseur Brian de Palma is dit paasweek einde (2, 3 en 4 april) te zien in de Concertzaal in Zierik- zee. Deze voorstellingen beginnen steeds om 20.00 uur. Eerste en tweede paasdag draait er 's middags om 14.30 de overbekende film Peter Pan van Walt Disney. Het Chicago van de jaren dertig, een stad waar verschillende Mafia- gangs elkaar naar het leven staan. Een corrupte, door geweld geregeerde stad, waar Eliot Ness van de Federale 'Recherche samen met de wijkagent Malone, scherpschutter Stone en de accountant Wallace de stad moeten verlossen van de Mafiaterreur, die ten tijde van de drooglegging grote vormen aannam. Deze Untouchables, zoals dit team niet om te,kopen en niet te stuiten re chercheurs,'wordt genoemd slagen er in om eem g£Ote zending Canadese whiskey p^Üerscheppen. Hierdoor komen zij in het bezit van een gedeel te van de boekhouding van de Capone Organisatie. Dit levert hen het bewijs dat Mafiabaas Al Capone zich al ja renlang schuldig maakt aan belas tingontduiking. Uiteindelijk slagen the Untouchables erin de sluwe Ca pone veroordeeld te krijgen. Kortom, een spektakelstuk op historische ba sis dat door de muziek van Ennio Morricone een extra dimensie krijgt. De kleintjes, voor wie het zien van dat mafiageweld niet geschikt is kun nen 's middags genieten van de won derlijke avonturen van Peter Pan, een van de meest beroemde films van Walt Disney waarvan de Nederlandse versie wordt getoond. Wie goed luistert hoort onder andere de stem men van Johnny Kraaykamp jr, Ted de Braak en Coen Flink. Het meele ven met de avonturen van Wendy, Pe ter Pan en kapitein Haak is niet het alleenrecht van het kindervolkje, ook de volwassene met enige fantasie kan zich met het zien van deze sprookjes- film nog best vermaken. Eieren schilderen in de Lichtboei en. SCHOUWEN-DUIVE LAND - Het is onontkome- lijk. Het paasweekeinde staat voor de deur en op tal van plaatsen in de regio worden met naine de kin deren aangenaam bezigge houden met zogenaamde paasactiviteiten. Evenals voorgaande jaren overi gens, want het is een goede traditie. In buurt- en clubhuis de Lichtboei te Zierikzee bijvoorbeeld kwamen zo'n 36 kinderen bij elkaar om eieren te schilderen. Iedereen bracht er vier mee van huis. Er zaten zelfs een ganze-ei en enkele uitgeblazen eieren tussen. Clubleidster Sania Constand- se is bijzonder te spreken over de be langstelling. Slechts enkele kinderen hadden zich vooraf aangemeld en als er dan toch 36 op de proppen komen, dan is dat heel wat. Ook de afdeling Noordgouwe van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen heeft weer van zich la ten horen. Evenals vorig jaar hebben de leden eieren verstopt in het bos van Schuddebeurs. De (kleinkinde ren hadden er de handen vol aan. Na dat de groep zich had verzameld aan de Donkereweg kon de paasspeur- tocht beginnen. In Ouwerkerk zijn leerlingen van de openbare basis school 't Stoofje druk doende geweest met een Palmpaasoptocht door het dorp. Maar buiten deze speciaal geor ganiseerde activiteiten zit de stem ming er al aardig in. Op de schoolra men verschijnen allerlei geknipte en geplakte paashazen en eieren. Ook de winkels doen er aan mee. De etalages zijn soms op kunstzinnige wijze vol gehangen en gezet met paashazen. En nu maar wachten op eerste en tweede paasdag. Als de deskundigen geloofd mogen worden, blijft de topdrukte uit. Dan maken we er toch een regio naal gebeuren van.... Een palmpaasoptocht in Ouwerkerk. NIEUWERKERK - In het gemeen tehuis van Nieuwerkerk wordt op donderdag 7 april een openbare ver gadering gehouden door de advies commissie algemene zaken. Een groep gemeenteraadsleden die ad vies uitbrengt aan het college van b en w betreffende raadsvoorstellen die het dagelijks bestuur wil lance ren. De commissieleden beraden zich over de wenselijkheid van het starten van een artikel 19 procedure in ver band met een viertal bouwaanvragen die niet in overeenstemming zijn met het bestemmingsplan. Men bespreekt het herbestratingsprogramma 1988 en de mogelijke aanleg van kabeltele visie op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Het project smederij Sirjansland komt aan de orde en een aanpassing van de winkelsluitings wet in verband met een verzoek van de Prijsslag. De openbare vergade ring begint 15.30 uur. WASHINGTON - De democratische presidentskandidaat Jesse Jackson heeft een gesprek gevoerd met een aantal prominente democraten om hen ervan te overtuigen dat de demo cratische partij niet gedoemd is een verpletterende nederlaag te lijden als hij de nominatie krijgt. Door de stormachtige opmars van Jackson in de voorverkiezingen is de democrati sche partij voor een pijnlijk dilemma komen te staan. Veel democraten vre zen dat Jackson geen schijn van kans heeft George Bush te verslaan DEN HAAG - ,,Nog maar twee da gen geleden dachten velen dat het ka binet zichzelf in de problemen had gebracht. Maar de coalitie komt ver sterkt uit dit debat naar voren. In on derlinge eensgezindheid worden nieuwe uitdagingen aangepakt". VVD-fractievoorzitter Voorhoeve maakte aldus de balans op van het driedaagse debat over het te voeren sociaal-economisch en financieel be leid in de jaren '89 en '90. Advertentie lm Sm JACKS - BROEKEN - TRUIEN Alleen verkoop bij: Mol 5-7 - Zierikzee - Telefoon 01110-12890 Ql AMTY MtN\V( l AR I Door FENAND VAN DEN OEVER Wijnand keek hen aan; streng, zon der dat men iets raden kon uit zijn blik. Ze waren er allemaal ineens stil van. Of een matroos óf een schipper keek als Wijnand, dat scheelde wat Zou, zou, ze durfden niet hardop denken. Zou Wijnand soms nog een mannetje nodig hebben. Wie hij vroeg, zou hem volgen, natuur lijk. Perslot van rekening was graven toch maar polderjongenswerk Wijnand sprak: ..Arend-Michiel, vijf telletjes". Onthutst stapte hij naar voren en liep naast Wijnand een eindje op. ,,Je kunt met me mee ter beug, heb je zin?" Het kookte vanbinnen, z'n bloed werd vuriger, heter de walm die naar zijn kop steeg. Hij met Wijnand mee en nog wel gevréagd. Hij liet echter zo min mogelijk blijken en vroeg met een stem, die hij expres inbond: „Waarvoor, schipper ,,Voor ouwenjongen (rang onder die van de matrozen)". Arend-Michiel voelde zuiver alles zakken, de hitte, het bloed uit z'n kop. Wit werd-ie. Hij keek naar Wij nand. Meende hij dat écht? Wijnand voelde blijkbaar zijn twijfel aan, want hij zei: ,,'k Weet. dat er een goeie varensgezel in je steekt Volk, dat met je voer, sprak me erover. Je bent niet lui en niet dom, vernam ik en 't waren geen kletskonten. Ze zeiden er bij: hij is wel een beetje eigenwijs, maar nou ja, op iedere haring zit een rare schub. Het eerste staat me erg an, 't laatste haal ik er wel uit. Nou9 Hij hapte natuurlijk toe. Dat was te mooi. Bij Wijnand Hoogendijk mee; van de zomer nog jongste en nu ou wenjongen bij overvloed van volk. En dat ze zó over hem spraken. Door gaans vertelden ze alleen maar kwaad van elkaar. Naast Wijnand liep hij mee voort. Tegen de kluit volk, die nieuwsgierig stond te wachten, zei hij alleen: sa luut. Hij wou maar éven aan boord wezen, het schip, een natte sloep, zien. Had-ie al honderdmaal gedaan, maar een sphip waarop je varen ging. bekeek je anders. Hij keek ernaar. Nog waren de dagen grauw en kort, mist en regen wisselden elkaar af. Ze deerden Arend-Michiel niet meer. Hij zou nu weer kunnen zingen van vreugde. Waarom? Nee, daar wou hij niet te veel over nadenken. Voor de verdiensten was het niet en voor moe der ook niet, natuurlijk niet en voor het lekkere eten nog« minder. Tbch was-ie blij. Wijnand zei niet veel. Wij nand was geen prater. Er ging wel een hoop praat van hem uit. Als hij niet ving, was hij ongenaakbaar, wier ge zegd. Nou ja, dan was hij de enige schipper niet. En dan: Wijnand ving ze altijd. Hij stapte aan boord. Een heerlijk gevoel trilde door hem heen. Hij rook het verse want en desmijïge pek, die in het dek werd gekalefaat. Tegen Wijnand zei hij alleen: „Ouwe, das nog een lief schip, deze 38, al is het dan een oud beestje". En Wijnand zei: ,,En varen, man, vóren, en te water leggen, te water leggen, we zijn al zat stomers ermee vooruit gevaren, o, 't is zo'n lekkere mijlenschijter". En ze waren 't er gloeiend over eens: da's wel 't mooiste getuigenis, dat een ouwe sloep ten deel kan val len. Tben spraken ze af over schip- klaar-maken en wensten elkaar sma kelijk eten. Tussen zijn tanden siste Arend-Michel een lollig wijsje. Wijnand keek hem, van de plecht af, na. Hij was blij hem aangenomen te hebben. Waarom wist hij niet. In dat jong zag hij wat. Arend-Michiel kwam natuurlijk te laat voor een bakkie. Hij was nog maar net op tijd voor het eten. Moe der was niet kwaad, och. ze kende de mannen wel, die een kantje gingen maken. Aan de haven waren het alle maal plakkers. Ze zei alleen: „Jon gen, je had het toch beloofd? En toen werd-ie, omdat ie met z'n kop helemaal aan boord zat, om dat onbenullige gezegde nijdig en zei: „Och mens, zanik niet". Dat kon vader, die de laatste dagen toch al zo kribbig was, niet verara- gen. Hij sloeg met de vuist driftig op tafel en sprak: „Da's geen taal tegen je moeder, verstaan?" Moeder sussendeerde alweer. Een van de meiden huilde reeds. Die mei den ook. Hij moest er een beetje om glimlachen. Wat een kou wc karsko- nade hadden die ouwelui toch. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6