Recreatie en bezuinigingen bedreigen natuur en monument Paasmodeshow Pleune Mode trekt veel belangstelling in Bruinisse Westerschouws geld voor het dierenasiel Boek met vijf cantates overhandigd Stad en Lande vergadert Twee aanrijdingen bij kruising De Tol Brand aan boord van kotter ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 maart 1988 Nr. 24312 5 Uit jaarverslag van Stad en Ijinde blijkt: De Vereniging Stad en Lande constateert in zijn jaarverslag dat het monu mentenbestand op Schouwen-Duiveland geleidelijk achteruit gaat. Een triest voorbeeld zijn de ontivikkelingen rond het vakioerkhuis in het Vrijpoortje. ZIERIKZEE - Het behoud van de stedelijke en lande lijke schoonheid van Schouwen-Duiveland wordt door de uitbreiding van recreatieve voorzieningen en door de bezuinigingen bij overheid en particulieren bemoeilijkt. Tot deze constatering komt de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland in zijn jaarverslag. Hoewel Stad en Lande enerzijds een toenemende belangstelling voor het verleden constateert worden an derzijds herinneringen aan dat verle den door uitbreiding van recreatie en bezuinigingen bedreigd. De opmars van recreatieve voorzieningen doet zich met name op de grens tussen kust- en poldergebied voor. Als voor beelden noemt deze vereniging de aanleg van de Dammenweg, de golf baan en de verbreding van enkele we gen in het kustgebied. Ofschoon Stad en Lande het belang van toerisme en recreatie voor de werkgelegenheid in de regio erkent, vraagt deze zich tegelijkertijd af of de toerist niet genoegen moet nemen met de bestaande situatie. Het al maar uitbreiden van zaken als bars, winkels, restaurants en andere voor zieningen is niet direct een verfraai ing van het landschap, hetgeen ook geldt voor het toenemend aantal ca ravans bij boerderijen. Neeltje Jans en de Brouwersdam/Kabbelaars- bank zijn volgens Stad en Lande loca ties die in aanmerking komen voor massatoerisme. Achteruitgang Een andere bedreiging waarvoor Stad en Lande blijkens het jaar verslag beducht is zijn de bezuinigin gen van overheid en particulieren. Wie over een waakzaam oog beschikt kan hier en daar constateren dat het monumentenbestand op Schouwen- Duiveland geleidelijk aan wat ach teruitgaat. In dit verband wijst de vereniging op de dreigende onder gang van het unieke Middeleeuwse vakwerkhuis in het Vrijpoortje en het verdwijnen van de groene schuur aan de Grachtweg. Verder vindt Stad en Lande het een teken aan de wand dat een door de gemeente opgezette enquête naar de toestand van particu liere monumenten relatief weinig respons heeft opgeleverd. Verwacht wordt, zo vermeldt het jaarverslag, dat een kwart van de Zierikzeese mo numenten aan een restauratiebeurt toe is. Of het ook echt tot een restau ratie komt is nog maar de vraag, om dat het op dit moment onzeker is of hiervoor voldoende geld beschikbaar is. Positief Ondanks die wat sombere geluiden zijn er ook positieve berichten. Stad en Lande wijst er in zijn jaarverslag op dat de molen Den Haas weer in ou de glorie is hersteld. De voltooiing van de restauratie van de Nieuwe Kerk en de Varreput moeten diege nen die het monumentenbestand in de regio een warm hart toedragen goed doen. Als pluspunten noemt Stad en Lande verder nog de open monumentendag in september, de boerderijen-inventarisatie en de in ventarisatie van monumenten, die in de periode tussen 1850 en 1940 zijn ge bouwd. Belangstelling Mag het behoud van het landschap pelijk en stedelijk schoon Stad en Lande met enige zorg vervullen, het bevorderen van de belangstelling voor eri kennis van het verleden van Schouwen-Duiveland verloopt wat vlotter. De vereniging constateert in zijn jaarverslag dat in een tijd van snelle en ingrijpende veranderingen de belangstelling voor het verleden groeit. Het toenemend aantal bezoekers bij het Streekarchivariaat en het her leven van het Straorijden in de West hoek, het zijn signalen dat het verle den in toenemende mate in het middelpunt van de belangstelling komt te staan. De toegenomen vrije tijd en een goede bibliotheekvoorzie ning spelen hierbij volgens Stad en Lande een rol. Die toenemende inte resse van het publiek voor het regio nale verleden uit zich overigens niet in een vermeerdering van het aantal leden van Stad en Lande, die graag wat meer jongeren als lid zou hebben. Vervolg van pagina 1 Burgemeester W. den Boer compli menteerde ds Meijer met zijn boek. „Deze bundel kan een bijzonder be langrijke bijdrage zijn aan het geestelijk leven van de mensen. Een handreiking naar de kerken en ver enigingen om het vaste patroon te doorbreken. De bundel is een goede aanvulling op de viering van hoogtij dagen", aldus Den Boer. De oud- predikant overhandigde hem het eer ste exemplaar in aanwezigheid van Gereformeerd predikant in Scharen- dijke R. Kamermans, de echtgenote van Hervormd predikant in Scharen- dijke E. P. Mulder en zijn eigen echt genote en dochters. Het boek is vanaf heden in alle boekwinkels in Neder land verkrijgbaar. ZIERIKZEE - Het jaar verslag '87 en de begroting voor dit jaar komen ter sprake tijdens de jaarvergadering die Stad en Lande vrijdag 15 april houdt. Deze bijeenkomst wordt in de Concertzaal in Zie- rikzee gehouden en begint om 19.30 uur. Behalve het jaarverslag en de begroting staat er ook een bestuursverkiezing op het pro gramma. De beide aftredende bestuursleden, de heren H. Doeleman Hzn en N. G. Tim merman hebben zich verkies baar gesteld. Verder wordt mits het tijdig gereed komt ook het tweede veldnamen- boekje over Duiveland gepre senteerd. Na de pauze die om ongeveer 20.30 uur zal zijn is het de beurt van de Zierikzeese historicus F. van der Doe om het spreekgestoelte te beklim men. Van der Doe zal nader in gaan op de rol die de koopvaar dij in de 18e eeuw in Zierikzee speelde. Het accent zal hierbij liggen op het varen van de schepen, het leven aan boord en de risico's van het zeemans- bestaan. Een en ander wordt door Van der Doe met dia's van oude tekeningen en gravures geïllustreerd. Combinaties van felle kleuren met zandkleuren BRUINISSE - Terwijl buiten na weer een regenbui een waterig zonnetje doorbrak, leek het in de zaak van Pleu ne Mode in de Nieuwstraat te Bruinisse al volop voor jaar. Vijf mannequins en een dressman presenteerden vol optimisme een nieuwe voorjaars- en zomercollectie met veel marineblauw en wit en felle 'Olympic' kleuren die de hoop op beter weer nog deed opleven. Bij deze Paasmodeshow werden schoenen van Quist en kapsels en make-up van kap- en schoonheidssalon Huib gepresen teerd. ZIERIKZEE - Op de met verkeers lichten beveiligde kruising De Tol bij Zierikzee vonden woensdag twee keer een kop/staart aanrijding plaats. In totaal werden hierbij vier personenauto's beschadigd. Er wer den geen mensen verwond. Om ongeveer 9.40 uur viel de eerste klap toen C. M. uit Haamstede de stoplichten rijdend vanuit de richting Haamstede naderde. Voor het stop licht was mevrouw C. V.-W. uit Mar graten juist aan het optrekken omdat het licht op groen sprong. Omdat het even duurde voor de rij auto's voor haar op snelheid was moest ook C. W. vaart minderen. Toen hij afremde schoot zijn auto op het gladde weg dek door achterop die van mevrouw C. V.-W. Het tweede ongeval die dag bij het kruispunt vond op soortgelijke wijze plaats. Om ongeveer 14.35 uur nader de P. B. uit Rotterdam het verkeers licht komend vanuit Bruinisse. Hij zag het licht op oranje springen en remde daarom krachtig. A. v. d. S. uit Roosendaal die achter hem reed had daar niet op gerekend en reed achterop de personenauto van P. B. Alle voertuigen werden beschadigd. NEELTJE JANS - Gistermiddag, woensdag, brak brand uit aan boord van de kotter KG 13 uit Colijnsplaat. De melding kwam binnen op de Roompotsluis van waaruit de red dingsoperatie in gang werd gezet Met behulp van de brandblussers van de reddingsboot Koningin Bea trix werd de brand in de bemannings- verblijven bedwongen. Andere sche pen die de kotter onder de Walcherse kust te hulp snelden konden terugke ren. Onder begeleiding van de Ko ningin Beatrix is de KG 13 op eigen kracht naar Colijnsplaat gevaren. De belangstelling voor de show bleek in Bruinisse bijzonder groot. Zowel tijdens de middag- als avond show bleken de in de winkel opge stelde stoelen niet voldoende voor al le Bruse dames die zich op de hoogte wilden stellen van de nieuwe collec tie die in hun dorp te koop was. De ruim dertig modellen werden gepre senteerd door Tineke Deering die als ladyspeaker optrad. Navy-style Pleune Mode blijkt de nieuwste modetrends op de voet te volgen want de mannequins lieten vele voorbeel den zien van de zogeheten Navy-styl ofwel marinelook. Kleding waarbij de kleuren marineblauw en wit de boventoon voeren en waarin veel streepdessins zijn verwerkt. Vaak wordt hierbij de kleur rood als accent gebruikt. Zoals bij het model in maat 42 dat werd geshowd door Briena. Een marineblauwe, geplooide broek rok met daarop een rood/wit/blauwe jumper met onregelmatige strepen. De stof van deze kleding bestond uit een combinatie van wol en polyester en in de kraag van de blouse die on der de jumper werd gedragen kwam de rood/wit/blauw combinatie te rug. Ook in de zogeheten jacobs- pumps die Briena bij deze combina tie droeg kwam de kleurencombina tie terug door het witte voorblad van de verder marineblauwe schoentjes. Signaalrood, vlaggeblauw, geel, groen en wit zijn de kleuren van de ringen in de olympische vlag. En ook de kleuren van het modebeeld in dit seizoen van de olympische spelen. Behalve via de kleuren is dit sportie ve spektakel ook in het modebeeld terug te vinden via de prints op stof fen. Tennissende en zeilende figuren op sweaters en T-shirts en een tricot marineblauw/wit combinatiepakje met een sportschoenprint vormden daar voorbeelden van. Mannequin Joke liet zieii dat de Olympic mode ondanks zijn felle kleurencombinaties toch heel even wichtig kan zijn. Zij showde een effen blauwe bermuda met daarop een jack in Olympic groen met signaalrode fantasie-omslagen. In het rugpand was een los stuk verwerkt maar voor al de signaalrode lus op de buiten kant fungeerde als blikvanger. Onder het jack droeg zij een rood/groen T- shirt met een zogeheten turtle nek. Dat wil zeggen een iets verhoogde, opstaande ronde hals. De fel gekleur de combinatie werd afgerond met na- turelkleurige moccasins met voor bladverwerking. Mini Een ander modebeeld dat vooral de jongeren zal aanspreken zijn de steeds korter wordende rokjes. Ellen en Joke showden enkele strakke mi ni rokken. Deze werden gecombi-- neerd met een fel gekleurd jack met koortsluiting en een getailleerd jasje met schootje. De collectie van Pleune Mode is volgens ladyspeaker Tineke Deering behalve op de jeugd ook minstens zoveel op mensen met grote re maten ingesteld. En dat bleek ook uit de Paasmodeshow waar onder an dere Lenie liet zien wat men voor dit genre in petto heeft. Dat bleek vooral een duurzame mode te zijn. Jurken met eenvoudige rechte modellen waarvan de stof en de accessoires als blikvanger fun- -«-geerden. Zoals de met een goudkleu rig randje afgewerkte knoopjes op de chique mintkleurige jurk die Lenie showde. En de donkerblauwe pochet- te in het borstzakje. Het rechte mo del had aan de voorzijde een loop- plooi die voor voldoende bewegings vrijheid zorgde. Lenie droeg hierbij pumps met open zijkanten en een leercombinatie. Bij de mannenmode die werd ge showd door Wim waren veel jeans- stoffen verwerkt en ook het noncha lante wijde colbert (Miami Vice-stijl) blijkt deze zomer een must. Omgesla gen mouwen waarbij de voering van het jasje wordt getoond en een dubbe le knopenrij horen hierbij. Wim showde een colbert in beige/groen streep dessin met daaronder een groene bandplooibroek. Het geheel werd compleet met een lederen das en moccasins van nubuck leer. In de collectie schoenmode van Quist zijn de kleuren marine/wit en allerlei bruintinten goed vertegen woordigd. Men ziet bij veel schoenen vlechtverwerking in het voorblad en het gebruik van verschillende leer soorten in een schoen. Veel platte schoentjes in college of moccasinmo- del deze zomer en pumps met open hiel of zijkanten. Quist mode.zorgde ook voor de tassen die de manne quins bij zich hadden. De kapsels werden verzorgd door kapsalon en schoonheidssalon Huib die daarmee tevens de nieuwe trend in haarmode presenteerde. De na druk ligt deze zomer vooral op korte re kapsels met het accent op de voor zijde, de pony. Dat hoeft echter geen enkel beletsel te zijn om ook af en toe met een kapsel met lang haar voor de dag te komen. Huib gebruikt daar voor een kunstvlecht die vanwege zijn goede bevestiging snel en gemak kelijk kan worden aangebracht. De accessoires blijken deze zomer een belangrijk onderdeel van de haarmo de. Sjaals en spelden. Verder zijn warme rood- en bruintinten van het haar heel actueel. Bij dit alles hoort een make-up in zachte kleuren waar bij zelfs de wimpers een kleurtintje krijgen via de mascara. Brede wenk brauwen blijven modern, maar ze krijgen toch weer iets meer vorm dan het modebeeld tot nu toe voorschreef. Uit de Paasmodeshow bleek dat de bewoners van Bruinisse in hun dorp alles kunnen vinden om er dit voor jaar modieus bij te lopen. Advertentie BURGH-HAAMSTEDE - Ook de gemeente Wester- schouwen lijkt akkoord te gaan met de verhoogde bij drage aan de Stichting Dierenasyl Schouwen-Duiveland. Tijdens de vergadering van de commissie financiën werd namelijk geen enkele kritiek op de verhoogde steun uit gesproken. „Alleszins verantwoord", zo luidde de visie van voorzitter J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. Simpele rechte modellen waarbij de stoffen de aandacht trokken leerden bij Pleune Mode getoond als de mode voor de grotere maten. De subsidie voor het asiel in Zierik zee wordt danig opgeschroefd om een hartewens van de stichting in vervul ling te laten gaan: een vaste én dus betaalde kracht. Dat kost de gemeen ten veertig cent per inwoner, aange vuld met een bijdrage per hond. Voor Westerschouwen is dit laatste aantal berekend op 28 viervoeters. De CDA-er J. W. Geleijnse vroeg zich af hoe dit bedrag berekend is door de stichting. „Ik heb zelf ook een hond gehad en hoewel die het pri ma naar de zin had liep ie toch drie keer per maand weg. Wordt dat door berekend in het aantal honden per ge meente". Hij vulde deze opmerking direct aan met de informatie, dat hij de opvangkosten uit eigen zak heeft betaald. Hij - en ook de andere com missieleden hadden overigens geen moeite met de bijdrage. Met het ver zoek van de VVD-er ir C. W. Veerhock of Geleijnse 'voortaan beter op z'n hond wil passen' werd het agenda punt afgerond. Ook kwam een startsubsidie voor de stichting Vrijwilligersoverleg zorgsector Schouwen-Duiveland ter sprake. Eerder werd geldelijke steun onthouden, maar nu gaan diverse ge meenten alsnog overstag. Ook Wes terschouwen als het aan de commis sie financiën ligt. Geleijnse hield het vaker geopperde idee stand, dat de Stichting Welzijn Ouderen de lading van de nieuwe organisatie voor zo'n 80% dekt. De voorzitter voorziet ech ter problemen voor de coördinator van SWO als die er nog meer taken bij krijgt. Volkstuinen Er kunnen volkstuinen aangelegd gaan worden in Serooskerke. Ook de dakbedekking moet vernieuwd wor den en de commissie gaat akkoord met de kosten. De loods van gemeen tewerken mag worden uitgebreid, een geschonken boerderijkaart kan gerestaureerd worden en er wordt geld vrijgemaakt voor de foyer van het Renesse dorpshuis om de uitleen van boeken aan toeristen mogelijk te maken. CDA-commissielid J. W. Geleijnse moet beter op zijn hond gaan pas- sen(!). DEN HAAG - Noord-Brabant kan in 1989 en 1990 rekenen op een bijdra ge van 250.000 gulden voor de grond waterbescherming. Minister Nijpels heeft dit toegezegd aan het college van gs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5