'De sociale woningbouw moet woongerief houden' ■1 RBOI-rapport ond wensen verkeersc< RBOI-rapport onderschrijft wensen verkeerscommissie Zierikzeese commissie wil eigen emancipatiebeleid Deurloo Schoolgebouw Brouwershaven is doelwit van vandalen Vastgelopen schip weer vlot Aanrijding op het verkeersplein Duiker breekt been ELEKISCHEINMES ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Specialist op zit- en slaapgebied Intermeubel f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 maart 1988 Nr. 24312 3 Jaarverslag Vrouwen Advies Commissie De Vrouwen Advies Commissie beoordeelde onder andere de woningen naar een ontwerp van architectenbureau Leo de Jonge. Zoals die worden gebouwd in de gemeenten Brouwershaven, Westerschouwen en Middenschouwen. ZIERIKZEE - „Omdat de versobering' in de bouw nog steeds voortduurt, blijft het onze taak erop toe te zien dat het woongerief in de sociale woningbouw behouden blijft". Deze conclusie trekt de Vrouwen Advies Commis sie (VAC) in de nabeschouwing van haar jaarverslag over 1987. De VAC is een groep van dertien vrouwen uit de re gio die zich namens én met de bewoners bezighoudt met de plannen voor de bouw van nieuwe huizen op Schou- wen-Duiveland. Advertentie i .J BROUWERSHAVEN - De Rijkspolitie Schouwen- Duiveland is op zoek naar de vandalen die sinds fe bruari regelmatig vernielingen aanrichten aan het gebouw van de openbare basisschool De Schoener te Brouwershaven. Men gaat meer controles uitvoeren op de tijden dat de school is gesloten. En vraagt de Brouwse bevolking dringend om even te bellen wan neer men vandalen bij het schoolgebouw aan het werk ziet. In de afgelopen weken kreeg het schoolgebouw telkens opnieuw ongewenst bezoek van vandalen die voor duizenden guldens ver nielingen aanrichtten. Men klom op het dak van de school en sneed daar het snoer van de televisie-an tenne kapot, trapte een ruit in en sneed de klimplant van de school tuin af. De pinnen waarmee de hekken van het schoolplein zijn bevestigd werden uit de grond ge trokken. Stenen bankjes op het schoolplein werden omgegooid. Men bekladde ramen en deuren, stak verschillende keren een brandje in het portiek van het schoolgebouw en deed zelfs zijn behoefte op de stoep. Verder wer den diverse palen die rondom de zandbak staan afgebroken. De politie is bezig met een on derzoek om een eind te maken aan deze wandaden. De hulp van de Brouwse bevolking is daarbij on ontbeerlijk. Daarom verzoekt men ieder die inlichtingen kan verstrekken te bellen met tele foonnummer 01110-14055. Dat zeggen we al jaren ZIERIKZEE - „De resultaten van het onderzoek naar ^de gevolgen van het gereedkomen van de weg over de Stormvloedkering en de Philipsdam bevestigen in feite datgene waarvoor de gemeente Zierikzee al jarenlang pleit". Dit constateerde de CDA-er C. Legemaate tijdens een vergadering van de verkeerscommissie ten stadhui- Zij doet dat door'papiëns de bewo ners een gesprekspartner te zijn van opdrachtgevers, ontwerpers en uit voerders van de huizen in de sociale woningbouw die op Schouwen-Dui- veland worden gebouwd. Men is bij de plannen betrokken vanaf de proce dure van een bestemmingsplan dat woningbouw mogelijk m.oet rriaken tot de realisatie van de woonom geving van de huizen die in de regio worden gebouwd. Waar mogelijk neemt de VAC deel aan inspraakpro cedures in de gemeenten. Zij brengt als zelfstandige commissie schrifte lijk advies uit met als doel een betere kwaliteit woningen te bewerkstelli gen. Subsidie De vrouwen in de VAC verrichten hun werkzaamheden belangeloos. DEN OSSE - In de loop van dins dagmiddag is een bergingsbedrijf er in geslaagd het motorschip Henna, dat was vastgelopen op de oostelijke punt van de Kabbelaarsbank in de Grevelingen, vlot te trekken. Het schip was geladen met een paar dui zend ton, uit Duitsland afkomstige, slakken. Die werden naar de Kabbelaars bank gebracht om daar te worden ge bruikt bij de aanleg van een we- gaansluiting tussen Port Zelande en de Rijksweg 57. De reis verliep niet voorspoedig want door onbekende oorzaak geraakte het schip buiten de betonning die het vaarwater in de Grevelingen markeert. Het liep vast op de oostelijke punt van de Kabbe laarsbank tegenover het haventje van Den Osse. Hierdoor kwam de Henna zodanig omhoog dat het schip onge veer vijf centimeter water te weinig had om terug vlot te kunnen komen. Plaatsvervangend hoofd van de Dienstkring Deltakust van Rijkswa terstaat J. J. Geleijnse vertelde dat het vastlopen van het schip aanlei ding was om twee keer van het tij ge bruik te maken om via de sluis in de Brouwersdam meer water in de Gre velingen te laten lopen. Mede daar door kon de Henna in de loop van dinsdagmiddag met sleepboten vlot- getrokken worden. Het schip bleek geen beschadigingen te hebben opge lopen en ook geen lading te hebben verloren zodat het zijn weg naar de Kabbelaarsbank kon vervolgen. Advertentie Het functioneren van de commissie wordt financieel mogelijk gemaakt doordat de diverse gemeenten subsi die verlenen. In 1987 beoordeelde de vrouwencommissiede tekeningen van de 46 woningen die de woning bouwvereniging Beter Wonen in het voormalige pand van de Cornelia- stichting aan het Havenpark te Zie rikzee gaat realiseren. Inmiddels is de bouw van de móssele begonnen. Men verdiepte zich ook in de be jaardenwoningen en gestapelde wo ningen die werden ontworpen door Leo de Jonge te Rotterdam en die wellicht gebouwd gaan worden in de gemeenten Westerschouwen, Mid denschouwen en Brouwershaven. Uit een toelichting van een van de leden van de VAC, G. Visser-Groenendaal bleek dat de commissie niet geluk kig is met de kleine slaapkamers in dit ontwerp. „Het is natuurlijk altijd woekeren met ruimte. Maar vooral voor ouderen is het toch wel erg on gemakkelijk als zij zo weinig plaats overhouden om rondom een bed te kunnen lopen". Mevrouw Visser vertelde dat de ad viezen van de commissie vaak prakti sche details betreffen.»,,Wij pleiten er bijvoorbeeld voor om in nieuwe hui zen betere mogelijkheden te laten aanbrengen voor verlichting boven het aanrecht. Het lichtpunt zit vaak midden op het plafond terwijl juist bij de ruimte waar gewerkt wordt een goede verlichting nodig is". Uit de toelichting van het commissielid Aanleiding voor deze discussie was een tijdens de voorgaande vergade ring gestelde vraag van het commis sielid H. Gilden-van Geesbergen om een discussie over de inhoud van een emancipatiebeleid en meer nog de fi nanciële middelen die de gemeente Zierikzee daarvoor beschikbaar wil en kan stellen. Deze kwestie kwam dan ook als apart punt op de agenda voor deze vergadering voor. Beleid Emancipaticwcrkstcr Ineke Sturm lichtte vanaf de publieke tribune de noodzaak van een locaal emancipa tiebeleid toe. „Het is belangrijk dat de gemeente Zierikzee zo langzamer hand een beleid gaat voeren, zeker nu de rijksbijdrageregeling voor eman cipatie-activiteiten wordt opgeno men in de nieuwe welzijnswet" aldus de emancipatiewerkster die haar woorden kracht bijzette door onder andere te wijzen op een congres van bleek dat de VAC bij zijn adviezen re kening moet houden met de (soms be perkte) mogelijkheden van huizen wat ruimte en gebruik van materia len betreft. „We zijn bijvoorbeeld ge bonden aan de hoeveelheden tegels die mogen worden gebruikt in een huis. Dan adviseren wij om in het toi let een laag minder te gebruiken ten gunste van de tegelwand boven het aanrecht. Omdat we vinden dat ze daar effectiever zijn in verband met spatten bijvoorbeeld". Kamerdeuren Een ander advies dat de VAC uit bracht betrof de plaatsing van de ka merdeuren. „Vaak is de inrichting van de kamer wat gemakkelijker wanneer die deuren niet precies in het midden van de wand worden ge plaatst". Het creëren van meer afzet- ruimte naast het fornuis en een zoda nige plaatsing van de wandcontactdo zen dat deze niet midden op een wand als verstorend element werken waren enkele van de andere adviezen die de VAC uitbracht. Men beoordeelde in 1987 ook de voorlopige tekeningen voor de bouw van enkele woningen in de voormali ge smidse te Sirjansland. De advie zen die de VAC opstelde werden schriftelijk medegedeeld en nadien mondeling toegelicht en besproken met de diverse betrokken instanties. De Vrouwen Advies Commissie be nadrukte in het jaarverslag over 1987 dat het belangrijk is om de VAC, als vertegenwoordiger van de consu ment, in een zo vroeg mogelijk stadi um te betrekken in de onderhande lingen tussen gemeenten en opdrachtgevers. Als motivatie hier voor brengen de vrouwen de deregu lering en decentralisatie naar voren. Behalve dit directe beoordelen van bouwtekeningen en plannen legde de VAC ook werkbezoeken af. Onder an dere aan de service-flat De Vrijburg. Men bezocht studie- en voorlichtings bijeenkomsten en onderhield contac- de Vereniging van Nederlandse Ge meenten over hot opstellen van een gemeentelijk emancipatiebeleid en het huidige regeringsbeleid van ver zelfstandiging van de vrouw. Welzijnsplan Een soortgelijk geluid liet ook het PvdA-commissielid M. R. de Jong- van Loo horen. Zij stelde dat als het goed geweest zou zijn, die nota er reeds zou zijn. De Jong-Van Loo doel de daarbij op een reeds eerder gedane toezegging dat er een welzijnsplan met daarin een apart emancipatie hoofdstuk zou verschijnen. Dit plan blijkt echter nog niet uitgewerkt en aan het papier toevertrouwd te zijn. Basis Wethouder J. Groen had zo zijn be denkingen om zonder ondergrond (de centjes die voor dit doel beschikbaar zijn) over dit beleid te discussiëren. ten met de beide woningbouwvereni gingen op Schouwen-Duiveland en de diverse gemeenten. Momenteel zijn in de VAC drie vacatures. Men zoekt hiervoor een vrouw uit de gemeente Brouwershaven, uit de gemeente Middenschouwen en uit de gemeente Bruinisse. ZIERIKZEE - Twee personenauto's zodanig beschadigd dat zij total loss werden verklaard. Dat was de trieste balans van een aanrijding op het ver keersplein bij Zierikzee dinsdag om ongeveer 20.15 uur. Ondanks deze grote materiële schade liepen de in zittenden geen noemenswaardige verwondingen op. De aanrijding vond plaats toen D. J. uit Brouwershaven komende vanaf de Grachtweg de rotonde opreed. Hij zou daarbij geen voorrang hebben ge geven aan J. J. v. A. uit Noordgouwe die komende vanaf de Blokweg over de rotonde reed in de richting Brui nisse. Een botsing met voorgenoemde materiële schade was het gevolg. SCHARENDIJKE - R. J. C. uit Rot terdam werd per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis nadat hij dinsdag ten val kwam in de oude jachthaven te Scharendijke. De Rotterdammer brak zijn been toen hij uit het water klauterde. Hij had in de oude jachthaven de duiksport beoefend. Het ongeval ge beurde om ongeveer 16.15 uur. ze. Deze constatering had met name betrekking op een. tweetal .aanbeve lingen in di,t onderzoeksrapport, na melijk de aanleg van een parallel weg langs de provinciale weg tussen Zie rikzee en Serooskerke en het tolvrij maken van de Zeelandbrug. Hete hangijzers die regelmatig in de Zie- rikzeese raadzaal te berde worden ge bracht. De commissie onderschreef dan ook deze aanbevelingen uit het RBOI-rapport, al had de VVD-er J. J. Geleijnse zo zijn bedenkingen tegen de vaagheid van het rapport. „Wat heb ik eraan, wat doe ik ermee" vroeg de liberaal zich wat sceptisch af. Met name doelde hij op de ge schatte afname van het verkeer over de Zeelandbrug. Het rapport gaat uit van een afname van veertig tot vijftig procent, terwijl de eerste cijfers een afname van 17% laten zien. Indien die afname inderdaad tot een kleine twintig procent beperkt blijft, zou de gemeente dit argument volgens Ge leijnse in het overleg met de provin cie uit moeten buiten. Te vroeg Volgens burgemeester mr J. J. R M. Hij wees de commissie ook op de pro cedure, waarbij de commissie door het vaststellen van prioriteiten rich ting kan geven aan het emancipatie- gebeuren in de gemeente. Dit richting geven gebeurt jaarlijks bij het vast stellen van de meerjarenraming. „Hierbij wordt de commissie altijd gevraagd wat deze belangrijk vindt" aldus de commissievoorzitter. Beleid Commissielid Gilden-Van Geesber gen beklemtoonde nog eens dat haar verzoek niet alleen bedoeld was om de 48 cent die momenteel in het kader van de rijkbijdrageregeling voor emancipatie-activiteiten beschik baar is veilig te stellen, maar meer ook om inhoudelijk vorm te geven aan het emancipatiegebeuren in de gemeente. „Zo'n beleid houdt meer in dan het aanvragen van subsidies en het behandelen van subsidieverzoe ken. De gemeente zou zich dan ook uit moeten spreken voor een emanci patiebeleid en zou dat tevens finan cieel moeten vertalen" aldus het vroegere raadslid. Op gang Langzaam aan lijkt er wat schot in de zaak te komen, getuige de medede ling van Groen dat er in regionaal verband een werkgroep opgericht is die zich bezighoudt met emancipatie doeleinden. Om zich te oriënteren op datgene wat andere Zeeuwse gemeen- Asselbergs is het nu echter nog te vroeg om te stellen dat er weinig van deze cijfers klopt; „Het is best moge lijk dat in de zomermaanden deze ge middelden flink door elkaar worden geschud. Voordat we iets met zeker heid kunnen zeggen hebben we de cij fers van een heel jaar nodig" aldus Asselbergs. Vergeten Hoewel ook deze keer weer het be lang van een parallelweg voor het lanzame verkeer op het tracé Zierikzee-Serooskerke werd beklem toond, ziet het er volgens de burge meester niet naar uit dat deze harte- wens binnen afzienbare tijd wordt gehonoreerd. De kosten voor de aan leg van zo'n parallelweg bedragen twaalf miljoen gulden „Tot het jaar 2000 kunnen we alles vergeten. De verwachte chaos op Walcheren zal in Den Haag met leedvermaak worden gadegeslagen" aldus de commissie voorzitter, die de commissieleden er op wees dat er ook voor de jaren na 2000 geen zekerheid bestaat of er iets aan dit stuk weg gaat gebeuren. Hoewel ook hij bij herhaling heeft ten op dit vlak doen zal Zierikzee bij andere gemeenten (waaronder Mid delburg) de reeds bestaande emanci patienota's opvragen. Op basis van deze nota's zal de afde ling welzijn zien hoe dit naar de Zie- rikzeese situatie kan worden ver taald, waarna deze uitkomsten aan de welzijnscommissie zullen worden voorgelegd. Ouderen De welzijnscommissie bleek de ou deren een warm hart toe te dragen: Meer Bewegen voor Ouderen krijgt als het aan de commissie ligt een sub sidie van ruim twee mille en ook voor het opzetten van een buurtbusexperi ment bleken de commissieleden in de portemonnee te willen tasten. Nadat de ANBO in samenwerking met de Stichting Welzijn Ouderen een onderzoek instelde naar de wense lijkheid van het instellen van een buurtbus, ziet het er naar uit dat deze per 1 mei gaat rijden. Of dat tijdstip haalbaar is hangt af of de kwestie nog op de agenda voor de april- vergadering van de gemeenteraad kan worden geplaatst. Aan de com missie welzijn zal het niet liggen. De ze was namelijk unaniem positief over een startsubsidie van 7000,- voor deze vorm van vervoer voor ou deren (50-plussers) en gehandicapten. Een voorstel van De Jong-Van Loo om deze doelgroep uit te breiden met minder draagkrachtigen en moeders met jonge kinderen kreeg van de ove rige commissieleden geen bijval. Tbn eerste omdat de grens tussen draag krachtig en minder draagkrachtig moeilijk te trekken is en ten tweede omdat reeds afspraken zijn gemaakt met een plaatselijk taxibedrijf. Groen, die ait experiment een goeae kans van slagen toedichtte zag die uitbreiding van de doelgroep ook niet zo zitten, de wethouder vond dat de groep mensen voor wie deze buurt bus op donderdag gaat rijden om vangrijk genoeg. gewezen op de onveiligheid van dit stuk weg, relativeerde hij deze kwes tie door te wijzen op de grotere ver keersproblemen in de Randstad: „Late we niet vergeten dat files hier alleen in de zomermaanden voorko men". als een soort tussenoplossing sprak de burgemeester dan ook de wens uit dat het rijk, dat in '90 deze weg van de provincie overneemt in elk geval iets aan de onveilige pun ten op dit wegvak doet. Voorrang „Ik mis de rotonde in dit verhaal" reageerde groepscommandant van de rijkspolitie A. Gerards op de reacties van de commissieleden. Dit verkeers plein even buiten Zierikzee is vaker het onderwerp van gesprek geweest waar het het bevorderen van de ver keersveiligheid betreft. Het pro bleem lijkt zich vanzelf op te lossen, nu met ingang van 1990 een nieuwe voorrangsregel van kracht wordt. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-14417. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6o/o B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ,,'r Wordt tijd voor een gemeentelijk emancipatiebeleid,, ZIERIKZEE - Net zoals er een nota jeugdbeleid be staat, zou de gemeente Zierikzee het te voeren gemeente lijke emancipatiebeleid in een nota moeten samenvat ten. Deze zou als leidraad kunnen dienen bij de beste ding van de gelden die het rijk jaarlijks voor emancipa tiedoeleinden beschikbaar stelt. Tot deze uitspraak kwam de welzijnscommissie van deze gemeente tijdens zijn vergadering in het stadhuis. Harmgvlielplem 4. 4301 XG Zierikzee Tel 01110-12946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond t I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3