Commissie positief over herinrichtingsplan vroeger bedrijfsterrein Mogelijk leuk extraatje voor nieuwkomers in kleine kernen 'De geloofswerkelijkheid was de basis voor deze 5 cantates' DE ZIERIKZEESCHE COURANT Krayestein gaat de verenigingen informeren over toekomst P£ Bitr ""ODELFAtf^ \1& Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woongerief ZWN Pasen Domeinen De sociale woningbouw moet ook woongerief Er moet een hechtere relatie komen tussen de De paasstemming zit er al goed in op de diver- |n de bossen van Westenschouwen heeft de behouden volgens de VAC. (Pag 3). ZWN-opbrengsten en het aantal reizigers. se plaatsen In de regio. (Pag. 5) politie de Domeinenloop gehouden. (Pag ft). (Pag 4). DONDERDAG 31 MAART 1988 144ste jaargang Nr. 24312 WAARIN OPGENOMEN (f797 - 1889) De zorg neemt met het geld toe. Horatius Noordwelle en Serooskerke met terugwerkende kracht prikkelen NOORDWELLE/SEROOSKERKE - Als de Wester- schouwse gemeenteraad ermee instemt krijgt iedereen, die sinds 1 januari 1987 binnen of naar Noordwelle of Se rooskerke verhuisd is een aardig stimuleringsbedrag van de gemeente. Dat bedrag varieert van 1500 gulden tot 3000 gulden en dient als vestigingsstimulans ter bevorde ring van de leefbaarheid in de kleine kernen. Die terug werkende kracht is een voorstel van J. van den Berge van de Reformatorische Unie. Een en ander kwam ter sprake tij dens de vergadering van de commis sie algemene en bestuurlijke zaken. Al anderhalf jaar filosofeert de ge meente over voorstellen om die leef baarheid te bevorderen. Nu is het col lege met het idee gekomen om bij vestiging in de voornoemde kernen de hoofdbewoner 1500 gulden te ge ven en voor ieder ander lid van het gezin 500 gulden met een totaal maximum van 3000 gulden. Alle commissieleden zeiden ver heugd te zijn met het plan van het col lege, waardoor er nu daadwerkelijk iets van de grond lijkt te komen. J. W. Geleijnse (CDA) had echter wat moei te met liet feit, dat gezinnen die bin nen de kern verhuizen (bijvoorbeeld van sociale woningbouw naar de vrije sector) buiten de boot vallen in het voorstel. Ook zij dragen volgens hem blijvend bij aan die zo rel be geerde leefbaarheid. Ouderlijk huis Ook G. J. W. van der Salm vond daarvoor wat te zeggen. Met name jongeren, die het ouderlijk huis ver laten en zelfstandig gaan wonen, maar wel in de kern blijven, maken volgens hem aanspraak op de bijdra ge. ,,We moeten natuurlijk wel oppas sen, dat men niet van huurwoning naar huurwoning 'gaat om die 3000 gulden te kunnen krijgen", aldus de PvdA-man. gingspremie. De suggestie in het voorstel om als gemeente voorwaar den te stellen met betrekking tot de schoolkeuze werd staande de verga dering weggestreept, omdat dit niet mogelijk is ,,al willen we het wel", al dus de voorzitter. Parkeren Tijdens de vergadering werd tevens- gesproken over de invoering van'het betaald parkeren in Renesse en mo gelijk ook in Haamstede. De discus sie is deze week op gang gekomeiï. Geleijnse wilde graag weten of het college ook aan betaald parkeren denkt voor het terrein bij de rotonde van Westenschouwen. De voorzitter zei dit geen gekke gedachte te vin den, omdat er een onderhoud a 120.000 gulden voor de deur staat. Volgens Geleijnse zit de middenstand niet te springen, maar verandert een en ander als er ook bewaking voor te rug verkregen wordt. Van der Salm waarschuwde ervoor geen overhaaste beslissingen te nemen omdat de con sequenties van het invoeren van be taald parkeren vooralsnog niet te overzien zijn. Ds. H. Meijer bij de overhandiging van zijn bundel Geloofd zij de Here God aan burgemeester W. den Boer. BURGH-HAAMSTEDE - De eigenaar van sportcentrum Krdyestein te Burgh-Haamste- de, Van Bohemen Holding, gaat de gemeente Westerschou- wen en alle sportverenigingen die gebruik maken van haar faciliteiten duidelijk maken, wat de plannen zijn met Krayestein. Hiermee moet een einde komen aan de onzeker heid waarin de diverse vereni gingen verkeren. Die onzekerheid is de kop op gestoken na berichten over de grootse verbouwing van Krayestein dit jaar. Sportver enigingen zijn. nu met name in de wintermaanden aangewe zen op Krayestein en vrezen na de verbouwing buiten spel ge zet te worden. Dit omdat Van Bohemen de voorkeur aan de recreanten zou gaan geven. Iets wat Van Bohemen tot op heden heeft ontkend. Informatieve avond G. J. W. van der Salm, lid van de PvdA. heeft tijdens de Wes- terschouwse vergadering van de commissie algemene en be stuurlijke zaken opheldering gevraagd over deze ontwikke ling. Burgemeester en voorzit ter J. L. Niemantsverdrict- Leenheer bracht hem op de hoogte van het feit, dat Van Bo hemen voor vrijdag 20 mei oen informatieve avond heeft be legd. De uitnodigingen hier voor worden nog verstuurd Tijdens de avond is het aan Van Bohemen om de geopperde on zekerheid weg te nemen. RU-vertegeniooordiger J. van den Berge wil het financiële voordeel met terugwerkende kracht inge voerd zien. Als het aan de commissie ligt komt er dus een voorstel, waarin een ieder die naar of binnen de kernen ver huist aanspraak maakt op een bij drage. Het is overigens in eerste in stantie aan het college en vervolgens aan de raad om dit idee op te volgen. Dat geldt ook voor de suggestie van Van den Berge om de regeling met te rugwerkende kracht in te voeren. Hierbij zei hij te denken aan januari 1985. De voorzitter, mevrouw J. L. N i email tsverdri et-Leenheer, voelde wel iets voor Van den Berge's opmer king, maar ziet praktische voordelen aan een terugwerkende kracht tot 1 januari 1987 en uiterlijk 1986. Ze zeg de toe een en ander nader te willen bezien. J. C. de Feiter (VVD) was met name blij omdat het bedrag be lastingvrij uitgekeerd kan worden. „Als mensen van die 3000 gulden maar 2000 gulden overhouden, dan zou dat jammer zijn". En zo adviseert de commissie be stuurlijke zaken dus aan het college. Een ieder, die sinds 1987 (1 januari) naar Noordwelle of Serooskerke is verhuisd of binnen de kernen zelf an dere woonruimte hebben gevonden, moeten aanspraak maken op de vesti- Emeritus predikant H. Meijer overhandigt eerste exemplaar van zijn bundel aan burgemeester Den Boer SCHARENDIJKE - „Het maken van poëzie en liederen hoeft niets te maken te hebben met dromen of ontvluch ten van de werkelijkheid. Dichten kan ook een daad zijn". Dat zei emeritus Hervormd dominee H. Meijer uit Scharendijke bij de presentatie van zijn bundel Geloofd zij de Here God waarin vijf cantates voor christelijke hoogtijdagen zijn opgetekend. In de Putmeet te Scharen dijke overhandigde de oud-predikant het eerste exem plaar van de door hem geschreven bundel aan de burge meester van Middenschouwen, W. den Boei'. Uit de woorden van Meijer bleek dat de eerste cantate in de bundel, de kerst-cantate, reeds vijftien jaar gele den ontstond toen hij werkzaam was in de gemeente Sint Nicolaasscha. ,,Het is altijd mijn hobby geweest om gedichten en liederen te maken. Een bezigheid die niet alleen met woor den maar ook alles met daden te ma ken kan hebben. De cantates ontston den door het bezig zijn met de ge- loofs werkelijkheid". Na het realiseren van de eerste can tate, met behulp van Yme van de Wal uit Sint Nicolaasscha, die de melo dieën maakte, was hot de bedoeling van Meijer om in zijn volgende ge meenten door te gaan met het maken van cantates. Maar het bleek zeer moeilijk om componisten te vinden voor het maken van melodieën. Daar door duurdejiet tot na zijn emeritaat dat de dominee het werk aan de can tates weer echt kon oppakken. Hot echtpaar Meijer kwam .vanwege de rust, de frisse lucht en de vriendelij ke mensen" in Scharendijke wonen. Men leerde Mar van der Veer uit Zie- rikz.ee kennen die bereid bleek muzi kale hulp en advies te geven bij het realiseren van nog een aantal canta tes. Zo werd in ongeveer vijf jaar tijd het grootste gedeelte van de bundel Geloofd zij de Here God in Scharen dijke gemaakt. ,,Het ging niejt van zelf. Ik heb heel wat uren op de stu deerkamer doorgebracht. Maar ik ben er dankbaar voor dat ik dit mocht doen. Het is een heerlijk en wonderlijk werk om je bezig te hou den met de heilige Schrift", aldus de emeritus dominee. Hij vertelde dat hij de cantates ook maakte vanuit een innerlijke gedrevenheid daartoe. De cantates in Geloofd zij de Here God bestaan uit een parafrase van de Heilige Schrift in dichtvorm. On danks het trouw volgen van de bijbel tekst ontstaat toch een. nieuw effect door het gebruik van stafrijm en alli- ,,'f Is een hele operatie'' ZIERIKZEE - Het voormalige terrein van transportbe drijf Van der Wekken in Zierikzee dat wegens een bo demsaneringsoperatie momenteel meer wegheeft van een loopgravengebied, wordt als het aan de commissie publieke werken ligt binnen afzienbare tijd een mooi stukje Zierikzee. Dat werd duidelijk tijdens een vergade ring van deze commissie in het stadhuis waar dit herin richtingsplan ter sprake kwam. Dit terrein dat gelegen is tussen de Pieterseliestraot, het Gat van West Noordwesten en de Rozemarijnstraat is begin jaren tachtig door de ge meente opgekocht. Tot nu toe heeft de gemeente het plan voor de herinrich ting moeten laten rusten omdat er op deze plaats sprake was van bodem verontreiniging. Deze lood- en olie vervuiling kwam tijdens een bodem onderzoek door de provincie aan het licht. Nu momenteel hard wordt gewerkt om de vervuilde grond te verwijde ren hoeft de dienst gemeentewerken voor deze locatie een herinrich tingsplan opgesteld. Dit plan voor ziet in de aanleg van een parkeerter rein voor 29 auto's, een eenvoudige speelgelegenheid. die te vergelijken is met die welke bij de Mosselboom gaard wordt aangebracht. Daarnaast krijgen de woningen die aan dit ter rein grenzen een achtcrerfontslui- ting, iets dat op veel plaatsen in de stad node wordt gemist en is er in de ze opzet rekening gehouden met het optrekken van een tuinmuur om de bewoners te vrijwaren voor al te nieuwsgierige blikken van de par keerders. Verder is in het plan ook wat ruimte vrijgemaakt voor struik gewas. Om dit alles te realiseren moet de gemeente rekenen op een be drag van ruim 3,6 ton. Hiermee is reeds in het bestedingsplan '83 reke ning gehouden. Meer dan dat zelfs. Op basis van een globale raming wordt in dit bestedingsplan een be drag van 425.000.- vermeld. Straat erbij Hoewel de commissie het plan in zijn totaliteit wel kon waarderen, was er van de zijde van commissielid H. Asma (PvdA) wel een kritische kanttekening bij de twee toegangs mogelijkheden tot dit parkeerter rein. ,.U maakt er een straat bij" ka rakteriseerde Asma deze situatie. Hij had liever gezien dat de toegang van uit de Manhuisstraat gedicht zou worden door daar bij voorbeeld een woning te bouwen. Een visie die bij de andere commissieleden en wet houder P. de Rijke niet in de smaak viel. Om te voorkomen dat het ter rein als racebaan gaat fungeren zijn er volgens mevrouw M. A. Bij de Vaa- te-Rozendaal (CDA) andere mogelijk heden Zeker met het oog op de wekelijkse koopavond, wanneer veel mensen hun auto daar kwijt willen omdat het daar vandaan maar oen klein stukje lopen naar de Korte Sint Janstraat is toonde RU-commissielid W F. Sprcn- gelmeijcr zich een voorstander van het aan beide zijden openhouden van dit nieuwe parkeerterrein. De libera le vertegenwoordiger J. J. Geleijnse bleek dc ontwerptekening goed te hebben bestudeerd, toen hij dc direc teur gemeentewerken D. D. J. van der Poel om een verklaring voor de niet geheel doorgetrokken muur vroeg. Volgens Van der Poel zijn die openin gen aangebracht om de bouw van en kele woningen door Beter Wonen mo gelijk te maken, ,,'t Is al met al een hele operatie" constateerde Dc Rijke, maar wel een waardoor dit terrein volgens Geleijnse uit kan groeien tot een mooi stukje Zierikzee. Afstoten Een kwestie waarover de commis sie weinig op aan te merken had was het krediet voor de restauratie van Dc Rookendc Moor in de Korte Sint Janstraat. Naar verwacht wordt in de maanden juli/augustus een begin ge maakt met de ingrijpende restauratie van deze winkel annex woonpand. Hiervoor rekent de gemeente op een kostentotaal van 445.000,-. Met de wens van de gemeente om dit pand af te stoten zit het niet erg mee. Volgens gemeentesecretaris A. lzeboud heeft zich tot dusverre geen potentiële ko per gemeld. Wel zijn er belangstellen den voor het huren van dit monu ment. teratie. Meijer herinnerde aan de ver schillende manieren waarop de bete kenis van het lijden van Jezus Christus de mens door de eeuwen heen inspireerde. ,,Het werd vertaald in schilderijen, spelen, muziek en zang. En dat is goed. We moeten ook in deze tijd meer geestelijke evene menten organiseren. Het gaat om de heer van alle genadegaven". De titel van het boek heeft een dubbele bete kenis omdat het woord geloofd zowel geloven als loven in zich houdt, Vervolg pagina 5 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Rustig weer Hogedrukuitloper trekt over en zorgt voor rustig wéér en in de och tend zon. In de loop van de middag trekt er bewolking binnen afkomstig van een depressie bij Schotland. In dc avond en nacht kan het hieiuit gaan regenen. Matige wind uit west; latei- uit zuidwest. Minimumtemperatuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 4 april: Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40' r Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuid 4 Zondag: Af en toe zon Ivans op neerslag: 30G Min.temp.: 4 graden Middagtemp 13 graden Windkracht- oost 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 307; Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 1 april Zon op 07.14, onder 20.13 Maan op 19.30, onder 06.55 Volle Maan: 2 april (11.21) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het ziet er naar uit, dat aan dc overvloedige regenval van de afgelopen dagen langzaam een einde komt. Vrijdag trekt een rug van hoge luchtdruk over het land. In de nacht vormen zich bij een heldere hemel en weinig wind hier en daar mistban ken. De mist verdwijnt in dc morgen en de zon gaat van tijd tot tijd schij nen. Dc middagtemperatuur loopt op tot ongeveer 11 graden. Op plaatsen waar de zon wat langer schijnt, kan het nog een paar graden warmer wor- den. In de loop van de middag neemt dc bewolking vanuit het westen toe, het is mogelijk dat in de avond daar uit wat regen valt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1