^<ic Brouwershaven wil weten wat restauratie De Korenbloem kost Commissie positief over ideeën voor beter bereikbaar maken centrum 'Meer propaganda voeren en meer leden werven noodzaak voor FNV' DE ZIERIKZEESCHE COURANT pa 'UDZU ZIERIKZEESCHE NI EUWSBODE Vaart Promotie Molendag Kampioen Het wordt hoog tijd dat automobilisten vaart De Zierikzee commissie ruimtelijke ordening Op 14 mei is het weer landelijke molendag. Het kon eigenlijk al niet meer missen; Richard minderen als ze via de Elkerzeeseweg de voelt wel voor promotieborden. (Pag. 3). woonkern inrijden. (Pag. 2). Ook dit keer weer met een regionaal tintje. van der Veken mag zich schaakkampioen noe- (Pag. 4). men. (Pag. 11). DINSDAG 29 MAART 1988 144ste jaargang Nr. 24311 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het geld is kwaad noch goed; het ligt eraan wat men er mee doet. Spreekwoord Overleg met eigenaar Korstenbroek over mogelijke verkoop molen in Zonnemaire DREISCHOR - „Ik heb de afgelopen week gepraat met de heer Korstenbroek en hem gevraagd ons de molen aan te bieden met een prijskaartje eraan". Vragen van het PvdA-raadslid C. J. de Munnik waren voor raadsvoorzit ter burgemeester C. Slabbekoorn aanleiding om tijdens de raadsvergadering van de gemeente Brouwershaven verslag te doen over het contact dat hij heeft gehad met P. Korstenbroek uit Zonnemaire, de eigenaar van koren molen De Korenbloem die in het polderlandschap bij Zonnemaire in een steeds grotere staat van verval ge raakt. Het gemeentebestuur van Brou wershaven is in principe wel bereid om mee te werken aan een restauratie van de uit 1867 daterende korenmo len. Maar dan mag het prijskaartje dat daaraan hangt niet te hoog zijn. Zo bleek uit het betoog van Slabbe koorn. „Als we weten wat Korsten broek voor de molen wil hebben kun nen we een financieel overzicht maken van alle kosten die voor de ge meente aan een mogelijke restauratie vastzitten. En als we dat weten zijn we nog niet klaar want dan moet wor den nagegaan welke subsidies er mo gelijk zijn". Slabbekoorn waar schuwde voor een al te snel en te groot optimisme op dit gebied. „Ik vrees dat het bedrag aan subsidies dat mogelijk is niet groot zal zijn. Maar we kunnen het in elk geval on derzoeken". Hollandse Molen PvdA-raadslid De Munnik advi seerde het college dringend om toch ook instanties als de Hollandse Mo len en de Zeeuwse Molen bij het on derzoek te betrekken om deskundig geadviseerd te worden. „Hij toonde zich verontwaardigd over enkele uit latingen die de heer Korstenbroek via de Zierikzeesche Nieuwsbode deed. (Dat de gemeente Brouwersha- Op maandag 4 april (2e paasdag) zal de „Zierik zeesche Nieuwsbode" niet verschijnen. Het kantoor van de krant zal op deze dag ge sloten zijn. Advertenties voor de di- tie van dinsdag 5 april dienen uiterlijk vrijdag 1 april vóór 11.30 uur in ons bezit te zijn. DEN HAAG - Het kabinet wijst in voering van het beslissend referen dum en van het volksinitiatief af. Het betwijfelt of de door de commissie- Biesheuvel voorgestelde vorm van beslissend referendum verenigbaar is met het vertegenwoordigend stelsel. Bij dat stelsel past minder goed dat het initiatief tót het referendum bij de kiezers zou komen te liggen en de besluitvorming in de volksvertegen woordiging - althans in sommige ge vallen - geen beslissend karakter meer hoeft te hebben. ven niet voldoende initiatieven zou hebben genomen om met hem te on derhandelen, red.). „Het is niet eer lijk om alle verantwoordelijkheid naar de gemeente toe te schuiven. Als het lot van de molen de heer Korsten broek inderdaad ter harte gaat, zoals hij zegt, zou hij De Korenbloem bin nen de kortste keren voor een symbo lisch bedrag moeten overdragen". De Munnik drong er bij het college op aan om alles te doen wat mogelijk is om De Korenbloem te behouden. „De toestand van de molen gaat steeds verder achteruit. Het maal- werk binnenin was enkele jaren gele den nog in een goede staat. Maar door de kapotte kap hebben de weersomstandigheden vrij spel. Daardoor loopt ook dat steeds meer gevaar". Volgens molenkenner D. A. uit Nieuwerkerk is De Koren bloem een van de meest unieke mo lens op Schouwen-Duiveland. „Maar door de toestand waarin hij zich nu bevindt kun je hem nauwelijks nog het predikaat molen geven. Het is doodzonde. Vooral ook omdat er zo'n fantastisch mooi maal werk in zit". „Loslopende honden op de slikken van Bommenede. Het houden van ge vaarlijke honden. Vuur stoken in de directe omgeving van openbare we gen. Vloeken. Geen sluitingsuur voor horecabedrijven in de gemeente Brouwershaven". Dat waren de pun ten waarover de diverse raadsleden een toelichting wilden voor zij over gingen tot het vaststellen van de Al gemene Plaatselijke Verordening. De APV die in de plaats komt van de voormalige Algemene Politie Veror dening. Een voordeel van de nieuwe APV is dat nu alle gemeenten in de regio dezelfde regels hanteren. „Dat bevordert de rechtsgelijkheid en het is voor de politie veel gemakkelijker werken", aldus Slabbekoorn. Naaktrecreatie Ook na een toelichting van de bur gemeester bleef P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) grote moeite hou den het gegeven dat het voormalige vloekverbod ep een verbod op naakt recreatie niet meer voorkomen in de nieuwe APV. „In verband met de christelijke zeden en de publieke eer baarheid kunnen wij dat niet tolere ren", aldus Van der Meide. Hij erken de wel dat de autonomie van de ge meenten om wijzigingen aan te bren gen „helaas beperkt is". Maar hij vroeg het college toch dringend om een gebied in de gemeente aan te wij zen waartoe de naaktrecreatie zich dan zou moeten beperken. „Om te voorkomen dat burgers die dat niet willen onverwacht met deze vorm van recreëren worden gecon fronteerd". Burgemeester Slabbe koorn was van mening dat dat voor alsnog niet verstandig zou zijn. „Momenteel komt naaktrecreatie in onze gemeente maar heel sporadisch voor. Het aanwijzen van een terrein zou het maar uitlokken. Als blijkt dat de naaktrecreatie problemen oplevert kunnen we altijd nog een ge bied aanwijzen". Hij benadrukte dat naakt recreëren nu weliswaar niet meer verboden kan worden maar dat aanstootgevend gedrag nergens mag. De nieuwe APV werd unaniem vast gesteld. De door het college van b en w voor gestelde structurele verhoging van de subsidie aan het Diernasiel te Zierik zee van tien naar veertig cent per in woner plus een bijdrage in het exploi tatietekort leverde geen enkel pro bleem op. Zonder discussie ging de raad unaniem akkoord. Dat gold ook voor de verkoop van de oude brand weerwagen van het korps Dreisehor voor een bedrag van 2000 gulden. En tenslotte besloten de raadsleden via een hamerklap tot wijzigingen in een aantal voorzieningen voor het ge- meentepersoneel, zoals die door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten worden aanbevolen. mm In het Slingerbos liggen (legale) wandelaars en (illegale) fietsers regelmatig met elkaar in de clinch. Knelpunten-wandeling voor Zierikzeese burgemeester ZIERIKZEE - Even een boodschapje doen in het cen trum van Zierikzee is er voor de oudere of minder valide niet bij. De binnenstad kent een aantal hindernissen dat een optimale toegankelijkheid in de weg staan. De Werk groep Toegankelijkheidsbevordering Schouwen-Duive land confronteerde de verkeerscommissie van deze ge meente reeds eerder op deze onvolkomenheden. Niet zonder resultaat; de dienst gemeentewerken heeft in overleg met de politie een plan de campagne opgesteld, dat in deze verkeerscommissie werd besproken. Hilaire/ Scheldestraat, de schuin ge plaatste bloembakken in de Post- straat, de uitstallingen voor de win kels, de paaltjes en bankjes op de Mol en de Schuithaven en de hoge stoe pen. Dit alles maakt het *er voor de minder mobiele medemens niet ge makkelijker op. De Werkgroep Toegankelijkheids bevordering Schouwen-Duiveland heeft een jaar geleden een wandeling op papier gezet waarbij alle onvolko menheden op weg naar en in het cen trum zelf zijn opgenomen. Niet alleen voor ouderen, rolstoelers en slecht ter been zijnden maar ook voor moeders met kinderwagens liggen er heel wat gevaren op de loer. Waslijst De gevaarlijke oversteekplaats bij de locatie Westbrug/Laan van Saint De punten die tijdens deze wande ling naar voren zijn gekomen zijn voor de dienst gemeentewerken aan leiding geweest om samen met de rijkspolitie op Schouwen-Duiveland een aantal aanbevelingen te doen. Tijdens de bespreking van dit plan de Jaarverslag over 1987 FNV-Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Het is voor de FN V-Schou wen-Dui ve- land nodig 0111 meer propaganda te maken en meer leden te winnen en te behouden. Dat staat te lezen in het jaar verslag over 1987 van de FNV-afdeling. In het afgelopen jaar liep het ledenaantal van de FNV op Schouwen-Dui veland iets terug. Meer leden zijn dringend gewenst want, zo stelt het jaarverslag; „Er is veel te doen en met een groot en sterk FNV moeten we de politiek onder druk zetten". In het jaarverslag worden de leden ook op geroepen om zich beschikbaar te stellen voor een bestuursfunctie. De propaganda stond volgens het jaarverslag in het afgelopen jaar op een laag pitje. „Maar wij hebben wel meegedaan aan enkele feestmarkten. Veel werk, maar wel leuk om te doen", aldus secretaris D. Jeroense. Hij spreekt er verder zijn spijt over uit dat men vanuit FNV-Schouwcn- Duiveland geen enkele post kan be kleden binnen het FNV-disiriCfsbe- stuur. „Erg jammer, want Schouwen- Duiveland hoort er toch ook bij" Vakbondsschool Een van de zaken die men ondanks de terugloop van leden en het ontbre ken van de bereidheid tot bestuurs functies wel voor elkaar hoeft kun nen krijgen is het opstarten van de vakbondsschool. Dit na er drie jaar aan te hebben gewerkt. „De begelei ders en cursisten zijn zeer gemoti veerd. Dus het verzoek Van Tjeu Strous (voorzitter van FN V-Zeeland) om er toch nog een jaar mee door te gaan heeft succes gehad", aldus het jaarverslag. J. C. Hendrikse van dc commissie RWW-WWV spreekt in het jaarver slag van een bijzonder jaar. „Het was liet jaar waarin herzieningen aan het stelsel van sociale zekerheid werden dooorgevoerd, met alle daaraan ver bonden consequenties". Volgens Hendrikse ontnemen de herzieningen mensen die nog willen en kunnen de moed om arbeid te ver richten. „Maar ja, wetten worden in Den Haag gemaakt en het is niet makkelijk om dc wet naar de geest toe te passen". Aan de andere kant plaatst Hendrikse kritische kantte keningen bij de houding van sommi gen haanlozen. „Het verbaast mij persoonlijk weieens dat sommige mensen niet solliciteren, niet op tijd hun briefje inleveren, of onjuiste ge gevens verstrekken". Vragen De uit vier mensen bestaande info- groep van de FNV-Schouwcn-Duive- land heeft in het afgelopen jaar vol gens het jaarverslag nogal wat vra gen op zich afgevuurd gekregen. Men kreeg vragen over onder andere studiekosten-regeling, huurcommis- sie, gezinsverzorging en dergelijke, maar men werd ook regelmatig tele fonisch benaderd over vraagstukken op het gebied van ontslagprocedures. In cle WSW-commissic van werk voorzieningsschap Dc Zuidhoek is dc FNV ook vertegenwoordigd, in deze commissie werden onder andere or ganisatieveranderingen binnen het schap aan dc orde gesteld en kreeg men ook te maken met bezwaar schriften van medewerkers van De Zuidhoek. In de meeste gevallen betrof het hier bezwaren tegen beëindiging van het dienstverband of de indeling in een bepaalde loongroep. De WSW- commissie behartigt op verschillende manieren dc belangen van de WSW- werknemers en heeft een adviseren de taak. Per 1 januari 1989 wordt voor alle SW-bedrijven de budgetfinancie ring ingevoerd en de WSW-commissic noemt dit als een van de aandacht punten voor de commissie in het ko mende jaar. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WA> Udh BILT- campagne bleek dat aan veel wensen tegemoet is gekomen. Niet alle verlangens van deze werk groep zijn echter gehonoreerd. In een aantal gevallen moet de herinrichting van het gebied Havenplein, Haven park, Kraanplein en Oude Haven de oplossing brengen, terwijl bij een aantal andere zaken (de bereikbaar heid van winkels bij voorbeeld) ook de medewerking van particulieren nodig is. Oranje Bovendien leven er bij de werk groep enkele wensen, zoals het met oranje of gele verf markeren van de vele paaltjes in het loopgebied die volgens burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs niet stroken met het historische aanzien van de stad en waarvan men ook de doeltreffend heid in twijfel kan trekken. Aanbevelingen In het kort komt het plan de cam pagne dat de dienst gemeentewerken samen met de rijkspolitie heeft opge- vervolg pagina 3 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Regenachtig Somber en regenachtig weer. Eerst een naar zuidoost draaiende wind 3 tot 4, buitengaats toenemend 4 tot 5 Beaufort, overdag draaiend naar west tot zuidwest 2 tot 4 Beaufort. Mini mumtemperatuur komende nacht 5 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 2 april: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: noordwest 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 5 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 30 maart Zon op 07.19, onder 20.10 Maan op 17.06, onder 06.36 31 maart Zon op 07.17, onder 20.12 Maan op 18.18, onder 06.46 Volle Maan: 2 april (11.21) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer wordt het ko mend etmaal bepaald door een lage drukgebied. Hierin komen twee ker nen voor. Een ervan trekt de komende vierentwintig uur naar Frankrijk. De andere beweegt zich gedurende deze periode van Schot land via ons land naar Wcst- Duitsland. Het depressiegebied is ge vuld met tamelijke koude en vochtige lucht. Deze lucht is onstabiel van op bouw. Er kunnen zich daardoor ge makkelijk buien vormen. Dit ge beurt momenteel behalve boven de zee ook 's middags boven land omdat de zon al veel kracht heeft. TuSsen de buien door kan het plaatselijk tot en kele opklaringen komen. Na een nacht met een minimym van rond vier graden blijft het kwik op woensdagmiddag bij een graad of ne gen steken, een drietal graden lager onder normaal. De wind waait zwak tot matig uit uiteenlopende richtin gen. PARAMARIBO - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft zijn Surinaamse gesprekspartner maandag op de hoogte gesteld van de Nederlandse voornemens ten aanzien van de remigratie van Surinamers in Nederland en van het zogenaamde „gedoogbeleid".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1