Organisatoren tevreden met interesse voor milieukaravaan 'Nog genoeg openbare gebouwen in de regio niet toegankelijk voor rolstoelgebruiker' DE ZIERIKZEESCHE COURANT Saman b.v. DAKBEDEKKING Lente-actie vredes groepen Kop/staart- aanrijding bij de verkeerslichten Paardentrailer gekanteld (/5C, C '4/üQ£\S>VsX ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Reünie Boek Belastinginspecteur Turn-grand-prix Negenenvijftig oud-padvindsters in Bruinisse Ds. Henk Meijer uit Scharendijke heeft een in onze serie een dagje op stap met vandaag 225 jonge turnsters uit heel Nederland waren op eerste reünie van de Prinses Margrietgroep. boek geschreven met vijf cantates voor de de lotgevallen van een belastinginspecteur, zaterdag te Vinden in sporthal Onderdak op de (Pag. 3). hoogtijdagen. (Pag. 4). (Pag. 5). turn-grand-prix. (Pag. 7). MAANDAG 28 MAART 1988 144ste jaargang Nr. 24310 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het grootste gevaar voor de ontwikkeling in een tijdvak is de opeenhoping van leuzen. Bauer-Oberdorf Advertentie Zierikzee constructeurs/installateurs Tel. 01110-12647 Julianastraat 40, 4301 NC ZIERIKZEE - 'De aarde be heren als een tuin'. Dat stond op kaartjes die bevestigd wa ren aan narcissen. Een lente actie van de vredesgroepen op Schouwen-Duiveland. De Interkerkelijke Vredes groep Schouwen-Duiveland kwam met het uitreiken van 150 narcissen als vredes-sym- bool als aanvulling op haar stiltekring voor de vrede. Volgens Liet Hoekstra van het IKV wil men als IKV in de toekomst meer samen gaan doen met Amnesty Internatio nal en de Vereniging Wereld winkel Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE - Aanzienlijke mate riële schade aan een personenauto en een bestelbusje. Dat was het resul taat van een kop/staart-aanrijding bij de stoplichten op de kruising Nieuwe Kooiweg/Laan van Sint Hi- laire vrijdag om ongeveer 17.00 uur. De botsing ontstond toen R. L. uit Bucholz (Duitsland) die met zijn bestelbus rijdend vanuit de richting Laan van Sint Hilaire rechtsaf wilde de Nieuwe Kooiweg op. Hij remde af voor het oranje stoplicht en dat werd verkeerd ingeschat door mevrouw C. v. d. H.-v. d. V. uit Kerkwerve die met een personenauto-achter hem reed. Zij had de indruk dat de Duitser nog zou doorrijden en kon een kop/staart- aanrijding niet meer voorkomen toen dat niet het geval bleek te 'zijn. De schade aan beide voertuigen was aan zienlijk. Er waren geen persoonlijke verwondingen. GREVELINGENDAM - Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor, maar een ravage was het wel toen zaterdagavond omstreeks 21.15 uur op de Grevelingendam een paarden trailer, geladen met stro, door onbe kende oorzaak kantelde. M. J. M. uit Den Haag reed over de Grevelingendam richting Oude Tonge toen de paardentrailer op gegeven moment begon te slingeren. M. kon de aanhangwagen niet meer onder controle krijgen en deze kantelde. Automobilist A. H. uit Vlissingen kon zijn auto niet meer tijdig tot stil stand brengen en botste op de gekan telde paardentrailer. Zijn auto liep schade aan de voorzijde op. Het ver keer moest tijdelijk omgeleid wor den. De trailer werd flink bescha digd. H. Noordhoek tijdens goed bezochte jaarvergadering ANIB-Schouwen-Duiveland: „Ik denk dat heel veel mensen over het milieu ZIERIKZEE - „Het is nu vrij rustig, maar het is wel druk geweest hoor. Daar zijn we wel tevreden mee. Ik vind het alleen jammer dat er zo weinig belangstelling is voor de excursies. Dat is toch blijkbaar een stapje extra dat de meesten niet doen", aldus Rita de Ligt van de Jeugd Natuur- en Vogelwacht. Zij was een van de mensen die zich ingespannen heeft om van het bezoek van de mi lieukaravaan in Zierikzee iets te maken dat men niet zo snel vergeet. Coördinator M. Wiersma. provin ciaal consulent milieu-educatie toont zich ook een tevreden mens: ,,Er is steeds behoorlijk wat belangstelling voor de milieukaravaan. De mensen komen naar je toe met gerichte vra gen, en dat heeft me wel een beetje verrast. Ik denk dat heel veel mensen zich toch wezenlijk zorgen maken over het milieu". Eerder hield de mi lieukaravaan halt in Goes en Middel burg. Na het bezoek aan Zierikzee trekt de karavaan verder naar Tbr- neuzen. Ook bezoeken aan Tholen en Sint Philipsland staan nog op het programma. Het doel van de milieukaravaan is om te laten zien welke organisaties er zijn en duidelijk te maken wie wat doet, maar ook om aan te tonen dat, op enkele beroepskrachten na, er veel werk wordt gedaan door vrijwilli gers. Els Huibregtse gaf de eerste aanzet tot de milieu-karavaan. ,,Ik heb het idee geopperd dat de Zeeuwse milieubeweging zich eens in zijn ge heel zou presenteren". Een groot aantal organisaties rea geerde enthousiast op het idee. Wiersma nam de algehele coördina tie op zich en naast andere sponsors vond men ook het Wereld Natuur Fonds bereid geld testeken in de ka ravaan. Onder de Beuze in Zierikzee was op een relatief klein vloeroppervlak dan ook een behoorlijk aantal organisa ties te vinden. En eenieder had zijn best gedaan om de stand zo aantrek kelijk mogelijk te maken en het pu bliek zoveel mogelijk bij het milieu en de milieubescherming te betrek ken. Spel Zo had de Zeeuwse Milieu Federa tie (ZMF) een vraag- en antwoordspel opgezet volgens het principe van het aloude electro-spel. Een vraag en ver schillende antwoordmogelijkheden. Degene die het juiste antwoord weet wordt beloond met een (elektrisch) belletje. ,,Het trekt wel mensen ja, maar er zijn er niet veel die alle vra gen goed beantwoorden", aldus een van de vrijwilligsters bij de ZMF- stand. De stand van de ZMF werd geflan keerd door een kraam waarin de bi bliotheek zich presenteerde en liet zien wat men zoal aan literatuur en lectuur in huis heeft op het gebied van natuur en milieu. Wat verder de stand van de Neder- vervolg pagina 2 De milieukaravaan Zeeland hield zaterdag halt in Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's P BIL? zich toch wezenlijk zorgen maken ZIERIKZEE - Nog aardig wat openbare gebouwen op Schouwen-Duiveland zijn niet of moeilijk toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Dat is de conclusie die H. Noordhoek van de toegankelijkheidscommissie van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond (ANIB) zijn gehoor op de jaarvergadering van de afdeling Schouwen-Duiveland van de ANIB voorhield. Volgens Noordhoek wordt er nog steeds veel te weinig rekening ge houden met mensen met een handicap. Als voorbeelden van slecht of in het geheel niet toegankelijke gebouwen noemde Noordhoek het gemeentehuis in Scharendijke en de Grote Kerk in Zierikzee. „De ingang van het gemeentehuis in Scharendijke wordt wel aangepast voor rolstoelgebruikers, maar de raadszaal is alleen per trap te bereiken. Je zou dus als rolstoelgebruiker niet eens raadslid kunnen worden in Middenschou- wen". gels in het wegdek verwerkt kun je een geleidestrook maken. De blinde tikt met zijn stok op het wegdek en hoort waar die rubber tegels liggen en weet dan dat hij langs die tegel moet blijven lopen om niet tegen een obstakel aan te botsen". Looproutes In een aantal grotere steden in Ne derland zijn volgens Noordhoek com plete looproutes aangebracht: gerib belde tegels. Noordhoek pleitte ervoor om dergelijke voorzieningen bijvoorbeeld ook in vrijelijk toegan kelijke natuurgebieden te realiseren. ,,En zo zijn er nog een heleboel din gen. Informatieborden bijvoorbeeld moeten eigenlijk een beetje voorover staan zodat rolstoelgebruikers ze ook kunnen lezen. En er zouden bij voorbeeld ook veel meer folders in grootschrift moeten komen", aldus Noordhoek. Volgens Noordhoek dienen er in veel gebouwen ten behoeve van slechthorenden ringleidingen aange bracht worden. „Een dove hoort bij voorbeeld ook een belletje niet. Dat kun je heel eenvoudig oplossen door een lampje aan dat belletje te koppe len. Technisch is er heel wat moge lijk, maar ik heb het idee dat er nog vaak wat al te gemakkelijk over ge dacht wordt". Moed „Er is moed voor nodig om met je handicap te leren omgaan. Om je mo gelijkheden te leren kennen", stelde voorzitster G. A. M. Jongmans in haar openingstoespraak. „Ik zag pas op televisie kinderen met één been skiën. Zij deden dat met veel moed. Met veel vallen en opstaan. Maar men genoot van het kunnen skiën. Voor gehandicapten is er moed voor nodig almaar een ander te vragen, afhanke lijk te zijn". „Het hebben van een handicap werkt door in alle facetten van het le ven. een handicap vormt onder ande re je persoonlijkheid. Je hoort vaak dat een gehandicapte zo vrolijk is". Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Bewolkt Het regengebied trekt vannacht voorbij, maar het blijft ook overdag bewolkt. Soms kan opnieuw wat lich te regen vallen. De wind neemt af tot kracht 4 of 3 uit zuid tot zuidwest. Mi nimumtemperatuur komende nacht 5 graden. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 1 april: Woensdag: Zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: variabel 3 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: noord 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 29 maart Zon op 07.21, onder 20.09 Maan op 15.54, onder 06.25 Volle Maan: 2 april (11.21) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Aangenaam voorjaars weer wordt het voorlopig nog niet. Het blijft te koud voor de tijd van het jaar, de zon zal deze week maar af en toe te zien zijn en droog zal het ook deze week niet zijn. Morgen, dinsdag, zal het nog meevallen. Achter een frontensysteen, dat in de nacht van maandag op dinsdag over ons land naar het oosten zal trekken, zullen er vooral in de och tend opklaringen zijn. In de loop van de dag neemt de bewolking alweer toe op de nadering van een volgende storing. Deze zal van de Oceaan naar Frankrijk trekken, maar ook in ons land regen brengen. Niet alleen dinsdag later op de dag maar ook woensdag en donderdag zal het nu en dan regenen. Toneelvereniging Op Drift speelde Russische Eieren op de drukbezochte jaarvergadering van de ANIB. Het was maar een voorbeeld van Noordhoek om aan te geven dat de ANIB op Schouwen-Duiveland be slist niet op haar lauweren kan gaan rusten. Hoewel ook vermeld dient te worden dat er ook de nodige succes sen geboekt zijn. Op verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland zijn verlaagde brievenbussen ge plaatst en ook zijn enkele strandover- gangen geschikt gemaakt voor rol stoelgebruikers. Noordhoek benadrukte dat de ANIB zich niet alleen bezig houdt met het opkomen voor de belangen van rolstoelgebruikers maar ook aan dringt op voorzieningen voor doven en slechthorenden en blinden en slechtzienden. „Een slechtziende, zal bijvoorbeeld een grote glazen winkel deur niet zien en er tegenaan lopen. Dat kun je voorkomen door de deur met een gele of oranje strip te beplak ken". „Het klinkt hard, maar eigenlijk zouden de mensen die de beslissin gen nemen ook eens een dagje blind of doof moeten zijn of zich een week je voortbewegen in een rolstoel", al dus Noordhoek. Blinden en slechtzienden vinden volgens Noordhoek, bijvoorbeeld in een winkelstraat, nogal wat obsta kels op hun weg. „Glazen uitstal kasten bijvoorbeeld. Als je rubber te „Dat een arbeidsongeschikte zo handig en vindingrijk is en wat van het leven maakt. Je kunt toch nog zo veel goed doen voor anderen. Daar voor heb je geen twee benen nodig. Daarvoor hoef je niet te werken. En ik denk dat wanneer wij mensen goed proberen te zijn voor onszelf en de andere dat we dan in een aardig goede wereld leven", aldus Jong mans. Gegroeid Overigens is het ledental van de af deling Schouwen-Duiveland van de ANIB behoorlijk gegroeid ten opzich- vervolg pagina 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1