Bruse ondernemers laten zich niet onbetuigd in reconstructie Klachten over geluidsoverlast De Pul vooralsnog afgewimpeld Poetsdiploma voor 98 leerlingen van Bruse basisschool Meerpaal OiiESïOÖKINSTALLATIES DEURLOO B.V. SGP/RPF-fractie Bru niet tevreden met nieuwe APV Brouwse adviescommissie vindt huizen te klein Inbraak bejaarden woning Krammer- sluis-weg? 4 Werken aan verfraaiing verticale element BRUINISSE - Ook de ondernemers van Bruinisse la ten zich niet onbetuigd in de grootscheepse plannen die de gemeente heeft tot reconstructie van het centrum van de vissersplaats. Nu de gemeente met voortvarendheid de horizontale inrichting ter hand neemt (de Nieuw- straat is af en plannen voor Kerkplein, Lange en Korte Ring zijn gereed) sluiten de ondernemers zich daarbij alert aan om het verticale element te verfraaien en ver beteren. Gezamenlijk doel is om te komen tot een fraai centrum waar het voor plaatselijke bevolking en toerist prettig toeven en winkelen is. Ondernemer Fa. Braber is een van de eersten die bezig is met het verfraaien van zijn gevel. Door zeventien ondernémers, lid van de Ondernemersvereniging Bru zijn bij het CIMK (Coördinerend In stituut Midden- en Kleinbedrijf) plannen aangevraagd om te komen tot verbetering en verfraaiing van hun winkelpand. De plannen tot die verbetering maar ook de totale plan nen tot verbetering van het centrum, dat na de beschietingen aan het eind van de Tweede Wereldoorlog zwaar werd beschadigd en daar nog de ken merken van draagt, worden begeleid door de heer Treur van het CIMK. Enkele winkeliers in de Nieuw- straat en in het centrum hebben hun voorgevels al een face-lift gegeven om beter in het vernieuwde straatbeeld te passen maar ook niet in de laatste plaats om met hun innoverende werkzaamheden aan het gemeentebe stuur te laten zien dat nu het ernst is met de plannen tot reconstructie van de dorpskern bij de gemeente de on dernemers hun toezeggingen in het geheel waar maken. Twee zaken die al duidelijk voor uit gelopen zijn op de geplande ont wikkelingen in het Kerkplein-Ring gebeuren zijn slager Jaap Knop en de huishoudelijke zaak en aanverwante artikelen van Jan en Nellie Braber. In het kader van de herinrichting hebben zij duidelijk gestalte gegeven aan het idee hoe het winkelcentrum duidelijk herkenbaar zal kunnen worden voor de dorpsbewoner en de bezoekende toerist. Slager Knop met een luifel boven de zaak in de Korte Ring en fa. Bra ber met een enorme luifel rondom het winkelpand. De investeringen in de grote luifel heeft volgens Jan Braber verschillende aspecten: „Het idee is inderdaad geboren in het kader van de herinrichting van de dorpskern in samenwerking met het CIMK ter ver fraaiing van het geheel. Maar in het verlengde daarvan zie ik toch ook wel dat zo'n luifel een promenade-achtig idee geeft waar de mensen droog on der lopen terwijl ook de voor de win kel uitgestalde waren niet bij elke re genbui naar binnen hoeven te worden gesjouwd. Bovendien wórdt het aan zicht van het pand een stuk verbe terd". Na de eerste fase van de herin richting, de Nieuwstraat, zal waar schijnlijk nog dit jaar worden begon nen met de tweede fase, Kerkplein en omgeving. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUODEBEURS TEL. 01110--16255 BRUINISSE - Dinsdagavond tus sen 20.00 en 20.30 uur slaagden onbe kenden erin het huis van L. v. V. aan de Dokter de Kockstraat te Bruinis se binnen te dringen. Het betreft een van de zogeheten aanleunwoningen van het Bruse be jaardencentrum In 't Opper. L. v. V. was vanwege een opname in het zie kenhuis niet aanwezig. De inbrekers kwamen het huis binnen door het for ceren van een deur. Zij doorzochten alle vertrekken maar tot nu toe is niet duidelijk of er wat is gestolen. De technische recherche van de rijks politie is bezig met een onderzoek. De politie probeert onder andere door middel van een buurtonderzoek meer informatie te krijgen over deze zaak. DEN HAAG - In de Tweede Kamer heerst grote twijfel of de Schiedamse drukkerij Kep bij machte is een pas poort te vervaardigen, waarmee niet te rommelen is. Aan het slot van het debat over het omstreden reisdocu ment bleek woensdagavond dat geen van de fracties er vergif op durft in te nemen dat Kep ook na de drie weken uitstel die haar is vergund, met een paspoort komt dat de toets der kri tiek kan doorstaan. Gemeenteraadsvergadering Bruinisse BRUINISSE - Krammersluis of Krammersluis-weg? Dat was de vraag gisteravond, don derdag, op de raadsvergade ring van de gemeente Bruinis se. De weg die is aangelegd op en nabij het Krammersluizen- complex, in de wandeling de 'bedieningsweg' moest een naam krijgen. Men had zo en kele suggesties. Aan de betreffende weg bij het Krammersluizencomplex zijn reeds enkele gebouwen ge legen en het college achte het daarom t^enselijk dat de weg een naam zou krijgen. Zelf stel de men voor de weg Kram mersluis te dopen. CDA'er Huizer kwam met het idee om de weg niet Kram mersluis, maar Krammersluis- weg te noemen. Algemeen Be lang woordvoerster M. C. Maaskant-Okkerse opperde de suggestie om dan ook een ver bindingsstreepje tussen Kram mersluis en weg te voegen: Krammersluis-weg. „En zet er dan ook meteen maar een uit roepteken achter", aldus Maaskant. In eerste instantie reageerde het college niet onwelwillend op deze min of meer ludieke suggesties. „Krammersluis- weg is zo gek nog niet. Het is voor vreemden wel duidelij ker", aldus burgemeester Hek man. Gemeentesecretaris B. de Groot pleitte daarentegen voor handhaving van het oorspron kelijke plan: Krammersluis. Een benaming die overigens ook de instemming heeft van Rijkswaterstaat. BRUINISSE - Vooralsnog wordt er door de gemeente Bruinisse niet ingegaan op klachten inzake geluidsover last door de Bruse jeugdsoos De Pul. Op de vorige raads vergadering staakten de stemmen toen beslist moest worden over een brief van de gemeente aan de klaagster. Op de raadsvergadering gisteravond, donderdag, stemde een krappe meerderheid van de raad in met verzending van de antwoordbrief. Ook nu ging een en ander niet zonder slag of stoot. Bij de behandeling van de ingeko men stukken kwam op de vorige raadsvergadering een brief van me vrouw Pet-Maes waarin zij klaagde over geluidsoverlast die zij zegt te on dervinden van jeugdsoos De Pul. In haar brief pleit zij voor het laten ver richten van een geluidsmeting. Bur gemeester T. C. Hekman stelde toen resoluut dat het college niet van plan is om voor één klacht een geluidsme ting te laten verrichten. Mevrouw Pet-Maes nam de uitspraak ter harte en startte een handtekeningenactie in de buurt. Te laat Die handtekeningenactie was ech ter niet terug te vinden op de lijst van ingekomen stukken behorende bij de raadsagenda. „Die brief is pas maan dag binnengekomen en wij hebben geen kans meer gezien deze brief bin nen het college van b en w te bespre ken", aldus burgemeester Hekman. SGP/RPF-raadslid G. E. Houteka mer stelde dat de situatie is veran derd en dat het college daarop in dient te spelen. CDA-voorman J. Hui zer sloot zich bij de woorden van Houtekamer aan en pleitte ervoor nu niet te stemmen over de kwestie, maar een en ander door te schuiven naar een volgende raadsvergadering. „Dit is te belangrijk om dit nu zo af te doen. Het college moet alert in springen op nieuwe situaties". Hek man hield echter vast aan het stand punt dat er nu een beslissing geno men dient te worden over de ant woordbrief aan mevrouw Pet-Maes. Ook bracht Hekman naar voren dat er een uitvoerig rapport over de kan den Bos: Toch verbod naaktrecreatie opnemen BRUINISSE - Met tegenzin en on der protest stemde de SGP/RPF- fractie binnen de Bruse gemeente raad gisteravond, donderdag, tijdens de raadsvergadering in met de vast stelling van de nieuwe Algemene kwestie ligt van de jeugdwerkleider. „Ik vind dat een zeer goed rapport". Hekman liet zich niet verleiden om te melden wat er dan wel in dat rapport staat. Stringente eisen Hekman nam de gelegenheid te baat om nog eens te benadrukken dat zijns insziens alles gedaan is om mo gelijke geluidsoverlast door De Pul te voorkomen. „Door b en w zijn zeer stringente eisen gesteld. De soos is twee keer dicht geweest en daarna is er veel tijd en aandacht gestoken in besprekingen met politie en het be stuur van De Pul". Wei kondigde Hekman aan dat er in april weer nieuwe besprekingen op stapel staan tussen gemeente, po litie en het bestuur van de jeugdsoos. „Ik zie goede ontwikkelingen en ik vind dat we de jeugd een kans moe ten geven", aldus de burgemeester. Uiteindelijk kwam het weer tot een stemming over de brief en deze keer kwam het wel tot een beslissing. Voor verzending van de brief stemden Lijst van de Velde en Algemeen Be lang. CDA- en SGP/RPF-fractie spra ken zich uit tegen verzending van de brief. Alles bij elkaar zes stemmen voor en vier tegen. GRONINGEN - De komende vier jaar moeten in deprovincie Goningen vier bejaardenoorden worden geslo ten. In elf andere wordt het aantal bedden teruggebracht. In totaal ko men de maatregelen neer op een be perking van 854 bedden, hetgeen een bezuiniging oplevert van drie mil joen gulden. De provincie Groningen heeft dit plan bekendgemaakt. Eind dit jaar moet er een definitieve be slissing vallen. Tot die tijd zal er nog gezocht worden naar alternatieven. BROUWERSHAVEN - Veel te klein en zeker voor die prijs. Dat was in grote lijnen de mening die de le den van de Brouwse adviescommissie voor volks huisvesting en de ruimtelijke ordening uitspraken over de vorm en indeling van de huizen die volgens plan van de woningbouwvereniging Beter Wonen in 1988 in Noordgouwe zouden moeten worden ge bouwd. Deze woningbouwvereniging voert de nieuwbouw in de sociale sector uit voor de gemeente. De ge meenteraad van Brouwershaven heeft besloten om het hele contin gent huurwoningen dat men in 1988 mag bouwen in de kern Noordgouwe te realiseren. In ver band met de financiële bijdrage die hieraan door het rijk wordt be taald moet het nieuwbouwplan voor een juni aanstaande gereed zijn. Op sportterrein De nieuwe huizen worden ge bouwd op een gedeelte van het sportterrein te Noordgouwe. Tij dens de commissievergadering bleek echter dat de vier gemeente raadsleden die hierin zitting heb ben niets voelen voor het soort wo ningen dat werd voorgesteld: Aanpasbare eengezins/bej aarde geschikte woningen met twee slaapkamers en een douche. De huur zou tussen de 550 en 600 gul den per maand komen. Een soort woning dat te duur en te klein is volgens de commissie leden. Er zou behoefte bestaan aan eensgezinswoningen met drie slaapkamers voor een redelijke prijs. Men besloot unaniem om een negatief advies uit te brengen over de huidige plannen. Het col lege van b en w wordt geadviseerd om de zaak in overleg met Beter Wonen opnieuw te bezien en met een plan voor andere woningen te komen. In kader van gezondheidsproject op bezoek bij tandarts Backer BRUINISSE - Op bezoek bij de tandarts en dan thuis komen met een poetsdiploma, een Jan, Jans en de kinde ren poster, stickers en een tube tandpasta. Het over kwam bijna honderd leerlingen van de openbare basis school De Meerpaal te Bruinisse. In het kader van het project Op je gezondheid werden zij per groep ontvangen in de spreekkamer van de Bruse tandarts R. C. A. Bac ker. SGP-RPF-raadslid L. J. van den Bos: ..Alsnog verbod op naaktrecreatie in APV opnemen". Plaatselijke Verordening. Met name het feit dat naaktrecreatie niet lan ger als verbod in de APV is opgeno men was de SGP/RPF-fractie een doorn in het oog. „Het is ip strijd met alle regels van fatsoen en eerbaarheid", aldus frac tievoorzitter L. J. van den Bos. Hij stelde voor om, puur uit protest, in de APV toch een verbod op naaktrecrea tie op te nemen. Van den Bos kreeg daarbij steun van de CDA-fractie bij monde van J. Huizer. „Als de rechterlijke macht er niets aan doet is het moeilijk te verande ren", stelde burgemeester Hekman. „Het heeft dan ook weinig zin om toch een verbod in de APV op te ne men". Van den Bos pleitte verder voor het verschuiven van het sluitingsuur voor de horeca van 2.00 uur naar 23.30 uur. Dit in verband met mogelijke verstoring van de zondagsrust. Raadslid A. J. Bal (Lijst van de Velde) reageerde op het pleidooi van Van den Bos met de opmerking dat de sluitingstijd van 2.00 uur indertijd is vastgesteld om te voorkomen dat men na een verblijf in een Bru's café nog in de auto of op de brommer zou stappen om elders vertier te zoeken. Uiteindelijk schaaarden zowel SGP/ RPF als CDA zich toch achter vast stelling van de APV. De leerlingen van de basisschool kregen daarbij de gelegenheid om te laten zien dat zij goed hun tanden konden poetsen. Een techniek die zij tijdens het gezondheidsproject op school leerden met behulp van een groot model gebit en een tanden borstel. Onderdelen uit het tandheel kundig lespakket dat kortgeleden aan alle basisscholen in de regio is overhandigd na het opheffen van de schooltandverzorging via de school- tandarts. Nieuw vak Op het lesrooster van scholen staat sinds de invoering van de basisschool in1985 ook het vak Gezondheids Voorlichting en Opvoeding (GVO). Dat was voor de groepsleiders van De Meerpaal een belangrijke reden voor het opzetten van het project Op je ge zondheid. Met als een van de activi teiten het bezoek aan de Bruse tand arts door de leerlingen. „Doe je mond maar eens open want nu ga ik kijken of het mooi is. Met de spiegel natuurlijk anders zou ik mijn hele hoofd in je mond moeten steken om ook de achterkant van je tanden te zien. En dat kan natuurlijk niet hè"? Opgewekt babbelend slaagde tandarts Backer erin zelfs de jongste basisschoolleerlingen van vier tot zes jaar op hun gemak te stellen in zijn spreekkamer. Hoewel niet alle tandjes een even florissante aanblik boden bleken ze wel allemaal goed te zijn gepoetst aan de wasbak van de tandarts. Er werden dan ook niet minder dan 98 poetsdiploma's uitge reikt. Volgens Backer is het vooral voor de ouders van jonge kinderen van het grootste belang om alert te zijn op een goede mondverzorging van hun kinderen. „Kinderen tot ongeveer tien jaar zijn niet in staat om in hun eentje op een goede manier hun tan den te poetsen. Daar moeten de ou ders bij helpen". De tandarts vertelde dat de laatste jaren weliswaar een verbetering is te constateren in de conditie van het gemiddelde kinder gebit maar dat er nog geen reden is tot juichen. Slechter „In Zeeland is het gemiddelde ge bit nog steeds slechter dan in het mid den van Nederland. Dat komt door dat hier lange tijd een tekort aan tandartsen was. Maar ook door de mentaliteit ten aanzien van tandver- zorging. Ik heb bij het zien van som mige gebitten wel eens de indruk dat ze nooit worden gepoetst". Dat poetsen is volgens Backer van groot belang voor het behoud van het gebit. „Het moet echt tweemaal per dag gebeuren. Vooral met de zachte, zoete voeding van tegenwoordig". Backer leverde daarom in zijn spreekkamer met enthousiasme en plezier zijn bijdrage aan het stimule ren van het bewustwordingsproces van ouders en kinderen betreffende mondverzorging. „Het is een trieste zaak als ouders hun verantwoordelijkheid voor het gebit van hun kinderen niet beseffen. Vooral omdat de kindertjes daarvan de dupe zijn. Daarom is het een goede zaak dat ook via de scholen aandacht wordt besteed aan tandverzorging. Ik werk daar graag aan mee. Al is er maar een kind dat door het bezoek vanmiddag zijn tanden behoudt om dat het beter gaat poetsen. Dan ben ik al dik tevreden". Het project Op je Gezondheid werd donderdagavond afgesloten met een tentoonstelling in het schoolgebouw van De Meerpaal. Tandarts Backer vindt dat de tandjes goed zijn gepoetst V 11 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4