A Westerschouwen gaat zich buigen over invoeren van betaald parkeren in kernen Bru op de bres voor werknemers werkvoorzieningsschap Zuidhoek 4000,- meer voor speeltuinen in Oosterland en Nieuwerkerk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Regionaal tintje songfestival Diefstal neuswiel caravan Aanrijding- in Bruinisse Diefstal uit auto AUTOBEDR. A.L.G. <,51, C ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Promotie Pul Schoolproject Hockey B en w van Zierikzee willen de stad promoten Opnieuw discussie over de Bruse jeugdsoos Het schoolproject met het thema Water" aan De Zierikzeese veterinnen doen het stickgoed. door plaatsing van borden langs de wegen. De Pul tijdens de gemeenteraadsvergadering. de Ds. J. Bogermanschool is afgesloten met (Pag. 11). (Pag. 3). (Pag. 4). een kijkavond voor ouders. (Pag. 6). VRIJDAG 25 MAART 1988 144ste jaargang Nr. 24309 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De mensheid is groot. De mensen zijn klein. Emil Frommel BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou wen is in de commissie openbare werken begonnen met een uitvoerige discussie over de voors en tegens van het betaald parkeren. In een ambtelijke notitie zijn de ver schillende zijdes van een blauwe zone, parkeermeters en automaten belicht en nu is het aan de politiek om een be leid voor de toekomst te bepalen. Met nadruk op 'de toe komst', want als het betaald parkeren politiek wenselijk geacht wordt, dan zal er een reeks van jaren nodig zijn al vorens een en ander overal is gerealiseerd. Het betaald parkeren moet een ein de maken aan de parkeerproblemen in de kernen Renesse, Burgh en •Haamstede, waarvan de eerste gedu rende enkele weken van de zomer tot de meeste problemen leidt. Over één ding waren alle fractievertegenwoor digers het eens; maatregelen zijn principe noodzaak, maar zonder ge degen controle op de naleving hebben ze geen zin. G. J. W. van der Salm (PvdA) onder schreef de stelling in de notitie, dat betaald parkeren onmogelijk in één operatie kan worden ingevoerd. En moet in fases gebeuren. Als voor deze opzet gekozen zou worden, dan geeft Van der Salm er in eerste instantie (de discussie was slechts oriënterend) er de voorkeur aan te beginnen bij de knelpunten Korte, Lange en Kromme Reke en de Hogezoom. Halverwege de vergadering neigde hij overigens meer naar het standpunt van de di recteur gemeentewerken W. van Meerten. Die ziet het betaald parkeren in Westerschouwen vooralsnog niet zit ten. Hij vreest een verschuiving naar de woonkernen als in de voornoemde straten een parkeermeter wordt ge plaatst. ,,Het lijkt mij vooralsnog be ter eerst de capaciteit van de parkeer terreinen tot een maximum te benutten. Als je in die fase bent kun je verdere maatregelen overwegen", aldus Van Meerten. Duitsers C. van der Haven-Eikelenboom wees op het probleem van de Duit sers, die door hun rechtssysteem niet onder de indruk kunnen raken van parkeerbonnen. ,,Ik wil van die la chende gezichten af bij het verscheu ren van de bonnen. Dat gebeurt tot ergernis van de Nederlanders en Bel gen, die de bonnen wel (moeten) beta len". Volgens haar zijn wielklemmen de enige oplossing voor de 'Plaag uit het Oosten'. Ook P. Scheer, die namens de Re formatorische Unie de vergadering bijwoonde, benadrukte het belang van kordaat optreden. Volgens hem moeten de controleurs full-time in dienst van de gemeente komen. In het rapport wordt gesproken over zo genaamde VNG-normen (Vereniging Nederlandse Gemeenten). Volgens die normen dient Westerschouwen zeventien parkeercontroleurs in dienst te hebben als betaald parke ren volledig wordt ingevoerd. En daarmee kwam de commissie op het punt van de haalbaarheid. Zeven tien controleurs is verre van haalbaar en het is tevens de vraag of de ge meente deze kant op zou willen. In de discussie werd namelijk ook een aan tal keren gesproken over het privati seren vari het parkeren. Het bewaak te terrein aan de Oude Moolweg bijvoorbeeld is zo'n semi-particulier initiatief en heeft - zo blijkt uit de evaluatie - prima gewerkt afgelopen zomer. Het is echter maar zeer de vraag of dergelijke projecten finan cieel aantrekkelijk zijn voor de parti culieren. Middenstand J. W. Geleijnse van de christen democraten maakte tijdens de verga dering duidelijk, dat de Midden standsvereniging Burgh-Haamstede niet op het betaald parkeren zit te wachten (Geleijnse is voorzitter van deze organisatie - red). Hij vroeg zich hardop af of er voldoende inspraak voor de burgers gewaarborgd wordt. Hij deed de suggestie van een hoor zitting, die door voorzitter A. J. Pad mos (CDA) niet op voorhand werd af gewezen, maar wel in twijfel getrokken gezien de aard van de ma terie. Opvallend in de discussie was ver der de stellingname van Scheer, die betaald parkeren op zich niet wilde afwijzen, maar wel een ontheffing voor de 5300 inwoners van Wester schouwen wil. ,,Onze eigen mensen mogen hier niet de dupe van worden. Geef deze mensen een kaart voor in de auto", was zijn mening. Padmos zei zich wel situaties te kunnen voor stellen, waarbij ontheffing gerecht vaardigd is, maar 5300 ontheffingen ging hem duidelijk te ver. Van Meer ten: ,,Het is ook zo, dat de parkeer- problematiek mede veroorzaakt wordt door het personeel van de win kels. Die bezetten de plaatsen de ge hele dag. Dat zijn ook inwoners van de gemeente Westerschouwen". De discussie wordt ook gehouden in twee andere commissies. KERKWERVE - De nationa le voorronde van het Eurovisie Songfestival, zoals dit deze week rechtstreeks is uitgezon den op televisie, heeft ook een link met Schouwen-Duive- land. Margo Lemsom uit Kerk- werve en Ad Hagesteijn uit Re- nesse waren twee van de vijf Zeeuwse juryleden, die het meest geschikte chanson moes ten uitkiezen voor afgevaar digde Gerard Joling. Dat juist deze twee Schouwen-Duive- landers werden gekozen is toe val. Het hiervoor uitgezochte bureau is in den lande op zoek gegaan naar geschikte juryle den. Voor de Schouwen-Duive- landse delegatie betekende het in ieder geval de ken nismaking met veel bekende Nederlanders als Marga Bult, Eddie Owens, Jerney Kaag man en uiteraard Gerard Jo ling. Deze zou uiteindelijk het nummer Sangri La meege stuurd krijgen naar Dublin. Niet het nummer, dat de voor keur van Margo en Ad had ove rigens. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Gemeenteraad schaart zich achter motie Oostburg BRUINISSE - Met algemene stemmen schaarde de ge meenteraad van Bruinisse zich gisteravond, donderdag, tijdens de raadsvergadering achter de motie van de ge meente Oostburg waarin geprotesteerd wordt tegen het gegeven dat werknemers bij een werkvoorzieningsschap per maand een eigen bijdrage van 57 gulden moeten op hoesten in verband met het vervoer van huis naar werk. „Anderen kiezen een werkplek in of vlakbij hun woon plaats, maar deze mensen kunnen niet kiezen", aldus Lijst van de Velde-woordvoerder M. Houkamp. ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag werd van de caravan van C. K. uit Zierikzee het neuswiel plus stang en standard ge sloopt en gestolen. De caravan stond geparkeerd in de Plevierstraat te Zierikzee. De precie ze omvang van de schade is nog niet bekend. Van de kant van Houkamp kwam ook het initiatiefvoorstel om de mo tie van de gemeente Oostburg te steu nen. ,,De zwakkeren in de samenle ving hebben recht op steun",aldus Houkamp. De overige fracties sloten zich bij de woorden van Houkamp aan en met algemene stemmen werd het voorstel van Houkamp aangeno men. Een en ander kwam aan de orde bij de behandeling van de ingekomen stukken. Bezwaarschrift Eerder besloot de raad om de Stich ting Vrijwilligersoverleg Zorgsector geen subsidie toe te kennen. Men stel de dat er op het gebied waarop deze stichting zich beweegt al diverse an dere instellingen werkzaam zijn zo dat sprake is van 'onnodige overlap pingen'. De stichting diende een bezwaarschrift tegen dit raadsbesluit Volgens het college is dat bezwaar schrift te Iaat ingediend en dient het dus niet-ontvankelijk te worden ver klaard. Zonder discussie of hoofde lijke stemming besloot de raad over eenkomstig het collegevoorstel. De vaststelling van de exploitatie- opzet voor het bestemmingsplan Rie- kusweel bracht de tongen weer wat in beweging. Met name CDA-raadslid J. Huizer vuurde de nodige vragen op het college af. Daaiijij kwam ook de woningbouw informatiemarkt die het afgelopen weekend in Bruinisse werd gehouden ter sprake. Voor joker ,,Ik heb van verschillende onderne mers die daar een stand hadden ge hoord dat ze het gevoel hadden om er een beetje voor joker te staan" aldus Huizer. ,,Ze konden geen concrete za- M. Houkamp: Zwakkeren in de sa menleving hebben onze steun no- ken doen". Burgemeester Hekman antwoordde daarop met de opmer king dat de informatiemarkt in eer ste instantie was opgezet om de be hoefte aan woningbouw in het Bruse te peilen. „Jarenlang hebben we niet kunnen bouwen, en we beschikten ook niet over indicaties of woningbouw wel gewenst was", aldus Hekman. „Daar hadden we geen enkel inzicht in. Nu Via amendement Duivelandse gemeenteraad NIEUWERKERK - Geen 12.000 gulden, zoals het colle ge van b en w voorstelde, maar een krediet van 16.000 gulden stelde de gemeenteraad van Duiveland beschik baar voor de aanschaf van speelwerktuigen waarmee twee nieuwe kinderspeelplaatsen in Oosterland en Nieu werkerk gecreëerd zullen worden. Tot het verhoogde be drag werd besloten tijdens de gemeenteraadsvergade ring in het gemeentehuis te Nieuwerkerk via een amendement waar alle aanwezige raadsleden achter stonden. Dat gebeurde na druk onderling overleg tijdens een schorsing van de raadsvergadering. De directe aanlei ding hiervan was een brief waarin de werkgroep Spelen uit Oosterland er voor pleitte om niet 6000 gulden maar 12000 gulden beschikbaar te stellen voor speelwerktuigen in de nieuwe speelplaats die tussen de Margriet- straat en de Korenbloemstraat komt. Zij motiveerden dat door *e verwij zen naar de 12000 gulden die een aan tal jaren geleden werd geïnvesteerd in de inrichting van een speeltuin in Sirjansland. Krappe kant Het essentiële verschil bleek echter dat dit geld in het kader van het klei ne kernenproject in zijn geheel door het rijk werd betaald. Niettemin ble ken alle drie de raadsfracties (A. van den Hoek, CDA, was niet aanwezig) van mening dat 6000 gulden per nieu we speelplaats toch wat aan de krap pe kant was. „Daar kun je niets mee beginnen. Als je wat wiit doen, doe het dan goed", zei A. J. C. Melieste (PvdA). Hij stelde voor om het volle dige bedrag van 12000 gulden ter be schikking te stellen voor de nieuwe speelplaats in Oosterland en dan het inrichten van een speelplaats in Nieuwerkerk nog even uit te stellen. VV. P. Stouten (VVD) sprak dc vrees uit dat het toezicht van de omwonen de ouders op de speelplaats zal ver wateren als er slechts enkele toestel len staan. „Het is een goede zaak om niet tot de uitvoering van het dorps plan te wachten met het maken van een speelplaats want er is grote be hoefte aan. Maar 6000 gulden is een klein bedrag". De enige die zich enigszins kon verenigen met het door het college van b en w voorgestelde bedrag was M. Braam (SGP/RPF)- „Als die 6000 gulden per speeltuin wordt beschouwd als een eerste aan zet zijn we akkoord. Maar er moet wel een vervolg komen als blijkt dat de speelplaatsen in een behoefte voorzien". is dat er door de informatiemarkt heel scherp uitgekomen. Het heeft wat dat betreft onze verwachtingen overtroffen". In de exploitatie-opzet worden de prijzen voor de bouwkavels in Rie- kusweel genoemd. Grond voor socia le woningbouw moet 82,- per vier kante meter gaan opbrengen. Wie twee-onder-een-kap wil bouwen moet voor elke vierkante meter bouw grond./ 101,- betalen en grond voor vrijstaande woningen kost 120,- per vierkante meter. Wie garageboxen wil bouwen dient voor die grond 165,- neertellen. Meerjarenprogramma Zonder hoofdelijke stemming ging de raad verder akkoord met de vast stelling van het meerjarenprogram ma stads- en dorpsvernieuwing 1988- 1992. Voor 1988 staat voor in totaal bijna een miljoen gulden aan dorps vernieuwing op het programma. Met 738.000,- is de tweede fase van de herinrichting dorpskern in dat jaar veruit de hoogste kostenpost. Fase drie van de herinVichting van de dorpskern staat gepland voor 1989 en vergt een som van 525.000,-. In 1990 tenslotte staat fase vier op sta pel. Hiermee is een bedrag van 441,000,- gemoeid. Een beslissing over het mogelijk in stellen van een parkeerverbod met een maximumparkeertijd van twee' uur werd door de raad uitgesteld.' Eerst wordt er, naar aanleiding van vragen van buurtbewoners, nog over leg gevoerd met de politie over een eventüele andere oplossing van het parkeerprobleem bij de ingang van het visserijmuseum en de biblio theek. Voor de prijs van 16.750 gulden wordt de krotwoning Steinstraat 19 verkocht aan de eigenaar van het pand Steinstraat 20. Deze wil beide panden samenvoegen en renoveren. Ondanks de verzekering van wet houder A. van Klinken (SGP/RPF) dat die mogelijkheid niet uitgesloten was, kwamen de raadsleden nog tij dens de vergadering met een alterna tief tegenvoorstel. Een amendement waarin met algemene stemmen werd voorgesteld om twee keer 8000 gulden beschikbaar te stellen voor de aan schaf van speelwerktuigen. De voor bereidende grond- en plaatsings werkzaamheden voor de speelplaat sen zullen in overleg met de ouders en de dienst gemeentewerken zo moge lijk zonder kosten worden gereali seerd. Het college van b en w nam het raadsvoorstel over en zo besloot de gemeenteraad unaniem tot het be schikbaar stellen van in totaal 16.000 gulden. Dit tot genoegen van leden van de werkgroep Spelen en een aan tal kinderen die de publieke tribune bevolkten. Hondepoep Tijdens dc rondvraag lanceerde L. Meerman (SGP/RPF) het idee om in de omgeving van de Dokter Schutter straat te Oosterland een hondentoilet te maken. Dit om te voorkomen dat de nieuwe speeltuin wordt bevuild met uitwerpselen nu ook het braak liggende terrein in die buurt ver dwijnt door de bouw van woningen. „Als je ziet dat men nu niet eens van de goot gebruik maakt, verwacht ik niet dat een hondentoilet wel ge bruikt zal worden", aldus raadsvoor zitter burgemeester A. Bergshoeff. Hij bleek alleen in drastische maat- Jburgemeester A. Bergshoeff: „De enige oplossing voor de hondepoep is het zodanig verhogen van de hónden belasting dat daarvan een gemeente ambtenaar kan worden aangesteld die dagelijks alle honden uitlaat naar een hondentoilet". regelen te geloven: „De enige oplos sing is het zodanig verhogen van de hondenbelasting dat daarvan een ge meente-ambtenaar kan worden aan gesteld die dagelijks alle honden uit laat in een hondentoilet". Udh Pfi mr Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Enkele buien De hoofddepressie die morgen tus sen Schotland en Noorwegen ligt neemt de rol over. Morgen veel bewol king en enkele buien. De wind is de gehele dag krachtig uit west tot zuid west. De temperatuur is 9 graden. Mi nimumtemperatuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 29 maart: Zondag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: noordwest 5 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: west 4 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26 maart Zon op 06.28, onder 19.04 Maan op 11.13, onder 04.22 27 maart Zon op 07.26, onder 20.06 Maan op 13.26, onder 05.51 28 maart Zon op 07.23, onder 20.07 Maan op 14.41, onder 06.10 Volle Maan: 2 april (11.21) HET WEERO VERZICHT DE BILT - Een omvangrijke Oceaandepressie, waarvan de kern tussen Schotland en Zuid-Noorwegen ligt, bepaalt de komende 24 uur het Nederlandse weer. Lucht uit de om geving van IJsland stroomt met een wijde boog via Ierland en Zuid- Engeland naar ons land. Deze lucht is in de hogere niveaus tamelijk koud maar wordt aan de grond boven de Oceaan tot zo'n graad of 8 aange- warmd, voordat ze Ierland bereikt. Bij ons laat deze lucht in de middag uren een temperatuur van 9 a 10 gra den toe. Naast opklaringen komen in deze luchtsoort buien voor. Er staat tamelijk veel wind, aan zee en op het IJsselmeer krachtig of hard, in het binnenland matig met af en toe flin ke uitschieters tijdens buien. Ook voor zondag wordt een wisse lend weerbeeld verwacht met van tijd tot tijd buien. ^'./BRUINISSE - Op de hoek van de Deltastraat en de Acacialdan te Brui nisse werden donderdagmorgen om ongeveer 10.15 uur twee personenau to's behoorlijk beschadigd bij een aanrijding. M. M. uit Oosterland reed over de Deltastraat en zou niet tijdig hebben gereageerd op D. J. uit Bruinisse die met zijn personenauto vanuit de Aca cialaan kwam en voorrang had. De auto van M. M. werd aan de voorzijde geheel vernield en de auto van D. J. werd aan de linkervoorzijde zwaar beschadigd. BRUINISSE - Een schadepost van ongeveer 2000 gulden was er voor F. S. uit OIpcn-Rhode (Duitsland). In dc nacht van woensdag op donderdag werd zijn personenauto opengebro ken. Het voertuig stond geparkeerd aan de Hageweg te Bruinisse. Dieven richtten voor ongeveer 1100 gulden schade aan door het forceren van een raampje en beschadigingen aan de console waarin de geluidsapparatuur zat. De andere schadepost van 900 gulden ontstond doordat zij deze ge luidsapparatuur meenamen. Advertentie MITSUBISHI Zierikzee 01110-14457

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1