Zierikzeese veterinnen doen het echt stickgoed De Wild kampioen Tennisvereniging Duiveland viert koperen jubileumfeest NIEUWSBODE Programma zondagvoetbal Clubkampioen schap badminton Zierikzee Burgemeesters verbieden twee voetbalduels Gemeenschappelijke zegel VS, Zweden en Finland V.S. Zweden Finland Delta West i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 maart 1988 Nr. 24309 11 HSD nu een goede tweede Een bliksemaanval van de HSD-dames... Wie zei er dat huisvrouwenhockey een slap aftrekseltje van het competitie- gebeuren was? ZIERIKZEE - Donderdagmorgen gezellig koffieleuten en sherrynippen met een vriendin of jezelf tracteren op een bezoek aan de kapper. Voor de veterinnen van de Zierikzeese hockeyclub HSD zit dat er echt niet in. Hun donderdagmorgen is hockey- heilig. Rond een uur of tien vinden de „rijpere meisjes" elkaar gewoontegetrouw op het hockeyveld. Alleen een ziek kind of een soortgelijke calamiteit is reden om eens een keertje noodgedwongen de stick te laten rusten. Een mentaliteit die je menig jeugdteam zou toewensen. KNVB District Zuid I 2e klasse B Breskens-Boeimeer VOAB-Sarto OSC'45-Zierikzee Middelburg-Sluiskil Baronie-NOAD OJC-SCO Reserve 2e klasse B Dosko II-Rood Wit II VOAB II-Gilze II Longa II-Moerse Boys II Middelburg II-Dongen II Baronie II-Halsteren II Zierikzee II-Roosendaal II Afdeling Zeeland 2e klasse A Sluis-Heinkenszand Renesse-Hansw. Boys Tterhole-Groede Volharding-Liberty Hulsterloo-SDO Aardenburg-Cortgene 2e klasse B Breskens III-Vlissingen IV Ria W. II-Jong Ambon II Noormannen II-Patrijzen II Zierikzee III-Walcheren II Hontenisse Hl-Vogelwaarde III Koewacht II-Zeelandia II 3e klasse A Vlissingen V-Goes III Ouwerkerk-Middelburg IV Zierikzee' IV-Jong Ambon IV Dreischor-Kw.'damme II Hansw. Boys II-Zeelandia IV 3e klasse B Zeelandia III-Walcheren IV Noormannen III-Domburg II Middelburg V-Zierikzee V Lewed. Boys II-Jong Ambon III Heinkenszand II-Hansw. Boys III 4e klasse A Robur IV-Dreischor II Cortgene II-Heinkenszand III RCS VlII-Volharding III RCS VI-Goes V Renesse IV-Renesse II 4e klasse B Kw.'damme IÏI-Hansw. Boys IV Goes IV-Renesse III Volharding IV-Volharding II Patrijzen IV-Ouwerkerk II Zonnemaire-Zeel. Sport VI Heinkenszand IV-Robur III Een gezellig en luidruchtig onder onsje van dames op leeftijd die eens per week zo nodig de wei in willen, zegt de een schouderophalend. Een slap aftrekseltje van het competitie- gebeuren zegt de ander laatdunkend. Als je je qua leeftijd (dertig jaar en ouder) mag scharen bij de rijen der veterinnen (vrouwelijke veteranen) krijg je het hard te verduren. Niet zo zeer fysiek maar wel mentaal. Wie een bepaalde leeftijdsgrens heeft be reikt mag nog volgens de buiten wacht wel meedoen maar dan als be stuurslid, clubmoeder of rij-ouder. De jeugdcultuur eist zijn tol. De elf ,,wat rijpere meisjes" van HSD zijn immuun voor die aangepra te complexen. Sterker nog, Pluvius mag dan zijn onstuimigheid geens zins onder controle hebben en daar mee een aanslag op menig kapsel be tekenen. 't Is donderdag en dan wordt er gehockeyd, nattigheid of geen nat tigheid. In eerste instantie voor de ge zelligheid, maar toch ook wel om te winnen volgens captain- Greet Koe- 'man, die samen met nog een handje vol dames al een jaar of tien weke lijks de eer van de Zierikzeese club met het stickie hoog probeert te hou den. Wat dat betreft spreken de dames van HSD in de Zeeuwse regionen een aardig hockeywoordje mee. In de donderdagcompetitie staan de bor deaux/blauwe ladies óp een keurige tweede plaats. ,,Na de winterstop hebben we van de vier wedstrijden er drie gewonnen" vat de aanvoerster de resultaten van de afgelopen weken samen. De HSD-veterinnen kunnen dan ook met een gerust hart gaan sla pen. Die tweede plaats te behouden moet niet al te veel problemen ople veren, zeker niet als de tegenstanders zo weinig weerstand kunnen bieden als het B-team van Middelburg, dat met veel moeite een ploeg van negen vrouwen op de been heeft weten te brengen. SINT-TRUIDEN - De voetbalclub Sint-Truiden heeft bij de Belgische voetbalbond een klacht ingediend te gen scheidsrechter Alex Ponnet. In de bekerwedstrijd Sint-Truiden-Ander- lecht van woensdag jl. zou Ponnet de verkeerde man uit het veld hebben gestuurd. Dat gebeurde in het tumult dat ontstond toen Anderlecht-speler Keshi rood kreeg. Ponnet wees daar bij naar Erwin Coenen. Het was 3 september 1975 toen een aantal personen met een grote liefde voor de tennissport besloot een ten nisvereniging op te richten. Tijdens de oprichtingsvergadering waren er al veertig leden, maar zonder club huis of banen. In november 1975 spe len de leden de eerste wedstrijden in de Oosterlandse sporthal. Overleg 't Is overigens niet alleen het nume rieke overwicht dat de Zierikzeese dames als een stoomwals over de Mid delburgse tegenstanders heen doet razen. Wie zei dat hier bezadigde da mes op hun dooie gemak een balletje slaan, zou zijn ogen eens de kost moe ten geven. De meisjes van dertig en ouder zijn af en toe gevaarlijk rap, slaan zo nu en dan een fikse tik. Iets dat de tegenpartij al na enkele minu ten moet ervaren. In een flitsende jakkerpartij zoeken de met zonne- hoedjes uitgedoste HSD-sters keer op keer het doel van Middelburg. Luid keels aangemoedigd door de achter hoede, die fysiek en verbaal een waardevolle.steun en toeverlaat is. De beide arbiters (de heren Hune- man en Romijn) hebben hun handen vol aan dat doldrieste veterinnen op treden. Niet dat er een onvertogen woord valt, of dat de dames hun stick als een waar slagwapen hanteren. De snelheid waarmee de voorhoede het doel van de Maneblusters opzoekt noopt tot honderd procent aandacht en het snel nemen van beslissingen. Het veld, zo'n ouderwets geurende grasmat levert door ongelijk liggen de graspollen nogal eens een gevaar lijk opstuitende bal op. Regen 't Mag verrekte guur zijn en het veld mag dan veel weghebben van een knollenveld, het deert de HSD- veterinnen niet. Ook de uit het jaar nul daterende regel uit het KNHB- reglement die voorschrijft dat het 'zwakke geslacht' in rok dient te spe len laat hen koud. 't Is begrijpelijker wijs broekrok troef bij de veterin nen, die op het modderige veld alle kracht in de strijd moeten gooien om de bal weg te slaan. Lopende band Die bal knalt bij HSD haast aan de lopende band tegen de doelplank van de tegenstanders. Aan het einde van de eerste helft is het al 4-0 voor de in bordeauxrood en donkerblauw gesto ken meisjes. Een beetje bescheiden heid en clementie met de uitgedunde Middelburgse tegenstandsters had uit humanitaire overwegingen mis schien passender geweest, maar ach je bent jong en je wilt wat. Scoren bij voorbeeld. Daar winden de Zierik zeese veterinnen echt geen doekjes om. Je mag dan als veterin de jaren des onderscheids hebben bereikt, een wedstrijd door gezamenlijke inspan ningen met 8-0 winnen is nog net zo leuk als toen je bij de A-tjes of B-tjes de clubkleuren mocht verdedigen. ZIERIKZEE - De badmintonver eniging Zierikzee houdt zondag 27 maart in sportcentrum Onderdak haar clubkampioenschappen van 09.00-19.00 uur. Er worden zo'n 120 partijen gespeeld door ongeveer zestig deelnemers. De strijd is onderverdeeld in senio ren en junioren. Bij senioren kan een onderscheid worden gemaakt tussen de districtscompetitiespelers, de re creatie-competitie spelers en de re creatiespelers. De junioren zijn in twee groepen verdeeld. De oudere jeugd speelt met de senioren in de A- categorie. Omstreeks 18.30 uur reikt de voorzitter van bc Zierikzee de prij zen uit. Een aanrader voor de bezoe kers zijn uiteraard de finales, die om streeks 15.00 uur gespeeld worden. ZEIST - Burgemeesters hebben twee wedstrijden in het betaalde voetbal in de komende week verbo den. De burgemeester van Sittard heeft geen goedkeuring gehecht aan de wedstrijd Fortuna-FC Den Haag van woensdag 30 maart. Hij heeft geen bezwaar tegen het doorgaan op een doordeweekse dag, maar alleen als het langer licht is. FC Den Haag-Feyenoord mag op Paasza terdag niet doorgaan, omdat er te weinig politie beschikbaar komt. De KNVB zoekt volgende week nieuwe data voor deze twee wedstrijden en voor Feyenoord-FC Utrecht, die eer der moest worden uitgesteld, omdat er in Rotterdam een bom gedemon teerd wordt. met de gemeente Duiveland levert in 1976 nog niet veel op, zodat het ten nissen zich voltrekt op een tegelbaan achter het huis van drs Zijlstra in Oosterland en in de winter weer in de sporthal. Januari 1977 blijkt bij de Duive- landse gemeentebegroting wederom geen financiële ruimte voor de ten nissers, die daarop besluiten zelf aan de slag te gaan. Tbnnisbanen zouden alleen dan haalbaar zijn als er min stens honderd leden meededen. Na een ledenwerfactie onder de titel Nu of nooit wordt het streefgetal be reikt. In het voorjaar wordt besloten twee banen aan te leggen op kosten van de vereniging. De bank is bereid geld te lenen en de gemeente Duive land staat garant. Bouwkeet Het duurt tot augustus 1977 voor dat er twee banen en een omgebouw de bouwkeet als clubhuis officieel worden geopend door de toenmalige Duivelandse burgemeester De Kam. Üe vereniging telt inmiddels 150 le den. Dat aantal bleef groeien en nog twee extra banen zou geen overbodi ge luxe zijn in de ogen van de vereni ging. Als de gemeente wederom ga rant wil staan en ook de benodigde grond wil afhuren duurt het tot eind maart 1981 als de banen drie en vier opengesteld worden. Door het blijvend groeiende aantal leden en de vier banen groeit de be hoefte een serieus clubhuis van de grond te krijgen. Na veel inspanning is de gemeente bereid om de vereni ging in 1983 geld te geven hiervoor. In november van dat jaar levert zelf werkzaamheid van de leden een pri ma accommodatie af. In 1985 begint de vereniging met een eigen Open toernooi, dat al snel een succes wordt, zodat dit jaar het vierde geor ganiseerd gaat worden. In 1987 wordt door de leden in samenwerking met enkele sponsors een lichtinstallatie gebouwd en in gebruik genomen. Nu in maart 1988 is de vereniging twaalfeneenhalf jaar en telt 210 le den. De razendsnelle opbouw van de vereniging geeft de leden zaterdag al le reden tot een bescheiden feestje. De vereniging heeft iedereen, die op welke wijze dan ook betrokken is (ge weest) bij tv Duiveland en zusterver enigingen, uitgenodigd. ZIERIKZEE - De Nederlander Peter Minuit voerde in 1638 het bevel over de eerste Zweedse expeditie naar het nieuwe beloofde land met de ongekende mogelijkheden, Amerika. De kolonisten die zich daar dus 350 jaar geleden vestigden, stichtten er de kolonie Nieuw-Zweden. De Verenigde Staten, Zweden en Finland (dat toen deel uitmaakte van het Zweedse rijk) geven daar op 29 maart een gemeenschappelijke zegel over uit. SVV-KÏLI' Het was de tijd van de uitgebrei- delde gebiedsuitbreiding door ko- lonialisatie van overzeese gebieds delen. Engeland, Spanje, Portugal en Nederland waren daarin koplo per maar ook Zweden wierp zich op die nieuwe markten. De Zweedse expeditie bestond uit de schepen Kalmar Nyckel en Fogel Grip waar onze landgenoot Peter Minuit het bevel over voerde. Ze kwamen aan land op de plaats ter hoogte van de staat Delaware. De Zweedse kolonisten kochten de grond na lange onderhandelingen met de indianen wat op de zegels ook is uitgedrukt. De kolonie bestond van 1638 tot 1655 want toen werd New-Sweden door de Hollanders veroverd. De Hollanders hadden al meer neder zettingen langs de kusten van Amerika zoals Nieuww- Amsterdam, het latere New York. Het gebied van de Zweedse kolo nie omvatte een stuk grondgebied dat nu deel uitmaakt van de sta ten Delaware, Pennsylvania en New Jersey. Op de zegel zien we de Nederlandse bevelvoerder Minuit, een Zweedse kolonist en enkele in dianen tijdens de onderhandelin gen over het land, een kaart van Amerika met een detailkaart van de kolonie, de twee Zweedse sche pen en een kaart van Westeuropa. Het komt regelmatig voor dat twee landen een gemeenschappe lijke zegel uitgeven om de banden tussen die landen te illustreren of te versterken maar een drie- landenzegel zoals deze uitgave er een is vrij uniek. De Zweedse ze gel is vervat in een boekje van zes zegels die alle de historische ban den tussen Zweden en Amerika uitbeelden, zoals een afbeelding van Charles Lindbergh, Ameri kaan van Zweedse voorouders die wereldbekend werd door z'n solo vlucht over de Oceaan in 1927 in z'n vliegtuigje Spirit of St. Louis en bijvoorbeeld een afbeelding van enkele ijshockeyspelers uit Zweden die successen boekten in Amerika. Op de kaft van het boekje is een beschrijving van de zegels in het Zweeds en Engels te vinden, terwijl er ook een folder ,,De brief uit Amerika", met de drie zegels en een speciaal stempel van elk land en dan nog een her- denkingsbroehure met FDC- stempel verschijnt. HEINKENSZAND - De Filatc- listcnvercniging Delta West houdt op zaterdag 26 maart een ruilmiddag in gebouw De Stenge te Heinkenszand. Aanvang 13.30 ZIERIKZEE - Met nog een ronde te gaan in de onderlinge competitie van damclub Zierikzee is de nieuwe clubkampioen al bekendJos de Wild. In de voorlaatste ronde speelde De Wild met enig geluk remise te gen A. J. Flikweert en omdat concurrent S. Douw ook remise moest toestaan in zijn ontmoeting tegen R. de Wild was het pleit beslecht. Voor Jos de Wild betekent dit het eerste clubkampioenschap in zijn damloopbaan. Praktisch het gehele seizoen 87-88 ging de strijd uitslui tend tussen De Wild en Douw. Beiden verloren geen enkele partij meer. Douw moest uiteindelijk toch zeven remises toestaan en De Wild slechts vier. De uitslagen van de voorlaatste ronde waren J. de Wild-J. M. Honig 2-0, C. L. Boot- C. M. van der Velde 2-0, J. L. Smalheer- A. Schiettekatte 2-0, A. J. Flikweert - J de Wild 1-1, M. de Wild- S. Douw 1-1 en M. van der Wielen- C. L. Boot 2-0. Zaterdag 26 maart NIEUWERKERK - Tennisvereniging Duiveland be staat twaalfeneenhalf jaar en dat gaan de sporters vie ren met een receptie in het eigen onderkomen te Nieu- werkerk. De receptie, die zaterdag 26 maart om 18.30 uur begint, omvat onder meer de onthulling van twee wan dborden, die een overzicht geven van alle kampioen schappen die sinds de oprichting van tv Duiveland zijn gespeeld. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 11