Vijf dagen naar Parijs filmnieuws Vrijpoortje en vakwerkhuis vormen unieke twee-eenheid Plannen voor Zierikzeese versie Place du Tertre Michele Meyer in Pigalle Yuppie in Concertzaal Brood uit het water is nieuwe feuilleton Onderzoek extra gelden Zeeuwse popmuzikanten Provincie wil inzicht geschied schrijving Provincie wil erkenning jeugdhulp verlening ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 maart 1988 Nr. 24308 5 ZIERIKZEE - Gemeentebestuur en burgerij van Zierikzee zijn terecht trots op hun unieke histori sche stad die tot de top-tien van de bezienswaardige Nederlandse steden behoort. Telkens weer hebben liefhebbers van oud stadsschoon de strijd moeten aanbinden om belangwekkende monumenten voor het nageslacht veilig te stellen. Naast het stads bestuur heeft vooral de Vereniging Stad en Lande in de periode na 1938 verschillende belangrijke resul taten geboekt. Dat de zeer bedreigde molen op het bolwerk en de Varreput op de valreep zijn gered stemt tot grote voldoening. Het is daarom verbijsterend te noemen dat juist nu weer een van de allerbelangrijkste Zierikzeese monumenten van hoge ouderdom en onbetwistbare schoonheid wordt belaagd. Wij bedoelen na tuurlijk het laat-middeleeuwse vakwerkhuis in het sfeervolle Vrijpoortje. Dit poortje is welis waar jonger maar dateert toch ook al van 1643. Het noodlot Het mag tragisch heten dat de eigenaar van bovenbedoeld pand die ongeveer twintig jaar geleden vol trots tijdens ..open huis" zijn schitterend pand aan het Haven park toonde zich thans om welke reden dan ook genoodzaakt ziet een sloopvergunning aan te vra gen voor een gedeelte van het com plex waartoe het eerder genoemde woonhuis ook behoorde. Het lijkt wel een speling van het (nood)lot dat bij herhaling de di recte omgeving van het karakte ristieke Vrijpoortje - dat ook bij de toeristen zozeer in trek is - door rampen wordt getroffen. De instorting van ,,De Witte Swaan" als gevolg van de waters noodramp heeft destijds op velen grote indruk gemaakt. Gelukkig heeft men herbouw met behoud van de antieke bouwmaterialen en ornamenten kunnen realiseren. Toen ten behoeve van de nieuw bouw van De Wieken het histori sche gebouw op de hoek van het Vrije het veld moest ruimen ver anderde uiteraard hier het stads beeld op ingrijpende wijze. Het unieke doorkijkje van het Vrij poortje was voorgoed aangetast. Dreiging Toch was dit nog niets vergele ken bij de dreiging die nu plotse ling actueel is geworden. Tbegege- ven, het zeer zeldzame en hoogst karakteristieke vakwerkhuis dat deel uitmaakt van een der gevel- wanden in het zogenaamde Vrij poortje, is er slecht aan toe. Dit prachtige pandje in het hart van de stad schreeuwt om restauratie en vanzelfsprekend niet om sloop. Ook al lijkt het ondenkbaar dat Monumentenzorg in Den Haag een eventueel afbraakplan zal fiatte ren is nu toch wel het moment aan gebroken dat bestuurders van Zie rikzee en van Stad en Lande de alarmklok luiden. Het behoud van dit sfeervolle stadsdeel dat nog herinneringen oproept aan de late Middeleeuwen is niet alleen van groot belang voor Zierikzee maar heeft een waarde die tot ver buiten de gemeentegrenzen wordt onderkend. Alleen de gedachte aan sloop is reeds verwerpelijk en onbegrijpe lijk nu tegenwoordig zoveel tijd en geld wordt geïnvesteerd tot be houd van de schaarse monumen ten van zoveel eeuwen geleden. WIEBE KEIKES Het vakwerkhuis en het Vrijpoortje, een unieke twee-eenheid. ZIERIKZEE - Als het aan de Stichting- Zierikzee Pro motion ligt verandert het terrein rond de Nieuwe of Gro te Kerk tijdens de Toeristendagen (12, 19, 26 juli en 2 en 9 augustus) in een Zierikzeese Place du Tertre, waar de bezoeker kennis kan maken met een aantal beeldend kunstenaars. Vanuit de werkgroep Toeristenda gen die momenteel druk doende is om de laatste hand te leggen aan het programma voor de komende serie Toeristendagen, is het idee gelan ceerd om op het gebied rond de ge restaureerde Nieuwe Kerk een kunstenaarsmarkt in te richten. Met dit doel wil de werkgroep het contact tussen kunstenaars en publiek en tussen de schilders, tekenaars en et sers onderling bevorderen. Diegene die tijdens een van die vijf dinsdagen langs de kunstkramen schuifelt, wordt daar niet alleen ge confronteerd met de werkstukken van een aantal kunstenaars, maar kan zich tevens verdiepen in de wijze waarop het werk tot stand is geko men. Indien mogelijk laten de kun stenaars ook zien hoe zij te werk gaan. Deze Zierikzeese Place du Ter tre is „verboden terrein voor hande laren. Ook in het inwendige van de Dikke Toren, wordt evenals voorgaande ja ren weer een ruimte vrijgemaakt voor het werk van een aantal kunste naars. De Sint Lievensmonstertoren is een van de grootste toeristische at tracties in Zierikzee. Jaarlijks wan delen vele toeristen de toren binnen om deze te beklimmen of om een ex positie in de benedenruimte te bekij ken. Kunstenaars die hun werk aan het publiek willen tonen kunnen de ze expositieruimte voor een periode van twee weken huren. Informatie over de voorwaarden voor deelname aan de kunstenaarsmarkt of het hu ren van de expositieruimte zijn ver krijgbaar bij Kees Pilaar van de Stichting Zierikzee Promotion. ZIERIKZEE - Morgen, vrij dag, start het nieuwe feuille ton voor de Zierikzeesche Nieuwsbode. De schrijver Fe- nand van den Oever heeft het boek Brood uit het water ge schreven, waarin de relatie mens/water duidelijk tot uit drukking komt. Weliswaar niet de Zeeuwse relatie, maar daarom niet minder interes sant. Van den Oever heeft de dialecten bewust in éénvoudig Nederlands geschreven ter be vordering van de duidelijk heid. Om diezelfde reden heeft hij - zoals hij in zijn voorwoord stelt - de technische zaken één voudig gehouden. Het verhaal speelt zich af in en rond Vlaar- dingen en is prettig leesbaar. De redactie hoopt, dat het toch al grote aantal trouwe lezers met Brood uit het water nog verder toeneemt. De redactie ZIERIKZEE - Het dagelijks be stuur van de provincie gaat onder zoeken of een tijdelijke subsidierege ling in het leven kan worden geroe pen ter stimulering van het optreden van Zeeuwse bands die popmuziek ten gehore brengen. Wel wijzen gs er op, dat het een regeling voor de korte termijn zal zijn. Het culturele beleid van de provincie is erop gericht een zo hoog mogelijk niveau in alle secto ren van de cultuur te bereiken. Ver groting van de mogelijkheden tot op treden is daarbij geen doel op zich, zowel wat de professionele als wat de amateuristische kunstbeoefening be treft. Gs hebben dit geschreven aan de Zeeuwse Culturele Raad in reactie op de nota Popmuziek in Zeeland van september vorig jaar. Ook bij het mu ziekonderwijs zullen gs - in de vorm van subsidies - extra aandacht aan de popmuziek besteden. Dat kan door de subsidieverzoeken voor deskun digheidsbevordering in die branche bij voorrang te behandelen. Ook hier zal overigens alleen van een tijdelijke situatie sprake zijn. Zodra de achter stand op popmuziekgebied is wegge werkt, vervalt de reden tot voor keursbehandeling. DEN HAAG - Gerard Joling zal ons land met het liedje Shangri-la op 30 april vertegenwoordigen op het Euro visie songfestival in Dublin, Ierland. Het winnende lied werd door de jury in het land gekozen uit zes liedjes, die Joling in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag ten gehore bracht. Joling werd begeleid door het Metro- pole-orkest. ZIERIKZEE - Het dagelijks be stuur van de provincie heeft de pro vinciale adviescommissie geschied schrijving Zeeland 1940-1945 gevraagd inzicht te geven in de ter mijn, waarbinnen de commissie denkt haar werkzaamheden te beëin digen. In het deelprogramma kunst en cul tuurbehoud van de provincie wordt uitgegaan van beëindiging per 1 ja nuari 1989. De arbeidsovereenkomst met de auteur van het tweede deel van de oorlogsgeschiedschrijving Zeeland, de heer drs. G. van der Ham, is inmiddels tot die datum verlengd. Uit correspondentie van de advies commissie blijkt, dat rekening wordt gehouden met overschrijding van die datum. De werkzaamheden zouden kunnen uitlopen tot eind 1989 en zelfs tot i,n 1990. MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de provincie heeft een aan tal instellingen in de jeugdhulpverle ning in Zeeland voor (financiële) erkenning voorgedragen bij minister mr. drs. L. C. Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur. In alle gevallen gaat het om instanties, die zijn betrokken bij de begeleiding van jongeren, die (tijdelijk) niet thuis kunnen wonen. De instanties zorgen ook voor de begeleiding van de ach terblijvende huisgenoten. Volgens gs komen voor erkenning in aanmerking de Stichting Jeugd en Gezin in Middelburg, het Regionaal Instituut voor Ambulante Geestelij ke Gezondheidszorg (RIAGG) in Zee land, de Vereeniging Kinderzorg in Middelburg en het Jongeren Advies centrum (JAC) in Tferneuzen. Voor het algemeen maatschappelijk werk in de provincie wordt geadviseerd tot gezamenlijke erkenning per regio over te gaan. Op die manier kan ver snippering worden voorkomen. Op Walcheren geldt de erkenning de Stichting Maatschappelijke dienst verlening Walcheren, voor Zeeuwsch- Vlaanderen de stichting voor Maat schappelijke dienstverlening in West Zeeuwsch-Vlaanderen, de Stichting voor Maatschappelijke dienstverle ning in Midden Zeeuwsch-Vlaande ren en de Stichting Centrum voor maatschappelijke dienstverlening in het Land van Hulst en voor de regio Oosterschelde betreft het het Sociaal Centrum in Goes, de Protestantse in terkerkelijke Stichting voor maat schappelijke dienstverlening in Zuid en Noord-Beveland en de Federatie maatschappelijke dienstverlening Noord-Zeeland. Bij de advisering aan de minister gelden criteria als de beschikbaar heid van beroepskrachten en vrijwil ligers, verscheidenheid in het hulp aanbod en een goede spreiding over de provincie. Gs adviseren het JAC Midden- en Noord-Zeeland niet te erkennen, om dat de hulpverleners er niet voldoen aan de eisen van opleiding en erva ring. RENESSE - 7Mterdag 2 april kunnen de muziekliefhebbers terecht in bar- discotheek Pigalle aan de Korte Reke in Renesse. Zaterdagavond is daar een optreden van Michele Meyer. Zij eindigde in de Sound-mixfinale als tweede met haar interpretatie van Whitney Houston. Eerder waren er in Pigalle op tredens van onder andere Lipstick. Candy Race en de Nederlandse Michael Jackson. Voor de entreeprijs van vijf gulden krijgt men in Pigalle op de avond van het concert van Michele Meyer ook een consumptie. Vrijdag 25 maart Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Ons kent ons, 3-delige serie over generatieverschillen. Afl. 2: De familie Tromp uit Friesland. 14.30 uur KRO's tekenfilmfestival. 14.40 uur Huwelijksreis op wielen, Amerikaanse speelfilm uit 1954 van Vincente Minnelli. 16.15 uur Applaus, programma over kunsten en evenementen. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Alvin en z'n boefjes, teken filmserie. 18.11 uur KRO's tekenfilmfestival. 18.30 uur Voorlichtingsprogramma over de cursus Genealogie. 18.45 uur Voorlichtingsprogramma over de cursus Geldhandel. 19.00 uur Alias Smith and Jones, Amerikaanse westernserie. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Hambone and Hillie, Ame rikaanse tv-film van Roy Watts met Lillian Gish in de hoofdrol. 22.00 uur Brandpunt, actualiteiten rubriek. 23.00 uur Vastenoverweging, uitge sproken door pater Phil Bosnians uit Vlaanderen. 23.05 uur In 't holst van de nacht, Ca nadese serie. Afl.: De pooier. 00.00 uur Journaal. 00.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 10.00 uur Nieuws uit de natuur. Les 19. 11.00 uur School-tv weekjournaal 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Prijs je rijk, spelprogram- ma gepresenteerd door Fred Oster. 20.05 uur V, Amerikaanse serie. 20.50 uur Reis om de wereld in 80 vra gen, leerzaam spelprogramma gepre senteerd door Catharine Keijl. 21.55 uur AVRO's Sportpanorama ex tra met aandacht voor minder beken de sporten. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Kenmerk special; Uruguay. 23.28 uur Een bericht van de wilde ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur De nacht, satirisch-erotisch programma van Adelheid Roosen en Karin Bloemen. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 104. Herh. 18.05 uur De tovenaar van Oz (The wizard of Oz), tekenfilmserie naar de boeken van Frank Baum. Afl. 52. 18.30 uur Bingo! Wekelijks hitparade programma met o.m.: De clip van de kijker; Overzicht van de BRT-top 30; Studiogast; Radio België. Presenta tie: Bea van der Maat en een gastpre- sentator. 19.15 uur Uitzending door derden. Programma van de Vlaams- Nationale Omroepstichting. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Kurtoisie. Hilaire Sfeer- maeckers, kaarsenfabrikant, geeft lessen in hoffelijkheid. Vandaag: Het ontmoeten van antipathieke lui. 20.25 uur Première, filmnieuws. Pre sentatie: Jo Röpcke. 20.55 uur Halloween, Amerikaanse speelfilm uit 1978 van John Carpen ter. 22.25 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 22,50 uur Nieuws en paardekoersen. Aansl. Coda: De vagebond, van Adriaan Roland Holst. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine voor Marokkanen. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Peter Phelps, Pat McDonald, Tom Richards. Afl. 508. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. Afl. 229. 19.40 Mededelingen en programma- overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Extra time, 20.55 uur Concert. 21.35 uur W.K. kunstrijden op de schaats in Boedapest. ZIERIKZEE - De sleutel tot succes. Voor Brantley Foster (Michael Fox), een net afgestudeerde yuppie uit Kansas lijkt dat succes voor het grijpen te lig gen. De merkwaardige carrière van deze eerste klas yuppie is te zien in de film The secret of my success die dit weekeinde (26 en 27 maart) in de Concert zaal in Zierikzee te zien is. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Brantley Foster is vol goede voor nemens om het in New York te gaan maken. In eerste instantie lukt dat niet omdat het bedrijf waar hij werkt van eigenaar wisselt. Zijn oom Ho ward helpt hem aan een baan in de postkamer van de multinational Pemrose. Bij 't rondbrengen van de post ontdekt hij dat een van de direc teuren ontslag heeft gekregen en niet wordt vervangen. Door een knappe vermomming vervult hij naast zijn werkzaamheden in de postkamer ook de rol van directeur. Hierbij komt hij tot de constatering dat het bedrijf erg slecht wordt geleid. De vrouw van oom Howard (tante Vera) is verrukt van de jonge, ambitieuze directeur en verleidt Foster. Deze voelt op zijn beurt veel genegenheid voor Christy, het enige vrouwelijke directielid van Pemrose. Hoewel Foster alles op alles zet om te verhinderen dat het bedrijf wordt overgenomen hebben de ande re directieleden daar weinig oren naar. Toch slaagt Foster erin om het bedrijf voor deze overname te behoe den door de aandelen van Davenport Enterprises (de opkopers van Pemro se) op te kopen. Voorzitter van de aandeelhoudersvergadering van de gefuseerde onderneming wordt, hoe kan het anders tante Vera. Zij ont slaat de man die de zaak ten gronde heeft willen richten en benoemt neef Foster als de nieuwe directeur. Daar mee worden de carriere-aspiraties van de yuppie uit Kansas realiteit. Eind goed al goed lijkt het wanneer Foster samen met zijn Christie terug vliegt naar Kansas om haar aan zijn familie voor te stellen. 55 De zon begon al te dalen, toen de trein de eerste huizen van Haarlem voorbij reed. „Ik stap in Haarlem uit", besliste Frans, „ik breng je naar huis en ik ga pas met de laatste trein weer naar Amsterdam". „Ik kan me er niet tegen verzetten", zei Carla, „je bent je eigen baas". „Niet meer", glimlachte hij, en til de de koffer uit het rek. Ze hingen allebei uit het coupé raam, toen de trein het Haarlemse station binnenschoof. Plotseling slaakte Carla een kreet. „Daar Els!" Voor de deur dook het lachende ge zicht op van een jongmens dat prompt Carla's koffer overnam. „Hannes!" riep ze uit, „wat doe jij hier, ik dacht dat jé in Delft zat!" „Dat zul je wel horen", zei Hannes geheimzinnig. „Zo, reisleider, heb je je vrachtje netjes thuisgebracht? Wat ch kom jij er ook uit? Moet je niet door naar Amsterdam?" „Schiet op", maande Frans met duistere blik „en verpraat je tijd niet, kameraad Averkamp. Die trein wacht niet. Zó". Met één sprong stond hij op z'n lan ge benen op het perron. „Meneer Noordeloos!" kreet ook Els. „U hier? Levert u Carla franco thuis af?" „Inderdaad", glimlachte Frans en greep stevig haar hand. „Dag Els, zal ik maar zeggen, ik kom nu toch in de familie Els keek sprakeloos van de een naar de ander. „Zeg Carla „Ja, Elsckind". Carla lachte geluk kig en Hannes zag haar bewonderend aan. Wat was ze zo toch knap! Hij keek naar Frans, zijn blik vragend. Oorspronkelijk feuilleton door TOM LODEWIJK De lange reisleider knipoogde. Meer behoefde Hannes niet te weten. „Zeg ouwe jongen, als jij mij felici teren wilt, zal ik het jou ook doen", grinnikte hij, „hebben wij even de leukste meisjes van het hele gezel schap aan de haak geslagen?" Het was een opgewonden pratend troepje, dat in de taxi stapte, en Car la's hospita sloeg de handen in elkaar toen het drukke viertal arriveerde beladen met gebakjes en andere heer lijkheden. Maar toen ze Frans zag, kregen haar ogen een wetende uit drukking. „Dag menéér", zei ze nadrukkelijk, „u óók weer es hier?" Ze was er geagi teerd van. Het was weer in orde met meneer Frans en haar juffrouw! Nu, dat was wel een feest waard! Een half uurtje later zaten ze, een beetje opgeknapt, een beetje uitge rust, in makkelijke stoelen. Er werd op dé deur geklopt. De moederlijke hospita kwam binnen, een blad met glazen en een stoffige fles wijn in de handen. „Juffrouw Carla", zei ze, „mag ik ook wat bijdragen voor het feest? Want het is toch feest, nietwaar?" „Dubbel feest", bevestigde Carla lachend, „dat ziet u zeker wel!" Want niet alleen zat ze zplf dicht naast Frans op de bank, maar ook de stoe len van Hannes en Els stonden veel dichter bij elkaar dan bij een gewone visite. „Jongens", zei Els, toen ze getoast hadden op eikaars geluk, „wat zijn wij toch een boffers! Het kan niet op!" Haar ogen straalden, de onder gaande zon zette haar rossige haardos in vlam, en Hannes keek aanbiddend naar haar op. „Wat kan een mens alle maal meemaken". „Vijf dagen in Parijs!" lachte Carla. „En voor je hele leven geborgen", bevestigde Hannes plechtig. „Jullie, ja!" protesteerde Els. Carla zweeg. Ze staarde in gedach ten voor zich uit. „Waar denk jij aan?" vroeg Frans zacht. „Dat wij zulke gekke mensen zijn", fluisterde ze terug, „dat we in een kibbelarijtje van elkaar af kunnen raken, en dat we helemaal naar Pa rijs moeten reizen om elkaar terug te vinden". „Ik laat je nooit meer gaan", ant woordde hij, „luister eens Carla, ik kan een hele beste baan krijgen, als directeur ergens, maar ik moet ge trouwd zijn zou dat nog kunnen, dit jaar?" „Daar zal ik nog eens rijpelijk over denken", plaagde ze, maar haar ogen waren zacht, „zou het niet kunnen wachten tot volgend voorjaar?" „Zeker, als 't moet. kan dat", gaf hij toe. „Waarom?" „Omdat ik zo graag een huwelijks reis wou maken in de lente." „Waar wou je dan heen?" „Wat dacht je?" Ze keken elkaar aan. „Naar Parijs!" zeiden ze toen tege lijk. „Wat hebben jullie?" wou Els we ten. „Dat gaat jou nu eens lekker niks aan", zei Frans. „Je kijkt of je een lot uit de loterij hebt getrokken!" lachte Frans. „Hoe komt hij aan dat lot?" infor meerde Hannes bij Carla. „Gevonden", antwoordde die, in Parijs!" EINDE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5