'Het hele probleem is dat we op die plaats geen golfbaan willen' 150.000ste passagier buurtbus Stichting Vrijwilligers Overleg gaat behoefte telefooncirkel na DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> ffih PÊ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 24 MAART 1988 144ste jaargang Nr. 24308 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De natuur wordt alleen overwonnen door haar te ge hoorzamen. Fr. Bacon Zomerpostzegels Mevrouw E. S. M. Asselbergs-Bueno de Mes- quita heeft de eerste zomerpostzegels ge kocht. (Pag. 3). Kerktoren De toren van de kerk in Zonnemaire is drin gend aan renovatie toe. (Pag. 4). Vrijpoortje Het Vrijpoortje en het vakwerkhuis in het Vrij poortje vormen een unieke twee-eenheid. (Pag. 5). Zaalvoetbal Toren Boys pakt beker in zaalvoetbalstrijd. (Pag. 11). Hoorzitting over aanleg golfbaan langs de Hogezoom Damme drong erop aan om tevoren toch alle consequenties van een mo gelijke aanleg te overzien. Hij noem de daarbij onder andere de nadelen voor het milieu vanwege bemesting van de grasvelden en de invloeden op de grondwaterstand vanwege het besproeien. Ongelukkige plaats Namens de Natuur- en Vogelwacht BURGH-HAAMSTEDE - „We zijn niet tegen de aan leg van een golfbaan op zich. Het hele probleem is dat we geen golfbaan wil len op die plaats, langs de Hogezoom". Dat was in grote lijnen de mening van een groot gedeelte van de (bijna vijftig) belangstel lenden die naar de hoorzit ting in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede kwa men. Met hun aanwezig heid onderstreepten zij hun mening voor of tegen het plan van de Stichting Golf. De aanleg van een twintig hectare grote, negen holes golfbaan langs de Hogezoom tussen Renesse en Burgh- Haarhstede. De hoorzitting ging voor af aan een besloten vergadering waarin de adviescommissie ruimte lijke ordening besloot om het college van b en w te adviseren het ontwerp bestemmingsplan Buitengebied Oost vast te stellen. Het was een verdeeld advies want niet alle commissieleden stonden ar achter. Voor de Stichting Golf betekent het advies van de commissie RO weer een stapje vooruit in de plannen voor de aanleg van een golfbaan langs de Hogezoom. Als het college van b en w en de gemeenteraad het advies van de commissie RO volgen en het provin ciaal bestuur dat besluit goedkeurt, kan de realisatie van een golfbaan nu alleen nog worden tegengehouden door een bezwaarprocedure bij de Raad van State. Nieuwe gezichtspunten De leden van de commissie RO moesten bij hun advisering rekening houden met een tiental bezwaar schriften dat was ondertekend door enkele tientallen particulieren en verenigingen. De hoorzitting die aan de vergadering vooraf ging was be doeld om deze mensen in de gelegen heid te stellen hun bezwaar toe te lichten met eventuele nieuwe ge zichtspunten. En om de commissiele den de mogelijkheid te bieden om aan de bezwaarmakers een nadere toelichting te vragen op hun brief. Blijkbaar lieten de schriftelijk in gediende bezwaarschriften weinig aan duidelijkheid te wensen over, want van die laatste mogelijkheid werd door de commissieleden weinig gebruik gemaakt. Wel wilde een aan tal mensen tijdens de hoorzitting zijn mening over de mogelijke aanleg van de golfbaan toelichten. Hun uit latingen werden door burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, die de hoorzitting leidde, streng in de hand gehouden. Men mocht alleen aspecten betreffende de ruimtelijke ordening van het gebied naar voren brengen en discussie was uitgeslo ten. J. Slijkhuis herinnerde eraan dat de commissie grond- en pachtzaken vorig jaar juli tijdens een openbare vergadering een negatief advies uit bracht betreffende de aanleg van de golfbaan. ,,Het is volgens mij voorba rig om over de bestemming van een gebied te praten als de grondzaken niet zijn geregeld". Slijkhuis beschul digde het gemeentebestuur ervan dat men de oefengolfbaan ert de definitie ve golfbaan als één project behandelt dat er via 'slimmigheden' wordt doorgedrukt. Verkeer Namens een aantal bewoners van de Hogezoom benadrukte A. P. West- strate uit Haamstede dat de aanleg van de golfbaan een aantasting bete kent van een gebied met een waarde vol natuur- en landschappelijk ka rakter. Hij uitte zijn bezorgdheid over de gevolgen die de toename van het verkeer zal hebbemvoor de Hoge zoom. ,,De weg kan die verkeerstoe name niet aan en de parkeervoorzie ningen zijn onvoldoende". Hij adviseerde om nog voor de aanleg van de golfbaan via een verkeerstel ling op de Hogezoom na te gaan of de weg de verwachte verkeerstoename wel aankan. ,,Ik beschouw de natuur in uw ge- Het gebied aan de Hogezoom, waar de golfbaan is gepland. Veel mensen maakten hiertegen bezwaar vanwege de na tuurwaarde van het gebied. meente als het kapitaal waarmee u de toeristen aantrekt. De aanleg van een golfbaan betekent een aan tasting van de aantrekkelijkheid van het gebied", aldus C. van der Graaf uit Brouwershaven. Hij adviseerde om de locatie voor de golfbaan onge veer 500 meter verder in de polder te plannen. „We moeten de vroongron- den en de elzenmeten in het gebied behouden. U zou als gemeente op een ander niveau moeten denken. Het is niet of of, maar en en". „Is deze golfbaan maatschappelijk gewenst. Wat heeft de eigen bevol king eraan? En is hij nog nodig nu er in Bruinisse al een komt"? Deze en nog veel meer vragen werden gesteld door M. J. van Damme namens de ei genaresse van het natuurgebied Biesterveld. „Het gaat hier om een mooi natuurgebied in Westerschou- wen. Als dat wordt ingeperkt door de aanleg van een golfbaan betekent dat ook een inperking van de waarde van omliggende natuurgebieden". Van herinnerde F. Jansen uit Brouwers haven aan de nota die door de Na- tuurbeschermingsraad is uitgebracht in verband met de aanleg van de golf baan. „Dit is een heel ongelukkige plaats. Het is een van de weinige ge deelten aan de Hogezoom waar men nog zicht heeft op een open gebied". T. Beije uit Haamstede vond het gepraat over een waardevol natuur- vervolg pagina 2 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Regen Vannacht passeert een nieuwe sto ring. Deze brengt ruim 5 mm regen. Morgenoverdag naast enkele opkla ringen ook enkele buien. Morgen avond waarschijnlijk opnieuw regen. De wind vannacht tijdelijk stormach tig uit west tot noordwest, morgen overdag weer krimpend naar zuid west en matig van kracht. De temperatuur 10 graden. Minimum temperatuur komende nacht 7 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 28 maart: Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: west 5 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: west 4 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% in.temp.: 5 graden iddagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 25 maart Zon op 06.30, onder 19.02 Maan op 10.05, onder 03.41 Eerste Kwartier: 25 maart (05.41) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er is nog weinig uitzicht op droger weer. Depressies op de Oceaan zorgen voor een westelijke stroming boven ons land. Hierin wor den regengebieden meegevoerd die van tijd tot tijd over ons land trek ken. Nadat in de nacht van donder dag op vrijdag een frontensysteen voor de nodige regen zorgt, wordt het in de ochtend mogelijk even droog. Van lange duur is dit echter niet want in de middag bereikt ons weer een nieuw regengebied. De midddag- temperatuur ligt rond de 11 graden. Ook op langere termijn zijn de vooruitzichten niet gunstig. Er kan een enkele dag tussen door lopen dat het vrijwel droog is. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Bitr Z1ERIKZEE - Feest gisterenwoensdaa, in Zierikzee. Het buurtbuscomité kon in Zierikzee de 150.000ste pas sagier verwelkomen. Deze eer viel te beurt aan de 81-jarige B. A. Huigens uit Kerkwcrve. Hij bezoekt al ze ven jaar zeven dagen per week zijn vrouw die verblijft in de Corneliastichting in Zierikzee. Uit handen van mevrouw T. E. Kuin-de Haan kreeg hij namens het buurtbuscomité een enveloppe met een vierrittenkaart voor de buurtbus en een bos bloemen. Namens vervoersmaatschappij ZWN kreeg Huigen nog een bos bloe men en een parker-pen met inscriptie. Het buurtbusproject draait nu negen jaar en kan zich verheugen in een vaste klantenkring. ..Het aantal passagiers loopt wel iets terug in vergelijking met het begin", aldus mevrouw Kuin. ..Toen we startten hadden we zo'n 18.000 passagiers per jaar. Nu zijn dat er ongeveer 15.000. Wat daarvan de oorzaak is? Dat zou ik niet zo gauw kunnen zeggen". Momentcel zijn er negentien vrijwilli gers beschikbaar om de buurtbus te besturen. Onlangs hebben zes nieuwe vrijwilligers zich aangemeld, dus als alles goed.gaat beschikt men binnenkort over 25 vrijwilligers chauffeurs Telefooncirkel betekent stukje sociaal contact ZIERIKZEE - Terwijl het alarmeringssysteem voor ou deren zich in een toenemende belangstelling mag ver heugen, loopt de belangstelling voor een telefoonketen terug. Om echter met enige zekerheid vast te kunnen stellen of er nog wel behoefte aan een telefooncirkel be staat gaat de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector (SVOZ) Schouwen-Duiveland dit nader onderzoeken. Tot deze conclusie kwam voorzitter majoor A. HoIIand- Kooij tijdens de algemene vergadering van dit vrijwilli- gersplatforin in het UVV-gebouw in Zierikzee. Tijdens dé eerder gehouden verga dering van het dagelijks bestuur van dit overkoepelende orgaan, waarin achttien vrijwilligersorganisaties zitting hebben, werd begin deze maand geconstateerd dat de belang stelling voor een telefoonketen ta nende is. Het alarmeringssysteem voor ouderen, waarvoor op Schou wen-Duiveland veel belangstelling bestaat is hier debet aan. Niet gelijk Alarmeringssysteem en telefoon cirkel zijn niet identiek. Het alarme ringssysteem, waarbij volgens Ruud van dor Weide van de Stichting Wel zijn Ouderen de meest kwetsbare mensen zijn aangesloten wordt slechts incidenteel (in noodgevallen) gebruikt. Bij de telefooncirkel is dat telefonisch contact echter een dage lijks terugkerend ritueel dat zich steeds op hetzelfde tijdstip voltrekt en dat meer inhoudt dan een stukje waakzaamheid alleen. Het biedt de alleenstaande, en dat behoeft niet per definitie een oudere te zijn, ook de mogelijkheid tot sociaal contact. Om enige zekerheid te krijgen of het opzetten van een telefoonketen op Schouwen-Duiveland aan zal slaan wil de SVOZ die behoefte eerst in kaart brengen. Hoe dat te doen lever de tijdens de bijeenkomst een aantal suggesties op zoals het plaatsen van een artikel in de regionale bladen, het neerleggen van een stapel folders over de telefoonketen op plaatsen waar veel ouderen/alleenstaanden komen en het inschakelen van wijk verpleging en gezinsverzorging. Ook door het persoonlijk benaderen van mensen die in de termen vallen voor deelname aan zo'n telefooncirkel kan enig inzicht in de interesse hiervoor worden verkregen. Info-avond Besloten werd om via een informa tieve avond, tijdens welke een diase rie van het Rode Kruis over het func tioneren van zo'n cirkel zal worden getoond, een eerste begin met dit behoefte-onderzoek te- maken. Een ander punt dat tijdens deze vergade ring werd aangestipt was de koopoch tend voor slecht ter been zijnden. Dit jaar wil de UW. die in het SVOZ is vertegenwoordigd de Zierikzeese On dernemers Centrale inschakelen bij het opzetten van deze speciale winke lochtend. Nadat bij de verschillende gemeen ten nogal wal scepsis jegens het SVOZ bestond, blijkt een aantal van hen inmiddels overtuigd te zijn van het bestaansrecht van dot vrijwilli- gersoyerlegorgaan. Nadat mevrouw Van der Linde-Florusse het doel van dit overlegorgaan in diverse commis sievergaderingen heeft toegelicht lijkt het tij gunstig te zijn gekeerd. Nadat het Koningin Julianafonds een startsubsidie van drieduizend gulden beschikbaar stelde en de Provincie met een bedrag van tweeduizend gul den over de brug kwam heeft Zierik zee voor '88 een bedrag van dertien a veertienhonderd gulden in zijn be groting opgenomen. De gemeente Duiveland houdt het op vijf cent per inwoner, ongeacht of andere gemeen ten ook hun bijdrage leveren. De ge meenten Bruinisse en Brouwersha ven hebben het verzoek van de SVOZ afgewezen, omdat datgene wat dit overlegorgaan wil doen volgens hen niet nieuw is. Wat Middenschouwen gaat doen is nog niet bekend, maar volgens de voorzitter is er van deze gemeente, gezien de toestand van de gemeentekas niet veel te verwachten. Wellicht dat in het kader van het flan kerend beleid nog iets beschikbaar kan worden gesteld. Een en ander brengt volgens majoor Holland de noodzaak met zich mee om als SVOZ goed voor dc dag te komen. Noodhulp De noodhulp, waarvoor blijkens het jaarverslag van de stichting in toenemende mate een beroep wordt gedaan op de SVOZ. Om op verant woorde wijze aan deze verzoeken te kunnen voldoen wil deze stichting een kaartenbak opzetten met de na men en adressen van vrijwilligers die in noodsituaties (onder andere nacht hulp) de helpende hand kunnen en willen bieden. De vrees dat de vrij williger daarmee in het vaarwater van de professionele hulpverlener verzeild raakt is volgens Holland on gegrond, omdat met de professionele hulpverleningsinstanties hierover af spraken zijn gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1