rausicolumn Vijf dagen naar Parijs Staatsloterij Geweldige ontwikkeling amateurtoneel op Schouwen Er loopt een lijn Schermutse lingen in de Lange Nobelstraat Geslaagden Reddingsbrigade Zierikzee- Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diasdag 22 maart 1988 Nr. 24307 5 Er loopt een lijn van de Meelstraat in Zierikzee naar de Herenstraat in Middelburg. Wie vanuit de Meel straat hemelwaarts kijkt ziet opeens een ster. Het is geen ster, zwevend in een oneindig heelal, maar een ster die op aarde vastgehoudeyi wordt door twee leeuwepoten die in een zelfde gebaar vasthouden en be schermen. Wandel eens door de Meelstraat en kijk bij nummer 55 omhoog en uw oog ontmoet de Da vidster. Eens was dit huis de Synago ge van Zierikzee. Hier gingen de Jo den naar sjoel, werden de wetsrollen geopend en klonken de liturgische gezangen. Verscholen achter de Herenstraat in Middelburg is een plek waar we dezelfe ster ontmoeten. Niet hoog in de lucht maar hier is de ster een grond onder de voeten. De ster is nog duidelijk te zien in wat eens de Syna goge van Middelburg was. Weer is het verleden tijd, want, gelegen tus sen de Herenstraat en de Sint Jan straat, is dit de plaats waar in Mid- deburg gedurende honderden jaren de lof van de Thora bezongen werd. Maar op de plek waar de Davidster nog steeds op de grond is te zien is het gezang verstomd en bevind je je als het ware in een vervallen hut van David, ingestort toen in 1944 een gra naat een hels einde maakte aan een gebouw dat eens de eerste synagoge in Nederland was die buiten Amster dam gebouwd werd. Vandaag, vierenveertig jaar na de granaatinslag is de hut nog steeds vervallen en is er geen schuilplaats en beschutting voor mensen die van uit hun traditie bescherming en on derdak zoeken. Maar er komt bewe ging. In allerlei plaatsen in Zeeland staan kleine Joodse en niet-Joodse profeten op die als in een droom de vervallen hut weer opgebouwd zien. Mensen die zeggen: Onze verwoeste huizen hebben we wel herbouwd maar dit belangrijke huis van ande ren, die in de oorlog op onnoemelijke wijze getroffen zijn, wacht op ons totdat ivij met elkaar de vervallen muren weer oprichten en het herge ven aan hen die er nog zijn én aan hen die er niet meer zijn als een mo nument dat leeft. Er loopt een lijn van Zierikzee naar Middelburg. Een lijn van men sen die de handen in elkaar slaan en zeggen: We gaan er iets aan doen, we geven iets van ons talent. Wij gaan zingen en we gaan spelen. Door het geluid .van instrumenten werden in Jericho eens muren afgebroken, maar met hetzelfde geluid kunnen we ook muren weer opbouwen. Deze weken zijn musici uit Schou- wen-Duiveland in de weer om op nieuw een cassetteband te maken ditmaal niet voor een kerk, maar voor een synagoge. Zelfs komen er in Zierikzee kinderen bij elkaar die elk prachtig kunnen zingen om een eigen aandeel te hebben in een cassette band die wel heel bijzonder wordt. Want het bleef niet bij Schouwen- Duiveland. Er kwamen andere musi ci bij, eerst uit Zeeland, toen uit Noord-Brabant, vervolgens uit Am sterdam en Maastricht en zelfs een beroemde musicus uit Tel Aviv, in strumentalisten, solozangers en ko ren, die samen een veelkleurige band gaan maken rondom één thema dat luidt Joodse Muziek. Veel bekende componisten waren van oorsprong Jood, denk maar eens aan Weil, Mah ler en Mendelssohn. Van hen komt er muziek op de band te staan, maar er klinkt ook muziek die eens klonk in de gettho's van Oost-Europa 'n een taal die voor de oorlog door miljoe nen gesproken werd, het Jiddisch en heel bijzonder is wel de medewer king van de eerste voorzanger van de Joodse gemeente te Amsterdam, pro fessor Hans Bloemendal, die met steun van leden van het Maastrichts Mannenkoor Joodse liturgische mu ziek zal zingen. Aanstaande zondagavond is er om half acht al iets van te proeven in de Koorkerk in Middelburg. Een aantal musici en koren die aan de band mee werken zullen dan laten horen 'hoe mooi deze band gaat worden. Een uur lang Joodse muziek uitgevoerd door Joden en niet-Joden, liederen van Mendelssohn en Schubert, Jiddi sche muziek en Joodse synagogale muziek. Het is geen concert waar je een toegangsprijs voor hoeft te beta len. Er is slechts een collecte. Allen zingen en spelen ten bate van het ene doel: de herbouw van de synagoge. Zingen op zondag. Het heeft een re den. Het is te begrijpen dat sommi gen daar moeite mee hebben, met na me mensen vanuit een christelijke achtergrond. U heeft al begrepen dat mensen vanuit verschillende tradi ties met elkaar werken aan de her bouw van de synagoge. In de ver schillende tradities hebben verschil lende dagen een bijzondere waarde. Daar kun je alleen maar respect voor hebben. Men heeft gekozen voor een aanvangstijd na kerktijd, want juist op deze dag was het mogelijk dat de chazzan van Amsterdam, Hans Bloe- mendaal, die op zijn gebied ver maardheid in de hele wereld geniet, in Zeeland kon zingen. Dat moment zal iets ontroerends hebben. Na een halve eeuw stilte zullen in Middel burg weer de oude Joodse psalmen klinken, helaas niet in de synagoge, maar in een kerk en dat heeft iets van een symbool in zich, een verbon denheid van twee tradities om een doel te bereiken, maar ook een ver bondenheid omdat ze een gemeen schappelijke oorsprong hebben. We gaan nog even terug naar de Meelstraat in Zierikzee. Een leeuw beschermt de Davidster. Wat is dat eigenlijk voor een leeuw? De maker bedoelde: de leeuw uit het wapen van Zierikzee. De stad draagt de ster in zich. maar beschermt die ster ook. Als mensen uit Zierikzee, Schouwen, Zeeland en ver daarbuiten zichzelf geven voor de restauratie van de sy nagoge van Middelburg blijkt ook dat symbool levend te zijn, een lijn loopt van Zierizee naar Middelburg, van kerk naar synagoge, van deze mens tot die ander..... MARZAS Jaarvergadering ZCA RENESSE - ,,Op Schouwen-Duiveland is sprake van een geweldige ontwikkeling. De animo voor het ama teurtoneel en voor allerlei cursussen op dit gebied blijkt erg groot. Als men op deze weg doorgaat, zou Schouwen- Duiveland een voortrekkersrol binnen het ZCA kunen vervullen". Deze woorden sprak Harry Kleuskens in het dorpshuis van Renesse tijdens de jaarvergadering van het Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel (ZCA). Voorzitter Kleuskens moest overi gens tot zijn spijt constateren dat de belangstelling voor deze jaarvergade ring bijzonder matig was. Enerzijds wellicht een teken, dat de aangeslo ten leden het bestuur cart blanche ge ven op de ingeslagen weg voort te gaan met het beleid, anderzijds be droevend, omdat het ZCA-bstuur toch graag wat feetback van de leden wil om beter te kunnen functioneren en om te kunnen inspelen op wensen uit het veld. Ook in dit opzicht vormt Schou wen-Duiveland een gunstig voor beeld waar op verzoek van de tonel- verenigingen zelf korte spelcursussen op gang kwamen, evenals een stemtrainingseursus in samenwerking met de Zeeuwse Mu ziekschool. De voorzitter moest vast stellen dat de subsidies voor het ZCA een voortdurende neergaande lijn vertonen. De tijd, dat alle wensen ge realiseerd konden worden, behoort tot het verleden. Steeds vaker en scherper moeten er prioriteiten wor den gesteld. Met het aanstaand ver trek van provinciaal toneeladviseur Ad van Noort, zal deze functie ook een andere invulling krijgen. Een functie, die in de nabije toekomst omschreven gaat worden als „konsu- lent kunstzinnige vorming en dra ma". Beter takenpakket Inhoudelijk betekent het ook een aanzienlijke breder takenpakket voor dé provinciaal toneeladviseur. Het huishoudelijk gedeelte van de jaarvergadering, dat in vlot tempo werd afgewerkt, werd afgerond met een kringgesprek. De discussie werd gewijd aan de vraag of je als toneel vereniging consessies moet doen aan je publiek en zo ja, in hoeverre. Pro vinciaal toneeladviseur Ad van Noort constateerde in dit verband, dat buiten het circuit van toneelvere nigingen om veel toneelvoorstellin gen worden gegeven (bijv. door sport verenigingen, muziekverenigingen en dergelijke). Persoonlijk vond hij dat deze groeperingen „met hun poten van toneel moeten afblijven". Anderzijds moeten, volgens hem, de toneelverenigingen zelf ook de hand in eigen boezem steken. Als ze aan verbetering van hun repertoire willen werken, zullen ze ook aan kwaliteitsverbetering moeten doen. Het beleid van een toneelvereniging dient er naar zijn mening op gericht te zijn de leden zoveel mogelijk baga ge door middel van cursussen mee te geven. In een tijdsbestek van onge veer vijf jaar zou het niveau dan 25 a ZIERIKZEE - In tegenstelling tot wat eerder werd doorgegeven aan de pers heeft volgens de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland de vechtpartij die in de nacht van zaterdag op zon dag plaatsvond in de Lange Nobel straat te Zierikzee als volgt plaatsge vonden. Drie jongelui uit Utrecht en een uit Werkendam zijn uitgeweest in de bin nenstad van Zierikzee en zouden daarbij problemen hebben gehad met een andere groep jongelui. Toen zij la ter in de nacht door de Lange Nobel straat te Zierikzee liepen meenden zij de jongeren waarmee zij een woor denwisseling hadden te herkennen. Er ontstonden schermutselingen waarbij over en weer met stenen werd gegooid die in de opgebroken straat lagen. J. V. uit Werkhoven zou daarbij K. uit Zierikzee door de ruit van het woonhuis van J. B. in de Lan ge Nobelstraat hebben geduwd. Een inwoner van de straat, die door het lawaai was gealarmeerd, achtervolg de de Utrechters en slaagde erin me juffrouw S. Z. uit Utrecht over te le veren aan de politie. Later kwamen via een taxichauffeur ook de andere jongelui uit Utrecht en Werkendam op het politiebureau terecht. Zij heb ben de schade van de gebroken ruit betaald. 30% opgekrikt kunnen worden. De aanwezigen waren het erover eens dat er echter altijd voortouwnemers moe ten zijn om de initiatieven daartoe te nemen. Het ochtendprogramma van deze ZCA-jaarvergadering werd besloten met een voorstelling van de eenakter April Dawn door cursisten van de korte spelcursus op Schouwen- Duiveland. Na de lunch werd het re sultaat getoond van de inspanningen van kleedsters en grimeurs, die de gehele ochtend in de bovenzaal al druk in touw waren geweest. Sitah Lampert en Ad van Noort gaven een toelichting bij de kostuumshow door de eeuwen heen. Fraaie drachten In duo's werden de fraaie drachten getoond uit de tijd van de Grieken, de Middeleeuwen (de rijke en armere stand), uit de tijd van Molière toen het Franse en Engelse hof wedijver den wie het meest toonaangevend was in elegante kledij, uit de tijd van de Rococo, waarin alles wat natuur lijk was werd bedekt, de Biedemeier stijl, de opmerkelijke Queu de Paris van rond 1875, uit de Charleston periode en tenslotte uit het heden drie voorbeelden van punkdracht. De ZCA-jaarvergadering kreeg een opmerkelijk slot met een optreden van De Splijtzwam, en groep indivi duele tonelisten uit Middelburg en omgeving. Zij bracht een verrassende mengeling van toneel, cabaret, mu ziek en ballet. ZIERIKZEE - Door de leden van de Reddingsbrigade Zierikzee-Duive- land is examen gezwommen voor de brevetten van de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Van de 68 kandidaten waren er op de dag van de examens 2 ziek en 1 afwezig, zodat 65 kandida ten hebben gezwommen. Van deze 65 leden zijn er helaas twee gezakt, zo dat aan 63 deelnemers aan het eind van de avond door de voorzitter van de Brigade het brevet kon worden uitgereikt. De lijst van geslaagden ziet er als volgt uit: Brevet 1: Marielle van der Bijl, Martijn van der Bijl, Ilse Deurloo, Huib Drenth, Karin Drenth, Mar- greet Drenth, Kristie den Engelsman, Marco de Graaff, Sandra Hillebrand, Michel Janse, Martin Kristelijn, Pa trick Kristelijn, Angelique Lukus, Dennis van Lunzen, Carolien van de Meide, Marianne van de Meide, Peter van de Schee, Jan Ihnis, Marianne Verhage, Marie Fleur Verschuren, An gelique Verwest, Patrick Verwest. Brevet 2: Niels Boone, Ingrid Look- man, Dave Salomons, Kirsten Schie- wold. Brevet 3: Vincent van Marion, Mar tijn Andernach, Marco Berrevoets, Jeroen den Engelsman, Martine Kris- talijn, Aart Loubert, Martijn van Luyk, Theo Meeles, Arjan Steenis, And ré van Zwol. Brevet 4: Edwin de Koning, Carlo Kristalijn, Sander Leipoldt, Ard Mulder, Louise Roose, Sheila Sauer- bier, Chris Schoo, Saskia Thnis, Leng Yeng Wuu, Marco van Zwol. Brevet 5: Sander de Bree, Martien Kleemans, Mariska Luijendijk, Fer ry Salomons, Jurgen Sauerbier. Brevet 6: Patrick den Adel, Patrick van Burg, Sander Duinhouwer, Pie- ter Kuzee, Miranda Luijendijk, Dick Meeles, Frans-Joseph Simons, Rinco Soesman, Corine Uyl, Gemma van de Vaate, Margreet van de Vaate, Pieter van der Woel. DORDRECHT - De politie van Dor drecht heeft de staatskas gespekt met 123.000 gulden. Bij een snelheidscon trole op de A-16 tussen Moerdijk en de Drechttunnel betrapten agenten in totaal 850 automobilisten die te snel reden. ZIERIKZEE - In deze trekking, van de 779e Staatsloterij, 2e trekkiiig 21 maart 1988, ruim 268.000 prijzen samen zo'n 10.000.000.-. 20 20 20 200 2.000 2.000 2.000 2.000 20.000 20.000 20.000 200.000 prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen van 50.000, van 20.000, van van van van van van van van van van 2.000,- 1.000, 250, 250, 100, 100, 50. 50, 50, 20. op alle lotnummers op alle lotnummers op alle lotnummers op alle eindcijfers op alle eindcijfers - op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers 087408 052104 060588 9804 088 777 782 302 11 65 56 3 Woensdag' 23 maart Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Geloven, gokken of verze keren, tweedelige serie over de mens en zijn zekerheden. Afl. 1. 15.30 uur Seabert, tekenfilmserie. Afl.: De verborgen fabriek. 15.45 uur De Grote Meneer Kaktus Show met o.a. Peter Jan Rens. 16.15 uur Crossbow, jeugdserie. Afl.: De dienares. 16.40 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. Afl.: De jurk. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Veronica sport, sportmaga- zine. 18.08 uur Family Ties, Amerikaanse serie. 18.30 uur Cursus sociale zekerheid. Les 1. 19.00 uur Countdown, popprogram ma gepresenteerd door Simone Wal raven. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Laat ze niet zwemmen. Film van de Stichting Nationaal Fonds Kinderbescherming. 20.33 uur Miami Vice, Amerikaanse politieserie. 21.27 uur Nederland Muziekland, Presentatie: Erik de Zwart. 22.15 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. 22.50 uur RUR, talkshow van Jan Lenferink. 23.35 uur Gemene verhalen, Afl. Zwanger. 00.05 uur Journaal. 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 09.30 uur Science topics 1 t/in 5. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.40 uur Milieu - educatie, les 3. 18.10 uur Trekking Staatsloterij. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Uitzending van de PSP. 19.22 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 20.10 uur Nationaal Songfestival. 20.57 uur Studio sport: voetbal: Engeland-Nederland. 21.45 uur Nationaal Songfestival, uitslag. 22.00 uur Studio Sport: Engeland-Ne derland. 22.53 uur Journaal 23.08 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.23 uur De zee verdwijnt achter de horizon, tv-spel. 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.00 uur Er was eens het leven, 26-delige Franse tekenfilmserie. Afl. 11. 15.25 uur De avonturen van Teddy Ruxpin (The adventures of Teddy Ruxpin), 26-delige Engelse jeugdse- rié. Afl. 24. 15.45 uur Oliver Maass, 6-delige West- duitse jeugdserie met Josef Gröb- mayr, Jane Tilden en Robert Atzorn. Afl, 3. 16.40 uur Speel op sport, serie jeugd programma's waarin op speelse wijze een bepaalde sporttak wordt toege licht. Vandaag: Lentespelen-special. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 102. Herh. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de wekker. Herh. 18.10 uur Seabert, 26-delige Ameri kaanse jeugdserie. Afl. 5. 18.35 uur Kilimanjaro, gevarieerd jongerenmagazine. Presentatie: Ma- riet Vandebos. 19.00 uur Uitzending door derden. Programma van de Kóthoelieke TV- en Radio-Omroep. 19.40 uur Paardenkoersen, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kurtoisie, Hilaire Sfeer- maeckers, kaarsenfabrikant, geeft lessen in hoffelijkheid. Vandaag: Kaarten. 20.15 uur Een zaak voor twee, West- duitse serie met Günter Strac, Claus Theo Gartner e.a. Afl. 5. 21.15 uur Huizen kijken, 10-delige se rie over bouwen, verbouwen en wo nen. Tbkst en draaiboek: Paul de Bol le. 22.00 uur Moviola, filmmagazine. Aansl. Uitslagen Nationale Loterij. 22.50 uur Nieuws en paardenkoersen. Aansl. Coda: Wereldkampioenschap, van Willie Verhegghe. BRT 2 18.45 uur Bijleren, een nieuwe kans, afl. 6. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Peter Phelps, Pat McDonald en Tom Richards. Afl. 506. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin. Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. Afl. 228. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur De indringer, Amerikaanse speelfilm uit 1951. 21.45 uur Sport-extra. Donderdag 24 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.15 uur Vrouw zijn, magazine voor de huisvróuw vanuit de Veenderhoe- ve bij Veenendaal. 10.55 uur Televisie fruitmand, mu ziekprogramma met geestelijke lie deren op verzoek. Presentatie: He- leen van Dijk 11.10 uur Fryske literatuer, cursus ge schiedenis van de Friese literatuur. Afl. 4. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 utfr Last frontier, natuurdocu- mentaireserie. Al. Onyerhoeds ge drag. 16.25 uur Lassie, Amerikaanse kin derserie. Afl.: De wildjager. 16.50 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.15 uur Pablo, kinderserie. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenrubriek. 18.15 uur Een vertekend beeld, drie delige serie over de positie van de vrouw in de Islam. Deel 1. 18.30 uur Gute Reise, cursus Duits. Les 11. 19.00 uur Jody en het herfenjong, te kenfilmserie. 19.24 uur Highlight. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Exodus, Amerikaanse speelfilm uit 1960 van Otto Premin- ger. Deel 2, slot. 22.25 uur Tijdsein, actualiteitenru briek. 22.55 uur De Exodus van Shlomo Ben Ainnon, portret. 23.45 uur Journaal. 23.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 10.00 uur Science topics. Les 10. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.45 uur Paspoort voor Turken. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur De onstuimige leeuw, te kenfilm van Tex Avery. 19.20 uur De baas in huis? Ameri kaanse comedyserie. 19.45 uur Nederland verkeert, jonge renmagazine over veiligheid in het verkeer. 20.15 uur Bergerac, Engelse politiese rie. 21.07 uur Wereld van verschil, discus sieprogramma. 21.52 uur Kippevel, popprogramma gepresenteerd door Jan Douwe Kroeske. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.00* uur Medelanders Nederlan ders: De karakters en tekeningen ko men uit dezelfde bron, programma voor Chinezen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 103. Herh. 18.05 uur Plons, kinderserie, herh. 18.10 uur Fame, Amerikaanse serie. Met: Debbie Allen, Lee Curreri, Erica Grimpel e.a. Afl. 37 18.55 uur Europese volksculturen: Mens en boom, serie over de banden van de mens en zijn natuurlijke om geving. Afl. 12. 19.15 uur Plant een bos, herh. 19.25 uur Uitzending door derden: programma van de Agrarische TV- en Radio-Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger-lager. Twee kandida- tenduo's bekampen elkaar met speel kaarten en enquêtevragen. Presenta tie: Walter Capiau. 20.55 uur Panorama. 21.45 uur Dallas. Amerikaanse serie. Met: Larry Hagman, Linda Gray, Vic toria Principal e.a. Afl. 237. 22.35 uur. Nieuws. 22.50 uur W.K. Kunstrijden op de schaats te Boedapest. 23.40 uur Coda: Lied ohne Worte, no. 2. Mendelssohn, uitgevoerd door Jan Vermeulen, piano. BRT 2 18.45 uur Mijn stem in de gemeente, afl. '6. 19.15 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Peter Phelps, Pat McDonald, Tom Richards. Afl. 507. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Coming up Roses, Engelse speelfilm uit 1986 van Stephan Bayly. 21.45 uur Politieke Collaboratie, afl. 8, herh. DEN HAAG - Het kabinet heeft be sloten gelden vrij te maken voor deel name aan Europees ruimte-onder zoek, in het bijzonder naar de micro zwaartekracht. Voor dit jaar is daar voor een bedrag beschikbaar van 3,6 miljoen gulden. Voor volgend jaar en voor 1990 wordt dit bedrag verhoogd tot respectievelijk 5,8 miljoen en 6,3 miljoen gulden. DEN HAAG - Anders dan kabinet en werkgevers vindt de meerderheid in de Sociaal Economische Raad (SER) dat minimumloners en uitke ringsgerechtigden in principe recht hebben op aansluiting bij de wel vaartsontwikkeling in de samenle ving. Het minimumloon en de uitke ringen moeten procentueel evenveel omhoog als de lonen. DEN HAAG - CDA-partijbestuur- der T. Demirhan is verontwaardigd over het kabinetsplan de kinder bijslag voor buitenlandse werkne mers te verlagen. Volgens Demirhan, in het dagelijks leven beleidsmede werker bij de christelijke vakcentra le CNV, is uitvoering van het plan ju ridisch onmogelijk en politiek ongewenst. 54 „Luister Carla", zei Frans, „ik heb gisteravond met Stollcnga gepraat en hij laat je vragen (ja, hij is ai naar Pa rijs terug) of je gewoon volgens af spraak, de doos op de post wilt doen „De doos?" „Ja, die zit weer in je koffer, keurig ingepakt, niets aan te zien. Alleen de diamanten zitten er niet in, maar oen stelletje glazen kralen. Dus of je die gewoon poste restante Amsterdam wilt verzenden, geadresseerd aan me vrouw Perland". ,,Ik moet haar nog geld sturen ook", bedacht Carla. „Zoveel te beter, twee redenen voor haar om zich te melden. Dus jc stuurt de doos cn de postwissel aan me vrouw Perland. Dan zoeken ze daar in Amsterdam uit wie cn wat ze is. Verder heb je er geen last mee, ik heb nog even met Stollcnga gepraat en", hij kuchte, „hem ervan overtuigd dat jij in geen geval iets te doen kon heb ben met dit smerige zaakje". „Dank je", zei ze koeltjes. Hij keek op zijn polshorloge. „We moeten terug, de bagage halen. Ik heb een taxi besteld voor het sta tion. Dan zijn wc mooi op tijd". Ze gingen terug naar het hotel. Ze stapten in de taxi. Carla gaf een extra grote fooi, bedankte Madame harte lijk voor alle goede zorgen. „C'est rien, c'est rien betoogde de goe de vrouw, „au revoir". Mademoiselle. Als ik ooit nog eens in St. Quentin te rug kom, dacht ze, logeer ik weer in l'Europo Op het kale platform van het grote station wachtten ze op de trein. Een luidsprekerstem kondigde de expres sie naar Holland aan. Weldra zagen T.e de rookpluim van de locomotief cn schoven de groene wagens langs hen heen. Oorspronkelijk feuilleton door TOM LODEWIJK Frans hielp haar met haar bagage. De trein was niet vol, ze vonden mak kelijk een lege coupé. Carla slapte aarzelend naar binnen, ze had liever gezelschap gehad. Met Frans samen reizen, wanneer hij zo harkerig deed nee, zo prettig was het voor uitzicht ook weer niet. „Zit je liever alléén of in oen ander compartiment?" vroeg hij vlak. Maar er was iets in z'n ogen, dat haar weerhield de vraag bevestigend te beantwoorden. „Nee", zei ze beslist. „Ik zit hier goed. Of wou jij liever „Als jij er geen bezwaar tegen hebt Ze voelde hoe de trein aan zette. „Frans", barstte ze uit, „als jc zo of ficieel blijft, ga ik liever in de goede renwagen zitten. Doe alsjeblieft go- woon en spaar me je ijzige hoffelijk heid. Als je dan niet normaal tegen me kunt zijn wat heb ik jc ge daan. dat je zo ze eindigde de z.in niet. „Neem me niet kwalijk", stamelde Frans. Al zijn zelfverzekerdheid was nu van hem afgegleden. Ik wou dat je me niet meer zien wou. Het was onge lukkig dat het zo trof ik kon je niet in de steek laten, zeg nou zelf en daardoor zit je met mijn gezel schap opgescheept. Ik wil maar zeg gen ik wil me niet opdrin gen hij raakte in de war. En opeens zag Carla weer dezelfde Frans, die ze die avond had leren ken nen, toen ze zich allebei zo opgelaten hadden gevoeld in een gezelschap, waar ze geen van beiden pasten, die avond toen ze elkaar gevonden had den. „Vond je hot zo org. te moeten ach terblijven bij mij?" vroeg ze recht streeks cn z.ag hem onderzoekend aan. „Ik zou het heerlijk gevonden heb ben". bekende hij, „als als alles nog was zoals vroeger". „Waarom?" „Omdat nou ja", gooide hij er toen uit, „wat helpt het of ik het zeg of hot verzwijg omdat er zonder jou geen cent meer aan is, omdat „Frans!" haar stem was zo blij, dat de jongen haar verwonderd en onge lovig aanstaarde. „Frans! Dus jij ook?" „Ja. wat dacht jc dan", en dan. met een aarzelende, langzaam begrijpen de glimlach, „dus jij óók Zc zaten tegenover elkaar in de cou pé. Langs hen heen snelde het Franse landschap, badend in de zomerzon. En ze keken elkaar aan. „Carla", pleitte Frans toen, „zou zouden we het nog niet eens samen kunnen proberen? En wil je dan een beetje geduld met me heb ben? Ik was onredelijk, ik was ja loers, ik was een stommeling, dóór „En ik was ook onredelijk en ik wilde je niet begrijpen, ik heb me geërgerd". „We zitten allebei op de zoijdaars- bank", ontdekte hij, „en als we ons zelf genoeg beschuldigd hebben, zou den we dan niet zijn hadden grepen naar de hare, hij trok haar naar zich toe, en ze weerstreefde niet. „Carla", zei hij zacht, „lieveling, ik heb jc zo verschrikkelijk gemist". Een Franse treinconducteur liep langs het compartiment, aarzelde bij de aeur. Deze lui waren in St. Quen tin ingestapt, hij moest de kaartjes controleren. Toen haalde hij de schou ders op en verwijderde zich zacht. „l'Amour". prevelde hij glimla chend. „toujours Tamour!" (slot volgt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5