Hoogste tijd voor voltooien diapresentatie Zierikzee Echtpaar Krello 65 jaar samen Jongste groepen Helcherseeschool op bezoek bij bakkerij Everaers Mogelijke restauratie oud Brouws schilderij KLIMAATINSTALLATIES DEURLOO B.V. Kynologenclub Zeeland start twee cursussen Deurloo Bouwen Specialist op zit- en slaapgebied Intermeubel Begrip LBO verdwijnt Tentoonstelling vlinders en droogbloemen in Grote Kerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 maart 1988 Nr. 24307 3 De gemeente Bruinisse bouwt aan de toekomst door het organiseren van een zogenaamde Bouw-informa- tiemarkt. Een prima initiatief, dat navolging verdient. De gemeente heeft geruime tijd in een fase ver keerd, waarin geen plaats was voor nieuw te bouwen woningen. Met de Riekusweel is hierin verandering ge komen en de gemeente Bruinisse grijpt de markt aan om rond te ba zuinen, dat bouwers van harte wel kom zijn. De gemeente kan haar bouwdrift weer kwijt, zoals werd ge steld. De gemeente heeft met het bestemmen van Riekusweel het eni ge goede gedaan. Het is voor de vis sersplaats van groot belang, dat er ruimte geschapen wordt voor nieuw bouw. Met name de nieuwkomers hebben daarvoor belangstelling. Hoe gezellig het dorp zelf ook zal zijn, het oefent geen echte aantrek kingskracht uit op buitenstaanders. Dat kan een nieuwbouwwijk wel doen. Vandaar dus ook de bouw-info- markt, waarvan gehoopt mag wor den dat de 45 geplande woningen ook daadwerkelijk op korte termijn ge realiseerd kunnen gaan worden. AvdW Rond zomer moet presentatie gereed zijn ZEEWOLDE - Het kabinet kan vol gende week bij het debat over het be zuinigingspakket rekenen op de vol ledige steun van de VVD-fractie, als het achter zijn eigen besluiten blijft staan. De VVD zal eerder voorstellen doen om de omvang van dat pakket (3,4 miljard gulden) te verstevigen dan af te zwakken. VVD-fractieleider Voorhoeve zei op een spreekbeurt in Zeewolde dat het debat van volgende week bepalend is voor het verdere be leid van de coalitie de komende an derhalf jaar. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ZIERIKZEE - Jezelf op behoorlijke wijze presenteren is een kostbare zaak. De gemeente Zierikzee weet daar inmiddels alles van. Tijdens de maandelijkse raadsver gadering in het stadhuis kwam het „hete hangijzer" van een verantwoorde diapresentatie aan de orde. Nadat de gemeenteraad in '85 geld hiervoor beschikbaar stelde, beschikt Zierikzee anno '88 nog steeds niet over een ver antwoorde diapresentatie. De raad was zonder meer van oor deel dat daarin nu verandering moest komen. Het liberale raadslid J. J. Ge- leijnse wees nog eens op het bedrag van 23.000 gulden dat in '85 werd ge reserveerd hiervoor, ,,'t Is heel be langrijk dat dit op korte termijn wordt geregeld", de huidige serie die Geleijnse ooit eens had geleend vol deed zijns inziens immer geenszins aan de eisen. Hoewel ieder raadslid de noodzaak van een professioneel opgezette pre sentatie erkende als zijnde een visite kaartje voor Zierikzee vielen de kos ten ervan niet voor iedereen mee. De christendemocraat C. Legemaate zei het, ondanks zijn instemming, wel een erg groot bedrag te vinden. Vol gens hem was hij niet de enige, want bij meer Zierikzeeënaars had hij ge luiden gehoord in de trant van ,,moet ZIERIKZEE - In het Zierikzeese bejaardencentrum Borrendamme werd in besloten kring het feit herdacht dat J. C. Krello en P. Krello-van der Houten 65 jaar geleden in het huwelijk traden. Dat gebeurde in 1923 in Zierikzee, de ge boorteplaats van de bruid. De heer Krello kwam uit Middelburg. Het echtpaar woonde gedurende al die huwelijksja ren in Zierikzee waar de heer Krello verschillende beroepen uitoefende. Men kreeg vier kinderen, zeven kleinkinde ren en drie achterkleinkinderen. Het echtpaar Krello kan zich nog verheugen in een goede gezondheid. Omdat zij een van de eerste bewoners waren van de aanleunwoningen van Borrendamme en de heer en mevrouw Krello sinds enige tijd in het bejaardencentrum zelf wonen, werd het huwelijksjubileum hier gevierd. Dat gebeurde in aanwezigheid van vele familieleden. Het echtpaar ontving een gelukstelegram van koningin Beatrix en de Commissaris van de. Ko- nijigify in de provincie Zeelana dr t. Boertien.' «lat nu zo nodig". Van het bedrag dat drie jaar terug beschikbaar werd ge steld resteert momenteel nog een kleine tien mille, zodat de raad deze keer een aanvullend bedrag van 12.680,- beschikbaar moest stellen. Professioneel Hiervoor krijgt Zierikzee dan wel een diapresentatie die niet alleen ge schikt is voor promotiedoeleinden maar ook bij ontvangsten en ken nismakingsavonden goede diensten kan doen. Voor deze diaserie met ver talingen in drie talen is de hulp van de heer Woltprbeek uit Middelburg, die reeds eerder de film Zierikzee, een stad als een kasteel voor zijn re kening nam. Deze televisiefilmer zal de klus wel met gezwinde spoed moe ten klaren, want het college hoopt dat dit beeld van Zierikzee, dat ook op videoband wordt gezet, nog deze zomer (augustus, september) wordt voltooid. Burgerlijke stand Nu meer mensen besluiten om in Zierikzee in het huwelijksbootje te stappen blijkt dit de werkdruk van de beschikbare ambtenaren van de burgerlijke stand dusdanig te verho gen dat ,,een buitenstaander" de gele deren moet komen versterken. Voor het college was die keuze niet zo moeilijk: een geschikte kandidaat werd gevonden in de heer J. C. van Beveren, die reeds eerder hiervoor gepolst was. Verrijking ,,Een verrijking, zo'n welbespraakt en kleurrijk man", noemde mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal de aan stelling van Van Beveren. Over de kwaliteiten van de toekomstige hu welijksambtenaar Van Beveren had de raad dan geen enkele twijfel. Het RU-raadslid W.F. Sprengelmeijer had evenwel een kleine kanttekening. Niet bij de persoon, die hij als kundig omschreef, maar meer bij deprocedu re. Met het oog op de openheid had Sprengelmeijer liever éëh open solli citatieprocedure gezien. De raad gaf verder zijn fiat aan deelname aan het windenergiepro ject van de Vereniging Zeeuwind, het verdubbelen van de subsidie aan het Zierikzees kamerkoor 500,-), het verhogen van de subsidie aan de Stichtirig Thëa!terbutëau Uit in.Zee land met1 vijftig cent per imvonêr. Bo- vendien gaf de raad ook zijn goed- 'këüririg aan dé niéuwe algeméne plaatselijke verordening die door een intergemeentelijke werkgroep is op gesteld en die wat de strafverorde ningen en andere bepalingen aangaat voor eenheid tussen de gemeenten in de regio zorgt. .li".. "jIjsW UTRECHT - De Vervoerpbond FNV is zeer ontevreden over de jongste CAO-voorstellen van de Nederlandse Spoorwegen. Dat heeft een woord voerder van de bond meegedeeld. NOORDWELLE - De Kynologenclub Zeeland start met ingang van woensdag 30 maart weer haar Puppie-cursus en op zaterdag 2 april kun nen de liefhebbers voor een behendigheidscursus van start gaan. Beide cursussen worden bij mevrouw J. van Overbeeke in Noordwelle gehou den. Vanzelfsprekend moet de hond bij deze cursussen worden meege nomen. Dat is niet het geval tij dens de informatiebijeenkomst op maandag 28 maart in het dorps huis van Noordwelle. Deze begint om 20.00 uur. De aanwezigen krij gen dan een video te zien over ge drag en gehoorzaamheid. Puppie-cursus De Puppie-cursus is bedoeld voor honde(n)bezittcrs, die een puppie vanaf de leeftijd van tien tot en met zes maanden hebben. Er wordt gesproken over de din gen die een hond wel en niet mag doen. Daarmee wordt duidelijk wie de baas in huis is. Het is be langrijk voor de hond dat hij of zij van de zesde tot veertiende week de opvoeding ingeprent krijgt. Daarom wordt die tijd ook de in prentingsfase genoemd. De slechte indrukken die de hond in die tijd opdoet zijn latei- moeilijk of helemaal niet meer af te leren. De opvoeding wordt tij dens deze cursus op een speelse manier geleerd en het is de basis voor later. De cursus wordt elke woensdag van 19.00 tot 20.00 uur gegeven. De behendigheidscursus is iedere zaterdag van 13.00 tot on geveer 14.30 uur. Advertentie Haringvlietplein 4, 4301 XG Zierikzee Tel. 01110-12946. 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond RAALTE - Premier Lubbers vindt dat zowel het CDA als de PvdA ko mende week bij het debat over de ka binetsvoorstellen voor de jaren tot en met 1990 op sociaal-economisch en fi nancieel gebied moeten discussiëren over de doeltreffendheid ervan. ,,Geen enkele partij kan hier om heen", aldus Lubbers in een veiVij- zing naar de toenemende problemen rond vergrijzing en werkloosheid on der respectievelijk ouderen en jonge ren waarvoor het kabinet een oplos singsrichting heeft willen aangeven. ZIERIKZEE - Het begrip 'lager be roeps-onderwijs heeft zijn langste tijd gehad. Deze sector valt straks onder de naam 'voorbereidend be roeps-onderwijs. Onderwijs-minister Deetman heeft voor deze wijziging van de wet op het voortgezet onderwijs het groe ne licht gekregen van zijn collega's in het kabinet. In het (ontwerp)besluit stelt Deet man tevens eisen aan het minimum aantal uren dat leerlingen onderwijs moeten volgen in op het beroep ge richte vakken. Verder wil hij duide lijke richtlijnen voor oriëntering op het bedrijfsleven in de vorm van sta ges in het vierde leerjaar en in be perkte vorm ook in het derde leer jaar. 'Ze gingen allemaal met een zakje koekjes naar huis'' SCHARENDIJ KE - Hoe wordt het dagelijkse brood dat wij eten vervaardigd en ge bakken? Voor de leerlingen van de protestants christelijke Helchersee basisschool uit Scharendijke is dat geen vraag maar een weet. In de loop der jaren is het in Scharendij- ke een traditie geworden dat de leerlingen van de school eens per twee jaar in bakkerij Everaers worden ontvangen om nader te worden geïnformeerd over het tot stand ko men van het dagelijks brood. Zij krijgen dan van warme bakker Everaers informatie over het werk dat hij en zijn twee medewerkers doen. Het enthousiasme wordt in be langrijke mate verhoogd doordat de kinderen zich ook zelf mogen wagen aan het bakken van brood of koekjes. Het waren de twee jongste groepen van de Helcherseeschool, in totaal 23 kinderen in de leeftijd van vier tot zes jaar die maandag onder leiding van groepsleidster R. Brinks naar de bakkerij in de Dorpsstraat te Scha rendijke stapten. Bakker Sam Eve raers gaf hen eerst op een speelse ma nier een toelichting op zijn werk. Nadat de bakkerskleding én de in houd van de rekken uitvoerig waren bekeken gingen de kinderen aan het werk. Met koekjesdeeg dit jaar. Elke leerling boetseerde met behulp van vormpjes zijn eigen lekkernij. Ter wijl de koekjes in de oven gaar wer den gebakken zongen de kinderen liedjes en werden door de bakker ge trakteerd op limonade. Met een tasje met informatie-folders en de eigenge bakken koekjes stapte men terug naar school en later naar huis. De groepsleidster van de jongste twee groepen knoopte aan het be zoek aan de bakker een project over brood vast. Daarbij kwamen bijbel- vertellingen aan de orde waarin brood een rol speelt. Er werden lied jes gezongen over brood en men praatte in groepsverband over het belang van brood. ,,Ja, het is een on derwerp dat de kinderen aanspreekt. Er kwamen hele leuke reacties los. Waarschijnlijk omdat het een onder werp is waar de kinderen dagelijks zelf mee te maken hebben", aldus R. Brinks. Zij was enthousiast over de uitnodiging van de bakker en de ma nier waarop men werd ontvangen. ZIERIKZEE - Van 4 tot en met 9 april wordt in de Grote Kerk in Zie rikzee een vlinder- en droogbloemen- tentoonstelling gehouden. Ook ver lenen enige leden van teken- en schilderclub Tussen de Havens hun medewerking aan de tentoonstel ling. Het aantal soorten insecten is met circa een miljoen groter dan dat van alle andere diersoorten. De zéér uit eenlopende vormen en kleuren van insecten, de voortplanting en andere eigenschappen maken de wereld der insecten tot een zeer boeiende. In de expositie zijn naast vlinders ook in secten te zien uit Zuid- en noord- Amerika, Afrika, Azië en uiteraard ook Europa. De grootste plaats in de tentoonstelling is gegeven aan de or de der schubvleugeligen of vlinders. Op de tentoonstelling komt ook het vangen en prepareren van insecten aan de orde. Bloemen Het kweken en verzamelen van bloemen, grassen en granen met als verlengstuk het drogen en later ver werken tot bloemstukken. De soor ten of rassen van bloemen die ge droogd kunnen worden zijn legio. Bijna alle grassoorten die bijvoor beeld in de wegbermen te vinden zijn kan men drogen. De beste tijd om te plukken is rond het middaguur wanneer de zon schijnt en de bloemen droog zijn. Met regenachtig weer mag er niets ge plukt worden. Dan zit er teveel vocht in de planten en is de kans op schim mel erg groot. Totale kosten 8.400 gulden BROUWERSHAVEN - Als het aan het dagelijks bestuur van de gemeen te Brouwershaven ligt, wordt ook het schilderij Een aangespoelde Potvis, dat in de hal van het Brouwse stad huis hangt, gerestaureerd. Tijdens de gemeenteraadsvergadering op maan dag 28 maart in het Dorpshuis te Dreischor stelt het college van b en w aan de raad voor om voor dit doel uit de post onvoorzien 8.400 gulden be schikbaar te stellen. De raadsverga dering begint om 19.30 uur. Mede naar aanleiding van de aan bouw en verbouw Van het historische stadhuis in Brouwershaven ging de raad in juni 1987 akkoord met de res tauratie van twee oude schilderijen die in het stadhuis hangen. De Pegno d' Amizicia en het schilderij Jacob Moolenburg. De restauratiewerk zaamheden zijn inmiddels uitgevoerd en de totale kosten bedroegen bijna 8000 gulden. Tweeduizend gulden minder dan was gepland. Potvis De restaurateur L. Marchand uit Dordrecht heeft het gemeentebestuur erop gewezen dat ook een restauratie van 'De Potvis' noodzakelijk is. Het doek meet 285 bij 180 centimeter en werd geschilderd dooreen onbekende meester. Het toont de enorme vis die op 14 januari 1606 aanspoelde op de Springersplaat omringd door kij kers. Het doek is voorzien van het Zeeuwse wapen, het gemeentewapen van Brouwershaven en een cartouche met de afmetingen van de vis. Het college is van mening dat het aan de gemeente toevertrouwde kunstbezit zo goed mogelijk be waard moet blijven voor dc toe komst. Daarom stelt men de raad voor om het krediet van 8.400 gulden beschikbaar te stellen uit de post on voorzien en de restaurateur opdracht tc geven het schilderij te restaureren. De leerlingen van de groepen 1 en 2 mochten bij bakkerij Everaers ook zelf met deeg in de weer. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M Kaat. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 42,25: per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor hel einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarjeven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3