Geslaagde kledingbeurs 'Naaldhout in boswachterij op korte termijn omzetten in meer loofhout' DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. WATERSTANDEN Voorontwerp grondwaterdeelplan Schouwse duinen Regering Antillen gevallen Pools schip krijgt geen certificaat Gemeente houdt het schoon Mogelijk meer slachtoffers in Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - Het naaldhout in de Boswachterij Westenschouwen dient op korte termijn gedeeltelijk omgezet te worden in loofhout. Dat is een van de aanbe velingen in het voorontwerp grondwaterdeelplan Schouwse duinen van de provincie Zeeland. In het plan wordt gesteld dat de aanwezigheid van het naaldbos een negatieve invloed heeft op het grondwaterpeil in de Kop van Schouwen. Regen blijft hangen in de bomen, verdampt daar en komt dus niet op de bodem terecht. Hetgeen van invloed is op de grondwaterstand. De hoofddoelstelling van het voorontwerp grondwaterdeel plan: „Het te voeren grondwaterbeleid voor de Schouwse duinen richt zich op het her stel van de natuurwaarden teneinde een evenwichtige behartiging van de in het geding zijnde belangen te bewerkstelligen". niet te gebruiken voor de waterwin ning. Dat levert dan wel weer een ge ringe verslechtering op voor natuur en landschap, maar volgens het plan blijft dat beperkt tot Meeuwendui nen en Zeepe. Op grond van besprekingen in de werkgroep heeft het waterleidingsbe drijf bij wijze van proef de produktie van de vliegveldbronnen beëindigd. Dit blijkt onder normale omstandig heden een haalbare maatregel en uit oogpunt van natuurbeheer ook een aantrekkelijke maaatregel. Dit om dat de invloed van waterwinning bij het vliegveld plaatselijk een extra groot effect heeft op de al sterk ver droogde westelijke vroongronden. Detaillering Ook pleit men voor een verdere de taillering van het peilbeheer van de Schouwse duinen. In principe wil men het water zo hoog mogelijk opstuwen. ,,Met inachtneming van de minimale eisen met betrekking tot drooglegging voor bebouwing en campings. Het gaat hier om een opstuwing van het grondwaterpeil met gemiddeld 20 centimeter en dan met name in de bemalingsgebieden Oosterenban en Westerenban. Overigens is het Waterschap Schouwen-Duiveland al vanaf 1984 bezig met het nader detailleren van het peilbeheer. Nu nog provisorische- stuwtjes zorgen in het voorjaar, waar mogelijk, voor een hoger grondwa terpeil. „Zowel de oppervlakte-afvoer als de afvoer via het grondwater wordt hierdoor geremd. In de meeste geval len gaat het om peilaanpassingen van tien a twintig centimeter. Deze kun nen voor het natuurbeheer echter van groot Belang zijn, omdat de effecten juist in het voorjaar optreden. De maatregelen herstellen ten dele een beheerssituatie die bestaan heeft toen de diverse belangen nog harmo nieus samengingen". Waterkwaliteit Naast belangen van natuur en land schap spelen er uiteraard ook andere belangen mee in het voorontwerp grondwaterdeelplan Schouwse dui nen. Waterkwaliteit is er een van. ,,De kwaliteit van het grondwater dient beschermd te worden tegen ver ontreinigende invloeden. Uit het zoe te grondwater behoort op economisch verantwoorde wijze drinkwater be reid te kunnen worden". Uit de bijlagen bij het plan blijkt dat er sprake is van verontreiniging van het grondwater in de Kop van Schouwen met zware metalen. „Van de zware metalen is voornamelijk het arseengehalte zeer hoog. Het nik kelgehalte is ook hoog". Volgens de werkgroep lijkt dit te wijzen op een verontreiniging vanaf het maaiveld. Het dennenbos moet volgens het grondwaterdeelplan op korte termijn ge deeltelijk omgevormd worden in loofbos. Vrij vertaald komt deze doelstel ling erop neer dat men door het toe passen van verschillende maatrege len wil proberen de grondwaterstand ten gunste van de natuur te beïnvloe den zonder dat dat al te veel afbreuk doet aan de waterkwaliteit en de drinkwatervoorziening voor recrea tie en inwoners. Men tekent daar wel bij aan dat een en ander grondig on derzocht dient te worden. Versnelling- Voor wat betreft het gedeeltelijk omzetten van het naaldbos in Wester- schouwen in loofbos betekent uitvoe ring van de plannen van de provincie dat bestaande plannen van Staatbos- beheer versneld uitgevoerd moeten worden. En liefst ook in enigszins ge wijzigde vorm. In het plan wordt gesteld dat het ministerie van landbouw en visserij op korte termijn het Lange Termijn Plan 1976 dient te herzien. „In die zin dat een zo gering mogelijke beïnvloe ding van de grondwaterstand in het omringende duingebied door het resterende bos als randvoorwaarde wordt meegenomen". Ten gevolge van de aanplant van het naaldbos, in de jaren dertig, dringt er minder neerslag de grond in met als gevolg dat de grondwa terstanden lager zijn geworden. „Plaatselijk blijkt de grondwa terstandsdaling die door het bos ver oorzaakt wordt aanzienlijk te zijn, maar in ruimtelijke zin is de invloed merkbaar in de Meeuwenduinen en het Zeepe. De verdroging die. in deze gebieden is geconstateerd kan dan ge deeltelijk aan de aauplant van het naaldbos worden toegeschreven". In de huidige situatie verkeert vol gens het plan het belang van natuur en landschap in een nadelige positie ten opzichte van de overige belangen. Middels bepaalde maatregelen kan hierin verandering gebracht worden en de werkgroep die verantwoorde lijk is voor het grondwaterdeelplan noemt in het plan verschillende mo gelijke beleidsvarianten. Zo beschrijft men een variant waarin prioriteit wordt gegeven aan de winning van natuurlijk grondwa ter. Een variant die voor natuur en landschap hoofdzakelijk nadelen in houdt. In de beleidsvariant waarin de na druk ligt op de natuur wordt ten dele tegemoet gekomen aan de belangen van natuur en landschap. Ten opzich te van de huidige situatie zou die be leidsvariant bij uitvoering een aan zienlijke verbetering voor natuur en landschap tot gevolg hebben. Maar tevens zou volgens het plan deze be leidsvariant in termen van volksge zondheid en waterkwaliteit een ver slechtering inhouden. Verbeterde nul-variant De voorkeur van de werkgroep die het plan heeft samengesteld gaat uit naar de verbeterde nul-variant. Dit is een poging om te komen tot een har monieuze oplossing voor de proble men van natuur en landschap zonder hoge investeringen of ingrijpende wijzigingen. Naast de al genoemde gedeeltelijke omzetting van de bos wachterij van naaldhout in loofhout behelst de verbeterde nul-variant nog een aantal maatregelen. Zo wordt ervoor gepleit om, onder normale omstandigheden, de bron nen bij het vliegveld van Haamstede Men doet nogal vergoelijkend over de geconstateerde vervuiling van het grondwater en komt niet verder dan de constatering dat er sprake is van een langzame achteruitgang van de grondwaterkwaliteit. Ook het na trium- en chloride-gehalte 'is wat aan de hoge kant'. „Deze beïnvloeding lijkt te worden veroorzaakt door het gehalte aan deze ionen van het regen water". Bij dit alles dient aangete kend te worden dat het om een onder zoek uit 1982 gaat. Hoe de vlag er momenteel bijhangt wordt noch uit het plan, noch uit de bijlagen duide lijk. Kustlijn Wat de werkgroep wel zorgen baart is de achteruitgang van de kustlijn. De minister van verkeer en water staat deelt die zorgen. In haar brief inzake het kustbeleid (mei 1985) stelt zij dat landinwaartse veifclaatsingen van de kust "in verbanmd met in de duinen of op het strand gevestigde belangen zoals natuur, drinkwater winning, recreatie en bebouwing soms niet acceptabel zullen zijn. De werkgroep: „Gelet op het in standhouden van de zoetwaterbei ten behoeve van de drinkwatervoor ziening en het natuurbelang in de Schouwse duinen zal het beleid inza ke de kustverdediging gericht moe ten zijn op het tegengaan van een verdere achteruitgang van de duin- kust". In de bijlagen bij het plan staat ver der te le2en dat de drinkwaterbehoef te op Schouwen-Duiveland een aan zienlijke groei heeft doorgemaakt. Niet zo verwonderlijk als men be denkt welk een vlucht het toerisme heeft genomen. Voor 1995 wordt voor Schouwen-Duiveland een bruto drinkwaterbehoefte van 3,6 miljoen kubieke meter geschat. Oorzaak van de geplande groei is in hoofdzaak toe te schrijven aan een stijgend ver bruik per hoofd van de bevolking en een nog toenemend aantal recrean ten. Volgens de cijfers kan de toekom stige drinkwaterbehoefte worden ge bakt door de aanwezige infrastruc tuur. „Mits de recreatieve "groei niet onverwacht sterk zal toenemen". VLISSINGEN - De Zeeuwse Scheepvaartinspectie heeft het Pool se vrachtschip Wejherowo (2800 bru to ton) dat vrijdag op de Westerschel- de in aanvaring kwam met de Engelse chemicaliëntanker La Quin- ta geen zeewaardigheidscertificaat afgegeven. Het schip heeft door de aanvaring een gat aan stuurboordzijde onder de waterlijn opgelopen van anderhalf bij drie meter. Het is naar de repara- tiewerf Scheldepoort in Vlissingen- Oost gesleept. De aanvaring tussen het Poolse schip en de Engelse chemicaliëntan ker had volgens een woordvoerder van DGSM een grote milieuramp kunnen veroorzaken. De La Quinta was geladen met het zeer giftige en brandbare acrylonitrile. Een kleine hoeveelheid in het Westerscheldewa- ter zou zeer schadelijke gevolgen voor het milieu hebben gehad. DEN HAAG - De regering van de Nederlandse Antillen is maandag avond Iaat (pl. tijd) gevallen. Dit heeft een woordvoerder van het An- tillenhuis in Den Haag desgevraagd bevestigd. De crisis is het gevolg van de bezuinigingsplannen van de rege ring. De woordvoerder zei dat hij in verband met het tijdsverschil met Willemstad nog geen nadere bijzon derheden kon meedelen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 BURGH-HAAMSTEDE - Waar mensen zijn is rommel. Althans zo lijkt het wel voor degenen, die de laatste raadsvergadering van de ge meente Westerschouwen hebben be zocht. De raadsleden moesten zich buigen over onderzoek naar vervuil de grond, het plaatsen van sanitaire voorzieningen voor het strand en uit breiding van het aantal afvalbakken in de diverse kernen. Zonder sanitaire voorzieningen op het strand creëren de bezoekers een eigen openbare gelegenheid en dat is niet bevordelijk voor het milieu al daar. Zonder voldoende afvalbakken in de kernen neemt men blijkbaar niet de moeite het afval mee te nemen naar de dichtstbijzijnde afvalemmer en voordat vandaag de dag woningen gebouwd worden in de sociale of pre- miewoningbouw moet er een verkla ring afgegeven worden, dat de grond schoon is. De raad ging met alle voor stellen akkoord al wordt voor de sa nitaire voorzieningen wel bekeken of een en ander misschien goedkoper kan worden gerealiseerd. BURGH-HAAMSTEDE - Ondanks de -25% verkeersactie, waarmee ge streefd wordt naar minder verkeers slachtoffers, moet de gemeente Wes-, terschouwen voor de komende perio de toch serieus rekening houden met een toename van het aantal slachtof fers. Tot deze trieste constatering is de wethouder A. J. Padmos (CpA) ge komen tijdens de laatste raadsverga dering. Hij deed de sombere voorspelling naar aanleiding van vragen van ir C. W. Veerhoek (VVD), die zich afvroeg welke concrete bijdrage de gemeente denkt te gaan leveren aan de -25%- actie. De te verwachten en inmiddels opgetreden verhoging van de ver keersintensiteit op bijvoorbeeld de Krayesteinweg zal in de komende pe riode mogelijk meer slachtoffers brengen. Volgens Padmos moeten van de ge meente geen grote zaken verwacht worden. „Dat zou impliceren, dat we in het verleden te weinig hebben ge daan en dat is niet zo. De grote maat regelen zijn al genomen. U moet nu nog denken aan kleine verbeterin gen". Tijden en standen volgens gctVjdetafcl Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzec Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 23 maart 06.55 161 00.45 -140 19.25 137 13.15 -159 24 maart 07.40 150 01.25 -140 20.00 120 13.50 -146 23 maart 05.25 170 11.55 -151 17.55 140 - 24 maart 06.10 151 00.15 -130 18.45 115 12.50 -136 23 maart 06.55 172 00.45 -151 19.25 149 13.15 -169 24 maart 07.35 162 01.30 -151 20.05 132 13.55 -157 23 maart 07.10 185 00.45 -155 19.35 158 13.15 -172 24 maart 07.45 170 01.25 -154 20.10 138 13.55 -159 Doodtij: 27 maart Actuele infornuwtic over afwijkingen: 01110-17056 BROUWERSHAVEN - Het is de Stichting Het Knutselhuis Brouwershaven gelukt om het totaalbedrag van de laatste kledingbeurs te overschrijden door f 1200.- binnen te halen. Tijdens deze goed bezochte kinderkledingbeurs was er vooral veel 'handel' in zomerkleding. „Dat verkoopt ook meestal het best. Voorde volwassenen-kleding is vaak wei nig interesse", vertelt secretaresse van de stichting, Hélène Renders uit Brouwershaven. De beurs nam een ochtend in beslag. Dat betekende, dat de mensen al vroeg naar binnen stroomden. ..Want wie er natuurlijk als eerste bij is, heeft toch de mooiste spullen", aldus de secretaresse, die zeer tevreden is over de opkomst en het opgehaalde bedrag. Daarvan krijgt de stichting twintig procent. Naast de kleding was het speelgoed ook goed vertegenwoordigd in De Blokken^ios, want daar werd de beurs gehouden. Dinsdag 22 maart Scharendijke Gereformeerde kerk. Schrijfavond Amnesty International. 19.00-21.00 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk. Schrijfavond Amnesty International. 19.00-21.00 uur. Oosterland Consistorie Herv. kerk. Schrijfavond Amnesty International. 20.00-21.00 uur. Goedereede Gemeentehuis. Informatie-avond Grevelingenschap over Grevelingen- meer. 20.00 uur. Woensdag 23 maart Zierikzee 's Landskamer. 100e vergadering Wa terschap Schouwen-Duiveland. 9.00 uur. Huis van Nassau. Bijeenkomst afde ling Schouwen, Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Informatie over alle facetten van het kruiswerk op Schouwen-Duiveland. Aanvang: 14.00 uur. ANBO-gebouw aan Paternoster- straat. Bijeenkomst FNV werkgroep uitkeringsgerechtigden. Aandacht voor actuele vakbondszaken. S. Boot spreekt over bloemsierkunst. Aan vang 14.30 uur. Bruinisse Bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International. 19.00-21.00 uur. Middelburg Concert- en gehoorzaal. Bijeenkomst regio Zeeland Centrum voor Zelfbe zinning rond het thema Is zelfbewin- ning een vlucht naar binnen of juist niet. Spreker is Karei Scholten Was- sink, eindredacteur van het tijd schrift Sfinx. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 24 maart Zierikzee Zaal Oud-Gereformeerde Gemeente in Nederland. Verkoping meisjes- en dameshoeden. Van 13.00 tot 17.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie openbare werken. 19.30 uur. Renesse Het Wapen van Renesse Ledenverga dering VW-Renesse 20.00 uur. Brou wershaven Stadhuis. Adviescommissie volks huisvesting en ro. 19.30 uur. Oosterland Oosterhof. Bijeenkomst afdeling Duiveland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Tentoon stelling, thema: zelfmaakmode. 19.30 uur. Bruinisse Basisschool de Meerpaal. Tentoon stelling gezondheidsproject. Van 19.00 tot 21.30 uur. Vrijdag 25 maart Renesse Nederlands Hervormde kerk. Muzi kaal project De Kruisiging door Ge reformeerd kerkkoor Zierikzee. 20.00 uur. Brouwershaven Kerk van het Bostonplein. Muziek school geeft concert georganiseerd door de Roode Lelie. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering Christ, schoolonderwijs. 19.30 uur. Zaterdag 26 maart Zierikzee Oliebollenactie Leger des Heils jeugd. De Zuidhoek. Jaarvergadering afde ling ANIB. 10.30 uur. Onder de Beuze. De Interkerkelijke Vredeswerkgroep van Schouwen- Duiveland. 14.30 tot 15.00 uur. Christelijk Gereformeerde kerk. Paaszangdienst. 19.30 uur. Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur. Renesse In hele dorp. Ophalen artikelen rom melmarkt Renessedag. 's Morgens. Goes Zeelandhallen. AVRO's Discovery. 19.30 uur. Maandag 28 maart Zierikzee Prinses Julianaschool. Schrijfavond Amnesty International. 19.00-21.00 uur. Kerkwerve Dorpshuis Zuudènde. Open huis Amateur Comedie Zierikzee. 19.30 uur. Noordwelle Dorpshuis. Informatie-avond over ge drag en gehoorzaamheid van honden. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Ouwerkerk Bij fam. Sies, Kon. Julianastraat 12. Schrijfavond Amnesty International. 19.00-21.00 uur. Dinsdag 29 maart Zierikzee Gereformeerde kerk, St. Domus- straat. CNV vult belastingformulie ren in. Vanaf 19.30 uur. Huis van Nassau. Jaarvergadering Diabetesvereniging Nederland. 19.30 uur. Sommelsdijk Nederlands Hervormde Exoduskerk. Muzikaal project De Kruisiging door Gereformeerd kerkkoor Zierikzee. 20.00 uur. Woensdag 30 maart Zierikzee Hervormd Kerkcentrum. Bejaarden- bijeenkomst NCVB. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2