VVD houdt voet bij stuk visie beheer Schelphoek Elf mille voor opknappen terrein voor Grote Kerk Filmploeg Sesamstraat te gast in Zierikzee en Kerkwerve DE ZIERIKZEESCHE COURANT Programma ingebruik neming Grote Kerk Voor 20.000 gulden aan goederen gestolen uit Bruse winkel Ruit schoolgebouw ingegooid WA> ffih pa L,^C ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 22 MAAKT 1988 144ste jaargang Nr. 24307 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Grondwaterdeelplan Koekjes Gezondheidsproject Biljart Het naaldbos in de Boswachterij Westenschou- De jongste groepen van de Helcherseeschool In de Bruse basisschool de Meerpaal verdiep- Biljarter Richard de Bruin doet opnieuw van wen moet volgens een provinciale werkgroep uit Scharendijke zijn op bezoek geweest bij ten de leerlingen zich in verschillende aspec- zich spreken. (Pag. 7). gedeeltelijk worden omgezet in loofbos. Dat bakkerij Everaers in Renesse. (Pag. 3). ten van gezondheid. (Pag. 4). staat in het grondwaterdeelplan. (Pag. 2). Spreken is zilver, zwijgen is goud. Spreekwoord Inspraak gemeente niet gegarandeerd BURGH-HAAMSTEDE - De VVD-fractie van de Wester- schouwse gemeenteraad heeft niet kunnen instemmen met de door de meerderheid van het college voorgestelde wij ze het beheer van het Schelphoekgebied te regelen. Ook de VVD-wethouder dr H. J. van Zuylen heeft zich van het b en w-standpunt gedistantieerd. Voornaamste reden voor de liberalen is het feit, dat de gemeente door het zelf in stellen van een beheersstichting meer te zeggen heeft over hét gebied, dan door het college voorgesteld. ting Renesse. Die stichting acht het op financiële gronden juist een speciale stichting in het leven te roepen onder de naam Stichting de Schelphoek. In de constructie blijft de gemeente wel iswaar meebetalen aan een exploita tietekort. Het voorstel van het college kwam er kort gezegd op neer, dat de gemeen te het beheer delegeert aap de Stich- ZIERIKZEE - Op zaterdag 16 april wordt de Grote Kerk in Zierikzee weer officieel in ge bruik genomen. Naast toespra ken is er in het programma ook ruim plaats gelaten voor mu ziek. De genodigden worden om 13.30 uur ontvangen en om 14.00 uur welkom geheten door H. M. van der Post, voorzitter van de plaatselijke commissie Zierikzee van de Stichting Ou de Zeeuwse Kerken. Drs. H. W. Hietkamp, oud-voorzitter van de stichting spreekt vervolgens een openingswoord uit waarna het om 15.15 uur de beurt is aan dr. C. Boertien, Commissaris van de Koningin in Zeeland. Na hem wordt het woord ge voerd door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierik zee. Koorzang Om 14.25 uur begint de koor zang die verzorgd wordt door het Hervormd Kerkkoor, het Zierikzees Kamerkoor, de Zie- rikzeese Oratoriumvereniging, het Plattelandsvrouwenkoor, het Rooms-Katholieke kerk koor en het Gereformeerd kerkkoor, alle uit Zierikzee. De koren worden begeleid door de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee. Op het programma staan de liederen King all. glorious en Non nobis domine. Ir. J. D. Poley, architect van het bureau Rothuizen en 't Hooft, geeft om 14.35 uur een toelichting op het restauratie werk dat aan de Grote Kerk verricht is. Om 14.50 uur is een pauze in gelast waarna om 15.15 uur kunsthistoricus P. Don uit Am sterdam een lezing over de Gro te Kerk verzorgt. Om 15.45 uur is het vervolgens de beurt aan een vocaal ensemble onder lei ding van Willie Bil. Dit ensem ble brengt twee geestelijke lie deren en een wereldlijk lied. Na het optreden van het ensem ble zorgt ir. K. J. Kuiken, voor zitter van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, voor een slot woord. Dat zal zijn omstreeks 15.55 uur. Reëel De VVD-er J. C. de Feiter, die het woord voerde namens zijn fractie, zei een tekort zeer reëel te achten, daar recreatie slechts een bescheiden rol is toebedeeld- En het moet de recreatie zijn, die het meeste geld in het laadje zou brengen. ,,Op zich heeft de VVD hiermee niet zoveel moeite. Maar als de gemeente opdraait voor het tekort in de exploitatie, dan moet zij ook al le zeggenschap hebben. Die acht mijn fractie via de Stichting Renesse te ge ring", aldus De Feiter. Positie Tevens trok hij de positie van de burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer in twijfel. Zij is namens de raad tot voorzitter van de Stichting Renesse gekozen. Hij vroeg zich hard op af of er beter niet iemand anders vanuit het college het standpunt van het college zou kunnen verwoorden. De voorzitter wenste daarop echter niet in te gaan en achtte zichzelf daar toe zeer wel in staat. De consequente stellingname van de liberalen en de gewijzigde opstelling van haar wethouder heeft te maken met een ambtelijk advies, waarin de mogelijkheid wordt beschreven hoe een gemeente gerechtvaardigd is zelf een beheersstichting in het leven te roepen. Volgens eerdere informatie van het college zou dit niet mogelijk zijn en was de Stichting Renesse als tussenorgaan de enige oplossing. Maar zoals gesteld, liet was alleen de VVD die niet akkoord kon gaan met het voorstel. De overige fracties stemden voor en G. J. W. van der Salm (PvdA) zei zelfs voordelen te zien in de wijze die het college voor stelt. De raad behoudt volgens hem voldoende inspraak, doordat zij het orgaan is dat de begroting dient goed te keuren van de Stichting de Schelp hoek. Namens de raad nemen in de nieuwe stichting zitting ir C. W. Veer- hoek (VVD), A. J. Padmos (CDA), C. Verton (PvdA) en J. van den Berge (RU). Diezelfde VVD-fractie verzette zich ook tegen het voteren van 2600 gulden voor de promotiefolder van de ge meente. Eerder was 10.000 gulden vrij gemaakt, maar aangezien de inhoud op grote bezwaren vanuit de raad stuitte zijn enkele passages gewijzigd. Te weinig volgens de VVD en tevens is het bedrag van 2600 gulden niet gé- lijk aan de som die eerder zou zijn af gesproken. Ook J. van den Berge stemde tegen, maar dan op principië le gronden. Van der Salm zei node ak koord te gaan om kapitaalsvernieti ging van de 10.000 gulden te willen voorkomen. De voornaamste kritiek vanuit de raad spitste zich toe op het feit, dat de inhoud te toeristisch getint zou zijn en meer voor de bedrijven be doeld dan voor de gemeente zelf. In 't Kofschip in Zierikzee werden opnames gemaakt voor het populaire kinderprogramma Sesamstraat. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE Bert en Ernie waren er weliswaar niet bij, maar dat mocht de pret niet drukken. Sien (Sien Diels) en Aart Staartjes in levende lijve ontmoeten, dat overkomt je als kleuter van de basisschool 't Kofschip of als jongste bediende van de Prinses Ireneschool in Kerk werve ook niet elke dag. Sesamstraat. In menige Nederland se huiskamer is Sesamstraat net zo iets als de onverbiddelijke wekker die 's morgens vroeg je slaap ver stoort. Wanneer het tijdstip van Se samstraat daar is, scharen de klein tjes, maar zij niet alleen, zich voor de beeldbuis. Bert en Ernie, Sien en Aart. Zij vormen inmiddels de ver trouwde beeldbuisvisite, die dage lijks via dit medium opdraaft. Bezoek 't Wordt echter wel even anders wanneer Sien en Aart, bijgestaan door een NOS-filmploeg het klaslo kaal binnenkomen. Echt op bezoek dus. Dat overkomt je als kleuter niet elke dag. Zo'n bezoek moet je dan ook toeschrijven aan puur toeval. ,,We willen niet altijd in het westen blij ven hangen, maar reizen het gehele land door, de keuze van de te bezoe ken school, ach dat doe je op goed ge luk" verklaart Aart Staartjes, die zich inmiddels bij het kindervolkje in een grote populariteit mag verheu gen. Welke school de békende gasten mag ontvangen is in feite puur toeval, wel heeft de NOS een voorkeur voor openbare scholen. Variaties Op zijn zwertochten door Nedei'- land constateert Staartjes, die tij dens de opnamen in 't Kofschip als re gisseur alles in goede banen leidt, aanmerkelijke verschillen. De grote Zierikzeese raad akkoord mits overdrachtsvoorwaarden snel worden geregeld BRUINISSE - In de nacht van zon dag op maandag werd uit een winkel aan het Ccntrumplcin te Bruinissc voor een bedrag van ongeveer 20.000 gulden aan goederen gestolen. Een mede-eigenaar van het Ge schenkenhuis P. A. M. Z.-V. uit Oos- terland deed bij de politie aangifte vdn de diefstal. Onbekenden drongen de winkel binnen door het slot van de voordeur open te breken. Zij namen voor een bedrag van ongeveer 16.000 gulden aan sigaretten mee. En voor ongeveer 4.000 gulden aan huishoude lijke apparatuur waaronder grill- en gourmetsets, haardrogers, bakovens en koffiezetapparaten. ZIERIKZEE - Elf mille voor de finishing touch van de Grote Kerk om ervoor te zorgen dat niet alleen het ge restaureerde gebouw maar ook het voorterrein er tijdens de officiële opening van zaterdag 16 april picobello uit ziet. De Zierikzeese gemeenteraad had tijdens de maan delijkse bijeenkomst in het stadhuis niet zozeer moeite met dat bedrag, maar wel met het feit dat dit op tafel moet worden gelegd, nog voordat er iets bekend is over de verwachte overdracht van dit terrein paar de gemeen te. sies wensten meer zekerheid over de voorwaarden waaronder die over dracht plaats zou moeten vinden. Onderschrijven Soortgelijke geluiden waren ook tijdens de maandelijkse raadsverga dering te horen. Die elf mille daar zat het hem niet zo in, maar wel in het ontbreken van duidelijkheid over de ze overdracht. Ook nu was het de libe raal J. J. Geleijnse die zei het een vreemde zaak te vinden dat eerst dat bedrag op tafel moet komen, om ver volgens nog eens te praten over het in eigendom krijgen van deze grond en de verdere invulling ervan. Geleijnse was dan ook van oordeel dat het op knappen alleen tot het hoogst nood zakelijke beperkt zou moeten blij- Nu de restauratie van het kerkge bouw voltooid is en commissaris dr C. Boertien over een week of twee de officiële openingshandeling verricht valt het des te meer op dat het terrein voor dit religieuze bolwerk hard aan een opknapbeurt toe is. Het bestuur van de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken. eigenaar van dit kerkgebouw heeft het gemeentebestuur dan ook de helpende, financiële hand ge vraagd om dit terrein op te kalefate ren. Geschat wordt dat dit zo'n elf mille gaat kosten. De stichting heeft er in zijn schrij ven op gewezen dat deze in de toe komst bereid is deze grond aan de ge meente over te dragen. In de commis sies financiën en publieke werken zijn over die overdracht wat kantte keningen gemaakt Beide commis- ven. Ook het CDA-raadslid C. Lcge- maate uitte zich in soortgelijke be woordingen. Daarmee verschilden beide raads leden niet van het standpunt van het college. Ook deze is, volgens burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs, van mening dat het een wat omgekeerde gang van zaken is. Eerst geld voor een opknapbeurt en dan pas praten over de overdracht. Het college wilde ech ter het benodigde bedrag nog tijdens deze vergadering bepalen in verband met de opening van dit gebouw. ..Op grond van geluiden" achtte Assel bergs het waarschijnlijk dat er bin nen afzienbare termijn op een goede uitkomst mag worden gerekend. Het Seniorenconvent (het overleg van de fractieleiders) zal volgende week op de hoogte worden gesteld van de vor deringen van het overleg tussen ge meente en stichting. Voor het PvdA-raadslid H. Asma is het een zaak om als je toch aan het opknappen bent. het dan tot in de puntjes te doen. Asma haalde dan ook een eerder gelanceerd plan van stal om op het terrein geen grind te storten maar om de oude fundamen ten op te metselen. Dit past volgens de oud-wethouder beter bij het histo rische stadsbeeld dan een grindlaag. Zijn plan maakte echter weinig kans. ,,Veel te duur" oordeelde wethouder P. de Rijke van publieke werken, „dat opmetselen kost vele malen meer dan die elf mille". concentratie migrantenkinderen in de grote steden en de kleine school tjes op het platteland, Staartjes en de zijnen' hebben dat inmiddels alle maal ervaren. De kinderen van 't Kofschip blijken niet erg onder de indruk te zijn van de lampen en het zware filmappa raat, waarmee de filmman tussen de stoeltjes en tafeltjes schuifelt. „Na vijf minuten kijken was er van die onwennigheid volgens de aanwezige moeders niets meer over. Sien en Aart blijken gewone mensen te zijn. Iets dat de kleuters zeker van Aart Staart jes vinden die met vettig geplakt haar en een gladjanus-brilletje in de serie meespeelt Sesamstraat, het blijkt een vaste prik te zijn in het kleuterbestaan (drie tot en met zes jaar). Volgens Staartjes kijkt circa 75r-r van de doel groep naar dit programma. Ook ou deren blijken onder het mom van, sa men met mijn kind kijken ook graag naar Bert en Ernie te kijken. Het suc ces van de serie schrijft de regisseur toe aan de herkenbaarheid van de verschillende situaties. Bert en Ernie beleven vaak diezelfde leuke en min der leuke dingen waarmee je in je jonge leventje wordt geconfronteerd. Programma Sesamstraat is een mix van leerza me activiteiten en spelletjes. Deels geënt op Amerikaanse programma's (het gedeelte met de poppen) en deels gebaseerd op de specifieke Neder landse omstandigheden. „Per school worden gemiddeld zes onderdelen ge filmd Zo doen we hier nu het spelle tje met de vingers, waarbij een vin ger wordt weggetoverd. Dat vinden ze altijd nog even spannend" zegt kinderkenner Staartjes. De kinderen van 't Kofschip en die van de Prinses Ireneschool, waar de NOS-ploeg in de middaguren te gast was moeten nog even geduld hebben voordat ze zichzelf op de beeldbuis terugzien. De opnamen worden vol gens Staartjes pas het komende schooljaar uitgezonden. Niet via het geijkte kanaal Nederland 2, maar op het nieuwe derde net. Vanaf april is Sesamstraat via deze zender te zicil. ZIERIKZEE Tussen 18 en 21 maart werd door onbekenden een ruit ingegooid van de Christelijke Scholengemeenschap aan de Huy- bertstraat te Zierikzee. De ruit had een oppervlakte van ongeveer 80 centimeter bij twee me ter. Namens de school deed H. C. v. A. aangifte van de vernieling die een schadepost van ongeveer 200 gulden BILT Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Toenemende bewolking Morgenochtend opklaringen. Latei- op de dag opnieuw toenemende be wolking. In de avond en nacht ge volgd door regen. Matige tot vrij krachtige wind, aanvankelijk uit west, later uit zuidwest. Minimum temperatuur komende nacht 6 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 26 maart: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.- 12 graden Windkracht: zuidwest 6 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 6 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 23 maart Zon op 06.35, onder 18.59 Maan op 08.27. onder 01.33 24 maart Zon op 06.32, onder 19.01 Maan op 09.11. onder 02.45 Eerste Kwartier: 25 maart (05.41) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een zwakke Oceaansto- ring trekt fh activiteit afnemend het komende etmaal langzaam van Oost- Engcland via ons land naar Duits land. Zowel de komende nacht als op woensdag overdag brengt deze sto ring veel bewolking. Uit deze bewol king valt af en toe wat regen. Het ziet er echter niet naar uit dat de neer slaghoeveelheden groot gaan worden. Door de bewolking daalt de tempera tuur de komende nacht maar weinig. Op de meeste plaatsen blijft het kwik bij een graad of 6 steken. Op woensdag loopt de temperatuur 's middags tot rond 10 graden op. De wind waait overwegend matig uit richtingen tussen zuid en west. In de krachtige westelijke stroming zijn vanaf de Oceaan nieuwe storin gen op weg naar ons land. Vooral op donderdag en vrijdag gaan deze in ons land overvloedig regen brengen. LEEUWARDEN - CDA-fractielci- der De Vries heeft er alle vertrouwen in dat in het Kamerdebat met het ka binet volgende week over het nieuwe pakket bezuinigingsmaatregelen van 3.4 miljard gulden, de door zijn frac tie in te brengen wijzigingen een „constructief onthaal" krijgen. De hele kwestie leidt niet tot een kabi netscrisis. De Vries zei dit op een par tijbijeenkomst van het CDA in Leeu warden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1