streeknieuws Brouws college wil opknapbeurten steigers jachthaven in één keer College Duiveland tegen opname van woonwagenkamp in gemeente College wil ook speeltuin in Nieuwerkerk aanleggen GASWIRFITTERS DEURLOO B.V. Westerschouwse openbare werken Bemiddeling taxaties en advies in onroerend goed Woningen Bedrijfsobjecten Agrarische objecten Makelaardij o.g.. Ing. A. J. Hönse Leden vergadering Zeeuws Centrum Amateurtoneel Commissie bespreekt meerjaren perspectief ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag IS maart 1988 Nr. 24305 3 Naast speeltuin in Oosterland Het Brouwse college van b en w wil het vernieuwen van het loopgedeelte van de steigers in de Brouwse jachthaven nog dit jaar afwerken. Er zit 450.000 gulden in de pot onderhoudsreserve BROUWERSHAVEN - Het dagelijks bestuur van de gemeente Brouwershaven wil het gedeeltelijk vernieu wen van een aantal steigers in de Nieuwe Jachthaven van Brouwershaven het liefste dit jaar nog afronden. Ruim twee jaar geleden kwam men tot de ontdekking dat de bovenste laag van alle steigers (het gedeelte waar men overheen loopt) aan het rotten was. Het gevolg van een verkeerde houtkeuze die uit bezuinigingsoverwegingen werd gemaakt toen de haven in het begin van de jaren ze ventig werd aangelegd. De gemeenteraad van Brouwersha ven besloot begin 1986 om het infe rieure hout van de loopplanken te la ten vervangen. ,,We hebben bij .de aanleg van de jachthavèn wat bezui nigd óp ^dé'lcw'alitêit van dat hout: Aëhtefaf- bleek"dat dat kan7,' aldus wethouder Ph. J. van Ast (VVD) die recreatie in zijn portefeuille heeft. Men maakte daarbij de keuze voor de beste kwaliteit hout die beschikbaar is; de houtsoort waarvan ook de pa len zijn die de ondergrond voor de steigers vormen. Omdat dat alles bij elkaar ongeveer 360.000 gulden zou gaan kosten, be sloot de gemeenteraad om de opknap- werkzaamheden in vier fases uit te voeren. In 1986 werden de steigers van de Oude Haven aangepakt, in DEN HAAG - Het is een illusie om te denken dat het groene hart van Holland groen blijft. Door de ont wikkelingen van de bevolking en de economie zullen er nieuwe woningen en bedrijfsvestigingen nodig zijn. Het groengebied zal niet onaangetast blijven. Deze kritiek op de vierde no ta over de ruimtelijke ordening heeft directeur Van der Staay van het So ciaal en Cultureel Planbureau geuit tijdens de presentatie van de nota in de Ridderzaal. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes terschouwse commissie openbare werken vergadert donderdag 24 maart in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede. De bijeenkomst is open baar toegankelijk en begint om 19.30 uur. Gesproken gaat worden over het vernieuwen van de dakbedekking van het gemeentehuis, het woon rijp maken van gedeelte Stoofweg 1 en Serooskerke 2. de uitbreiding van de loods van gemeentewerken, vervan ging van de zoutstrooiers, aanleg van een voetpad Hogezoom Haamstede, wijziging van het signaleringsta bleau voor de receptie van het ge meentehuis en de parkeerisproblcma- tiek in Renesse. 1987 een gedeelte van de steigers van de Nieuwe Haven en voor dit jaar staat de derde fase; weer een gedeelte ivan de Njeqwq- Hav.ert ophet .progam,- ;ma. Het collége vari b èri w zou graag 'tegelijkertijd ook de vierde fase wil den laten uitvoeren-die eigenlijk ge pland stond voor 1989. De reden hiervan is dat de pot on derhoudsreserve van de jachthaven inmiddels ongeveer 450.000 gulden bevat. Wethouder Van Ast vertelde dat de exploitatie van de Brouwse jachthaven sinds 1977 elk jaar wat meer geld oplevert. „De haven werd in 1973 geopend. De eerste drie jaar daarna waren er meer kosten dan in komsten, verlies dus. Maar sinds die tijd zijn we met winst gaan draaien die elk jaar wat groeide". Het geld dat overblijft na aftrek van alle kos ten vloeit in de pot Onderhoudsre serve Jachthaven. „Natuurlijk hebben we de verlie zen van de eerste drie jaar gecompen seerd met het geld dat de jachthaven later opleverde. De gelden uit de pot Onderhoudsreserve worden gebruikt voor onverwachte tegenvallers of nieuwe investeringen. Want het ge meentebestuur gaat er van uit dat de burgers van de gemeente niet moeten meebetalen aan dez voorzieningen voor toeristen. Recreatie is prima maar het mag de eigen bevolking geen geld kosten", aldus de wethou der. Positief saldo Nadat de kosten van de baten wer den afgetrokken hield men in 1987 een positief saldo van 70.000 gulden over aan de exploitatie van de Brouwse jachthaven. Daarmee groei de de pot Onderhoudsreseve naar 450.000 gulden. Ruim voldoende voor de 190.000 gulden die naar verwach ting nog nodig is voor de laatste twee fases van steigervemieuwing in de Nieuwe Haven. Wethouder Van Ast vertelde desge vraagd dat het niet de bedoeling is om het bedrag in de pot Onderhouds reserve op te potten tot een heel hoog bedrag. „Dan zouden we het via een huurverlaging van de boxen ten goe de laten komen aan de waterspor ters". Maar voorlopig is het nog niet zover want volgens Van Ast wordt de haven ook steeds duurder. „Wc heb Advertentie Ring 19,4328 AE BURGH-HAAMSTEDE ja" Telefoon 01115-3424 QQ Ing. A.J. Hanse, beëdigd rentmeester, makelaar o.g. ben bij elke box een elektriciteits aansluiting laten maken. Onder druk van de criminaliteit zijn er drie lantaarnpalen extra geplaatst en wordt er niet meer bezuinigd op de branduren van de andere lantaarn palen. En we hebben de vishoek ge deeltelijkheid gerenoveerd". Als nieuwe plannen die op stapel staan noemt hij het plaatsen van extra con tainers naast die voor afgewerkte olie zodat de watersporters daar chloorhoudende afvalstoffen, anti vries en dergelijke kunnen indoen. Als die stoffen bij de afgewerkte olie komen moet namelijk de inhoud van een hele container vernietigd WQr- den". Verder heeft de gemeente plan nen om bij elk van de vier toiletge bouwen bij de haven een voorziening te maken waar chemische toilette# kunnen worden geleegd. 9jT> Van Ast, vertgjde dat rpgn bij, vol doende belangsteling voor de huidige accommodatie; ook het 'vishoekje' (bij het Slingerbos) nog kan uitbrei den met ongeveer 15 ligplaatsen voor visbootjes. „Maar dat is voor de toe komst want voorlopig worden nog niet alle steigers die er nu liggen be nut". De jachthaven van Brouwersha ven telt in totaal 400 vaste ligplaat sen. En dat is genoeg vindt de wethouder. „Het is een gezellige ha ven die goed aansluit bij het stadje. Het zou geen zin hebben om de capa citeit op te voeren omdat dan de druk op de kern te groot zou worden. We willen het hier knus houden". In het bestemmingsplan is wel een uitbrei ding van de jachthaven Den Osse voorzien. „Daar kunnen in de toe komst in totaal 800 ligplaatsen ko men". Een voorwaarde is daarbij wel dat ('als het kan met rijkssubsidie') de te wijde haveningang wordt aan gepast. „Dat is nodig want we moe ten de zaak in de hand houden op de Grevelingen. Als er niet voldoende plaatsen zijn in havens gaan de men sen afmeren aan de eilanden in de Grevelingen cn dat moeten we voor komen". NIEUWERKERK - Als het aan het college van b en w van de gemeente Duiveland ligt komt er niet alleen een speeltuintje op het terrein tussen de Margrietstraat en de Korenbloem straat in Oosterland, maar worden er ook speeltoestellen geplaatst op het Koningin Maudplein in Nieuwer kerk. Het college vraagt de raad om hiervoor een krediet van in totaal 12.000 gulden beschikbaar te stellen. Het voorstel komt op de raadsverga dering van donderdag 24 maart aan de orde. Eerder, in januari dit jaar, werd aan burgemeester ABergshoeff van Dui veland een petitie aangeboden door mevrouw R. van der Have-Kodde en mevrouw V. C. Hobe-Langbein uit Oosterland waarin gepleit werd voor het realiseren van een speeltuintje in Oosterland. De vrouwen verzamel den bij elkaar 140 handtekeningen. Meenemen Bergshoeff reageerde destijds op de petitie met de toezegging dat het plan voor aanleg van een speeltuintje ze ker meegenomen zou worden als er daadwerkelijk een dorpsplan van de grond zou komen. Nu stelt het college de raad voor om niet alleen in Ooster land, maar ook in Nieuwerkerk een speeltuintje aan te leggen. Eerder was er wel een speelveldje in Oosterland bij het voetbalveld, maar dat viel ten prooi aan vanda lisme. Volgens Van der Have en Hoe- be zou een speeltuintje op het terrein tussen Margrietstraat en Koren bloemstraat veel minder risico lo pen. Plaatsing van toestellen vergt in to taal een bedrag van 12.000 gulden. In verband met de kwetsbaarheid zul len geen toestellen met beweegbare delen aangeschaft worden. Het is de bedoeling dat de keuze van de toestel len in overleg met de ouders plaats gaat vinden. De commissie financiën en onderwijs hebben zich eerder posi tief over het voorstel uitgelaten. Dierenasiel Op de agenda van de raadsvergade ring staat verder het voorstel van het college om een subsidie van 40 cent per inwoner beschikbaar te stellen aan de Stichting Dierenasyl Schou- wen-Duiveland. Het college stelt ver der voor het restant tekort, zo dat er is, te verdelen naar rato van aantal ingebrachte zwerfdieren in het voor- - jaar. Voor vervanging van de kolkenzui- ger van de gemeente is een bedrag nodig van 41.000 gulden. Het college "stelt Voor een krédiet van die gróótte beschikbaar 'te stéllen. Afschrijving kan plaats vinden' in 20 jaar. ZIERIKZEE Vrouw in de politiek Het werk als vrouw in de politiek. Dat was het onderwerp waarover raadslid M. A. Bij de Vaate-Rozen- daal een uiteenzetting hield tijdens de bijeenkomst van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Christe lijke Plattelandsvrouwen Bond in de Gereformeerde kerk te Zierikzee. De bijeenkomst werd geopend door pre sidente Uil-Bil met gebed, lied en me ditatie. Uit de- uiteenzetting van raadslid Bij de Vaate-Rozcndaal Ook stelt het college voor het beno digde krediet beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een personal computer, compleet met software. De ze aanschaf is noodzakelijk in ver band met de toekomstige geautoma tiseerde registratie van de gegevens van het Hinderwet Uitvoerings Pro gramma (HUP). In totaal gaat het om een investering van ruim veertiendui- zend gulden, maar als de stimule ringsbijdrage van het rijk daarvan afgetrokken wordt blijft een netto in vestering voor de gemeente over van 6.873,-. bleek dat vooral het Vrouwenberaad binnen het CDA invloed heeft gehad op haar besluit om zich als raadslid beschikbaar te stellen. Zij zette de doelstellingen en de voorkeuren van het CDA in de regio uiteen. Onder an dere het terugdringen van het vanda lisme. „Wij als CDA willen ons inzet ten voor een project over anti-vanda- lisme op de scholen in Zierikzee. Niet eenmalig, het moet steeds worden herhaald", aldus de spreekster. Zij benadrukte het belang van het aan trekken van bedrijven naar Schou wen-Duiveland zodat de jeugd niet weg hoeft te trekken om werk te vin den. „Als regio moet je sterk staan", aldus Bij de Vaate. Zij werd voor haar lezing bedankt met een cadeaubon. Uitstapje naar Plein Publiek De afdeling Schouwen-Duiveland van de Christelijke Plattelandsvróu wen Bond organiseert een uitstapje naar de NCRV-studio in Hilversum waar de opname van het programma Plein Publiek kan worden bijge woond. Het uitstapje is op 24 maart. Men vertrekt om 6.30 uur vanaf het ZWN-station te Zierikzee. Behalve met het bijwonen van de radio-uit zending wordt op die dag ook het kasteel in Haarzuilen bezocht. Be langstellende leden van de afdeling kunnen zich voor het reisje aanmel den via telefoon 01110-14987. BURGH-HAAMSTEDE Lezing De Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland houdt op vrijdag 25 maart een thema-avond over kraaien en eksters. Tijdens deze avond houdt dr. Arie Spaans, onderzoeker van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer, een lezing met als titel 'Kraaien en eksters, bestrijden of niet?'. Spaans heeft jarenlang "onderzoek verricht naar kraaien en eksters en de even tuele schade die zij'aan de zangvogel stand toebrengen. De thema-avond wordt gehouden in de Gereformeerde kerk van Burgh-Haamstede en begint om 19.45 uur. NOORDWELLE Sieraden door de eeuwen heen Ruim dertig leden van de afdeling Noordwelle en omstreken van de NBvP kwamen in het Dorpshuis te Noordwelle bijeen voor de maande lijkse bijeenkomst. Na het huishou delijke gedeelte dat werd geleid door A. Padmos was het woord aan J. Keu velaar uit Zierikzee over het onder werp sieraden door de eeuwen heen. Met behulp van dia's toonde zij siera den die al voor onze jaartelling wer den gedragen of die zo bij een per soon hoorden dat ze na hun dood mee werden begraven. Na opgravingen bleken vele sieraden nog in zo'n goe de staat te verkeren dat ze heden nog in vele musea bewonderd kunnen worden. Hoewel de gebruikte mate rialen en edelstenen door de eeuwen heen dezelfde zijn gebleven kende el ke'periode toch zijn eigen mode, aan gepast aan kleding en functie. Vele le den van de NBvP brachten sieraden of beugeltasjes mee waarvan bleek dat ze soms heel lang in een familie bewaard werden. J. Keuvelaar beant woordde vragen hierover en vertelde nog het een en anderover diamanten. Als dank voor haar lezing kreeg zij van de NBvP-afdeling een planten bakje aangeboden. RENESSE - Het Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel houdt op za terdag 19 maart haar jaarlijkse le denvergadering in het Dorpshuis te Renesse. Aanvang 10.00 uur. Behalve het huishoudelijk gedeelte wordt tijdens de ledenvergadering aan de hand van een aantal stellingen in groepjes een discussie op gang ge bracht waarvan de uitslag later via een forumdiscussie wordt besproken. De toneelgroep Schouwen, bestaande uit toneelspelers van bijna alle ama teurtoneelgroepen in de regio die een cursus van het ZCA hebben gevolgd, treedt op. Om 13.30 uur is een show van Sitah Lampert gepland plus gri me van de cursisten. Tenslotte is er een optreden van de Vlissingse caba retgroep de Splijtzwam. De bijeen komst duurt van 10.00 uur tot onge veer 16.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ZIERIKZEE - De plannen voor het verbeteren en aanpassen van de bei de Zierikzeese musea die in een meerjarenperspectief zijn gebundeld vormen het onderwerp van gesprek tijdens de vergadering van de com missie musea. Deze komt donderdag 24 maart bijeen in de raadzaal van het stadhuis. Aanvang 19.30 uur. Een nieuwe eikenhouten vloer voor de Schutterzaal van het Stadhuismu seum a raison van 45.000,-. Het aan brengen van voorziéningen om het klimaat in dit museum beter te kun nen regelen plus het plaatsen van een verwarming in deze vertrekken is in het meerjarenperspectief voor de pe riode '88 tot en met '91 voor een be drag van 25 mille opgenomen. Voeg daarbij de investeringen van onge veer een halve ton die nodig worden geacht voor de herinrichting van de achterzaal van het Stadhuismuseum en het zal duidelijk zijn dat dit mu seum bovenin het stadhuis een zor genkindje voor de gemeente aan het worden is. Behalve verbeteringen aan en in de musea wil de gemeente Zierikzee in de genoemde periode ook geld uitge ven voor het vervaardigen van educa tief- en voorlichtingsmateriaal. Hier voor wordt een bedrag van maximaal drie mille uitgetrokken. Of genoem de investeringen ook voor het meerja renplan over de periode '89 tot en met '92 als uitgangspunt dienen blijkt donderdag, wanneer de commissie zich eveneens beraadt over de invul ling van de bestaande vacature bin nen deze commissie. Agenda gemeenteraadsvergadering Duiveland NIEUWERKERK - Het college van b en w van de ge meente Duiveland is tegen het in het provinciaal woon wagenplan opnemen van een woonwagenkamp in de ge meente Duiveland. Dat blijkt uit de raadsstukken voor de gemeenteraadsvergadering van donderdag 24 maart. In een brief aan de provinciale staten van Zeeland maakt het college vooruitlopend op de behandeling in de ge meenteraad bezwaar tegen het plan om in de gemeente Duiveland een woonwagenkamp ter grootte van vier standplaatsen te realiseren. „Wat onze gemeente betreft is er in het verleden nooit sprake geweest van permanente vestiging van woon wagenbewoners", aldus het college van b en w. „Wel hebben er tijdelijk in de jaren 70 enkele woonwagens in de tot onze gemeente behorende kern Nieuwerkerk gestaan". Locatie Het college van b en w stelt in haar brief aan de staten dat deze locatie niet voldeed aan de eisen van een woonwagencentrum. Men stelt ook dat een en ander uit nood geboren was. „Voornoemde standplaatsen hielden mede verband mot het nood zakelijk vertrek van de woonwagen bevolking uit Bruinisso die tengevol ge van een extreem hoge waterstand waardoor het toenmalige kamp aan het Zijpe was ondergelopen, waren verdreven". De woonwagenwet bepaalt dat ie dere gemeente op haar grondgebied een openbaar centrum voor woonwa gens in stand dient tc houden. „Bij de berekening van dc behoefte aan staanplaatsen bent u uitgegaan voor Noord-en Midden-Zeeland van een aantal van acht. Voor de periode na 1990 heeft u dit berekend op vier, welke volgens uw plan geheel in Dui veland gerealiseerd moeten worden", aldus het college in haar brief aan de staten. „Gezien het voorenstaande hebben wij de conclusie getrokken dat uw plan tot het te stichten kamp in onze gemeente alleen dient voor opvang cq afbouw in een andere regio", aldus het college. Men toont zich min of meer verbaasd over de aanwijzing van de gemeente Duiveland voor op vang van woonwagenbewoners. Werkgelegenheid Als argument tegen vestiging van een woonwagenkamp in de gemeente noemt het college verder een gebrek aan werkgelegenheid. „Schouwen- Duiveland is blijkbaar alleen maar geschikt om te wonen. Door het ont breken van voldoende werkgelegen heid en de 'remigratie' van de pende laars neemt de vergrijzing hand over hand toe en vindt hierdoor ook een verschraling van het verenigingsle- ven plaats. Werk voor de woonwagen bevolking mag dan ook niet verwacht worden". „Gelet op de structuur van onze ge meente vrezen wij door het verlies van handelscontacten, werk en con tact met de bevolking, juist het ont staan van een isolement van dc woonwagenbewoners". Niet gewenst „Primair blijven wij van mening dat uitbreiding van het aantal stand plaatsen in onze regio niet gewenst is. Indien u vast blijft houden aan uit breiding van het aantal standplaat sen voor Midden- en Noord-Zeeland in de periode 1990-1992 op Schouwen- Duiveland dient uitbreiding ons in ziens in dc eerste plaats gezocht te worden in het westen van de regio. Overigens zijn wij van mening, dat u met de vestiging van drie woonwa gencentra binnen een straal van zes tien kilometer, acht kilometer ten oosten en acht kilometer ten westen van Nieuwerkerk juist een vorm van concentratie doet ontstaan waardoor u aan uw doel van spreiding juist voorbij gaat". Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Och!-' man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee. postbus 1, 4300 AA Zierikzee: telefoon. 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42.25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld le worden. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag Advertentietarieven: 58 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3