Reconstructie rotonde: hartewens van de ZWN Veel weerstand tegen meer zeehonden in de delta WEEKENDSEMÉDIENSÏ WATERSTANDEN Positie van Nederlandse mosselsector verstevigd DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. Zware schade door aanvaring op Westerschelde Mosselzaad op bodem Krammer sluizen DEURLOO B.V. 2 YVESTVOORNE - De toepassing vn een nieuw soort helmgras bij de duinverzwaring aan de kust van YVest-Voorne heeft vier miljoen gul den bespaard. Dat zei minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat bij de afronding van de werkzaamheden waarvan de totale kosten 75 miljoén gulden bedroegen. On dan lis toegenomen internationale concurrentie 'ZIERIKZEE - De Nederlandse mos selsector heeft in de afgelopen jaren haar concurrentiepositie kunnen versterken. Door verbreding van het aanbod en introductie van nieuwe produkten verbeterden op vrijwel al le afzetmarkten de resultaten aan zienlijk. Gedurende meerdere jaren kon door het importeren van mosse len uit West-Duitsland en Denemar ken het aanbod op een hoger en sta bieler peil worden gehandhaafd. Toch blijken deze importen nog niet in alle gevallen voldoende soelaas te bieden voor een stabiele grondstof voorziening. Ook met het oog op de veranderde samenstelling van de af zet en op ontwikkelingen in de dis tributie van levensmiddelen lijkt een betrouAvbare grondstofvoorziening juist nu echter van steeds groter be lang te worden. Dit meldt het Landbouw-Economisch Instituut bij de publicatie van een verkenning van de markt voor mosselen en mossel- produkten. De afgelopen tien jaar is de wereld- aanvoer van mosselen vrijwel voort durend toegenomen. Dat kwam voor al door de opkomst van nieuwe kweekgebieden. Ook op het gebied van de verwerking van mosselen wer den in verschillende landen vorderin gen gemaakt. Gezien de ruime be langstelling die er bestaat voor de visserij en de teelt van mosselen valt te verwachten dat ook in de toekomst nieuwe aanbieders zullen trachten zich een plaats op de markt te verove ren. Knelpunten bij de verdere uit breiding van de aanvoer zijn vooral de ruimte in de kustwateren en de ontwikkeling van de kweektechnie- ken en de afzetkanalen. Verbreding De Nederlandse aanvoer schom melt als gevolg van wisselende na tuurlijke omstandigheden nogal sterk. Vooral de aanvoer uit de Wa denzee is erg. instabiel gebleken. Doordat de prijs erg gevoelig is voor de hoogte van de aanvoer kan deze soms flink oplopen. Dit was rond 1980 voor een aantal Nederlandse handels- en verwerkingsbedrijven mede een reden om activiteiten in West-Duitsland te ontwikkelen. Door het opzetten van mosselkweek- en verwerkingsbedrijven kwamen de import en het aanbod structureel op een hoger peil te liggen. Als gevolg van deze hogere impor ten. die soms bijna de helft van het totale aanbod uitmaakten, is de Ne derlandse kweker wat betreft zijn opbrengst niet meer alleen afhanke lijk van de binnenlandse aanvoer. Vooral in het begin van de jaren tach tig leidde dit tot een reeks van lage besommingen. Nadien verbeterden de resultaten flink, doordat de afzet van eindprodukten aanzienlijk groeide. De afzet van mosselen en mossel- produkten groeide van ruim 600.000 mosselton (1 mosselton 100 kg) in de jaren zeventig tot ruim 900.000 mosselton gedurende de laatste ja ren. Vooral de zafzet van verwerkte mosselen, zoals halfconserven (zure mosselen) en diepgevroren mossel vlees, groeide sterk. Die groei kon worden gerealiseerd door het ruime aanbod, technische vernieuwingen en de ontwikkeling van nieuwe produk ten (o.a. diepgevroren mosselen). Ge zien de nog steeds toenemende inter nationale concurrentie blijft het ook belangrijk in de toekomst aandacht te blijven schenken aan deze punten. Zoals in het seizoen 86/87 bleek kan ondanks de verbreding van het aan bod een stabiele grondstofvoorzie ning nog niet altijd gegarandeerd worden. Omdat een steeds groter ge deelte van de afzet wordt verkocht via het grootwinkelbedrijf en super markten. is het van extra groot be lang goed in te spelen op afnemersei- sen aan logistiek en verpakking en vooral ook aan de leveringsbetrouw baarheid. Advertentie Het verkeersplein in Zierikzee heeft alle aandacht van de ZLM. Uit bedrijfsplan 88-89 blijkt: ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duiveland bestaat een tweetal knelpunten dat een betere doorstroming van het openbaar vervoer in de weg staat. Een reconstructie van de rotonde bij Zierikzee en de plaatsing van verkeers lichten bij Oosterland, die via bepaalde apparatuur door de buschauffeur kunnen worden beïnvloed. Dat zijn de twee wensen voor deze regio, die het Streekvervoer Zuidwest-Nederland in zijn bedrijfsplan voor '88 en '89 doet. Zierikzee wat aan te passen. Zoals be kend wil Rijkswaterstaat, die zich de rechtmatige eigenaar van deze roton de mag noemen, dit alleen doen wan neer Zierikzee met een ton over de brug komt. Tot tweemaal toe is dit standpunt in de commissie afgewim peld. Het in werking treden van de nieu we wet op het Personenvervoer met ingang van dit jaar betekent voor de ze vervoersmaatschappij dat meer nog dan voorheen het accent op marktgericht denken en het beheers baar houden van de kosten komt te liggen. Ook de op stapel staande nieuwe regeling voor de Verhouding Rijksoverheid Streekvervoer, die mo gelijk begin volgend jaar wordt inge voerd, zal de noodzaak tot kostenbe heersing nog eens extra onderstre pen. Ondanks alle veranderingen blijft' de ZWN zijn aandacht richten op zijn basisactiviteit, het openbaar perso nenvervoer. Om hierbij voor een zo optimaal mogelijke dienstverlening te zorgen acht de ZWN de communi catie per mobilofoon, waarbij de Cen trale Verkeersleiding in Zierikzee de gehele dag door bereikbaar is voor de buschauffeur van groot belang. De komende jaren wordt er dan ook naar gestreefd om dit systeem verder uit te bouwen. Permanent Op dit punt is er blijkens het be drijfsplan op het gebied van de on derlinge communicatie al heel wat bereikt. Zo bestaat er een goede sa menwerking met andere vervoers maatschappijen zoals de Nederland se Spoorwegen, de Provinciale Stoombootdiensten en de tunnelbe heerders in het noordelijke gedeelte van het vervoersgebied van de ZWN. Via permanente verbindingen tussen genoemde maatschappijen lopen rei zigers minder gevaar om een bus of een boot te missen. VETAG Niet alleen files maar ook andere manco's aan het wegennet staan het punctueler uitvoeren van de dienstre geling in de weg. Ten einde een betere doorstroming van het openbaar ver voer te realiseren heeft de ZWN voor Schouwen-Duiveland de wens ge daan dat er bij Oosterland vanuit de bus te beïnvloeden verkeerslichten worden geplaatst. Eveneens lanceert de ZWN het idee om de rotonde bij De ZWN richt bij het oplossen van deze verkeersknelpunten niet alle hoop op de overheid. Ook zelf wil de ze zijn steentje bijdragen aan de op heffing van deze 'zwarte' punten. Dit jaar worden zeventig ZWN-bussen (totaalkosten 200.000,-) met een VETAG-voorziening uitgerust, waar mee de verkeerslichten vanuit de bus geregeld kan worden. Dit voorkomt onnodig oponthoud. Inmiddels zijn negentig bussen met dergelijke appa ratuur uitgerust. Materieel Ook de komende periode besteedt de ZWN aandacht aan het vervangen van oud materieel én' de uitbreiding van het wagenpark. In totaal 28 nieu we bussen met een nieuw type chas sis zijn momenteel in bestelling. Voor de oudere of slecht ter been zijnde biedt deze nieuwe bus een uitkomst dankzij de lage instap. Ook de lucht vering en de inrichting van de chauf feurscabine zijn aangepast aan de ei sen des tijds. Afhankelijk van de resultaten van de experimenten met prototypen, die elders in het land worden gedaan verwacht deze ver voersmaatschappij dat deze nieuwe bus eind '88 in de remise staat. Personeel Het gereedkomen van de weg over de Philipsdam betekent tevens het einde van de veerdienst tussen Anna Jacobapolder en Zijpe. Hiermee valt het doek over een stukje eilandelijke traditie. De beide schepen, ms Zijpe en ms Hollands Diep worden afgesto ten terwijl voor het personeel wordt gezocht naar een vervangende functie binnen de onderneming. Voor twee medewerkers is reeds ander werk (chauffeur) gevonden. Over het lot van de andere werknemers wordt mo menteel overleg gevoerd. Eind '87 had de ZWN in totaal 327 bussen tot zijn beschikking voor het uitvoeren van de lijndiensten. Blijk baar was dat aantal niet toereikend gezien de bestelling van een aantal nieuwe bussen. Als gevolg van enige wijzigingen en uitbreidingen van de dienstregeling wordt dit jaar een ver hoging van de kilometerproduktie met 24 miljoen kilometer verwacht. Die uitbreiding doet zich ook binnen het personeelsbestand voor. Geschat wordt dat komend jaar zo'n kleine achthonderd werknemers een boter ham bij dit zuidwestelijk vervoers bedrijf verdient, hetgeen een Iiëhte stijging in vergelijking met het afge lopen jaar betekent. De investerin gen voor autobussen, gebouwen en andere eigendommen van de ZWN schommelen rond de veertien mil joen gulden. DEN HAAG - Minister Van Eekelen van defensie heeft zijn ambtenaren van de directie economisch beheer van de Koninklijke Luchtmacht op de vingers getikt nadat daar fouten zijn gemaakt bij de vaststelling van de behoefte aan termijndollars in april 1986. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. NEELTJE JANS - Het plan van de provincie Zeeland om de zeehond weer een levenskans te geven in de Zeeuwse wateren stuit op verzet van beroeps- en sport visseri]" en de watersport. Tijdens een studiedag over het herstel van het zeehondenbestand in Zuidwest-Neder land brachten zij hun bezwaren naar voren. Positievere reacties kwamen op deze dag van de biologen en de Zeeuwse Milieu Federatie. Oosterschcldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 19 maart 04.25 159 10.35 -178 16.55 173 22.45 -135 20 maart 05.05 165 11.25 -177 17.35 168 23.30 -137 21 maart 05.45 168 12.05 -174 18.15 160 - 19 maart 02.40 173 09.00 -176 15.00 194 21.15 -130 20 maart 03.15 181 09.35 - 174 15.40 189 21.50 -131 21 maart 04.00 185 10.20 -169 16.20 178 22.40 -131 19 maart 04.55 166 10.35 - 188 17.20 184 22.50 -145 20 maart 05.30 170 11.20 -186 18.00 178 23.30 -146 21 maart 05.40 173 12.00 -183 18.30 170 - 19 maart 04.30 185 10.40 -192 17.00 198 22.55 -150 20 maart 05.10 191 11.20 -191 17.40 193 23.30 -151 21 maart 05.50 193 12.05 -187 18.20 185 - Springtij: 20 maart Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Drs. P. Soons, hoofd afdeling kust visserij en cultures van het ministe rie van landbouw verwoordde don- dérdag de bezwaren van de beroeps visserij die er fel op tegen is als de zeehonden op grote schaal in de Zeeuwse delta worden uitgezet. De vissers vrezen dat de vangsten sterk zullen teruglopen. De sportvissers zijn bang voor aantasting van ver worven rechten en de watersporters zien al een sterke beknotting van hun mogelijkheden in het verschiet lig gen. De voorstanders konden die angst donderdag niet wegnemen. T. Kra mer van de Zeeuwse Milieu Federa tie (ZMF), bepleitte zelfs een beper king van het gebruik van een van de hoofd va ar waters in de Oosterschelde door de binnenvaart omdat die vaar route een rustgebied van de zeehon den zou verstoren. Deze woordvoer der vond dat maar helemaal moest worden afgezien van de ingebruik stelling van een nieuwe aangelegde trawlerhelling voor de recreatie- en sportvaart op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Ooster schelde. Zeehondencentrum Lenie 't Hart van het Zeehonden INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL, 0WCH6255 VLISSINGEN - Door een aanva ring op de Westerschelde zijn van morgen, vrijdag, twee schepen, een Pools vrachtschip en een Engelse chemicaliëntanker, zwaar bescha digd geraakt. Het van Antwerpen komende vrachtschip Wejkerowo (2.800 ton) liep een groot gat op in de ballasttank onder de waterlijn. Omdat de kapitein van het schip vreesde als gevolg daarvan te zullen zinken, heeft hij zijn schip tussen Tbr- neuzen en Hansweert aan de grond gezet. De Engelse chemicaliëntanker La Quinta (1.300 ton), die schade opliep aan de boeg, kon na de aanva ring zijn reis naar Antwerpen vervol gen. Inmidddels zijn functionarissen van het DGSM (Directoraat Generaal Scheepvaart en Maritieme zaken), Rijkswaterstaat en de Scheepvaar tinspectie een onderzoek gestart. Als dit is afgerond zal worden beslist wat er met het schip zal gebeuren. Voor zover nu bekend is er volgens DGSM bij de aanvaring geen olie in het wa ter van de Westerschelde terechtgeko- BRUSSEL - Een reeks industriële bedrijven in Europa, maar ook ge meenten, particulieren en verenigin gen, zijn in Brussel onderscheiden met prijzen van het Europese jaar van het milieu. Dat jaar loopt volgen de week officieel ten einde. DEN HAAG - De Nederlandse mos selsector heeft in de afgelopen jaren zijn, concurrentiepositie versterkt, zo schrijft het Landbouw Economisch Instituut (LEI) in een verkenning van de markt voor mosselen en mossel- produktie. De groei wordt'vooral ver oorzaakt door verbreding van het aanbod en introductie van nieuwe proukten. De mosselafzet steeg van ruim 600.000 mosselton (1 mosselton 100 kg) in de jaren zeventig tot ruim 900.000 mosselton gedurende de laatste jaren. centrum in Pieterburen zei op de stu diedag dat er nog aan heel wat voor waarden moet worden voldaan voor de zeehond weer in Zeeland kan wor den uitgezet. Zo moeten visfuiken eerst worden voorzien van een voor- zetrooster, waardoor zeehonden niet meer in de fuiken kunnen verdrinken en zullen de mazen van deze netten veel kleiner moeten worden dan ze nu zijn. Bovendien moeten er voldoende rustgebieden zijn in het gebied. De provincie Zeeland is ieder geval be reid om actief beleid te voeren voor dc zeehond. Volgens milieugedepu teerde G. de Vries-Hommes ligt er een concept betredingsregeling klaar voor de Oosterschelde, die rust in het gebied moet garanderen. Ze zei dit toen ze in aansluiting op de studiedag donderdag ook het startsein gaf voor een -grote voorlichtingscampagne door onder meer de provincie Zee land. De zeehond is in vroeger jaren al tijd een vaste bewoner van de Zeeuw se wateren geweest. Door de jacht en dc slechte waterkwaliteit is het be stand sterk teruggelopen tot zo'n tien k twintig exemplaren. De pro vincie Zeeland wil zich er sterk A-oor maken dit aantal snel weer te laten groeien. BRUINISSE - Op de bodem van de Krammersluizen heeft zich een enorme hoeveelheid mosselzaad ontwikkeld. Zo veel zelfs dat de uitwisseling van zoet en zout water in de sluizen er door wordt ver traagd. Volgens hoofdsluis- meester \V. Bloemen van de Krammersluizen zullen de sluizen in april om beurten een week buiten bedrijf gesteld worden om ze mosselvrij te krijgen. De overlast aan mosselen in de schutsluizen met hun inge wikkelde uitwisselings systeem werd ontdekt door duikers die video-opnamen maakten van de bodem. Het bleek dat zich een dikke koek van jonge mosselen had afgezet die op sommige plaatsen deci meters dik was. Zo veel zelfs dat de mosselen op de geperfo reerde bodem van de sluizen een serieus probleem op zou den gaan leveren voor het toestromen van het water van en naar de bufferbekkens door de grote riolen. De aannemer die voor de ver wijdering van de mosselen zorg gaat dragen moet in die periode dag en nacht doorwer ken om de overlast voor de bin nenvaart zo klein mogelijk te houden. Desondanks zal er ge durende enkele weken slechts een sluis voor de scheepvaart beschikbaar zijn zodat de wacht- en schuttijden flink op kunnen lopen. Nu al wordt de uitwisseltijd per schutting en kele minuten nadelig beïn vloed door de verkleinde openingen in de dubbele bo dem in verband met de mossel- aangroei. Volgens Rijkswater staat is er wel rekening gehou den met mosselaangroei maar is men wel verrast door de snel heid waarmee dat gepaard ging. Voor de toekomst ver wacht Rijkswaterstaat minder mosselgroei in de sluizen om dat het Zoommeer inmiddels voor het grootste gedeelte zoet is geworden en de sluizen dus een groot gedeelte van de tijd met zoet water gevuld zullen zijn. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TÊL. Ö1TKM6255 Vrijdag 16 maart Zierikzee Oud Ger. Gem. in Nederland. Verko ping t.b.v. Adullam. J3.30.-16.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering AB- VA/KABO met toneel. 19.30 uur. Jan Wouter van den Doelschool. Ouderavond. 19.30 uur. Stadhuis. Fractievergadering PvdA. 20.30 uur. Muziekschool. Muzikale afsluiting cursus lichte muziek. 21.00 uur. Kerkwerve Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging Con Amore. Toneelspel Laat Bob maar schuiven en bal-na met.de Daltons. Aanvang 19.30 uur. Oosterland Oosterhof. Toneeluitvoering Schouw spelers. 20.00 uur. Zaterdag 19 maart Zierikzee Oud papier ophalen door Chr. Geref. jeugdsoos. 09.30 uur. Huis van Nassau. Postzegelbeurs. 10.00-17.00 uur. Zaaltje naast kerk Sint Domusstraat. Verkoping Tryfena. 13.30-16.30 uur. Concertzaal. Bejaardenbijeenkomst Rotary club. 14.00 uur. Brogum. Vengeance. 21.30 uur. Renesse Dorpshuis. Ledenvergadering ZCA. 10.00 tot 16.00 ur. Brouwershaven De Blokkendoos aan de haven Zuid zijde. Zomer-, kleding-, en speelgoed beurs. Van Stichting Het Knutsel- huis. Van 9.30 tot 12.00 uur. Inleveren kleding en speelgoed óp vrijdag 18 maart van 13.15 tot 14.30 uur en van 19.30 tot 20.30 uur. Tonnenmagazijn. Feestavond ASV- Brouwershaven. 20.00 uur. Drelschor Crescendo haalt oud papier op in dorp. 09.00 uur. Goes Slot Ostende. Feest play-back show van de WHSD. 21.00 uur. Miaridag 21 maart Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur Marktzicht. Hóreca-Nederland, afde ling Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering Westerschouwen. 19.30 uur. Dinadag 22 maart Zierikzee UVV-gebouw. Algemene vergadering SVOZ. 10.00 uur. Scharéndijke Gereformeerde kerk. Schrijf avond Amnesty International. 19.00-21.00 uur. Nieu werker k Gereformeerde kerk. Schrijfavond Amnesty International. 19.00-21.00 uur. Oosterland Consistorie Herv. kerk. Schrijfavond Amnesty International. 20.00-21.00 uur. Goedereede Gemeentehuis. Informatie-avond Grevelingenschap over Grevelingen- meer. 20.00 uur. Woensdag 23 maart Zierikzee 's Landskamer. 100e vergadering Wa terschap Schouwën-Duiveland. 9.00 uur. Huis van Nassau. Bijeenkomst afde ling Schouwen, Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Informatie over alle facetten van het kruiswerk op Schouwen-Duiveland. Aanvang: 14.00 uur. ANBO-gebouw aan Paternoster- straat. Bijeenkomst FNV werkgroep uitkeringsgerechtigden. Aandacht voor actuele vakbondszaken. S. Boot spreekt over bloemsierkunst. Aan vang 14.30 uur. Bruinisse Bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International. 19.00-21.00 uur. Middelburg Concert- en gehoorzaal. Bijeenkomst regio Zeeland Centrum voor Zelfbe zinning rond het thema Is zelfbewin- ning een vlucht naar binnen of juist niet. Spreker is Karei Scholten Was- sink, eindredacteur van het tijd schrift Sfinx. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 24 maart Burgh-Haamstcde Gemeentehuis. Commissie openbare werken. 19.30 uur. Renesse Het Wapen van Renesse. Ledenverga dering WV-Renesse 20.00 uur. Oosterland Oosterhof. Bijeenkomst afdeling Duiveland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Tbntoon- stelling, thema: zelfmaakmode. 19.30 uur. Vrijdag 25 maart Bruinisse Vergadering Christ, schoolonderwijs. 19.30 uur Zaterdag 26 maart Zierikzee Oliebollenactie Leger des Heils jeugd. De Zuidhoek. Jaarvergadering afde ling ANIB. 10.30 uur. Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur. Renesse In hele dorp. Ophalen artikelen rom melmarkt Renessedag. 's Morgens. Goes Zeelandhallen. AVRO's Discovery. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2