IAX 'T LEUKSTE VAN DE AX: HIJ KOST BIJNA NIKS. stukken Schouwse musici werken mee aan muziekcassette CITROËN AUTO LOUIS GOEDBLOED, KORTE NOBELSTRAAT 39, ZIERIKZEE. TEL 01110-14951. Miljoen schade door flessentrekkerij Paling dreigt te verdwijnen uit Nederlandse wateren Boekenweek geopend met boekenbal Centrum voor planten technologisch onderzoek Lente in het bejaardenhuis I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 maart 1988 Nr. 21801 7 NU OOK SNEL QUA INSTAPPEN --'t -to li i', wendbaar. En dat alles tegen 'n zeer lage kostprijs per kilometer. Maak nu een uitgebreide proefrit bij uw Citroen agent Dank zij het extreem lage brandstofverbruik, de zeer lage En ontdek dat de AX ook voor u de ideale auto is. onderhoudskosten en de enorme duurzaamheid van de AX. Gunstige inruil en financiering mogelijk. Citroen AX al vanaf fl. 15.500,- excl. afleveringskosten. *Meerprijs AX 10 E 5-deurs fl. 690,-. Eén van de vele verrassende eigenschappen van de Citroen AX is z'n binnenruimte. Ook achterin. Vandaar dat de AX er nu ook in 5-deurs versie is. Tegen een geringe meerprijs van f 600,-* Dus ook als u 5 deuren prefereert is de AX voor u de ideale auto. Leuk om te zien, heerlijk om in te rijden, snel en Voor restauratie Middelburgse synagoge ZIERIKZEE - Vier musici uit de regio Sehouwen-Dui- veland plus een eenmalig kinderkoor werkten opnieuw mee aan opnamen voor een muziekcassetteband. De op brengst van de cassettes is deze keer bestemd voor de res tauratie van de Synagoge te Middelburg. De opnamen vonden plaats in februari. Op 27 maart is in de Koorkerk te Middelburg een concert waarbij de muziek live wordt uitgevoerd. NIJMEGEN - De politie van Nijme gen heeft in vier woningen en twee bedrijven in die stad huiszoeking ge daan op verdenking van flessentrek kerij. Daarbij zouden bedrijven in het land voor meer dan een miljoen gulden zijn opgelicht. De politie heeft onder meer automaterialen, blikken verf, gereedschap en admi nistratie in beslag genomen. Er zijn nog geen aanhoudingen ver richt. Wel worden Nijmegenaren van fraude verdacht, maar de politie wil de in het belang van het nog voortdu rende onderzoek geen nadere gege vens kwijt. Het onderzoek is begin februari ge start, nadat diverse bedrijven bij de politie aangifte hadden gedaan. Ze leverden textiel en auto-onderdelen en -materialen aan nv's en bv's in Nij megen zonder dat daarvoor een cent werd betaald. Volgens de Nijmeegse politie koch ten de fraudeurs een - slapende - bv of een nv. Op naam van die bedrijven werden de goederen afgeleverd. En kele van de bv's zijn weer failliet ver klaard. WAGENINGEN - Paling is op weg een bedreigde vissoort in de Neder landse binnenwateren te worden. Be langrijkste oorzaak daarvan is de waterverontreiniging met fosfaten uit mest die wordt geloosd door boe ren. Dit stelt drs. H. de Nie in zijn proefschrift Voedsel, voeding en groei van de aal in een Nederlands eutroof meer, waarop hij promoveert aan de Landbouwuniversiteit in Wa- geningen. De Nie schetst in zijn werk hoe bij voorbeeld de beroepsvisserij vooral in het Usselmeer de paling steeds minder leefruimte gunt, maar de ver kiezing van de waterkwaliteit door de agrarische sector blijkt een veel groter gevaar. De paling voedt zich met 38 verschillende diersoorten zo als rupsen, slakken en mosselen, maar door de watervervuiling is het aantal waterplanten waarin deze diertjes zich ophouden drastisch ver minderd. Door dit gebrek aan voed sel moet de paling concurreren met de brasem. Die vis kan beter tegen de gevolgen van de watervervuiling, waardoor de aal het al snel tegen hem aflegt in het vinden van voldoende voedsel. Snoek en baars zijn al zo goed als verdwenen, steur en zalm gingen hen voor. Het initiatief van een aantal Schouwse musici om eind 1987 een muziekcassetteband uit te brengen ten bate van de restauratie van de Lu therse kerk vormde de inspriratie- bron voor deze tweede cassette. Aan vankelijk was het de bedoeling dat ook deze cassette gevuld zou worden met muziek en zang van de Schouwse musici Dik de Koning (gitaar), Kees van der Maas (accordeon), Liesbeth Franken (zang) en Mar van der Veer met een eenmalige kinderkoor. Maar al snel stelde zich ook een aantal mu sici uit andere delen van Zeeland en zelfs de voorzanger van de Joodse ge meente te Amsterdam professor AMSTERDAM - De 53ste boeken week is geopend met een boekenbal in de Amsterdamse Stadsschouw burg. Het jaarlijks weerkerende feest werd behalve door talrijke figu ren uit de wereld van het boek, zoals uitgevers en schrijvers, ook bijge woond door minister Brinkman van WVC en de cultureel attaché van Bel gië en andere Belgische gasten. De boekenweek staat dit jaar na melijk in het teken van de relatie tus sen Nederland en Vlaanderen. '"Na een programma van muziek en zang in de grote zaal van de schouw burg werd in diverse foyers tot in de kleine uurtjes gedanst op muziek van orkesten. Rond de boekenweek, die duurt tot 26 maart, zijn in het gehele land vele activiteiten opgezet. Boven dien ontvangt iedereen bij aankoop van minstens 19.50 gulden aan boe ken het boekenweekgeschenk Een overtollig mens van Maarten Bies heuvel. De Stichting Collectieve Pro paganda voor het Nederlandse Boek (CPNB) heeft bovendien ter gelegen heid van de boekenweek het essay Si re, er zijn geen Belgen uitgegeven. Hans Groen beschikbaar om mee te werken aan de cassetteband. Twee gezichten De cassetteband heeft twee gezich ten. Aan de ene zijde ligt het accent op Joodse muziek, synagogale mu ziek, Jiddische muziek en heden daagse liedjes in het Ivriet. Aan de andere zijde is muziek uit verschillende tijden te horen die is gecomponeerd door van oorsprong Joodse componisten als Mendelsohn, Weil, Mahler en Gershwin. STOCKHOLM - De Zweedse hoofd stad raakt vergeven van de ratten, zeiden gemeentewoordvoerders. De rattenpopulatie in de riolen van Stockholm is verdrievoudigd en telt nu 3 miljoen dieren - drie ber burger. Goran Perning, een rattenverdelger, zei: ,,We kunnen het nog aan, maar het moeten er niet meer worden". De gemeente wijt de rattentoename aan voor de tijd van het jaar mild weer en de constructie van gebouwen die de ratten een nieuw tehuis verschaffen. LEIDEN - De Rijksuniversiteit Lei den en TNO zullen samen een cen trum voor planten technologisch on derzoek oprichten. In het centrum zullen onderzoekers van beide instel lingen bio technische technieken ge bruiken om plantenmatoriaal ge schikt tc maken voor industriële verwerking. Planten worden nu al zo veredeld dat ze meer opbrengen en beter bestand zijn tegen ziekten en plagen. Belangrijke doorbraken voor toepassingen in de industrie worden binnen korte tijd verwacht. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. De reis Voor de eerste keer ging ik mee, met de driedaagse busreis van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode en de firma Van Oeveren. Om een indruk te ge ven, hoe ik deze reis beleefd heb schrijf ik dit stuk. Allereerst hadden wij een mooi ho- te. Het eten was prima verzorgd. De bediening was uitstekend. De onder linge sfeer was erg gezellig. En niet te vergeten onze chauffeur Rinus, die ons op voortreffelijke wijze heeft be geleid. Nogmaals bedankt, Nieuwsbode, firma Van Oeveren en Rinus, voor de ze drie onvergetelijke dagen. Mevr. Moerland Lente brengt nieuw leven. Het lijkt soms zo moeilijk voor 'n bejaarde, de wintertijd door te komen. Ook voor de zieke mensen thuis of in het zie kenhuis. Wij moeten de lente zelf in huis halen, dat lijkt toch niet zo'n moeilijke opgave. Op de vensterban ken zetten wij al narcissen, crocus- sen, hyacinten en tulpen, dat brengt al een stukje lente binnen. Het ge zang van de vogels binnen en buiten. En in dc tuinen van het bejaarden huis zwellen knoppen van de bomen en takken van de struiken in rode en witte bloesem. Zelfs de mens kan al 'n zonnetje in huis zijn, al met 'n vriendelijk gezicht, dat is al lente in huis. A. J. M. Wansink-Gudde Zierikzee Schoonmaak Dames en heren van de schoon maakploeg. dat hebt u dan toch maar gepresteerd, om in één dag de Grote Kerk schoon te maken. Geweldig' De plaatselijke commissie van dc stich ting Oude Zeeuwse Kerken dankt u daardoor heel hartelijk. Wat was er een fijne teamgeest en een prettige werksfeer, en u zult vast wol veel vol doening hebben, als u op 16 april a.s. het kerkgebouw binnenkomt en dc feestelijke heropening meemaakt. Ook hartelijk dank voor dc persoon lijke belangstelling van mevr. Asscl- bergs en mevr. Doel erna n en voor hun „lekkers" bij de koffie dat deed ons bijzonder goed-. De heer Wandel veel dank voor het zorgen voor die koffie, we weten dat we nooit tevergeefs een beroep op u doen, maar u was er toch maar weer. Het allerfijnste is, dat ve len van u zeiden: De kerk is nu schoon, maar hij moet bijgehouden worden, u mag altijd een beroep op mij doen. Dames en heren nogmaals veel, heel veel dank. Namens de P.C. van de stichting Oude Zeeuwse Kerken H. H. Pannekoek-v. d. Weele Ronselen niet het goede woord? In de Zierikzeesche Nieuwsbode van 10 maart j.I. werd een artikel ge plaatst, waarin de toekomstige plan nen van de V.V. Zierikzee werden om schreven. Wellicht zal dit door uw vakbekwame sportverslaggever zijn verzorgd. Waardoor de vermelde ge gevens een juiste weergave zijn van genoemde plannen. Allereerst wil ik stellen dat een dis cussie op deze wijze niet mijn voor keur heeft, maar V.V. Zierikzee heeft zelf deze weg gekozen. Een officiële benadering van andere verenigingen heeft m.i. niet plaats gehad. Wat mij in het bijzonder is opgeval len is de stelling dat Zierikzee een streekfunctie heeft. Deze aanmati ging lijkt mij voorlopig wat overdre ven, want van het „functioneren" in positieve zin hebben de overige ver enigingen van Schouwen- Duiveland nog niet veel verstaan. Gemakkelij ker gaat men maar voorbij aan de so ciale functie van alle andere sport verenigingen. Vervolgens worden de argumenten aangedragen die Zierik zee zouden onderscheiden van de ove rige verenigingen. Zoals: 1. accommo datie; 2. trainingsfaciliteiten; 3. prestige; 4. mooie spullen; 5. gezellig heid; 6. vriendschap en ook nog een fiets! Een en ander wordt als „lok kertje" omschreven, een uitdrukking die mij toch een wat vreemde smaak in de mond legt. Bij vergelijking van de argumenten met dc situatie bij de andere verenigingen blijft misschien alleen nog over de trainingsfacilitei- ten. Misschien, want een „gediplo meerde" jeugd-bcgeleider kan zelf minder geschikt zijn dan iemand die vanwege persoonlijke aanleg de juiste aanpak van onze jeugd ten hand neemt. Bovendien zijn bij de di verse verenigingen ook al gediplo meerde jeugd trainers goed bezig. Waarschijnlijk is men bij V.V. Zie rikzee niet zo goed op de hoogte van het totale gebeuren bij de andere ver enigingen. Dit is niet zo verwonder lijk, want wanneer en hoe vaak kan men een bestuurslid van deze vereni ging aantreffen op het „platteland" Ergens wordt in uw verslag het „ronselen van spelers" gewijzigd in het „polsen van jongens met ambi tie". Dit klinkt misschien wat beter, maar het doel is natuurlijk hetzelfde. Dat het verdere ronselen als een fa beltje wordt aangeduid is moeilijk te bestrijden. Zwart-witte bewijzen zijn niet te produceren. Ditzelfde geldt ook voor de andere geluiden dat het wel terdege plaats vond en nu ook plaats vindt. (Zie het verslag). Dit brengt mij op de vergelijking die wordt gemaakt met de spelers die van V.V. Zierikzee overgaan naar b.v. „Vlissingen" of Willem II en spelers van b.v. D.F.S. of V.V. Duiveland naar Zierikzee. Vanzelfsprekend speelt bij eerst genoemde spelers de ambitie maar ook de bijbehorende financiën en andere faciliteiten een rol. Het is zelfs niet ondenkbaar dat een werk kring als beroeps voetballer kan wor den gerealiseerd. Dit is wel iets an dera, dan hetgeen V.V. Zierikzee te bieden heeft uit uw verslag blijkt, dat de financiële situatie nog niet erg gezond is. De hoop op één of meerde re geldschieters van enige omvang zal wel niet zo erg groot zijn. Een revolu tionaire omzwenking van het Zierik zeesche bedrijfsleven? Om de Zierik zeesche plannen te realiseren is men wel bereid om voor de verlenende me dewerking een vriendschappelijke wedstrijd te spelen bij de naaste bu ren. Een aantrekkelijk vooruitzicht voor een vereniging die zijn beste spelers bij de bezoekers ziet meespe len en na ruim lVz uur de kleedkamer kan opzoeken met een flink pak slaag! Zo zijn er nogal wat kantteke ningen te maken, nu genoeg negatie ve kritiek. Misschien is het ook nuttig mee te denken met de werkelijk prestatie gerichte voetballers van Schouwen- Duiveland. Een speler met veel talent en de noodzakelijke ambities dient zich terdege af te vragen wat hem te doen staaf. Het toetreden tot een vereniging waarbij de zaken goed zijn geregeld is dan wellicht te overwegen. Pas wanneer de volledige verantwoorde lijkheid voor een speler die wordt aangetrokken goed is vastgelegd kan een wervingsactie zinvol zijn. Tegen een dergelijke gang van zaken zal door weinig prestatie gerichte be stuursleden bezwaar kunnen worden gemaakt. Zover is de V.V. Zierikzee nog lang niet! Het beloven van een fiets, om van Scharendijke naar Zie rikzee te rijden, werkt alleen maar op de lachspieren, en die zijn bij het voetballen niet zo hard nodig! Een be stuurlijk overleg met b.v. V.V. Vlissin gen en een eerlijker officiële gedach tewisseling met elke andere voetbal vereniging van Schouwen-Duiveland is misschien een goed advies. De wij ze waarop nu wordt geopereerd, is naar mijn bescheiden mening niet juist, zelfs gevaarlijk. Een bundeling van kracht van de andere verenigin gen kan voor V.V. Zierikzee vervelend uitpakken. Een zaterdag-elftal in de 2e klas van dc K.N.V.B. is dan niet uitgesloten. Bruse Boys presteerde dit zelfs met alleen jongens van Brui- nisse. M.a.w. zelfs de le klas is dan het doel waarnaar wij streven. Tënslotte spreek ik de wens uit dat Zierikzee I zonder alteveel schade aan te richten aan de andere goedwillende ama teurs in de naaste omgeving. Zij blij ven dan wellicht uw wedstrijden be zoeken. want een „betalende" bezoekers is ook meegenomen. Met dank voor de plaatsing. H. A. V. D. WERF Oosterland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7