Seniorendag met sjoelwedstrijd en expositie over veiligheid 'Er wordt steeds vaker beroep op ons gedaan voor noodhulp' Enthousiast publiek bij play- backwedstrijd in De Lichtboei AIRCONDITIONING DEURLOO B.V. Positief blijven denken anders is slag al verloren'' 4 Vrachtauto rijdt door na gevaarlijke manoeuvre Diefstal uit auto 'Veilig caravannen' Diefstal gevelbord Rode Kruis Bruinisse vergadert CBTB- bestuurder roept boeren uit de regio op tot eenheid en volharding Na Zierikzee, Haamstede en Nieuwerkerk nu een oktober in Renesse RENESSE - De Seniorendag die dit jaar op zaterdag 1 oktober in het dorpshuis van Renesse wordt gehouden wordt deze keer voorafgegaan door een sjoelwedstrijd, waaraan zo'n zestig senioren-sjoelers kunnen deelne men. Hiermee gaat een lang gekoesterde wens van het comité Seniorendag in vervulling. Met deze mededeling kwam het comité voor de dag tijdens een bijeenkomst van alle Schouwen-Duivelandse bejaardensociëteiten in het dorpshuis van Renesse. Zoals ook reeds in voorgaande ja ren het geval was begint deze Senio rendag 's middags om 13.30 uur. Na dat deze jaarlijkse ontmoetingsda gen eerder in Zierikzee, Haamstede en Nieuwerkerk werden gehouden zijn de senioren dit jaar te gast in het dorpshuis van Renesse, waar speciaal voor deze gelegenheid de tentoonstel ling Veilig op Leeftijd te zien zal zijn. Veiligheid Deze expositie is door de Stichting Consument en Veiligheid opgebouwd rond het thema veiligheid in en rond de woning van de ouder wordende mens. Uit de statistieken blijkt dat heel wat ongelukken en ongelukjes thuis gebeuren. De spiegelglad ge wreven parketvloer en de blinkend witte badkuip leveren menige oudere een gebroken arm, been of heup op. Organisaties als Veilig Verkeer Ne derland, de plaatselijke politie, de PZEM, het Zeeuwse Kruis, de Neder landse Brandwonden Stichting en de Vrouwen Advies Commissie voor de ZIERIKZEE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland neemt contact op met de bestuurder van een vracht wagen van de firma v. d. W. uit Fries land die door een gevaarlijke inhaal manoeuvre P. C. G. uit Nieuwerkerk tot uitwijken dwong. De personenau to van de Nieuwerkerker werd daar bij aan de onderzijde en voorzijde be schadigd. Dat alles gebeurde woensdagmor gen om ongeveer 8.30 uur op de Rijks weg N-59 ter hoogte van Nieuwer kerk. P. C. G. reed in de richting Bruinisse toen hij werd geconfron teerd met de vrachtwagen van de Friese firma die vanuit de tegen gestelde richting kwam en een voor hem rijdende vrachtauto wilde inha len. Door krachtig remmen en uitwij ken in de berm kon P. C. G. een aan rijding voorkomen. Hij ramde daar bij een aantal bermpaaltjes waar door zijn auto werd beschadigd. De vrachtwagen uit Friesland, die dank zij het uitwijken van P. C. G. zijn in haalmanoeuvre kon voltooien, reed gewoon door. WESTENSCHOUWEN - Mevrouw A. Z. uit Breda deed aangifte van het openbreken van haar personenauto die stond geparkeerd op het parkeer terrein bij de rotonde van Westen- schouwen. Woensdag tus'sen 16.30 en 17.00 uur werd het slot van het portier van het voertuig met een schroevedraaier ge forceerd. De dief nam een wit lederen tas mee met daarin persoonlijke pa pieren en 170 gulden aan contant geld. woningbouw, zij allen laten bij deze expositie zien hoe de oudere de vei ligheid in en rond zijn woning kan verhogen. Deze expositie zal al naar gelang de beschikbare ruimte in de hal van het dorpshuis te zien zijn. De zaal in dit ontmoetingscentrum zal, afgaande op de bezoekersaantal len van voorgaande jaren (ongeveer driehonderd bezoekers) tot aan de nok toe gevuld zijn met ouderen voor wie deze Seniorendag niet alleen een leuk uitstapje is maar ook een moge lijkheid om de onderlinge contacten wat te verstevigen. Gelet op het pro gramma dat het comité Seniorendag, bestaande uit afgevaardigden van verschillende bejaardensosen, voor ogen heeft behoeven zij zich in elk ge val niet te vervelen. Gevarieerd Het comité dat met de invulling van deze dag is belast streeft naar een zo gevarieerd mogelijk programma, waaraan het muziekgezelschap Luc- tor et Emergo mogelijk zijn mede werking verleent. Een definitieve toezegging van het bestuur van dit muziekgezelschap moet het comité nog ontvangen. Ook zijn inmiddels contacten gelegd met de volksdans groep Nehalennia uit Brouwersha ven. Hoewel de ANBO-Zierikzee voor de broodnodige variatie liever de jazzballetgroep van Delta Sport had gezien. Dor us De echte Dorus mag dan ter ziele zijn gegaan, het houdt niet in dat ,,de twee ouwe motte" in de vergetelheid zullen geraken. Toon Hulshof blijkt een waardig Dorus-opvolger te zijn. De organisatoren van deze Senioren dag doen dan ook hun best om deze imitator voor 1 oktober te strikken. Volgens goed gebruik wordt ook dit jaar weer een verloting ter bestrij ding van de kosten gehouden. Het co mité deed tijdens deze vergadering, die werd geleid door mevrouw C. S. Mandemaker-Penning een beroep op de aanwezige soos-delegaties om voor een prijsje te zorgen. Sjoelen Voordat deze Seniorendag begint wordt er voor het eerst in de geschie denis van dit seniorgebeuren een sjoelwedstrijd gehouden. Na twee jaar prakkizeren over de haalbaar heid van dit idee heeft het comité be sloten om deze eilandelijke wedstrijd voorafgaande aan de Seniorendag te houden. Aan deze wedstrijd die om 9.30 uur begint kunnen de drie beste spelers van elke sociëteit deelnemen. Gerekend wordt op zo'n zestig deelne mers. Daarnaast wordt van elke so ciëteit gevraagd om een reservespeler en een hulpkracht af te vaardigen en wordt eveneens de medewerking van de circa twintig sosen gevraagd bij het beschikbaar stellen van sjoelbak ken en schijven. Diegene die de mees te punten bij elkaar gooit krijgt niet alleen een prijs, maar mag ook de wisselbeker voor de soos mee naar huis nemen. Verschillend De aanwezige afgevaardigden van de verschillende sociëteiten (onge veer de helft was aanwezig) richtten hun blik niet alleen op de toekomst, maar gebruikten deze vergadering te vens om terug te blikken op het afge lopen jaar. Waar in de ene kern (Drei- schor bij voorbeeld) sprake is van een bloeiend soosleven, kost het een an dere soos (Brouwershaven) moeite om nieuwe leden aan te trekken. Volgens de vertegenwoordigster van Brou wershaven, mevrouw Slabbekoorn schort het aan de bereidheid van som migen om naar buiten te treden en contacten met andere organisaties aan te gaan. OOSTKAPELLE - De afdeling Middelburg en omstreken van Veilig Verkeer Nederland heeft een eursus Veilig caravannen op het programma staan. Veilig caravan-rijden vereist kennis en inzicht en aan heide nood zakelijke eigenschappen wordt aan dacht besteed tijdens twee theorie avonden in Middelburg. Maandag 11 april en maandag 18 april in het ge- houw van de politie aan de Vrij landstraat te Middelburg van 20.00- 22.00 uur. Zaterdag 23 april is er op het par keerterrein bij de duinen in Oostka- pelle een praktijkdag. Deelnemers krijgen daar de kans te oefenen met de eigen combinatie onder leiding van ervaren medewerkers van de rijkspolitie. Daar kan de combinatie tevens gekeurd worden. Informatie of aanmelding via 01180-12960 of 26101. ZIERIKZEE - Tussen dinsdag en woensdag werd van de gevel van het huis van J. F. v. U. aan de Regen boogstraat te Zierikzee een hord gestolen. Het betreft een blauw/geel gevel bord waarop is vermeld dat J. F. v. U. een Bovag .autorijschool heeft. De waarde ervan bedraagt ongeveer 200 gulden. BRUINISSE - De afdeling Bruinis se van het Nederlands Rode Kruis houdt donderdag 31 maart haar alge mene ledenvergadering in het plaat selijke dorpshuis. Een en ander be gint om 19.30 uur. Na de opening door voorzitter T. C. Hekman volgt het huishoudelijk ge deelte. Vermeldenswaard is de uitrei king van de medailles voor trouwe dienst. Na het formele gedeelte is er een verloting van Welfare-artikelen en toont C. Hoogerwerf enkele video banden over onder meer de Henry Dunant en de Visserijdagen 1987. Jaarverslag 1987 Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector ZIERIKZEE - „Er wordt in toenemende mate een be roep op ons gedaan voor noodhulp. Tot nu toe is het ons gelukt om in noodgevallen op zeer korte termijn hulp te kunnen bieden". Dat zegt de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector Schouwen-Duiveland (SVOZ) in haar eerste jaarverslag. De stichting werd op 9 juni 1987 offi cieel opgericht omdat het door de sterk toenemende vraag naar vrijwilligerswerk nodig bleek de krachten te bundelen en een duidelijk vrijwilligersbeleid te voeren. Er zijn achttien eilandelijke vrij willigersorganisaties in de SVOZ op genomen. Als voorbeelden van de noodhulp die werd verleend, noemt de stichting in het jaarverslag de hulp in de vorm van oppas in een ge zin waar de moeder ineens in een zie kenhuis moest worden opgenomen. En hulp bij ouderen als een van de partners ineens ziek wordt of weg moet of als de reeds aanwezige hulp uitvalt. Oproep Het bleek voor de stichting in die gevallen een probleem om op korte termijn aan deskundige vrijwilligers te komen. Men deed daarom een op roep aan de aangesloten organisaties voor adressen van mensen die direct kunnen invallen als er hulp nodig is. Men wil deze onder brengen in een kaartsysteem. De SVOZ heeft 200 voorlichtings brochures over haar werk verspreid via de wijkverpleging, huisartsen, gemeentehuizen en bibliotheken. Men startte huiskamerprojecten in Haamstede en Bruinisse en organi seerde een koopochtend voor mensen die moeilijk ter been zijn. Zowel de Corneliastichting als het Rode Kruisziekenhuis deed een beroep op de stichting om vrijwilligers in te schakelen voor de opvang van patiën ten en bewoners en de begeleiding van patiënten naar huis. Vanaf het oprichting van de SVOZ werden door het bestuur van de stich ting contacten onderhouden met ver schillende organisaties zoals de Fede ratie Maatschappelijke Dienstverle ning, wijkverpleging en gezinszorg om de samenwerking te bevorderen. De SVOZ kreeg van het Koningin Ju- lianafonds een startsubsidie van 3000 gulden en van het provinciaal be stuur een garantie-subsidie van 2000 gulden. De oprichtingskosten werden betaald uit een bijdrage van 15 gul den door alle 18 eilandelijke organi saties die in de stichting participe ren. Vergadering Op dinsdag 22 maart wordt in het UVV-gebouw te Zierikzee een alge mene vergadering gehouden van de SVOZ. Daarbij wordt onder meer het idee besproken om een telefoonketen op te richten. Aanvang van de verga dering 10.00 uur. LEEUWARDEN - Gedeputeerde staten van Friesland weigeren een plan op te stellen om het aantal zie kenhuisbedden in deze provincie met 110 te reduceren. Gedeputeerde J. Bruinsma-Kleiwegt zegt hier niets voor te voelen, daar de provincie vol gens de jongste voorstellen van het kabinet de bevoegdheden op dit ter rein in de nabije toekomst dreigt te verliezen. ,,We gaan niet eerst een rot klus klaren, om daarna de laan uit te worden gestuurd. Dan bekijkt het ka binet het ook zelf maar", aldus de ge deputeerde. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 Vervolg van pagina 1 onderschatten, maar ik moet ook con stateren dat de tuinbouw redelijk ge zond is en dat het met de melkvee houderij prima gaat. Nu worden daar wellicht te grote investeringen in ge daan", aldus Sanderse. Hij stelde ver der dat de toekomst op lange termijn er voor de landbouw niet ongunstig uitziet. ,,Maar op de korte termijn zitten de problemen". Sanderse pleitte voor het instellen van een overbruggingsperiode om de boeren door de moeilijke tijden heen te helpen. ,,Het in het leven roepen van een dergelijke regeling moet cen traal staan in het landbouwbeleid". Sanderse wees verder nog op de mogelijkheden in de toekomst met biotechnologie en genetische mani pulatie van gewassen. ,,Maar ook hier is het zo dat het geen oplossingen op korte termijn biedt. Bio-ethanol bijvoorbeeld wordt alleen interes sant als de prijs ervan kan concurre ren met andere energiedragers". Sleutelwoorden ,,De sleutelwoorden voor de toe komst zijn specialisatie, kwaliteit en kostenbeheersing", stelde Sanderse en voegde daar nog aan toe dat ook het zoeken naar nieuwe afzetmarkten een zaak is die de aandacht verdient. „Maar de marges hierin zijn politiek bepaald", aldus Sanderse. Daarop aansluitend stelde de spre ker de vraag aan de orde of de CBTB dan wel een maatschappelijke of een politieke organisatie dient te zijn. „Wij zijn er altijd van uitgegaan dat de CBTB in de eerste plaats een maatschappelijke organisatie moet zijn". „Het is een algemene maatschappe- lijkê ontwikkeling dat kleine groe pen zich steeds duidelijker mani festeren en hun invloed doen gelden. De basis wordt steeds smaller en men is vaak alleen uit op materieel voor deel". Sanderse stelde vervolgens dat de CBTB een breed draagvlak nodig heeft. „Maar je komt steeds dezelfde mensen tegen. Goede bestuurderen zijn zeldzaam en vaak is een be stuursfunctie in een belangenbehar- tigingsorganisatie niet te combineren met een bedrijf. En we mogen de so ciale aspecten niet uit het oog verlie zen. Het zijn niet de sterken waar we ons druk om moeten maken. De zwakkeren zijn het die onze steun no dig hebben". CBTB-kringvoorzitter R. J. van der Wekken: ZIERIKZEE - CBTB-voorzitter R. J. van der Wekken stak op de algemene ledenvergadering van de CBTB niet onder stoelen of banken dat er de nodige problemen zijn in de landbouw. „Maar we moeten positief blijven den ken, anders is de slag al bij voorbaat verloren", aldus Van der Wekken. In zijn openingswoord op de vergade ring constateerde hij dat de actiebetèidheid van de boe ren te wensen overlaat en riep hij de aanwezigen op om toch vooral naar nieuwe mogelijkheden te blijven zoe ken. „Op de lange termijn zie ik vol doende mogelijkheden voor de land bouw", stelde Van der Wekken, refe rerend naar de mogelijkheden van bio-technologie en genetische mani pulatie. „We staan aan de vooravond van een revolutie in de landbouw". Investeren Van der Wekken riep de aanwezigen op de vergadering op om toch vooral niet te lang te wachten met ingrijpen. „Ga met de bank praten, laat je goed voorlichten en probeer te investeren. Het lijkt of de landbouw voor wat be treft de invloed op het milieu in het verdomhoekje zit, maar dat is niet Volgens Van der Wekken wordt bio gas in de toekomst heel belangrijk. „Goed onderzoek op dat gebied is noodzakelijk", aldus Van der Wek ken die zijn toehoorders voorhield dat bio-gas in de toekomst noodzake lijk zal worden. „Anders is er geen goed leven meer". De CBTB-voorman stelde verder dat de boeren zuinig moeten zijn op het milieu en bracht ook de plannen van het waterschap voor het vernieu wen van groensingels onder de aan dacht. „Nu kost het onderhoud 4,5 ton per jaar,'en de ingelanden moeten dat opbrengen. Als de plannen van het waterschap doorgaan zijn we over 15 jaar maar 50.000 gulden per jaar kwijt aan het onderhoud". Duur Van der Wekken maakte wel een voorbehoud bij de plannen van het waterschap. „Met het rooien van de oude be planting en het inplanten van nieuwe is een bedrag van 6,5 miljoen gulden gemoeid. Dat is gewoon te duur en daarom zijn we voorshands tegen uit voering van de plannen", aldus Van der Wekken. Met het profijtbeginsel in het achterhoofd pleitte hij ervoor om ook derden mee te laten betalen in de kosten van het vervangen van de beplanting. Cindy Lauper eindigt als eerste ZIERIKZEE - Er werd gejuicht en geapplaudiseerd alsof het werkelijk de grote ster ren waren die in De Lichtboei in Zierikzee te gast waren. Ieder optreden werd met een zelfde enthousiasme ontvangen. We hebben het over de playback-wedstrijd in De Lichtboei waar na een spannende strijd Cindy Lauper, op de planken gezet door Am ber Bij de Vaate, met de hoogste eer ging strijken. Barbara Streisand eindigde op de tweede plaats en de derde plaats werd gedeeld door Rob de Nijs en Danny de Munck. Presentator Rudy Prager liet er geen onduidelijkheid over bestaan. „Jullie moeten een beetje flink klap pen. De slingers moeten bewegen door de wind die jullie maken", aldus Prager die eerst een en ander even re peteerde met het publiek. Alles bij el kaar waren er zo'n 35 kinderen op de playback-show afgekomen. Luidruchtig Echt stil was het niet in het zaaltje van De Lichtboei. Of muziek, of ap plaus en- gejoel. In die atmosfeer mochten Ernani de Boer, Veroniek Blom en Margreet Backman de spits afbijten als de groep Sinatti. Ze brachten het nummer Wonder Boy met veel verve en deinsden er ook niet voor terug om naast playback ook een wervelende show op het po dium te zetten. En ook al wist dc 'wonder boy' soms niet helemaal wat er van hem verwacht werd, het was duidelijk te zien dat er naarstig gerepeteerd was. Opvallend bij Sinatti, maar ook bij de anderen, was dat er bijzonder veel aandacht was besteed aan de kle ding. Zo zag Rob Bakker in zijn creatie van Rob de Nijs er bepaald flitsend uit in zijn glimmend zwarte broek en gifgroene blouse Rob was dermate enthousiast bezig dat hij bij tijd en wijle de tekst van 'In de wolken' luid keels meezong. En hetzelfde kan ei genlijk gezegd worden van alle optre dens. Hoewel er geen grootse succes sen of internationale doorbraken in het verschiet lagen deed iedereen zijn uiterste best om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Bij de playback-show was onder andere een aantal bezoekers van dag verblijf Brugzicht aanwezig. Niet al leen als publiek, maar ook als mede dingers naar de erepalm. Zo bracht René Kortweg een medley van voet balliedjes en gaven Jaap Dorst en Rien Boot gestalte aan de Havenzan gers. Hetty Rotte had het aangedurfd om Barbara Streisand te play backen en dat werd door de tweekop pige jury uiteindelijk beloond met een tweede plaats achter Cindy Lau per. Verder waren er nog optredens van Danny de Munck (Nicky Vergeer) en Sandy (Diane Pannekoek). Het optre den, meteen na de pauze van Mario de Goochelaar mag ook zeker niet on vermeld blijven. Hij wist de aan dacht van het publiek goed vast te houden en betrok hen ook bij zijn goochelact. Uiteraard werd er door dc mensen van Dc Lichtboei tussen door voor limonade voor de kinde ren. en koffie voor de ouderen, ge zorgd. Het trio Sinitta, bijgestaan door de op de foto niet zichtbare 'Wonderboy' had er veel werk van gemaakt: play-back, i maar ook acrobatische toeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4