Streven naar bredere opzet Monumentendag 'Ik vind het doodzonde dat zo'n unieke molen staat te verrekken' KOELTECHNIEK DEURLOO B.V. Stichting Mensen in Nood al twaalf jaar actief Schoonmaak ploeg gaat als witte tornado door de Grote Kerk Nieuwe sokkel voor standbeeld Brouwenaar rijdt tegen schrikhek Speciale werkgroep voor organisatie van de Monumentendag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 maart 1988 Nr. 24304 ZIERIKZEE - Tijdens de tweede Monumentendag die dit jaar 17 september wordt gehouden zal ook het Stad huismuseum zijn deuren openzetten. Tevens zal deze dag ook de Nieuwe of Grote Kerk voor het publiek toeganke lijk zijn en wordt gekeken naar«de haalbaarheid om het Bakkerijmuseum Om den Broode open te stellen. Een speciale werkgroep zal een en ander coördineren. Dit zijn in het kort de belangrijkste resultaten van de infor matieve avond, die door de gemeente Zierikzee was be legd met het oog op de invulling van deze speciale dag. Vertegenwoordigers van onder an dere de Stichting Promotie Schou wen-Duiveland, de plaatselijke VVV, de Zierikzeese Ondernemers Centra le, Stad en Lande, de Museumcom missie en anderen die vorig jaar op een of andere wijze bij de Monumen tendag waren betrokken, bogen zich tijdens deze avond over de vraag hoe de Monumentendag er dit jaar uit komt te zien. Dit nadat burgemeester mr J, J. P. M. Asselbergs nog eens in het kort het hoe en waarom van deze speciale dag uiteen had gezet. Herhaling Gezien ,,het kolossale succes" zoals hij de eerste Monumentendag in Zie rikzee omschreef achtte Asselbergs deze dag voor herhaling vatbaar. Ook gemeentevoorlichter Ineke Faass- Beemster onderstreepte het welsla gen van deze dag door nog eens enke le bezoekersaantallen in herinnering te brengen. Het Maritiem Museum trok vorig jaar een kleine veertien honderd bezoekers, terwijl Kees Pi laar er in de Dikke Toren meer dan vijftienhonderd had zien passeren. Kortom een resultaat om tevreden over te zijn, al waren er anderzijds ook zaken die voor verbetering in aanmerking kwamen. Het gesloten zijn van het Stadhuismuseum, ter wijl dit toch in de folder was vermeld ontlokte bij het publiek nogal wat kritiek, terwijl het hier en daar ook aan een duidelijke bewegwijzering schortte. Konden de belangstellenden vorig jaar bij elf monumenten vrij naar binnen stappen, dit jaar worden dat er vermoedelijk wat meer. Afgaande op de geluiden die tijdens deze infor matieve avond te horen waren komt er dit jaar een aantal bij. Het Stad huismuseum gaat dit jaar zeker open en zoals het er nu naar uitziet geldt dat ook voor de Zuid- en Noordhaven poort. Na enkele jaren lang het domein te zijn geweest van werklui en restaura teurs kunnen belangstellenden 17 september zien waartoe dat vele werk heeft geleid. Zo mogelijk wordt de bezoeker tijdens de bezichtiging van dit monument verrast met orgel klanken. Een andere nouveauté zij het onder voorbehoud is het openstel len van het bakkerijmuseum van de Koninklijke Zeelandia bv. Gezien de beperkte ruimte wordt overwogen om op bepaalde uren rondleidingen door dit voor velen onbekende mu seum te geven. Verder bestaat de mogelijkheid dat ook 's Landskamer van het Water schap Schouwen-Duiveland aan het Havenpark deze dag voor het publiek te bezichtigen zal zijn, zij het dat ook hier de ruimte beperkt is. Het dage lijks bestuur van dit orgaan moet hierover overigens nog een definitief besluit nemen. Diezelfde slag om de arm houdt ook de Stichting Promotie Schouwen-Duiveland die als het even kan de Engelse dubbeldeksbus naar Zierikzee af laat reizen. Een aardig idee, gezien de belang rijke rol die het water door de eeu wen heen voor Zierikzee heeft ge speeld is de bereidheid van de zeilvloot De Zeeuwse Stromen om een van haar authentieke zeilsche pen in de Oude Haven af te meren. Dit kan echter alleen wanneer dit boekingskantoor geen boten in de verhuur heeft. Met het openstellen van monumen ten, de hoofddoelstelling van deze open Monumentendag alleen ben je er nog niet, daar horen nog wat pas sende attracties bij. Om die reden wa ren dan ook de plaatselijke VVV en de Zierikzeese Ondernemers Centra le voor deze bijeenkomst uitgeno digd. Burgemeester Asselbergs deed een eerste aanzet door op het bestaan van het palingbrood, een Zierikzeese specialiteit te wijzen. Wellicht dat de ze op verschillende plaatsen in de stad aan de man kunnen worden ge bracht. Om ook de kinderen enige waarde ring voor het culturele erfgoed in de regio bij te brengen werd de suggestie geopperd om deze via de scholen een miniatuur monument te laten ver vaardigen. Deze zouden dan tijdens de Monumentendag voor een aardig tafereeltje in de Vierschaar kunnen zorgen. Werkgroep Was '87 wat betreft de Monumen tendag het jaar van het pionieren, waarbij heel wat werk op de schou ders van de gemeentevoorlichter neerkwam, dit jaar worden de voor bereidende werkzaamheden dooreen klein werkgroepje voorbereid. Dit voorbereidingscomité dat tijdens de ze bijeenkomst werd opgericht wordt in eerste instantie gevormd door bur gemeester Asselbergs en Kees Pilaar. Zowel de VW als de afgevaardigde van het Havenkwartier deden de toe zegging om in eigen gelederen naar een vertegenwoordiger te zullen zoe ken. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 Vervolg van pagina 1 gaan bij het dweilen en zuigen hand in hand. Terwijl ook nog eens een dikke streep wordt gezet door de geijkte rolverdeling: man en vrouw gaan zij aan zij in de strijd tegen het vuil. ,,Alle kerkgenootschappen'zijn hier vertegenwoordigd", meldt me vrouw Pannekoek in het voorbij gaan. Dat komt volgens haar omdat deze Grote Kerk, als een gemeen schappelijk bezit van de Zierikzeeë- naars wordt gezien. Iets dat ook door de heer J. J. Dorst, ouderling van de Hervormde Gemeente wordt be aamd. ,,Het is de bedoeling'dat de kerken voor de speciale diensten zoveel mo gelijk gebruik van deze kerk maken", geeft de oud-chef burgerzaken van de gemeente Zierikzee tussen het dwei len en schrobben door te kennen. Voor hem is deze schoonmaakbeurt in feite een thuiswedstrijd. Als lid van de Hervormde Gemeente kerkte hij hier tot april '71 wekelijks. Toen dat voor deze gemeente financieel niet meer haalbaar was en de her vormden naar de Gasthuiskerk ver huisden ging hem dat na aan 't hart. Wat dat betreft ziet de toekomst er voor Dorst goed uit. In de kerk zullen niet alleen speciale diensten maar ook concerten en tentoonstellingen worden gehouden. Een wedergeboor te van een monumentaal kerkge bouw, dat volgens Dorst een sieraad voor de gemeente Zierikzee is en een zere rug dubbel en dwars waard is en. dat nog wat wordt verzacht door de bossen gele bloemen, waarmee H. M. van der Post, voorzitter van het plaat selijk comité van de stichting komt aanzetten. ZIERIKZEE - Er wordt druk gewerkt aan een nieuwe sokkel voor het stand beeld van Christus Koning tegenover de ingang van de Rooms Katholieke kerk aan de Hoge Molenstraat te Zierikzee. Ongeveer vier maanden geleden werd het standbeeld daar weggehaald vooreen opknapbeurt. Dat was nodig omdat het beeld verschillende malen het doelwit werd van vandalisme. De Rooms Katholieke Willibrordus-parochie van wie het beeld eigendom is be sloot na ampele overwegingen om de standplaats tegenover de kerk, waar Christus Koning al vele tientallen jaren staat, toch te handhaven. ,,Het hoort daar op de originele plaats waar het voor iedereen zichtbaar is. We laten het niet door vandalisme verdringen", aldus een woordvoerster van de parochie. Het standbeeld komt meer beschermd te staan doordat het oorspronkelijke, dertig centimeter hoge, muurtje waardoor het wordt omgegeven, wordt ver hoogd met een hekwerk. De opknapbeurt van het beeld bestond uit het schoonmaken en opnieuw inpregneren van de buitenste laag kalkzandsteen. De sokkel wordt helemaal opnieuw opgemetseld omdat hij in de loop der ja ren was verzakt. Zelfs het plaatje met tekst dat bij het beeld hoort krijgt een opknapbeurt. De parochianen van de Willibroduskerk brachten met elkaar het totaalbedrag van ongeveer 8000 gulden op dat nodig is voor al deze werk zaamheden. Daardoor komt het standbeeld van Christus Koning weer als vanouds op de plaats te staan waar het volgens de katholieke traditie hoort. Tegenover de ingang van de kerk. Vervolg van pagina 1 alles op te halen. De kleding wordt dan in eerste instantie opgeslagen in een grote loods in Den Bosch" In het winterseizoen wordt dan al les gesorteerd. In 1987 vond tweehon derdduizend kilo kleding zijn weg naar de allerarmsten in diverse Der de Wereldlanden. Dankzij de verkoop van de resterende kleding en na af trek van alle kosten kon Mensen in Nood bijna twee miljoen gulden be steden aan dringende vormen van noodhulp. Naast zendingen voor An gola verstuurde Mensen in Nood het afgelopen jaar ook containers met kleding naar nog zes Afrikaanse lan den en naar Suriname. Samenwerking Mensen in Nood werkt samen met hulporganisaties in 115 landen. Op die manier is men snel op de hoogte van de situatie in de rampgebieden en kan men de juiste en meest ge schikte hulpgoederen zenden. In de Derde Wereld werkt Mensen in Nood samen met lokale organisaties en kerken. „Mensen in Nood blijft ook als de eerste nood gelenigd is. Samen met de bevolking werken we aan pro gramma's die blijvend uit de nood helpen", aldus een brochure van de stichting. Dat kunnen bijvoorbeeld projecten zijn ter verbetering van landbouw, gezondheidszorg of on derwijs. Mensen in Nood ontvangt jaarlijks ongeveer twintig miljoen gulden van haar 300.000 begunstigers. De stich ting stelt dat meer dan 85 cent van ie dere gulden ook daadwerkelijk naar de Derde Wereld gaat. „De Consu mentenbond noemt ons één van de zuinigste organisaties", aldus de stichting. Een organisatie als de Stichting Mensen in Nood is min of meer afhan-, SEROOSKERKE - In de nacht van dinsdag op woensdag liep L. R. uit Brouwershaven verwondingen op toen hij met een bromfiets tegen een schrikhek reed. Dat gebeurde op het fietspad langs de provinciale weg Zierikzec/Haamstcde bij het benzi nestation dat even voorbij Scroos- kerkc in aanbouw is. L. R. bleek op een bromfiets te rij den die niet van hem was en waarvan hij ook de eigenaar niet kenbaar kon maken. Hij had het voertuig 'geleend' toen hij na een avondje uit in Renesse de bus naar Brouwershaven miste. Bij het benzinestation in aanbouw reed hij tegen een waarschuwingshek dat nabij het fietspad stond. De bromfiets werd aan de voorzijde be schadigd. De politie nam de bloed proef af en legde L. R. een rijverbod op. De Brouwenaar werd in het Rode Kruisziekenhuis behandeld vanwege verwondingen. kelijk van dé inzet van vrijwilligere. „De contactpersonen op Schouwen- Duiveland doen echt fantastisch werk. Zonder hen zou het allemaal niet kunnen", aldus mevrouw Bouw man. Zij stelt dat de organisatie op Schouwen-Duiveland behoorlijk be kend is onder de bevolking van Schouwen-Duiveland. „Soms krijgen we weieens vragen van 'wanneer is die actie van jullie nou?'. De stichting is geen kerkelijke stichting. Nietemin krijgt men op Schouwen-Duiveland alle medewer king van de kerken. Ruimtes worden beschikbaar gesteld en ook wordt er vanuit de kerken de nodige rucht baarheid aan acties gegeven. Zoals al gemeld zijn er op Schou wen-Duiveland verschillende adres sen waar men het- hele jaar door te recht kan met gedragen kleding. In Schuddebeurs kan men terecht bij J. Pannekoek, Donkereweg 15, in Haamstede bij S. J. Bij de Vaate, Bernhardstraat 47, in Renesse bij O. van den Hoek, Hogezoom 105 en in Eikerzee bij J. van Iwaarden, Akker- fa loemst ra at 4. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur); 01119-1941 Redactie (na 1730 uur): 01110-14417 en 01110-12449. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42.25; per jaar f 161.20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Restauratierapport „We kochten de molen gelijk met een woonhuis, een graanschuur en het stuk grond waar dat allemaal op staat. Het was onze bedoeling om de molen op te knappen en wellicht te verbouwen tot woonhuis. In het begin ben ik er flink tegenaan gegaan. Er werd een restauratierapport opge maakt door Monumentenzorg waar uit bleek dat het opknappen onge veer 300.000 gulden zou kosten. Uit subsidieverzoeken bij de rijksover heid, de provinciale overheid en de gemeente bleek dat er in totaal ne gentig procent van de kósten gesubsi dieerd kon worden". Maar er zat een addertje onder het gras. „Bij de subsidietoezegging van het ministerie zat de mededeling dat ik wel vast mocht beginnen met de restauratie maar dat ze voorlopig niet konden betalen omdat de molen- pot van CRM leeg was. En die subsi die van het rijk was het grootste ge deelte van het bedrag". Korsten broek besloot om te wachten. „Ik heb in de jaren daarna nog verschil lende keren gebeld maar er kwam niets meer uit. Het contact is doodge lopen. En nu begin ik er niet meer aan om de molen zelf te restaureren. Het is mij goed. Ik woon en ik ben niet van plan om er geld in te steken. Dat is een taak van de overheid vind ik". Korstenbroek kreeg naar zijn zeg gen ongeveer een keer per jaar een te- aftakeling van molen De Korenbloem is overduidelijk. Eigenaar molen De Korenbloem te Zonnemaire staat open voor onderhandelingen met gemeente Brouwershaven ZONNEMAIRE - „Een paar weken geleden met die storm viel er weer een stuk van de balie. Nu hangt alleen het achterste gedeelte er nog aan. Ik vind het doodzonde dat zo'n unieke molen staat te verrekken. En ik vind het schandalig dat een gemeente als Brouwershaven, die zo veel geld heeft, daar niets aan doet". Vanuit zijn woon huis aan de Molendreef in het polderlandschap bij Zon nemaire ziet P. Korstenbroek dagelijks hoe de uit 1872 daterende korenmolen De Korenbloem steeds verder af takelt. Als echtgenoot van de eigenaresse van de molen zegt hij open te staan voor onderhandelingen met de ge meente Brouwershaven om tot een oplossing te komen waarmee het verval van het monument gestopt kan wor den. Molen De Korenbloem staat sinds 1872 in het polderlandschap tussen de Grevelingendijk en Zonnemaire en was tot 1961 in gebruik voor het ma len van graan. Dat werd voor het laatst gedaan door molenaar D. A. Rijstenbil Jzn. Hij verkocht de molen in 1961 aan een makelaar in Den Haag die het monument dezelfde dag doorverkocht aan de Haagse archi tect Hoogervorst. Na hem kwam De Korenbloem ongeveer veertien jaar geleden in eigendom van de echtgeno te van de Zierikzeese makelaar P. Korstenbroek. lefoontje van de gemeente Brouwers haven waarbij ze informeerde hoe het ervoor stond. Daarbij kwam ook eventuele verkoop van de molen aan de gemeente ter sprake. „Als het aan mij ligt mogen ze de molèn morgen kopen. Laat ze maar een aanbod doen". Een belangrijk breekpunt bij de onderhandelingen bleek het toe gangspad naar molen De Koren bloem te zijn. „Wij zijn hier in de pol der gaan wonen omdat we op onze rust zijn gesteld. Iedereen die de mo len wil bezoeken moet nu langs mijn deur. Als de molen niet meer van ons is heb ik dat niet meer in de hand. Dan komen er veel meer belangstel lenden en die wil ik niet op mijn ter rein hebben". Toegangsweg Korstenbroek wil daarom de molen alleen verkopen als de gemeente de toezegging doet een andere toegangs weg te maken. En als Brouwershaven bereid is een redelijke prijs te betalen voor De Korenbloem. „Ik doe niet moeilijk, ik wil best verkopen maar niet weggeven", aldus de makelaar die geen bedragen wil noemen maar verwijst naar de prijs die voor molen Den Haas in Zierikzee is betaald aan de vorige eigenaar. Als alternatief noemt Korsten broek de mogelijkheid dat hij de mo len in eigendom houdt en de diverse overheden de restauratie voor hon derd procent betalen. „Voor een par ticulier is dat niet om te doen". Of de mogelijkheid dat de gemeente niet alleen'dé molen maar ook zijn wöon-1 htire "kóöpt 'zódattie huidige toe gangsweg gehandhaafd kan worden. „Tot nu toe heb ik weinig medewer king van het gemeentebestuur gekre gen maar ik sta open voor nieuwe on derhandelingen' Burgemeester C. Slabbekoorn liet desgevraagd weten voor de twee laatst genoemde mogelijkheden niets te voelen. „Als de raadsleden daarom vragen kunnen we binnen b en w wel bekijken en overleggen of het een haalbare kaart is om de mo len aan te kopen en een oplossing te zoeken voor het toegangspad". Slab bekoorn zei het wel te betreuren dat De Korenbloem in zo'n slechte staat verkeert. „Als het kan willen we de molen in stand houden. Maar het moet wel haalbaar zijn. Als we een nieuw toegangspad moeten maken kost dat ook weer veel geld omdat we grond moeten aankopen. De gemeen- te-financiën zijn ook niet van elastiek. We hebben wel een ruime reserve maar daar moet voorzichtig mee worden omgesprongen. De ver plichtingen van de gemeente lopen ook in de miljoenen. Sommige din gen zijn nu eenmaal urgenter dan een molen. Maar we willen De Koren bloem graag behouden. Daarom zijn we al zo'n vijf a zes jaar bezig om af en toe contact te zoeken met Korsten broek. De gemeente Brouwershaven is bereid, tot-onderhandelingen maar dan moeten de eisen wel redelijk zijn".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3