Schoonmaak-peloton raast als witte tornado door Grote Kerk CBTB-bestuurder roept boeren uit de regio op tot eenheid gitr 'Elk jaar staan we weer versteld van wat er allemaal binnen komt' 1 J CL DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal hijsketting WA> PÉ y, ^0£L6 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Beurs Monumentendag Playback-show Paardensport Op 23, 24 en 25 juni wordt op Neeltje Jans een Door de werkgroep die zich bezig houdt met Enthousiast publiek bij de playback-show in De Jan Meyers steelt bij dressuurproeven de show grootse land- en tuinbouwbeurs gehouden, de voorbereidingen van de Monumentendag Lichtboei. (Pag. 4). met mr. Adgar. (Pag. 9). (Pag. 2). wordt gestreefd naar een bredere opzet. (Pag. 3). DONDERDAG 17 MAART 1988 144ste jaargang Nr. 24304 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Met een gewoon talent en met buitengewone volhar ding is alles te bereiken. Sir. T. F. Buxton Dagje poetsen en schrobben voor "t goede doel Z1ER1KZEE - Schrobben en poetsen, vegen en zuigen. Het mogen dan de lievelingsbezigheden van Mina Poets- graag zijn, voor de gemiddelde huisvrouw en -man zijn er wel leukere dingen te bedenken, dan die immer terug kerende huishoudelijke karweitjes. Alleen wanneer het om een goed doel gaat, in dit geval de gerestaureerde Grote of Nieuwe Kerk in Zierikzee, ja dan verandert de zaak. Dan pak je met z'n allen zonder morren veger en blik en een emmer sop om als een witte tornado door het immense kerkgebouw te razen. Een blinkend en glim mend spoor van netheid achterlatend, zodat de kerk er bij de officiële opening op 16 april picobello uitziet. herinneringen aan de tijd dat werk lui bezig waren met het repareren van half vergane ornamenten en de vloer, het aanbrengen van een nieuwe pleisterlaag en het schilderen van het tongewelf zijn in centimeters dikke stoflagen en schilfers zijn zeer na drukkelijk aanwezig. Niet lang overi gens, want de vrijwilligers maken korte metten met die stofboel, die als 't even kan in een dag tijd moet wor den verwijderd. Iets dat dankzij taai doorwerken ook inderdaad lukt. In de namiddag kan het sein kerk schoon worden gegeven. De tweeëntwintig vrijwilligers die zich via de krant of via familie en be kenden voor deze grote schoonmaak beurt hebben aangemeld, blijken niet voor een kleintje vervaard te zijn. Het inwendige van dit neoklas sieke bouwwerk, een geesteskind van de Middelburgse stadsarchitect Grauss, is één grote stof- en smeer boel. Wat wil je ook na zo'n jaren du rende en enkele miljoenen verslin dende restauratie van respectievelijk de buiten- en binnenzijde van deze zaalkerk, waardoor deze weer in de oude luister is hersteld. Om die onttakeling van dit voor Zierikzee zo karakteristieke monu ment een halt toe te roepen moet de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, sinds eind '77 eigenaar van dit kerk gebouw heel wat zweetdruppeltjes hebben gekost, waar het de financië le afwikkeling betrof. Ruim twee miljoen voor een nieuxv dak, het her stel van het voor- en achterfront en het aanbrengen van onbreekbare ra men plus daar bovenop nog eens de 1,3 miljoen voor de opknapbeurt van het inwendige van deze religieuze ko los en het zal duidelijk zijn dat het ook in financieel opzicht niet om een kleine jongen gaat. Geen kleine jongen dus, maar zoals gezegd wel een grote smeerpoets. De ZIERIKZEE - In de Raamstraat te Zierikzee verdween een hijsketting van de hijskraan waarmee een aan nemersbedrijf uit Tilburg werk zaamheden aan het uitvoeren is. j: h. uit Tilburg deed dinsdag aan gifte van de diefstal van het vijf me ter lange gevaarte dat vijftig kilo weegt. De aannemer had verzuimd om de ketting op te ruimen. Toen hij tot die ontdekking kwam bleek een ander het gevaarte reeds te hebben 'opgeruimd'. De hijsketting is 1700 gulden waard. De politie verzoekt mensen die de ketting hebben gevon den contact met hen op te nemen. Te lefoon 01110-14055. Rollenpatroon Gestoken in het oude klofje wordt er stevig huisgehouden". Er wordt gesjouwd met emmers water, het huishoudtrapje wordt verzet en stof zuigers zoemen. Aan inzet en enthou siasme ontbreekt het de vrijwilligers niét," ook al beschouwen de meesten van hen dat poetsen en vegen nu niet direct het meest aangename tijdver-" drijf is. ..Ik haat huishouden, maar 't is voor het goede doel en bovendien is het een goede oefening voor mijn zelf discipline", vertelt een van de vrij willigers, die halverwege de kansel met een doek de stof tussen de ge beeldhouwde figuren probeert te ver wijderen, terwijl enkele vrijwilligers zich tussen de banken aan de overzij de wringen om de onder een dikke stoflaag schuilgaande banken weer toonbaar te maken. Ze worden er behoorlijk vies van, maar dat deert hen niet. 't Is niet al leen voor het goede doel, maar 't is nog gezellig ook om met zijn allen de mouwen op te stropen en er eens even flink tegenaan te gaan. ,,Ik heb er zelfs naar toegeleefd. Dat enthousias me werkt zo aanstekelijk en 't is ge zellig zo met zijn allen" vertelt me vrouw H. M. Pahnekoek, die het mobiliseren van dit schoonmaakpe- loton voor haar rekening, heeft geno men. Door haar toedoen en ook door de inspanningen van het plaatselijke comité van de Stichting Oude Zeeuw se Kerken is dit schrob- en poetsleger immers gerecruteerd. Voor mevrouw Pannekoek is dit de tweede keer dat ze met haar schoon maakploeg door dit deze kerkge bouw rondwaart. Na de restauratie van het dak in '83 was zij immers ook van de partij. De omstandigheden waaronder toen moest worden schoongemaakt waren volgens me vrouw Pannekoek aanzienlijk zwaar- der. „We moesten toen echt puinrui men en zaten zonder water. Dat kregen we via de brandweer. Dat wa terprobleem is inmiddels opgelost doordat achter in het gebouw een gloednieuw keukenblok is aange bracht". Vrijwillig' In deze nieuwe keuken leeft de heer P. A. Boot, lid van het plaatselijk co mité zich uit op schoonmaken van de oude schouw. Voor hem is dit klus nummer zoveel, want reeds eerder zorgde hij er samen met een handje vol gepensioneerde timmerlieden voor dat de nieuwe grijs houten vloer werd gelegd en dat de banken waar nodig werden opgekalefaterd. Boot laat zich door de rommel niet uit het veld slaan. ,,We hebben de zaak hier al drie keer uitgemest, maar ik ben een optimistisch mens" vertelt Boot tussen de bedrijven door. Rolpatroon Niet alleen sport maar ook schoon maken verbroedert, blijkt deze dag. Gereformeerd, katholiek, hervormd vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Poetsen, schrobben en vegen zijn nu niet direct de leukste bezigheden. Als het echter voor een goed doel is. dan verandert dat de zaak. W. J. Sahderse: „We moeten spreken met één stern ZIERIKZEE - „We moeten spreken met één stem en ons niet tegen elkaar uit laten spelen". Dat stelde W. J. San- derse tijdens zijn inleiding op de ledenvergadering van de Christen Boeren- en Tuinders Bond (CBTB). Sanderse is vice-voorzitter van de CBTB-West-Nederland. Hij stak ook de hand in eigen boezem en stelde dat de afstand tus sen de CBTB en haar achterban op dit moment te groot is. „De CBTB moet beter kunnen draaien", aldus San derse. Sanderse begon zijn inleiding op de zeer matig bezochte CBTB-vergade- ring met de constatering dat de situa tie er met name in de akkerbouw en de intensieve veehouderij niet roos kleurig voorstaat. ,,We hebben twee dingen tegen: het weer, met min of meer daaraan gekoppeld de prijsont wikkeling en het landbouwbeleid dat in het slop zit". Sanderse stelde verder dat er eigen lijk nog een derdè factor meespeelt. „Mede door maatregelen als de su perheffing is de druk op het areaal voor de vrije produkten toegenomen en ik vrees dat die druk zich de ko mende, jaren nog duidelijker zal ma nifesteren". Volgens Sanderse wordt in Brussel steeds minder gekeken naaf wat wenselijk is voor de toe komst van de boeren en steeds meer naar wat financieel aantrekkelijk is voor de EG. Sanderse sprak verder van bezuini gingswoede van de regering, maar stelde aan de andere kant dat het af schaffen van de Wet Investerings Re geling (WIR) op zich geen slechte zaak is. „Maar het punt is dat bij de compensatie voor het bedrijfsleven in akker- en tuinbouw slechts 190 miljoen gulden weggelegd is". „Dc regering denkt teveel in grote lijnen en dat gaat ten koste van de kleine boeren. De kleine bedrijven, zonder personeel, worden het slacht offer van de landbouwpolitiek. En daar is het laatste woord nog niet over gezegd", aldus Sanderse die de aanwezigen waarschuwde om niet te verzinken in een nialaise-sfeer. „Ik wil dc problemen waar de land bouw mee te maken heeft geenszins vervolg pagina 4 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Afnemend buiïg Eerst opklaringen en afnemend buiig. Morgen toenemende bewol king maar tot de avond droog. De wind is eerst zwak en veranderlijk 1 tot 3 Beaufort en morgen meest zuid oost, later 3 tot 4 Beaufort. Later van nacht enige tijd lichte vorst. Mini mumtemperatuur komende nacht -1 graad. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 21 maart: Zaterdag'. Veel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 4 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 607r Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuid 3 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 18 maart Zon op 06.47, onder 18.50 Maan op 06.53, onder 19.43 Eerste Kwartier: 25 maart (05.41) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Boven de lage landen bouwt zich het komende etmaal ge leidelijk een zwak hogedrukgebied op. Dat betekent dat een zone met veel bewolking en regen boven de Britse eilanden ons land waarschijn lijk niet voor zaterdagmiddag kan bereiken. Deze nacht zijn er opklarin gen en daalt het kwik tot om het vriespunt. Daarbij kunnen er in de vroege ochtend hier en daar mistban ken ontstaan. Deze zullen echter vrij snel verwijnen, zodat de zon zich kan laten zien. Morgenmiddag neemt van het zuid westen uit de bewolking al weer toe, maar het blijft tot in de avond droog. De middagtemperatuur is ongeveer 7 graden. De wind is zwak tot matig en komt eerst uit uiteenlopende richtin gen en is later zuidelijk. DEN HAAG - Een deel van de hoge scholen voor beroepsonderwijs brengt studenten bij hun inschrijving meer geld in rekening dan wettelijk is toegestaan. De betrokken hoge scholen laten de studenten behalve het collegegeld ook een bijdrage beta len voor bijvoorbeeld een studenten verzekering, dictaten en de kosten van inschrijving of administratie. Stichting Mensen in Nood twaalf jaar actief op Sc hou wen -Dn i velan d BURGH-HAAMSTEDE - „Elk jaar staan we weer ver steld van wat er allemaal binnenkomt", aldus een van de vrijwilligsters van de Stichting Mensen in Nood. Een stichting die zich op Schouwen-Duiveland al twaalf jaar bezig houdt met jaarlijkse kledinginzamelacties. De in gezamelde kleding komt ten goede aan de allerarmsten in de Derde Wereld. Mensen in Nood stuurt, na het uit- sorteren, elk jaar weer duizenden kilo's goede kleding naar noodgebieden. „Overal waar dat nodig is wordt ge holpen". Op Schouwcn-Duivcland is dc stichting nu zo'n twaalf jaar actief. „Ik ben ermee begonnen naar aanlei ding van een artikel in de krant", al dus mevrouw J. M. Bouwman uit Westenschouwen. „Mensen helpen met dingen die wij hier weggooien. Dat sprak mij heel erg aan". Inmid dels zijn er op het overgrote deel van de dorpen op Schouwen-Duiveland contactpersonen te vinden. „Het zou wel leuk zijn als we bijvoorbeeld ook een contactpersoon zouden hebben in Ouwerkcrk. want dat ontbreekt er nog aan. Het doel van de Stichting Mensen in Nood is altijd dezelfde gebleven: snel hulp bieden daar waar nodig. Hulp in de vorm van goede gebruikte kleding, maar ook hulp in de vorm van geld. Wel is er iets veranderd in de methode van inzamelen. Een aan tal jaren geleden was alle kleding welkom. Ook als deze niet meer draagbaar was. Deze 'Ipmpcn' wer den aan een fabriek verkocht. „Door dc hoge verwerkingskosten zijn lompen tegenwoordig vrijwel waardeloos. Als het om grote partij en gaat kost liet zelfs geld om ze af te voeren naar dc vuilstort", aldus de stichting, liet spreekt vanzelf dat dit de financiële opbrengst van de klc- ding-inzamelactics in ongunstige zin hcinvloedt. Volgons dc stichting is dc hoeveel heid kleding die aangeboden wordt niet minder geworden, maar juist meer. Ondanks dat een aantal men sen van een minimuminkomen moet •leven levert men oude kleren liever in. „Vroeger werden kleren eindeloos versteld en vermaakt, maar dat is er tegenwoordig niet meer bij", aldus Bouwman. Vaste adressen Om genoemde redenen heeft men de opzet van de kleding-inzamelac- ties veranderd. Men vraagt nu uit drukkelijk om goede kleding en nog bruikbare lakens, dekens en gordij nen. Dus geen oude lappen of lompen meer of vervuilde of afgetrapte schoenen. „Iets van de laatste jaren is ook dat dc mensen niet meer alleen tijdens de jaarlijkse actie hun oude kleding bij ons kunnen brengen. We beschikken over een aantal vaste adressen op Schouwen-Duiveland waar men kleding kan brengen". Als men dan op die afgiftc-adrcs- sen op gegeven moment over een be paalde hoeveelheid gedragen kle ding beschikt wordt het hoofdkan toor in Den Bosch ingeschakeld. „En dan komen ze met vrachtwagens orn vervolg pagina 3 Ook in Zierikzee werd kleding ingezameld door de Stichting Mensen in Nood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1