Zierikzeese ondernemers overwegen aparte avond bespreken RBOI-rapport Wellicht in nabije toekomst ook op Schouwen-Duiveland kabeltv 'Iedereen in Noordwelle wil hier zelfstandige basisschool houden' effr LfTif C ^ooelbu^ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal hardhouten balken Inbraak in Haamstede >)cX„ - - •—ofy ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 15 MAART 1988 144ste jaargang Nr. 24303 WAARIN OPGENOMEN ZIEN Vekabo Reünie Leiding De Zierikzeese ondernemers maken kennis Een Kamerlid, een statenlid en een burge- De Prinses Margrietgroep in Bruinisse heeft Sportshop vloert Rademaker en neemt de lei met het nieuwe ZIEN-systeem. (Pag. 2). meester spreken over het kamperen bij de een reünie op het programma staan. (Pag. 6) ding in poule B. (Pag. 9). boer. (Pag. 4). (1797 - 1889) Als verder alles" verloren is, blijft de toekomst toch bestaan. Bovee In april principe-uitspraak gemeenteraden ZIERIKZEE - Als alles meezit krijgen Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland binnen afzienbare tijd ka beltelevisie. Een werkgroep, bestaande uit vertegen woordigers van de betreffende gemeenten, is in onder handeling met Zekatel Bv. In april wordt aan de gemeen teraden de principe-uitspraak gevraagd of men al dan niet met Zekatel BV in zee wil om kabeltelevisie op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland mogelijk te maken. Als alles doorgaat kan de trouwe beeldbuiskij ker binnen afzienbare tijd kiezen uit veertien kanelen waaronder naast BBC en Duitsland ook Sky Channel en Super Channel. De werkgroep wil een en ander ver wezenlijkt zien voor de maximum prijs voor de kijker van twintig gul den per maand. Zekatel BV komt vooralsnog aan een bedrag van 28 gulden per maand. De potentiële toe komstige kabel-abonnee hoeft niets te betalen voor aansluiting op het net en kan kiezen uit twee pakketten. Het basispakket biedt Ned 1, 2, en 3 en België 1 en 2. Wie kiest voor het volledige pakket krijgt de keus uit: Nederland 1, 2, en 3, België 1 en 2 en België Frans, twee Franse zenders, Duitsland 1 en 2, BBC 1 en 2, Sky Channel en Super Channel. Gemeengoed ,,Ook in Zeeland wordt kabeltelevi sie langzamerhand steeds meer ge meengoed", aldus W. G. Renden, SEROOSKERKE - J. B. uit Krab- bendijke deed namens het aanne mersbedrijf v. d. S. uit Hansweert aangifte van diefstal van 15 hardhou ten balken met een gezamenlijke waarde van 1250 gulden. De balken werden tussen zaterdag en maandag weggehaald nabij de werkhaven Schelphoek bij Seroos- kerke waar het aannemersbedrijf werkzaamheden uitvoerde. De bal ken waren 5V2 meter lang en hadden een doorsnede van tien centimeter. BURGH-HAAMSTEDE - Zondag avond werd ingebroken in het huis van de 81-jarige mevrouw J. v. K. aan de Hogezoom te Haamstede. De die ven namen geld en sieraden mee. De bewoonster was op het moment dat de dieven het huis binnendrongen niet thuis. Men forceerde de voordeur en nam 360 gulden aan contant geld mee en een aantal sieraden waarvan de waarde niet precies bekend is. PvdA-wethouder van de gemeente Middenschouwen, namens de werk groep. ,,In Middelburg, Goes en Vlis- singen vind je het al, en het is ook in verschillende gemeenten op Schou wen-Duiveland al eerder aange kaart" Op 16 februari dit jaar vergaderde de werkgroep voor de eerste keer en meteen werd Zekatel BV uitgeno digd om tekst en uitleg te geven over de mogelijkheden voor kabeltelevi sie op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. „We willen zo snel mo gelijk aan het werk", aldus Renden. Renden hecht eraan te benadruk ken dat er nog niets vastligt. ,,We zijn alleen nog maar in onderhandeling, en bij dat overleg moeten natuurlijk ook de woningbouwverenigingen be trokken worden. Het gaat nu alleen om «en principe-uitspraak. Al is er wel een aantal dingen dat nu al be kend is". Buitengebied Naast de al genoemde maximprijs en het kanalen-aanbod is één van de dingen die vooraf al vaststaat het feit dat de buitengebieden voor Zekatel BV 'super-onrendabel' zijn en niet voor aansluiting op het kabelnet in aanmerking komen. Men gaat er vooralsnog vanuit dat op Schouwen- Duiveland vijftig procent van de be volking wel bereid is om zo'n twintig gulden per maand neer te tellen voor het volledige programma dat kabel televisie biedt. Voor het basispakket geldt overigens een prijs die om en nabij een tientje per maand zal gaan liggen. De klant krijgt daarvoor wel een gegarandeerd storingsvrije ont vangst van Nederland en België. Op zich lijkt het basispakket voor een heleboel mensen niet echt aan trekkelijk. Nederland en België kan men immers met een goede antenne ook wel ontvangen. Voor diegenen die een slechte ontvangst van die zen ders hebben omdat hun huis on gunstig, in de nabijheid van veel bo men of een hoog gebouw, ligt is het daarentegen wellicht een uitkomst. Uiteraard is er wel een aantal voor waarden waaraan voldaan dient te worden. Zo is de aanleg van een ka belnet voor Zekatel BV pas interes sant als er minstens 75 woningen bij elkaar staan. ,,Maar dat is een punt waarover onderhandeld kan worden", aldus Renden. Nutsvoorziening ,,Het is eigenlijk een nutsvoorzie ning" stelt Renden. „Zekatel heeft uitgerekend dat bij een abonne mentsprijs van twintig gulden zij een verlies van 3,4 miljoen gulden per jaar lijden. Aangezien Zekatel min of meer een PZEM-dochter is denken wij dat dat verlies uit de PZEM- reserves gedekt kan worden". „Natuurlijk is daar het fiat voor nodig van de aandeelhouders, en dat komt er in de praktijk op neer dat het laatste woord aan provinciale staten zal zijn", aldus Renden. De ge meenten kost dit alles als het goed is geen cent. Volgens Renden is het enige dat de gemeenten moeten doen het scheppen van de basisvoorwaarden voor Zeka tel BV. „Men heeft ons verzekerd dat een kabelnet binnen een jaar na op dracht klaar is", aldus Renden. In die tijd moet er dan wel een ontvangsta tion in Zierikzee gerealiseerd worden en dient er in Serooskerke een steun- zender te worden neergezet. Pannekoeken voor de jonge en oudere (zie achtergrond) bewoners van Noordwelle die allen de basisschool in het dorp willen behouden. Bewoners Noordwelle geven met pannekoeken en vlaggen blijk van hun betrokkenheid bij de dorpsschool NOORDWELLE - Met wimpels op het schoolplein, de vlag uit aan vele huizen en pan nekoeken in de klas, vierden de inwoners van Noordwelle de uitslag van de landelijke herstructureringsoperatie van het basisonderwijs. Daaruit bleek namelijk dat alle dorpsscholen in Zeeland, die onder de opheffingsnorm van 23 leerlingen zitten, niet worden opgeheven maar nog drie jaar het voordeel van de twijfel krijgen. Ook de open bare basisschool De Stove wordt in de gelegenheid gesteld om in de komende tijd aan te tonen dat men (in de nabije toekomst) over 23 of meer leerlingen kan beschikken. Voor deze kleine school in Noordwelle is dat van extra belang omdat het provinciaal bestuur de gemeente Westerschouwen (als enige in Zeeland) dwingend adviseert om een fusie tot stand te brengen tussen De Stove en basisschool De Schelphoek in Serooskerke. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De reden daarvan is dat gs niet de verwachting hebben dat het aantal leerlingen in Noordwelle in de ko mende jaren veel hoger zal worden dan het huidige aantal van 21. Ook de wethouder van onderwijs van de ge meente Westerschouwen dr H. J. van Zuylen sprak de vrees uit dat het voortbestaan van de beide basisscho len in Serooskerke én Noordwelle in de toekomst niet doenlijk zal blijken. „Wij krijgen van het provinciaal be stuur het dwingend advies om beide scholen in verband met de bezuini gingen te saneren. Dat moet klaar zijn op een augustus 1989. Natuurlijk willen wé als gemeente het liefste beide basischolen behouden. Maar ik denk niet dat het bliivend exploite ren van één school van veertig leer lingen in twee gebouwen onder een leiding blijvend zuiniger kan. Ik vrees dat dat niet zal werken". In beweging Tijdens een informele bijeenkomst ZIERIKZEE - Het rapport van het ruimtelijk advies bureau (RBOI) naar de effecten van het gereedkomen van de weg over de Stormvloedkering en de Philipsdam kan niet als een agendapuntje worden afgedaan. De Zie- rikzeesche ONdernemers Centrale (ZOC) overlegt dan ook met de Kamer van Koophandel en Fabrieken over het organiseren van een aparte avond rond dit rapport. Deze zal vermoedelijk in april of mei worden gehouden. ren niet te merken is. Zij vroeg zich af hoe de onderzoekers deze gegevens hebben verzameld. Bovendien had de vragenstelster er moeite mee dat in de publicaties dit ingeschatte koop krachtverlies (letterlijk overgeno men uit het rapport, opm. red) in de kop werd gemeld. „Kunnen we dat niet voorkomen, dat is een stukje ne gatieve reclame" vroeg zij zich af. We zullen dat vermeende koopkrachtver lies gewoon moeten logenstraffen merkte een ander ZOC-lid strijdvaar dig op. Voorzitter A. P. den Reijer van deze ondernemersvereniging kwam met deze mededeling voor de dag tijdens een goed bezochte ledenvergadering in restaurant Mondragon. Aanleiding hiervoor was de vermelding van dit rapport bij het agendapunt ingeko men stukken. Den Reijer vond het zinvoller om dit rapport tijdens een aparte avond uitvoerig door te lich ten. Met de Kamer van Koophandel wordt momenteel overleg gevoerd oyer de haalbaarheid van dit voorne men. Naar aanleiding van dit rapport merkte een van de aanwezigen op dat het geschatte koopkrachtverlies van tien procent bij haar en ook bij ande- Naamgeving- Ook een andere aanwezige uitte zijn ongenoegen over een krantekop. Kees Pilaar van de bestaande Stich ting Zierikzee Promotion vroeg zich af of de promotiestichting Zierikzee die momenteel in oprichting is zo maar gebruik mag maken van een reeds bestaande naam. Deze nieuwe stichting voor de promotie van Zie rikzee bestaat, zoals in het artikel werd vermeld, nog niet eens en heeft dus ook nog geen naam. viel uit de woorden van Ria Geluk van de Eve nementencommissie op te maken. Pi laar die het burgerlijk wetboek er zelfs bijsleepte kreeg de toezegging dat indien de nieuwe stichting een naam moet hebben dit in overleg met hem zal gebeuren. Coördinatie Over die in oprichting zijnde stich ting bleek nog enige onduidelijkheid te bestaan. Ria Geluk die in de oprichtingswerkgroep zit noemde als belangrijkste taken het stimuleren en coördineren van evenementen en wel in het bijzonder het samenstellen van een evenementenkalender voor Zierikzee. Volgens voorzitter Den Reijer biedt die stichting de ZOC de mogelijkheid om enige zeggenschap te hebben over de besteding van ziin De ZÖC besloot tijdens een van zijn vorige vergaderingen om twintig mil le beschikbaar te stellen voor de nieuwe Stichting Promotie Schou wen-Duiveland, waarin de eilandelij- ke VVV's zouden moeten samenwer ken. Tot nu toe hebben zich alleen de drie VVV's van de Schouwse Kust aangemeld. De VVV Zierikzee wil eerst intern orde op zaken stellen al vorens zitting te nemen in deze regio nale promotiestichting. Schijf Op dat moment deed zich de patstelling voor dat de ZOC wel geld hiervoor beschikbaar wilde stellen maar dit niet kon omdat de VVV Zie rikzee zich nog niet als deelnemer aan deze Stichting Promotie Schou wen-Duiveland had aangemeld. Door het versterken van de samenwerking tussen ZOC en VVV via de nieuwe Zierikzeese promotiestichting, waar bij ook een rol voor de gemeente is weggelegd zou de ZOC meer invloed op de besteding van haar geld kun nen hebben. Scholing Het wegvloeien van koopkracht en de kracht van de detailhandel. Het waren begrippen die direct dan wel indirect naar voren kwamen in de uiteenzettingen die de directeur H. Pastoor van het arbeidsbureau in Zie rikzee en J. Schipper, projectleider van het bureau Primair Beroepsge richte Volwassenen Educatie (PBVE) gaven. Pastoor gaf aan de hand van enkele statistische gegevens de ont- in de school, waarbij de leerlingen van De Stove plus enkele tientallen dorpsbewoners zich de feestelijke pannekoeken goed lieten smaken, bleek men daar in Noordwelle aan zienlijk optimistischer tegen aan te kijken. „Noordwelle is volop in be weging. We hebben hier de werk groep Leefbaarheid Noorwelle die heel actief bezig is om het dorp te pro moten. Dat heeft erin geresulteerd dat hier een aantal nieuwe huizen is vervolg pagina 2 wikkeling van de werkgelegenheid binnen de detailhandel aan. Vijftien procent van de vacatures betreft een baan in de detailhandel. Het vervullen van die vacatures is volgens Pastoor niet zo eenvoudig omdat werkgevers nogal eens te hoge eisen stellen of op zoek zijn naar werknemers jonger dan 23 jaar. Die categorie komt weinig voor in de bak ken van het arbeidsbureau. Pastoor wees de aanwezigen verder op een aantal financiële voordeeltjes dat het in dienst nemen van een langdurig of jonge werkloze met zich mee kan brengen. In het kader van de PBVE-cursus verkooptechniek die naar verwacht in oktober/november van start gaat maakte Pastoor bekend dat hij de eerstkomende maanden een dertig tal bedrijven in de regio gaat bezoe ken om de scholingsbehocfte te kun nen peilen en te zien in hoeverre deze bedrijven gebruik maken van de diensten van het arbeidsbureau. Jaap Schipper van het Bureau voor Primair Beroepsgerichte Volwasse nen Educatie ging nader in op het be lang van een goede en praktijkgerich te scholing. Hij noemde m dit verband de in augustus '87 ingevoer de PBVE-opleidingen waarbij niet al leen korte cursussen maar ook twee jarige beroepsopleidingen worden gegeven. Eind dit jaar begint in Zie rikzee zo'n cursus verkooptechniek. Aan deze vier maanden durende cur sus kunnen maximaal vijftien perso nen (ouder dan achttien jaar) deelne men. Volgens Schipper werpen deze cursussen vruchten af, zeventig pro cent van de ex- cursisten heeft vol gens de projectleider binnen een jaar een baan gevonden. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Enige regen Vanavond en vannacht regen en waarschijnlijk ook morgenochtend enige regen. Later op de dag is het droog en komen er opklaringen. De wind is eerst krachtig uit zuidwest maar draait woensdagavond naar west. Temperatuur morgen overdag 8 graden. Minimumtemperatuur ko mende nacht 5 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 19 maart: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noordwest 5 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 5 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 16 maart Zon op 06.52, onder 18.47 Maan op 06.28, onder 16.40 17 maart Zon op 06.49, onder 18.48 Maan op 06.41, onder 18.12 Laatste Kwartier: 18 maart (03.02) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer wordt het ko mende etmaal bepaald door een die pe depressie. Deze beweegt zich de komende 24 uur van Schotland naar Denemarken. Het bijbehorende kou front trekt de komende avond en nacht met regen van west naar oost over ons land. Doordat er veel bewol king is blijven de minima hoog. La ger dan een graad of 6 wordt het vrij wel nergens. Ook woensdag overdag staat ons weer in het teken van een iets drogere van de Oceaan afkomstige lucht soort. Hierin komen naast enkele op klaringen ook af en toe buien tot ont wikkeling. De middagtemperaturen lopen in de middag tot ongeveer nor male waarden voor deze tijd van het jaar op, dat wil zeggen, rond 9 gra den. De wind waait matig tot vrij krachtig en aan de kust af en toe hard uit het zuidwesten. DEN HAAG - De centrale werkge versorganisaties VNO en NCW zijn niet onverdeeld gelukkig met de be zuinigingen waarover het kabinet het maandag eens is geworden. Zij vin den het bedrag van 3,5 miljard gul den aan ombuigingen te mager en voor een deel van matige kwaliteit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1