Zierikzee maakt gehakt van pover Middelburg SKNWK maakt eind aan titelkans van te voorzichtig Rillandia NIEUWSBODE DFS bedwingt SPS door rustig te verdedigen Mevo'80 verdedigt slecht en valt zwak aan: 38-87 Delta Sport sluit af met thuisoverwinning op Volt TOTO WK-titel Kania 6 Koploper haalt 4-0 thuiszege ZIERIKZEE - De koppositie van Zierikzee in de tweede klas KNVB is zondag niet in gevaar gekomen. De gehavende formatie van Hans van der Wekke won thuis simpel met 4-0 van het onthutsend zwakke Middelburg. Het beslissende gat werd in het eerste kwartier na rust geslagen, toen de thuisploeg twee doel punten toevoegde aan de kort voor de pauze verkregen 1-0 voorsprong. Kees Verhaart in duel met Middelburg-voorstopper John Alleman. Hans de Nooyer (midden) kijkt toe. Zonder Leen Koster (geschorst), Wim van der Maas, Bart Helbers en Patrick de Broekert (gebles seerd) had Zierikzee niets te vre zen van Middelburg, dat het zon der Ron Kodde, Hans Tellier en de lange Jan de Rijke moest stellen. Vooral in offensief opzicht faalden de bezoekers hopeloos. ,,Dat De Rijke er niet bij was scheelde na tuurlijk al een heleboel in de lucht", zo verklaarde Zierikzee- middenvelder Ronald van Oeve- .ren grotendeels de aanvallende onmacht van de Walchernaren. Verder wisten we dat Middelburg het op het vier man sterke mid denveld wilde laten aankomen. Maar in de eerste helft hebben we dat niet goed aangepakt. Na rust ging het beter omdat onze voor hoede vroeger stoorde". Met de Zierikzeese lichtgewicht voorhoede is meteen het sterkste deel van de thuisploeg genoemd. De voorste linie werkte zondag niet alleen hard. Rini Verwest en de gebroeders Stoutjesdijk snoer den bovendien voorlopig kriti- kasters de mond over de geringe schotkracht van tweederde van het trio. Iedere spits nam een doel punt voor zijn rekening, waarbij vooral de treffers van de Stoutjes- dijken er mochten wezen. De Schouwenaren begonnen goed. Al kort na de aftrap goo chelde Ronald van Oeveren zich in het zestienmetergebied vrij, om vervolgens vanaf rechts in het zij net te knallen. Een slim wippertje van aanvoerder Kees Verkaart uit een voorzet van Rini Stoutjesdijk verdween even later over het Mid delburgse doel. De bezoekers gre pen vervolgens iedere gelegenheid aan om het tempo te drukken door de bal behoedzaam in de achterste linie heen en weer te schuiven. De Schouwenaren lieten zich dat ten onrechte een tijdje aanleunen, ook al kwam Middelburg zelf nauwe lijks aan aanvallen toe. Pas halverwege de eerste helft viel er eindelijk weer eens wat te beleven toen een onderbroken Middelburgse tegenstoot de tan dem Rini Stoutjesdijk-Verkaart over links in gang zette. De afron dende volley van Verkaart werd echter door doelman Telussa ge keerd. Dat was het startsein voor een aantrekkelijker reeks gebeur tenissen op de grasmat. Zierikzee mocht niet klagen dat Edwin Leijnse een uitgelezen mogelijk heid na een snelle counter in het zijnet knalde, en had nog een keer geluk toen Alex Lourens na een mistrap van Marco van Oeveren vrij mocht aanleggen. Maar ver der deelde de thuisploeg de lakens uit in het resterende kwartier tot de rust. De openingstreffer op zich was geen verrassing, wel het moment waarop hij viel. Vijf minuten voor 'de thee slaagde Rini Stoutjesdijk er op vijf meter van het doel in om de rebound naast te schieten na een halve redding van Telussa. Honderd tellen later mocht de (te?) scherp opgestelde Rini Ver west onverwacht doorgaan op een dwarrelpass van Ronald van Oe veren en vanuit een moeilijke hoek doelpunten: 1-0. Een gelijk maker van Alex Lourens werd daarna nog op de doellijn verij deld door Peter van der Linde. Tweede helft De tweede helft was een kolfje naar de hand van Zierikzee. Zeker nadat Kees Stoutjesdijk in de twaalfde minuut een hoge bal in het overvolle centrum feilloos on der controle bracht en schitterend vanuit de draai 2-0 inknalde, moest Middelburg komen. Vier minuten later reeds profiteerde Rini Stoutjesdijk van de onderbe zette defensie bij de gasten. Hij verzilverde een dieptepass van Martin Quist, die een zwakke uit trap van Telussa opgevangen had. De kansen voor Middelburg ble ven beperkt. Spits Ronald Hoek man schoot de enige redelijke mo gelijkheid onbeheerst over, en mocht van trainer Schrier gaan douchen. Zierikzee smaakte ech ter het genoegen van nog een tref- fer.jFreddie Kramer was zes minu ten voor tijd attent bij een door Telussa geloste poeier van Kees Vérkaart: 4-0. Burgh-Haamstedenaren met 0-0 gelijk POORTVLIET - DFS heeft zaterdag bij koploper SPS in Poorvliet een ver dienstelijk 0-0 gelijkspel behaald. De voetballers uit Burgh-Haamstede dankten het punt aan rustig verdedigen onder de stormlopen van de Tholena- ,,0-0 is een mooie uitslag voor ons", constateerde DFS-trainer Jaap van Huizen tevreden over het behaalde resultaat. ,,We moesten Marcel van G runs ven en Daan Blom in de verde diging missen, maar de vervangers Edwin Kriens als laatste man en Martin Kooman als voorstopper de den het uitstekend achterin". DFS wist naar zeggen van Van Huizen dat het een zware klus te wachten stond in Poortvliet: een constant aanval lend SPS, dat technisch heel wat in zijn mars heeft. .Omdat de jongens verschrikkelijk hard werkten, kwam SPS niet door de barrière heen", al dus omschreef de oefenmeester de niet te slechten muur die DFS op wierp voor het doel van de uitblin kende Burghse doelman Erik Schot. De thuisploeg kwam vooral tot wei nig gevaar omdat de fel storende DFS-spitsen John Quaak, John van Feyenoord-PSV X Willem II-DS'79 X Haarlem-Roda JC X Groningen-AZ X Den Bosch-Ajax X Fortuna S-Den Haag X Volendam-U trecht X VVV-Twente X SVV-Excelsior X Eindhoven-Graafschap X Emmen-NAC X Vitesse-GA Eagles X der Have en Arco Dekker het op schuiven van de SPS-achterhoede verhinderden. Daardoor zagen de Poortvlietenaren geen kans om met voldoende manschappen de vrije ruimte op het middenveld te bezet ten, dat door de oorspronkelijke halfspelers in hun aanvalslust vaak werd verlaten. Na een kwartier dien de zich een goede mogelijkheid aan voor SPS om op voorsprong te ko men, maar aanvoerder Rien Voshol kopte de bal over na een aanval op de rechtervleugel. Vijf minuten later schoot aan de andere kant Van der Have uit een dieptepass van Jan-Piet van Waveren tegen de uitlopende SPS-doelman op na een van de spaar zame Burghse tegenstoten. Een kop bal van de beweeglijke SPS-spits Jan de Graaf (Erik Schot bracht redding met een schitterende reflex) en een verre uithaal van DFS-middenvelder Leo Rijnberg (gestopt door keeper Uyl) brachten geen verandering in de stand. Ook na rust moest DFS noodge dwongen van lange trappen gebruik maken om de verdediging te veria ten, alleen kwam het er nu nog min der van. De tijd werkte echter in het voordeel van de Schouwenaren, want SPS ging onder de tijdsdruk steeds gehaaster en dus slordiger spelen. Meer dan twee keer kon de thuis ploeg evenwel niet gevaarlijk wor den. De eerste keer bofte DFS dat de bal direct uit een hoekschop op de lat belandde, terwijl in de laatste mi nuut Erik Schot een ingekopte corner nog uit zijn doel ranselde. Tussen door schoot rechterspits Arco Dekker namens DFS via de paal in het zijnet uit een voorzet van John Quaak. Nieuwerkerkers drukken door in tweede helft NIEUWERKERK - SKNWK heeft zaterdag op eigen veld een einde gemaakt aan de titelkansen die Rillandia nog mocht koesteren in de eerste klas afdeling Zeeland. De thuisploeg klopte de te voorzichtig optredende bezoekers, die het van pure aanvalskracht moeten hebben, door twee keer toe te slaan in de tweede helft. SKNWK maakte een kort voor rust opgelopen 0-1 achterstand goed. Het beslissende doelpunt van Jan Tierie viel pas twee minuten voor tijd. Rillandia vocht de winnende tref fer van SKNWK overigens fel aan omdat de grensrechter van de gasten voor buitenspel had gevlagd. ,,Dat was het zeker niet", aldus de visie van rechterspits Tierie. ,,Ik wist van tevo ren dat die verre pass van de andere kant zou komen, en dan hou je na tuurlijk rekening met de laatste lijn van de tegenstander". De gedecideer de manier waarop hij vervolgens het lot van Rillandia had bezegeld was gedeeltelijk schijn, bekende Tierie. .Eerst wilde ik de bal nog kappen, maar ik vond het toch beter meteen in te knallen". Als Rillandia zijn gebruikelijke speelwijze had gehanteerd (vertrou wen op de produktieve spitsen, met een aanvallend ingesteld middenveld en bovendien vaak opkomende verde digers) had de wedstrijd er waar schijnlijk heel anders uitgezien. De keuze van Rillandia om dit keer slechts twee spelers in de voorste lijn te posteren kan nauwelijks door het idee zijn ingegeven dat SKNWK bij- Basketbal ZIERIKZEE - Als je slecht verdedigt en bovendien zwak aanvalt, valt er na tuurlijk weinig sportief succes te behalen. Dat overkwam het eerste heren team van basketbalclub Mevo'80. Het verloor daardoor met ruim verschil van het bezoekende BV Souburg III: 38-87. Van de drie wedstrijden die zater dag in de Zierikzeese sporthal Onder dak op het programma stonden voor Mevo'80 gingen er overigens maar twee door. Bij de dames verscheen te genstander BC Sas niet op het appèl. Heren II van Mevo'80 verloor van BV Souburg IV met 20-56. De hoofdmacht van Mevo'80 kwam door bovengenoemde feilen al snel op een 3-12 achterstand tegen een goed spelend Souburg III. Daarna kwam de Zierikzeese equipe langzaam te rug. Met name Arthur Tol en Peter van der Schaaf wisten enkele keren een rebound te pakken onder de Sou- burgse basket en daaruit te scoren. Via 9-22, 12-26 en 16-28 was het één minuut voor het rustsignaal 20-30. Door een grote foutenlast en opnieuw slecht verdedigingswerk van Mevo'80 kon BVS in de vijftiende minuut een scoreverschil opbouwen van maar liefst 21 punten. Ruststand 22-43. Na de wisseling van basket ging het bij de thuisploeg niet beter. Duidelijk was te zien dat het team van coach Tfe- wcs Tuitman niet geconcentreerd stond te basketballen. Daarbij werd steeds een wisselend verdedigingspa troon gehanteerd, hetgeen de ploeg niet aankon. De Souburgers wisten keer op keer de aanvallen van Me vo'80 te onderscheppen. Via fast- breaks en enkele schitterende combi naties walsten zij over hun tegenstan der heen. Na 26-49, 26-67 en 32-77 werd het tenslotte 38-87. Topscorers bij Mevo'80 waren Ar thur Tol en Peter van der Schaaf met ieder 12 punten. Het tweede herenteam van Mevo'80 kwam in de wedstrijd tegen BV Sou burg IV lengte tekort. Fysiek deden zij verder niet onder voor hun oppo nenten, maar vele aanvals- en verde digingsrebounds belandden in Sou- burgse handen. Aanvallend werd met name door het sterke spel van Arjan Doeswijk en Ronald Scherpenzeel wel regelmatig gescoord voor de Zie- rikzeeënaars. Het aantal vrije wor pen dat BVS mocht nemen (10, tegen Mevo 1) brak de ploeg van aanvoerder Henk van Donk op. Mede hierdoor kon BVS met een 20-56 overwinning terug naar Oost-Souburg. De scores bij Mevo'80 kwamen van Ronald Scherpenzeel (6), Eric Beve lander (4), Wout Eggink (4), Henk van Donk (2), Tbny Klein (2) en Arjan Doeswijk (2^ na onoverwinnelijk is, want in eigen huis maakten de Zuidbevelanders de Nieuwerkerkers met 6-1 in. ,,Ja, die twee spitsen vond ik wel vreemd", merkte SKNWK-trainer Kees Kom mer daarover op. „Maar voor ons was het prima omdat nu steeds iemand vanuit de verdediging op kon schui ven". Het aanvallende gevaar van Rillan dia werd zo op het overvolle midden veld al in de eerste helft vroeg inge damd door SKNWK. Beide ploegen begonnen zenuwachtig. Aan SKNWK-zijde leidde dat bijvoor beeld na goed tien minuten spelen tot een verkeerde terugspeelbal van Sam Flikweert voorbij de uitlopende doelman Richard Dalebout, waarna de ijverige laatste man Bram Roks het leer bij de eerste paal wat al te driest tot hoekschop verwerkte. Aan Rillandia-zijde was de onrust af te leiden uit het stijgende aantal slordig afgemeten passes in Nieuwerkerkse voeten. Het eerste doelgevaar kwam pas na twintig minuten, toen een mislukte hoge dieptepass van Rillandia- rechtsachter Paul de Vogel bijna doel man Dalebout verraste. Verder was het tot de openingstreffer een saaie boel omdat de twee ploegen bij de ge ringste dreiging aanhangers bleken van het bekende tikkie-terug. Vijf minuten voor de pauze kwam SKNWK wat ongelukkig op achter stand toen keeper Dalebout een door Brom Roks van richting veranderde vrije trap niet klemvast kreeg, waar na Bart Meeuwsen van dichtbij kon toeslaan. Roks bracht luttele secon den later bij eigen doel nog ongewild Rillandia-middenvelder Hans Tem pelaars in stelling, maar die had daar duidelijk niet op gerekend. De tweede helft had een heel ander gezicht omdat beide partijen plotse ling vrijuit het offensief zochten. Ril landia deed het met verzorgd spel over de vleugels, en het scheelde maar een haar of het had binnen vijf minuten de voorsprong verdubbeld. Bart Meeuwsen faalde echter hope loos door een slim passje binnendoor van Wim Moerland op twee meter van doel naast te schieten SKNWK maakte vooral gebruik van verre trappen vanuit de defensie, hetgeen minstens zo effectief bleek tegen de weifelende defensie van de bezoe kers. In de zevende minuut kopte Paul de Vogel een van de vele hoge passes verkeerd terug. Uitblinker Adrie Matthijsse was er als de kippen bij orri daarvan te profiteren: 1-1. Halverwege de tweede helft kreeg Matthijsse dè kans om zijn ploeg de leiding te geven uit een verre crosspass van Leon Quik, maar schoot via doelman Theunis over. Naarmate de wedstrijd vorderde moest SKNWK het middenveld steeds meer prijsgeven. Vier minuten voor tijd verscheen Rillandia-libero Jan Blok solerend voor Dalebout, om met een schot in het zijnet te beslui ten. Twee minuten erna pakte SKNWK verrassend de winst. Een winnende kolom in de sportto'to ziet er als volgt uit: 1-1-1-1-2-1 - 1 - 3 - 3 - 3 - 1 - 1. Toto-gelijk De winnende wedstrijden in toto- gelijk zijn: 3 - 8 - 11 - 16 - 28. Toegevoegde wedstrijd: 4. De'elnemers: 3.101. Inleg: 13.438,-. Prijzengeld 10.188,00. Lotto De winnende getallen in de lotto zijn: 2 -3 - 17 -. 25 - 26 - 32. Reservege tal: 20. Deelnemers: 586.802. Inleg: 2,512.881,00. Prijzengeld: 1.274.689,00. Cijferspel De uitslag van het cijferspel is: 747034. Vaste prijzen. SKIËN - Karin Kania heeft dit weekeinde in Skiën haar elfde we reldtitel schaatsen veroverd. De 26- jarige Oostduitse bracht voor de vijf de keer een wereldkampioenschap voor allrounders op haar naam. Daarmee passeert Kania de Friezin Atje Keulen-Deelstra, die in het be gin van de jaren zeventig vier keer de voornaamste wereldtitel bij de da mes opeiste. Yvonne van Gennip, tweede, boekte het beste WK- resultaat uit haar loopbaan. Van Gennip won de laatste afstand, de vijf kilometer. Het blok van het WK schaatsen voor dames is: 1. Kania (ODl)178.313, 41,33 (1). 4.34,78 (1), 2.09,75 (1), 7.59,37 (3); 2. Van Gennip (Ned) 180.054, 43,14 (5), 4.37,58 (2), 2.09.96 (2), 7.53,31 (1); 3. Rys (Pol) 182.682, 42,85 (3), 4.40,52 (5). 2.12,76 (3), 8.08,26 (5); 4. Zange (OD1) 183.555, 44,15 (14), 4.39,74 (3), 2.14,63 (9), 7.59,06 (2); 5. Moolhuizen (Ned) 184.299, 44,54 (20), 4.39,76 (4), 2.13,71 (6), 8.05,63 (4); 14. Preuter (Ned) 188.812, 43,82 (11), 4.49.59 (11), 2.20,24 (22), 8.19,81 (11); 18. Stam (Ned) 138.211, 43,88 (12), 4.52,21 (17). 2.16,89 (13). Zierikzeese handballers blijven ongeslagen ZIERIKZEE - Delta Sport heeft het seizoen in de landelijke derde divisie H stijlvol afgesloten. Het Zierikzeese kampioensteam bleef ongeslagen door in de eigen sporthal Onderdak het Tilburgse Volt met 21-15 te verslaan. Bo vendien slaagden de handballers erin om de magische grens van vierhonderd competitietreffers te passeren. In totaal 417 keer wist Delta Sport te scoren. zelden doordringen tegen de strikte 4-2 verdediging van de thuisploeg, terwijl het afstandsschot een zwak onderdeel bij hen was. Fluitend ging Delta Sport naar het einde, Volt zuch tend vanwege de nu zekere degrada tie: 21-15. Scores Delta Sport: Cor Lagendijk 2x, Peter Lefevre 4x, Peter Bos lx, Er- win Schaalje 2x, André Hartoog 5x, Francois Verrijzer lx, Leo Brugge- man lx, Jaco Vleeshouwer 5x. 3e divisie H Delta Sport-Volt 21-15. Delta Sport trad aan zonder aan voerder Bert de Vos en keeper Matthé Pipping (beiden met vakantie). Het leverde geen problemen op tegen de gradant Volt, dat vocht voor zijn laat ste kans om in de derde divisie te blij ven. Jaco Vleeshouwer nam uitste kend de honneurs waar als teamlei der, terwijl de ervaren Koos van Zwieten en de jonge Mare Veldhorst zich goed van hun taak kweten om het Zierikzeese doel voor doorboring te behoeden. Eventjes, precies vijf minuten lang en vier eerlijk verdeelde doelpunten ver (2-2), mocht Volt de illusie koeste ren dat het iets cadeau kon krijgen van Delta Sport. Die droom werd snel beëindigd, want tonen de eerste verdedigende slordigheden bij Delta Sport achter de rug waren liep de ploeg vlot uit naar 6-2. Met name het vierde Delta Sport-doelpunt van An dré Hartoog kreeg publieke bijval omdat dat het vierhonderdste in de competitie betekende. Aan variatie ontbrak het niet in de Zierikzeese aanval, maar wel aan het doetrcffend uitbuiten van de moge lijkheden. Daardoor sloop Volt lang zaam terug tot 7-5. Een kleine ver snelling voor rust was voldoende om onder aanvoering van de uitblinken de Jaco Vleeshouwer een nieuwe, wat grotere kloof te slaan. Omdat Delta Sport niet tot het uiterste ging, bleef de schade voor Volt beperkt tot 12-8. Wat grove verdedigende acties van de bezoekers mochten kort voor rust niet baten. In de tweede helft werd het verschil door Delta Sport niet noemenswaard uitgebouwd, al had trainer Rob de Vos er in de kleedkamer nog zo op ge hamerd dat geen medelijden moest worden opgebracht voor de bijna ze kere degradant. De Brabanders voch- tfen voor wat ze waard waren, maar kwamen eenvoudig kwaliteit tekort. Tot de cirkel konden de Tilburgers Delta Sport 18 18 0 0 417-277 36 Heerle 18 11 0 7 325-293 22 Dongen 18 10 1 7 317-290 21 Tornado 18 10 0 8 324-320 20 Avanti 18 9 0 9 304-315 18 Fortuna 18 7 2 9 285-312 16 EBHV 18 7 1 10 263-273 15 Volt 18 6 2 10 253-299 14 EMM II 18 4 1 13 288-340 9 GHV 18 4 1 13 263-320 9 De hoog opspringende Peter Lefevre gemakt dit keer niet door de defensie van Volt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6