Brandweer Westerschouwen neemt afscheid van drie oudgedienden Niemantsverdriet ziet in het komende seizoen geen nieuwe mogelijkheden kampeerboeren Groen moet wijken voor asfalt Coördinatie van project kleine criminaliteit kost Westerschouwen 65 mille CENTRALE VERWARMING De Stove verwacht te blijven bestaan Iets minder animo voor Straofeest Diefstal uit caravan schuurtje Alcoholcontrole DEURLOO B.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 maart 1988 Nr. 24802 3 Afscheid van de brandweerlieden P. T. Quaak, W. O. Hoogerhuis en R. J. M. van Zeventer die om uiteenlopende rede nen het brandweerkorps Westerschouwen verlaten. Diploma's uitgereikt aan drie vrijwilligers BURGH-HAAMSTEDE - De vrijwillige brandweer heeft op een bijeenkomst in de brandweerkazerne in Burgh-Haamstede afscheid genomen van drie oudge dienden. P. T. Quaak was in totaal 32 jaar actief in het korps Haamstede. Bij hetzelfde korps heeft R. J. M. van Zeventer zich 17 jaar lang ingezet en W. O. Hoogerhuis was 27 jaar lang vrijwilliger bij het korps Renesse. Bur gemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer was voor de gelegenheid afgereisd naar de brandweerkazerne om de drie persoonlijk toe te spreken. Op de bijeenkomst werd verder aan drie leden van het brandweerkorps het diplo ma brandwacht tweede klas uitgereikt. Burgemeester Niemantsverdriet kroop even in de huid van een 'hoofd der school' en had voor zowel H. Kostense, als R. Stoel en P. Verstrae- ten een persoonlijk woord in petto, waarbij ook de cijferlijst niet verge ten werd. Verder stak zij de loftrom pet over de vrijwilligers van de korp sen Haamstede en Renesse. „We hebben hier te maken met een goed getraind korps. De vrijwilliger is uit een dergelijk korps niet weg te den ken. Teamgeest Niemantsverdriet stelde dat kame raadschap en teamgeest in een brand weerkorps van het grootste belang zijn. ,,Maar dat is hier dik in orde, en dat moet ook zo blijven", aldus de burgemeester. ,,De brandweer neemt tenslotte een centrale plaats in in de rampenbestrijding nu de Bescher ming Bevolking (BB) is opgeheven. Niemantsverdriet benadrukte ver der dat ook in grotere korpsen de in zet van vrijwilligers onontbeerlijk is en zette ook de vrouwen van de brandweerlieden in het zonnetje. NOORDVVELLE - Op basis school De Stove te Noordwelle wordt vandaag (maandag) feest gevierd. De aanleiding daarvoor zijn de berichten waaruit blijkt dat de landelij ke herstructureringsoperatie van liet basisonderwijs geen nadelige gevolgen heeft voor Zeeland. Alle dorpsscholen die onder de opheffingsnorm van 23 leer lingen zitten krijgen het voor deel van de twijfel. Tot 1991 krijgen de schooltjes de tijd om het wettelijk voorgeschre ven minimum aantal leerlin gen in de schoolbanken te krij gen. Men is daar in Noordwelle zeer optimistisch over. ,,Mede door een actief wervingsbeleid van de Dorpsgemeenschap ko men hier steeds meer jonge mensen wonen en dus ook meer kinderen", aldus de direc teur van basisschool De Stove J. A. C. Smallegange. Hij was mede daardoor van mening dat nog lang niet zeker is of een fu sie van zijn school met de ba sisschool van Serooskerke noodzakelijk zal zijn. Het pro vinciaal bestuur zal de ge meente Westerschouwen waar schijnlijk adviseren beide scholen te fuseren omdat de ba sisschool in Noordwelle mo menteel 20 leerlingen heeft en dus onder de norm valt. De ba sisschool te Serooskerke telt 24 leerlingen en zit daarmee net boven de norm. „Hun steun is voor de vrijwillige brandweerman erg belangrijk". Verder was voor burgemeester Nie mantsverdriet de eer weggelegd om W. A. Janse en G. A. J. van Zoelen me de te delen dat zij, mede in verband met het afscheid van drie oudgedien den, zijn bevorderd tot hoofdbrand wacht. Tot de drie die afscheid namen van de vrijwillige brandweer Wester schouwen richtte Niemantsverdriet vervolgens een korte toespraak. Kameraadschap ,,Het is altijd moeilijk om afscheid te nemen van mensen die al zo lang bij een brandweerkorps zitten. Ze moeten wel alle drie met veel plezier het werk voor de vrijwillige brand weer gedaan hebben, anders houd je het nooit zo lang vol", aldus Nie mantsverdriet. Overigens namen de brandweerlieden om uiteenlopende redenen afscheid van de Wester- schouwse brandweer. De toespraak van brandweercom mandant S. L. de Feiter was door spekt met herinneringen en anecdo tes. „Weet je nog van die oude Garland. Alleen Klaas van Damrne kon die aangeslingerd krijgen". De Feijter kenschetste Quaak als 'een brandweerman van de oude stempel'. „Je was altijd een heel zelf standig werker en zeer betrouwbaar. Je hebt veel voor de gemeenscha!? ge daan, en daar zijn we je erg dankbaar voor". Bij het toespreken van Hooger huis haalde De Feiter herinneringen op aan de tijd dat de brandweer nog gealarmeerd werd door middel van een sirene. „Je stond altijd vooraan en was altijd als een van de eersten in de kazerne", aldus De Feiter. „En je kent Renesse als je broekzak en dat is voor de brandweer erg belangrijk. Voor Renesse was jij de brandweer, want ook het alarm ging via jouw te lefoonnummer. Vervolg van pagina 1 zorgt dat rijders en rijdsters weer óp tijd terug zijn en de Straotochten niet in de paardenrennen van Ascot ont aarden. Muziek Na de tocht over het winderige strand keerde de stoet voorafgegaan door Nut en Uitspanning uit Zonne- maire terug naar de bewoonde wereld voor een rondtocht door het dorp, waar loco-burgemeester L. C. Hart de stoet rond drie uur in de Dorpsstraat opwachtte. Hoewel het in wezen niet hoort bij het oud Keltische gebruik om voor het nieuwe seizoen de paar- devoeten schoon te wassen stond ook dit jaar het ringrijden op het pro gramma. Kampioen ringrijden werd Arina de Oude, op de voet gevolgd door Marit de Vrieze, terwijl Ellen Rivas als goede derde uit de bus kwam. Voorzitter Vekabo: Niet zo lang wachten anders zijn er geen hoeren meer BURGH-HAAMSTEDE - „De gemeente Westerschou wen moet niet zo lang wachten met het creëren van nieu we mogelijkheden voor het kamperen bij de boer. An ders zijn er geen boeren meer over". Met deze woorden reageerde de voorzitter van de Vekabo (Vereniging van Kampeer Boeren) H. A. Geluk op de uiteenzetting van burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer over kamperen bij de boer in de gemeente Westerschouwen. De burgemeester sprak tijdens de vergadering van de landbouwvereniging Concordia et Confidence in hotel Haamstede te Haamstede. Van Zeventer bekleedde zeventien jaar lang de functie van chauffeur pompbediende in het korps Haamste de. Volgens De Feijter een sleutel functie binnen het korps. „Goed sa menspel in een korps is absoluut noodzakelijk. En zonder water om te. blussen begin je niets", aldus De Fei ter. „Je was er overal en altijd en we vroegen ons soms af of je de sirene zelf niet aanzette, want hoewel je wat verder weg woonde was je altijd als een van de eersten in de kazerne". OokrDe Feitei;-liet- niet dia, ,om; de vrouwen van Quaak, Hoogerhuis en Van Zeventer in de spotlights te zet ten, het geen hij kracht bijzette mid dels het aanbieden van een bloeme tje. Aan de brandweerlieden die afscheid namen werd een herinne ringsbordje en een enveloppe met in houd aangeboden. SIRJANSLAND - Mevrouw W. d. H.-G. uit Rotterdam deed aangifte van diefstal van gereedschappen en visspullen ter waarde van 900 gulden uit het schuurtje bij haar caravan op een camping te Sirjansland. De diefstal vond plaats tussen 21 fe bruari en het afgelopen weekend toen de Rotterdamse weer naar haar cara van in Sirjansland kwam. De deur van het schuurtje bleek kapot en er ontbraken diverse tuingereedschap pen, elektrische gereedschappen en visattributen. Uit het betoog van de burgemeester werd duidelijk dat de gemeente Wes terschouwen het liefste wil wachten met het vaststellen van verruimingen of nieuwe mogelijkheden voor kam peren bij boer tot de Wet Openlucht recreatie definitief is aangenomen in de Kamer. „Ten aanzien van het toe staan van kamperen op boerenerven is een aantal jaren geleden door de gemeenteraad een bevriezingsbesluit genomen. Besloten is om in afwach ting van wettelijke regelingen geen nieuwe plaatsen en verruimingen van aantallen toe te staan". Kampeerwet Na een voorbereiding van ongeveer tien jaar werd vorig jaar de Kampeer wet door de rijksoverheid vastge steld. Een nieuwe wet die dus naar verwachting (binnenkort) weer ver vangen zal worden de Wet Openlucht recreatie waar Niemantsverdriet over sprak. Op basis van de Kam peerwet, de kampeerverordening en het bestemmingsplan werden vorig jaar vergunningen afgegeven voor vaste standplaatsen voor sta-cara- vans die al een aantal jaren op boei*e- herven staan. Een manier van kam peren die niet wordt aangemerkt als het zogeheten toeristische kamperen bij de boer waarbij een aantal 'losse vakantiegangers' tussen mei en okto ber hun tent of caravan willen neer- zet ten op een boerenerf. Voor deze manier van kamperen kan de gemeente momenteel op basis van overgangsrecht (de periode voor .de nieuwe Wet Openluchtrecreatie wordt aangenomen) een vrijstelling voor het zomerseizoen verlenen. Dat i .-heeft men voor het komende seizoen rbij 28 boeren in de gemeente Wester schouwen gedaan. Het gaat om boe ren op wiens erf ook in vorige jaren al toeristen hun tenten opsloegen. En het aantal tenten en caravans mag in totaal niet meer zijn dan tien. De burgemeester zag in het invoe- ,ren van de Kampeerwet vorig jaar geen aanleiding om de mogelijkhe den voor dit toeristisch kamperen bij de boer nu al te verruimen of nieuwe kampeerboeren' te accepteren. „De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft 'ons geadviseerd: Doe niet te haastig want als straks de Wet Openluchtrecreatie is ingevoerd is het allemaal veel simpeler te rege len". Niemantsverdriet wees erop dat nu elke verruiming van mogelijkhe den of elke nieuwe kampeerboer nog moet worden geregeld via een aan passing van het bestemmingsplan. „Er heeft ook geen inventarisatie plaats gevonden van de mogelijkhe den en wensen op dit punt. De raad moet nog bekijken waar en hoeveel uitbreiding gewenst is. Een indicatie van aantallen waaraan gedacht moet worden ontbreekt ook". Niet wachten Uit de vragen die vanuit de zaal werden gesteld, bleek dat de boeren niet zoveel zin hebben om nog langer te wachten. „Het gaat slecht in de landbouw. Veel boeren kunnen niet meer zo lang wachten op uitbreiding van hun mogelijkheden om toeristen op hun erf te ontvangen. Want dan zijn ze er niet meer", aldus Geluk. „Hoe sneller het wordt geregeld hoe beter". Burgemeester Niemantverdriet ad viseerde daarop alle boeren die uit breiding willen of die willen starten als kampeerboer contact op te nemen met de gemeente. „Dan kunnen we een werkgroep vormen die een over zicht van de wensen maakt en kan er bekeken worden wat de gemeente kan doen via een aanpassing van het bestemmingsplan. In elk geval kun nen we de plannen dan vastleggen. Zodat ze gelijk kunnen worden ge realiseerd op het moment dat de Wet Openluchtrecreatie van kracht wordt". ZIERIKZEE - De rijkspolitie op Schouwen-Duiveland heeft in de nacht van zaterdag op zondag een al coholcontrole gehouden. Hierbij werd bij een persoon een te hoog pro millage vastgesteld. Over het gehele „eiland" werden tussen 23.00 en 6.00 uur in totaal 450 weggebruikers aangehouden om te zien of deze wellicht iets te diep in het glaasje hadden gekeken. Bij een van de aangehoudenen (een bromfiets ster) bleek dat het geval te zijn. Daar naast legden de dienstdoende agen ten vijf rijverboden op en werden zeven processen-verbaal uitgeschre ven voor zaken als een ondeugdelijke verlichting en het rijden zonder helm. WESTERSCHOUWEN - Een breed opgezet project dat zich qua activiteiten richt op een groot publiek en dat door een deskundige wordt geleid, dat is het uitgangs punt van het nieuwe, experimentele project ter bestrij ding van de kleine criminaliteit dat de gemeente Wester schouwen dit seizoen wil starten. Of dat project werkelijk van de grond komt blijkt maandag 21 maart, wanneer de raadsleden van deze gemeente in het ge meentehuis in Haamstede in vergadering bijeenkomen. Aanvang 19.30 uur. Een project ter bestrijding van de kleine criminaliteit is voor Wester schouwen niet nieuw. In '86 kreeg de ze gemeente voor een dergelijk pro ject een subsidie van het ministerie van buitenlandse zaken. Hiermee is toen onder andere een bewaakte fiet senstalling aan de Zoom in' Renesse gerealiseerd. In praktijk bleek deze opzet echter te beperkt te zijn. Ge dacht werd toen onder andere aan het uitbreiden van dit project door over te gaan op een bewaakt autoparkeer terrein. Experimenteel Een verzoek tot subsidie heeft wei nig resultaat geboekt. Wel wil het mi nisterie de helpende hand bieden bij een experimenteel project dat nog dit jaar van de grond moet komen. Voor de invulling van dit project is mede op grond van het onderzoeksrapport van het criminologisch instituut in Groningen gekozen voor een breed scala van activiteiten voor een groot publiek. Hiervoor wil het departe ment een halve ton beschikbaar stel len onder voorwaarde dat de gemeen te dit professioneel aanpakt. Overlegorgaan Met de ondernemers uit Renesse is dit plan inmiddels besproken. Deze staan positief achter de brede opzet van dit project maar verwachten meer heil van een soort overlegor gaan waarin de wensen van de onder nemers worden besproken en dat te vens concrete voorstellen aan het college van b en w kan doen. B en w zijn van mening dat een der gelijke platform een aanzienlijke bij drage kan leveren aan de bestrijding van de kleine criminaliteit. Wel wil het dagelijks bestuur van Wester schouwen dat de coördinatie van dit platform door een deskundige wordt verricht. Gedacht wordt aan dr B. M. W. A. Beke, die het onderzoek naar de kleine criminaliteit in Renesse heeft geleid. Deze heeft zich inmiddels be reid verklaard. De vraag is nu of de raadsleden voor het aanstellen van een coördina tor 65.000,- beschikbaar willen stel len. De commissies algemene be stuurlijke zaken en financiën hebben zich hierover inmiddels positief uit gesproken. Raad Westerschouwen bespreekt uitbreiding parkeerterrein aan Laone BURGH-HAAMSTEDE - Een gevecht om de ruimte, waarin de strijdende partijen het groen en het asfalt zijn. Daar lijkt het voorstel van het college van b en w van Westerschouwen 0111 het parkeerterrein aan de Lao ne uit te breiden en hiervoor een bedrag van 45 mille te reserveren, wel wat op. Dit voorstel krijgen de raadsle den van Westerschouwen maandag 21 maart voorgescho teld, wanneer deze voor hun maandelijkse vergadering bijeenkomen in het gemeentehuis in Haamstede. Deze vergadering begint om 19.30 uur. Tijdens de behandeling van de be groting zijn stemmen opgegaan om demogelijkheden voor een efficiënte re indeling van het parkeerterrein, aan de Laone te onderzoeken. Dit ter rein, dat 90 meter lang is en 18 meter breed biedt momenteel plaats aan on geveer 84 auto's. Uitbreiding van het totale aantal parkeerplaatsen is slechts mogelijk om naast de be staande rijbaan, met aan weerskan ten parkeervakken nog een extra rijstrook met parkeervakken aan te leggen. Dit zou in totaal zo'n 36 nieu we parkeerplaatsen opleveren. Probleem hierbij is dot de benodig de ruimte van elf meter ontbreekt. Om deze uitbreiding alsnog mogelijk te maken wordt gedacht aan het rooi en van de groenstrook naast de huidi ge verhardingen. Deze snoeioperatie kost naar verwacht zo'n 45 duizend gulden. Bestemmingsplan Zowel de commissie openbare wer ken als financiën staat niet onwelwil lend tegenover een grotere uitbrei ding. Dit is vooreen deel in strijd met het geldende bestemmingsplan. Des alniettemin hebben beide commis sies toch gepleit voor het reserveren van 134.661.- voor deze „grote" uit- broidingsoperatie. B en w willen nu echter 45.000,- reserveren, iets Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 waarmee in de meerjarenplanning geen rekening is gehouden. Plasje Als het aan het dagelijks bestuur van Westerschouwen ligt is het dit jaar gedaan met het plasje in de vrije natuur, in de omgeving van de duin overgang bij de Jan van Renesseweg. Blijkens de meerjarenplanning moet daar dit jaar als noodzakelijke verbe tering van de toeristische accommo datie een sanitair blok worden neer gezet. Hiervoor moet de gemeente wel een halve ton op tafel leggen. Bunkervloeren Ter voorkoming dat op een kwade dag de bunkervloeren, gelegen tus sen de rotonde en het Toledo's pad als een lawine naar beneden storten wil de gemeente deze vier vloeren dan ook verwijderen. In samenspraak mot de aannemer en de beheerder van dat stuk zeewering, het Waterschap Schouwen-Duiveland, is hierover in middels overeenstemming bereikt. Het slopen en het verwijderen van de bunkervloeren van de duinhelling alsmede het afvoeren van puin en het weer in deugdelijke staat brengen van de duinhelling. Dit alles zal bij elkaar opgeteld ruim zeventien dui zend gulden kosten. Het grootste ge deelte (ruim veertien mille) wordt ge subsidieerd. zodat voor de gemeente een bedrag van circa drie mille res teert. Hiervoor zou volgens het colle ge de post onvoorziene uitgaven kun nen worden aangesproken. i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chet-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17,30 uur): 01110-14417 en 01110-12449. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42.25; per jaar f 161,20; losse nummers 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand. voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,éo. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3