Kruisvereniging verzorgt cursus hyperventilatie 101- Leesbibliotheek Nieuwerkerk Vereniging wil in jubileumjaar extra aandacht voor molenbehoud Geld IQVQnSQ Verkoop Reparatie Deuken in geparkeerde auto Verkeer op rotondes in 1990 voorrang ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag U maart 1988 Nr 24301 3 Na Sc haren dij ke nu ook in Zierikzee ZIERIKZEE - Het zweet breekt je aan alle kanten uit, terwijl je hart als een gek tekeer gaat en je adem lijkt te stokken. Een aantal Schouwen-Duivelanders zal maar al te goed weten wat dat betekent: hyperventilatie. Een op zich onschuldige maar daarom niet minder hinderlijke en nare kwaal, waarvoor weliswaar geen doeltreffend medicijn bestaat, maar sinds kort wel een speciale cur sus van de kruisvereniging. Deze wordt na Scharendijke nu ook in Zierikzee gegeven. Bij degene die ooit een aanval van hyperventilatie heeft meegemaakt zit de schrik goed in de benen. Dat be klemde gevoel in de hartstreek, het als een idioot bonzende hart, duize lingen, het idee hebben te stikken. Dat alles tezamen zorgt voor een be hoorlijk traumatische ervaring. De angst voor herhaling zit er bij diege ne die ooit zoiets heeft meegemaakt dan ook vaak diep in. Ook voor diegenen die geconfron teerd worden met zo'n moment van malaise betekent het de nodige schrik. Vaak wordt op zo'n moment aan een hartaanval gedacht. Wanneer er een geneeskundig onderzoek plaatsvindt blijkt er geen sprake te zijn van lichamelijke afwijkingen die deze klachten veroorzaken. De pa tiënt hyperventileert alleen maar, dat wil zeggen dat hij te diep en te snel uitademt waardoor hij te veel kool zuur kwijtraakt. Isolement Alhoewel „alleen maar". Die hyper ventilatie bezorgt „het slachtoffer" behoorlijk wat ongemak. De angst om zo'n aanval bij voorbeeld ergens op een fèestje of tijdens een belang rijke vergadering te krijgen kan al de ooi-zaak zijn van een nieuwe aanval. Zo kan het gebeuren dat diegene die hyperventilatie heeft dergelijke bij eenkomsten als voorzorgsmaatregel gaat mijden. Het begin van een so ciaal isolement, dat in een aantal ge vallen nog wordt versterkt door de houding van de omgeving. In het begin wanneer familie, colle ga's en vrienden denken aan een hart infarct toont de omgeving nog wel be grip voor dit ongemak. Wanneer echter blijkt dat er lichamelijk niets aan de hand is, is het in sommige ge vallen gauw gedaan met die bezorgd heid. „Flink zijn, doorzetten en je niet aanstellen" dat is ruwweg ge zegd nogal eens de goede raad van de omgeving. Raadgevingen waaraan de hyperventilant weinig heeft. Spanning' Diegene die door een aanval van hyperventilatie wordt geplaagd heeft weinig profijt van die op zich goedbe- De afdeling Zeeland van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft het provinciaal bestuur deze week tijdens een bijeenkomst in het Brouwse Tonnenmagazijn kortzich tigheid verweten. Volgens voorzitter Kannekens getuigt het niet van rea liteitszin dat gedeputeerde staten denken dat het bedrijfsleven geld vrijmaakt voor de invulling van Neeltje Jans. Volgens Kannekens ko men er pas financiers op de proppen als 'zijn' plannen worden uitgevoerd. En die plannen zijn op zijn zachtst gezegd groot; veel te groot. Terras- flats op Neeltje Jans druist tegen ie dere vorm van weldenkendheid in. De maatschappij denkt dat de totale invulling zo'n 700 miljoen gulden gaat kosten en dat is een.veelvoud van het bedrag dat de provincie voor ogen heeft met het plan van Louis van Gasteren. Kannekens beweert, dat alleen al de aanleg van elektrici teit bij het uitblijven van verblijfs- recreatie vijftien miljoen gulden kost!! Daar kun je een mooie zoetioa- terpijp voor aanleggen. Gedeputeer de Barbé (CDA) verklaarde deze week in Zierikzee, dat de provincie vier miljoen gulden gereserveerd heeft voor de infrastructurele aan passingen op Neeltje Jans. Daarvoor kun je dus blijkbaar niet meer reali seren dan een kwart van de elektrici teitsleiding. Het is de vraag of Kan nekens gelijk heeft en met zijn grote bedragen niet anders doet dan het forceren van een pretparkachtige in vulling. Dat (on)gelijk van hem zal blijken als gedeputeerde Ventevogel (toerisme) een einde maakt aan zijn stilzwijgen. Hij zegt wel kans te zien voldoende bereidheid bij het be drijfsleven te kunnen vinden. Feit is echter wel, dat gs nu wel erg lang achter gesloten deuren onderhande len en dat terwijl Kannekens met een grote buidel staat te zwaaien. Te vrezen valt dat Kannekens gelijk heeft. Invulling van Neeltje Jans zonder geld opbrengende verblijfsre- creatie is onmogelijk. Consequentie? Alles behalve het veel te grote plan van de maatschappij uitvoeren. Dan kan beter overwogen worden om de Zeeuwse Milieu Federatie te volgen, die in het handhaven en stimuleren van de unieke flora en fauna kansen ziet voor het toerisme. Het grote plan van Kannekens houdt niet alleen het einde van het unieke Oosterschelde- gebied in, het schaadt zonder twijfel ook de toeristische bedrijvigheid op Schouwen-Duiv eland. De restau rant-eigenaar van nu, mag straks zijn zaak opdoeken en in dienst tre den bij een of ander pensioenfonds, dat een deel van Neeltje Jans heeft opgekocht. AvdW Vervolg van pagina 1 ken samen boven de leesbibliotheek. De bibliobus begon over het eiland te rijden en de leesbibliotheek in Nieu werkerk zag haar aantal uitleningen fors dalen. „Er zijn toen een heleboel van die kleine bibliotheken verdwe nen, en dat is eigenlijk toch zonde". De inzinking bleek echter tijdelijk en een paar jaar later, in '77/'78, haal de men een top-aantal uitleningen van 6414. Daarna trad een lichte da ling in. De laatste jaren vertoont het aantal uitleningen elk jaar weer een lichte stijging. De kleine bibliotheek blijkt nog steeds in een behoefte te voorzien. Ondanks het feit dat er op het dorp ook een bibliobus komt en er zich in Zierikzee een riante biblio theek bevindt. Boekenbestand Het boekenbestand van de Nieu- werkerkse bibliotheek groeide ook gestadig. Als de financiële toestand ook maar enigszins ruimte bood wer den er nieuwe boeken aangeschaft en op gezette tijden werden sterk verou derde boeken op rommelmarkten aan de man gebracht om de kas van de bi bliotheek een extra injectie te geven en tegelijkertijd het boekenbestand up to date te houden. Het boekem bestand telt momenteel bijna 4000 boeken. Wie een kijkje neemt in Rehoboth op de vaste donderdagavond ziet dat Tolstoi broederlijk vlak naast Aga tha Christie staat. Werken van Rie van Rossum en Gerda van Wagenin- gen zijn er te vinden, maar ook John Irving's De Wereld volgens Garp, boeken van John le Carré en werken van Simone de Beauvoir. Wie naar Rehoboth komt zal op merken dat deze ruimte op donder dagavond niet alleen een plaats is waar men boeken in kan leveren en weer nieuw leesvoer mee naar huis kan nemen, maar zeker ook een so ciale functie heeft. De laatste nieuwt jes worden uitgewisseld en als daar aanleiding toe is blijft ook de plaat selijke politiek niet onbesproken. Niet alleen Goudzwaard hecht eraan te bena- drukken dat zij niet alleen samen met haar man, maar ook met andere vrijwilligers die bibliotheek runt. - „Want alles bij elkaar gaat er nog be- 1 hoorlijk wat tijd inzitten hoor. Zon der mevrouw Kik, Karin Kesteloo en mevrouw Van der Male zou het toch moeilijk worden". In Rehoboth geen computers of micro-fiches. Alles wordt met de hand geregistreerd en de opbrengst van de avond verdwijnt niet in een moderne bliepende kassa, maar in een simpel blikje. Wat geenszins wil zeggen dat de administratie niet nauwgezet zou zijn. doelde adviezen. Hij of zij wil niets liever dan gewoon doorgaan met dat gene waarmee deze bezig was. Alleen lukt dat niet altijd, omdat de span ningen gewoon te groot zijn. Hyperventilatie behoort tot de ca tegorie psychosomatische ziekten. Een categorie die de laatste jaren steeds meer bekendheid heeft gekre gen. Het bedrijf dat er niet zo best voorstaat, een aflossing van een te duur huis, dreigende werkloosheid, een ongezonde onderlinge wedijver op de werkvloer, relatieproblemen en een slopende afwikkeling van een echtscheidingsprocedure. Dit alles kan evenals een in het verleden niet goed verwerkte emotie oorzaak zijn voor het ontstaan van hyperventila tie. Medicijn Menigeen die bij tijd en wijle wordt geveld door dit ademhalingsmanco wenst zich een doeltreffend medicijn om hyperventilatie te voorkomen. Zo'n pilletje of drankje bestaat niet, al bieden kalmeringsmiddelen wel enig soulaas. Wie van zijn hyperven tilatie af wil of het tot aanvaardbare proporties wil terugbrengen zal dat zelf moeten doen, hoe hard het ook moge klinken. Cursus De kruisvereniging wil hierbij de Schouwen-Duivelandse hyperventi- latie-patiënten behulpzaam zijn door speciaal voor deze groep een cursus op te zetten. Nadat eerder dit jaar in Alles gebeurt in de bibliotheek in Nieuwerkerk in eigen beheer. „En ik ben dan zo'n beetje de kafter en repa rateur", merkt de heer Goudzwaard lachend op. Het echtpaar Goud zwaard kan omschreven worden als verstokte lezers. Dat moet ook eigen lijk wel als je al dertig jaar je vrije tijd in een bibliotheek steekt. „Als wij op vakantie gaan zouden we het liefst een aanhanger vol boeken mee nemen". Krap De laatste jaren heeft de biblio theek wat krap in de centen gezeten. In 1985 werden de statuten van de Stichting Gemeenschappelijke Rege ling Bibliotheekvoorziening Schou- wen-Duiveland en kon de bibliotheek in Nieuwerkerk gedag zeggen tegen de bijdrage van 1000 gulden per jaar die men eerst van de gemeente en la ter via de gemeenschappelijke rege ling kreeg. ,,Ik hou vol dat de gemeente op het moment dat die statuten veranderd werden had moeten ingrijpen", stelt Goudwaard. „Indertijd is die bijdra- Scharendijke een cursus werd gehou den heeft de kruisvereniging nu ook het plan opgevat om een soortgelijke cursus in Zierikzee te geven. Deze cursus waaraan maximaal tien mensen kunnen deelnemen be staat uit acht bijeenkomsten. Tij dens deze lessen worden ademha lingsoefeningen geleerd ter voorko ming of verzachting van een aanval van hyperventilatie. Verder wordt in formatie over dit euvel gegeven en kunnen de cursisten met elkaar van gedachten wisselen over de proble men die het hebben van hyperventi latie met zich meebrengt. Afgaande op de reacties blijken de deelnemei's aan de eerste cursus er wel baat bij te hebben. Alle cursisten bleken door deze ademhalingsoefe ningen hun probleem beter onder controle te hebben of zelfs te kunnen voorkomen. Ook bleek men achteraf beter in staat te zijn om de eigen pro blemen te relativeren. Op grond van die ervaringen heeft de kruisvereniging besloten om deze eerste hyper-cursus een vervolg te ge ven. Deze maand gaat in het wijkge- bouw in Zierikzee de tweede cursus van start. De precieze datum wordt in overleg met de deelnemers vastge steld. Wie geplaagd wordt door hy perventilatie en aan deze lessency- clus deel wil nemen kan zich opgeven bij mevrouw M. Kunst-Visser, In- gridstraat 17, 4322 BR Scharendijke, telefoon 01117-2148 ('s avonds), waar na men een uitnodiging krijgt voor een gesprek met de cursusleidster mevrouw A. Renkema, GVO-consu- lente van de kruisvereniging. ge na overleg met ons tot stand geko men en in 1985 kregen we ineens, zon der dat daar met ons over gepraat was, te horen dat die duizend gulden voortaan niet meer voor ons was weggelegd" De kwestie werd onlangs aange kaart in de welzijnscommissie van de gemeente Duiveland en men besloot toen het college te adviseren om een gemeentelijke subsidie van 1000 gul den beschikbaar te stellen aan de bi bliotheek. Het idee om dat met terug werkende kracht tot 1985 te doen werd niet overgenomen. „Maar wij hebben wel in die tijd minder boeken kunnen kopen omdat we minder geld tot onze beschikking hadden. Hele maal fair vind ik het allemaal niet", aldus Goudzwaard. „Want je moet toch als bibliotheek boeken kopen om je boekenbestand interessant te houden". LELYSTAD - Burgemeester Gruij- ters van Lelystad heeft een filmploeg van het NOS-programma Den Haag Vandaag laten verwijderen van de publieke tribune van de raadszaal. Over smaak valt natuurlijk niet te twisten en wellicht zijn er mensen die een vervallen molen in het land schap mooi en pittoresk vinden. Mo lenliefhebbers denken er anders over. Twee molens op Schouwen-Dui- veland zijn in ieder geval dringend aan een grondige restauratie toe: De Lelie (1868) aan de Elkerzeeseweg bij Scharendijke is er één van. De Ko renbloem (1872) aan de Veerdijk bij Zonnemaire is de andere. Beide molens zijn er slecht aan toe. De gemeente Brouwershaven is al ge ruime tijd in onderhandeling met de eigenaar van De Korenbloem, maar vooralsnog is deze molen in particu- 4 lier bezit en gaat de conditie van de molen er niet op vooruit. De Lelie is' eveneens in handen van een particu lier. Ook Aeolus (1739) bij Dreischor en De Haan (1724) in Brouwershaven zijn eigendom van particulieren. Onmacht Navraag leert dot gemeenten niet veel meer kunnen doen dan proberen om particulieren die een molen bezit ten te bewegen om of de molen aan de gemeente te verkopen of te (laten) restaureren. Alleen als er gevaar voor de omgeving dreigt mag een gemeen te ingrijpen. Bij De Korenbloem bij voorbeeld is dat niet het geval. Dom weg omdat de molen op particulier terrein staat. Dc gemeente Brouwershaven is Molen De Korenbloem aan de Veerdijk bij Zonnemaire is er op deze archieffo to uit 1984 al niet al te best aan toe. De gemeente Brouwershaven is in onder handeling met de eigenaar. vooralsnog dientengevolge onmach tig en moet lijdzaam toezien hoe De Korenbloem steeds verder in het on gerede raakt. Een toestand die ook bij de gemeenteraadsleden dc nodige vraagtekens oproept. Bij dc behan deling van dc begroting werden door verschillende fracties vragen gesteld over de gang van zaken met betrek king tot de molen. Waarop het colle ge antwoordde dat al het mogelijke in het werk wordt gesteld om dc mo len van een zekere ondergang te red den, maar dat dc onderhandelingen met de eigenaar vooralsnog vast zit ten. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 01119-1634 ZIERIKZEE - Onbekenden hebben gisteravond, donderdag, schade ver oorzaakt aan de auto van A. v. D uit Drachten. Dc auto stond geparkeerd aan het Korte Groendal. Volgens de benadeelde stond de auto goed geparkeerd en leverde geen hinder op voor het overige verkeer. Niettemin wonden andere wegge bruikers zich blijkbaar dermate op dat men een aantal deuken in de auto sloeg. ZIERIKZEE - Het verkeer op ro tondes krijgt in 1990 voorrang op het verkeer dat zo een verkeersplein na dert. Minister Smit heeft dit aange kondigd. Deze maatregelmaakt onderdeel uit van haar nieuwe reglement ver keersregels en verkeerstekens dat over twee jaar wordt ingevoerd, en dat aanzienlijk dunner zal zijn dan het huidige verkeersreglement. In al le andere landen van de Europese Ge meenschap heeft het verkeer op ro tondes al voorrang. De maatregel van Smit houdt verband met het streven om in 1992 in Europa overal dezelfde verkeersregels te hebben. De ANWB hacl de minister om deze maatregel gevraagd. Het Zierikzeese verkeers plein kent als geen ander de proble men met de Duitse regels, die tegeno vergesteld zijn aan de Nederlandse. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 1730 uur): 01110-14417 en 01110-12449. Fotograaf (na 1730 uur); 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BT W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60, Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW Vereniging tot behoud van molens in Nederland bestaat 65 jaar ZIERIKZEE - De vereniging tot behoud van molens in Nederland wil in haar jubileumjaar, de vereniging be staat 65 jaar, het molenbehoud onder de aandacht van een zo breed mogelijk publiek proberen te brengen. Mo lens moeten volgens voorzitter R. van de Waal een alge meen geliefd cultuurgoed worden. Wat dat betreft ligt er op Schouwen-Duiveland zeker nog werk te wachten. Van de elf molens die Schouwen-Duiveland telt zijn er min stens drie die dringend aan restauratie toe zijn. De vereniging tot behoud van mo- lens zijn erkende monumenten en de lens in Nederland, kortweg ook wel neergang van ons nationale molen- De Hollaridsche Molen genoemd, bestand is tot staan gebracht, werd in 1923 opgericht door een klei ne groep pioniers en telt nu 7000 le- den. Van de Waal: „Het achterhoede- Decentralisatie gevecht tegen de sloop en afbraak van de molens ligt nu achter ons. Mo- In zijn jaarrede hekelde Van de Vervallen Molen De Lelie aan de Elkerzeeseweg bij Scharendijke is dringend aan een goede restauratie toe. Waal het monumentenbeleid. In het kader van de decentralisatie is de verantwoordelijkheid voor monu menten van het rijk naar de gemeen-, ten geschoven. „En het verdelen van de toch al schaarse middelen bete kent in feite niets anders dan het ver- delen van de armoede", aldus Van de Waal. De uitvoering van de nieuwe subsi dieregeling stemt volgens voorzitter Van de Waal ook al niet vrolijk. „Veel papieren rompslomp en bureaucratie terwijl de molenwereld gewend is is sober, snel en efficiënt te.werken. Nu al duren de uitbetalingen van onder- houdsubsidies veel te lang". In de zeventiende eeuw telde Schouwen-Duiveland niet minder dan 15 molens. Daarvan zijn er nog elf overgebleven. Een respectabel aantal, zeker als men bedenkt dat de ze molens in meerderheid in redelijke tot goede staat zijn. Molen 't Hért (1748) aan de Weelweg in Eikerzee staat op de nominatie om in 1990 ge restaureerd te worden evenals De Zwaan (1886) bij Moriaanshoofd. Een gemeente met bijvoorbeeld 40 monumenten ontvangt gemiddeld per jaar een ton rijkssubsidie. Dit terwijl een molenrestauratie al snel enige tonnen kost. „Eigenaren van molens zullen dan ook veel meer zelf moeten doen", aldus Van de Waal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3