Het is weer zover c Gedeputeerde blijft zwijgen over invulling Neeltje Jans <frV Stichting Promotie Zierikzee op agenda 'Verontrustende toename kosten openbaar onderwijs moet stoppen' 61J.r DE ZIERIKZEESCHE COURANT mi- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voorzichtig Geldlening C Talent Gedeputeerde Barbé vindt het rapport over de Maltezer piraten lossen laatste termijn geldle- Aan de C van CJV kan op verschillende manie- Vv Zierikzee gaat op zoek naar talent voor de effecten van de weg over de kering te voorzich- ning af aan de Slavenkas. (Pag. 3). ren invulling gegeven worden. (Pag. 5). eigen vereniging. (Pag. 11). tig. (Pag. 2). DONDERDAG 10 MAART 1988 144ste jaargang Nr. 24300 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie niet kan zwijgen, kan niet spreken. Pittacus Verblijfsrecreatie vooralsnoggeen uitgangspunt BROUWERSHAVEN - Gedeputeerde J. B. Ven te vogel blijft zich vooralsnog in zwijgen hullen omtrent de in vulling van het voormalige iverkeiland Neeltje Jans. Wel blijft hij op het standpunt staan, dat het accent op de dagrecreatie gelegd moet worden ,,en er in Zeeland al volop verblijfsrecreatie is". De projectgroep Neeltje Jans, waarvan Ventevogel voorzitter is, overlegt momen teel met het bedrijfsleven over de te kiezen formule. ,,Ik mag daarover nog niet spreken, maar er belooft in ieder geval iets uit voort te komen", aldus de gedeputeerde. schappij van Nijverheid en Handel in Zeeland, erop na. Hij gelooft niet, dat het huidige - in zijn ogen te sobere - plan voldoende financiers weet te vinden. Volgens hem is verblijfsïe- creatie een must om iedere andere vorm van recreatie mogelijk en dus betaalbaar te maken. Hij voorziet permanente werkgele genheid voor 1000 tot 1500 mensen als zijn plannen worden doorge voerd. Onderdeel van die plannen zijn enkele terrasflats, die verhuurd kunnen worden door pensioenfond sen. Spreekt de provincie over een in vestering van 134 miljoen gulden, als Kannekens alles optelt (het plan Van Gasteren, het World Fish Centre en de verblijfsrecreatie) dan komt hij aan zo'n 700 miljoen gulden. Kannekens zegt desgevraagd al fi nanciers te weten voor zijn uitgebrei de plan. ,,Die kunnen best nog wel enige jaren wachten op de daadwer kelijke uitvoering van een en ander, maar de beslissing of verblijfsrecrea tie nu wel of niet wordt toegestaan moet snel - binnen een jaar - worden genomen". Kannekens zegt weinig vertrouwen te hebben in het welsla gen van Ventevogel's overleg met het bedrijfsleven. Kannekens droeg een voorbeeld aan, dat volgens zijn zeggen staaft dat recreatie zonder verblijfsrecrea tie onmogelijk is. ,,Als er geen per manente bewoning komt dan bedra- .gen bijvoorbeeld de aansluitkosten voor elektriciteit circa 15 miljoen gul den. Als er huizen worden gebouwd dan behoren deze voorzieningen tot de normale basisbehoeften en zullen 400 gulden per aansluiting bedra gen". Iemand, die helemaal niets voor Kannekens ideeën zei te voelen was Gedeputeerde Ventevogel houdt vooralsnog de kiezen op elkaar wat de ontwikkelingen omtrent Neeltje Jans betreft. Hij sprak tijdens een gezamenlijke bijeenkomst van de ZLM, de Platte lands Jongeren Zuid en de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen in het Brouwse Jbnnenmagazljn. Ventevogel was uitgenodigd om zijn visie op de invulling van Neeltje Jans te geven. Volgens hem is het uitgangs punt voor het provinciaal bestuur ge weest, dat er nodig iets aan de werk gelegenheid moet worden gedaan. Toen Louis van Gasteren met zijn semi-educatieve idee kwam voor Neeltje Jans is de provincie hier en thousiast op ingesprongen. ,,Dat ker misachtige friettenten niet passen bij de Stormvloedkering van allure spreekt voorzich". Als het aan Vente vogel ligt moet de dagrecreatie het gaan doen op Neeltje Jans. En hoewel hij zich niet absoluut uitsprak tegen verblijfsrecreatie op het voormalige werkeiland, bleek wel zijn buivering hiervoor. Visie Een geheel andere visie hield A. M. Kannekens, voorzitter van de Maat- Advertentie OPEN HUIS AUSTIN ROVER AUTOBEDRIJF ISTA Oosterland - Tel. 01114-1495 ZIERIKZEE - De Zierikzeese Ondernemers Cen trale (ZOC) komt maandag-14 maart bijeen in de foy er van restaurant Mondragon te Zierikzee. De open bare vergadering begint om 20.00 uur en voornaam punt is de Stichting Promotie Zierikzee i.o. Ria Geluk, nauw betrokken bij het overleg omtrent de nieuwe stichting, benadrukt het belang van de organisatie voor de ge meente Zierikzee. ,,Het is allesbe halve de bedoeling, dat de nieuwe stichting in het vaarwater van de eilandelijke promotiestichting gaat zitten. Integendeel juist, de stichting moet juist de Zierikzeese vertegenwoordiging vormen in de eilandelijke organisatie". In de werkgroep, die momenteel een en ander uitwerkt hebben de Zierikzeese VVV en de ZOC zit ting, Als het aan Ria Geluk ligt neemt ook de gemeente Zierikzee deel aan de organisatie. Naast de vertegenwoordigende taak moet de Stichting Promotie Schouwen- Duiveland activiteiten in Zierik zee coördineren en waar mogelijk en/of nodig samenwerking bevor deren. Een derde doelstelling is het creëren van een centraal meld punt. ,,Tot op heden is het zo, dat Zierikzee niet een echt meldpunt heeft. Als iemand iets wil doen in Zierikzee op toeristisch gebied dan wórdt hij of zij vaak van het kastje naar de muur gestuurd. Met een Zierikzeese stichting, die een en ander coördineert, kan hierin verbetering komen". Geen zelfstandige promotie van Zierikzee dus, zo legt Ria Geluk uit. Het is aan de Stichting Pro motie Schouwen-Duiveland om gestalte te geven aan de eilandelij ke promotie. ,,Ik kan me wel voor stellen, dat de Stichting Promotie Zierikzee bijvoorbeeld zelfstan dig iets onderneemt als Kunst en Eer naar Saint Hilaire gaat. Maar dan beperkt zich dat tot typisch Zierikzeese aangelegenheden. Als daarvoor kosten worden gemaakt, dan gaan die niet ten koste van het budget voor de eilandelijke stich ting". Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie. Hij ziet meer in de plannen van Van Gasteren, waarbij weliswaar meer accenten op de natuur gelegd moeterf worden. De natuur als attrac tie dus, als het aan de ZMF-er ligt. Dat die natuur een bijzondere is werd ook duidelijk uit het verhaal van F. Beekman, leraar aardrijkskunde aan de RSG Professor Zeeman te Zierik zee. Ir R. M. T. H. Adriaansens, direc teur van de Planologische Dienst Zee land, hield een vrij algemeen verhaal over de invulling van Neeltje Jans, waarbij ook in zijn ogen geen plaats is voor verblijfsrecreatie. Op vragen vanuit de zaal erkende hij, dat Schouwen-Duiveland deze zomer al gaat merken dat er problemen met een goede doorstroom van het ver keer zullen zijn. Het is dan ook nood zaak, dat de Dammenroute zo spoe dig mogelijk wordt afgemaakt, al laat het zich aanzien dat hierop niet al te zeer gerekend moet worden. ZLM-kringvoorzitter L. J. van Gas tel sprak het openingswoord uit, ter wijl J. M. Geluk het forum na de in leidingen leidde. De deelnemende organisaties zorgden afwisselend voor voordrachtles om de informa tieve avond een luchtig karakter te geven. Desalniettemin was het voor de ruim 150 aanwezigen een leerzame avond en werd door een redelijk aan tal mensen van de gelegenheid ge bruik gemaakt vragen aan het forum te stellen. ZIERIKZEE - Vandaagdonderdag, is het eerste gezelschap vertrokken met de Zierikzeesche Nieuwsbode- reis naar het Duitse Ahrdal. Een bijzonder uitstapje dit jaar. Niet alleen vanwege het aantrekkelijke pro gramma dat touringcarbedrijf Van Oeveren heeft opgesteld, maar ook vanwege het feit dat het de vijfde edi tie is. Een lustrum dus. Wederom waren de drie geplande reizen binnen de kortste keren volgeboekt. De reizigers brengen onder meer een bezoek aan Kevelaer en Keulen. Zaterdagavond komt de eerste groep weer thuis. Ze is dan niet verstoken gebléven van het regionale nieuws, want een koerier stapt morgen, vrijdag, in de auto om de donderdag- en vrijdagkrant af te leveren in het hotel. CDA-fractie stemt tegen onderwijsparagraaf in begroting DREISCHOR - De CDA-fractie heeft tijdens de behan deling van de begroting van de gemeente Brouwershaven voor het jaar 1988 sterk geageerd tegen de jaarlijkse toe name van kosten voor het openbaar onderwijs in de ge meente. Die zouden pér jaar verder uitstijgen boven de vergoeding die het ministerie van onderwijs daar via de Londoner men tegenover stelt. De behandeling van de be groting vond vanwege de verbouwing van het stadhuis te Brouwershaven plaats in het Dorpshuis te Dreischor. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's R. J. van der Wekken (CDA) liet bij de vaststelling van de begroting we ten dat zijn fractie tegen de hele on derwijsparagraaf in de begroting is. ,,Het is voor mij een heet hangijzer dat we dit jaar met een totale over schrijding van bijna 52.000 gulden voor de drie openbare scholen in de gemeente zitten. Dat is 66,9 procent meer dan we via de Londonormen van het rijk krijgen uitgekeerd. Vorig jaar was de overschrijding nog 38,4 procent", aldus Van der Wekken die zijn verontrusting uitsprak over deze toename van 28,5 procent in één jaar. Niet voor niets Hij was van mening dat het moge lijk moet zijn om kostendekkend te werken met het geld dat van het mi nisterie wordt ontvangen voor het on derwijs. ,,Die Londonormen zijn niet voor niets vastgesteld. Ik ken scholen die er mee rond komen. Hij stelde aan de wethouder van onderwijs S. Loschacoff-de Kanter voor om de on derwijsparagraaf opnieuw door te nemen om te kijken op welke posten bezuinigd kan worden. ..Volgens mij moet er 20.000 gulden af kunnen"! De wethouder zag dat nog niet di rect gebeuren, maar zij ging akkoord met het voorstel van Van der Wekken om samen dc onderwijsbegroting nog eens door te nemen. Zij wees Van der Wekken erop dat de begroting zorgvuldig is opgesteld. ,,Dc uitke ring die we volgens de Londonormen van het ministerie krijgen is een ge middeld bedrag waarvan wc al elk jaar hebben gezegd dat het te weinig is. Het geld dat meer nodig is passen we als gemeente bij omdat we onder wijs belangrijk vinden. De discre pantie tussen wat wc van het minis terie ontvangen en de werkelijke kosten zal steeds groter worden" Volgens de wethouder wordt het verschil tussen beide bedragen voor al veroorzaakt door de kosten voor het schoonhouden van het gebouw en de stijgende energiekosten. ..Ik denk niet dat hier veel aan te doen is. De scholen zijn er al lang op geatten deerd om zo zuinig mogelijk met energie om te springen en, de gebou wen moeten toch worden schoonge- houden". Post valt lager uit Loschacoff zei het CDA-raadslid toe dat het bedrag aan overschrijdings- kosten voor de twee bijzondere scho len in de gemeente opnieuw zal wor den berekend. Van der Wekken had over waar dit nu precies op de begro ting moet staan. Het idee van J. C. van Ours om een meerjarenraming te maken van de leerlingen die in de komende jaren te verwachten zijn op de gemeentelijke basisscholen kreeg niet veel animo. ,,Dat is maar in zeer beperkte mate mogelijk. Als er een gezin met drie kinderen verhuist heeft dat al zo'n grote invloed dat de jaren vooruit ra men weinig zin heeft", aldus wethou der Loschacoff. WA> P R J. van der Wakken (CDA): ,,De kosten voor openbaar onderwijs in de gemeente Brouwershaven moeten omlaag kunnen". geconstateerd dat hierbij een fout was gemaakt waardoor de post onge veer 7000 gulden lager uitviel dan zou moeten. Volgens de CDA-er was ook het schoolzwemmen bij een verkeer de post van dc begroting opgenomen, waardoor geflatteerde cijfers ont stonden. Maar de wethouder wees hem erop dat het besluit om het schoolzwemmen voort te zotten op zich belangrijker is dan een discussie Vergunningen Een belangrijk deel van de algeme ne beschouwingen van de CDA was gewijd aan kritiek op de wijze waar op de gemeente Brouwershaven ver gunningen afgeeft. Van der Wekken noemde enkele voorbeelden van ge vallen waarbij dit veel te lang zou hebben geduurd. ,,Er gaan honder den vergunningen de deur uit. Daiï kan het wel eens fout gaan. Maar dat mag niet voorkomen", aldus wethou der Ph. van Ast. Hij beloofde de klachten die Van der Wekken naar vo ren bracht te onderzoeken maar vroeg hem wel dringend dergelijke zaken voortaan direct op te nemen met de betrokken ambtenaar of het dagelijks bestuur van de gemeente. Van der Wekken had verder moeite met het bedrag aan onroerend goed- belasting dat was binnengekomen omdat dat ongeveer 35.000 gulden ho ger lag dan het jaar daarvoor. ,,Een belastingverhoging die werd doorge voerd zonder dat er een raadsbesluit aan ten gronde ligt", aldus het CDA- raadslid. Maar raadsvoorzitter Slab- bekoorn maakte hem duidelijk dat hij hier een denkfout maakte. ,,Het tarief voor onroereitdgocd belasting is sinds 1986 niet meer verhoogd. De meeropbrengst wordt veroorzaakt door nieuwe huizen die erbij zijn ge komen en een waardeverhoging van bestaande huizen door verbouwin gen". De CDA-fractie liet in zijn beschou wingen verder weten de vervanging van de brandweerauto van het korps Brouwershaven nog wat te willen uit stellen ten gunste van hét onderhoud van de dorpshuizen. En het realiseren van een gemeentevlag voor Brou wershaven ook niet zo noodzakelijk te vinden. Evenals de VVD-fractie stelde ook Van der Wekken voor om te onderzoeken of het maaiwerk van de gemeente wellicht goedkoper kan worden gedaan door het uit te beste den in plaats van het aanschaffen van nieuwe maaimachines. Wethouder Van Ast vertelde dat hiernaar een on derzoek wordt gedaan. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden die afgewisseld wor den door zonnige perioden. Weinig of geen neerslag. Een krachtige westelijke wind. Temperatuur 7 gra den. Minimumtemperatuur komende nacht 3 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 14 maart: Zaterdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60 Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: noordwest 5 Zondag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 4 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 11 maart Zon op 07.03, onder 18.38 Maan op 03.14, onder 09.41 Laatste Kwartier: 11 maart (11.56) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een zwakke rug van ho- gedruk passeert vannacht en op vrij dagochtend van west naar oost over het land. Er valt dan weinig of geen regen. Mogelijk passeren enkele op klaringen het land. Doordat dc westenwind, matig en aan de kust zelfs vrij krachtig blijft, koelt het vannacht weinig af. De minima varië ren van 1 tot 4 graden. Een nieuwe Oceaanstoring gaat op vrijdag vanaf de Oceaan via Schot land in onze richting trekken. De bij behorende bewolking bereikt in de loop van de dag ons land. Waarschijn lijk gaat het in de middag vanuit het westen regenen. De aanstromende lucht is niet erg koud, op veel plaat sen kan het een graad of 8 worden. Dc wind is west en neemt in het binnen land tot vrij krachtig en aan dc kust en op het IJsselmeer mogelijk tot hard toe. DEN HAAG - In 1987 hebben finan cieringsmaatschappijen en banken voor 7,4 miljard gulden aan particu liere leningen verstrekt. Dat is acht procent meer dan in 1986.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1