Oude kaarten en prenten „Overheidsbeleid is passief en gespeend van alle creativiteit" Gritstralen toegestaan in haven van Bruinisse Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 maart 1988 Nr. 24299 88/138. Een zeer bekend en vermaard hotel-pension is De Schouwsche Boer te Haamstede. Gelegen vlak bij bos. strand en duinen en het vroegere vliegveld Haamstede. We zien hier een heel oude foto van het hotel, waarvan de juiste datum niet exact te achterhalen viel. Vroeger stond op deze plaats een boerderij, die men de Duinhoeve noemde. In de tijd dat deze foto gemaakt werd was J. van der Ven hotel-eigenaar. Het was de zelfde J. van der Ven, die voorheen hotelier was van het bekende Zierikzeese hotel Van Oppen aan de Verrc- nieuwstraat aldaar. We zien Van der Ven hier links - met alpinopet - voor zijn prachtige hotel staan. De dame rechts, met witte japon en zittend in een stoel is Sil van der Ven. De man helemaal links op de achtergrond is niemand minder dan ober Johan Kik Lzn. en rechts van hem staat leerling-kelner Jan van Dochterom. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols. Postbus 30. 4300 AA Zicrikzee. Tel. (OHIO) 12754 Cartouche op de stadsplattegrond van Zierikzee (1660). Met opdracht aan het stadsbestuur en versiering van scharretjes Antiek uit Zierikzee ZIERIKZEE - In de vóórfotografische periode namen schilders, tekenaars en etsers welhaast een monopoliepositie in. Zij waren het die situaties, gebeurte nissen en locaties met vaardige en vaak kunstzinnige hand vastlegden. Antieke kaarten en prenten dienden uiteraard een nuttig doel zodat in een wetenschap pelijk kartografisch handboek zoals dat van Koeman de ornamentiek slechts terloops wordt aangestipt. Prof. Koeman geeft toe dat men de kaart wel dege lijk als object van grafische kunst of als een produkt van vroegere grafische techniek kan zien: „Ook in die opzichten kan een oude kaart een meesterwerk zijn". Wie zich van deze uitspraak wil overtuigen behoeft slechts een aantal ou de kaarten ter hand te nemen. Schitterende voorbeelden vormen de kaart van Schouwen (1646) door Blaeu en de handgetekende stadsplattegrond van Zierik zee die Roman omstreeks 1660 tekende als vermoedelijk voorontwerp voor een te graveren kaart. Dat er ook tegenwoordig talloze liefhebbers zijn voor de histori sche kaarten en plattegronden kan worden afgeleid uit de snel uitverkochte oplagen van repro's. De ver voortgeschreden reproduk- tietechnieken met name in de off set maken het momenteel moge lijk om waardevolle en uiterst zeldzame kaarten bijzonder na tuurgetrouw in veelvoud te druk ken. Natuurlijk gaat er niets bo ven de originelen, maar deze zijn langzamerhand onbetaalbaar ge worden. Het is dan ook destijds een goede gedachte geweest om bovengenoemde kaart van Schou wen en de plattegrond van Zierik zee via repro's bij een breder pu bliek te introduceren. Uitgave Een andere waardevolle uitgave op het gebied van gereproduceer de oude kaarten en prenten vormt de in 1973 onder auspiciën van het rijksarchief te Middelburg ver zorgde „Visscher-Romankaart van Zeeland". Het is haast onvoorstel baar hoeveel topografische en historische gegevens op die midden-17de eeuwse kaart van Zeeland zijn ingetekend. De totale kaart van Zeeland omvat negen bladen; de drie bovenste bladen vormen het gebied van Schouwen- Duiveland met gedeelten van de omringende eilanden Goeree en Flakkee. Het is weliswaar niet ongebrui kelijk maar wel hoogst merk waardig, dat het gedeelte dat in drie bladen Schouwen en Duive- land toont, in het midden van de achttiende eeuw opnieuw is uitge geven. Daarbij is sprake van een stukje boerenbedrog. Men is er van uitgegaan dat de liefhebbers vergeten waren dat deze kaart honderd jaar oud was. Uitgever Wed. Ottens en Zoon presenteerde de prachtige kaart als een pri meur. Het opschrift luidde dan ook: „Nieuwe Kaart van 't Eiland Schouwen en Duiveland zynde het vrugtbaarste gedeelte van het Graafschap van Zeeland". Deze enigszins gezwollen tekst is gegra veerd op een brede banderol die door twee uit het zeewater oprij zende engelfiguurtjes wordt vast gehouden! Koperplaten Uitgever Ottens heeft dus de oorspronkelijke koperplaten van de 17de eeuwse Zeeland-kaart in bezit gekregen en deze na aanpas sing ten tweeden male afgedrukt. De kaart die een eeuw oud was werd verjongd en als nieuw in het licht gegeven. Zo werd de Visscher-Romankaart omgetoverd tot een Ottens-kaart. Voor liefheb bers van oude kaarten wel iets om even in de gaten te houden. Hergebruik van oude koperpla ten kwam ook voor bij het uitge ven van gegraveerde prenten. De prachtige Zeeuwse gezichten, be kend onder de verzamelnaam Spe culum Zelandiae, zijn eveneens voor de tweede keer in het midden van de 18de eeuw afgedrukt. Het zijn charmante en zeer kunstzinni ge voorstellingen van kunstenaars die helaas niet bij name bekend zijn. In de reeks komen boeiende afbeeldingen voor van Brouwers haven, Zierikzee, Haamstede, Re- nesse, Bommenede en Bruinisse. Omdat genoemde voorstellingen door opzet en uitvoering de geïn teresseerden doen watertanden is het geen wonder dat particulieren en antiquaren zich tijdens veilin gen als het ware op deze veelge vraagde prenten werpen.... Wiebe Keikes Voorzitter Algemeen Vissersbelang haalt in jaarrede fel uit naar overheid BRUINISSE - Mosselvissers nemen in het algemeen geen blad voor de mond als hen iets dwars zit en W. Okkerse, voorzitter van de Vereniging Algemeen Vissersbelang, vormt daarop geen uitzondering. In zijn jaarrede haalde Okkerse fel uit naar de over heid. „Het overheidsbeleid op de Waddenzee, ik denk dan aan het al jaren durende overleg om uitbreiding van mosselcultuur naar het oostelijke Waddengebied, kan ik niet anders noemen dan passief en gespeend van alle creativiteit" De Bruse mosselvissers hebben bij monde van hun voorzitter fel uitgehaald naar het overheidsbeleid Okkerse stelde in zijn jaarrede dat het gebied waarop men mosselen moet kweken alsmaar kleiner wordt. „Ook in 1987 is weer een belangrijk gebied voor het kweken van con sumptiemosselen en halfwasmosse len door de afdamdrift van Water staat in het Krammer/Volkerak verloren gegaan". Volgens Okkerse gaan ook op de Waddenzee tal van percelen sterk achteruit door verzan ding en het veranderen van stroom- patronen. Terugloop Okkerse stelde in zijn jaarrede dat er sprake is van een terugloop van de produktie van consumptiemosselen, terwijl de vraag naar mosselen schijnt te stijgen. „Ik vind het dan een normale zaak dat een onderne mer wegen tracht te zoeken om zijn produktie enigszins op peil te hou den. Daarnaast vind ik het dan een nog normalere zaak dat een rijks overheid je bij dat zoeken stimuleert en begeleidt, mogelijkheden voor het bedrijf opent en oplossingen zoekt". Uit de jaarrede van Okkerse kan rustig afgeleid worden dat de hou ding van de overheid in zijn ogen ern stig te wensen overlaat. „Terwijl die overheid in beleidsnota's belooft de gemiddelde mosselproduktie zeker op het peil van een miljoen tonnen te houden", aldus Okkerse. Minister Braks kan in de ogen van Okkerse weinig goed doen. Aan de ene kant stelt Okkerse dat de minis ter 'best een goed inzicht' heeft in het reilen en zeilen van het mosselwe reldje. Aan de andere kant stelt Ok kerse dat Braks zich bij het schrijven van een mosselnotitie te veel laat lei den door het uitgiftebeleid voor oesterpercelen. Blauwdruk i Okkerse: „De mosselnotitie gaat vergezeld van een brief waarin de mi nister zich uitput in het definiëren van z'n uitgiftebeleid ten aanzien van oesterpercelen. Wat heeft dat met een mosselnotitie te maken? Of heeft de minister het idee om zijn uitgiftebe leid voor oesterpercelen te laten die nen als blauwdruk voor het uitgifte beleid van mosselpercelen in de toekomst". „Zou de minister het in zijn hoofd halen om van het mosselkweken he lemaal een hazardspel te maken, door loterijelementcn aan de toewij zing toe te voegen. Me dunkt dat het mosselbedrijf al met genoeg onzeker heden heeft rekening te houden", al dus Okkerse. „Ondanks het uitkomen van een eindconclusie van het RIN-onderzoek ten aanzien van ecologische effecten van mosselcultuur op het oostelijke Waddengebied besluit de overheid nog maar enkele jaren verder te on derzoeken. Een onderzoek wat niet gelijk gepaard zal gaan met het aan leggen van proefpercelen, want daar ziet men voorlopig het nut niet van in. Naar mijn bescheiden mening is LONDEN - In een Brits kasteel zijn meer dan 300 oudheidkundige Egyp tische voorwerpen aangetroffen. Een deel ervan is afkomstig uit het graf van Farao Tbetanchamon, zo heeft een Egyptoloog van het British Mu seum verklaard. De vondst werd ge daan in het kasteel van Lord Carnar von in het zuiden van Groot-Brittan- nië. De vijfde Earl van Carnarvon was een van de financiers van de ex peditie van Howard Carter die in 1922 het graf van Tbetanchamon vond. dan ook dat onderzoek zonder prak tijkproeven in het water gegooid geld, letterlijk en figuurlijk, en dient dan voornamelijk om wat biologen van straat te houden", aldus Okkerse. Huurprijzen Volgens Okkerse wil minister Braks de huurprijzen voor de mossel percelen met ingang van de nieuwe huurperiode op commerciële basis vaststellen. Okkerse: „Door niet tij dig en adequaat in te spelen op de achteruitlopende mosselproduktie, waardoor de mosselprijs de laatste jaren alsmaar onder invloed kwam te staan van tekorten in de aanvoer, zijn de prijzen extreem gestegen". „Op basis van dat gegeven wil de minister nu de huurprijzen aanpas sen. Ik vind dat onterecht en niet bil lijk. Eerst regeren en beloftes nako men, en dan in alle redelijkheid overleggen welk prijskaartje eraan moet worden gehangen". In dit kader merkte Okkerse nog op dat in een buurland als Duitsland bijna in het geheel geen pacht voor mosselpercelen hoeft te worden be taald. „Dus wordt met een dergelijke maatregel de concurrentie nog eens extra in de kaart gespeeld", stelde Okkerse. Eerder in zijn jaarrede stel de Okkerse dat de vereniging, en haar leden, een rustig jaar achter de rug heeft. „Schepen en bemanning voeren wel en voor de meeste kwe kers was dat ook financieel het geval. Jammer dat juist tegen deze achter grond het niet mee kunnen komen van enkele bedrijven zo schril af steekt", aldus Okkerse. Kokkelvissers Bijzonder fel haalde Okkerse ook uit naar de kokkelvissers. Hij ken schetste hen als 'onverlaten die moei te hebben met het onderscheiden van mijn en dijn' en stelde dat de over heid het vissen van mosselzaad met kokkelschepen zou moeten verbie den. „Vijfentachtig procent van de kwekers is erop tegen en desondanks laat de overheid ieder jaar een aantal schepen op de mosselzaadbanken los die geen enkele binding hebben met het mosselbedrijf". „Dit tot ergernis van de mossel kwekers die het voor hen zo begeer lijke mosselzaad voor hun neus zien weggekaapt door gelegenheidsvis sers terwijl het de mosselvissers zijn die zich hoge investeringen hebben getroost om de droogvallende zaad- banken te kunnen bevissen", aldus Okkerse. Hij pleitte voor het geven van meer bevoegdheden aan de opzieners der visserijen. „Het zou de motivatie en inzet zeker ten goede komen, terwijl onze eigendommen wat beter be schermd zouden zijn". Okkerse ein digde zijn jaarrede positief: „Ik wil er mijn genoegen over uitspreken'dat de directie van visserijen voorne mens is in de Oosterschelde op plaat sen waar vroeger percelen in onbruik raakten, maar die nu waarschijnlijk door de verminderde stroomsnelhe- den weer geschikt zijn, enige proef percelen aan te leggen". MONTEVIDEO - Een echtpaar in Uruguay heeft zijn zoon veertien jaar in een klein kamertje opgesloten ge houden omdat hij toenadering tot een meisje had gezocht. BRUINISSE - Onder bepaalde omstandigheden is gritstralen aan schepen in de Bruse reparatiehaven toegestaan. Dat is gebleken nadat ambtenaren van de milieu-dienst van zowel Rijkswaterstaat als de Provinciale Waterstaat hun fiat hadden gegeven aan de manier van stralen zoals het Grit- en Schil dersbedrijf Starkoma dat verricht aan een nieuwbouwkotter van Padmos. Ten onrechte is eerder gemeld dat daarover proces-verbaal was opgemaakt. Zoals bekend is er nogal wat onze kerheid over het wel of niet toe gestaan zijn van gritstralen sinds de verscherpte milieumaatregelen van enkele jaren geleden waardoor bij voorbeeld het bedrijf ICZ het onmo gelijk werd gemaakt z'n werkzaam heden in de zuid-Grevelingen langs de Grevelingendam uit te voeren. Ontslag voor enkele medewerkers volgde daarop. Vanuit de restanten van dat bedrijf is Cordok in oprichting nu bezig een droogdok naar Bru te halen om over dekt te kunnen grittcn. Toen er vrij dag klachten binnen kwamen op het gemeentehuis van Bruinisse dat er gestraald zou worden gaf de milieu ambtenaar dat door aan Rijkswater staat. Omdat het een zogenaamde A-in richting betreft (waar machinefabrie ken en werven onder vallen) heeft de gemeente zelf geen opsporingsbe voegdheid. Die heeft Rijkswaterstaat wat betreft de WVO, Wet Verontreini ging Oppervlaktewater als het een eventuele waterverontreiniging be treft en de Provinciale Waterstaat die AMSTERDAM - De nettowinst van het Hcineken-concem is vorig jaar met 286,7 miljoen nagenoeg gelijk gebleven aan de 285,3 miljoen van 1986. Hot drankenconcern stelt voor het dividend te handhaven op 3,50 per aandeel, waarvan al 1,50 tussen tijds is betaald. Ook de netto-omzet van Heineken bleef vorig jaar op het niveau van 1986, namelijk 6659 mil joen tegen 6684 miljoen. Er was sprake van stijging van de omzet bij dc meeste werkmaatschappijen, een daling van dc export en een negatief effect van valutakoersen. de hinderwetvergunning afgeeft en toeziet op naleving daarvan. De straalwerkzaamheden aan boord van de kotter werden binnenboord uitge voerd terwijl de plaats van werken ook geheel werd overdekt met dek kleden. Volgens A. Engelaan, medewerker van Rijkswaterstaat Directie Zeeland afdeling AX Waterbeheer en Water kwaliteit, konden de werkzaamhe den na controle van een milieudes kundige gewoon voortgang vinden: „Er vond geen verontreiniging van het water plaats en als het grit goed wordt opgevangen hebben wc geen problemen met het stralen op zich". Omdat er ook sprake zou zijn geweest van stofoverlast werd ook Provincia le Waterstaat ingelicht. Maar volgens C. Wisse, medewerker afdeling Mi lieuzaken, was er volgens dc gege vens die hij op dat moment binnen had geen noodzaak het stralen stop te zetten omdat er geen stofhinder zou zijn. Voor directeur P. Padmos trouwens een uitgemaakte zaak omdat volgens hem alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen om enige schade aan milieu of omgeving te voorkomen terwijl hij bovendien een TNO-rapport over het straalgrit boven water haalde. In hot rapport van de organisatie voor Tbc- gepast Natuurwetenschappelijk On derzoek wordt aangegeven dat dc concentraties van de gedetecteerde elementen (zoals barium, ijzer, arseen en cobalt) in het grit lager zijn dan door de Wet Chemische Afvalstoffen gestelde maximaal toelaatbare hoe veelheden. Er lijkt voor de bedrijven toch wat meer ruimte te komen om te kunnen gritstralen nu beide Wa terstaten goedkeuring hebben gege ven om op deze manier die werk zaamheden uit te voeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7