streeknieuws Vijf dagen naar Parijs N.V. Oratorium Ballenhandel stopt BRUusk LP-recensie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 maart 1988 Nr. 24299 5 Het gonst van geruchten op de Zie- rikzeese Effectenbeurs. Zou de golf van fusies waarmee ons land over spoeld wordt ook Zierikzee in zich meenemen? Wat is de volgende fusie na die van de AMRO-Bank met de Belgische Generale Bank? Wat volgt er na de jacht op de Kluwer- en de Audetaandelen? Het onderwerp van gesprek in de wandelgangen van de Effectenbeurs betreft de N.V. Orato riumeen gerenommeerd bedrijf op Zierikzeese bodem. Van oudsher stelde het bedrijf zich ten doel hoogwaardige kwaliteits- produkten te brengen, prodv.kten die een lang produktieproces vereisten en opgebouwd waren uit het beste materiaal dat de ontwerpers konden bedenken. Lange tijd vervulde de N.V. Oratorium op haar terrein een monopoliepositie totdat een noodlo- tig intern conflict het bedrijf in tweeën deed splitsen. Een aantal werknemers startten een nieuw be drijf onder de naam N.V. Kamerkoor, dat toch wel een concurrenende posi tie ten opzichte van het moederbe drijf ging innemen. Aanvankelijk konden beide bedrijven het hoofd boven water houden totdat de con junctuur begon af te nemen.. Met na me het marktaandeel van de N.V. Oratorium werd minder. De oorza ken hiervoor moeten buitenaf ge zocht worden. Evenals de andere zangbedrijven kreeg de N.V. Oratori um de gevolgen te dragen van de zangrecessie die nog steeds aan de gang is. Enerzijds is er een te groot aanbod en aan de andere kant is er te weinig vraag. Bovendien werden er in de loop van tijd nog meer bedrij ven gestart die produkten van min der duurzaam materiaal leverden maar daarmee een flink deel van de markt opsnoepten. Een aantal jaren geleden dreigde de N.V. Oratorium al op de fles te gaan. Voortdurende wisselingen in het management van het bedrijf wa ren daar debet aan. Maar toen uit het buitenland topman Zoomers werd aangetrokken kwam het bedrijf weer in stabiel vaarwater en blgeide de produktie van het bedrijf dankzij de inzet van de werknemers weer op. Als een donderslag bij heldere hemel kwam echter onlangs het bericht dat aan het management van Zoomers een einde moest komen, dit ten ge volge van een medisch advies van de bedrijfsarts. Waar vond men spoedig een nieu we manager die een waardige opvol ger van topman Zoomers zou kunnen zijn? Vraagt de huidige economische situatie niet een bredere bedrijfsba- sis om de gevolgen van de recessie op te vangen en de voortgang van het bedrijf ook in de toekomst te verze keren? Dergelijke vragen brachten spoedig de geruchtenstroom op gang dat er weieens een historische fusie zou kunnen plaatsvinden, namelijk tus sen de N.V. Oratorium en concurrent N.V. Kamerkoor, waardoor er weer een volwaardig zang bedrijf op Zie rikzeese bodem zou kunnen functio neren. Een fusie van bedrijven die eer tijds in concurrerende positie ver keerden is echter niet ongewoon, hoewel er bij elke fusie problemen rijzen, zoals die van het behoud van de werkgelegenheid en de vraag waar de nieuwe produktie zal plaats vinden. Over al deze zaken wordt nog volop gespeculeerd. Topman Ver- hage van de N.V. Kamerkoor zag geen onoverkomelijke moeilijkhe den en President-Commissaris Van Loon uitte zich in dezelfde bewoor dingen. Naar verluid zouden er geen ontslagen vallen en zou de afvloeiing langs natuurlijke weg plaatsvinden. Het is niet onmogelijk dat de pro duktie in de bedrijfsgebouwen van de N.V. Oratorium zal worden gecon- centeerd. Bovendien zou de nieuw te vormen firma onder een nieuwe naam op de markt opereren. Ongetwijfeld zal het bij de oudere werknemers van de N.V. Oratorium pijn doen dat het bedrijf waarvoor zij zich met hart en ziel ingezet heb ben niet onder de oude naam kon worden voortgezet. Anderzijds moe ten zij zich toch inzien dat nu de toe komst voor het koor is veilig gesteld en de kwaliteitsproduktie op peil blijft, wellicht nog aan kwaliteit zal toenemen. Al met al blijft het te betreuren dat het bedrijfsleven te kampen heeft met name met het gebrek aan jonge arbeidskrachten. Het is de vraag of de scholing van eventuele nieuwe werknemers niet te eenzijdig is ge richt op produkten van wegwerp- kwaliteit waardoor men geen oog heeft voor produkten die de tijd kun nen trotseren. Als de recessie niet spoedig ophoudt zullen er ongetwij feld in de toekomst nieuwe fusies volgen. Zo is een Samen op Weg' fu sie tussen het Hervormde en Gere formeerde Kerkkoor in de jaren ne gentig niet ondenkbaar, waardoor er voor het Christelijk Gereformeerd Kerkkoor niets anders opzit om te fuseren met het Katholiek Kerkkoor. Het Duivelands Mannenkoor heeft duidelijk gebrek aan vrouwelijke ar beidskrachten. Wellicht is een fusie met het koor van de Plattelands vrouwen denkbaar, zodat een nieuw koor kan ontstaan onder de naam 'Duivenplat-koor'. En de nieuwe naam voor het Orato rium/ Kamerkoor-bedrijf Wellicht is er achter de schermen al een naam uitgebroed. Toch heb ik een aardige suggestie. Er is in het verleden één topman geweest die onnoemlijk veel gedaan heeft in de tijd dat beide be drijven nog één geheel vormden. Het is Jac. M. Luykenaar, een man die naar mijn inzicht te snel vergeten is. Waarom zou het nieuwe bedrijf als een voortdurende hommage aan deze grote inwoner van Zierikzee niet het Luykenaar-koor kunnen heten? We hopen dat het nieuwe bedrijf tot in lengte van jaren goede zaken zal doen. MARZAS BRUINISSE - De Bruse jeugd heeft massaal de golfsport ontdekt. Niet dat nu gelijk Kwiek, Bruse Boys of de Bru-Tèn werden afgeschreven maar de golfbaan genoot een bijzonder warme belangstel* ling. Het was niet dat de secre taris van de golfclub in oprich ting dat kon merken aan de ledenlijst want die kon er geen bal van merken. Nee, het was de jeugd te doen om de golf bal len die naast de baan terecht kwamen en waar enorme be langstelling voor bestond. •En of het nu aan het gebrek kige niveau van de golfspelers lag of aan de grote speurzin van de jeugd maar er werden honderden golfballen gebor gen. Schoenendozen vol zelfs. De woensdagmiddag werd de vaste ..eierzoekmidag". Er be gon zelfs een lucratieve ballen handel met kinderen van de hogere scholen in Zierikzee. Prima stuiterballen! Maar wie de bal kaatst kan hem terug verwachten. Het werd zo gek dat de beheerder van de oefen hole de hulp van Hermandad inriep. Niet om het peil van de golfspelers op een hoger ni veau te tillen maar om de ver dwenen ballen terug te halen. Dat gebeurde niet vanuit de bosjes naast de baan na een mislukte hole-in-one maar twee man sterk in uniform op de basisschool. Zwaar geschut dus wat inderdaad enkele bal letjes opleverde. En dat het bal letje raar kan rollen ondervond een ruit van de school. Die be zweek, evenals de Bruse jeugd, voor een golfbal. ZIERIKZEE Schoonmaken Grote Kerk Nu de restauratie van de Grote Kerk naast de Dikke Toren gereed is moet het gebouw worden schoonge maakt voor de stoelen voor het inte rieur arriveren. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken die eigenaar is van het gebouw vraagt daarom vrijwilli gers die hieraan mee willen helpen. Het is de bedoeling om de schoon- maakwerkzaamheden aan te pakken op dinsdag 15 maart. Iedereen die wil meehelpen is vanaf 9.00 uur welkom in het gebouw. Men behoeft zich niet tevoren aan te melden en wordt ver zocht alleen een emmer mee te bren gen. Alle andere schoonmaakspullen zijn gratis ter beschikking gesteld door een Zierikzees bedrijf. Uitkeringsgerechtigden Op woensdag 23 maart houdt de werkgroep uitkeringsgerechtigden van de FNV-Schouwen-Duiveland een bijeenkomst in het ANBO-ge- bouw aan de Paternosterstraat in Zie rikzee. Op de bijeenkomst wordt aan dacht besteed aan actuele vakbonds zaken. Na de pauze spreekt S. Boot over bloemsierkunst. De bijeen komst begint om 14.30 uur. Kledinginzameling Op initiatief van de Stichting Men sen in Nood wordt op woensdag 16 maart een kledinginzameling gehou den in Zierikzee. Mensen die kleding overhebben die nog goed is wordt ver zocht om die tussen 9.00 en 18.00 uur af te geven in het Hervormd kerkcen trum waarvan de ingang in het gan getje naast De Beuze ligt. Ook gor dijnstoffen, lakens en dekens zijn welkom. Al deze materialen worden verzonden naar Derde Wereldlanden. SCHARENDIJKE Kaartjes voor Pink Floyd Bij jeugdsoos Trace in Scharendij- ke zijn nog enkele kaartjes verkrijg baar voor het concert van Pink Floyd op 14 juni in de Kuip te Rotterdam. Mensen die hiervoor belangstelling hebben kunnen contact opnemen via telefoon 01117-2125. KERKWERVE/NOORDGOUWE/ SCHUDDEBEURS Oud papier Zaterdag 12 maart wordt vanaf 9.30 door leden van sportvereniging WIK oud papier opgehaald in Kerkwerve, Noordgouwe en Schuddebeurs. Men wordt verzocht het oud papier gebun deld klaar te zetten. BROUWERSHAVEN Kleding- en speelgoedbeurs Traditiegetrouw houdt ook dit jaar de Stichting Het Knutselhuis haar jaarlijkse zomer-, kleding-, en speel goedbeurs en wel op zaterdag 19 maart in De Blokkendoos aan de Ha ven Zuidzijde in Brouwershaven van 9.30 tot 12.00 uur. Op vrijdag 18 maart kan kleding en speelgoed gebracht worden van 13.15 tot 14.30 uur en van 19.30 tot 20.30 uur. Voor meer infor matie 01119-1464. 1523 of 1906 DREISCHOR Kledingactie Tbn behoeve van de Stichting Men sen in Nood wordt op woensdag 16 maart in Dreischor een kledinginza meling gehouden. Overtollige kle ding. gordijnstoffen, lakens en de kens kunnen worden afgegeven bij M. Mol aan de Weststraat 21. De inge zamelde kleding komt ten goede aan de allerarmsten in de Derde Wereld. OOSTERLAND Kledinginzameling Op initiatief van de Stichting Men sen in Nood wordt op dinsdag 15 maart een kledinginzameling gehou den in Oosterland. Met behulp van plaatselijke vrijwilligers wordt de kleding verzameld in het dorpshuis Oosterhof. Het gaat om nog goede kleding, gordijnstoffen, lakeits en de kens. De ingezamelde kleding komt ten goede aan mensen in de Derde We reld. De bewoners van Oosterland kunnen hun bijdrage tussen 9.00 en .17.00 uur afgeven in De Oosterhof. BRUINISSE MBuma-zendirig In de afgelopen periode is er weer gecollecteerd voor de Mbuma- zending. De collectanten waren Caro- lien Schot, Hetty v. d. Bos. Erwin Ze- gers, Erik v. d. Bos, Suzanne v. d. Ha ve en Leendert v. d. Bos. De opbrengst was 219,15. Gevers en col lectanten dank namens de organisa tie. GOES Fellowship Op woensdag 16 maart houden de vrouwen van het Women's Aglow Fellowship-Goes weer een bijeen komst in Hotel Terminus in Goes. L. van Diemen uit Uddel spreekt dan over het onderwerp 'Hoe ontstaat angst?' Vrouwen zijn van harte wel kom bij deze interkerkelijke bijeen komst die om 9.45 uur begint. Kin deroppas is aanwezig. MIDDELBURG Zelfbezinning De regio Zeeland van het Centrum voor Zelfbezinning houdt op woens dag 23 maart een bijeenkomst rond het thema 'Is zelfbezinning een vlucht naar binnen of juist niet?'. Ka- rel Scholten Wassink, eindredacteur van het tijdschrift Sfinx, treedt als spreker op en leidt ook de discussie. De bijeenkomst wordt gehouden in de Concert- en Gehoorzaal in Middel burg en begint om 20.00 uur. Alleen opvoeden Ten behoeve van alleenstaande ou ders start FIOM-Zeeland een ge spreksgroep over het alleen opvoeden van kinderen. De groep komt tien keer op dinsdagavond bijeen van 20.00 tot 22.00 uur. De eerste keer is op dinsdag 29 maart. Voor een groep alleenstaande moeders met kinderen start een gesprekgroep op donderdag 24 maart. Én voor tienermoeders (tot 23 jaar) gaat op vrijdag 25 maart een gespreksgroep van start.. Nadere in formatie en aanmelding voor al deze groepen via telefoon 01180-27311. GEORGE HARRISON - Met het uitkomen van George Har rison's solo-elpee Cloud Nine is iedereen er van overtuigd dat de 'Beatle-taal' nog steeds niet is verdwenen. En aange zien die niet om een verdere uitleg vraagt houden we het commentaar maar op een laag pitje. Zoals het er bij de Beat les ook al aan toe ging, zijn op Cloud Nine simpele muziekge- luiden de hoofdmoot. Harri son is er van overtuigd dat mu ziek maken nog steeds iets is, dat met een gitaar, een bas, een drum en een piano kan en niet met allemaal computer gestuurde instrumenten. Een voudige teksten, die verder geen diepe achtergrond heb ben zijn aangevuld met lekker in het gehoor liggende muzika le noten. In principe moet ie dereen dat kunnen. Harrison zelf vroeg om vaklui, die het al jaren in de vingers hebben. Wat te denken van Elton John op de piano, Eric Clapton aan de gitaar en Ringo Star achter de drummachine. Toch zorgen deze beroemdheden* niet voor een extra toefje slagroom. Zo als al eerder gemeld, iedereen had deze simpele noten uit zijn muziekinstrumenten kunnen halen. Zou het dan toch de nqam zijn, die de plaat zo goed maakt? Een extra aanvulling is wel het mystieke geluid, dat o zo bekend is. Harrison zorg de bij de Beatles ook al meer dere malen voor dat geluid. Bijvoorbeeld op een van de best verkochte albums Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band. Deze kwam uit toen ie dereen net midden in de flower power-tijd zat en graag die mysterieuze geluiden hoorde. Zijn nieuwe single When we was fab haalt dat bekende ge luid weer duidelijk naar vo ren, maar ook in Breath away from heaven lijkt India opeens heel dichtbij. Die tinkelende toontjes zorgen voor dat hcr- kenbare waar Harrison altijd al mee geconfronteerd is en blijkbaar ook niet van af zal komen. De zang in sommige nummers wordt gemixt met het bekende facing-geluid. Verder dus geen noemehswaar- digheden te ontdekken op een album, die verzorgd over komt. Een vast gegeven is dat Harrison altijd zijn herkenba re toontjes zal laten horen en dat maakt het voor de fans aantrekkelijk, maar of de nieuwe fans er ook dol op zijn....? RV Woensdag 9 maart Nederland 1 09.30 en 13.00 uiir Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur De baby is al een mens, se rie Franse documentaires van Ber nard Martino over het leven van ba by's voor en na de bevalling. Afl. 5: Onbegrepen baby's. 15.30 uur Seabert,, tekenfilmserie. Afl.: Rumoer in het regenwoud. 15.45 uur De Grote Meneer Kaktus Show met o.a. Peter Jan Rens. 16.15 uur Crossbow, jeugdserie. Afl.: Lotus. 16.40 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. Afl.: De garage. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Veronica sport, sportmaga- zine. 18.08 uur Family Ties, Amerikaanse serie. 18.30 uur Rockschool II, les 8. 19.00 uur Pompy de Robodoll, anima tiefilm. Afl.: De droom van Danny. 19.05 uur Countdown, popprogram ma gepresenteerd door Simone Wal raven. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De stilte die echt pijn doet. Film van het Nationaal Reumafonds. 20.33 uur Miami Vice, Amerikaanse politieserie. 21.27 uur Bart Peeters, show gepre senteerd door Bart Peeters. 22.15 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. 22.50 uur RUR, praatprogramma met Jan Lenferink. 23.35 uur Gemene verhalen, serie. Afl. Kreeft. 00.05 uur Journaal. 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 09.30 uur Leven in de gouden eeuw, les 4. 10.00 uur lief en leed, les 5. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.40 uur Milieu - educatie, les 2. 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Uitzending van D'66. 19.22 uur De Smurfen, tekenfilmse rie. 19.35 uur Zangeres zonder Naam: Be dankt lieve mensen, hoogtepunten uit het afscheidsconcert. 20.05 uur Bergerac, Engelse politiese rie. 20.57 uur Golden girls, Amerikaanse comedyserie. 21.22' uur Goedele, praatshow gepre senteerd door Goedele Liekens. 22.02 uur VARAfashion, modepro gramma met voorjaar- en zomermode 1988. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.00 uur Studio Sport. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.00 uur Er was eens het leven, 26-delige Franse tekenfilmserie. Afl. 9: Het brein. 15.25 uur De avonturen van Teddy Ruxpin (The adventures of Teddy Ruxpin), 26-delige Engelse jeugdse rie. Afl. 22. 15.45 uur Oliver Maass, 6-delige West- duitse jeugdserie met Josef Gröb- mayr, Jane Tilden en Robert Atzorn. Afl. 1. 16.40 uur Speel op sport, serie jeugd programma's waarin op speelse wijze een bepaalde sporttak wordt toege licht. Vandaag: rolschaatsen. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 88. Herh. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de sierduiven. Herh. 18.10 uur Seabert, 26-delige Ameri kaanse jeugdserie. Afl. 3_ 18.35 uur Kilimanjaro, gevarieerd jongerenmagazine. Presentatie: Ma- riet Vandebos. 19.00 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Televisie- en Radio-Omroep. 19.40 uur Paardenkoersen, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kurtoisie, Hilaire S-feer- maeckers, kaarsenfabrikant, geeft lessen in hoffelijkheid. Vandaag: misbruik van vreemde woorden en technische termen. 20.15 uur Een zaak voor twee, West- duitse serie met Günter Strac, Claus Theo Gartner e.a. Afl. 3. 21.15 uur Graceland: The African Concert, concert van Paul Simon, op genomen in Harare, Zimbabwe. 22.15 uur Eiland, kunstmagazine. 23.15 uur Nieuws. Aansl. Coda: Intro- missio, van Geert Vandenweghe. BRT 2 18.45 uur Bijleren, een nieuwe kans, 10-delige serie. Afl. 5. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Peter Phelps, Pat McDonald en Tom Richards. Afl. 496. 19.25 uur Oshin. Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. Afl. 221. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Johnny Belinda, Ameri kaanse speelfilm uit 1948 van Jean Negulesco. 21.55 uur EK Latijns-Amerikaanse dansen, vanuit de Vejleby-Risskov- Hallen. Donderdag: 10 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.15 uur Vrouw zijn, magazine voor de huisvrouw vanuit de Veenderhoe- ve bij Veenendaal. 10.55 uur Televisie fruitmand, mu ziekprogramma met geestelijke lie deren op verzoek. Presentatie: He- leen van Dijk 11.10 uur Fryske literatuer, cursus ge schiedenis van de Friese literatuur. Afl. 2. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Fauna, natuurdocumentai- reserie. Afl.: Scheepswrakken. 16.25 uur Lassie, Amerikaanse kin derserie. Afl.: De explosie. 16.50 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.15 uur Pablo, tekenfilmserie. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenrubriek. 18.15 uur Ontmoeting met de 3 we reldgodsdiensten. 18.30 uur Rockschool 2, voorlich tingsprogramma. 18.45 uur Ni hao, voorlichtingspro gramma cursus Chinees. 19.00 uur Jody en het hertenjong, te kenfilmserie. 19.24 uur Op kleine rails, documen taire over modelspoorwegbouw. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Waarom ik niet, program ma over jongeren en diverse versla vingen. 21.20 uur St. Paul's op toernee, con cert vanuit de Eusebius kerk te Arn hem. 22.00 uur Het hart op de tong, Henk Binnendijk interviewt voorbijgan gers op straat. 22.30 uur Tijdsein, actualiteitenru briek. 23.00 uur Vrije gevangenen, serie por tretten over mensen die vanwege hun overtuiging vervolgd worden. 23.05 uur Aetie en reactie, natuurdo- cumentaire over afweermecha nismen. 23.40 uur Journaal. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 09.30 uur Leven in de gouden eeuw, ies 4. 10.00 uur Science topics. Les 8. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.45 uur Paspoort voor Turken. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Klassewerk, spelprograrn- ma voor scholieren, gepresenteerd door Hans van Willigenburg. 20.00 uur Wat een tijd, spelshow met Ted de Braak. 21.00 uur 100 Jaar dokteren, 8-delige serie over gynaecologie en verloskun de. Afl. 8. 21.50 uur Hoofdpersoon, Aad van den Heuvel volgt een hoofdpersoon uit de actualiteit. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.00 uur Medelanders Nederlan ders: Eigen haard is goud waard, pro gramma voor Chinezen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 89. Herh. 18.05 uur Fame, Amerikaanse serie. Met: Debbie Allen, Lee Curreri, Erica Grimpel e.a. Afl. 35 18.50 uur Plant een bos, informatie over de bosplantactie. Herh. 19.00 uur Europese volksculturen: Mens en boom, serie over de banden van de mens en zijn natuurlijke om geving. Afl. 10. 19.20 uur Uitzending door derden: programma van Televisie en Onder neming. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger-lager. Twee kandida- tenduo's bekampen elkaar met speel kaarten en enquêtevragen. Presenta tie: Walter Capiau. 21.05 uur Panorama. 21.55 uur Dallas. Amerikaanse serie. Met: Larry Hagman, Linda Gray, Vic toria Principal ea. Afl. 235. 22.45 uur Nieuws. Aansl. Coda: La Favorite, van Couperin, uitgevoerd door Jos van Immerseel, klavecim bel. BRT 2 18.45 uur Mijn stem in de gemeente. 19.15 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Peter Phelps, Pat McDonald, Tom Richards. Afl. 497. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Dood van een handelsreizi ger, Amerikaanse speelfilm uit 1985 van Volker Schlöndorff naar het ge lijknamige toneelwerk van Arthur Miller. 22.20 uur Politieke collaboratie. Afl. 6. Herh. AMSTERDAM - In het Amsterdam se concertgebouw wordt op 9 mei een benefietconcert gegeven voor het ju bilerende Artis. Uitgevoerd worden muziekwerken waarin het dier cen traal staat. Jaap van Zweden en Thijs van Leer zijn eveneens van de partij. Het „carnaval der dieren" wordt ge presenteerd door Adriaan van Dis. Liefhebbers moeten er 150 gulden voor neertellen (een gulden voor elk jaar dat Artis bestaat). WASHINGTON - De familie van vier astronauten die bij de ramp met het ruimteveer Challenger om het le ven kwamen krijgen van de maker van de stuwraket. Morton Thiokol, smartgegeld tot een gezamenlijk be drag van 7,7 miljoen dollar, omgere kend 14,63 miljoen gulden. Een defec te afsluitring van een aandrijfraket was de oorzaak van het exploderen van het ruimteschip op 28 januari 1986. MOSKOU - Honderden demon stranten hebben deelgenomen aan een stille mars ter nagedachtenis van de slachtoffers van het bewind van Jozef Stalin. De demonstratie was ge organiseerd door een vijftal onoffi ciële groepen. De betogers droegen kaarsen en een zwarte kartonnen Obelisk. De politie liet de mars onge moeid, maar verbood dat er aan het einde van de tocht kransen bij de Obelisk werden gelegd. 46 Met hevig geknars van remmen stopte de trein aan het kale, in de zon blakerende station van St. Quentin. „Wat moet ik nu", Carla huilde bij na. „hoe moet ik dat die lui verkla ren. Ik versta hun Frans toch al haast niet „Ik zal wel als tolk fungeren", zei de heer Stollenga. Maar dat gaf Carla weinig troost. Ze zag in hem een vijand, een tegen stander. Wat kon ze van deze man, van haar schuld overtuigd, voor hulp verwachten? Een donkere gestalte stond in de in gang van de coupé. „Wat is hier aan de hand?" vroeg Frans Noordeloos. Hij keek verwon derd van Carla naar Hannes. Meneer Stollenga trok hem mee de corridor in, Carla hoorde hem fluiste ren. „Maar u wilt toch juffrouw Mer- tens niet alleen in St. Quentin laten?" vroeg Frans onthutst. „Daarbij, ik ben ervan overtuigd dat hier een mis verstand in 't spel is. Ik ken juffrouw Mertens sinds jaren Hannes zag met klimmende woede hoe mevrouw Kierkewasser een duistere knipoog schonk aan haar hartsvriend, „en ik sta er voor in dat zij zich nooit of te nimmer met zulke praktijken zou in laten". „Maar de diamanten zaten toch maar in haar koffer", antwoordde Stollenga. De man met het snorretje stond er afwachtend bij. Oorspronkelijk feuilleton door TOM LODEWIJK „Iemand moet ze er hebben inge stopt", antwoordde Frans dadelijk. Mevrouw Kierkewasser lachte haar hoog zenuwlachje, maar de heer Stol lenga lachte niet. „Als dat zo is, moe ten we weten wie", zei hij nors, en toen bijna vriendelijk tegen Carla: „Heus juffrouw, als u met deze zaak niets te maken hebt, gaat u met de volgende trein verder naar Holland. Maar het betreft hier een vergrijp op Franse bodem en de Franse politic laat u niet gaan voor klaar en duide lijk is gebleken dat u onschuldig bent". Mevrouw Kierkewasser snoof hoor baar met haar neus. „Mag ik u nu voor eens en voor al tijd verzoeken, u geheel en al buiten dit onderzoek tc houden?" vroeg Stollenga toen op vlakke toon. Hij nam niet eens zijn sigaar er voor uit zijn mond. „Anders zal ik voor de aardigheid mijn onderzoek eens tot de hele coupé gaan uitstrekken, en kunt u ook uitstappen om in St. Quentin tc gaan vertellen, dat u dat in de koffer hebt gestopt. Dat is maar een klein kunstje, mevrouw, weet u?" Hannes begon Stollenga bijna sym pathiek te vinden, nu hij de harts vriendin zo gevoelig afstrafte. Carla keek Frans aan. „Frans", zei ze dringend, „ik zwéér je, ik weet hier niets van. Ik heb er niets mee te maken". „Dat geloof ik wol, Carla". zei hij bemoedigend, „enneik laat je hier niet alleen in St. Quentin. Ik blijf hier óók". Carla's hart sloeg een slag over. Haar donkere ogen werden diep zwart. „Frans", hijgde ze, „dót dót zal ik nooit vergeten". „Ja toe maar", zei hij gemaakt-on verschillig. „Zeg Averkamp, de boel is hier wel aan kant, ik kan de men sen rustig terug laten reizen, maar mocht er nog iets zijn, zou jij dan zo lang als reisleider willen optreden? Hier is de lijst met de mensen met collectieve paspoorten. Juffrouw Mertens heeft gelukkig zelf een pas en ik ook". „Natuurlijk", zei Hannes. „Natuur lijk kerel". „O, Carla". Els had tranen in haar stem, „ik laat je niet alleen „Gó jij nou maar", zei Carla zacht, „als Frans er bij is ben ik niet bang en ook niet alleen. En het loopt best af", zei ze met een dappere glimlach, „wie weet. spreken we mekaar mor gen weer. Hannes houdt jou wel ge zelschap". „Ik hoop, dat alles goed komt", zuchtte Els en omhelsde haar harte lijk. „Nou nou, 't is geen afscheid voor eeuwig", zei Hannes geforceerd opge wekt. ,,'t Komt bost voor mekaar. Carla, meid. houd je maar haaks" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5