Kunst en Eer zorgt voor succesvolle muziekavond VVN-afdelingen Duiveland en Bruinisse zijn samengevoegd Accessoires en kleding Baloe worden samen gepresenteerd MIDDEN MIDDENSTAND 4 De jaaruitvoering van Kunst, en Eer in de Concertzaal te Zierikzee. keel belangstelling voor jaarlijkse uitvoering in Concertzaal ZIERIKZEE - Kleding, bijous, riemen en tassen. Bij boetiek Baloe aan de Appelmarkt te Zierikzee worden deze artikelen voortaan samen gepresen teerd. Via een ingrijpende verbouwing werden de twee winkelpanden waarin de lederwaren en de kle ding tot nu apart werden verkocht samengevoegd tot een boetiek. „Het assortiment is nu beter op elkaar afgestemd", aldus L. M. Pourquier uit Bruinisse die samen met F. C. Kristalijn eigenaar is van de Baloe-zaak in Zierikzee. Vijf jaar geleden ging men aan de Appelmarkt van start met een winkel in lederwaren. Thssen, rie men en beurzen die voor een be langrijk deel worden gefabriceerd in een bedrijf op het industrieter rein te Bruinisse waarin beide ei genaren ook actief zijn N iveau verschillen Vorig jaar startte men in het pand naast de lederwarenwinkel aan de Appelmarkt ook een kle dingzaak. Na een verbouwing waarbij verbindingen werden ge maakt tussen beide panden ont stond een ruimte van ongeveer 220 vierkante meter die een speels ka rakter heeft vanwege een aantal niveauverschillen. Op al deze aparte vloertjes zijn kleding én de (leer)accessoires en bijouterieën bijeen gebracht in zogenaamde kleurblokken. „We presenteren onze collectie per kleur. In een blok hangt niet alleen de kleding in een bepaalde kleur maar ook de accessoires in die kleurstelling die erbij passen. Dan kunnen de klanten zien wat de combinatiemogelijkheden zijn. Dat werkt heel inspirerend want we hebben de ervaring dat mensen over het algemeen moeite hebben met het combineren van kleding en accessoires", aldus Pourquier. Het assortiment van Baloe is ge richt op een jeugdig publiek. „Vooral mensen in de leeftijd tot dertig a veertig jaar hebben be langstelling voor onze kleding. Maar het is wel zo dat die leef tijdsgrens verschuift omdat ook iets oudere mensen zich steeds jeugdiger gaan kleden". In ver band met de modetrends voor het komende voorjaar- en zomersei zoen hangt in de pas verbouwde winkel kleding in de zogenaamde Olympic kleuren: hard groen, rood en cobaltblauw. „Maar er zijn ook nog pasteltinten, zand en bruintinten en zwart/wit". Geen bedreiging Pourquier ziet in het openen van de weg over de Stormvloedkering geen enkele bedreiging voor de klandizie in zijn zaak. „Volgens het CBS zou het een koopkracht daling van vijf procent teweeg brengen op Schouwen-Duiveland. INDE Maar ik denk dat zich dat meer zal manifesteren in de Westhoek dan in Zierikzee. Dat is een stadje met een centrumfunctie in de regio en dat zal het niet gauw kwijtraken". Volgens de ondernemer is het de bedoeling dat mensen die even rond willen kijken gemakkelijk binnen lopen in de boetiek. „We hebben plannen om in de toe komst ook een hoekje te maken waar men even kan zitten en kof fie drinken". ZIERIKZEE - Een gevarieerd en avondvullend pro gramma variërende van Brahms tot en met een medley van hits van good old Frank Sinatra. Dit alles afgewis seld met enkele gospels en negro-spirituals „schotelden" de Koninklijke harmonie Kunst en Eer en het interker kelijk koor Adonai het in groten getale opgekomen pu bliek voor tijdens de jaarlijkse uitvoering in de Zierik- zeese Concertzaal. Een muziekavond die elk jaar opnieuw met het gezamenlijk zingen van het Zeeuwse volkslied wordt afgesloten. genlijk op de lessenaars van een symfonie-orkest gezien de bewegelij ke staccato-passages. De klarinetten waren hierbij wat ongelijk, omdat dit staccato-spel op deze instrumen ten erg moeilijk is. Evenals het optreden van de solo klarinettist in deze ouverture schit terde ook het trompet trio in Bugler's Holiday. Kunst en Eer bracht een voor ieder wat wils programma door ook enkele bekende liedjes van Frank Sinatra, filmmuziek en een potpourri van Amerikaanse volks liedjes uit te voeren, waarbij de avond een Amerikaans tintje kreeg. De wat oudere Zierikzeeënaars in de zaal, die zo'n kleine zestig jaar ge leden ook reeds de muzikale verrich tingen van hun plaatsgenoten op de voet volgden zullen het zich nog wel licht nog herinneren hoe het toenter tijd 21 leden tellende muziekgezel schap Kunst en Eer in het begin van de jaren dertig aan de weg timmerde. J. A. Zevenboom, A. van der Houten, J. C. Lunenberg, A. Buyze, M. Bak ker, R. C. Feijen, A. van Burg, J. van der Westen, R. O van Nieuwenhuize, I. de Wee, M. van der Werff, Joh. van Beveren, P. Holm, K. J. Feijen, S. Zoe ter, A. Peute, R. P. Hogerheijde, L. Feijen, C. Koevoets, J. M. Olree, M. R. Hogerheijde zorgden indertijd met hun saxofoon, tuba, klarinet, grote en kleine trom en hoorn voor een goed in het gehoor liggend stuk blaasmuziek. Uitbreiding- Dat laatste is, getuige de jaarlijkse uitvoering nog steeds het geval, al be schikt deze plaatselijke harmonie over heel wat meer instrumenten dan in die jaren dertig. De vijf klarinet ten van toen zijn inmiddels verdrie voudigd, hetgeen het register aan merkelijk ten goede is gekomen, daar de rol van de klarinet te vergelijken is met de plaats die een viool in een symfonie-orkest inneemt. De fluit en hobo die indertijd ontbraken en het uitbreiden van de saxofoons met een sopraan en bariton-exemplaar geven nu een extra dimensie aan de muziek. Terwijl er in de plaats van die ene vroegere ventiel-trombone nu drie of vier schuiftrombones in de plaats zijn gekomen. Ook in het „legertje" koperen blaasinstrumenten heeft zich een ver andering voltrokken. De wat weker klinkende cornetten en bugel hebben het veld moeten ruimen voor de meer heldere klanken van de trompetten, terwijl de alt- en corhoorn het hebben moeten afleggen tegen klanken van de wald-hoorns en de euphoniums (te nor tuba's) de bariton-hoorns hebben „verstoten". Kortom, een hele meta morfose binnen het instrumentarium van het harmoniegezelschap, waarbij zich in de loop der jaren ook vrouwe lijke muzikanten hebben gevoegd. Behalve de vele veranderingen in het arsenaal blaasinstrumenten heeft de vernieuwing ook toegeslagen bij het slagwerk. De kleine en grote trom van toen hebben in de loop der jaren gezelschap gekregen van een drum stel en zelfs pauken. Ontwikkeling Het 21 leden tellende muziekgezel schap van toen heeft zich momenteel uitgebreid tot zo'n 45 tot 50 muzikan ten. Een aantal dat door het vertrek van leden en het aannemen van leerling-muzikanten nogal eens wis selt. Het runnen van een dergelijk muziekgezelschap is niet alleen orga nisatorisch een hele klus, ook op fi nancieel vlak komt er heel wat bij kijken wanneer men zich realiseert dat de prijzen van de blaasinstru menten ergens tussen de 1500,- en 10.000,- schommelen. Uitvoering Die blaastrumenten mogen dan prijzig zijn, ze maken in combinatie met de vaardigheid van de muzikan ten ook een geslaagde uitvoering mo gelijk. Dat bleek tijdens het concert in de Concertzaal, waar na de mars Serenota met veel vuur de oude be kende mars National Emblem werd uitgevoerd. Kunst en Eer schuwt een zware klus niet, getuige het opnemen van de ouverture Zampa van Hérold in het programma. Dit stuk hoort ei- Medewerking Nadat Kunst en Eer zijn bijdrage aan deze muziekavond met Shake be fore Using en Sparkling Drums had besloten was het de beurt aan het in terkerkelijk koor Adonai dat onder leiding staat van Liesbeth Franken, om enkele liederen uit te voeren. Adonai, genoemd naar het He breeuwse woord voor Mijn heer heeft een repertoire bestaande uit gospels, folksongs en negro-spirituals. Het leed dat hierin werd bezongen door de slaven op de Amerikaanse planta ges, werd door het koor aangrijpend vertolkt. Het tamboerkorps dat evenals de kapel Oor ons noe een bijdrage aan deze uitvoering leverde, zorgde welis waar voor een ritmisch feest maar komt desalniettemin beter tot uiting in de open lucht. Een stukje Egerlan- •der-musik werd door de leden van Oor ons noe goed uitgevoerd. Met na me de korte motiefjes gespeeld door de klarinetten kwamen goed uit de verf bij deze goed in het gehoor lig gende volksmuziek. Piano Evenals vorig jaar verleende de pianiste Cathy Kotoun haar mede werking aan deze muziekhappening in de Concertzaal. De leerlinge aan het Conservatorium speelde de rhap- sodie voor piano opus 79 nummer 1 van Brahms en maakte met haar op treden diepe indruk op de aanwezi gen. Samen met Caecile Bochman voerde zij het stuk Cortège Burlesque uit, hetgeen door het publiek met een staande ovatie werd gehonoreerd. Verdienstelijk Dit jaarlijkse muziekgebeuren kan door de inzet van de muzikanten als geslaagd worden bijgeschreven in de annalen van dit harmonie-orkest, dat dankzij de inzet van voorzitter H. Asma nog steeds nieuwe leden trekt. Daarnaast ook lof voor de dirigenten Liesbeth Franken (Adonai), Cor Struyck (Thmboerkorps), Cor van der Linde (Oor ons noe) en Nico van Oud- heusden. De kleding èn de accessoires van Baloe zijn nu samen ondergebracht. Eén afdeling met de naam WIS-Duiveland BRUINISSE - Mensen meer bewust laten omgaan met hun vervoermiddelen en met verkeerssituaties zodat een veiliger gedrag wordt bevorderd. Dat is al vele jaren lang de doelstelling van de afdelingen van Veilig Verkeer Nederland op Schouwen- Duiveland. Sinds kort zijn het er geen drie meer maar twee. Tijdens een bestuursver gadering in het Dorpshuis te Bruinisse besloten de afdelingen Duiveland en Bruinisse om samen te gaan tot een VVN-afdeling die de naam Duiveland draagt. Op Schouwen-Duiveland zijn nu twee afdelingen van Veilig Verkeer Nederland die met verschillende acties mensen bewuster en veiliger gedrag in het verkeer proberen bij te brengen. Volgens de secretaris van de voor malige afdeling Bruinisse en de nieu we afdeling Duiveland D. de Rijke ontstond het initatief om samen te gaan op verzoek van het hoofdbe stuur en het districtsbestuur van Vei lig Verkeer Nederland vanwege een een teruglopend aantal leden. „En doordat we het idee hebben dat met één regio-afdeling de activiteiten be ter en breder kunnen worden opge zet". Nieuw bestuur De afdeling Bruinisse werd aan het begin van de zestiger jaren opgericht en telde ongeveer 7p leden. „Dat zijn er ruim honderd geweest". Tijdens de oprichtingsvergadering werd een be stuur benoemd voor de nieuwe afde ling dat helemaal is samengesteld uit bestuursleden van de twee voormali ge afdelingen. Voorzitter werd J. van Sluis uit Nieuwerkerk. Secretaris zo als vermeld D. de Rijke uit Bruinisse en penningmeester J. B. van de Velde- Timmerman uit Bruinisse. Verder zijn er nog zeven bestuursleden. Om dat de nieuwe afdeling zijn activitei ten in het hele oostelijke gebied van Schouwen-Duiveland wil ontplooien en geen van de bestuuraleden afkom stig is uit Ouwerkerk zoekt men in dat dorp nog een contactman. De activiteiten die de VVN-afde- ling onderneemt zijn voor een be langrijk deel gericht op voorlichting en preventie. Via de basisscholen or ganiseert men jaarlijks de zoge naamde verkcersexamcns. Hiermee wordt kinderen in de laatste jaren van de basisschool elementaire ken nis van het verkeer bijgebracht voor zij naar het voortgezet onderwijs gaan en daarvoor vaak dagelijks op de fiets grote afstanden moeten af leggen in het verkeer. Het examen be staat meestal uit een theoretisch en een praktisch gedeelte. Eens per half jaar komt het bestuur van de VVN-afdeling bijeen om te be spreken welke activiteiten in het ko mende half jaar worden gedaan. Bij de vergadering in Bruinisse bleek dat men in de komende tijd de fietsen van kinderen van de basisschool gaat keuren. „Het lijkt ons het beste om de oudera er ook bij te betrekken en de kinderen niet op te roepen met hun fiets te komen, maar zelf in de fietsenrekken te gaan kijken. Wc heb ben in het verleden namelijk de erva ring opgedaan dat kinderen vaak een goede fiets van een familielid ter keu Verbouwing verbindt twee panden UTRECHT - De Nederlandse Ver eniging voor Reageerbuisbevruch ting (NVRB) heeft minister Brink man van welzijn, volksgezondheid en cultuur gevraagd om een einde te ma ken aan de „wildgroei" in de In Vitro Fertilisatie (IVF) oftewel reageer buisbevruchting. De patiëntenvereni ging (2.000 leden) vindt het veront rustend dat de IVF-behandeling al in 30 ziekenhuizen en particuliere cen tra wordt aangeboden. De NVRB stelt bovendien dat door het uitblij ven van maatregelen ongewenst kin derloze echtparen „onnodige risico" dreigen te lopen. Caravankeuring Men wil verder op 7 mei een cara vankeuring organiseren. „Dat is om mensen op de hoogte te stellen van de toestand van hun caravan voor zij het risico lopen hiervoor bekeurd te wor den. Het bestuur van de nieuwe WN- afdeling n^emt contact op met de di verse ouderen-sosen op het eiland om na te gaan of er belangstelling is voor voorlichting over ouderen in het ver keer. Verder zal de afdeling vertegen woordigd zijn op de Visserijdagen te Bruinisse en de Expo te Zierikzee om via foldermateriaal het publick voor te lichten over een veiliger gedrag in het verkeer. Een belangrijke taak van de VVN-afdeling is volgens De Rijke ook het lidmaatschap van de adviescommissie Verkeerszaken van de gemeente Bruinisse. „Op die ma nier kunnen wij mede invloed uitoe fenen op de verkeersmaatregelen die in de gemeente worden genomen". Van de gemeente Bruinisse kreeg men tot nu toe ook jaarlijks een sub sidie van honderd gulden voor de ac tiviteiten. De nieuwe VVN-afdeling zal trachten om ook het gemeentebe stuur van Duiveland te interesseren voor hun activiteiten. En op het be staan van de zogeheten 25 procents actie. Een subsidieregeling van het rijk waarmee men maatregelen wil stimuleren waarmee het aantal ver keersslachtoffers kan worden terug gebracht. Overigens heeft het ge meentebestuur van Duiveland al enkele maanden geleden besloten deel te nemen aan die actie (red.). ring aanbieden en de volgende dag weer zelf op hun oude vehikel naai school gaan".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4