(fSrtfC Strand Westerschouwen over grote lengte vervuild met stookolie Leerlingen op de v bres voor honden op de Philippijnen 'Niet achterover leunen maar bij blijven in strijd om compensatie' DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> Oproep w ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 8 MAART 1988 144ste jaargang Nr. 24299 Enquête Sloop Kunst en Eer Basketbal De eerste resultaten van de parlementaire en- Voor een monument in het Vrijpoortje is een De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer heeft De basketbalsters van Mevo '80 hebben een quètecommissie bouwsubsidies zijn binnen. sloopvergunning aangevraagd. (Pag. 3). weer voor een succesvolle muziekavond ge- monsteroverwinning behaald. (Pag. 9). (Pag. 2). zorgd. (Pag. 4). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Niets is moeilijker terug te vinden dan verloren ver trouwen. Fliegende Blatter Dit nummer bestaat uit 10 pagina's nei- P£ Bar Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Toenemende bewolking Eerst opklaringen en vannacht kans op lichte vorst. Morgen toene mende bewolking en later kans op re gen. De wind blijft in de westhoek en is 2 tot 3, langs de kust 3 tot 4 Beau fort. Minimumtemperatuur komende nacht -1 graad. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 12 maart: Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: noordwest 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40% Mimtemp.: 0 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noordwest4 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40%> Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 9 maart Zon op 07.07, onder 18.34 Maan op 00.34, onder 08.36 10 maart Zon op 07.05, onder 18.36 Maan op 01.56, onder 09.02 Laatste Kwartier: 11 maart (11.56) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een rug van hogelucht- druk, die zich dinsdagmorgen boven de Britse eilanden en het noordelijk deel van de Noordzee bevond, trekt naar het zuiden, en ligt in de nacht van dinsdag op woensdag boven ons land. Hierdoor wordt de nooz'delijke stroming, waarin regen- en sneeuw buien voorkwamen, afgebroken. De rug van hogeluchtdruk wordt gevolgd door een frontensysteem dat weinig activiteiten laat zien. Op de nadering hiervan neemt woensdag middag wel de bewolking toe, maar het blijft tot de avond droog. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. ZIERIKZEE - Met het oog op het uitgeven van écn algemene Evenementenkalender ver zoekt Ria Geluk van de werk groep Toeristendagen een ie der die in Zierikzee een wat groter evenement wil organi seren dit voor 1 mei bij de werkgroep te melden. Deze kan dan alle activiteiten tot één overzichtelijk programma verwerken. L èi „Geen ramp, maar wel een vervelende plas olie BURGH-HAAMSTEDE - Het strand van Westerschou wen is over een grote lengte vervuild met stookolie. Op last van Rijkswaterstaat is inmiddels begonnen met het schoonmaken van het strand. „Het is niet te vergelijken met de vorige vervuilingen door olie op het strand en pas geleden bij de Krammersluizen, maar het is wel weer een vervelende plas olie", aldus Rijkswaterstaat-voorlichter L. Kneepkens. Volgens T. Sluyter van de Natuur en Vo gelwacht zijn inmiddels ook enige olieslachtoffers onder de vogels gevonden. Aantallen zijn nog niet bekend. Met schoppen werd gisteren, maandag, een begin gemaakt met de sehoontnaakwcrkzaamhcden op het strand ..Het punt in dit geval is dat. het opruimen erg moeilijk is omdat het een heleboel kleine 'spetters' olie be treft. Wij hopen dat de olie zich bij de komende vloed concentreert op de vloedlijn. Dat zou het wat makkelij ker maken", aldus Kneepkens. Melding Gistermorgen, maandag, om half acht kwam de melding binnen bij Rijkswaterstaat. Een kantonnier van Rijkswaterstaat ontdekte de olie tij dens zijn ronde over het strand en sloeg onmiddellijk alarm. Rijkswa terstaat, die inmiddels enige erva ring heeft in dit soort zaken, alar meerde op haar beurt Dekker uit Papendrecht en gaf deze fima op dracht om de olie op te ruimen. Echt gemakkelijk ging dit niet om dat de olie zich in kleine spatten in een strook van om en nabij honderd meter over een lengte van.cen aantal kilometers op het zand had vastge zet. Eigenlijk is het zoeken naar een speld in een hooiberg", aldus Kneep kens. Uiteindelijk werd besloten om naast zo'n tien mensen met schoppen een shovel in te schakelen. De groot ste concentratie van olie bevindt zich, voorzover men dat kan overzien, bij het Watergat bij Renesse. Een aantal telefoontjes leert dat ook op Neeltje Jans olievervuiling is geconstateerd en dat de vervuiling zich zelfs uit strekt tot op de Brouwersdam. Verwarrend Niemand lijkt op dat moment ei genlijk te weten hoeveel olie er nu precies op het Westcrschouwse stand is aangespoeld en wat precies de ge volgen zijn. Volgens Kneepkens gaat het volgens een eerste ruwe schatting om maximaal 30 ton olie. Sluyter meldt dat de eerste olieslachtoffers gevonden zijn, maar S. Hart van het Nederlands Stookolicslachtoffer On derzoek (NSO) meldt 's middags, na een ronde over het strand, nog geen besmeurde vogels te hebben gesigna leerd. Voor Hart is dit voorval eens te meer het bewijs dat de omvang van olicvervuiling sterk wordt onder schat. „Meestal is er een aflandige wind cu spoelt de olie niet aan op het Strand. Nu hebben wc al een poosje aanlandigc, westenwind waardoor olie wel op het strand terechtkomt". Volgens Hart betreft de olievervui ling op het strand van Westerschou wen machinekamerolie. „Het is niet zo dik als de olie bij de Krammerslui zen. Maar het is maar een veron derstelling hoor". Kneepkens meldt dat van de olie inmiddels monsters vervolg pagina 3 Oordeel enquête commissie op tafel ZIERIKZEE - Vanmorgen, dinsdag, om 10.00 uur heeft de parlementaire enquêtecommis sie bouwsubsidies haar oordeel uitgesproken over het rommelen binnen het departement van volkshuisvesting. De Zierikzee- sche Nieuwsbode wil enkele van de belangrijkste conclusies voor afgaand aan de avond- en och tendbladen niet aan haar lezers onthouden (zie pagina 2). Het eindverslag van de parle mentaire enquêtecommissie bouwsubsidies, onder voorzitter schap van mr. K. G. de Vries, dat dinsdag is aangeboden aan de Tweede Kamer, telt zeven banden met in totaal 3.137 pagina's. Het eigenlijke rapport met bevindin gen, conclusies en aanbevelingen bevat precies 500 bladzijden. De letterlijke weergave van de 88 openbare verhoren van 74 getui gen en deskundigen in de maan den augustus tot en met novem ber vorig jaar, beslaat verdeeld over drie banden 1.670 pagina's. De bevindingen van externe des kundigen die in opdracht van de enquêtecommissie bepaalde as pecten uit het volkshuisvestings spectrum hebben onderzocht, omvatten vijf studies in drie ban den, samen 967 bladzijden. ELLEMEET - De leerlingen van de groepen zes, ze ven en acht van de openbare basisschool 't Mêêtje in Ellemeet gaan zich morgen, woensdag 9 maart, in zetten voor een wel heel bijzonder doei. Er moet - zo vinden de scholieren - een definitief einde komen aan de mishandeling van honden op de Philippij nen. En daar.voor is geld nodig....veel geld. De veiwitwaardiging bij de kin deren over de gruwelijke praktij ken op de Philippijnen is ontstaan naar aanleiding van een brief van het International Fund for Ani mal Welfare. In dat schrijven wordt bericht over de wijze waar op honden in het betreffende land worden vastgebonden, om vervol gens op markten te worden ver handeld. Ze eindigen op het bord van de consument. In zijn brief heeft de woordvoer der van het IFAW geldelijke steun gevraagd. Dat geld is nodig om be wijsmateriaal te verzamelen, om te kunnen procederen en om de VVD-landbouwspecialist P. M. Blauw lichtte voor een matig gevulde Concertzaal zijn sectorplan voor de landbouw toe. opvang van de geredde honden te regelen. In de praktijk komt het er op neer, dat één hond dan zo'n dertig gulden kost. Morgen, woensdag, gaan de leer lingen een half uur lang blokjes rennen rond het sportveld van El lemeet. Per ronde ontvangen de jeugdige 'actievoerders' van hun sponsors (vaak familie en kennis sen) een bepaald bedrag, dat voor af is afgesproken. De leerlingen lijken het met de IFAW-stelling eens: „We moeten snel iets doen als we de groeiende kern van ver achtelijke handelaren in ellende en wanhoop willen vernietigen". WD-landbouwspecialist voor matig gevulde Concertzaal over afschaffing WIR: ZIERIKZEE - De boeren moeten niet achterover leu nen, maar bijblijven in de strijd om de compensatie voor het afschaffen van de WIR. Dat was in een notedop de boodschap van VVD-landbouwspecialist P. M. Blauw zo als hij deze ventileerde op een VVD-bijeenkomst in een matig gevulde Concertzaal in Zierikzee. Blauw is de geestelijke vader van het WD-sectorplan akkerbouw waarin gepleit wordt voor stabilisering van de graan prijs en extensivering en hij was naar Zierikzee afge reisd om dat plan toe te lichten. Blauw riep de boeren op om niet stil te zitten, maar om de vinger aan pols te hou den. „Door de afschaffing van de WIR is in Nederland een storm ontstaan in de marktsector, een strijd om com pensatie. De boer mag daar zeker niet in achterblijven", aldus Blauw. Allereerst schetste Blauw in zijn inleiding een beeld van de Europese landbouwpolitiek, waarbij hij stelde dat liberalisering in de toekomst van essentieel belang is voor het voortbe staan van de landbouw. Daarbij moet men volgens Blauw uitkijken dat Ne derland niet 'een vat van kuisheid met open grenzen' wordt. Hij doelde daarmee op de groeiende tendens naar het terugdringen van het ge bruik van kunstmest en gewasbe schermingsmiddelen. Bij dit alles spaarde Blauw fractiegenoot minis ter Nijpels niet. „Die praat soms sneller dan hij denkt". Met een wat cryptisch aandoende omschrijving probeerde Blauw dui delijk te maken dat Nederland een ei landje binnen de EG dreigt te worden waarin gebruik van kunstmest en ge wasbestrijdingsmiddelen streng aan banden wordt gelegd, terwijl men in het omringende buitenland wel kwis tig gebruik maakt van deze chemi sche hulpmiddelen. Waarbij komt dat produkten uit het buitenland dan weer door Nederland geïmporteerd worden. Herhaaldelijk trok Blauw een ver gelijking met Duitsland en haalde met name het volgens hem daar voor de boeren veel gunstigere belasting klimaat naar voren. „Nu is er in Ne derland voor het eerst sinds de Twee de Wereldoorlog weer sprake van plannen voor lastenverlaging voor de boer. De vraag is alleen of deze plannen enig effect sorteren". „Want wat heeft een eenmansbe drijf aan verlaging van de vennoot schapsbelasting?", zo vroeg Blauw zich af. „Ik zie meer in het aanpassen van de lastensfeer volgens het Engel se model. Eerder werd daar geld dat de boer in zijn bedrijf investeeerde voor de volle honderd procent ontzien door de belastingen. En dat spreekt de VVD-fractie erg aan", aldus Blauw. Hij pleitte voor het toepassen in Nederland van een Vervroegde Af schrijving lnvesterings Aftrek (VAIA) Bocht nemen Hoewel Blauw zich niet erg vleiend uitliet over minister Nijpels stelde hij wel dat men het eens is over het einddoel van de minister. „De boeren bijten niet alleen in hun .kussen van wege de plannen van Braks, maar ook vanwege de ideeën van Nijpels, maar als VVD-fractie zijn wij het met Nijpels eens voor Wat betreft het eindstation. Maar Nijpels moet de boer de kans geven om de bocht te ne men". Blauw verduidelijkte zijn uit spraak met een voorbeeld. „Ik ge bruik zelf al twintig jaar een gewas beschermingsmiddel dat nu ineens verboden is. Dus in eerste instantie denk je zo van 'ik werk er al zo lang mee, ik zal er nu toch niet ineens jeuk van krijgen'. Maar als je dan na gaat denken zie je toch dat er iets mee aan de hand is. Dat het toch vervuilend werkt". Blauw stelde dat al te stringente milieu-eisen aan de landbouw de pro- duktie belemmeren en dat derhalve de milieudruk wat teruggedraaid dient te worden. „Want nu blijkt dat de concurrentie met het buitenland vervolg pagina 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1