'Ze komen mijn tuin niet in voor er wordt gepraat' Mogelijk dit jaar oprichting promotiestichting Zierikzee Woedende reacties op alcohol in De Burght Tweejarig kind verdrinkt in haven van Schelphoek DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vernieling aan auto ijS"4C Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Mosselvissers Streekarchief Op stap met MEVO De mosselvissers moeten begrip opbrengen Steeds meer mensen vinden de weg naar het Deze week op stap met de conciërge van een Mevo komt er niet aan te pas tegen veel be- voor de positie van de noordelijke garnalenvis- Zierikzeese streekarchief. (Pag. 3). van de eilandelijke scholen. (Pag. 5). weeglijker SPS. (Pavg. 6). sers. (Pag. 2). MAANDAG 7 MAART 1988 144ste jaargang: Nr. 24298 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Zeg niet alles dat ge weet, maar weet wat ge zegt. Ten Kate De werkgroep Toeristendagen beraadt zich in alle ernst over de invulling van de Toeristendagen '88. Zelfde opzet Toeristendagenmaar wel meer geconcentreerd in centrum ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland biedt voldoende (attr)actieve perspectieven. Voorwaarde om die gunstige vooruitzichten in praktijk te brengen is de bereidheid van verschillende belangengroepen in de regio om de handen ineen te slaan. Deze boodschap die als een van de aanbevelingen in het rapport naar de effecten van het ge reedkomen van de weg over de Stormvloedkering staat vermeld, is door de evenementencommissie van de Zie rikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) opgepikt. Deze probeert namelijk om samen met de VVV te komen tot een Stichting Promotie Zierikzee. Indien alles volgens plan verloopt, komt deze stichting wellicht nog dit jaar van de grond. zich de Toeristendagen afspelen, te weten Kees Pilaar (Balie), Annelies van der Klooster (Mol/Melkmarkt), Thijs van Arkel (Havenplein), Kees Bom (Korte Sint Janstraat en Jan Jonker (Schuithaven/Nobelstraat), terwijl Ria Geluk niet alleen de hon neurs voor de ondernemers maar ook voor het Havenkwartier waarneemt. De opzet voor de Toeristendagen ziet er in grote lijnen net zo uit als die Momenteel zijn voorbereidingen gaande voor de oprichting van deze nieuwe stichting waarin zowel VVV als ZOC vertegenwoordigd zullen zijn, terwijl ook voor de gemeente hierbij een actieve rol weggelegd is. ,,Je merkt dat de tijd nu rijp is voor promotie. Twee jaar terug werd dit idee ook al eens gelanceerd maar toen bleek het niet aan te slaan. De laatste tijd lijkt iedereen wat meer overtuigd te zijn van de noodzaak tot het profileren van de eigen stad", constateert Ria Geluk van de Evene mentencommissie, die belast is met de voorbereidingen van de traditio nele Toeristendagen en de Havendag van 27 augustus die na jaren weer nieuw leven is ingeblazen. Met het oog op het welslagen van deze promo tie van het stadje aan de Oosterschel- de wijst zij op het belang om tot een gecoördineerde aanpak van verschil lende evenementen te komen. Bundeling „Het is beslist niet zo dat we ande ren die een evenement organiseren in de wielen willen rijden. Geenszins, laten die gewoon doorgaan, maar wel willen we via deze Stichting Promo tie Zierikzee die uiteenlopende eve nementen wat meer bundelen. Te den ken valt aan het uitbrengen van een evenementenkalender, terwijl een overkoepelende promotiestichting bovendien voordelen biedt bij het naar buiten treden van Zierikzee. Te denken valt hierbij aan het aanwezig zijn bij jumelage-bijeenkomsten en zeilwedstrijden" filosofeert Ria Ge luk over de voordelen van deze stich ting, die als alles meezit wellicht nog dit jaar van de grond komt. De werkgroep die zich sinds sep tember '87 buigt over de invulling van het programma voor de Tbc- ristendagen '88 kan zijn werkveld dan wellicht nog wat verruimen door zich bij voorbeeld ook te richten op de .aankleding" van de intocht van- de Goedheiligman. Zolang die ge coördineerde aanpak echter nog niet zijn beslag heeft gekregen in een offi ciële stichting beperkt de werkgroep zich tot het opzetten van de vijf Toe ristendagen en een Havendag, die dit seizoen in ere wordt hersteld. Deze werkgroep wordt gevormd door coör dinator Wim van de Pol, twee verte genwoordigers van de ZOC (Ria Ge luk en Willem Gudde) en een zestal representanten van de locaties waar Besluit om licht-alcoholische dranken te schenken HAAMSTEDE - Het besluit om licht-alcoholische dranken te schenken in het Christelijk Conferentiecen trum De Burght te Haamstede, heeft dit weekeinde tot woedende reacties geleid. Weliswaar stemde tijdens een bijeenkomst van ongeveer 250 vrienden van De Burght de meerderheid in met het besluit van het bestuur, maar zonder slag of stoot ging dit niet. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's van de afgelopen jaren, alleen is er nu als afsluiting van het zomerseizoen een Havendag aan het programma toegevoegd. Evenementen op het Ha venplein en handel en optredens in de verschillende gedeelten van de bin nenstad, daar komt het in grote lij nen op neer. Vijf dinsdagen lang staat het Zierikzeese centrum dan ook weer bol van de commerciële activi teiten en entertainment. Dat laatste komt evenals vorig jaar weer voor re kening van de Stichting Recreatie- werk Zeeland, een organisatie die zich helemaal richt op het verzorgen van recreatieve evenementen en braderie achtige feesten. Ria Geluk: ,,In het opzetten van een gevarieerd prpgram- ma gaat heel wat tijd zitten met het zoeken naar geschikte attracties. De ze stichting kent niet alleen goed de weg in amuseipentsland maar deze kan soms door het regelen van meer dere optredens korting bedingen". Thema's Ook dit jaar is weer voor een the matische aanpak gekozen. Zo gaat de vervolg pagina 3 ,,Ik bep jarenlang alcoholiste ge weest. Ik dacht eindelijk een plek te hebben gevonden waar ik in een drank vrije omgeving tot rust kon ko men", zo zei een deelneemster. Ook de 'mededeling dat kortgeleden tijdens een EO-Ronduit-weekeinde alcohol was geschonken, viel in slechte aar de. Het centrum verkeert al enige ja ren in grote financiële moeilijkhe den. Daarom zette De Burght vorig jaar januari zijn deuren open voor niet-christelijke culturele organisa ties. In dat kader noemde directeur W. L. Walraven de mogelijkheid van popconcerten, tentoonstellingen en cabaretvoorstellingen. Verder wil het centrum niet alleen conferenties over kerkelijke onderwerpen organi seren, maar ook over vraagstukken betreffende politiek, communicatie en het bedrijfsleven. Circustent Komende zomer vindt er in een cir custent op het terrein van De Burght een zogenaamde vriendschapsevan- gelisatie plaats, waar onder anderen Floyd Mc Clung van de Evangelische organisatie Jeugd met een Opdracht zal spreken. Artiesten die daar zullen optreden, SEROOSKERKE - De tweeëneenhalfjarige Jarco Kloet uit Serooskerke is vrijdagmiddag om het le ven gekomen doordat hij in het water van de Ooster- schelde terecht kwam, toen hij aan het spelen was nabij haven de Schelphoek bij Serooskerke. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie is het jongetje ver moedelijk spelenderwijs in het water terecht gekomen. Dat gebeurde vrijdag in de namiddag maar het precieze tijd stip is niet bekend. Nadat het slachtoffertje uit het water was gehaald werd reanimatie toege past en werd hij per ambulance overgebracht naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee. Dat alles mocht niet meer baten. Jarco Kloet bleek door verdrinking om het leven te zijn gekomen. Eigenaren vervuilde grond hoos over late voorlichting en lage financiële vergoeding tuinaanplant l£6h PÊ BILT mogen geen Godsloochenaars zijn, zo werd afgelopen weekeinde ge ruststellend medegedeeld. Directeur Walraven sprak de hoop uit dat De Burght in 1988 voor het eerst in het achtjarig bestaan winst kan maken. In 1985 bedroeg het ver lies een half miljoen gulden. Vorig jaar was dit dankzij drastische bezui nigingen en nieuwe activiteiten te ruggebracht tot 66.000 gulden. Van de 12.000 sympathisanten heb ben 1.400 ongeveer drie miljoen gul den aan leningen in de vorm van aan delen verstrekt. Het bestuur heeft nog een half miljoen nodig om uit de financiële problemen te kunnen gera ken. De Burght heeft een schuld van on geveer 2,5 miljoen gulden aan enkele banken. DEN HAAG - Prins Bernhard koopt dinsdag 22 maart in de ko ningszaal van Artis in Amsterdam de eerste zomerpostzegels van 1988 en geeft daarmee het startsein voor de landelijke verkoop van de zegels. Het is niet toevallig dat hij dit in Artis doet: de door Tessa van der Waals ont worpen zegels hebben als thema: „Mens en dierentuin" en zijn gei'nspi- reei'd door het 150-jarig bestaan van de dierentuin. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Opklaringen Koude nacht met opklaringen en landinwaarts lichte vorst. Morgen ochtend zonnige perioden maar in de middag toenemende bewolking. Een noordelijke wind 3 tot 4, overdag 2 tot 3 Beaufort. Minimumtemperatuur komende nacht 0 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/in vrijdag 11 maart: Woensdag'. Veel bewolking Kans op neerslag: 407c Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 3 Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 307c Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noordwest 4 Vrijdag» Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 8 maart Zon op 07.10, onder 18.32 Maan op onder 08.18 Laatste Kwartier: 11 maart (11.56) HET WEEROVERZICHT DE BILT De noordwestelijke stro ming die de afgelopen dagen bij ons voor diverse buien zorgde neemt langzaam af. In de nacht van maan dag op dinsdag kan er aan de kust nog een enkel buitje vallen, maar overdag wordt de noordelijke stro ming onderbroken door een zwakke rug van hogeluchtdruk die van het noorden van de Noordzee naar onze omgeving trekt. De kans op enkele opklaringen is dan ook vrij groot, waarbij de middagtemperatuur ech ter niet veel hoger wordt dan 6 gra den. Na dinsdag kan een zwak fronten systeem bij ons de bewolking weer doen toenemen ep mogelijk valt er wat regen. Daarna, tegen het week einde, is de kans op droog weer vrij groot. ZIERIKZEE - In de nacht van zater dag op zondag werden beide bui tenspiegels afgebroken van de perso nenauto van A. W. uit Zierikzee. Het voertuig stond geparkeerd op het parkeerterrein Mosselboomgaard te Zierikzee. ZIERIKZEE - De bewoners van de Rozemarijnstraat en omgeving te Zierikzee, wiens tuin moet worden afgegra ven omdat in de grond een hoge concentratie lood is aan getroffen, zijn verontwaardigd. Hoewel vandaag (maan dag) wordt begonnen met het afgraven van de eerste tuinen, kampen zij nog met een aantal onduidelijkhe den. En vinden zij dat essentiële zaken, zoals de hoogte van de vergoeding voor nieuwe tuinaanplant nog niet is geregeld op een manier waarmee zij kunnen instemmen. „Ze komen mijn tuin niet in voor er wordt gepraat", al dus A. Jonker-Hdlnveen bewoonster van de Rozemarijn straat. Dat praten moet gebeuren met Provinciale Water staat, de instantie die de sanering van de vervuilde grond op zich heeft genomen. Na een procedure die vele maanden in beslag nam hebben rijk, provincie en gemeente geld beschikbaar ge steld om niet alleen het vervuilde be drijfsterrein aan de Rozemarijn straat af te graven, maar ook de dertien tuinen die rondom het be drijfsterrein liggen en die ook ver vuild bleken te zijn. „Ze hebben al tijd geroepen dat we er echt niks aan tekort zouden komen en dat we van alles op de hoogte zouden worden ge houden. En nu willen ze beginnen ter wijl er nog van alles geregeld en uit gelegd moet worden", aldus A. Jon ker. Lage vergoeding De bewoners zijn er niet over te spreken dat zij pas donderdagavond een brief thuiskregen met daarin de inventarisatie die een hoveniersbe drijf van hun tuinen maakte. Vooral niet omdat de bedragen die daarin worden aangegeven als vergoeding voor de planten en bomen uit hun tuin die moeten sneuvelen aan de la ge kant zouden zijn. „Ze zijn uitgegaan van de prijzen voor jonge boompjes en struiken. En dat vinden wij niet redelijk want de bomen en struiken die moeten wor den gesloopt zijn veel meer waard. Wij hebben bijvoorbeeld een prui menboom die van de zomer vijf em mers pruimen opleverde. Daar zou den wc de prijs van een jong boompje voor terug krijgen. Dat zijn bereke ningen die niet kloppen. Ze moeten ook de lasten en nadelen voor dc be woners incalculeren. Dat is niet ge beurd en daar worden wij pas een dag voor ze met de afgravingen he- ginncn mee geconfronteerd. Want bet weekend moet je natuurlijk niet meetellen, dan kun je niet reageren". De keuze die de bewoners hebben tussen het accepteren van een geldbe drag waarmee ze zelf hun tuin op nieuw kunnen inplanten of het in planten op kosten van de overheid laten doen door een hovenier biedt volgens mevrouw Jonker geen soe laas. „Als een tuinman die jonge vervolg pagina 2 Het afgraven van de tuinen aan de Rozemarijnstraat die vervuild zijn begint.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1