Wervelend modespektakel bij Holty maakt indruk Bijna had Zierikzee koepelkerk Kruisvereniging wil mannen meer betrekken bij zwangerschap vrouw Strao in Scharendijke wordt feest Strao in Serooskerke met ringsteken 4 Van jong tot oud in de blazer ZIERIKZEE - De tijd dat het woord van de grote coutu riers wet was en de vrouwen zich en inasse aanpasten aan dit door enkele heren voorgeschreven mode-ideaal is voorgoed verleden tijd. De mode voor het komende sei zoen biedt de vrouw althans de nodige vrijheid om zich modieus te kleden, zonder daarbij haar persoonlijkheid op te offeren aan de niet altijd even practische ideeën van een handjevol modekoningen. Dat bleek eens te meer tijdens de modepresentatie die donderdag tot drie keer toe bij Holty mode in Zierikzee te zien was. Geen deftig dames-gedoe maar een wervelend modespektakel, dat afgaande op de vele oh's en ah's goed in de smaak viel bij de aanwezige dames. Van frivole, korte etagerokjes voor het kokette typetje tot en met de ver leidelijkheid van de adembenemende femme fatale, wiens onweerstaanba re charme nog eens ten volle wordt onderstreept door middel van het be kende en niet weg te denken kleine zwarte jurkje, sportieve jacks in felle kleuren en gebreide ensembles die je het liefste elke dag opnieuw aan zou trekken. Dit alles vormt slechts een kleine greep uit de omvangrijke voor- jaars- en zomercollectie, die voor ie dere vrouw, ongeacht haar leeftijd of maat veel keuzemogelijkheden biedt. Thema's Om de rode draad in dit breed ge schakeerde modebeeld te kunnen vol gen, werden de verschillende trends in de vorm van verschillende thema's gebracht. Veel modellen moeten bij de aanwezigen enige nostalgische sentimenten hebben losgemaakt. In het modebeeld voor het komende sei zoen is een aantal kenmerken van de mode uit de jaren vijftig en zestig te herkennen. Wufte etagerokjes, die sommige dames wellicht deden, te rugdenken aan de jaren dat het nog met een maatje minder kon, sluikval- lende rokken die het silhouet verlen gen (het zogenaamde Giacometti ef fect) en de swaggerachtig wijde mantel met kwieke achterplooi, het is niet nieuw, maar wel net even an ders als toentertijd. Floraal De vrouw die het graag met een bloemetje zegt krijgt het deze zomer nog moeilijk bij het bepalen van haar keuze. De in volle pracht staande bloementuin blijkt voor veel ontwer pers een rijke inspiratiebron te zijn geweest. Of het nu een marineblauw milles fleurs-dessin op een witte on dergrond is, of een wat wilder bloem- patroon in porselein-pasteltinten (zacht mint, off white, teer abricot en beige). Een bloemetje hoort erbij dit jaar. Blazer Ditzelfde geldt ook voor de blazer, die dit seizoen in geen enkele garde robe mag ontbreken. Of we nu piep of iets minder piep zijn, slank of iets meer welgedaan we ..blazeren" dit seizoen hoog van de toren. Of het nu een elegant, getailleerd model in ge distingeerde Prince de Galles ruit, een linnen of linnen-optiek model of een wat sportievere katoenen uitvoe ring is, dat maakt niet uit als je er maar eentje bij de hand hebt. Hoewel er legio variatiemogelijkheden zijn valt wel op dat de blazers dit seizoen wat langer vallen en in negen van de tien gevallen een tweerijige knoop- sluiting hebben. Wie een korte blazer in het vroege- voorjaar nog wat te luchtig vindt kan dit probleem oplossen met een da mesachtige blazermantel, waarvan Holty er verschillende liet zien. Om de omgeving duidelijk te maken, dat de vrouw tegenwoordig haar mannet je staat doet ze dit seizoen opnieuw een greep in de kledingkast van de man. Ontfutselde zij hem eerst zijn- stropdas en bretels, nu heeft de mo debewuste vrouw haar oog laten val len op zijn pochet. Als het even kan een paar tegelijk. Blazers en blazer mantels, het zijn niet alleen kle dingstukken die stuk voor stuk lan ger meegaan dan een seizoen en bij tal van gelegenheden goede diensten bewijzen, maar tevens ook onderde len van de garderobe die de vrouwe lijkheid van de draagster accentue ren. De vrouw die door weer en wind er op uit trekt heeft misschien meer baat bij een niet weg te denken trenchcoat, een sportief blousonach- ZIERIKZEE - Om te zeggen dat de enorme kerkbrand in Zierikzee in de nacht van 6 op 7 oktober 1832 nog vers in het geheugen ligt is onjuist; daarvoor is het natuurlijk veel te lang geleden. Maar er is over deze ramp zoveel wetenswaar digs te vertellen en er zijn zoveel herinneringen op papier dat men soms de in druk krijgt er zelf bij te zijn geweest. Het mag een zegen worden genoemd dat de oorspronkelijke Middeleeuwse Sint Lievensmonsterkerk geheel vrij lag bin den de stedelijke bebouwing. Was dit niet zo geweest dan had de vlammenzee behalve de kerk ongetwijfeld ook een groot aantal nabijgelegen panden ver woest. Behalve de burgerij van Zierik zee leefden velen op Schouwen- Duiveland en zelfs ver daarbuiten mee met de rampspoed die de stad en met name de kerkelijke ge meente had getroffen. Door emoties opgezweept wer den al spoedig afbeeldingen (li tho's) in de handel gebracht die de kerk vóór de brand én als ruïne toonden. Geld werd alom ingeza meld; er moest zo spoedig moge lijk op dezelfde plaats een nieuwe grote kerk komen. Het kerkerf zou in aloude glorie worden her steld. Het zou anders uitpakken. De start leek veelbelovend. Met voortvarendheid stelden de Zie- rikzeese kerkvoogden zich in ver binding met de te Breda wonende architekt Pieter Huijsers Azn. (1781-1848). Deze bouwkundige ge noot een zekere faam; van hem zijn in de Brabantse regio ver schillende kerkelijke en wereldlij ke gebouwen bekend. Het is waarschijnlijk dat de ge kozen architekt waarlijks iets groots wilde scheppen, mede on der de indruk van de forse afme tingen die het door brand ver woeste bedehuis had gehad. Hij vervaardigde verschillende ontwerpen, zowel exterieurs als doorsneden. Talent kon Huijsers niet worden ontzegd; de door hem getekende en soms ingekleurde schetsen zijn gelukkig bewaard gebleven. Zij bevinden zich in de archiefbewaarplaats van Zierik zee. Tben Huijers zijn eerste ontwerp maakte (1833), bestaande uit een koepelkerk met toren, heeft hij om welke reden dan ook geen re kening gehouden met de nog aan wezige monumentale Sint Lie- vensmonster- of Dikke toren, die de brand had overleefd. Men moet zich niet voorstellen welk merkwaardig effect het zou hebben opgeleverd wanneer in de onmiddellijke nabijheid van deze middeleeuwse „steenrots" nog eens een tweede toren (weliswaar van geringere afmetingen) zou zijn opgetrokken. Vereenvoudiging Het behoeft ons niet te verwon deren dat ook de bij de voorgeno men bouw betrokken Zierikzeese I z Ontwerp voor een koepelkerk in Zierikzee (1833). burgers weinig gelukkig waren met die hoogst curieuze combina tie. De eerste Huijsers-ontwerpen vonden dan ook geen genade bij de opdrachtgevers. Als gevolg: een tweede serie ontwerptekeningen. Ook nu weer kwam de architekt met een koepelkerk maar nu zon der toren! Deze vereenvoudiging betekende ongetwijfeld een verbe tering, maar veel waardering on dervond ook dit ontwerp, dat evenals het vorige een grote bouw- soms zou vragen, niet. Huijsers liet zich echter niet uit het veld slaan: in 1835 verscheen een nieuw plan - minder ambitieus en min der kostbaar - ter tafel. Het meest opvallend was dat bij de derde reeks ontwerpen de koe pelkerk uit het beeld verdween. De architekt had nu gekozen voor een kruiskerk met strakke klas sieke vormen. Aan de voorzijde was een zui lenportiek getekend, ^an de ach terzijde muurzuilen. Wij zullen de detaillering van dit plan niet ver der volgen want uiteindelijk zou ook dit ontwerp niet volledig ge realiseerd kunnen worden. Het zag er aanvankelijk naar uit dat het derde ontwerp dat Huij-* sers had vervaardigd ook inder daad gestalte zou krijgen. De ar chitekt nam zelf de bouw aan voor honderdnegenduizend gulden. Men ging dapper aan de slag; na het aanbrengen van de funderin gen en een gedeelte van het op gaand muurwerk kon op 9 septem ber van het jaar 1835 de eerste steenlegging plaats vinden. Dit gebeurde met veel feestelijkheid en vlaggen. In scherpe tegenstelling tot dit opgewekt 'gebeuren stond het ver dere verloop van de bouwactivi teiten. Al spoedig was het geld op en moest het werk noodzakelij kerwijze worden gestaakt. Er volgde een proces totdat het kar wei opnieuw kon worden aange vat. Het was toen inmiddels 1843! De kerkbouw was voor de tweede keer aanbesteed, nu voor een be drag van zevenentachtigduizend gulden. Wederom was het ontwerp vereenvoudigd door de stads bouwmeester van Middelburg Ge- rardus Grauss. Failliet Nadat ook nog de aannemer van het werk failliet was gegaan volg de op 22 november 1845 voor de derde en laatste keer een nieuwe aanbesteding. Thans werd er inge schreven voor drieënenvijftigdui- zend gulden door de Zierikzeese aannemer P. van der Linde. Deze zou de kerkbouw naar haar voltooiing leiden. Op 21 mei 1848 kon de plechtige ingebruik neming van de Grote Kerk van Zierikzee plaats vinden: na lang durig lijden kon het kerkvolk van Zierikzee zich eindelijk verblij den! W1EBE KE1KES Met blazers en blazermantels ziet iedereen er dit voorjaar tiptop uit. tig jack of een swaggerachtige elk weer-mantel. Onmisbare kleding stukken in ons kikkerlandje, waar moedertje natuur meer dan eens toe geeft aan haar kuren. Roklengte Wie „gezegend" is met een paar flinke joekels van knieën („dienstbo de-exemplaren") is niet gedoemd tot de eeuwige pantalon, die dit seizoen iets royaler op de heup zijn. Hoewel het korte, rechte rokje met split aan een niet te stuiten opmars bezig is, heeft modehuis Holty ook de groep vrouwen, die die rokjes niet kunnen of willen dragen niet vergeten. Klok kende rokken, soepelvallende plissé- en plooirokken, rokken in verschil lende lengtes, van behoudend tot voorzichtig progressief, vormen de oplossing voor 'vrouwen die er graag goed verzorgd en modieus uitzien, zonder daarbij concessies te moeten doen aan de draagbaarheid. Wie des alniettemin toch voor de strak aan sluitende rok kiest hoeft niet met centimeterpasjes voort te schrijden door Zierikzee. Een koket maar toch decent splitje geeft net dat beetje on ontbeerlijke bewegingsvrijheid. Een paar pumps met iele naaldhakken en een klein hoedje met voile, en zie, daar verschijnt het mondaine typetje in de Zierikzeese binnenstad. Elegance Wie het principe huldigt dat je kleidng niet moet voelen, zal liever kiezen voor de zogeheten gebreide elegance. Stuk voor stuk kleding stukken waarin je bij wijze van spre ken kunt wonen. Dat geldt ook voor kleding van Yarell en de sportieve kleding van onder meer Esprit. Om te voorkomen dat je je 's mor gens beklaagt dat je niets om aan te trekken hebt zijn veel onderdelen van de getoonde ensembles apart te koop. Met een enkel jasje, rokje of truitje en een aantal accessoirs kun je er toch elke keer net weer iets anders uitzien, zodat anderen met zich wel licht met enige afgunst afvragen: hoe doet ze dat toch? Die combineermogelijkheden biedt ook de Olympic style. Wie nog met weemoed terugdenkt aan het indruk wekkende optreden van schaatsen- rijdster Yvonne van Gennip of zich nu reeds „geestelijk" voorbereidt op de zomerspelen die in Seoel worden ge houden kan alvast in de sfeer komen met een kleurrijke pullover, blouse, pantalon of jack in de Olympic style, een nonchalant sportieve look waar felle primaire tinten (geel, groen, rood, wit en zwart) de toon aangeven. Kleurrijk maar toch smaakvol en een welkome afwisseling op de gedekte beige en zandtinten. Boeketje Mode is niet alleen een kwestie van persoonlijke vrijheid, het is tegen woordig ook niet meer zo damesach tig. De tijd dat een vrouw van veertig gedoemd was zich in stemmig grijs of donkerblauw te hullen is voorbij. Ook voor diegene die overrijp is en een wat Rubensiaanse omvang heeft hangt bij Holty vlotte en modieuze kleding. De show was daar dan ook helemaal op afgestemd. Niks dames achtig maar in plaats daarvan een wervelend modespektakel waarin niet alleen de vier mannequins maar ook ladyspeaker Gerda Heemskerk met haar „flitsende" en tevens des kundige commentaar een belangrijk aandeel had. SCHARENDIJKE - In de rij van de Strao-vierende dorpen op Schouwen- Duiveland is zaterdag 12 maart Scha rendijke aan de beurt; een week na de Strao in Ellemeet en een week voorafgaand aan Serooskerke. In ieder geval belooft het Strao- feest in Scharendijke een goed evene ment te worden. Verwacht wordt, dat een behoorlijk aantal ruiters zich aanmeldt. Om 12.30 uur is er op het Zwarte plein een keuring van de ver sierde paarden, waarna de rui terstoet naar de Brouwersdam gaat voor het wassen van de paardevoeten. Tevens is er gelijktijdig ringsteken op de fiets aan de Dorpsstraat. Om 14.15 uur keert de ruiterstoet, voorafgegaan door Nut en Uitspan ning uit Zonnemaire, terug naar het dorp voor het maken van een rond gang. Voor de kleine kinderen rijdt de huifkar weer mee in de stoet. Om 15.00 uur is de stoet in de Dorps straat, waar burgemeester W. den Boer een toespraak houdt. Hierna vindt het ringsteken te paard plaats. Onmiddelijk daarna is de prijsuitrei king voor het ringsteken voor zowel de fietsers als de ruiters. SEROOSKERKE - De bevolking van Serooskerke loopt zaterdag 19 maart uit voor het traditionele Strao-feest. De feestelijkheden be ginnen om 13.00 uur met het keuren van de versierde fietsen van de leer lingen van de Schelphoek. Ook de versierde paarden ondergaan een keuring. Daarna vertrekt de stoet voor de traditionele rondgang, terwijl de kinderen met hun versierde fietsen op het Dorpsplein gaan ringsteken. Na afloop krijgen de winnaars een prijsje, maar ook de overigen krijgen iets toegestopt. Omstreeks 14.45 uur worden de ruiters terugverwacht in Serooskerke, waar ze onder muzikale begeleiding van de Witte van Haem- stede binnengehaald worden. Een vertegenwoordiger van de gemeente Westerschouwen opent de Strao om 15.00 uur, waarna het ringsteken met de paarden van start gaat. Het avondprogramma begint om 19.30 uur met een toneeluitvoering in het dorpshuis. Opgevoerd wordt Vooruit met de geit; door de eigen to neelspelers. Het is een blijspel in drie bedrijven van J. Rillema. In de pauze is er een verloting, waarmee prijzen te winnen zijn. Na de voorstelling kan er gedanst worden. Kaarten voor de voorstelling zijn vooraf te verkrij gen, namelijk op 19 maart in het dorpshuis tussen 10.30-11.00 uur en voor niet-leden tussen 11.00-11.30 uur. AMSTERDAM - De ANWB heeft Rotterdam de verkeersveiligheids- prijs 1988 toegekend. De Maasstad krijgt deze tweejaarlijkse wisseltro fee voor het beleid dat in de jaren 1982 tot 1987 is gevoerd om de veilig heid in het verkeer te bevorderen. Cursus ter voorbereiding op de komst van een baby ZIERIKZEE - Op woensdag 23 maart start in het wijk- gebouw aan het Jannewekken in Zierikzee een nieuwe cursus voor aanstaande ouders. „Dus niet alleen voor aanstaande moeders, maar ook voor aanstaande va ders", aldus fysiotherapeute Lilian de Ronde. „Wij wil len proberen om de aanstaande vaders meer te betrek ken bij de zwangerschap van de vrouw, en met de beleving van die zwangerschap". De cursusbijeenkom sten worden gehouden op verschillende plaatsen: Zierik zee, Oosterland en Burgh-Haamstede. De cursus is een soort combinatie van informatie en zwangerschaps- gymnastiek. Het doel is om kennis en inzicht van de toekomstige ouders omtrent zwangerschap, bevalling en de periode daarna te vergroten. De cursus wordt verzorgd door wijkver pleegkundigen M. van Boxtel, C. van der Haven en fysiotherapeute L. de Ronde. Uitbreiding „Het werkpakket is voor de ver pleegkundigen eigenlijk steeds bre der geworden. Dat is een landelijke ontwikkeling", aldus Van der Haven. Sinds de invoering van de financie ring van het kruiswerk krachtens de AWBZ behoort de prenatale gymnas tiek tot het vaste dienstenpakket van de kruisverenigingen. Om tot een zo volledig mogelijk aanbod van prenatale begeleiding te komen is gekozen voor een integratie van oudergesprekken en zwanger- schapsgymnastick. Hierdoor kun nen overlappingen en het geven van tegenstrijdige informatie worden voorkomen. De cursus is een afgerond geheel van acht bijeenkomsten, te beginnen in de 22ste zwangersehapswoek. Het aantal deelnemers per cursus be draagt maximaal tien en minimaal zes. De cursus wordt over het hele ei land verspreid gegeven. Op Schou wen in mei en november, in Zierikzee in maart, juni en september en in Duivelai^d/Bruinisse in april en ok tober. „De geboorte van een kind is meestal een zeer ingrijpende gebeur tenis die heel individueel wordt be leefd en gepaard gaat met veel emo ties", aldus De Ronde. Van der Haven vult aan: „In de praktijk blijkt dat er toch nog steeds veel onwetendheid is. Bijvoorbeeld over slaaphoudingen of voeding". „Soms circuleren er weer bepaalde geruchten en je merkt gewoon dat dat heel veel onrust schept. Daarom is goede voorlichting ook erg belang rijk", aldus Van der Haven. „En dat is niet per definitie alleen bij de eer ste zwangerschap van een vrouw hoor. Elk nieuw kind betekent toch weer een verandering van de situa tie". Volgens de wijkverpleegkundigen leven er nog steeds bepaalde ideeën die nergens op stoqjen. Van der Ha ven: „Zoals bijvoorbeeld het idee dat een baby meteen naar een stil ka mertje moet. Zo'n kind heeft negen maanden in geluid gezeten. Ouders moeten na de geboorte van een kind vaak naar een bepaalde balans zoe ken. Je hoeft echt niet meteen volsla gen anders te gaan leven". Uitwisseling Wat de wijkverpleegkundigen graag zouden willen is dat het tijdens de cursus komt tot een uitwisseling van ideeën en ervaringen. Niet alleen tussen de aanstaande moeders onder ling. „Voor een beter begrip is het heel belangrijk dat de mannen er ook meer bij betrokken worden", aldus De Ronde. „We willen ook graag de kant van de man horen". „Vrouwen veranderen ook nogal als ze zwanger zijn. Ze zijn sneller prikkelbaar, en ze krijgen soms trek in dingen die ze anders nooit eten, krijgen andere behoeftes. En het is heel belangrijk dat ze dat beter leren begrijpen". Men stelt dat aanstaande ouders ook goed moeten beseffen dat ze er niet alleen voorstaan. Van der Haven: „Het gebeurt vaak genoeg dat ik 's avonds door iemand gebeld word in verband met een baby. Als het bij voorbeeld niet wil lukken met de voe ding of iets dergelijks. Als ze ergens mee zitten dan kunnen ze altijd bij ons terecht kunnen". Ontspannen Op de cursusbijeenkomsten wordt van 19.30 tot 20.15 uur informatie ge geven en is er gelegenheid om erva ringen uit te.wisselen. Daarna is er tot 21.30 zwangerschapsgymnastiek. Fysiotherapeute De Ronde: „Men leert het lichaam volledig te ontspan nen. Je moet je bijvoorbeeld niet krampachtig verzetten tegen een wee. Je ziet dat vaak en in de meeste geval len is dat veroorzaakt door onwetend heid en angst. Door goede voorlich ting kun je die angst misschien wegnemen". Gespreksonderwerpen die op de cursusbijeenkomsten aan de orde ko men zijn: de leefwijze in de zwanger schap, de voorbereiding op de beval ling, de bevalling (met video), de verzorging van de baby, de voeding en het omgaan met de baby. Ook leert men bijvoorbeeld de lichaams taal van een baby verstaan. Dc cursusbijeenkomsten in Zierik zee worden gehouden in het wijkge- bouw aan het Jannewekken op 23 en 30 maart, 6, 13, 20 en 27 april en 4 en 11 mei. In Oosterland worden de bij eenkomsten gehouden in het wijkge- bouw aan het Koninginneplein op 25 april, 2. 9, 16, en 30 mei en 6, 13 en 20 juni. In Burgh-Haamstede tenslotte gaat een en ander plaatsvinden in het wijkgebouw aan de Burghseweg op 25 mei, 1, 8. 15, 22 en 29 juni en 6 en 13 juli.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4