Westerschouws geld voor vrijwilligers Sehooldekanen informeren zich over werk grafische industrie Voorlichting voor leerlingen van Christelijke Scholengemeenschap Deurloo Een Blauwtje lopen? Zeeuws logo museumjaar Fietsster gewond bij aanrijding Fietser rijdt tegen stelling Aanrijding op Zierikzees kruispunt Bemiddeling taxaties en advies in onroerend goed Advies: bestuurscompensatie; onteigening. Makelaardij o.g., Ing. A, J. Hans© Specialist op zit- en slaapgebied Intermeubel Voorlichting over mogelijkheden woningbouw op Bruse infomarkt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 maart 1988 Nr. 24297 Het gaat bar en bar slecht met de Nederlandse akkerbouw. Al een re delijk aantal jaren trekt deze be roepsgroep aan de politieke bel en een gelijk aantal jaren krijgt ze slechts mondjesmaat een bevredi gend antwoord. Deze week heeft de problematiek een voorlopig hoogte punt bereikt door de stellingname van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij. Er moet - als het aan deze belangenorganisatie ligt - geld op ta fel komen en wel 250 miljoen gulden per jaar. Dat geld is nodig om de Ne derlandse akkerbouw te saneren en daarmee te behoeden voor de toe komst. Ook de andere landbouwor ganisaties hebben - misschien iets minder expliciet - aangegeven ivat er in hun ogen moet gebeuren. En met het sectorplan van de VVD-er Blauw heeft nu ook de Tweede Kamer - zij het veel en veel te laat - zich serieus op de problematiek gestort. Maar het plan van Blauw heeft weinig waarde als de politieke partij in de discussie niet aangeeft hoeveel geld zij voor de sanering over heeft. Is dat 250 miljoen gulden per jaar of ver staat Blauw onder financiële steun de twee miljoen gulden die Braks over heeft voor de jonge agrariërs in de landbouw. Als dat laatste het ge val is dan stelt het sectorplan niet veel voor. Innovatie, produktiewijzi- ging en afstemming op dè marktbe- hoefte zijn mooie kreten, maar zon der geld weinig kans. De Nederland se overheid is het aan de boeren ver plicht om deze groep bij te staan. Duizelingwekkende bedragen wor den gestoken in de onderzoekspro jecten van bedrijven als Fokker en evengrote bedragen gaan naar de scheepswerven, die eveneens in een penibele situatie verkeren. In dat op zicht is 250 miljoen gulden op jaarba sis voor de gehele Nederlandse ak- kerbouio nog maar een klein bedrag. De VVD is met een uitstekend plan op tafel gekomen en daarvoor hulde. Maar 'het karweimoet afgemaakt worden en er moeten nu concrete be dragen op tafel gelegd, worden. Het is nu aan de politiek om te voorko men, dat de Nederlandse akkerbou wers een Blauwtje lopen. AvdW ZIERIKZEE - De Zeeuwse Museumstichting heeft ter ge legenheid vanJb.et museumjaar ,1988 een voor Zeeland toepas-. -sè'Iijk" logo ontwikkeld. Bij het ontwerpen is uitgegaan van het officiële museum-picto gram, een klassiek tempel front en het Zeeuwse provin ciewapen. Het logo duikt vanaf heden op tal van plaat sen op. ZIERIKZEE - De 14-jarige D. C. uit Zierikzee werd per ambulance naar het Rode Kruisziekenhuis overge bracht vanwege verwondingen die zij opliep bij een aanrijding die donder dag om ongeveer 18.55 uur plaats vond op de kruising Grevelingen- straat/Scheldestraat te Zierikzee. D. C. reed met haar fiets over de Grevelingenstraat en dacht nog voor de personenauto bestuurd door me vrouw E. J. uit Dreischor te kunnen afslaan Scheldestraat. Dat bleek een verkeerde inschatting waardoor zij met haar fiets op de voorkant van de personenauto belandde. Het meisje liep daarbij kneuzingen en schaaf wonden op waarvoor zij per ambu lance naar het Rode Kruisziekenhuis werd gebracht. Na behandeling mocht zij weer naar huis. Haar fiets werd helemaal vernield en de perso nenauto van E. J. liep behoorlijke schade op aan de gehele voorzijde. BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse commis sie welzijn kan in tweede instantie akkoord gaan met een subsidie aan de Stichting Vrijwilligersoverleg Zorg sector Schouwen-Duiveland. Eerder wees de commissie het af, maar nu wil zij de kersverse organisatie de gele genheid geven zichzelf te ontplooien. Het advies is overi gens niet zonder enige discussie gegeven. Tijdens de vergadering in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede was het met name J. A. van den Broeke die de activiteiten van de nieuwe or ganisatie graag onder de paraplu van de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland zag. „De erva ring leert, dat er straks meer geld no dig zal zijn. Dan zie ik liever dat wel zijn ouderen de secretariaatstaak op zich neemt en als ze dat momenteel niet denkt aan te kunnen, dan moet *ze naar de gemeenten stappen", aldus Van den Broeke. Hoewel zijn visie op de aanvraag door een aantal anderen werd onder schreven, en ook de vrees van over lappingen niet werd ontkend, kan de stichting als het aan de commissie ligt toch op financiële steun rekenen. Ook steun voor het Regionaal Edu catief Centrum (REC) de Bevelanden en Tholen. De gemeenten op Schouwen-Duiveland hebben de taak een basiseducatie op te zetten. Het REC doet dit reeds op de Bevelanden en op Tholen en de eilandelijke ge meenten hier kunnen meedoen voor één gulden per inwoner. Daarop is in dertijd afwijzend gereageerd, omdat de Schouwen-Duivelandse gemeen ten het bedrag te hoog vonden. Het REC hield echter voet bij stuk en plaatste de gemeenten hiermee voor de keus of deel te nemen of zelf iets ondernemen. Dat laatste zou aan zienlijk 'duurder uitvallen. Vandaar ook de sceptisch tijdens de commis sievergadering, maar het standpunt dat deelname noodzakelijk is. Een aantal dekanen laat zich de werking van de krantenpers uitleggen door 'de drukker. Drukkerij Lakenman en Ochtman in Zierikzee geeft kijkje in grafische keuken ZIERIKZEE - De grafische industrie in Nederland zit te springen om vakmensen in het algemeen en offset-drukkers en vlakdruk-monteurs in het bijzonder. Als het aan die branche ligt kiezen meer schoolverlaters voor het grafische vak, maar zij moeten zich dan wel terdege realiseren dat de veranderende technieken om een haast blijven de om- en bijscholing vragen. Dat is nogeens duidelijk geworden tijdens een bijeen komst in drukkerij Lakenman en Ochtman te Zierikzee, waar een vijftiental sehoolde kanen zich liet informeren over de grafische bedrijfstak. Rayon beheerder van het Konink lijk Verbond van Grafische Onderne mingen (KVGO), J. C. P. Valentin, was naar Zierikzee gekomen om de dekanen tekst en uitleg te geven over het grafische vak. Drukkerij Laken man en Ochtman mag zich rekenen tot de middelgrote drukkerijen met haar zestig medewerkers. Van de 3200 grafische bedrijven in Nederland tel- lenzo'n2000-daarvan'minder'dan tien - werknemers. Gezamenlijk zijn die bedfijven jaarlijks goed voor een om zet van 8 miljard gulden, waarvan drie miljard gulden in de arbeids kosten zit. In zijn totaliteit telt de in dustrietak ruim 51.000 werknemers. Volgens directeur D. L. van 't Leven is drukkerij Lakenman en Ochtman een arbeidsintensieve onderneming. Binnen de onderneming zijn diverse vakgebieden vertegenwoordigd en dat maakt L en O (zoals de bedrijfs naam wordt afgekort) volgens de di recteur gespecialiseerd in veelzij digheid". L en O drukt visitekaartjes, kranten en full-color drukorders. Springen De grafische bedrijven zitten in veel gevallen te springen om vakmen sen. Voor de Zeeuwse bedrijven is het een opgave om medewerkers uit de streek te vinden. Vaak moet verder weg gekeken worden. Via het Cen traal Bureau Grafische Bedrijven is er een landelijke registratie van werkzoekenden en bedrijven met va catures. Desondanks blijkt invulling van de diverse plaatsen moeilijk. Deels is dit toe te schrijven aan de be hoorlijk pittige opleiding hiervoor. En daarnaast wordt leerlingen voorgehouden, dat de ontwikkelin gen in de grafische industrie zo hard gaan, dat om- en bijscholing haast aan de orde van de dag zijn. Drukke rij Lakenman en Ochtman heeft sinds enige tijd bijvoorbeeld een vier kleurenpers staan, die geheel compu tergestuurd drukorders uitvoert. Deskundig personeel blijft deson danks bittere noodzaak. Medewer kers die reeds op (relatief) jonge leef tijd te kennen geven bijscholing niet te zien zitten, groeien als het ware uit het bedrijf en zetten zich voor de ge hele grafische industrie buitenspel. Dat ligt anders voor de oudere werknemers vanaf ongeveer 55 jaar. De grafische CAO is de oudste van Nederland en daarmee waarschijn lijk de meest uitvoerige. In die CAO staan bepalingen opgenomen, dat een 57-jarige werknemer die niet in staat is de ontwikkelingen te volgen weliswaar ontslagen kan worden on der het mom van reorganisatie, maar dat hij of zij hierdoor wel een inko mensgarantie tot het 65e jaar be houdt. Dat is voor veel grafische be drijven reden om deze mensen in dienst te laten tot de VUT of het pen sioen. De grafische industrie heeft als geen andere tak een uitvoerige CAO. Dat is te danken aan het feit, dat. vroeger de bepaling: i is opgenomen- dat men -alleen dan in de grafische-'' wereld aan de slag mag als er een lid- maatschap voor de vakbond geaccep teerd wordt. Ook werkgevers mogen nu nog geen niet-georganiseerde werknemers aantrekken, al wordt de regeling steeds soepeler toegepast. Klimaat Volgens KVGO-man Valentin heeft de grote inbreng van de bonden ge zorgd voor èen „bijzonder goed so ciaal klimaat". Wel vroeg hij zich in het bijzijn van de dekanen hardop af of de vakbondsplicht nog past in de huidige tijd. De versoepeling hier voor - je kunt er niet meer voor ont slagen worden - is ingegeven door ge rechtelijke uitspraken. Lunch De dekanen" werden rondgeleid in de drukkerij en bij de afdelingen, waar de Zierikzeesche Nieuwsbode wordt vervaardigd. Na de lunch werd dieper ingegaan op de scholingsmo gelijkheden en toekomstperspectie ven van de toekomstige (en huidige) grafici. M. J. W. van Ernst van het KVGO ging 's middags dieper in op diverse onderwijszaken. ZIERIKZEE - L. K. uit Zierikzee werd per ambulance met verwondin gen overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis nadat hij donder dag oin ongeveer 18.00 uur met zijn fiets tegen uitstekende buizen van de stelling om de Grote Kerk aan het Kerkhof was gereden. L. K. reed met zijn fiets over het voetpad langs de kerk en zou in het invallende duister de uitstekende de len van de stelling niet hebben opge merkt. Na de aanrijding bleef hij ver wond op de grond liggen waar hij door voorbijgangers werd opge merkt. Nadat huisarts Visser eerste hulp had verleend werd L. K. overge bracht naar het ziekenhuis. Bouwbe drijf Q. heeft aan de politie toegezegd de stelling te veranderen. ZIERIKZEE - Donderdag om onge veer 17.00 uur vond op het kruispunt Calandweg/Caustraat te! Zierikzee een* aanrijd mg plaats waarbij twee personenauto's werden beschadigd. E. d. G. uit Zierikzee reed over de Calandweg en zou niet tijdig hebben opgemerkt dat uit de Caustraat een personenauto bestuurd door me vrouw A, K.-v. B. kwam. Bij de aan rijding die volgde werd de auto van E. d. G. aan de achterzijde geheel ver nield en de auto van A. K.-v. B. aan de voorzijde. Niemand liep persoonlijke verwondingen op. Advertentie ZIERIKZEE - In de aula van de Christelijke Scholenge meenschap te Zierikzee is een voorlichtingsbijeenkomst gehouden voor ouders die kinderen hebben in groep 8 van de basisschool. Na de gebruikelijke koffie werd de bijeenkomst geopend door dhr. A. van' Drie, directeur van de CSG. Hij vertelde dat het kind op zijn weg door onderwijsland wordt begeleid door drie „deskundigen": de basisschool, de school voor vervolgonderwijs en de ouders. Hij noemde enige aantrekkelijke punten van de ze school: de meeste leerlingen vinden het er plezierig, bijna allen verlaten hem mét een diploma en gezien het christelijke karakter is er ruimte voor eerlijkheid, ont moeting, vrede en gerechtigheid. Advertentie Ring 19,4328 AE BURGH-HAAMSTEDE 03, Telefoon 01115-3424 Ing. A. J. Hanse, beëdigd rentmeester, makelaar o.g De periode dat het kind op de mid delbare school zit, is er een van grote verandering. Het komt als nog een kind in de brugklas terecht, maar al snel kondigt de puberteit zich aan met alle problemen van dien. Bij meisjes treedt deze verandering eer der op dan bij jongens. In deze perio de zijn er veel andere dingen een stuk belangrijker dqn de school, Op school ben je in de klas er maar één van de vijfentwintig. Je moet voldoen aan eisen: voor MAVO en LBO vier jaren leren en daarna waarschijnlijk nog wat jaren. Het is moeilijk om in deze schoolperiode te beseffen, dat je voor later werkt. De jongeren gaan liever direct werken. Het huiswerk heeft vaak te concur reren met de televisie, clubs of een bijbaantje. Andere obstakels voor een schoolcarrière kunnen allerlei conflicten thuis zijn, of het simpele feit dat deze opleiding voor dit kind te hoog gegrepen is. Het is goed het kind wat hulp te bieden bij het huis werk, maar daarbij moet het toch al tijd een eigen verantwoordelijkheid leren dragen. Gezien de christelijke signatuur van de school, wordt het kind - élk kind op deze school beschouwd als een kind van God. Hierbij opende dc directeur het Lucasevangelie om de geschiedenis te lezen van Jezus die dc kinderen zegent. Het kind groeit naar volwassenheid, maar op die weg moet het vooral ook leren, wat het wil zeggen, tc worden als een kind. Daarna stelde Van Drie het personeel van de school voor aan dc aanwezi gen. Toen was het de beurt aan de schooldekaan. W. Renden. Hij behan delde de doorstromingsmogelijkhe den na deze school en stelde, dat de keuze voor het vervolgonderwijs niet zo simpel ligt als die van de basis school. Vooral als er in testen vage be woordingen voorkomen zoals ,,kan eventueel uitgroeien tot HAVO" of ,,MAVO-niveau achten wij echter niet uitgesloten" is het moeilijk tot een verantwoorde keuze te komen. Brugklas Dc brugklas is dan ook een periode van determinatie, waar aan het eind een definitieve keuze voor een be paalde schoolrichting wordt ge maakt. Aan de hand van een schema liet dhr. Renden zien welke mogelijk heden er op de CSG zijn. De afd. LHNO biedt de verzorgende, textiel- verwerkende en de vrije richting. Op de afd. verkooppraktijk kan men een diploma LEAO behalen. Op beide af delingen is dat mogelijk op 3 niveaus: A, B en C, voor sommige vakken zelfs op D-niveau. Tenslotte is er nog de af deling MAVO, waar men op C- of D- niveau examen kan doen. Vanaf 1989 is dit alleen maar een geldig MAVO- diploma als er minstens 3 vakken op D-niveau zijn. Met een diploma van deze school kunnen de leerlingen doorstromen naar liet Middelbaar Beroepsonder wijs, waar ze nog 3 of 4 jaar verder studeren, of naar het HAVO indien men een MAVO-diploma bezit niet 6 vakken op D-niveau. Vanaf 1990 wil men het vak wiskunde verplicht stel len voor dc HAVO. Een andere doorstromingsmogelijk- heid is de INAS (Interim Algemene Schakelopleiding), het leerlingwe zen of het VHBO. Het Voorbereidend Hoger Beroepsonderwijs stelt goede LBÖ-leerlingen in staat om in drie jaar een diploma te behalen dat ge lijk staat met HAVO. Tenslotte kreeg mevrouw Van Sluys, de brugklascoördinator, het woord. Zij vertelde dat de kennisma king met de nieuwe leerling begint met het invullen van een formulier, waarop de ouders allerlei bijzonder heden over het kind kunnen invul len. Het is bijvoorbeeld belangrijk te weten dat een kind voorin moet zit ten in verband met gehoorstoornis- sen. Het kind krijgt een persoonlijk begeleider, een zogenaamde mentor, toegewezen. Deze mentor komt voor dc zomer vakantie bij de nieuwe leerling op be zoek voor een kennismakings gesprek. Na de zomervakantie is er voorde brugklasleerlingen een intro ductiedag om hen wegwijs te maken in het hele onbekende schoolgebeu ren. Het gehele jaar door zijn er om de zes weken mentorgesprekken met de leerling, in een groepje of, indien nodig, apart. Leerling en mentor be schikken dan over een recente computer-uitdraai met de cijfers. Maar het gesprek draait natuurlijk niet alleen om de cijfers. Heeft de leerling het naar zijn zin in de klas, kan hij goed opschieten met de lera ren etc. komt ook ter sprake. Het hele principe van de persoonlijke,begelei ding komt weer voort uit de christe lijke achtergrond van de school, die het kind beschouwt als een uniek schepsel en daarom alle aandacht waard. Gekoppeld aan de mentor gesprekken zijn de brugklasvergade ringen waar de docenten hun ervarin gen uitwisselen om daardoor te komen tot een verantwoord advies aan het eind van dc brugklasperiode. Groeien In de brugklas wordt in heterogene groepen gewerkt, zodat het kind dit jaar nog alle tijd heeft te groeien naar een bepaalde schoolrichting. In de lesstof wordt het verschil in tempo en intelligentie opgevangen door ba sisstof en herhalings- of verrij kingsstof. Na de informatie gegeven door mw. Van Sluys had er een eerste vragen ronde plaats. Na de pauze werd er een diaklankbeeld vertoond met impres sies over het reilen en zeilen van 'brugklassen op de CSG. Haringvlietplein 4, 4301 XG Zierikzee Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond Veyvolg van pagina 1. - ningen. Hiervoor geldt een grond prijs van 100 gulden per vierkante meter. Twee keer zes bouwkavels ten slotte zijn bedoeld voor de rijen bouw. Voor deze kavels dient de koper 81 gulden per vierkante meter op tafel te leggen. ,,Bij het vaststellen van die prijzen zijn we uitgegaan van de kostprijs", aldus gemeentesecretaris B. de Groot. „We willen proberen het aan trekkelijk te maken. Het is ook de bedoeling dat er huis-aan-huis een folder verspreid gaat worden in Brui- nisse". Het gemeentebestuur heeft uitno- gingen doen uitgaan naar makelaars kantoren, bouwondernemers, archi tectenbureaus en banken. Verder is de Vrouwen Advies Commissie voor de bouw (VAC) uitgenodigd om zater dag 19 maart een stand in het dorps huis te bezetten evenals de rijksbe lastingdienst en uiteraard de ge meente Bruinisse zelf. De woning- bouw-infomarkt start om 10.00 uur en wordt geopend door burgemeester T. C. Hekman. De infomarkt duurt tot ongeveer 16.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M Kaat Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee telefoon. 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 1730 uur): 01110-14417 en 01110-12449. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar t 161.20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3