Zierikzee de duurste gemeente in Zeeland voor huiseigenaren Westerschouws potje voor aankoop kunst Scholieren op pad voor bestrijding polio in de wereld Nostalgische expositie van oude motorfietsen in de Bewaersehole c SUZUKI DE ZIERIKZEESCHE COURANT 21 processen- verbaal voor oud deel III 3000 gulden schade door bekrassen auto KVSXIf Pt 81 kr g.f etv1 -^QDELBO^ ZIERIKZE ESCH E NIEUWSBODE Golf Zeereis Boeren Biljart De Stichting Golf gaat door en heeft besloten Marline Vis uit Zierikzee mag op kosten van de Voor hoeveel akkerbouwers is er nog zonne- Jan Berrevoets is zesde geworden in de c een BV op te richten. (Pag. 2). Slavenkas mee met zeilschip De Eendracht. schijn na alle regen? De boeren op het mini- westelijke finale libre. (Pag. 11). (Pag. 3). mum. (Pag. 5). DONDERDAG 3 MAART 1988 144ste jaargang Nr. 24296 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het is met het leven als met een redevoeringhet komt meer op de inhoud dan op de lengte aan. Laurillard Oostburg verreweg goedkoopste gemeente volgens CNV-onderzoek ZIERIKZEE - Zierikzee is voor eigenaren en eigena ren/gebruikers van woningen de duurste gemeente van Zeeland. Dat blijkt uit een onderzoek naar woonlasten, uitgevoerd door CNV-Zeeland. Het onderzoek laat zien dat de gemeente Oostburg op alle fronten de goed koopste gemeente van Zeeland is. Huiseigenaren/gebrui kers betalen daar minder dan de helft van wat ze in Zie rikzee zouden moeten betalen. Op Schouwen-Duiveland is Westerschouwen de goedkoopste gemeente. Deze ge meente scoort ook provinciaal gezien hoog als het om de onroerendgoedtarieven gaat. De overige gemeenten op Schouwen-Duiveland zijn, in vergelijking met andere Zeeuwse gemeenten niet echt goedkoop te noemen. Twee jaar geleden stelde het CNV al een onderzoek in naar de woon lasten in Zeeland. Een dergelijk on derzoek werd ook per 1 januari 1988 ingesteld. In Zeeland wordt de hoogte van 'de aanslag bepaald door de ge schatte waarde van het huis. De ge noemde bedragen zijn steeds per 3000 gulden van de geschatte waarde. Verschillen Uitgaande van een huis met een ge- Advertentie OPEN HUIS AUTOBEDRIJF ISTA Oosterland - Tel. 01114-1495 BRUINISSE/OOSTERLAND - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland heeft tijdens de surveillance in Oos terland en Bruinisse 21 processen- verbaal uitgedeeld aan automobi listen die op de voorruit van hun auto geen geldig deel III voor 1988 hadden. Sinds een februari is het verplicht om het nieuwe deel III duidelijk zichtbaar op de autoruit te hebben. Na een maand waarschuwingen te hebben gegeven is de politie er nu toe overgegaan om bekeuringen uit tc de len wanneer deel III voor 1988 blijkt te ontbreken. In totaal werden 150 auto's gecontroleerd. Volgens een po litiewoordvoerder bedraagt de boete die de officier van justitie voor deze overtreding vaststelt tussen 100 en 150 gulden. schatte waarde van 100.000 gulden komt de onroerend goedbelasting volgens het CNV-onderzoek in Zierik zee neer op een bedrag van 432,90 gul den per jaar voor een eigenaar/ge bruiker. In Oostburg dient men voor een zelfde huis slechts 213,78 gulden neer te tellen. Ook ,op Schouwen- Duiveïand zelf zijn forse verschillen zichtbaar. Zo komt een huis met een geschatte waarde van een ton in de gemeente Westerschouwen voor de eigenaar/ gebruiker neer op een onroerend goedbelasting van 244,75. Een ver gelijkbaar huis kost de eigenaar/ge bruiker in de gemeente Brouwersha ven 314 68 en in de gemeente Mid denschol! wen 342,99. De gemeenten Duiveland en Brui nisse zijn volgens het CNV-onderzoek weer een stapje duurder. In Duive land betaalt een eigenaar/gebruiker voor een huis van een ton 382,95. Bruinisse ligt daar qua tarieven niet zover vandaan: 369,63. De gemeente Axel behoort ook tot de duurdere ge meenten voor eigenaren/gebruikers van woningen, evenals Sas van Gent en Hulst. Verhuur Het tarief onroerendgoedbelasting is opgebouwd uit een deel dat betaald moet worden door de eigenaar en een deel dat voor rekening van de gebrui ker, cq huurder komt. In alle gevallen betaalt de eigenaar van een huis meer onroerendgoedbelasting dan de ver bruiker/huurder. Voor een huis met een geschatte waarde van een ton dient de eigenaar in Zierikzee f 278,- te betalen terwijl de gebruiker/huurder ƒ154,84 op ta fel moet leggen. In Zeelands goed koopste gemeente betaalt de eige naar van een vergelijkbaar huis 122,54 en de gebruiker/huurder 91,24. Daarbij dient aangetekend te wor den dat de geschatte waarde van een huurhuis uiteen loopt van 60.000 tot 150.000 gulden. Op Schouwen-Duive land is de gemeente Bruinisse het duurst voor de gebruiker/huurder. Voor een huis van een ton betaalt de huurder daar 164,83. Huurders zijn volgens het CNV-onderzoek op Schouwen-Duiveland het goedkoopst uit in de gemeente Brouwershaven. Voor een huis van een ton betaalt de gebruiker/huurder daar ƒ104,89. Het verschil tussen de belasting voor ei genaar en huurder scheelt het meest in Axel en het minst in Sluis. Lager In het CNV-onderzoek concludeert men dat de verschillen tussen de ge meenten onderling de laatste twee jaar kleiner zijn geworden. Zierikzee verlaagde volgens het onderzoek in de afgelopen twee jaar de onroerend goedbelasting, voor eigenaar en ge bruiker samen, met 3,3 procent. De enige gemeente op Schouwen- Duiveland die de onroerendgoedbe lasting in de laatste twee jaar heeft verhoogd is de gemeente Midden- schouwen, en wel met vier procent. Brouwershaven daarentegen heeft de onroerendgoedbelasting in de laat ste twee jaar met 11,8 procent ver laagd. De grootste verlaging komt op het conto van de gemeente Wissenkerke die de tarieven voor de onroerend goedbelasting volgens het CNV-on derzoek in de laatste twee jaar met liefst 18,7 procent verlaagde. De ge meente Westkapelle heeft volgens het onderzoek in twee jaar tijd de tarie ven verhoogd met 15,6 procent. BURGH-HAAMSTEDE - Ongeveer 3000 gulden bedroeg de schade die door onbekenden werd aangericht door het bekrassen van een bestelau to van het bedrijf Mc Cain uit Lewe- dorp. De auto werd gebruikt door A. v. d. H. uit Burgh-Haamstede die het voer tuig had geparkeerd aan de Ire- nestraat te Haamstede. In de nacht van dinsdag op woensdag werd het voertuig bewerkt met een scherp voorwerp waardoor over de hele auto diepe krassen ontstonden. De schade is geraamd op 3000 gulden. BURGH-H A AMSTEi)E - Als het aan de Westerschouwse commissie voor de financiën ligt, komt er een gemeentelijke kunst-aankooppot, die jaarlijks met 2500 gulden wordt gevoed. Het geld is bedoeld om van plaatselijke kun stenaars werken aan te kopen, die een plaatsje in het gemeentehuis kunnen krijgen. Het voorstel voor een potje komt van het college van burgemeester en wethouders af! Tijdens de algemene beschouwingen had de PvdA hierom overigens ook gevraagd. Daarnaast is de Stichting Westerschouwen Kultu- reel naar de gemeente gestapt met een soortgelijk verzoek. De PvdA was het bij monde van commissielid C. Verton helemaal eens met het plan en acht een jaar lijks toevoeging met 2500 gulden een goede zaak. Datzelfde geldt voor de fractie van de Reformatorische Unie, al wilde J. van den Berge wel bena drukken alleen prijs te stellen op herkenbare dingen uit de gemeente. Niet iets met een paar klodders verf". Die mening werd door de overigen ge deeld. W. D. Scheele (CDA) ging even eons akkoord, maar vond de 2500 gul den teveel". ZIERIKZEE - De Rotaryclub op Schouwen-Duive land heeft in ieder geval acht basisscholen in de re gio bereid gevonden om mee te werken aan de we reldwijde actie Help polio de wereld uit. In totaal 330 leerlingen (maar mogelijk dat er nog meer scho len aansluiten) zetten zich de maand maart in om zo veel mogelijk geld in te zamelen voor de actie. De Rotary is landelijk een scho lenactie gestart en heeft alle ba sisscholen aangeschreven met de vraag of er belangstelling bestaat om aan de actie deel te nemen. Zo als wellicht bekend hebben de ro tarians de afgelopen periode di verse acties gehouden om geld in te zamelen voor de poliobestrij- ding. De scholen, die deelnemen hebben een lesbrief ontvangen, waarin op begrijpende wijze inge gaan wordt op het fenomeen polio en de consequenties hiervan in een land als Indonesië. In deze regio hebben de volgen de scholen toegezegd aan de actie mee te zullen doen: de christelijke basisschool Jan Wouter van den Doel in Zierikzee, de openbare ba sisschool 't Stoofje in Ouwerkerk, de openbare basisschool in Sir- jansland, de obs de Kirreweie in Burgh-Haamstede, de christelijke Johan Louis de Jongeschool in Zierikzee, de obs de Schoener in Brouwershaven, de obs Prinses Irene in Kerkwerve en de obs 't Staepel'of in Renesse. Ook is er nog overleg met andere scholen in de regio, maar definitieve toezeg gingen zijn er nog niet. Tien gulden De scholieren van de hoogste groepen ontvangen van de regio nale rotarians ieder tien gulden. Het is de bedoeling, dat met die tien gulden geld verdiend gaat worden. De één koopt shampoo en gaat auto's wassen, de ander 'in vesteert' het in schoenenpoets en gaat met de borstel op pad. De scholieren mogen zelf een metho de zoeken om geld te verdienen. De bedoeling is, dat het bedrag verdubbeld (of nog meer) wordt. Met de actie snijdt het mes aan twee kanten. Enerzijds wordt ge werkt aan de bewustwording van de leerlingen, anderzijds komt er weer geld in het laatje van de Stichting Polio de Wereld uit. Dë Rotary Nederland heeft momen teel al vele miljoenen guldens in gezameld middels de diverse ac ties en de club op Schouwen-Dui veland heeft hier haar steentje aan bijgedragen. Deze zomer wordt de actie afgerond. SCHIPHOL - De KLM blijkt dit weekeinde, op de valreep van het af schaffen van de WIR-premie, bij de Amerikaanse Boeing-fabrieken een order te hebben geplaatst voor de le vering van zowel Boeing 737 als Boeing 747 materieel. Van 5 tot en met 26 maart in Bewaersehole BEJRGH-HAAMSTEDE - Een tiental motorfietsen uit de jaren 1918 tot en met 1960. Maar ook allerlei spullen die daarbij hoorden, zoals vetlederen Lindberg- hoofdkapjes, carbidkoplampen en beenbeschermers. Dat alles zorgt voor een onvervalste nostalgi sche sfeer bij de expositie 'Motor Nostalgie' die in de Bewaersehole te Burgh- Haamstede is te bezichtigen van S tot en met 26 maart. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WA> ffih 'AB P. J. bom de Hulle (links) en A. van der Wielen die als bestuursleden van de Stichting Westerschouwen Kultureel de expositie Motor Nostalgie organiseerden. De nieuwe expositie werd opgezet op initiatief van de leden van de Stichting Westerschouwen Kultureel zelf. ,,We kwamen puur toevallig op het idee toen we bij iemand een hele oude motorfiets zagen staan", aldus Annemarie van der Wielen die samen met P. J. van de Hulle rtamens do stichting de expositie organiseerde. Bruikleen Zij slaagden erin om binnen enkele weken een interessante verzameling nostalgische motorfietsen bijeen te brengen. Voertuigen die ter gelegen heid van de expositie in bruikleen werden gegeven door hun particulie re eigenaars uit Zuid-Bevoland, Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee. Onder andere Terrot-, DKW-, Zundapp- en FN-motorfietsen uit de jaren 1918 tot en met 1960, een solex-bromfiets en een motor met zijspan. Onder deze nostalgische pronk stukken bevindt zich een FN 350 cc motorfiets die in 1924 werd gemaakt in de gelijknamige Belgische wapen fabriek in de buurt van Luik. Het exemplaar in de Bewaersehole is nog compleet met carbidtank en carbid- koplamp waarmee in vroeger tijden motorfietsen werden verlicht. Van een FN 500 cc uit 1932 missen enkele onderdelen. „Het is heel moeilijk om die tc pakken tc krijgen omdat elk model weer zijn eigen maat onderde len had", aldus Van de Hulle. Op een Franse Terrot 200 cc motor fiets uit 1918 zit nog de originele toe ter waarmee de bestuurder kon laten horen dat hij eraan kwam. ,,Dit mo del lijkt nog erg op een gewone fiets. Het benzinetankje is langwerpig en zit aan een onderstang. Dc motorfiets heeft een open motorblok met een ko peren injectiepompje voor de aanvoer van de brandstof. En aan de wielen zitten bcschcrmkappcn voor dc spa ken". Nostalgie Maar niet alleen voor technici is de expositie de moeite waard. Liefheb bers van nostalgie kunnen hun hart ophalen bij oude motorkleding waar onder zelfs lederen broeken uit 1900, rieten picknickmandjes met pick nickglaasjes, oude benzineblikken en een oud blik met motorvct. Aan de wanden van de Bewaersehole wordt met illustraties en teksten de historie van dc motorfiets verteld. Er is infor matie over de motorfiets in oor logstijd en over de motorsport waar in keer op keer snelheidsrecords wer den gebroken. Via tekeningen van cartoonisten wordt getoond hoe men vroeger in kranten en tijdschriften de motorfiets afschilderde. Dc expositie omvat verder een aan tal miniaturen en dinky toys van mo torfietsen die in vitrines worden uit gestald. Via dia's die op een lichtbak worden gelegd, kunnen de bezoekers van de expositie zich informeren over de motorfictsraces die in vroe ger tijd in Frankrijk plaatsvonden. De tentoonstelling Motor Nostalgie is van 5 tot en met 26 maart te bezich tigen. Elke dag, behalve op zondag, van 13.30 tol 16.30 uur. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Buien Boven de regio komt een noord westelijke stroming te staan waar mee onstabiele lucht met buien wordt aangevoerd. De wind is over het alge meen vrij krachtig uit noordwest. Mi nimumtemperatuur komende nacht 2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 7 maart: Zaterdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 5 graden Windkracht: west 4 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.; 6 graden Windkracht: west 4 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 maart Zon op 07.19, onder 18.25 Maan op 19.31, onder 07.37 Laatste Kwartier: 11 maart (11.56) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tussen een hogedrukge- bied ten westen van de Britse eilan den en een depressie boven Zuid- Scandinavic staat boven de Noordzee het komende etmaal een koude noordwestelijke stroming. De tempe raturen in deze luchtsoort zijn vooral in dc hogere niveaus erg laag. Daar door vormen zich in deze lucht boven de Noordzee talrijke sneeuw- en ha gelbuien. Deze zullen het komende etmaal ook ons land gaan binnendrij ven. Tussen deze buien door komen opklaringen voor. De komende nacht vallen de minima nog mee, lager dan nul graden wordt het waarschijnlijk vrijwel nergens. Vrijdagmiddag blijft de tempera tuur, ook bij zon. bij zo'n graad of 5 steken. De wind waait uit west tot noordwest, matig in het binnenland en af en toe krachtig aan dc kust en op het IJsselmeer. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1