Vijf dagen naar Parijs Landbouwschap: geen agrarische grond aan produktie onttrekken Landbouwrichtlijnen wegens vormfouten vernietigd door Europese Hof van Justitie Kinderen van een mindere God te zien in Concertzaal 1 i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 februari 1988 Nr. 24292 ZIERIKZEE - Agrarische grond in Nederland moet niet uit de produktie worden genomen. Voor de land bouw is het noodzakelijk dat het Markermeer wordt in gepolderd. Wil het platteland niet verpauperen dan moet worden doorgegaan met de landinrichting. Dit heeft voorzitter M. Varekamp van het Landbouwschap gezegd tijdens een studiebijeenkomst in Baarn over de toe komst van de landelijke gebieden. De bijeenkomst was georganiseerd door het ministerie van landbouw en vis serij. Een van de redenen daarvoor was volgens minister Braks het feit dat de intensiteit van het bodemgebruik in ons land haar grenzen heeft bereikt. ting voor landbouwers er aan mee te doen. Is Varekamp principieel tegen het uit produktie nemen van grond om dat de ontwikkeling van de land bouw er door wordt gestagneerd, de Wageningse hoogleraar in de theore tische teeltkunde dr. C. T. de Wit ver wacht er, zo bleek tijdens de studie middag, geen enkel heil van. De boeren zullen volgens hem op hun overblijvende grond gemiddeld meer per hectare gaan produceren. Er be staat een autonome produktiegroei van gemiddeld twee tot drie procent per jaar, aldus De Wit. Aan zijn zijde vond hij de oud- Europese landbouwcommissaris dr. S. Mansholt. Deze vindt dat het voor deel van de hogere produktie per hec tare niet via lagere prijzen aan de consument moet worden doorgege ven, maar moet worden afgeroomd. Alleen al in de graansector zou dat volgens hem 6,5 miljard gulden ople- In ons dicht bevolkte land willen we volgens de bewindsman te veel za ken in stand houden. De vragen waar het volgens hem om gaat is ,,hoe je dat doet" en ,,waar we het geld daar voor vandaan halen". Over de toekomst van de landelijke gebieden lopen de meningen sterk uiteen. Ook de richting waarin het beleid zich moet ontwikkelen, staat niet bij voorbaat vast, aldus Braks. Het beleid moet zijn weerslag onder andere vinden in het natuurbe leidsplan en de structuurnota land bouw, waaraan het ministerie thans werkt. Nota Daarnaast verschijnt binnenkort de vierde nota ruimtelijke ordening van het kabinet en moet minister Braks uitvoering geven aan het besluit van de top van de EG-regeringsleiders landbouwgrond uit produktie te ne men. Overigens zonder de verplich- BRUSSEL - Het Europese Hof van Justitie heeft dinsdag twee belang rijke en politiek omstreden land bouwrichtlijnen wegens vormfouten vernietigd. Het gaat om het verbod op groeihormonen in de veemesterij en de vaststelling van minimale af metingen van kippehokken in leg batterijen. Beide richtlijnen zijn be gin dit jaar van kracht geworden. Functionarissen van de Europese Commissie zeiden dat er geen gevaar is voor een juridisch vacuüm, omdat de richtlijnen inmiddels zijn omgezet in nationale wetgeving. Op grond daarvan blijft het toedienen van hor monen verboden en mogen nieuwe kippehokken niet kleiner zijn dan 450 vierkante centimeter. De commis sie zal de richtlijnen op 7 maart op nieuw voorleggen aan de ministers van landbouw. Volgens een woord voerder ,,is er geen aanleiding om te veronderstellen dat een grote meer derheid van de raad niet opnieuw met de richtlijnen zal instemmen". Druk De hormonen-richtlijn werd eind vorig jaar nog aangepast, onjdat de Amerikanen grote druk uitoefenden en omdat de EG de eigen rundvlees- voorraden over het hoofd had gezien. Vlees of dieren die voor 1 januari van dit jaar met hormonen zijn bewerkt kunnen nog een jaar lang in de han del worden gebracht. Commissie- woordvoerders zien in de uitspraken van het Hof juridische winst, omdat is vastgesteld dat de richtlijnen met een gekwalificeerde meerderheid mochten worden aangenomen. Groot- Brittannië, dat de twee zaken had aangespannen, had aangevoerd dat de besluiten alleen met unanimiteit hadden mogen worden genomen. Volgens de Britten was niet alleen de ordening van de landbouwmarkt in het geding, maar ook de harmoni satie van wetgeving ter bescherming van consumenten en dieren. Daar over moet volgens het EG-verdrag met unanimiteit worden besloten. Het Hof deelt die mening niet, maar vindt wel dat de raad bij de goedkeuring van de richtlijnen on aanvaardbaar slordig is geweest. Het besluit had niet schriftelijk door de lidstaten mogen worden goedge keurd, omdat Groot-Brittannië en Denemarken niet met deze procedure - waarvoor unanimiteit is vereist - hadden ingestemd. De richtlijn over de afmetingen van kooien in legbat terijen is vernietigd omdat het secre tariaat van de raad de tekst nog heeft gewijzigd, nadat de richtlijn al door de ministers was goedgekeurd. ZIERIKZEE/RENESSE/ BRUINISSE Open deuren Open deuren is het thema van de Wereldgebedsdag die vrijdag 4 maart voor de 101e keer wordt gehouden. De liturgie voor deze universele gebeds dag is deze keer door een aantal Bra ziliaanse vrouwen samengesteld. Het gekozen thema (Open deuren) is ont leend aan de gelijkenis van de Goede Herder, die ,,de deur" is voor zijn schapen. Voor de jeugd is de liturgie gebaseerd op het thema: ,,Ik ben de deur- de deur wijd open. Ook op Schouwen Duiveland wordt de We reldgebedsdag in verschillende plaat sen gevierd. In Zierikzee wordt in de Gereformeerd kerk vanaf 19.00 uur een dienst gehouden, waaraan het Gereformeerde kerkkoor onder lei ding van Mar van der Veer zijn mede werking verleent. In Renesse wordt de Wereldgebedsdag in de Neder lands Hervormde kerk gevierd. Deze dienst begint om 19.30 uur. Ook in Bruinisse wordt aandacht besteed aan de Wereldgebedsdag. Om 20.00 uur begint in de consistorie van de Gereformeerde kerk een speciale dienst. De opbrengsten van de collec te zijn bestemd voor een woonproject in Nairobi dat 72.000 daklozen van onderdak moet voorzien, landbouw- werk onder de Indianen in Mato Grosso (Brazilië) en sociaal werk in Villa Matrazzo in Sao Paulo. ZIERIKZEE Geslaagd Frits Verheij is geslaagd voor het ingenieursdiploma aan de Tfechnische Universiteit Delft. Het betreft de fa culteit der civiele techniek, vakrich ting waterbouwkunde. Lezing Maandag 14 maart verzorgt dr. G. W. Reitsema op uitnodiging van de afdeling Zierikzee van de Vereniging Vrijzinnig Hervormden een inleiding in het kerkelijk centrum van de Her vormde Gemeente Zierikzee achter de Gasthuiskerk. De lezing begint om 19.30 uur en heeft als thema 'Sa men op weg...naar een nieuwe kerk?' Dit naar aanleiding van een door Reitsema in opdracht van het hoofd bestuur van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden in Nederland sa mengestelde gelijknamige brochure. Werkgroep Homofilie Op zaterdag 5 maart houdt de Werkgroep Homofilie Schouwen-Dui- veland een soos-avond in het y.yV-ge- bouw aan Kerkhof zuidzijde te Zie rikzee. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. HAAMSTEDE Oliebollenactie Op zaterdag 27 februari wordt er weer een oliebollenactie gehouden) voor het nieuwe kerkorgel voor de Nederlands Hervormde kerk in Haamstede. Er moet nog een behoor lijk bedrag op tafel komen om het or gel te bekostigen. Als alles meezit is het orgel in juni 1988 gereed. De bol len worden volgens een zeer oud Zeeuws recept gebakken. Dat ge beurt in de nacht van vrijdag op za terdag en zaterdagmorgen om 9.30 start de verkoop. Ook is het mogelijk om bollen te bestellen. Deze worden dan gratis thuisbezorgd in de ge meente Westerschouwen. Bestellen kan telefonisch: 01115-2489. Behalve in de kerk zelf kan men ook op het adres. Zandweg 17 terecht voor de oliebollen. BURGH-HAAMSTEDE Uitstapje NCVB De afdeling Burgh-Haamstede van de Nederlandse Christen Vrouwen bond (NCVB) brengt dinsdagmorgen 1 maart een bezoek aan het Bakkerij- museum Om den Broode in Zierikzee. Na een kopje koffie en een inleidend praatje volgt een rondleiding door het museum. De dames vertrekken om 9.20 uur vanaf de Gereformeerde kerk in Haamstede. ELLEMEET Straofeest Zaterdag 5 maart wordt in Elle- veren. Uitgaande van een vergoeding van ongeveer 23.000 gulden per hec tare zou daarvoor 280.000 hectare per jaar jaarlijks uit produktie kunnen worden genomen. Mansholt's visie werd slechts ten dele gedeeld door de directeur-gene raal landelijke gebieden en kwali teitszorg van het ministerie van land bouw en visserij, mr. J. P. van Zutphen. ,,Hoe je het ook wendt of keert, er is een tegenstelling tussen natuur en landbouw. Boeren zullen nooit vrijwillig grond uit produktie nemen", aldus Van Zutphen. Het idee van Mansholt is naar zijn mening geen reële optie, omdat de Europese Gemeenschap er geen geld mee uit spaart. Voor boeren is het volgens Van Zutphen alleen aantrekkelijk grond uit produktie te nemen als zij een hogere prijs voor hun produkten krijgen. Hij schat dat er dan jaarlijks ongeveer 10.000 hectare uit produktie zou kunnen worden genomen. Aanpassen Directeur P. Nijhoff van de Stich ting Natuur en Milieu meent dat er vanuit natuurwetenschappelijk oog punt gezien 200.000 tot 300.000 hecta re landbouwgrond (van het totaal van ruim twee miljoen) uit produktie zou moeten worden genomen. In meer op natuurbeheer gerichte gebieden zou de agrarische bedrijvigheid moeten worden aangepast. Van Zutphen gaf maandag al aan dat binnen landbouw en visserij bij de landinrichting een verschuiving naar meer aandacht voor natuur en milieu zal ontstaan. Zo is het volgens hem noodzakelijk bufferzones aan te leggen om negatieve milieu-invloe den op natuurgebieden te voorko- Voor de kosten van milieuhygiëni sche maatregelen die daaruit voort vloeien, bijvoorbeeld bodemsane ring, zullen volgens hem ook andere ministeries moeten opdraaien. In de landinrichtingsprojecten is volgens hem een verschuiving te verwachten in de richting van projecten waar ook niet agrarische doelstellingen een belangrijke rol spelen. Zo overweegt het rijk thans de volledige kosten te betalen van de basisinrichting van nog te vormen natuurreservaten. Ook overweegt zijn departement geen of nauwelijks meer een bijdrage te geven in de kosten van boerderij- verplaatsingen in het kader van land inrichtingsprojecten. Ook over een extensievere land bouw als oplossing voor de overschot en milieuproblemen wordt zeer ver schillend gedacht. Het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt ziet in een geïntegreerde landbouw (onder andere lagere veebezetting, minder gebruik van gewasbeschermingsmid delen, meer aandacht voor arbeid en milieu) een mogelijkheid om het leef milieu 'overeind' te houden. Volgens Varekamp kan een intensieve land bouw ook milieuvriendelijk zijn. De Wit meent dat nog niet kan worden gezegd of een intensieve landbouw minder milieuvriendelijk is dan een extensievere. Het voordeel van een in tensievere is volgens hem dat de kos ten per eenheid produkt lager liggen, maar ook dat bijvoorbeeld ook per eenheid produkt minder 'negatieve' zaken als gewasbeschermingspro- dukten hoeven te worden gebruikt. Sommige middelen, met name stikstof, kunnen volgens De Wit ook veel doelmatiger worden gebruikt. De boeren gebruiken stikstof op het moment niet optimaal omdat deze veel te goedkoop is. Volgens De Wit moet er daarom een heffing op ko men die driemaal zo hoog is als de huidige prijs. meet het jaarlijkse Straofeest gehou den. De ruiters worden om 12.30 ver wacht, op het dorpsplein waar de versierde paarden door een jury zul len worden beoordeeld. Om 13.00 uur wordt dan gestart met een rit over het strand waarna de ruiters om 15.00 uur worden opgewacht aan de Kuijer- damseweg door muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse. Na een muzikale rondgang door het dorp worden bij het Durpsuus de prijswin naars bekend gemaakt door burge meester W. den Boer van Midden- schouwen. Daarna volgt het ringste ken. Het feest wordt 's avonds in het Durpsuus voortgezet met medewer king van het Delta-combo. Voor deel name aan het Strao-rijden kan men zich aanmelden bij J. van Tiggele (01117-1234) of D. de Graaf (01117- 1434). NIEUWERKERK Inzameling gedragen kleding Op woensdag 16 maart zamelen de plaatselijke vrijwilligers van Nieu- werkerk weer gedragen kleding in voor de Stichting Mensen in Nood. Ie dereen kan hier aan meewerken door van 10.00 tot 17.00 uur kleding te brengen naar het gebouw van de Ge reformeerde kerk aan de Badhuis straat. Het liefst heeft men dat u die" kleding verpakt in gesloten plastic zakken. Liever niet in dozen. De inge zamelde kleding komt ten goede aan de allerarmsten in de Derde Wereld. "Naast kleding zijn ook gordijnstof fen, lakens en dekens welkom. Oud papier Ten bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeente wordt zater dag 27 februari oud papier opge haald; vanaf 9.30 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zet ten. OOSTERLAND Toneelvereniging De nieuwe toneelvereniging De Schouwspelers uit Oosterland geeft op vrijdag 18 maart haar eerste voor stelling. Het betreft het blijspel Bok- kesprongen dat wordt uitgevoerd in de Oosterhof. Aanvang 20.00 uur. ook poppenkleding, hoedjes, schoen tjes, pruikjes en oud speelgoed als poppenwagens e.d. Op de beurs zijn ook replica's van oude poppen te zien van Alie Mol uit Zierikzee. De beurs is toegankelijk van 10.30 tot 17.00 uur. Informatie-middag HBO-V De HBO-V Goes houdt op dinsdag 8 maart van 14.30 tot 17.00 uur een in formatiemiddag voor de V-HBO-V, een HBO-V "bestemd voor verpleeg kundigen die teeds opgeleid zijn in één of meerdere velden van de ge zondheidszorg. Men kan toegelaten worden tot de V-HBO-V indien men in het bezit is van een diploma zieken verpleging A, ziekenverpleging B of ziekenverpleging Z. Het diploma waartoe de V-HBO-V opleidt is het HBO-V diploma dat de bevoegdheden geeft om in alle velden van de gezond heidszorg als verpleegkundige werk zaam te zijn. Geïnteresseerden zijn op 8 maart van harte welkom in het gebouw van de HBO-V aan de J. P. Coenstraat in Goes. Vrijdag 26 februari Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Mannen, 4-delige serie over de veranderende rol van de man. Afl. 2. 14.30 uur Huwelijkspatronen, Ame rikaanse speelfilom uit 1957 van Vin- cente Minnelli. 16.15 uur Applaus, programma over kunsten en evenementen. Presenta tie: Tineke de Groot, Alida Neslo en Erik van der Hoff. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur De parabels, vaak vertelde verhalen. Vandaag: De gelijkenis van het feestmaal. 18.00 uur Alvin en z'n boefjes, teken filmserie. 18.23 uur Algemene Loterij Neder land, bekendmaking van de eerste trekking van de girorekeninghou ders. 18.30 uur Cursus Portrettekenen en schilderen. Les 9. 19.00 uur Alias Smith and Jones, Amerikaanse westernserie. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Drie recht één averecht, 7- delige serie. Afl. 4: De verlichte mees ter. 21.00 uur Agatha Christie's Miss Mar- pie, Engelse misdaadfilm. Afl.: In ho tel Bertram (slot). 22.00 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 23.00 uur Vastenoverweging, uitge sproken door pater Phil Bosmans uit Vlaanderen. 23.05 uur In het holst van de nacht, Canadese serie. Afl.: Spiegeltje, spie geltje... 00.00 uur Journaal. 00.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 00.10 uur Close-up, Duitse thriller. Nederland 2 07.00 uur Studio Sport. Ontbijpro- gramma met samenvatting Olympi sche Winterspelen. 09.30 uur Grabbelkast. Les 15. 10.00 uur Nieuws uit de natuur. Les 15. 10.30 uur Indonesië als ontwikke lingsland. Les 1. 11.00 uur School-tv weekjournaal 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.00 uur Studio Sport. Samenvat ting Olympische Winterspelen van de afgelopen dag. 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Studio Sport. Olympische Winterspelen: Slalom dames le run. IJshockey. Slalom dames 2e run. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Mensen, pastorale serie. Thema afl. 2: Huwelijk, homosexua- liteit en relaties. 23.28 uur Een bericht van de wilde ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur Studio Sport. Olympische Winterspelen te Calgary met: ijshoc key. 02.00 uur 1000 m schaatsen da mes. Nederland 3 18.20 uur Studio Sport. Winterspelen Calgary met om: 18.20 Slalom dames le run. 20.00 Programma Nederland 2. 22.22 uur Biathlon. 23.35 uur Pro gramma Nederland 2. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 76'. Herh. 18.05 uur De tovenaar van Oz (The wizard of Oz), tekenfilmserie naar de boeken van Frank Baum. Afl. 49. 18.30 uur Bingo! Wekelijks hitparade programma met o.m.: De clip van de kijker; Overzicht van de BRT-top 30; Studiogast; Radio België. Presenta tie: Bea van der Maat en gastpresen- tator. 19.15 uur Uitzending door derden. Programma van de Groene Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Kurtoisie. Hilaire Sfecr- maeckers, kaarsenfabrikant, geeft lessen in hoffelijkheid. 20.25 uur Première, filmnieuws. Pre sentatie: Jo Röpcke. 20.55 uur Cat people, Amerikaanse speelfilm uit 1982. 22.50 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 23.15 uur Nieuws. Aansl. Coda: Belet me niet te leven, van José dc Poorte- re. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine voor Marokkanen. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Peter Phelps, Pat McDonald. Tom Richards. Afl 488. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. Afl. 215. 19.40 Mededelingen en programma- overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Extra time. 20.55 uur Batibouw '88 21.05 uur Geboorte van een symfonie, eerste van vier programma's gewijd aan de pré-klassieke symfonie met het Ensemble Sinfonia o.l.v. Dirk Ver meulen. 21.40 uur Jumping uit Antwerpen, rechtstreekse reportage. ZIERIKZEE - Een hartstochtelijke liefde tussen een zeer des kundige leraar aan een school voor doven en gehoorgestoorden en de doofstomme schoonmaakster Sarah (Marlee Matlin) vormen het uitgangspunt van de aangrijpende rolprent Children of a les ser God (kinderen van een mindere God), die zondag 28 februari en dinsdag 1 maart in de Concertzaal in Zierikzee te zien is. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Deze film van Randa Haines is ge baseerd op het gelijknamige toneel stuk van Mark Medoff, dat op tref fende wijze de verhouding tussen gewone" mensen en gehoorgestoor den weergeeft. Het verhaal begint met de aanstelling van James Leeds als leraar aan een school voor doven en gehoorgestoorden. Reeds op de al lereerste dag komt hij in contact met Sarah Norman, een schoonmaakster die ooit zelf leerling was van deze school. Getroffen door een aantal ongeluk kige ervaringen in haar privéleven weigert ze haar opleiding te voltooi en en weigert ze ook te leren liplezen en spreken. Pogingen van Leeds om haar zover te brengen mislukken dan ook. Wel raakt de jonge docent tot over zijn oren verliefd op deze door iedereen als lastpost bestempelde vrouw, die na verloop van tijd bij hem intrekt. De successen die Leeds met zijn lesmethoden boekt wekken de woede van de directeur van de school. Ou ders en leerlingen dragen hem even wel op handen. Gaat het hem in zijn werk voor de wind, thuis stapelen de problemen zich op. P2-oblemen die al les te maken hebben met de weige ring van zijn geliefde om te leren lip lezen en -spreken. Sarah verwijt James dat hij haar niet als een volwaardig en zelfstan dig persoon wenst te zien. Na een nieuwe woordenwisseling verlaat zij hem en neemt haar intrek bij haar moeder. Deze geeft Leeds te kennen dat deze geduld moet hebben. Wan neer haar dochter eraan toe is zal zij wel naar hem toekomen. Aan het ein de van het schooljaar is het moment aangebroken dat beide geliefden el kaar terugzien en besluiten het op nieuw met elkaar te proberen ergens niet in stilte en niet in geluid Voor haar vertolking van de rol van Sarah is Marlee Maflin onderscheiden met een Oscar. Uitvoering Oosterlands Fanfare In de Oosterhof te Oosterland vindt op vrijdag 4 maart de jaarlijkse uit voering plaats van de muziekvereni ging Oosterlands Fanfare onder lei ding van Jaap Knuist. Het program ma wordt afwisselénd verzorgd door de muziekvereniging en de zangver eniging Nu met Hope uit Burgh- Haamstede die deze avond als gast optreedt. Het zangkoor staat onder leiding van E. Vos-Simons. Behalve het totale koor zingen ook de heren en.de dames barbershopgroep van Nu met Hope apart een aantal liederen. Verder brengen enkele muzikanten van Oosterlands Fanfare een solo optreden. Het muzikale evenement wordt besloten met een bal. De jaar uitvoering begint om 19.30 uur. BRUINISSE Marktcommissie Op donderdag 3 maart wordt in het gemeentehuis in Bruinisse een open bare vergadering gehouden van de marktcommissie Op de agenda on der meer de samenstelling van de sei- zoenmarkt 1988, de wachtlijst 1988 en wijziging tarieven marktgeld. De vergadering begint om 20.00 uur. GOES Poppenbeurs Zondag 6 maart houdt poppenvere- niging POSEP een poppenbeurs in de Prins van Oranje in Goes. Veel verza- meleers van antieke poppen en dc daarbij behorende accessoires zullen daarbij aanwezig zijn. Op de beurs zijn niet alleen poppen te zien, maar 39 Het panorama van Parijs in de re gen maakte haar terneergeslagen en deed opeens allerlei kleinigheden in haar geest scherp naar voren sprin gen. Ze zag er tegenop, weg te gaan, het leven weer te beginnen. Ze had zich deze dagen dikwijls eenzaam ge voeld. Hoewel Els haar trouw was ge bleven, begreep ze intuïtief dat er een ander was gekomen die in haar leven de eerste plaats bekleden ging. De vriendelijkheden van Meta Perland had ze dankbaar aanvaard, maar ze voelde, met Meta werd ze nooit in tiem. Die leefde een geheel ander le ven, en in dat leven gunde ze Carla zelfs geen blik. Meta en haar man konden evengoed schepsels zijn van een andere planeet. Schuins keek ze naar Frans, die ij verig bezig was de drie leraressen verschillende punten aan te wijzen. Ze was woedend op Frans geweest, omdat hij zich zo makkelijk had la ten inpalmen door die gans, die Bella Montagne, en ze was woedend op Bel la geweest omdat ze de eerlijke, loya le Frans zonder meer aan de kant had gezet voor die Amerikaanse opschep per. Overigens was die vriendschap ook alweer uit, want na één avond met haar Amerikaanse vriend (me vrouw Kierkewasser had ze samen gezien op de Boulevard de Clichy!) had Bella geen verder internationaal contact meer gehad. En deze middag stond ze een beetje eenzaam in de Oorspronkelijk feuilleton door TOM LODEWIJK buurt van Frans, die haar echter met geen blik verwaardigde. Ze begreep niet, hoe Frans haór zo makkelijk kon inruilen voor zo'n op geprikt, behaagziek en ijdel schep sel. Ze had zich toch wel diep in hem vergist. En dat maakte haar stem ming niet prettiger. Opeens wekte een kreet van Han nes haar uit haar sombere overpein zingen. Want ergens in de verte was er opeens een gat in de wolken geko men. Een felle lichtbundel scheen als een zoeklicht naar omlaag, en plotse ling baadde de witte Sacrc Coeur in een zee van zonlicht, terwijl daar be neden de buien nog geeselden over de daken. Verder drong de zon de wol ken terug. Nu bestatten de zonnestra len ook de vergulde koepel van de In valides. Carla keek achterom. Dóór heersten nog wolken, wind en regen, maar hier vóór haar lachte Parijs weer zijn zonnige glimlach. Zou het een vóórteken zijn? Haar teleurstel ling ebde langzaam weg. Het was toch goed hier te zijn, zelfs al moest ze morgen weer weg. Onvergetelijke indrukken had deze stad bij haar ach tergelaten, deze wonderlijke stad waarin ze zich zo spoedig had thuis gevoeld. Ze bedacht met 'n glimlach hoe Els en zij al druk debatteerden over winkels in dc Rue de la Pain en op de Boulevard Hausmann, hoe ze hun oordcel hadden over de koffie bij Trocadcro en de Place St. Michel, cn als oudgedienden overlegden of ze bij Villiers of bij Monceau dc Metro zou den nemen. Do juffrouw uit het fruit winkeltje op de hoek kende hen al en glimlachte als zo binnenkwamen, en bij de Place dc 1' Etoile was een ca feetje waar dc koffie en do croissants al voor hun neus werden gezet nog voor ze er om hadden gevraagd. Dat alles gaf een prettig gevoel van thuis- zijn, aat het vakantie-genot niet wei nig verhoogde. Die avond gingen ze voor het laatst naar Montmartre. „Een goed idee", had Meta Perland gezegd, „misschien zie je ons daar nog". Els en zij be klommen de steil oplopende, slinge rende straatjes, neusden bij dc intie me schilderijen, winkeltjes waar ze bijzonder goede stukken ontdekten, en lieten voorlopig de Place du Ter trc, met de tafeltjes onder de bomen, links liggen om door te lopen langs de kerk heen. Even gingen ze naar binnen, waar een jongeman in maarschalkxuni form, met zware gouden epauletten en een rode bies op dc broek, hun het programma va" dc dienst overhan digde. Er waren niet veel mensen op dit uur. Het orgel speelde, de priester zong in hel Frans een lied over de Goede Herder en de laatste regel werd door de aanwezigen telkens her haald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5