Zeg, wat dacht u van Griekenland... Politieman in de prijzen Milieufederatie in beroep tegen vergunning voor aanleg golfbaan Commissie wil geen uitbreiding appartementen park Burghstede k( Middenschouwen verhoogt subsidie aan de Stichting Welzijn Ouderen Rabobank Q Deurloo 4 Sport centrum Krayestein in najaar toch open KNMI voor weervoorlieliting alleen met contract te bellen Specialist op zit' en slaapgebied Intermeubel A 'Aantasting van beschermd natuurgebied Kop van Schouwen ZIERIKZEE - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) te kent, mede namens de Stichting Duinbehoud en de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, beroep aan tegen de verlening van een vergunning voor de aan leg van een negen-holes golfbaan in Westerschouwen. „De aanleg van de golfbaan betekent een aantasting van een deel van het beschermd natuurmonument Kop van Schouwen", aldus de ZMF. „Aanleg belemmert het her stel van aangetaste waarden en de ontwikkeling van po tentiële waarden". Volgens de ZMF zal aanleg van de golfbaan het karakter van het aan grenzende gebied van het beschermd natuurmonument ernstig aantasten. „Wat tevens een negatieve externe BURGH-HAAMSTEDE Het Haagse bedrijf Van Bohe- men dat het sport- en recreatie centrum Krayestein heeft ge kocht en grondig gaat verbou wen streeft ernaar om het com plex via een noodvoorziening tijdens de bouw toch toegan kelijk te houden voor de regio nale bevolking. Dat bleek uit de woorden van bui-gemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer tijdens de openbare vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning van de gemeente Wester schouwen. Het sportcomplex wordt vanaf eind april aan staande tot in het voorjaar van 1989 gesloten voor de bouw van een aantal voorzieningen waar onder een zwembad. De totale investering bedraagt 17 mil joen gulden. Om het nadeel van de sluiting vooral voor de regionale bevolking zoveel mo gelijk te beperken probeert Van Bohemen een noodvoorzie ning te creëren waardoor de plaatselijke bevolking vanaf september toch een gedeelte van het complex kan gebruiken voor sportieve evenementen. „De regionale bevolking is voor Van Bohemen heel be langrijk om na de verbouwing rendabel te kunnen draaien. Die paar woningen in het bun galowpark zijn daarvoor niet voldoende. Daarom bestaat er geen enkele twijfel over de vraag of de voorzieningen ook toegankelijk zullen zijn voor de bevolking", zei de burge meester naar aanleiding van vragen van de commissieleden. werking heeft op de natuurwaarden van het natuurmonument". Precedent De minister van landbouw en visse rij heeft de Stichting Golf vergun ning verleend op 23 december 1987 op grond van ex artikel twaalf van de Natuurbeschermingswet. De ZMF: „Dat heeft een ongewenste prece dentwerking voor het recreatief ge bruik in het algemeen en de aanleg van een golfbaan in het bijzonder in beschermde of staats natuurmonu menten". Drie gedeelten van het beschermd natuurmonument van in totaal 3,5 hectare zullen onderdeel uitmaken van de geplande golfbaan. Delen worden gebruikt als looproute en af gerasterd met paaltjes. „Deze werk zaamheden zullen de natuurwaarden in de deelgebieden aantasten en daarnaast vindt er betreding plaats en zal de verstoring nadelige gevol gen hebben voor de fauna, vooral bij wedstrijden". De Stichting Golf wil grondwater onttrekken aan de bodem ten behoe ve van beregening van de golfbaan. De ZMF stelt dat dat zal leiden tot een verlaging van de grondwater stand met minstens anderhalve centi meter, maar waarschijnlijk meer. „Deze verlaging van het grondwater peil is in strijd met het gewenste be heer van het natuurmonument. De natuurwaarden in het natuurmonu ment zijn zeer gevoelig voor grond waterstandsveranderingen". De golfbaan zoals die gepland is heeft een vrij beperkte omvang. De kans is volgens de ZMF echter reëel dat binnen korte tijd om uitbreiding gevraagd wordt. „Een uitbreiding die niet te realiseren is zonder de natuur- en landschapswaarden ver der aan te tasten", aldus de ZMF. Vol gens de ZMF zijn er in de gemeente Westerschouwen diverse locaties aan te wijzen die beter geschikt zouden zijn voor een golfbaan en waarbij uit breidingsmogelijkheden aanwezig zijn". De ZMF stelt dat het gebied tussen de Vroonweg en de Hoge Zoom be hoort tot het karakteristieke over gangsgebied van duin naar polder. „Nergens in de Kop van Schouwen is die overgang nog zo onaangetast ge bleven. De aanwezigheid van elzeme- ten en houtwallen zorgt voor een zeldzaam en waardevol cultuurland schap". „Een op de ontwikkeling van de natuur gericht beheer zal ook de waarde van het natuurmonument ten goede komen. Met de aanleg van de golfbaan vindt het tegenovergestelde plaats. De inrichting en het beheer van de golfbaan zullen de natuur waarden van het natuurmonument nadelig beïnvloeden" Gevaarlijk Uit het verlenen van vrijstelling door de minister proeft de ZMF het verleggen van grenzen naar meer re creatief gebruik van natuurgebieden. „Wij achten dit een zeer gevaarlijke ontwikkeling. Indien voor het golf terrein een vrijstelling wordt ver leend betekent dit dat in principe de beschermde en staats-monumenten openstaan voor aanleg van golfterrei nen", aldus de ZMF die ook de vrees uitspreekt dat c^ls gevolg daarvan het aantal claims zal toenemen. „Het maakt de weg tevens vrij voor het gebruik van natuurmonumenten voor andere vormen van recreatie", aldus de ZMF. Als argument tegen aanleg van de golfbaan in Wester schouwen voert de ZMF ook de plan nen voor een achttien-holes golfbaan in Bruinisse aan. „Twee golfbanen op Schouwen-Duiveland gaan ver uit bo ven de behoefte van het gebied". De ZMF spreekt in haar beroep het oor deel uit dat de vergunning geweigerd had moeten worden. ZIERIKZEE - De mogelijkheid om zeer gericht een KNMI-meteoroloog telefonisch informatie te vragen kan vanaf 3 mei alleen nog maar door personen of bedrijven die daartoe een contract hebben afgesloten. Dat maakte het ministerie van verkeer en waterstaat bekend. Het KNMI is hiertoe overgegaan omdat deze dienstverlening door het sterk toegenomen aantal vragen on doenlijk werd. Daarnaast kan op de ze manier beter worden gewaarborgd dat professionele klanten inderdaad de voorlichting krijgen die ze nodig hebben. Daarvoor worden ook de re gionale vestigingen van het KNMI in Schiphol, Beek, Eelde, Zestienhoven en Zierikzee/Middelburg ingescha keld. De telefonische weerberichtgeving-■ wordt verder pér april 'uitgebreid. De 06-nummers worden uitgëbrèid met een nummer voor het zuidoosten van het land, 06-91122346. Zo'n regio naal weerbericht bevat 's zomers ook specifieke informatie voor de land bouw en 's winters voor de bouwnij verheid. De andere nummers zijn 06- 91122341 (noordwestep), 06-91122342 (zuidwesten), 06-91122343 (noordoos ten), en 06-91122344 (midden-Neder land). NOORDGOUWE - Gezien de bezuinigingsdrift van de regering kun je niet stellen dat de politie vaak in de prijzen valt. Schrale troost is misschien dat J. A. M. Scheele uit Oude Tonge, werkzaam bij het korps rijkspolitie, gisteren, woensdag, wel in de prijzen viel. Eind vorig jaar organiseerde Opel-importeur General Motors een landelijke wed strijd waarbij kopers van een nieuwe Opel een slagzin over hun nieuwe auto in konden leveren. Dit alles onder het motto Kans oj3 een dertiende maand bij Opel. De eerste prijs bedroeg 5000 gulden contant en in totaal waren er vijf tien geldprijzen te winnen. Scheele kocht bij Opel-dealer Akkerdaas in Noordgouwe een nieuwe Kadett, en vulde meteen ook maar het daarbij behorende formulier in. ,,Als goede investering voor later, de beurskrach was voor velen een kater, beleggen wij onze dertiende maand liever in zekerheid, een Opel, het meest verkochte automerk door kwa liteit en betrouwbaarheid". Met dit vleiende stukje proza sleepte Scheele een cheque van 1000 gulden in de wacht. ,,Ik heb dit niet verwacht. Ik was het eigenlijk alweer vergeten", aldus Scheele. Zijn echtgenote valt hem in de rede: ,,Ja, maar de laatste tijd vroeg je steeds of er nog post was!". Scheele is niet wat je noemt een trouwe Opel-rijder. „Dit is mijn tweede. Hiervoor heb ik een Opel Kadett gehad en dat beviel prima". Daarom besloot Scheele om zijn nieuwe wagen ook weer een Opel te laten zijn: een Kadett Club Sedan. Een Kadett met kont. Scheele kreeg de prijs uit handen van J. Smits van de firma Akkerdaas, geflankeerd door verkoper R. de Spirt. Bij de prijsuitreiking was ook Opel District Manager M. van Gelder aanwezig. ,,Dit soort acties slaat altijd erg in bij de klanten", aldus Van Gelder. „Zo hebben we vorig jaar bijvoorbeeld een reis naar Gran Canaria als prijs beschikbaar gesteld. En tussen half maart en half mei komen we weer met een nieuwe actie". Geen subsidie voor Vrouwen bellen vrouwen SCHARENDIJKE - Met algemene stemmen ging de ge meenteraad van Middenschouwen gisteren, woensdag, akkoord met het voorstel van het college van b en w om de subsidie aan de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen- Duiveland te verhogen van ƒ3,63 tot ƒ4,32 per inwoner. Bij de behandeling van h(et agendapunt kwam, naast steunbetuigingen, ook enige kritiek los op het bestuur van de stichting. „Ik denk dat ze met het ontslag van de part-time administratieve krachten wat voorbarig zijn geweest", aldus G. A. M. Cobussen (PvdA). Fractiegenoot, en tevens bestuurs lid van de Stichting Welzijn Ouderen, W. G. Renden kon zich niet vinden in de opmerking van Cobussen. „Het Wij zullen consequent en hardnekkig nee blijven zeggen BURGH-HAAMSTEDE - „Wij wijzen uitbreiding van het vakantiebungalowpark Burghstede met nog meer appartementen met klem af. Alles wat gaat gebeuren rondom Krayestein is al ingrijpend genoeg". De mening van de leden van de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschouwen liet niets aan duidelijk heid te wensen over. Men bracht unaniem een negatief advies uit tegen de plannen van Van Bohemen Bunga lowparken om in het bestaande bungalowpark Burghstede dertig appartementen bij te bouwen. bekijken voor het verzoek volgende maand in de gemeenteraadsvergade ring aan de orde komt. Hoewel de commissieleden erover klaagden dat zij de stukken van de vergadering zo laat hadden ontvan gen dat vooroverleg met hun fractie niet meer mogelijk was, waren hun standpunten duidelijk. „We zijn eer tijds al heel ver gegaan met de ont wikkeling van de recreatieve voorzie ningen in dat gebied", aldus J. C. Hendrikse (PvdA). Hij herinnerde daarbij aan de mening van de provin ciale planologische commissie, die in de jaren zeventig een grote land schappelijke waarde toekende aan het open gebied in park Burghstede. „Er is indertijd bewust voor gekozen om dat gedeelte onbebouwd te laten. En wij zullen dan ook beslist geen medewerking verlenen aan plannen om daar nu wel huizen neer te zet ten", aldus het PvdA-commissielid. Hardnekkig nee Ook de commissieleden C. W. Veer- hoek (VVD), J. W. Geleijnse (CDA) en P. Scheer (RU) konden geen sympa thie opbrengen voor de plannen die door commissievoorzitter J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer namens Van Bohemen aan de orde werden ge steld. „Het is een gebied dat volgens het vigerend bestemmingsplan niet bebouwd mag worden", aldus Ge leijnse. En Scheer stelde onomwon den dat zijn fractie consequent en hardnekkig nee zal zeggen tegen der gelijke plannen. „We hopen dat de he le gemeenteraad dat zelfde standpunt zal innemen. Dan zal de zaak gauw uit de wereld zijn". Ondanks deze duidelijke stellingname verzocht me vrouw Niemantsvcrdriet de commis sieleden er nog eens over te denken en de situatie ter plaatse eens te gaan Stookplaatsen „Met deze regelgeving binnen het HUP (Hinderwet Uitvoerings Pro gramma) hopen we dat het afgelopen zal zijn met het overal langs de weg verbranden van snoeihout", aldus commissievoorzitter J. L. Niemants- verdriet-Leenheer. Elk bedrijf mag voortaan op zijn eigen terrein een stookplaats hebben voor het verbran den van snoeihout. Een nieuwe regel geving die volgens milieu-ambtenaar van de gemeente Westerschouwen H. B. Veerman is ontstaan omdat contro le hierop nauwelijks mogelijk bleek. Niettemin zijn er beperkingen. Men mag de stookplaats niet gebruiken voor het verbranden van andere af valstoffen dan snoeihout. De stook plaats mag niet in een beschermd na tuurgebied liggen en moet zodanig worden ingericht dat het niet kan worden betreden door derden. De commissieleden, die zich over deze en nog allerlei andere voorschriften be treffende de afvoer en verbranding van snoeihout hadden gebogen, brachten unaniem een positief advies uit wat betreft het invoeren van de nieuwe regeling. Uit de antwoorden op de vragen die zij daaraan voorafgaand stelden bleek dat nog niet bekend is waar de stookplaats van de dienst gemeente werken komt. Maar wel dat bedrij ven daarvan geen gebruik van mogen Advertevtii Qnldek 1001 Zonnige Zomerbestcmmingen bij uw Rabobank. Wees dus wijs en boek bij uw bank. Zonnig in Zomervakanties maken. „Vooral Hendrikse (PvdA) toonde zich daar teleurgesteld over. „Het lijkt mij juist goed als er een gemeentelijke stookplaats zou ko men waarvan zowel bedrijven als particulieren gebruik kunnen ma ken. Het idee dat elk bedrijf een stookplaats mag aanvragen schrikt mij af. Ik denk dat de theoretische voorschriften in de praktijk moeilijk zijn toe te passen". Het leek C. W. Veerhoek (VVD) een goed idee als verschillende ondernemers van een gezamenlijke stookplaats gebruik zouden maken en als de regeling een voorlopig karakter zou krijgen om uit te proberen hoe het in de praktijk werkt. Dat laatste bleek niet zo sim pel te liggen omdat het geen aparte regeling betreft maar voorschriften die worden geïntroduceerd binnen de APV. Door de toepassing van de Hinder wet nieuwe stijl zal binnen drie jaar zeventig procent van de bedrijven geen hinderwetvergunning meer hoe ven aan te vragen. Dat bleek bij de bespreking van de algemene maatre gelen van bestuur Hinderwet door de commissie. In plaats daarvan moeten de bedrijven zich houden aan een aantal algemeen geldende regels. De tijd die men wint doordat veel min der vergunningen hoeven worden aangevraagd zal worden besteed aan meer controle op de naleving van de algemeen geldende regels. Hoge lantaarnpalen Na enige discussie over het feit dat lantaarnpalen van 15 meter toch wel erg hoog zijn, bracht de commissie unaniem een positief advies uit be treffende de plannen van de tennis vereniging die aan het tennispark Scelveringhe twee lichtmasten wil plaatsen. Het bestemmingsplan moet daarvoor worden aangepast via een artikel 19 procedure. Men had waar dering voor het feit dat de tennisver eniging de plaatsing van de licht masten in eigen (financieel) beheer doet. En voor het feit dat al een com promis was gesloten omdat de tennis vereniging eerst vier masten van 18 meter hoog wilde plaatsen. Het doel van deze lichtbronnen is om 's avonds langer te kunnen doorgaan met ten nissen. De plannen voor de bouw van een clubhuis van de watersportvereni ging op de kade van Rurghsluis kre gen ook een positief advies van de commissie mee. Men stelde wel als voorwaarde dat ook overleg moet worden gevoerd met de andere in stanties die met de bouw hebben te maken zoals het waterschap en Rijkswaterstaat. „Tenslotte komt het clubhuis in een kwetsbaar gebied tc staan". lijkt inderdaad op het eerste gezicht dat het bestuur voorbarig is geweest met het ontslag, maar dat is niet zo". Zekerheid „Het ging er juist om dat het be stuur duidelijk wilde zijn tegenover de part-time krachten. Men wilde het personeel zekerheid bieden. Je kunt iemand wel aanhouden en de illusie geven dat zijn baan verzekerd is, maar het is dan erg vervelend als je later die beslissing weer terug moet draaien omdat niet alle gemeenten op Schouwen-Duiveland bereid zijn tot verhoging van de subsidie", legde Renden uit. Ook bracht Renden nog eens onder de aandacht dat het bestuur van de stichting op 2 maart een informatie avond voor gemeenteraadsleden houdt. „Dan kunt u zelf horen wat nu precies de problemen zijn waar de stichting mee te kampen heeft", al dus Renden. Een poosje geleden kreeg de ge meente Zierikzee een herziene bere kening van de uitkering voor gecoör dineerd ouderenwerk waaruit bleek dat deze is verhoogd met ruim 20.000 gulden. Omdat de uitkering bedoeld is voor alle gemeenten op Schouwen- Duiveland moet iedere gemeente af zonderlijk beslissen of zij wil over gaan tot verhoging van de subsidie Meer Bewegen Op de raadsvergadering werd ook een eerder besluit van de raad om geen subsidie te verlenen aan de Kruisvereniging Schouwen-Duive land voor de activiteit Meer Begen voor Ouderen (MBvO) teruggedraaid. De raad bepaalde het subsidiebedrag voor 1988 op 564 gulden. „Als wij niet toestemmen in deze subsidie er is straks sprake van onge lijke behandeling en moeten de oude ren in onze gemeente meer gaan beta len voor MBvO dan ouderen in andec gemeenten", aldus wethouder W. G. Renden. CDA-woordvoerder C. W. Boot speelde op die opmerking van Ren den in met de woorden: „Ongelijke behandeling 'scoort' bij ons hoog en daarom willen wij toch dit voorstel tot het verlenen van subsidie on dersteunen. „Ik denk wel dat het ver standig is om goed in db gaten tc hou den hoe dit zich verder ontwikkelt. Het aantal deelnemers neemt nog steeds toe", aldus Boot. Vrouwen Minder positief was de raad over het subsidieverzoek van Vrouwen bellen Vrouwen Zeeland en zij schaarden zich achter het voorstel van het college om subsidie aan de hulpverleningsorganisatie te weige ren. „Overlapping van werkzaamhe den vinden wij niet gewenst, te meer omdat er al subsidie verstrekt wordt aan de Telefonische Hulpdienst Zee land", aldus het college. Eerder werd door de raad een sub sidieverzoek van de Stichting Vrij willigers Overleg Zorgsector Schou- wenrDuiveland.afgewezen. Tegen dat besluit is de stichting in beroep ge gaan. Op de Taadsvergadering werd besloten om een beslissing op dat be zwaarschrift met dertig dagen te ver dagen. Hoewel SGP/RPF-woord voerder J. L. F. Bolleman zo zijn bedenkingen uitte tegen het verstrekken van subsi die aan het Vrouwenontmoetingscen trum, Tegen Haar Wil en de werk groep Vrouw en Geloof stemde hij toch in met de vaststelling van de lijst van subsidie emancipatie-activi teiten 1988. „Maar het kost ons wel moeite", aldus Bolleman. Cultuur Ook. tegen een aantal onderdelen van de subsidielijst van sociaal-cul turele activiteiten maakte Bolleman bezwaar, zonder deze onderdelen na der aan te duiden. De lijst werd zon der verdere discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. De ontwerp- lijst heeft een maand ter inzage gele gen en in die periode zijn er geen be zwaren ingekomen. Bezwaren bleken er ook niet te be staan tegen het voorstel van het col lege om aan de Stichting Dierenasyl Schouwen-Duiveland een subsidie van bijna 2000 gulden ter beschik king te stellen. „Ik kijk daar heel nuchter tegenaan", aldus SGP/RPF- woordvoerder Bolleman. „Je moet voor mens en dier zorgen. Ik sta dan ook achter deze subsidie". Met de verkoop van de Cebeco- loods op de haven Kloosternol aan R. Hilckman van Jachtwerf De Greve- lingen hadden de raadsleden ook geen moeite. Wel kwam van verschil lende kanten de vraag wat er met de daar aanwezige weegbrug zou gaan gebeuren. Wethouder L. C. Hart (VVD): „Die wordt overbodig, dus die zal waarschijnlijk opgeruimd moeten worden". Op vragen uit de raad ant woordde Hart dat de loods in geen ge val gebruikt mag worden voor hore- ca-doeleinden. Advertentie Harmgvlietplem 4, 4301 XG Zierikzee Tel 01110-12946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond HILVERSUM - De regionale omroe pen willen af van de samenwerking met een veelheid aan landelijke om roepen. De voorkeur gaat uit naar sa menwerking met een landelijke part ner, de NOS.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4