Abonneebestand Tafeltje Dekje wisselt sterk door flankerend beleid 'Zierikzee staat zeker zijn mannetje op cultuurgebied' Open huis met bolussen 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 februari 1988 Nr. 2429? 3 Burgemeester Asselbergs van Zierikzee: ZIERIKZEE - De Grieken in de Oudheid hadden het qua kostenbeheersing' dik voor mekaar. Toneelstukken werden zonder allerlei technische hulpmiddelen op klaarlichte dag in de openlucht opgevoerd. Kosten nihil. Een ondenkbare situatie hier in de natte en winderige la ge landen, waar theatervoorstellingen per definitie een binnengebeuren zijn. Een kostbaar binnengebeuren ove rigens want niet alleen een professionele theater voorstelling loopt flink in de papieren, ook het onder houd van een theater, het instandhouden van een bibliotheek om maar eens iets te noemen is bepaald geen kwestie van af en toe een aalmoes. Dat blijkt uit de woorden van burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs wanneer deze het culturele leven in zijn gemeente onder de loep neemt. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs: .Cultuur is niet goedkoop." ,,Ik denk dat we gerust kunnen stellen dat we in Zierikzee behoorlijk wat aan cultuur doen. Kijk, je moet onze uitgaven niet gaan vergelijken met die welke grotere gemeenten doen. Als Goes circa 32.000 inwoners opm red) bij voorbeeld twintig mille extra geeft aan de Stichting Uit in Zeeland ligt dat anders dan wanneer een plaats als Zierikzee datzelfde be drag beschikbaar stelt" aldus de eer ste burger van het monumentenstad je aan de Oosterschelde. Kritiek Wie in Zierikzee over het cultuur aanbod en de financiële consequen ties daarvan praat wordt in negen van de tien gevallen geconfronteerd met het verschijnsel Concertzaal en de verhouding tussen de uitgaven die voor sport en cultuur worden gedaan. De gemeente Zierikzee is bijzonder gul waar het het subsidiëren van sportaangelegenheden aangaat, en wordt door deze en gene weieens met enige mismoedigheid aangevoerd. Een gegeven dat Asselbergs niet on der tafel veegt, maar wel nuanceert. ,,Het zijn niet zozeer de subsidies aan de verschillende sportverenigingen, maar de investeringen voor de diver se sportaccommodaties die de sport tot een kostbaar iets maken. Die sub sidies vormen maar een zeer gering deel van die totale kosten" ontze nuwt Asselbergs de indruk dat sport een hogere prioriteit geniet dan di verse professionele en amateuristi sche cultuuruitingen in Zierikzee. Wanneer je het begrip cultuur ruim interpreteert dan scoort Zierik zee hoog". Het vluchtig doorbladeren van de gemeentegids waarin diverse muziek- en toneelverenigingen als ook een aantal koren staan vermeld, de aanwezigheid van een handjevol galeries in een stadje met nog net geen tienduizend inwoners plus het uitpluizen van de gemeentebegroting leveren het bewijs dat Asselbergs niet zonder reden positief denkt over datgene wat zich hier op cultureel ge bied afspeelt. Kostbaar Die culturele aspiraties die Zierik zee als centrumstad koestert, kosten de gemeente overigens een lieve duit. Asselbergs beaamt dat. Niet alleen krijgt een aantal gezelschappen, zo als bij voorbeeld de Amateur Come- die, Rust Roest, Kunst en Eer, het Zie- rikzees Kamerkoor een financieel steuntje in de rug, ook de Openbare Bibliotheek (1,5 ton per jaar) en de Zeeuwse Muziekschool 1,8 ton per jaar) laat de gemeente Zierikzee niet in de kou staan. Voeg daarbij nog eens 35.000,- voor de Stichting Uit in Zeeland, die Schouwen-Duiveland van een aantal (zestien) professionele theatervoorstellingen voorziet, de uitgaven voor de verbeteringen aan de Concertzaal (dit jaar geraamd op ruim veertig mille) en de vele duizen den gulden kostende investeringen die voor de beide musea zijn gepland en het zal duidelijk zijn dat het Zie rikzee als centrumstad niet gepermit teerd is om voor een dubbeltje eerste rang te zitten. De kunst moet betaald worden nietwaar. Hoe groot het aandeel uitgaven voor verschillende cultuuruitingen binnen het totale uitgavenpatroon is kan Asselbergs niet precies geven. Wel dat er aardig wat in die richting verdwijnt. Een goede zaak vindt de eerste burger van Zierikzee, die zich tijdens het gesprek als een warm pleitbezorger van cultuurspreiding toont. Drempel .Juist door verschillende cultuu ruitingen over de provincie te sprei den voorkom je het ontstaan van een drempel om naar het theater te gaan", luidt de visie van Asselbergs, die de opvatting dat de Middelburgse schouwburg door de Stormvloedke ring naast de deur ligt" linea recta naar het rijk der fabelen verwijst. ,,Kijk, voor topvoorstellingen ont kom je er niet aan om naar Rotter dam te gaan. Wanneer je echter voor een beetje goed toneelstuk naar el ders moet, dan is er een aantal Schouwen-Duivelanders, dat afhaakt omdat ze geen eigen vervoer hebben. Ga maar eens om elf uur met de bus uit Middelburg terug" signaleert As selbergs een stukje realiteit. Leefbaarheid Het,aan kunnen bieden van ver schillende cultuuruitingen maakt een plaats als Zierikzee ook als woon- gemeente aantrekkelijker. De uit spraak van Thorbecke dat kunst geen zaak van de i-egering (lees de plaatse lijke overheid) is gaat maar ten dele op. Hoewel het volgens Asselbergs niet de taak van de gemeente is cul tuur ,,te maken" moet de plaatselijke overheid wel voorwaarden scheppen voor allerlei cultuuruitingen. Dat kan variëren van het subsidiëren van amateurgezelschappen, het beschik baar stellen van een passende accom modatie voor deze amateurs, het be vorderen van kunstzinnige vorming tot en met het leveren van een bijdra ge aan de Stichting Uit in Zeeland. Dat laatste is de afgelopen maand in de vergaderingen van de commis sie Concertzaal en welzijn aan de kaak gesteld. Nu het er naar uitziet dat er een einde komt aan de periode dat Zeeland tegen een .zacht" prijsje van een aantal klinkende theaterpro ducties wordt voorzien wordt over wogen om de bijdrage aan deze stich ting (35 mille per jaar) nog eens met vijfduizend gulden te verhogen, ten einde te voorkomen dat het aantal voorstelling volgend jaar van zestien naar vijf a zes voorstellingen terug loopt. Asselbergs rechtvaardigt dit voorstel dat door beide commissies positief werd beoordeeld door erop te wijzen dat de belangstelling voor de professionele voorstellingen op Schouwen-Duiveland op grond van de bezoekersaantallen zeker goed te noemen is. ,,De Concertzaal zit regel matig bomvol" aldus de burgemees ter. Cultuurtempel Die bezoekersaantallen verzachten dan in elk geval de kosten die de ge meente Zierikzee jaarlijks maakt om deze cultuurtempel in tact te houden. Enkele jaren geleden verkeerde dit gebouw dat eigendom is van de ge meente, maar geëxploiteerd wordt door de eigenaar van Mondragon, N. van der Zwan in dusdanige toestand dat sommige toneelgezelschappen er liever niet meer optraden. Dankzij een kostbaar meerjarenprogramma (enkele tonnen) is de toestand van de ze zaal dusdanig verbeterd dat het voldoet aan de eisen die professionele theatermensen aan een accommoda tie stellen. Omdat hier de professio nele voorstellingen (onder andere die van Uit op Schouwen-Duiveland) worden gegeven, die niet alleen Zie- rikzeeënaars maar ook mensen van elders trekken zou wellicht gedacht kunnen worden aan een gemeen schappelijke regeling voor de Con certzaal. Hoewel Asselbergs dit idee wel verdedigbaar vindt heeft hij vraagtekens achter de haalbaarheid ervan: ,,Je moet realistisch blijven, Zierikzee heeft nu eenmaal altijd al in deze accommodatie geïnvesteerd. De andere gemeenten (alleen Bruinis- se doet niet mee, opm redactie) dra gen allemaal bij aan Uit in Zeeland". Het ideaal om deze Concertzaal dusdanig aan te passen dat deze in de toekomst geschikt zou zijn voor mul tifunctioneel gebruik is inmiddels in de koelkast gezet. ,,Het is gewoon niet mogelijk, de zaal kun je niet met een schuifwand of iets dergelijks in tweeën delen. Het is geen ideale si tuatie maar-het is nu eenmaal zo ge groeid. De Concertzaal is een zaal die alleen voor grotere theaterproducties en uitvoeringen geschikt is" consta teert Asselbergs. Dat optreden in de Concertzaal is overigens niet alleen voorbehouden aan professionals. Kunst en Eer blaast er eens per jaar een vrolijke noot, Rust Roest bracht er het afgelopen jaar een wervelende show en de Amateur Comedie gaf op de planken van deze Zierikzeese cul tuurtempel een staaltje van haar kunnen ten beste. Voor die verenigingen blijft het daarmee, want het gebruik van de Concertzaal voor de repetities is voor hen een te kostbare zaak. Over die prijzen klagen de verenigingen dan ook. Voor hen doemt aan de horizon een alternatief. In '89, '90 wordt de gemeente Zierikzee eigenaar van het schoolgebouw aan de Manhuisstraat, waar nu onder meer de Zeeuwse Dag en Avondscholengemeenschap is on dergebracht. Dit gebouw zou wellicht uit knnen groeien tot een centrum voor verenigingsactiviteiten. Te den ken valt hierbij aan de Amateur Co medie, de Belangengroep Poortam- bacht en de muziekkorpsen. Hoewel uit eerdere raadsdiscussies naar voren is gekomen dat dit als een geschikt alternatief wordt be schouwd, is het nog de vraag of het in slechte staat verkerende gebouw ook daadwerkelijk die functie krijgt. „Pas als het gebouw vrij is kunnen we exact beoordelen wat er moet ge beuren" tempert Asselbergs een te voortvarend enthousiasme af. Hoe wel de eerste burger van Zierikzee de indruk heeft dat er redelijke behoef te aan een dergelijke multifunctione le ruimte bestaat houdt hij met het oog op de financiële consequenties wijselijk een slag om de arm. ,,De discussie hierover zal erg moeilijk worden, te meer daar er juist in de periode '92/'93 een einde komt aan de drie ton die de provincie Zeeland gedurende elf jaar aan de Stichting Uit in Zeeland gaf ter dekking van de bureaukosten. Wanneer de gemeenten die drie ton op moeten hoesten lijkt het een voor de hand liggende zaak te zijn dat die gemeenten hun uitgaven voor cul tuurzaken nog eens kritisch na zul len lopen". Asselbeigs is vooralsnog niet somber gestemd, omdat er door particulieren buiten de subsidiesfeer om aardig wat gebeurt. De vrees dat door een culturele drooglegging van minister Brinkman Zierikzee in een poel van cultuurbarbarisme ont aardt is dan ook zeker niet gegrond. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551 Telefax 01110-14315, Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-14417 en 01110-12449. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W haar toe te schrijven aan de kerken ,<j.aar, die ipeebetalen aan, (jmaal tijden. In Zierikzee, waarde gr pik kerkgenootschappen zittfhg nerne'u in het bestuur van Tafeltje Dekje, dragen deze bij in de kosten voor de „inventaris" (aanschaf pannensets in '69, het laten drukken van maal tijdbonnen) en de bestuurskosten. Een ander punt is verder dat in te genstelling tot elders de maaltijden in Zierikzee vanaf het allereerste be gin door een particuliere onderne ming worden verzorgd. „Bij het van start gaan van Tafeltje Dekje hebben we de Corneliastichting, het Rode Kruisziekenhuis plus de twee rust huizen gevraagd of zij deze Tafeltje Dekje-inaaltijden (zo'n twintig in to taal) konden verzorgen. Daarvoor bleken deze instellingen echter on voldoende capaciteit te hebben" al dus Van der Sluis. Een cafetaria- eigenaar nam die klus toen een tijd lang voor zijn rekening. Sinds een jaar of tien worden de maaltijden nu in het Huis van Nassau „klaarge stoomd" en dat gebeurt volgens de leidster naar tevredenheid omdat daar rekening wordt gehouden met bijzondere wensen van de afmfmers. Ook op een ander punt ziet ze voor delen aan deze nieuwe benadering van het oudcrenvraagstuk. Dankzij dit beleid is Thfeltje Dekje Zierikzee in de gelegenheid gesteld om voor een bedrag van circa vijftienduizend gul den dertig warmhoudsets (in vakter men thermocaters genoemd) aan te schaffen. „Zo'n bedrag hadden we zelf nooit op kunnen brengen meent mevrouw Van der Sluis. Welke sets het gaan worden is nu nog niet be kend. maar wel is het zo dat het eten er goed warm in bliift" Het flankerend ouderenbeleid brengt evenwel ook nadelen met zich „Als je eens wist hoe slecht sommi ge mensen eten. Je hebt er die de bloemkool al om negen uur opzetten en ook zijn er heel wat ouderen die de middagmaaltijd overslaan. Die ne men een boterhammetje of een bordje pap" spreekt zij uit ervaring. Zo ver telt zij van een weduwe die na het overlijden van haar man geen warme maaltijd meer heeft aangeroerd. Hulpbehoevend Ook aan de eetlust van een aantal afnemers blijkt het af en toe wat te ZIERIKZEE - Negenenzestig basisschoolleerlingen waren gisteren woensdag te gast op ae Christelijke Scholenge- meenschap voor MAVO/LHNO in Zierikzee. Open dag. De kinderen konden kennis maken met het voortgezet onder wijs door het volgen van drie lessen. Een les Frans, een studieles, en een les algemene techniek. Vooral de laatste les viel in goede aarde bij de kinderen, want op het programma stond gewoontegetrouw bolussen bakken. Op de open dag kwam het merendeel van de bezoekers uit Zierikzee. Volgende week woensdag. 2 maart, wordt de tweede open dag van de Christelijke Scholengemeenschap gehouden. Dan ivorden kinderen verwacht uit Bruinisse. Zonnemaire. Kerkwerve en Brouwershaven. Diezelfde dag is er ook een open avond voor de ouders of verzorgers van de leerlingen uit groep acht uan de basisschool over de mogelijkheden na de basisschool. ..Vorig jaar kwamen er. ook weer ver spreid over twee dagen, zo'n 120 kinderen kijken op de open dagen. Ik denk dat we ongeveer hetzelfde aantal bezoe kers zullen halen", aldus directeur A. van Drie. ..De praktijk heeft ons geleerd dat ongeveer de helft van de bezoekers ook daadwerkelijk naar onze school komt". schorten. Voordat er sprake was van een flankerend ouderenbeleid was er sprake van een redelijk stabiel abon neebestand. Zeker, er vertrokken be jaarden naar het rusthuis en ook overleden er vaste klanten. Nu zijn die schommelingen duidelijker. „We hebben altijd veel steun van dokto ren en het ziekenhuis gehad. Dan kreeg iemand te horen dat hij naar huis mocht mits hij van Tafeltje Dek je zou eten. Dat gebeurt nu niet meer. Wanneer iemand nu na een aantal da gen uit het ziekenhuis wordt ontsla gen volgt een periode van revalidatie in het rusthuis" geeft mevrouw Van der Sluis als een van.de redejnqp. van de veranderingen weer. Voeg dqarbij het gereedkomen van de nieuwe Cor neliastichting die een veel grotere.op namecapaciteit heeft plus de ver plichting van de rusthuizen om de bewoners van de aanleunwoning van een warme maaltijd te voorzien, dan zal het duidelijk zijn dat „de markt voor Tbfeitje Dekje maaltijden is afgeroomd" Eerder Het verschijnsel van een dalend abonneebestand is overigens niet nieuw. Toen Borrendamme werd ge opend viel er volgens mevrouw Van der Sluis ook ineens een gat, dat gaandeweg weer werd opgevuld. Of dit ook nu het geval zal zijn ïs moei lijk te voorspellen. De groep oudere alleenstaanden waarmee de vrijwilli gers van Tafeltje Dekje worden ge confronteerd blijkt in toenemende mate hulpbehoevend te zijn. Alarm „Je hebt een aantal abonnees, maar het wisselt sterk. De zieken hebben weinig eetlust en willen dan ook niet dagelijks een warme hap", aldus de Tafeltje Dekje leidster, dié nu Tte ma ken heeft' 'met 'meer verschillende wensen. De ené houdt het bij een keer per week een kant en klare maaltijd aan huis, de ander wil weer eens een weekje geen complete maaltijd maar een pannetje soep om wat bij te ko men. Kortom het wordt het comité er niet gemakkelijker op gemaakt. Ze ker niet omdat de vrijwilligers door deze verschuiving in het abonne- bestand meer dan voorheen worden geconfronteerd met valpartijen in huis en zelfs enkele sterfgevallen. Ook mevrouw Van der Sluis trof bij het afleveren vanmaaltijdbonnen ie mand dood aan tafel aan. „Je kunt ons tegenwoordig ook een alarm- groep noemen" meent de leidster Of de prijs van zeven gulden wel licht een rol bij de afname van het aantal abonnees speelt betwijfelt mevrouw Van der Sluis. „Landelijk gezien ligt die prijs op 6,50. „Ik denk dat 7,- een reële prijs is, die ie dereen kan betalen". Dat die zeven gulden wel aanzienlijk boven de be dragen ligt die in onder meer Brui nisse worden gevraagd is volgens Minder vaste klanten, meer hulpbehoevenden ZIERIKZEE - De vaste „klanten" die jaar in jaar uit hun honger op verantwoorde wijze stilden met een war me hap van Tafeltje Dekje hebben het afgelopen jaar veelal plaatsgemaakt voor een aantal hulpbehoevende en zieke ouderen met over het algemeen een wat geringe re eetlust. Die verschuiving is volgens mevrouw L. van der Sluis-Bij de Vaate van het comité Tafeltje Dekje in Zierikzee, voor een belangrijk deel toe te schrijven aan het flankerend ouderenbeleid van de overheid. Een ontwikkeling die door nie mand was voorzien, want juist door deze nieuwe visie op het ouderenbe leid zou het aantal gebruikers van een Tafeltje Dekje-maaltijd eigenlijk toe moeten nemen. Het flankerend ouderenbeleid is er namelijk op ge richt om de ouderen zo lang mogelijk in de eigen, vertrouwde omgeving te laten blijven. „Op zich een goede zaak dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blijven" meent de oud verpleegster die sinds het begin in 1969 als leidster nauw betrokken is bij Tbfeltje Dekje in Zierikzee. Een rusthuis, hoe goed het er ook mag zijn, is volgens haar een eindstation voor hen die ook met de nodige hulp echt niet meer verantwoord op zich zelf kunnen blijven. „Je ziet nogal eens dat het verouderingsproces zich sneller voltrekt bij diegenen die in een rusthuis verblijven. Ze hebben niets meer te regelen, hoeven niet meer voor een kopje koffie of thee te zorgen en dergelijke. Kortom ze stom pen er nogal eens af", meent me vrouw Van dér Sluis. Financieel Aan dat zo lang mogelijk zelfstan dig blijven Is overigens een aantal fi nanciële consequenties verbonden. „Je kunt je afvragen of de mensen dat kunnen opbrengen, denk alleen maar eens aan de ziektekosten en dergelijke zaken waarvoor een eigen bijdrage wordt gevraagd", vraagt de leidster van Tafeltje Dekje zich af. mee voor Tafeltje Dekje Zierikzee. In het onlangs verschenen jaarverslag over '87 werd gesproken van een on rustig jaar voor deze voorziening die in oktober 1969 in Zierikzee van de grond kwam. Van de dertig abonnees die in '87 van Tafeltje Dekje aten overleden er acht terwijl een gelijk aantal naar een rusthuis vertrok. Het abonneebestand is hierdoor ongeveer gehalveerd. Een ander gevolg is dat de afnemers van de maaltijden die zes keer per week aan huis worden bezorgd niet meer diegenen zijn die voorheen tot de vaste Tbfeltje Dekje- clan behoorden. Alleenstaand Ofschoon Tafeltje Dekje bedoeld is voor hen die door omstandigheden (ziekte, ongeval, een drukke werk kring) er niet toe komen om een war me hap te fabriceren, zijn het toch vooral bejaarden die bij Tbfeltje Dek je „aanschuiven". Voor een bedrag van zeven gulden per maaltijd, wordt er zes keer per week een verantwoor de, niet te vette en niet te zoute war me hap aan de huisdeur afgeleverd. Driemaal per week zit daar een kopje soep bij. „Uitgangspunt is om zeker vijf keer per week verse groenten te geven, want wanneer oudoren niet voldoende vitaminen en mineralen binnen krijgen, krijgt het afbraak proces in hot lichaam de overhand" aldus de leidster, die het idee om drie keer per week een maaltijd te ver strekken altijd heeft afgewezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3