Vijf dagen naar Parijs Bijna helft van bossen stortplaats voor afval 4 Requiem voor moeder DELFT - De Amerikaanse zangeres Whitney Houston zal op 19, 21 en 23 april concerten geven in het Rotter damse Ahoy. De concerten in Neder land zullen het begin zijn van haar wereldtoernee. Dat maakte Mojo CQncerts uit Delft, die de concerten in Nederland organiseert bekend. De voorverkoop begint op vrijdag 26 fe bruari bij alle bekende adressen. Requiem aetemam.... eeuwige rust. Meer dan zevenhonderd jaar luiden deze woorden de dienst in die gehouden wordt als er in een katho lieke kerk een uitvaart plaats vindt. Et lux perpetua luceat eis.... besten dig licht, verlicht ons. De eeuwen door hebben compo nisten deze oeroude woorden ver klankt en gegoten in een vorm die groots, soms zelfs dramatisch is. Het werk krijgt dan de titel 'Het Re quiem van Mozart' of 'Het Requiem van Verdi'. In de Willibrorduskerk te Zierik- zee wordt zaterdagavond het Re quiem van Fauré' uitgevoerd. In mijn platenverzameling heb ik een hele serie requiemmissen staan, maar één plaat draagt hoorbaar de sporen van het vele gebruik. De plaat is bijna stukgedraaid. Het Re quiem van Fauré is anders. Twee woorden uit de Requiemmis krijgen door de compositie van Fau ré een diepe dimensie. Het zijn twee woorden die je de ziel van het werk zou kunnen noemen, de woorden 'rust' en 'licht'. Wat er ook in het Re quiem aan de orde komt, het werk ademt rust en het straalt licht uit. Requiem aetemam.... eeuwige rust... et lux perpetua luceat eis.... bestendig licht, verlicht ons. Het 'anders zijn' van het Requiem van Fauré uit zich ook in de tekstbe handeling. Er ontbreekt namelijk iets. Ingewijden weten dat elk re quiem uit een aantal vaste onderde len bestaat. Eén van die onderdelen is het Dies Irac'. De tekst getuigt van een aangrijpende beschrijving van de dag van het oordeel, een dag waarop dood en schepping zullen be ven, de dag waarop de Rechter het vonnis zal vellen. Het 'Dies Irac, dies ila' ontbreekt in het Requiem van Fauré. Andere componisten zagen juist in dit deel kans om door middel van dramati sche melodieën en schrille klank kleuren de dag van het einde van de wereld te schilderen. Fauré begint er niet aan. Voortdurend is er dan de vraag van het 'waarom?' Is er een grens aan het muziek maken? Zijn er teksten die niet te verklanken zijn? Geloofde Fauré niet in de dag van het oordeel? Al vaak hebben dirigenten en mu ziekwetenschappers zich deze vra gen gesteld. Terecht werd er op gewe zen dat de woorden Dies Irac, dies ila' wél in het werk voorkomen maar op een andere plaats en in een andere toonzetting dan je zou verwachten. Het is er wel, maar het is toch an ders. Ik heb het idee dat het Requiem van Fauré juist door het weglaten van een tumultueuze verklanking van het einde der wereld dieper gaat dan alle andere Requiemmissen. Heel wat componisten hebben een Requiem geschreven, bijvoorbeeld omdat het hun werk was om als kerkmusicus een Requiemmis te schrijven, of ze schreven een mis in opdracht van een rijke opdrachtge ver. Maar er ontbrak een persoonlij ke betrokkenheid met degene voor wie zij de mis schreven. Bij Fauré lag dat anders. Hij schreef het Requiem... voor zijn moe der. Dan is alles ineens anders, zoals anders wordt als er niet iemand ver weg sterft, maar iemand die heel na bij is, in je eigen vrienden- of fami liekring. Fauré schreef zijn Requiem voor zijn moeder en tijdens het compone ren moet hij steeds aan haar gedacht hebben. Vandaar dat je in zijn Re quiem iets ervaart wat je zou kunnen omschrijven met het woord 'bewo genheid'. Een kenmerk van bewogenheid is dat alle grote woorden wegvallen. Wie iemand troost zal nooit geen lan ge verhalen gaan vertellen. Een en kele hand spreekt meer dan honderd woorden. In onze harde tijd is het voor velen een probleem om bewo gen te zijn of om een uiting te geven aan hun bewogenheid. Het slechtst is wel om zich te vermommen in woor den, of zelfs grote woorden. Fauré laat de grote woorden weg. Ik denk dat Fauré er eenvoudig niet toe kon komen om, denkend aan zijn moeder die hij intens lief had, een dramati sche schildering te maken van de angst, de siddering en het oordeel over leven en dood. Zonder alle grote woorden reikt de muziek van Fauré dieper dan je op het eerste oog zou vermoeden. Het is me al meer dan eens opge vallen dat mensen soms grote woor den kunnen gebruiken, soms zelfs harde woorden, vooral wanneer het gaat over anderen, omdat ze anders zijn. in hun gedrag, hun opvattingen, hun manier van leven, hun geaard heid. Opeens kan het stil worden als die 'ander' heel dichtbij -blijkt te zijn, in je eigen huis. De toonzetting wordt anders, het oordeel milder. Men vraagt zich opeen af: 'Wat be weegt die ander?' en ook in de men sen zelf beweegter wat. Het woord is al meer gevallen 'bewogenheid'. Op eenzelfde wijze is ook de mild heid van het Requiem van Fauré te verklaren. Het 'Dies Irae' ontbreekt in Fauré's Requiem. Maar hij voegt er ook iets aan toe. Het is het deel 'Pie Jesu', oorspronkelijk gezongen door een jongerensopraan. Ik zal mijn liefde voor dit bijzonde re deel niet in woorden verhullen. U moet maar luisteren. Dan ontmoet u Fauré ten diepste. 'Het Requiem van Fauré is' aldus de Spectrum Muziekencyclopedie, 'één van de zeldzame écht religieuze werken uit de 19ee eeuw'. Zo is het. Een voorspel van het requiem aeter- nam. MARZAS ZIERIKZEE - Bijna de helft van de bossen wordt ge bruikt als stortplaats voor afval. Recreanten dragen het meest bij aan deze vervuiling. Dit maakte het Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer (RIN) in Leersum bekend. In 43 procent van het bos komt afval voor in de vorm van afge dankte ijskasten, fietsen en meubels. Daarnaast ligt, zo blijkt uit een onderzoek van het instituut in bijna twee duizend willekeurig gekozen bospercelen, overal verpak kingsmateriaal, zoals bierblikjes, melkkartons en kunstmestzakken verspreid. Het RIN trof ook veel tuin en landbouwafval aan. De vondst van het afval is een van de resultaten van het ecologisch on derzoek van de bossen dat het RIN verrichtte in opdracht van het Cen traal Bureau voor de Statistiek en Staatsbosbeheer. Het eigenlijke doel van het onderzoek was inzicht te krij gen in het functioneren van het bos voor het natuurbehoud. Verontreiniging Bekeken werd onder meer wat de invloed is van de luchtverontreini ging op allerlei laaggroeiende plan ten tussen de bomen. Gebleken is dat de belasting van de lucht met stik- stofoxyden, voornamelijk afkomstig van het verkeer, de groei en versprei ding van sommige grassen en onkrui den bevorderen ten koste van ande ren bosplanten. Maar ook het om woelen van de grond door recreanten of gravende honden stimuleert het voorkomen van onkruiden die in het bos thuishoren. Tijdens het intensieve onderzoek constateerde het instituut een verrij king van het aantal soorten bosplan ten. Er zijn de afgelopen decennia veel meer soorten bijgekomen, maar deze zouden er liever niet moeten zijn. Er is duidelijk een verband tus sen de groei van deze ongewenste planten en de luchtverontreiniging met stikstofoxide. Gebleken is dat andere voor het bos waardevolle planten, zoals mossen, op sommige plaatsen geheel zijn ver dwenen. Er kan volgens de onderzoe kers van het rijksinstituut in het al gemeen gesproken worden van een verarming van de ondergroei van het bos. Ook de recreatie heeft invloed op de verandering in de bosvegetatie. Het huidige bos wordt zo intensief ge bruikt dat er nauwelijks meer sprake is van een ongestoorde ontwikkeling. Slechts twee procent van het bos ontwikkelt zich op natuurlijke wijze. ,,We moeten daar verschrikkelijk zui nig op zijn, omdat ze oud, onvervang baar en zeer waardevol zijn", aldus dr. W. de Wolff van het RIN. ZIERIKZEE Instructievaartuig Een van de drie instructievaartui gen voor de Rijn- en binnenvaart van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de scheepvaart, ms Prinses Beatrix, komt op maandag 29 februari naar Zierikzee. Het instructievaartuig Prinses Christina neemt op 1 maart ligplaats aan de los wal Stadszijde in Middelburg. Op de instructievaartui gen varen de leerlingen van de scho len voor de Rijn- en binnenvaart, de kustvaart en het baggerbedrijf gedu rende enkele weken per jaar. In Ne derland zijn slechts vijf van dergelij ke opleidingen. De Prinses Beatrix is open voor bezoek op maandag 29 fe bruari van 18.30 tot 20.30 uur. Beurs Donderdag 3 maart wordt er in het Huis van Nassau in Zierikzee de beurs landbouw en handel gehouden. Aan de orde op de beurs komen nieu we manieren van afzet van tuinbouw en grove tuinbouwprodukten (uien en knollen). Sprekers op de beurs zijn tuin-akkerbouwers H. de Jong en K. Dekker uit de Hoeksewaard. RENESSE Voorbereidingen Renessedag De voorbereidingen ten behoeve van de Renessedag die op 14 mei wordt gehouden zijn in volle gang. Op zaterdag 26 maart en zaterdag 16 april worden zogeheten ophaaldagen gehouden om spullen te verzamelen voor de rommelmarkt. De inwoners wordt verzocht op die dagen hun overbodige artikelen op de stoep ge reed te zetten. De organisatoren laten weten dat hierbij geen bedden en ma trassen mogen zijn. Vorig jaar werd men overstelpt met deze artikelen, terwijl op de rommelmarkt bleek dat de meeste mensen het liever bij hun eigen bed hielden zodat men met deze spullen bleef zitten. NOORDWELLE/SEROOSKERKE Verkoop Welfare-artikelen Het Rode Kruis afdeling Westhoek organiseert een verkoping van Wel fare-artikelen bij de Strao-viering van Noordwelle en Serooskerke. De verkoping is van 13.30 tot 16.30 uur in de plaatselijke dorpshuizen. In Noordwelle op zaterdag 27 februari en in Serooskerke op zaterdag 19 maart. NOORDWELLE Welfare-artikelen Zaterdag 27 februari verkoopt het Rode Kruis tijdens het Strao-feest Welfare-artikelen in het dorpshuis in Noordwelle. Men kan er terecht van 13.30 tot 16.30 uur. SEROOSKERKE Welfare-verkoop Tijdens het Strao-feest in Seroos kerke op zaterdag 19 maart verkoopt het Rode Kruis welfare-artikelen. Tussen 13.30 en 16.30 uur kan'men te recht in het dorpshuis. SCHARENDIJKh Introductie-avond jeugdsoos Trace De Scharendijkse jeugdsoos Trace houdt op zaterdag 27 februari een in troductie-avond voor jongeren vanaf 15 jaar. De avond begint om 20.00 uur en wordt ingevuld met de komedie film Best Defense en muziek. De toe gang is gratis. KERKWERVE NCVB-jaarvergadering Op woensdag 24 februari houdt de NCVB afdeling Kerkwerve haar jaar vergadering in dorpshuis 't Zuudèn- de. De vergadering begint om 19.15 uur en biedt een gevarieerd program ma, verzorgd door de eigen leden. Na het huishoudelijk gedeelte waarin het jaarverslag en de verkiezing van de presidente aan bod komen volgt een ontspanningsavond. Zo is er een verloting van zelf vervaardigde arti kelen en staat er een foto-quiz op het programma. Ook wordt er een toneel spel in twee bedrijven opgevoerd. Ui teraard wordt er gezorgd voor een kopje koffie, een drankje en een hap je. BROUWERSHAVEN Voorlichtingsavond De Plattelands Jongeren Zuid houdt samen met de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en de ZLM een gemeenschappelijke voor lichtingsavond op dinsdag 8 maart in het Tonnenmagazijn in Brouwersha ven. Het thema van de avond is: de in richting van Neeltje Jans en de in vloed daarvan op Schouwen-Duive- land. Er zijn inleidingen van gedepu teerde J. B. Ventevogel, ir. R. M. T. H. Adriaansens (directeur planologische dienst), A. M. Kannekens (voorzitter van de Maatschappij van Nijverheid en Handel in Zeeland), F. Beekman (leraar aardrijkskunde en land- schapskunde aan de RSG Professor Zeeman in Zierikzee en Th. Kramer (Zeeuwse Milieu Federatie). De inlei ders hebben ook zitting in een forum dat in discussie zal gaan met de aan wezigen. De avond begint om 19.30 uur. NOORDGOUWE Bowlmiddag De afdeling Noordgouwe e.o. van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen houdt donderdag 25 februa ri een bowlmiddag in Sportcentrum Krayestein in Burgh-Haamstede. Voor de cursus hart-reanimatie die op 1, 8 en 15 maart 's ochtends gegeven wordt kan men zich nog opgeven tot 26 februari. DREISCHOR Uitvoering Crescendo De muziekvereniging Crescendo uit Dreischor houdt op zaterdag 27 fe bruari en zaterdag 5 maart haar jaar lijkse winteruitvoeringen in het Dorpshuis aan de Ring. De avonden beginnen om 19.00 uur en worden ge opend door een optreden van de blok- fluitgroep die onder leiding staat van de voorzitster van de muziekvereni ging, R. van de Weijde-Smits. De fan fare onder leiding van dirigent Loes van Mechelen voert een negental mu zieknummers uit. Onder regie van van K. van de Vreugde zorgen acht le den van de muziekvereniging voor de opvoering van een klucht in twee be drijven die de titel De Lellebellen draagt. OOSTERLAND Tentoonstelling In de Oosterhof te Oosterland is op donderdag 24 maart een presentatie van artikelen die door leden van de adeling Duiveland van de NBvP zelf werden gemaakt. Via een modeshow wordt eigengemaakte kleding ge toond en er is een tentoonstelling van schilderwerk, tekenen, fotografie, handwerken, brooddeegfiguren en andere spullen die door de leden wor den gemaakt. De avond begint om 19.30 uur en is behalve voor platte landsvrouwen ook voor elke andere belangstellende bedoeld. Woensdag 24 februari Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur De baby is al een mens, se rie Franse documentaires van Ber nard Martino over het leven van ba by's voor en na de bevalling. Afl. 3: de ontmoeting. 15.30 uur Seabert, tekenfilmserie. Afl.: Gorilla's gevraagd. 15.45 uur De Grote Meneer Kaktus Show met o.a. Peter Jan Rens. 16.15 uur Crossbow, jeugdserie. Afl.: Het Citadel. 16.40 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. Afl.: De moeders. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Veronica sport, sportpro gramma. 18.08 uur Family ties, Amerikaanse serie. Afl,: De aangewezen scoorder. 18.30 uur Rockschool II, les 6. 19.00 uur Pompy de Robodoll, anima tiefilm. Afl.: Op weg naar huis. 19.05 uur Countdown, popprogram ma gepresenteerd door Simone Wal raven. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Meer dan bed, bad en brood, film over de thuislozenzorg van het Leger des Heils. 20.33 uur Miami Vice, Amerikaanse serie. 21.27 uur Nederland Muziekland. Presentatie: Erik de Zwart. 22.15 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. 22.50 uur RUR, talkshow met Jan Lenferink.. 23.35 uur Gemene verhalen, serie boosaardige anekdotes. Vandaag: de tandarts. 00.05 uur Journaal. 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 07.00 uur Studio Sport. Ontbijtpro- gramma met samenvatting van de Olympische Winterspelen. 09.30 uur Leven in de gouden eeuw. Les 3. Herh. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Studio Sport. Samenvat ting van de hoogtepunten van de Olympische Winterspelen in Calgary van de afgelopen dag. 17.40 uur Praten of vechten, les. 4. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Uitzending van de RPF. 19.22 uur Studio Sport. Olympische Winterspelen: reuzeslalom dames le rnn. Cross 3x 10 km team? IJshockey. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.05 uur Studio Sport. Olympische Winterspelen te Calgary met ijshoc key. 02.25 uur Studio Sport. Olympische Winterspelen te Calgary met vervolg ijshockey. Nederland 3 18.30 uur Studio Sport. Olympische Winterspelen Calgary met om: 18.30 uur Reuzeslalom le run. 20.00 uur Programma Nederland 2. 22.22 uur IJshockey. 23.20 uur Programma Ne derland 2. 1.00 uur Pauze. 2.25 uur IJshockey. BRT 1 15.00 uur Er was eens het leven, 26-delige Franse tekenfilmserie. Afl. 7: Het hart. 15.25 uur De avonturen van Teddy Ruxpin (The adventures of Teddy Ruxpin), 26-delige Engelse jeugdse rie. Afl. 9,0. 15.45 uur Patrick Pacard, 6-delige Duitse jeugdserie. Afl. 5. Met: Hen drik Martz, Jean-Claude Bouillon e.a. 16.40 uur Speel op sport, jeugdpro gramma. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 74. Herh. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de nachtvlinder. Herh. 18.10 uur Seabert, 26-delige Ameri kaanse jeugdserie. Afl. 1. 18.35 uur Kilimanjaro, gevarieerd jongerenmagazine. Presentatie: Ma- riet. Vandebos. 19.00 uur Juke Box. 19.10 uur Uitzending door derden: Programma van de Israëlitische- Godsdienstige Uitzendingen. 19.40 uur Paardenkoersen, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kurtoisie, Hi]aire Sfeer- maeckers, kaarsenfabrikant, geeft lessen in hoffelijkheid. Vandaag: te rugzenden en geschenken. 20.15 uur Pak de poen, de show van 1 miljoen, loterijshow vanuit het Ame rikaanse Theater. 21.30 uur Huizen kijken, 10-delige se rie over bouwen, verbouwen en wo nen. Afl. 2. 22.15 uur Moviola, De Vlaamse film. Afl. 2. 23.15 uur Nieuws. Aansl. Coda: Een maal, van Jan Veulemans. BRT 2 18.45 uur Bijleren, een nieuwe kans, 10-delige serie. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Peter Phelps, Pat McDonald en Tom Richards. Afl. 486. 19.23 uur intermezzo. 19.25 uur Oshin. Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. Afl. 214 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht 19.45 uur Nieuws, 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts 20.15 uur Test piloot, Amerikaanse speelfilm uit 1938. 22.10 uur Labyrint, te gast in het Klein Kasteeltje, documentaire over de vluchtelingen die in het Brusselse Klein Kasteeltje verblijven. Herh. Donderdag 25 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.15 uur Vrouw zijn, magazine voor de huisvrouw vanuit de Veenderhoe- ve bij Veenendaal. 10.55 uur Televisie fruitmand, mu ziekprogramma met geestelijke lie deren op verzoek. Presentatie: He- leen van Dijk 11.10 uur De nije skoalle, achtdelige serie over- het kiezen van een vervolg opleiding na de basisschool. Afl. 8: Sociale wetgeving en sociale toe komst. (slot) 13.00 uur Nieuws voor doven, en slechthorenden 16.00 uur Fauna, natuurdocumentai- reserie. Afl.: De kangoeroes. 16.25 uur Lassiei Amerikaanse Kin derserie. Afl.: Overstromingsgevaar. 16.50 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.15 uur Pablo. Vandaag: Wie kan zich storen aan zo'n toren? 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenrubriek. 18.15 uur Droomtoekomst of toe komstdroom? tweedelige serie over de begripsvorming en de toepasbaar heid van een Islamitisch economisch bestel. Dl. 1. 18.30 uur Gute Reise, Duits voor be ginners. Les 8. 19.00 uur Nathalie (Little girl on the farm), tekenfilmserie. Deel 47 19.24 uur Highlight, portret van de muzikant Phil Keaggy. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Jan Atnos Comenius, gedra matiseerde documentaire over deze Tsjechische theoloog, filosoof en op voedkundige. 21.35 uur Tijdsein, actualiteitenru briek 22.10 uur Metterdaad: Roemenië, land waar het licht uitgaat, docu mentaire over de levensomstandighe den in Roemenië. 22.30 uur Toren van Babel: Gorbats- jov, held of huichelaar. Sovjet-des kundigen geven hun visie op recente politieke ontwikkelingen in Rus land 23.25 uur Journaal. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 07.00 uur Studio Sport. Ontbijtpro- gramma met samenvatting Olympi sche Winterspelen van de afgelopen avond en nacht (7.00 en 8.00 uur Jour naal.) 09.30 uur Leven in de gouden eeuw. Les 3. 10.00 uur Science topics. Les 6. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.00 uur Studio Sport. Samenvat ting van de Olympische Winterspelen van de afgelopen nacht. 17.45 uur Paspoort voor Turken. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Stuaio Sport. Olympische Winterspelen Calgary met: Reuzesla lom heren le run. Crosscountry da mes 20 km. Reuzeslalom heren 2e run. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.00 uur Medelanders Nederlan ders: Nooit te laat om iets te leren. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur Studio Sport. Olympische Winterspelen Calgary met een sa menvatting van de reuzeslalom heren 2e run. Nederland 3 18.25 uur Studio Sport. Olympische Winterspelen Calgary met om: 18.25 uur Reuzeslalom heren. 20.30 uur Programma Nederland 2. 22.22 uur Reuzeslalom heren. 00.00 Programma Nederland 2. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 75. Herh. 18.05 uur Plons. Plons en de fazant. Herh. 18.10 uur Fame, Amerikaanse serie. Met: Debbie Allen, Lee Curreri, Erica Grimpel e.a. Afl. 33. 18.55 uur Juke Box. 19.10 uur Europese volksculturen: Mens en boom, serie over de banden van de mens en zijn natuurlijke om geving. Afl. 8: Bosbouw in Beieren. 19.25 uur Uitzending door derden: programma van de Agrarische Tblevisie- en Radiom-Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken 20.20 uur Hoger-lager. Twee kandida- tenduo's bekampen elkaar met speel kaarten en enquêtevragen. Presenta tie: Walter Capiau. 21.05 uur Panorama. 21.55 uur Dallas. Amerikaanse serie Met: Larry Hagman, Linda Gray, Vic toria Principal ea. Afl. 223. 22.45 uur Nieuws. Aansl. Coda: Klarinet-rapsodie, van David Ben nett door het Antwerps klarinetten- kwartet. BRT 2 18.45 uur Mijn stem in de gemeente. Afl. 4. 19.15 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Peter Phelps, Pat McDonald, Tom Richards. Afl. 487. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Het terras, Italiaans-Franse speelfilm uit 1980. 22.50 uur Politieke collaboratie. Afl. 4. Herh. 38 Carla was verloren. Ze had zichzelf gezien, ze wist dit was iets heel bijzonders. En het stond haar gewel dig. Ze was er zelf een beetje verrukt van, haar wangen kleurden zich, haar ogen schitterden. ,,Kind", zei Meta beslist, ,,het zou gewoon zonde zijn als je dit liet lo pen. Ik wil er ook verder niets over horen. Ik betaal, en wij rekenen later af. Hetzij voor een deel hier, eeri deel in Holland, hetzij straks alles, dat doet er helemaal niet toe. The Carla, stap over je bezwaren heen, heb de moed om iets heel gewaagds en iets heel verstandigs te doen". En ze lacht- te al haar witte tanden bloot. Carla keek naar een van de meisjes die er bij stonden, een trots, gesloten type als zij zelf, in haar zwart japon netje toch van een bijzondere, voorna me gratie. Het meisje zag haar aan en knikte. Het was een gebaar, dat Carla duidelijk maakte, dat alles in orde was, hier op haar had liggen wachten. De chef met haar lage stem zei: ,,Het gaat er ons niet om een jurk te verko pen. het is voor ons van meer belang hoe en door wie ze gedragen wordt. En deze creatie", glimlachte ze, „laat ik met een gerust geweten ons Huis uitgaan „Mcta betaalde, gaf het adres van het hotel op. De doos zou met een uur tje worden bezorgd. Buiten stak Carla spontaan haar arm door die van Meta Perland. Oorspronkelijk feuilleton door TOM LODEWIJK „Ik weet niet hoe ik je moet bedan ken", zei ze hartelijk. „Kind", zei de ander nuchter, „waarvoor? Omdat ik door die malle diviezenregeling toevallig ruimer in m'n francs zit dan jij? Ik zou het me nooit vergeven hebben als ik dat had laten lopen". „Mag ik, als je die jurk draagt, bui ten voor het raam komen kijken?" vroeg Els gemaakt-nederig, „met m'n neus plat tegen de ruit?" „Jullie zijn mallen", besloot Carla. „Maar mensen, wat is het laat. Hoe komen we nog tijdig in de Cité?" En omdat zetoch aan het geld stukslaan waren, namen ze een taxi. Aan tafel mankeerde meneer Stol- lenga HOOFDSTUK VIII VERTREKSEIN „Aan alles komt een eind, zelfs aan een oude suikertante", verklaarde Hannes Averkamp aan Els, die kri tisch toeluisterde. Samen stonden ze op de eerste om loop van de Eifeltoren. Langzaam had de lift ze naar boven gebracht. Ze konden nog verder, maar ten eerste vond Els dat „eng" en ten tweede kostte het nog eens een paar honderd francs extra. Carla stond een eindje verder door de verrekijker van Jac ques Perland te turen en Hannes en Els hingen over de railing en staar den omlaag, waar de groene parkaan- leg van de Champs de Mars zich uit strekte. Grote regendruppels vielen naar beneden. Ze zagen een pastoor met z'n brede luifelhoed, met grote stappen, van de ene beschuttende boom naar de andere manoeuvreren. Hij was niet groter dan een kevertje. Auto's gleden daar diep onder langs en kwamen geluidloos en keurig langs het trottoir tot stilstand. Een felrode bus stopte en ontlaadde een hele menigte andere kleine kevertjes, die snel beschutting zochten onder de bomen. Grote wolkengevaarten dreven bo ven hen. Grauwe nevel sluierde zich om de miljoenen daken van de grote wereldstad. In de verte zagen ze vaag en grijs de koepel van dc Sacré Coeur, hoog op de heuvel van Montmartre, uitsteken boven de metropolis. Han nes wees bekende punten aan, de gou den koepel van de Invalides, de Ope ra, de Are de Triomphe. Ze wandel den heel het platform rond en kwa men weer op het punt van uitgang te rug. Egn grijszwarte wolkenbank hing als een dreiging boven de stad. Els zag de buien naar beneden slierten als de draderige armen van een reus achtige kwal. Grijs, donker bijna angstaanjagend was nu deze vriende lijke. gezellige stad. Carla kwam naast hen staan, ze huiverde. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4