'Het verleenen van hulp bij epidemieën en gewone ziekten' Leerlingen Kirreweie schrijven krante-artikel over luchtfoto's WD-raadslid Geleijnse wijst op dreigende ondergang vakwerkhuis Diefstal uit caravan Statuten Stichting Schelphoek Meer subsidie ouderen- stichting- i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 februari 1988 Nr. 24291 3 Tachtig jaar kruiswerk in Bruinisse BRUINISSE - Bijna tachtig jaar geleden, in december 1908 werden in Bruinisse de statuten vastgesteld van een nieuwe afdeling van de Vereniging van het Groene Kruis: de afdeling Bruinisse. Het doel van de vereniging werd daarin als volgt omschreven „Het verleenen van hulp bij epidemieën en gewone ziektegevallen. En het helpen be vorderen der algemeene gezondheidsbelangen". Hoewel de spelling van deze woorden in tachtig jaar enigszins is veranderd, staan de doelstellingen ook nu nog overeind. Dat bleek tijdens de algemene ledenvergadering van de Kontaktcommissie Bruinisse van de Kruisvereniging die werd gehouden in het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Deestraat. Er werd aandacht besteed aan het kruiswerk dat in de afgelopen tachtig jaar plaatsvond in Bruinisse en er was voorlichting over gezonde voeding. fSvercniging voorn! X. H OH Ti bi F kif t c f dot seoeuie ao-^clacUt wratertt. usmc Mex tifpomtmir De eilandelijke kruisvereniging presenteert zich aan het publiek (archieffoto). Voorzitter W. van Gilst benadrukte het bijzondere karakter van de bij eenkomst door herinneringen op te halen aan het kruiswerk in Bruinisse in de afgelopen tachtig jaar. De ver eniging trachtte zijn doelstellingen in de loop der jaren onder meer te berei ken door het aanschaffen en in bruik leen beschikbaar stellen van-materia- Iqn^ypor.ziekenverpleging. feu,dien ste van flê^l^d^n en van de, bedeel den,". Ziekenzaal gemeente De vereniging ontstond vanuit de BURGH-HAAMSTEDE - C. L. uit Rotterdam deed aangifte van dief stal van goederen uit zijn caravan aan de Hogeweg te Haamstede. De waarde van de gestolen spullen be draagt ongeveer 700 gulden en de schade die bij de diefstal werd aange richt ongeveer 450 gulden. De dieven slaagden erin om zater dagavond tussen 18.00 en 20.00 uur de caravan binnen te dringen terwijl C. L. enkele uren afwezig was. .Dat ge beurde door het forceren van een raampje. Het hele interieur van het vakantieverblijf werd overhoop ge haald. De dieven namen kleding, een radio en een scheerapparaat mee en vernielden een cassettespeler. inspanningen van een voorlopig co mité waarin een aantal Bruse notabe len zitting had. Tijdens een eerste bij eenkomst meldden zich meteen 45 leden aan. De vereniging maakte in zijn beginjaren gebruik van de zie kenzaal van de gemeente. Daar wer den ook de goederen van de vereni ging bewaard. Voorzitter Van Gilst meldde dat vooral A. J. de Koek d,ie ip 1911 vice-voorzitter werd in die be ginjaren actief was. ,,In 1912 begon hij met cursussen voor schippers om eerste hulp bij ongelukken te kunnen verlenen". Het ledenaantal was in 1912 al gestegen tot 428. Toch waren de moei lijkheden waarmee de vereniging had te kampen volgens Van Gilst niet onaanzienlijk. De plannen die in 1913 ontstonden om een wijkzuster aan te stellen werden verstoord door het uitbreken van de Eerste Wereldoor log. In het jaarverslag over 1914 meldde de secretaris dat het einde van de oorlog nog niet was te ver wachten. „Om reden Englandsch ja- louzie, Duitschlands industrie wil ten onder brengen". In 1924 werd me juffrouw De Korte benoemd als eer ste wijkverpleegster en er zouden er nog vele volgen. Een steeds terugke rend probleem was dat de zusters vaak al snel na hun komst in Bruinis se in het huwelijk traden. Secretaris S. de Koning maakte daarover een opmerking in zijn jaarverslag over 1970. „Waarschijnlijk heeft Bruinis se een minder goede naam opge bouwd. Als een plaats waar wijkver pleegsters vrij spoedig worden opge slokt door het huwelijk. Dit kan voor sommigen wel eens een bezwaar zijn". In 1947 werd de drukkerij van wij len J. van der Wal aangekocht en in gebruik genomen als wijkgebouw. De verbouwing van dit pand dreigde echter zo prijzig te worden dat men besloot het pand weer te verkopen en een nieuw wijkgebouw te laten bou wen. De watersnoodramp van 1953 bespoedigde deze plannen. Door gif ten uit Zwitserland kreeg Bruinisse een eigen wijkgebouw dat in 1955 in gebruik werd genomen. Fusie Omdat de noodzaak van een fusie tussen de verschillende kruisvereni ging op Schouwen-Duiveland steeds duidelijker werd hield de afdeling Bruinisse per een januari 1975 op te bestaan. Maar het kruiswerk in Brui nisse ging onverminderd door. Er was een bestuur voor Schouwen-Duive land dat basiseenheid werd genoemd. Groene Kruis werd Zeeuwse Kruis en heet tegenwoordig EKO (Erkende Kruis Organisatie). Dit jaar zullen plannen bekend worden gemaakt waarmee de kruisvereniging nog grootschaliger wordt opgezet. Voor zitter Van Gilst uitte de mening dat men hierdoor steeds verder van de burger komt af te staan. „Laat ons streven zijn om het belang van de pa tiënt zo hoog mogelijk te houden". De bijeenkomst waarbij men stilstond bij tachtig jaar kruiswerk in Bruinisse werd bijgewoond door bijna veertig belangstellenden. On der hen de voorzitter en de secretaris van de eilandelijke kruisvereniging, J. W. de Jonge en J. van Sluis. Het hoofd van de afdeling voorlichting van de provinciale Zeeuwse Kruis vereniging mevrouw Renkema, oud erevoorzitter van de afdeling Brui nisse J. D. de Korte en wethouder M. J. van de Velde. Eilandelijk voorzitter J. W. de Jon ge feliciteerde de jubilerende kon taktcommissie. Hij sprak zijn waar dering uit voor de wijze waarop de EKO-Bruinisse het werk van de kruisvereniging, ook bij de leden ac tueel weet te houden. De bijeenkomst werd tevens gebruikt voor een inlei ding over gezonde voeding door M. C. de Visser-Luteijn uit Lage Zwaluwe. Zij maakte gebruik van een kwis om wat misverstanden uit de weg te rui men die bestaan over voedingswaar den en goede en slechte eetgewoon ten. Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de vergadering werd huisarts Dorrestein bij acclamatie als bestuurslid herbenoemd voor de volgende periode van vijf jaar. Vervolg van pagina 1 uit de Stichting Renesse, verantwoor delijk voor de exploitatie van het Schelphoekgebied. Eventuele exploi tatietekorten zouden dan door de ge meente worden opgêvangen. Volgens een meerderheid van de raadsleden komt dat neer op het opdraaien van de verliezen terwijl daar te weinig zeggenschap over het reilen en zeilen in het gebied tegenover staat. Burgemeester Niemantsverdriet erkende overigens dat er voor de ge meente zeker een prijskaartje aan het geheel hangt. „Het kostenplaatje is de basis voor de financiële betrok kenheid van de gemeente", aldus Niemantsverdriet. Zij stelde daarentegen, in antwoord op vragen van de raadsleden De Fei- ter (VVD) en Veerhoek (VVD), dat de gemeente wel degelijk voldoende zeg genschap zou hebben. „We moeten bijvoorbeeld als raad de begroting van die stichting goedkeuren". Ge meentesecretaris jhr. mr.' J. O. R. Albeda-van Eekenstein viel hij bij en verzekerde de raadsleden dat er wel degelijk voor beide partijen, gemeen teraad en stichting, voldoende garan ties in de statuten zijn ingebouwd. Gemeenteraadslid en tevens be stuurslid van de Stichting Renesse W. D. Scheele (CDA) sloot zich daarbij aan. „Ik denk dat de gemeente toch goed vertegenwoordigd zou zijn in het bestuur van de Stichting Schelp- hoek". VVD'er De Feiter was een an dere mening toegedaan, hetgeen bur gemeester Niemantsverdriet meteen vertaalde als wantrouwen. De Feiter: „Dat zei u eerder ook al, maar dat is niet zo". Niemantsverdriet: „Ik zeg het nu weer, want ik proef het nu weer". PvdA'er G. J. W. van der Salm bracht vervolgens onder de aandacht dat het volgens de statuten zoals die aan de raad werden voorgelegd, vol gens hem mogelijk zou zijn dat het bestuur van de Stichting Schelphoek een kopie zou kunnen zijn van het be stuur van de Stichting Renesse. „Ik zou graag opgenomen zien dat bestuursfuncties zowel in de Stich ting Renesse als de Stichting Schelp hoek onverenigbaar met elkaar zijn", aldus Van der Salm. Na nog wat ge kissebis kwam het voorstel van C. W. Veerhoek (VVD) om het voorstel aan te houden tot een volgende vergade ring en Niemantsverdriet zag geen andere mogelijkheid dan daarmee in te stemmen. Zij het met tegenzin. Prij sen voor Chantal van der Reijnst en Margreet van de Vaate BURGH-HAAMSTEDE - „In de Bewaerschole te Burgh-Haamstede gaat het ongeveer twee weken over luchtfoto's van Jaqueline Midavaine. De foto's worden gemaakt in een klein eigen vliegtuigje voor vier perso nen met een camera van twintig kilo". Aldus de inleiding van een krante-artikel dat werd geschreven door de elf jarige Chantal van der Reijnst. Zij is een van de leerlin gen van de Openbare Basisschool De Kirreweie te Burgh- Haamstede die zich naar aanleiding van de onlangs ge houden expositie van luchtfoto's van Jaqueline Midavai ne in de Bewaerschole bezig hielden met het schrijven van een journalistiek verslag. Een jury bestaande uit twee verslaggevers van de regionale kranten PZC en Zie- rikzeesche Nieuwsbode beoordeelden de werkstukken van Chantal van der Reijnst uit Burgh en Margreet van de Vaate uit Haamstede als de beste. De broer van de luchtfotografe, Jan Midavaine uit Burgh-Haamstede, kwam naar de basisschool om de leerlingen te bedanken voor hun in zet en hen te belonen met een luchtfo to. Het merendeel van de 85 kinderen, die de tentoonstelling bezochten, kreeg de foto in de vorm van een an sichtkaart. Beide winnaressen ont vingen een grotere luchtfoto van de Kop van Schouwen waarop ook de Stormvloedkering en de inmiddels afgebroken hulpbrug naar het werk- eiland Neeltje Jans duidelijk te zien zijn. Een andere kijk Directeur en groepsleider van groep acht van de basisschool A. Damman vertelde dat het initiatief om met de leerlingen dé expositie te bezoeken in samenwerking met dé exposante was genomen om de kinde ren wat meer bij het onderwerp lucht fotografie te betrekken. „Het is heel waardevol voor de kinderen om Zee land eens vanuit de lucht te bekijken. Dat ziet er weer totaal anders uit dan op een landkaart uit een atlas. Daar door krijgen ze wellicht een andere kijk op de dingen". De ervaringen van de kinderen kwamen tot uiting in hun werkstuk ken. De groepen 5 en 6 van groepslei der A. Minnaar maakten samen een krantje waarvoor zij de stukken zelf typten. De groepen 6, 7 en 8 van D. Vos en A. Damman deden hun best om een krante-artikel te schrijven. Een citaat uit het stuk van Margreet van de Vaate: „Jaqueline Midavaine ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B V. Drukkerij Wh Lakenman Ocht- man'te Zierikzee. Directie: D L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaal. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551 Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 1730 uur): 01110-14417 en 01110-12449. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar 1 161.20; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, tfonderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. UTRECHT - De Ziekenfondsraad is verdeed over de invoering van een ge deeltelijk nominale premie in de zie kenfondsverzekering. Dat blijkt uit het ontwerp-advies dat donderdag in de voltallige raad aan de orde komt. De nominale premie moet 500 mil joen opleveren nu het kabinet is af gestapt van zijn plan om de tandheel kundige zorg voor volwassenen uit het ziekenfondspakket te halen. Vervolg van pagina 1 tewel een totaalbedrag van 8188,- in, hetgeen in vergelijking met het be drag van acht- a negenhonderd gul den, dat drie jaar lang jaarlijks werd toegekend een aanzienlijke verho ging betekent. „Als grote dierenvriend vind ik het een goede zaak dat er nu een betaalde kracht komt. Ik hoop alleen dat in de toekomst alleen nog echte dierenlief hebbers een dier nemen, zodat deze voorziening ooit nog eens overbodig zal worden wenste PvdA-raadslid C. Klippel-Huurling in het openbaar. Koffertje „Krijgen we ook een informatie koffertje" vroeg mevrouw M. R. de Jong-van Loo tijdens de rondvraag, naar aanleiding van alle publicaties rond de in de maak zijnde vierde nota ruimtelijke ordening. Dit koffertje bevat informatiemateriaal over de uitgangspunten van deze vierde visie op de ruimtelijke orde in Nederland. Toevallig was juist 's morgens een brief van het ministerie van vrom ontvangen waarin de „komst van het koffertje" werd aangekondigd. Dit koffertje, of beter gezegd de inhoud ervan zal bij de ingekomen stukken ter inzage worden gelegd. Wekte het idee van een koffertje nog enige hilariteit, de inhoud ervan is volgens Asselbergs niet direct iets om over te lachen. „We kunnen er om lachen maar als dit doorgaat dan wordt de situatie meer dan zorgelijk. Dan degraderen we tot een onbenul lig gewest. Dit geldt niet alleen voor Zeeland maar ook voor andere delen van het land die buiten de steden band liggen". Indien de beleidsuit gangspunten van deze vierde nota niet bijgesteld worden dan kan Zee land zijn koffer met economische mogelijkheden wel in de kast zetten, viel op te maken uit de woorden van de raadsvoorzitter. krijgt ook opdrachten van de ge meenten. Zij moet dan over de hele kust van Nederland vliegen en een heleboel foto's maken. Zo weten ze ongeveer hoeveel mensen er op die dag op het strand waren". De ver slaggevers Aad van der Wouden van de Zierikzeesche Nieuwsbode en Maaike van Houten van de PZC se lecteerden uit de stapel verslagen de stukken die het meest journalistiek verantwoord waren. Chantal van Reijnst bleek hoog te scoren omdat zij al in de eerste zin van haar verslag het belangrijkste nieuwsfeit had opgenomen. Uit een reactie van de prijswinnares bleek deze wijze van schrijven puur toeval lig te zijn ontstaan. „Toen we net bin nen waren, vertelden ze wat de ten toonstelling inhield en hoelang hij zou duren. Daarom heb ik dat eerst opgeschreven". Jan Midavaine toonde zich bijzonder blij met de. inspannin gen van de leerlingen van de Kirre weie. „Jullie hebben geweldig je best gedaan en het is heel leuk verlopen". Midavaine vertelde dat de expositie van luchtfoto's van Zeeland momen teel nog tot 5 maart is te zien in het VVV-gebouw aan het Stationsplein te Goes. Daarna wordt de tentoonstel ling ingericht in het Topshuis op de Neeltje Jans waar de luchtfoto's ge durende de maanden maart en april blijven. ZIERIKZEE - „Zitten we in een patstelling of ziet u nog mogelijkheden?". Deze vraag stelde de Zierikzeese liberaal J. J. Geleijnse tijdens de rondvraag van een rap verlopen raadsvergadering. Aanleiding voor deze vraag was een publicatie in het Mededelingenblad van Stad en Lande Schouwen-Duive land, waarin de noodklok wordt ge luid over het „vakwerkhuis" achter het Vrijpoortje. Dit uit de Middel eeuwen daterende pand verkeert in een dusdanig lamentabele toestand dat het gevaar van de slopershamer steeds duidelijker opdoemt. Een aan tal jaren geleden vormde de voor overhellende gevel zelfs een gevaar voor de voorbijgangers. Dit gevaar is toentertijd door een constructie van balken en trekstangen ondervangen, maar het verval werd daarmee geen halt toegeroepen. Patstelling Voor Geleijnse was die naderende ondergang aanleiding om het college te vragen of er overleg over deze kwestie is geweest met de eigenaar van het pand. „Zitten we in een patstelling of zijn er nog mogelijkhe den om tot eert oplossing te komen"? Volgens burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs heeft de gemeente Zierik zee meer gedaan dan redelijkerwijze van deze kon worden verlangd. Assel bergs sprak echter de hoop uit dat de eigenaar van het pand zijn standpunt nog eens zou willen bezien. Lichtje Diezelfde Geleijnse was het ook die wethouder P. de Rijke vroeg wanneer er in de nachtelijke uurtjes in Zierik zee een lichtje gaat branden. Dit naar aanleiding van de financiële afwik keling van een reeds eerder genomen raadsbesluit om de straatverlichting in Zierikzee te vernieuwen en uit te breiden met nachtbranders. De PZEM heeft berekend dat het overgaan op nachtbranders de ge meente 16.000,- extra kost. Een in vestering waarmee de raad uit het oogpunt van veiligheid van de burger en de bestrijding van het vandalisme zonder meer heeft ingestemd. De vraag van Geleijnse was alleen wan neer die nachtverlichting gereali seerd zou worden. Volgens wethouder De Rijke kan die nachtverlichting binnen een termijn van vier, vijf we ken een feit zijn. Voor Poortambacht en Malta is die overschakeling van avond- op nachtbranders niet meer dan een fluitje van een cent, voor de binnenstad zal dat iets meer moeite kosten. Chantal van der Reijnst is een van de twee leerlingen van basisschool de Kirreweie die een luchtfoto won met haar' krante-artikel. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3