Brogum: al 15 jaar een vluchthaven voor jeugd Wijziging verschillende tarieven op agenda Bruse raadsvergadering Bijna 40.000 gulden voor opstellen HUP Dichteres Nel Benschop komt naar Haamstede Meer Brouws geld naar de Stichting Welzijn Ouderen Politiecontrole buitenboord motoren Diefstal fiets Coniferen gestolen ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 februari 1988 Nr. 24290 3 Marktgeld en begraaf rechten BRUINISSE - Op de agenda van de Bruse gemeente raadsvergadering verschillende collegevoorstellen tot het aanpassen van een aantal tarieven. Het gaat hier met name om de marktgeld-tarieven en de verordening be graaf rechten. „Gelet op het aanzienlijke jaarlijkse nade lig saldo en de financiële positie van de gemeente in zijn geheel achten wij het wenselijk een aantal tarieven aan te passen. Beide voorstellen komen aan de orde op de ge meenteraadsvergadering die gehouden wordt op donder dag 25 februari. De vergadering begint 0111 19.30 uur. De tarieven van het marktgeld en het standplaatsgeld zijn voor het laatst gewijzigd in 1982. .Gelet op het jaarlijkse tekort op de exploitatie van de seizoenweekmarkt achten wij het wenselijk de tarieven aan te pas sen". Dekkingspercentage Het exploitatie-overzicht van de seizoenweekmarkt laat zien dat er ie der jaar een nadelig saldo is. Over 1985 haalde men nog een dekkings percentage van ruim 91 procent, maar in 1986 kwam men niet verder dan een dekkingspercentage van nog geen zestig procent. Voor. 1987 wordt een dekkingspercentage van 80 pro cent geschat. ,,Voor 1989 en volgende jaren zijn wij voornemens het basistarief met 50 cent per meter per jaar verder te verhogen totdat een kostendek kingspercentage van 100 is bereikt", aldus het college. Voorlopig wil het college nog niet verder gaan dan het verhogen van het standplaatsgeld van 1,50 per meter Maandag 29 februari gemeenteraadsvergadering Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Het HUP, ofwel het Hinderwet Uitvoerings Programma. Een raamwerk van regels aan de hand waarvan men in de toekomst gaat bepalen of al dan niet een hinderwetvergunning wordt afgegeven. El ke gemeente moet over enige tijd een HUP hebben. Daarom stelt het college van b en w van Brouwershaven tijdens de gemeenteraadsvergadering van maandag 29 februari aan de gemeenteraad voor om bijna 40.000 gul den ter beschikking te stellen voor de opstelling van een HUP voor de gemeente Brouwershaven. De raadsverga dering vindt plaats in het Dorpshuis te Dreischor. Het is dë bedoeling: dat de HUP's van de zes gemeenten op Schouwen- Duiveland onderling op elkaar wor den afgestemd zodat geen grote on derlinge verschillen zullen ontstaan. Door het adviesbureau dat als des kundige instantie is ingeschakeld bij de opzet en begeleiding van de diver se aan het opstellen van het'HUP ver bonden werkzaamheden worden de totale kosten voor de gemeente Brou wershaven geraamd op 53.000 gulden. Hiervan wordt tachtig procent door de rijksoverheid betaald. Plus een extra subsidie van bijna 6000 gul den om de HUP's van de zes gemeen ten in de regio op elkaar af te stem men. Het college van b en w stelt de raad voor om een bedrag van 39.500 gulden beschikbaar te stellen zodat een offi ciële werkopdracht kan worden gege ven aan het adviesbureau Witteveen en Bos om een HUP voor de gemeente op te stellen. Men houdt daarna nog een ruimte over in het budget waar van dit adviesbureau betaald kan worden. De gemeenteraadsvergadering in het Dorpshuis te Dreischor begint om 19.30 uur en kan door iedere be langstellende worden bijgewoond. Vrijdag 26 februari in Gereformeerde kerk BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens een grote zang avond die op vrijdag 26 februari wordt gehouden in de Gereformeerde kerk van Haamstede zal ook de bekende dichteres Nel Benschop aanwezig zijn om voor te dragen uit eigen werk. Het Interkerkelijk Kerkkoor onder leiding van mevrouw Bliek werkt ook mee aan de Grote Zangavond op 26 februari in Burgh-Haamstede. De gedichten van Nel Benschop behoren tot de poëzie die in Ne derland het meest gekocht en gele zen wordt. Het programma van de grote zangavond in de Gerefor meerde kerk wordt geleid door ds Jan Meijen uit Haariem die in Ne derland bekend is van zijn televisie-dagsluitingen. Hij houdt een korte meditatie. Samenzang Aan de avond wordt verder me dewerking verleend door het In terkerkelijk Kerkkoor onder lei ding van mevrouw Bliek. De muzikale leiding van de avond is in handen van mevrouw Troost- Offringa. Er is samenzang van de bekende en geliefde geestelijke liederen. Ten bate van het zendingswerk en de Stichting Vervolgd Chris tendom signeert Nel Benschop haar gedichtenbundels die voor dit doel worden verkocht. Er is ook een collecte die hieraan ten goede komt. De toegang tot de grote zangavond is gratis. Aan vang 20.00 uur. naar 2,00 per meter. Het minimum wil het college verhogen van 4,50 naar 6,00. Als de raad akkoord gaat met de wijziging kan deze ingaan per 1 mei 1988 met dien verstande dat ze dan nog niet geldt voor de vergunnin gen die reeds voor 1988 zijn uitgege ven. Verder stelt het college voor een aantal tarieven binnen de verorde ning begraaf rechten te verhogen. Kredieten Verder op de agenda van de raads vergadering een aantal kredieten. Zo stelt het college de raad voor om een krediet van 6000 gulden beschikbaar te stellen voor het verrichten van taxaties. Dit in verband met het voor nemen tot uitbreiding van het be drijfsterrein. „Aangezien nog slechts een geringe hoeveelheid uitgeefbare grond voor handen is is het van be lang de grondverwerving ter hand te nemen", aldus het college Bestemmingsplan Riekusweel blijft een regelmatig terugkerend on derwerp op de Bruse raadsvergade ring. Op de vergadering donderdag komt een collegevoorstel aan de orde om een krediet van 5000 gulden be schikbaar te stellen voor het laten vervaardigen van kaartmateriaal. „Zoals bekend worden voorberei dingen getroffen voor het bouwrijp maken van het bestemmingsplan Rie kusweel. Voor deze werkzaamheden en ook voor een exacte maatvoering in het terrein is het noodzakelijk dat er beschikt kan worden over een maatvaste kadastrale ondergrond", aldus het college. Brandbeveiliging- Op de raadsvergadering ook een voorstel tot vaststelling van de nieu we brandbeveiligingsverordening Bruinisse. De nieuwe verordening be handelt het voorkomen, beperken en bestrijden van brand, het berperken van brandgevaar en het voorkomen en beperken van ongevallen bij brand. Een en ander maakt onder deel uit van de Brandweerwet die in 1985 in werking trad. „De brandbeveiligingsverordening vult leemten aan die ondanks de vele wettelijke regelingen op het gebied van brandbeveiliging bestaan voor het hebben en verwerken van brand gevaarlijke stoffen", aldus het colle ga. Volgens het college is de model brandbeveiligingsverordening in overeenstemming gebracht met de huidige voor deze verordening rele vante wetgeving en is duidelijker de relatie met de Woningwet tot uitdruk king gebracht. „De model-verorde ning is aangepast aan de eisen van deze tijd", aldus het college. Gemeenteraadsvergadering op maandag 29 februari BROUWERSHAVEN - Wanneer de gemeenteraad ak koord gaat zal de bijdrage van de gemeente Brouwersha ven aan de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duive- land omhoog gaan van 3,70 naar 4,32 per inwoner. Een verhoging die de gemeente in werkelijkheid geen cent kost omdat de bijdrage die zij jaarlijks in het kader van de welzijnswet van het rijk ontvangt ook omhoog gaat. Het onderwerp komt aan de orde tijdens de gemeente raadsvergadering die op maandag 29 februari wordt ge houden in het Dorpshuis te Dreischor. De oorzaak van deze locatie zijn de werkzaamheden aan het pand naast het Brouwse stadhuis die nog steeds in volle gang zijn. De extra verhoging van de bijdrage aan de Stichting Welzijn Ouderen is nodig om de personeelskosten te dek ken die deze stichting heeft vanwege een part-time administratieve kracht en een schoonmaakkracht. Vorig jaar verhuisde de stichting naar een zelf standig onderkomen in de Huybert- straat te Zierikzee. Tbt nu toe werden de personeelskosten, die ongeveer 20.000 gulden per jaar bedragen, door het provinciaal bestuur via een subsi- De Brogumboerderij; sinds 1980 het onderkomen va de Zierikzeese jeugdsoos. Van schoolgebouw naar boerderij ZIERIKZEE - Brogum viert haar 15-jarig bestaan. Vijftien jaar geleden startte jeugdsoos Brogum in een oud schoolgebouw aan het Kerkhof in Zierikzee. „Maar het rijk, eigenaar van het gebouw moest daar zo nodig een kantoor voor blauwe enveloppen bou wen", schrijft oud-bestuurslid Wubbe de Raad in de jubileumuitgave van de Brogum-krant. Noodge dwongen moest men verhuizen naar de huidige loca tie aan de Julianastraat en na een grondige verbou wing van de boerenschuur werd het nieuwe onderkomen van de jeugdsoos op 23 februari 1980 geopend. „Toen in 1972 jeugdsoos Brogum werd geopend door de toenmalige wethouder van Jeugdzaken H. Asma begon een nieuw tijdperk voor de Zierikzeese jeugd", stelt oud-voorzitter Kees Verkerke. '„Allerlei jongeren uit verschillen de groeperingen hadden toen al reeds met hard werken ervoor ge zorgd dat een oud gebouw aan de Kerkhof Zuidzijde werd omgeto verd tot een ontmoetingscen trum". Visnetten Anders was het zeker, de soos- ruimte aan het Kerkhof. Veel klei ner dan de Brogumboerderij, met Visnetten aan het plafond en een bescheiden podium. Gezellig was het ook en in zekere zin misschien toch veelzijdiger. Want naast een centrale soosruimte kreeg Bro gum er ook een leeszaal en een speelzaal bij. Voor diegenen die even genoeg hadden van de mu ziek of zich even terug wilden trekken voor een serieus gesprek. In de leeszaal kon bijvoorbeeld ook een spelletje schaak worden gespeeld of een potje worden ge kaart. En voor de sportieveren on der de soosbezoekers was er de mogelijkheid om een potje tafel tennis te spelen. Brogum kende volgens oud voorzitter Kees Verkerke in die begintijden zeven vette jaren. Om dat de gemeente de soosruimte aan het Kerkhof gratis beschik baar stelde was Brogum finan cieel onafhankelijk en kon een aardig spaarpotje opbouwen. Dat was wel nodig ook, want de ver bouwing van de boerenschuur aan de Julianastraat heeft veel geld en veel inzet van de vrijwilligers ge kost. Veel gebeurd In de vijtien jaar van haar be staan heeft de soos de nodige ups en downs meegemaakt. Tbenmalig wethouder H. Asma: „Natuurlijk kregen we te maken met allerlei roddels: drugs, sex. lawaai. En omdat tegen kwaadsprekerij geen kruid gewassen is deden we er niets tegen. Wel kregen de omwo nenden tegen de kerstdagen altijd een attentie". Asma stelt in zijn bijdrage aan de jubileumkrant dat zijn voorzit terschap van Brogum een erva ring is geweest die hij niet had willen missen. „Het was een uit daging om samen met jongelui vorm te geven aan zoiets als een jeugdsoos, en al doende meer in houd te geven aan mijn eigen functioneren". „Ik heb wel het idee dat jeugd- sosen te weinig in hun waarde er kend worden", aldus voormalig jeugdwerk-leideren huidig ere-Iid van Brogum Gabri de Groot. „Het open jeugdwerk neemt jongeren serieus. Het geeft hen een kans hun eigen wereld, hun eigen cul tuur vorm te geven en hen te sti muleren meer in zichzelf te gelo ven". Anywave In 1981 komt jeugdsoos Brogum met iets nieuws: het Any wave festival. „Niemand kon toen ver moeden dat het Any wave-festival uit zou groeien tot een jaarlijks te rugkerend popgebeuren dat moei teloos kan concurreren met 'grote- broerifestivals elders in den lan de", aldus Dikke Kees in zijn bij drage aan de Brogum-jubileum- krant. En Brogum manifesteerde zich ook op het actie-terrcin. Zo wer den hulpacties aan Polen op poten gezet en mag zeker ook de recente muzikale actie voor Afrika in de jeugdsoos niet onvermeld blijven. Voorzitter W. Klippel stelt in zijn afsluitend woord dat men de ogen niet moet sluiten voor de rea liteit. „Brogum beleeft een moei lijke periode. Dë belangstelling voor het open jongerenwerk is de laatste jaren flink afgenomen. Hopelijk zitten wc in het dal van een golfbeweging en kunnen we een stijgende lijn verwachten". SEROOSKERKE - Dc Rijkspolitie Schouwcn-Duivcland heeft op de Provinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede een speciale controle ge houden om gestolen buitenboordmo toren van boten op te sporen. Tbr hoogte van de Schelphoek hield men in totaal vijftien personenauto's aan waarachter een boottrailer was bevestigd. Alle buitenboordmotoren die men daarbij bekeek bleken legaal te zijn. De politie houdt dergelijke controles in verband met de diefstal len van buitenboordmotoren die in hot hele land plaatsvinden. die aan de gemeente Zierikzee uitbe taald. Rechtstreeks In het kader van de nieuwe wel zijnswet gaat dat geld voortaan niet meer via het provinciaal bestuur maar wordt rechtstreeks vanuit het rijk aan de gemeenten betaald. Niet het hele bedrag aan centrumgemeen te Zierikzee, maar elke gemeente krijgt naar ratio van zijn aantal inwo ners zijn eigen verhoging van de uit kering in het kader van de welzijns wet. Men kan dan zelf bepalen hoe het geld wordt verdeeld over de di verse welzijnsinstellingen. Het colle ge van b en w van Brouwershaven stelt dus voor de bijdrage van Brou wershaven aan de Stichting Welzijn Ouderen te verhogen zodat deze stichting beide personeelsleden in dienst kan houden. Het laatste woord is zoals altijd aan de gemeenteraads leden die hier al dan niet akkoord mee kunnen gaan. Bij de gemeente Brouwershaven is verder een subsidie-aanvraag bin nengekomen van de Stichting Et nisch Ondernemerschap. De raads stukken vermelden niet om welk be drag het gaat maar de stichting zegt het geld nodig te hebben voor het ma ken van een Turkse, Arabische en Ne derlandse krant ten behoeve van bui tenlanders in Zeeland. Het college van b en w stelt de raadsleden voor om de gevraagde subsidie niet toe te kennen omdat men een terughou dend beleid voert ten aanzien van het aangaan van nieuwe subsidieverzoe ken. Men ondersteunt deze mening met een aantal kritische kantteke ningen waaronder de vraag waarom de krant gratis zou moeten worden verspreid. Tijdens de raadsvergadering ko men verder twee wijzigingen in de bezoldigingverordening gemeente- personeel aan de orde. Een wijziging in de kampeerverordening en het vaststellen van een voorbereidings- besluit in het bestemmingsplan Drei schor waardoor D. van der Kop uit Dreischor een atelierruimte kan bou wen aan de Welleweg 19. De gemeen teraadsvergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellen de vanaf de publieke tribune worden gevolgd. ZIERIKZEE - Ondanks de regel matige controles van de rijkspolitie worden nog steeds regelmatig fietsen gestolen. In het afgelopen weekend was N. K. uit Zierikzee de dupe van fietsen dieven. Het rijwiel stond aan het Jan- newekken te Zierikzee en was wel op slot. NIEUWERKERK Vermoedelijk in dc nacht van vrijdag op zaterdag zijn uit dc tuin van C. 3. v. N aan de Schoolstraat in Nieuwcrkcrk vijf co niferen gestolen. Dc totale schade be draagt 75 gulden. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 1730 uur): 01110-14417 en 01110-12449. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3